GEMEENTERAAD VAN LEIDEN oooooooooo DINSDAG 26 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 EEN LANGE AGENDA SPOE DIG AFGEWERKTVOORSTEL TOT VERBREEDING DER KRAAI ERBRUG TERUGGEWEZEN. EEN NIEUWE KANS VOOR DE RIJNBRUG. HET VENTEN WORDT AAN VERGUNNING ONDERWORPEN. 24o Voorstel tot het verleenen van een vergoeding krachtëns art. 100 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1933, aan de besturen van verschillende byzondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs. Goedgekeurd. 25o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Koude kerk betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. Goedgekeurd. 26o.Voorstel: a. tot intrekking van de verordening van 25 Februari 1935 op de winkelslui ting; b. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de winkelsluiting. Goedgekeurd na eenige opmerkingen van den heer Beekenkamp (A.R.). 27o. Voorstel tot wyziging van de ver ordening, regelende de heffing van leges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het Oud-Archief en aan het Bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden. Goedgekeurd. 28o. Praeadvies op de adressen van de Westelijke Afdeeling van den Nederland- schen Bond van Varkenshandelaren en van den Boerenvakkring Leiden van den L. T. B., de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en den Christelijken Boeren en Tuindersbond, in zake verlaging van de markt- en waagtarieven. Goedgekeurd. 29o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het verbree- den van de Koppenhinksteeg, tusschen de Kaasmarkt en de Hooigracht. Goedgekeurd. Een bruggen-kwestie. 30o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden te behoeve van de verbetering van de Kraaierbrug. Hierbij komt aan de orde een voorstel- Groeneveld om dit punt voorloopig uit te stellen en eerst een nieuwe Rijnbrug te maken. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) spreekt van een Leidsche prutspolitiek, welke de gemeente duur te staan komt. De bovenbouw van de Kraaierbrug is pas 12 jaar oud en was 12 jaar geleden reeds te smal. Toch heeft die bovenbouw nog 22.000 gekost. B. en W. «willen nu dien te smalle bovenbouw plaatsen op de Gansoord- brug, wat derhalve weer een gebrekkige oplossing zal blijken. Spr. heeft er echter nog grooter bezwaar tegen, om de Rijn brug geheel te doen vervallen. Alle men- schen van Waardgracht en omgeving ko men dan op een soort schiereiland te zitten. Spr. stelt integendeel voor, de Rijnbrug te verbeteren. De Rijnstraat is een betere ver keersweg dan de Kraaierstraat en het zou een onhoudbare toestand worden, wanneer al het verkeer van Noord en Zuid zou wor den samengedrongen in de Kraaierstraat. De heer Wilbrink (C.H.) vindt het voorstel van B. en W. een zeer ondeskun dig voorstel en steunt dat van den heer Groeneveld. Een verbetering van de Kraaierbrug brengt slechts een zeer onvol doende oplossing van het verkeersvraag stuk. Wanneer het toch al te drukke ver keer geheel door de te smalle Kraaier straat wordt geperst door opheffing van de Rijnbrug, wordt de toestand heelemaal on houdbaar. Bouwen wij een nieuwe Rijnbrug dan wordt een veel betere oplossing ver kregen. De heer Bosman (V.B.) sluit zich ge heel bij den heer Wilbrink aan. Het is ver keerd, als men het verkeer gaat concen- treeren op één brug, welke bovendien nog zeer gebrekkig is. Spr. is dus niet tegen ver breeding van de Kraaierbrug, maar zeer ze ker tegen wegneming van de Rijnbrug. De heer Schüller (S.D.AP.) is in de Comm. v. Fabricage met het voorstel van B. en W. meegegaan, maar is thans weer van gedachten veranderd. Hij steunt het voorstel-Groeneveld. Wethouder Splinter (CJf.) gelooft, dat verdediging van het voorstel van het college vrijwel hopeloos is. Aanvankelijk stond ook spr. op hetzelfde standpunt als de Raad. Indertijd is een bruggenrapport verschenen, dat aangeeft, welke bruggen eventueel kunnen verdwijnen. Een van die bruggen is de Rijnbrug. B. en W. willen thans de Kraaierbrug verbeteren en zien, hoe de toestaand zich dan ontwikkelt. De bovenbouw blijft na