STADS NIEUWS WOENSDAG 27 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT ZERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht 1b den morgen van 27 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Verwachting tot den avond van 28 Maart: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op eenigen regenbuitjes, iets kouder. De depressiekern trok naar het Oosten af, flinke drukstijgingen volgden over IJsland en de Noorsche Zee, zoodat thans polaire luchtmassa's over het Noord-Westelijk ge deelte van het waarnemingsgebied worden aangevoerd en de temperaturen over IJs land en de Britsche Eilanden dalen. Het hooge drukgebied strekt zich van Ierland en Zuid-Engeland naar Frankrijk, Zwit serland en Zuid-Duitschland uit. Ten gevol ge van de nachtelijke uitstraling werd het in dit gebied wat kouder terwijl er vrij uit gestrekte mistgebieden worden aangetrof fen. In Midden-Zweden nam de vorst weer toe, over Lapland steeg de temperatuur een weinig. Er viel slechts weinig neerslag, slechts uit Noorwegeri en Schotland worden hoeveelheden van beteekenis gemeld. Ten onzent mag op iets kouder weer gerekend worden, de kans op regenbuitjes blijft be staan, terwijl de bewolking iets af zal ne men. LUCHTTEMPERATUUR. 8.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 6.53 uur tot Donderdagmorgen 5.17 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Donderdag 28 Maart v.m. 7.55 uur en nam. 8.38 uur. DE JODEN EN DE N.S.B. Gisteravond heeft de Vrijheidsbond een openbare vergadering gehouden in de Dia mantbeurs te Amsterdam, waarop het vraagstuk van „de Joden en de N.S.B." is besproken. Voor onze lezers, die zich hier voor wel interesseeren, laten wij hier een kort verslag volgen. De heer A. Asscher, voerde aLs eerste het woord. Spr. begon zijn rede met een uit voerig exposé van het werk, dat in de pro vincie Noord-Holland op sociaal, hygië nisch en economisch gebied wordt verricht en de taak. die de liberalen bij dit alles vervullen. Spr. noemt het een geluk voor ons land, indien de liberale partij grootere invloed zal krijgen. Temeer is dit in deze tijden noodig nu wij zien hoe een politieke beweging als de N.S.B. tracht, hier vasten voet te krijgen, terwijl het nu toch wel tot het publiek moet zijn doorgedrongen, dat de N.S.B. zich op dezelfde grondslagen plaatst als het Duit- sche nationaal-socialisme, en de principes daarvan openlijk toejuicht, gelijk uit het jongste nummer van Volk en Vaderland in het artikel „Duitschland weerbaar" opnieuw duidelijk blijkt. Zij, die zich bij de N.S.B. hebben aan gesloten, vervolgt spr., komen voort uit verschillende ploegen. Daar zijn in de eer ste plaats die werkelijk honorabele men- schen, die te goeder trouw zich hebben aan gesloten of uit politieke kortzichtigheid of uit een gevoel van algemeene baloorigheid. Zij zullen bedrogen uitkomen en, teleurge steld, terugkeeren tot de troepen, waar zij behooren. De tweede groep is samengesteld uit leden, die meenen rekening te moeten houden met een aanstaande overwinning van den nationaal-socialistischen import, en dan gelooven, het zij profijt, hetzij veilig heid te kunnen verwerven door aansluiting bij de N.S.B. In dit verband zeide spr., wil ik mede naar aanleiding van verschillen de door mij ontvangen brieven duidelijk het volgende zeggen: de vraag, of de N.S.B. officieel antisemietisch is of niet, interes seert mij niet. Wel interesseert't mij of deze partij zich officieel een Nederlandsche partij mag noemen en dit in samenhang met de slaafsche imitatie. Men zie ook het program van het Duitsche nationaal-socia lisme. Voor wie ziet, hoezeer de N.S.B. het Derde Rijk ten voorbeeld stelt is het onbe grijpelijk, dat er nog Joden zijn, die zich bij die partij aansluiten. Waartoe dient dat? Om zich nationaal