tuurlijk op de Gansoord brug ook smal, maar voor de Watersteeg kan men nu een maal geen breede brug leggen. De voorz. verdedigt het voorstel van het college. Het uitgangspunt van dit voor stel is financieele bezuiniging geweest; waarbij bovendien het bruggenrapport een rol heeft gespeeld. Nergens is zoo'n groote luxe van bruggen als hier; er zijn veel te veel bruggen. Er kan bezuinigd worden door het opruimen van diverse bruggen en wij meenden te kunnen beginnen met de Rijnbrug. Noch van de zijde der industrie, noch van elders zijn trouwens ernstige klachten ingekomen, toen de Rijnbrug ge sloten werd. De heer Schüller (S.D A.P.) merkt op, dat de voorz. zich baseert op het bruggen rapport, maar dat de raad daarvan niet op de hoogte is. Dat men niet geklaagd heeft tegen het sluiten van de brug, is be grijpelijk, omdat men niet wist, dat het de bedoeling was, die brug geheel af te breken. De heer Groeneveld (S.DA.P.) meent, dat er aan klachten weinig waarde wordt toegekend, maar blijkbaar des te meer aan het ontbreken van klachten. Het is best mogelijk, dat er hier of daar een brug gemist kan worden, maar deze brug, de Rijnbrug, kan z.i. niet gemist worden. Daar komt nog bij, dat by vernieuwing van de Kraaierbrug een noodbrug gemaakt zal moeten worden, wat uitgespaard zal kun nen worden bij aanneming van spr.'s voor stel. De heer Wilbrink. (CJH.) erkent, dat bezuiniging het motief is geweest, maar men moet oppassen, dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Z.i. is het voordeeli- ger de Rijnbrug te vernieuwen en de Kraaierbrug zoo te laten. Toegegeven, dat er een overvloed van bruggen is, maar wij moeten ook rekening houden met het mo derne verkeer. Ondanks alle bruggen is het voor het verkeer toch maar een penibele toestand. Een nieuwe brug bij de Rijnstraat acht spr. althans een redelijke oplossing. De heer W i 1 m e r (R.K.) vraagt B. en W. om het voorstel-Groeneveld in praeadvies te nemen. De heer Groeneveld (SJ3.A.P.) heeft bezwaar tegen dit uitstel. Aanneming van spr.'s voorstel geeft werkverruiming. Waar om kan dat nu wel wachten, terwijl de heer Wilmer in de vorige vergadering nog na 12 uur 's nachts de behandeling van een werkverschaffingsvoorstel doordreef? De voorz.: Zonder praeadvies komt die werkverruiming er niet eerder. De heer Wilmer (R.K.): Wanneer het voorstel van den heer Groeneveld wordt aanvaard, moet er toch nog een nieuw en concreet voorstel aan den raad worden voor gelegd. Van vertraging is dus geen sprake. De heer Groeneveld moet niet probeeren de zaak op een „politieken" zijweg te duwen. De heer Manders (RK.) voelt er niets voor, om maar direct te besluiten tot den bouw van een nieüwe Rijnbrug. Dat moet eerst nader bezien worden in de Comm. van fabricage. De voorzitter stelt thans voor, het voorstel-Groeneveld in praeadvies te ne men. De heer Wilbrink (C.H.) begrijpt, dat uitstel niet. Het vraagstuk van den Rijnbrug is toch reeds uit en te na bekeken. Ook in de Comm. v. fabricage. De voorz.: De kwestie van een nieuwe Rijnbrug is niet in de commissie van fabri cage besproken. De heer Wilbrink (C.H.) begrijpt daar niets van, maar wil de commissie gaarne in de gelegenheid stellen om er als nog over te spreken. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) kan het niet anders zien, dan dat uitstel vertra ging beteekent. De stemming is nu evenwel door de suggestie van den heer Wilmer vertroebeld en daarom legt spr. zich neer by het zenden van zijn voorstel om prae advies. De heer Manders (R.K.) wijst er nog op, dat de kwestie ook in de Verkeerscom- missie moet komen. Daarna wordt z. h. st. besloten tot prae advies. 31o. Praeadvies op het voorstel: a. van den heer Schoneveld cs. in zake verlaging van het enkeltarief voor electri- citeit; b. van den heer Tobé in zake vast stelling van een uniform electriciteitstarief voor winkels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen. Uitgesteld wegens afwezigheid van den heer Schoneveld. Een ven tv er bod. 32o. Voorstel: a. om afwijzend te beschikken op de verzoeken van den Algemeenen Venters- bond van Leiden en den Leidschen Markt en Straatkoopliedenbond „Samenwerking" in zake ordening met betrekking tot den straathandel; b. tot wijziging van de verordening op de straatpolitie. De heer Coster (R.K.) wenscht aan houding van dit voorstel om het overleg met den minister van binnenl. zaken af te wachten. De voorz. ziet hierin geen heil. De be doeling is toch om de plaatselijke protectie uit te sluiten. De heer v. Eek (SJD.A.P.) meent, dat, wanneer men iemand verbiedt om te ven ten met waren, en hem dus berooft van zijn verdienste, men ook zedelijk verplicht is, hem een broodwinning aan te wyzen of op andere wijze in zijn levensonderhoud te voorzien. Daarom is spr. een tegenstander van een algemeen verbod, doch wil hij lie ver een lijst aanleggen, waarbij het inge schreven zijn als voorwaarde zal gelden voor het venten. Men zou dan kunnen be palen, dat slechts zij, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, zich kunnen laten in schrijven. Spr. dient een voorstel in dien geest in. De v o o r z. ontraadt dit voorstel. Het col lege wil geen „ordening3*, maar wel een ze kere zeggenschap over de venters, om mis bruik te weren en de burgerij onnoodige overlast te besparen. Het voorgestelde sys teem is nu, om het venten te verbieden, be halve in geval van dispensatie, waarvan natuurlijk een ruim gebruik zal worden ge maakt. Het systeem, dat de heer v. Eek voorstelt, maakt het uiterst moeilijk om verkapte bedelarij te weren. De heer v. E c k (S.DA.P.) zegt, dat een dergelijke verkapte bedelarij niet prettig is voor de burgerij, maar dat men hun, die in nood verkeeren, dat recht biet mag ont nemen. De heer Manders (R.K.) gelooft, dat de heer v. Eek de zaken te zwart ziet, daar het toch de bedoeling is, om het venten toe te staan. Wethouder Romijn (V3.) wijst den heer v. Eek erop, dat bedelarij reeds een strafbaar feit is. De mogelijkheid wordt thans geschapen om ook de verkapte be delarij te doen ophouden door de mogelijk heid van venten te verbinden aan een ver gunning. Wie in nood verkeerd, kan zich wenden tot de gemeente, maar mag niet gaan bedelen. Dt heer v. E c k (SD.A.P.): Men kan het aanbieden van waardelooze waren beschou wen als bedelen, men kan het ook niet zoo beschouwen. In ieder geval is het nog niet verboden en men moet den menschen, die dat alleen doen uit nood, dat niet verbie den. Het voorstel-v. Eek wordt verwor pen met 21 tegen 11 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. 33o. Wijze van behandeling van het adres van het Jonge-Werkloozen Strijdco- mité in zake verstrekking van kleeding en schoeisel, baden, rijwielplaatjes en behoor lijke ondersteuning aan en het vrijstellen van stempelen van jonge werkloozen en in zake de bepaling van het loon by even- tueelen aanleg door jonge arbeiders van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. B. en W. stellen voor het adres ter visie te leggen in de Leeskamer. De heer v. W e 1 z e n (C.P.) meent, dat het adres in praeadvies moet worden geno men en dient een voorstel in die geest in. Dit voorstel wordt evenwel verwor pen met 19 tegen 13 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen, Manders en Vos. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein, kad. bekend gemeente Lei den, Sectie P No. 1678, gelegen aan de Van Slingelandtweg, aan prof. dr. J. Huizinga. Goedgekeurd. HluminaJtic. De voorz. stelt vervolgens spoed- eischend aan de orde een voorstel om 2500.te voteeren ter tegemoetkoming in de kosten van verlichting van openbare ge bouwen en werken ter versiering van de stad bij de a.s. Lustrumfeesten. Z. h. st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer Coster (R.K.) vraagt B. en W. om voortaan alle Leidsche winkeliers toe te laten tot een inschrijving tot levering van de consumptie in de stembureaux. Wethouder Goslinga A.R.) herinnert eraan, dat vroeger de onkosten voor de con sumptie 35.per stembureau waren. Thans hebben B. en W. prijsopgaaf ge vraagd bij één leverancier en het resultaat is, dat de onkosten vetel lager zijn. B. en