te betoonen? Wij, Joden, zijn in groote massa goede Nederlanders, behooren dus thuis bij de verschillende partijen, aan wie de Nederlandsch-nationale belangen heilig zijn. Er bestaan in ons land zeker voldoende van deze partijen, in ver schillende schakeering. Om zich nationaal, dat wil zeggen, Nederlandsch-nationaal te betoonen, is aansluiting bij de N.S.B. dus volmaakt overbodig. Des te meer heeft m.L de Jood zich te onthouden van deze aan sluiting, na al hetgeen over de grens is voorgevallen. Immers, wie van de veron derstelling uitgaat eener grootere machts ontplooiing van het Nationaal-Socialisme in Nederland en dat doet een aanhanger van de N.S.B. houdt tevens rekening met een steeds vollediger toepassing der in den „ideaalstaat" der Nazi's nu reeds geldende principes en deze omvatten in sterke mate ook het antisemitisme. Ik aar zel dan ook niet te verklaren aldus spr. dat het naar mijn overtuiging en inzicht scherpe afkeuring verdient, indien Joden de nationaal socialistische beweging, op wel ke wyze dan ook, steunen. H. J. SCHOEMAKER Jr. Benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten van OverijseL In de gisteren gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Over- ysel is, in de vacature-G. H. P. Bloemen te Oldenzaal, met 41 van de 44 stemmen (twee stemmen blanco en 1 ongeldig) gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten de heer H. J. Schoemaker Jr. te Deventer, lid van de RJC. Staatspartij. De heer Schoemaker is op 5 Juni 1883 te Deventer geboren. Hij staat aan het hoofd van de firma van Vilsteren en Schoemaker te Deventer. In 1923 werd hij voor den kieskring Deventer tot lid van de Provin ciale Staten benoemd, welke functie hij ge durende twaalf achtereenvolgende jaren heeft vervuld. Gedeputeerde Schoemaker is een hard werker op Katholiek-sociaal terrein. Met veel ambitie vervult hij een groot aantal bestuursfuncties in verschillende vereeni- gingen en instellingen- „Tijd". VERHOOGING VAN HET RUBBERRESTRICTIE-PERCENTAGE. Het Internationaal Rubber Regulation Committee heeft in haar vergadering beslo ten haar beslissing van 26 Februari te wijzi gen en de volgende percentages van de ba sis quota vast te stellen: voor de maanden April, Mei en Juni 1935 70 pet. en voor de rest van het jaar 65 pet. Het Internationaal Rubber Regulation Committee heeft vol gens de internationale overeenkomst de bevoegdheid van tijd tot tijd haar beslui ten te herzien, wanneer zulks naar haar meening wenschelijk is om de doelstellin gen uit te voeren, vermeld in de inleiding van de internationale overeenkomst. Voor reizigers naar België. De K.NA.C. meldt ons, dat volgens door haar ingewonnen informaties in verband met de maatregelen van de Belgische re geering in zake den uitvoer van deviezen, waarbij is bepaald, dat slechts een bedrag van 1000 frs. of ƒ70.mag worden uitge voerd, wordt aangeraden bij het overschrij den van de Belgische grens aan de Belgi sche douane het bedrag op te geven, het welk boven dit maximum wordt medegeno men. Deze douane verstrekt hiervoor dan een bewijs, waarop het volle bedrag later weer kan worden uitgevoerd. ZUID - AFRIKA-A VOND NAT. JONGEREN VERBOND. Rede gezant dr. H. D. van Broekhuizen. De plaatselijke afdeeling van het Natio naal Jongeren Verbond heeft gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een Zuid-Afrika-avond gehouden. De zaal was keurig met vlaggendoek aangekleed en tot de laatste plaats bezet. De avond werd bijgewoond door verschillende autoritei ten. Wij merkten o.a. op wethouder T. S. Goslinga, Prof. dr. L. Knappert, Mr. P. Idenburg, secretaris van curatoren der L. U., burgemeester Brug van Leiderdorp, Majoor van Mens, commandant ven de Burgerwacht en vele anderen. Spreker voor dezen avond was Z.Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen, die met het zingen van het Zuid-Afrikaansch.? volks lied in de zaal werd begrost. De voorzit ter van de afdeeling, de heer C. W. van Santen sprak een welkomstwoord om daarna dadelijk het woord aan den heer v. Broekhuizen te geven. Deze sprak over Jong Zuid-Afrika. Toen spr. jong was wa ren er bijna geen scholen. Mijn vader heeft schoolmeester over mij gespeeld, al dus spr. Mijn vader was dominee en zijn gemeente was buitengewoon uitgestrekt en hij was dagenlang weg. En u begrijpt: als de kat van huis isToen spr. twaalf jaar was kwam er een ^mgelsche school meester. Spr. kon geen woord Engelsch en stond op den eersten dag omdat hij dit niet kon, met een plank om den hals: Ik ben een ezel. Daardoor is wrok gekomen in sprekers hart. De examens werden in 't Engelsch afgenomen. Daarom kan spr.'s taal niet vrij zijn van anglicismen. Voor Afrika is het absoluut fataal wanneer men het van Nederland scheidt. Het is absoluut noodzakelijk dat Afrika put uit de schat van de Nederlandsche literatuur. U heeft ons misschien niet zoo noodig als wij u, aldus spreker, want gij zijt die ou- moeder, maar Rfrikaansch is een baie mooie taal en het is ook voor u noodig dat gij kennis neemt van de Afrikaansche literatuur. Wij hebben al het overbodige weggeschrapt, het mannelijk en het vrou welijk, de sch enz. Men kan met Afri- aansch niet verder komen dan Afrika, zegt men mij wel eens. Dat is ook zoo, maar het is hiermede als met de kat en de muis. De kat zit voor een gaatje en zegt tot de muis: kom er maar uit, dan wordt gij deel van het groote mooie kattenlichaam. Maar het muisje zegt: Ik wil maar liever muisje blijven. Men heeft in Afrika getracht de Hol- landsche taal er onder te brengen, maar dit is gelukkig niet gelukt. De Afrikaan sche boer staat niet toe dat men komt aan zijn taal en aan zijn godsdienst. De taal van den overwinnaar en de wond van den overwonnene maakt hem tot slaaf. De Afrikaners wilden geen slaven zijn en daarom zijn zij honderd jaar geleden, met achterlating van alles, naar het Noor den getrokken. Dit was heldendom. Pre sident Brandt heeft gezegd: Alles sal reg kom, maar hij voegde er bij: als elkeen sijn plig doe. De mannen van dien tijd hebben htm plicht gedaan. Gij zijt een volk met een roemrucht verleden. Gij hebt ook veel voor Zuid-Afrika gedaan. Maar ook ons volk heeft een geschiedenis ge maakt, waarop wij trotsch zijn. Wilt gij dat nooit vergeten. Met langdurig applaus werd deze rede begroet. Voorgegaan door een koortje zong daar na de zaal eenige Afrikaansche liedjes van: Ou tante Koos, sij is so dom, Sij roer haar koffie met haar groot toon om, van Sarie Marijs natuurlek en van de Stellenbosch se boys. Na de pauze zouden enkele films over Zuid-Afrika vertoond worden, maar daar deze films voer vertooning werden afge keurd kon deze vertooning niet doorgaan. Daarvan heeft niemand eenige spijt ge had, omdat Dr. v. Broekhuizen zelf de ontstane leemte vulde. Hij droeg enkele gedichten voor en vertelde een aantal anecdoten uit het Zuid-Afrikaansche hel denleven, uit den Zuid-Afrikaanschen heldenstrijd, waardoor hij de zaal beurte lings van de eene lach naar de andere bracht om de ronde Zuid-Afrikaansche, oud-Nederlandsche humor van zijn volk en diep onder den indruk bracht van de grootsche daden der Afrikaansche helden, waaronder dit bleek ook duidelijk hijzelf een der voorste plaatsen heeft in genomen. Een langdurig applaus dankte den spre ker. De voorzitter zette dezen dank in woorden om. De avond werd besloten met het zingen van het: Mijn Schilt ende Be trouwen. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de vergadering van de afd. Leiden der R. KL Staatspartij op a^. Vrijdag komt in behandeling een voorstel van het bestuur, om een nieuw reglement vast te stellen voor de candidaatstelling voor den Ge meenteraad. Wij willen hier, ten gerieve der belangstellende leden der Staatspartij, het door het bestuur voorgestelde concept afdrukken. Groslijst. Artikel 1. Bij een raadsverkiezing wordt tijdig een algemeene ledenvergadering uitgeschreven, bestemd voor de bespreking van de gros lijst en de rangorde op de definitieve lijst. Uiterlijk tweemaal 24 uur vóór deze ver gadering kan door minstens 10 stemgerech tigde leden een candidatenlijst schriftelijk bij den secretaris worden ingediend, ver gezeld van een door de(n) gecandideer- de(n) geteekende verklaring, dat zulks ge schiedt met diens (dier) goedvinden. Het bestuur heeft het recht zelf camdi- daten te stellen en de lijst aan te vullen, in zoover dit noodig blijkt. Op de in dit artikel bedoelde vergadering wordt tevens bepaald, hoeveel candidaten op de definitieve lijst zullen worden ge plaatst. Artikel 2. De groslijst wordt door het bestuur opge maakt en bevat de namen van hen, die vol doen aan de volgende voorwaarden: - a. dat zij voorloopig aangewezen zijn; dat zij lid of aspirantlid zijn van de R. K. Staatspartij en overeenkomstig de Kieswet tot lid van den Raad kunnen wórden geko zen; b. dat zij tegenover het bestuur schrif telijk verklaard hebben: 1. dat zij een eventueel candidatuur zul len aanvaarden; 2. dat zij genoegen nemen met de plaats, die hen op de definitieve lijst zal worden toegewezen: 3. dat zij geen candidatuur zullen aan vaarden buiten de R. K. Staatspartij; 4. dat zij de benoeming niet zullen aan vaarden, indien zij bij de officieele stem ming door voorkeurstemmen gekozen mochten worden; 5. dat zij zullen bedanken als lid van den Gemeenteraad of het lidmaatschap niet zullen aanvaarden, indien zij ophouden lid van de R. K. Staatspartij te zijn. Artikel 3. 1. De in artikel 2 onder b. bedoelde ver klaring moet uiterlijk vóór den aanvang van de in artikel 1 genoemde vergadering bij den secretaris der afdeeling worden in gediend. Deze termijn wordt later gesteld voor hen, die na de sub 1 bedoelde verga dering door het bestuur zijn gesteld. 2. De voorloopige aanwijzing vervalt wanneer de onder 1 bedoelde verklaring met binnen den gestelden termijn is inge leverd. 3. De ingeleverde verklaringen blijven tot op den dag der officieele stemming, ter inzage van de leden, onder berusting van den secretaris. Definitieve Candidaatstelling. Artikel 4. 1. Aam de stemming voor de definitieve candidaatstelling mogen slechts zij deel nemen, die bij den aanvang van het loopen- de jaar reeds lid der Partij waren. 2. Partijleden, die zich met betrekking tot de samenstelling der definitieve candi- datenlijsten schuldig maken aan onorgani satorisch of disciplinair ontoelaatbare prak tijken. kunnen door het afdeelingsbestuur geroyeerd worden. 3. Als ontoelaatbare practijken als onder 2 bedoeld, aal ook worden beschouwd elk optreden in strijd met de voorschriften der art. 6 en 8 van het Kiescomité-Reglement 1932". 4. Het kringbestuur heeft de bevoegd heid de bovenbedoelde ontoelaatbaar ge oordeelde praktijken der geroyeerde partij leden openlijk af te keuren en te verkla ren, dat de afdeeling hiervoor niet verant woordelijk is. Advies. Artikel 5. 1. Er zal een advies-commissie worden samengesteld, bestaande uit de leden van het bestuur, met uitzondering van de voor loopig aangewezen candidaten, en aange vuld met even zooveel leden, als uit het bestuur candidaat zijn gesteld voor het lidmaatschap van den Raad. 2. De laatstgenoemde leden van de ad- vies-commissie worden gekozen op de in art. 1 genoemde vergadering. 3. Voorloopig aangewezen bedoelde can didaten kunnen niet worden gekozen in de advies-commissie. 4. De advies-commissie zal vóór de stem ming (en) een advies uitbrengen over een zoo groot aantal candidaten als zij dienstig oordeelt. Artikel 6. Zoo spoedig mogelijk belegt de in art. 5 genoemde advies-commissie een besloten vergadering en maakt het advies op bij meerderheid van stemmen. Artikel 7. Het opgemaakte advies wordt onverwijld ter kennis gebracht van het bestuur der afdeeling, waarmede de taak van de ad vies-commissie is beëindigd. Stemming. Artikel 8. 1. De verkiezing van de definitieve can didaten heeft uit de groslijst plaats in daar toe door het bestuur der afdeeling aan te wijzen stemlokalen, op dagen en uren, door dit bestuur te bepalen. 2. De stemming geschiedt in een of meer dere keeren, door het bestuur te bepalen. 3. Elk stembureau bestaat uit een be stuurslid van de plaatselijke afdeeling als voorzitter en twee leden door het bestuur aan te wijzen. 2. Elk lid ontvangt ter plaatse der stem ming tegen afgifte van het oproepingsbil jet een vanwege het bestuur afgegeven en gewaarmerkt stembiljet, waarop in één rij, onder elkaar, voorkomen de namen van de candidaten in alphabetische volgorde, met dien verstande dat de geadviseerde candi daten het eerst op het stembiljet worden geplaatst in volgdorde van het advies. Tevens wordt op het stembiljet gelegen heid gegeven, om op het advies te stem men. 3. Bedoeld stembiljet moet worden voor zien zijn van alle inlichtingen, die het lid noodig heeft om het stembiljet goed in te vullen. 4. Andere stembiljetten, als door het be stuur verstrekt, mogen niet worden gebe zigd. 5. Zonder afgifte van de oproeping tot de stemming wordt niemand tot de stem ming toegelaten. Artikel 10. 1. Het stembiljet wordt ingevuld volgens i het puntenstelsel. Men moet op evenveel j candidaten stemmen ais bij de onderhavige stemming moeten worden gekozen. 2. Stembiljetten, waarbij op meer of min- der candidaten is gesteld, zijn ongeldig. 3. Leden, die hun stem willen uitbren gen overeenkomstig het gegeven advies, worden hiertoe in de gelegenheid gesteld door het zwart maken van één hokje, dat vóór dit advies is geplaatst. 4. Zoo men niet op de laatst bedoelde ma nier stemt, duidt men dengene, die men no. 1 op de lijst wensent, aan door 't plaatsen van het cijfer 1 acnter zijn naam en zoo vervolgens tot men het getal stemmen be reikt heeft, dat men mag uittorengen. 5. Indien een lid zich bij het invullen van zijn stemibiljet vergist heeft, kan hij éénmaal een nieuw stembiljet krijgen, na dat het eerst overhandigde door hem ten aansChouwe van het stembureau onbruik baar is gemaakt. Artikel 11. 1. Bij de vaststelling van den uitslag wordt uitgegaan van de cijfers, die achter de namen der candidaten op de stembiljet ten zijn geplaatst. 2. Het cijfer 1 heeft de waarde van het getal candidaten, dat bij de onderhavige stemming moet worden gekozen; het cijfer 2 heeft de waarde van dat cijfer min 1, en zóo heeft een telkens 1 punt hooger cijfer een tlekens één punt, mindere waarde. 3. Het aantal stemmen wordt naar de waardecijfers berekend met tdien verstan de, dat de candidaat met het hoogst aantal punten de eerste plaats op de lijst ver krijgt enz. Artikel 12. In de stemlokalen is het maken van pro paganda voor bepaalde candidaten verbo den. Artikel 13. 1. Voor zoover de goede orde dit toelaat hebben de leden tijdens de stemming vrijen toegang tot de stemlokalen. AGENDA Woensdag. Kath. Reclasseerings-vereeni- ging, lezing prof. Carp, „Den Burcht" te 8.30 uur. Woensdag, De Hanze, Den Burcht, 8.30 u. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis" „Kerk en Staat", inleider Kapelaan B. Dorbeck, „Eigen Huis". Donderdag. My. van Toonkunst Derde ge woon concert Hollands Instrumen taal Kwintet, Leidsche Schouwburg 8 uur. Donderdag. Geen vergadering van de Kern Leiden der R. K. Staats party. Vrijdag, R. K. Staatsparty „Den Burcht**, 8.15 uur. Zaterdag. Leidsche Schouwburg „DiePfef- fermühle" 8.15 uur. Zondag, Kadervergadering R. K. Staten- kieskring .„Leiden", spreker Piet Kasteel, Aula R.-K. H. B. S„ 10.30 Maandag, 7de Abonnementsvoorstelling „Gele Koorts", door de A'dam- sche Tooneelvereeniging, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart as. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; D. J. van Drie- sum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. 2. Indien een lid van oordeel is, dat bij de nader gegeven voorschriften niet wor den nageleefd, kan hy: a. zajm bezwaren mededeelen aan het stembureau, dat hiervan zal melding ma ken in het proces-verbaal der stemming; b. binnen drie dagen een bezwaarschrift indienen bij het bestuur der afdeeling. 3. In beide gevallen kan het bestuur der afdeeling uit zijn midden een commissie van drie leden benoemen, die de geopperde bezwaren onderzoekt en hierover in hoog ste instantie beslist. 4. Naar aanleiding van deze beslissing kan het bestuur der afdeeling de stemming ongeldig verklaren, in welk geval een nieuwe stemming kan worden uitgeschre ven. Artikel 14. 1. Onmiddellijk na afloop der stemiming- (en) wordt de uitslag door elk stembureau vastgesteld. Voor zoover de goede orde zulks toelaat, hebben de leden het recht hierbij tegenwoordig te zijn. 2. Een proces-verbaal der stemming, ge waarmerkt en onderteekend door alle aan wezige leden van het stembureau, wordt onverwijld op de wijze als door het bestuur te bepalen, onder overlegging der stembil jetten en verdere bescheiden, aan het be stuur der afdeeling terhand gesteld. 3. Het bestuur der afdeeling stelt den uitslag der stemmingen vast en doet hier van mededeeling aan de leden. Artikel 15. Voor het overige geschieden zoowel de candidaatstelling als de verkiezing onder leiding van het bestuur der afdeeling, dat tevens beslist in alle gevallen, waarin deze regelen niet voorzien. Het bestuur zorgt en is verantwoordelijk voor de indiening der candidatenlijst bij het gemeentebestuur. Van de kies-comité's. Artikel 16. 1. Propaganda voor bepaalde voorloopig aangewezen candidaten mag slechts ge schieden door middel van Kies-comité's met inachtneming van het „Kiescomité-regle- ment 1932", voor zoover dit te dezen toe passelijk is. 2. Tenminste één exemplaar van dit „Kiescomité-reglement 1932" moet aanwe zig zijn m de archieven der afdeeling. Artikel 17. 1. Deze regelen treden in werking op den dag van goedkeuring door het Kringbe stuur. 2. Eventueel wijzigingen in deze regelen worden eveneens van kracht na goedkeu ring door het Kringbestuur. LEIDSCHE EXPLOITATIE-MU v. ONROER. GOED. Voorstel tot renteverlaging op de 5 1/2 pet. oblig. De trustee bericht, dat in de vergadering van houders der 5 1/2 pet. obligaties ten laste van de Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerend Goederen te Lei den, te houden op 29 Maart a.s. te Amster dam, het volgende voorstel in behande ling zal komen: 1. Renteverlaging van de obligaties tot 3 1/2 pet. gedurende den tyd van 3 jaren. 2. Indien binnen dezen termijn door verbetering van de inkomsten de vennoot schap in staat wordt gesteld een rente van 5 1/2 pet. op de obligaties te betalen, zal in overleg met de trustee het percentage weder op het oorspronkelijke peil worden gebracht, echter niet met terugwerkende kracht. Gistermiddag te 12.50 uur ontstond een begin van brand aan de achterzijde van perceel Witte Singel 17. Een schilder was daar bezig geweest verf af te branden. Het kozijn was, daar het gedeeltelijk ver teerd was gaan gloeien zonder dat de schilder zulks bemerkt had. De bewoner, de heer H. W. B., bluschte het vuur met een pan water. De brandweer, die was uit gerukt, behoefde geen dienst te doen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2