W. zullen echter overwegen, of het bij de ge meenteraadsverkiezing weer anders kan. De heer Schüller (S.D.A.P.) vraagt of het werk aan de Utrechtsche brug als nor maal werk wordt uitgevoerd. De voorz. antwoordt bevestigend. De heer Lombert (R.K.) wijst erop, dat onlangs in den Burcht een vergadering is gehouden van den N. Malth. Bond. Hy vraagt zich af, of het wel gewenscht is, om aan een dergelijken bond een gemeentelijk locaal af te staan. Waarschijnlijk kunnen B. en W. er thans niets tegen doen, omdat ztf gebonden zijn aan het contract met den pachter, doch hij geeft in overweging om na afloop van het oude in het nieuwe con tract een bepaling op te nemen, waardoor dergelijke vergaderingen verhinderd kun nen worden, en zelfs om te overwegen, of het contract zou kunnen worden gewijzigd, terwyl het nog loopende is. Daarna sluiting om 5 uur. (Gisteren hebben wij gemeld, dat Ged. Staten hebben vastgesteld het presentiegeld voor de Raadsleden. Tot nu toe was dit 5 gld. per zitting. De Raad had besloten, het op 4 gld. te brengen. Ged. Staten hebben dit laatste besluit goedgekeurd, met dien ver stande, dat middag- en avondvergadering als één zitting zullen worden gerekend, wat tot nu toe niet het geval was). BUITENLAND BELGIE. BELGIE'S NIEUWE KABINET. Onder premierschap van Van Zeeland. De heer van Zeeland heeft gisteravond om elf uur de volgende nieuwe Belgische regeering samengesteld: Dr. Paul van Zeeland (Katholiek): mi nister-president en minister van buiten- landsche zaken; Dr. Emile Vandervelde (socialist), dr. Prosper Poullet (Katholiek) onder voorbe houd van definitieve aanvaarding, dr. Paul Hijmans (liberaal), alle drie ministers zon der portefeuille; Dr. Albert Devèze (liberaal): landsver dediging; Dr. Max-Leo Gérard (liberaal): finan ciën; Dr. Edmond Rubbens (Katholiek) kolo niën; Dr. Bovesse (liberaal): onderwijs en schoone kunsten; Dr. de Schrijver (Katholiek): landbouw; Dr. van Isacker (Katholiek)economische zaken; Dr. de Bus de Warnaffe (Katholiek): binnenlandsche zaken; Dr. Soudan (socialist): justitie; Dr. Spaac (socialist): verkeerswezen en P. T. T.; Dr. de Man (socialist): werkloosheid en openbare werken; Delattre (socialist): arbeid en nijver heid. België's nieuwe minister-president werd den Hen November 1893 te Zinnik gebo ren en is dus een-en-veertig jaar oud. Hij doctoreerde in de rechten en was tot- dusver professor in de juridische faculteit van de universiteit te Leuven. Volgens bovenstaande lijst zetelen er dus in de nieuwe regeering zes Katholieken, vijf socialisten en vier liberalen en komen er drie extra-parlementaire leden in voor, namelijk de heeren van Zeeland, Max-Leo Gérard en de Man. Op de vijftien ministers zijn er vyf Vla mingen. Een paar departementen onder gingen voor wat hun actiesfeer betreft wij zigingen, terwijl aan het departement van openbare werken, thans ook een afdeeling voor werkloosheid werd toegevoegd, wat een noviteit is. Na de mededeeling van deze samenstel ling aan de pers, zeide de minister-presi dent dat hij hoopte, vandaag een verkla ring te kunnen afleggen over de hoofdlij nen van de politiek, welke hij voornemens is met zyn regeering te volgen. De samenstelling van de nieuwe regee ring is met de grootste moeilijkheden ge paard gegaan, daar andermaal vooral de politieke aspiraties der socialisten en libe ralen op den voorgrond traden en het al gemeen belang trachtten te domineeren. Reeds om negen uur had de minister-pre sident de lijst van zijn medewerkers aan den koning- voorgelegd en stond hij op het punt deze aan de pers mede te deelen, toen weer nieuwe stappen bij hem werden ge daan, om sommige portefeuilles van titula ris te verwisselen. Eerst twee uur nadat hij de officieele lijst aan den koning had voorgelegd, kon de minister-president de samenstelling van het nieuwe kabinet aan de pers mededeelen. DUITSCHLAND. De Berlijnsche besprekenigen. GISTERENMORGEN BEGONNEN. Gematigd optimisme. Gistermorgen kwart over tien zijn bij den Führer en rijkskanselier de besprekingen met den Britschen minister van Buitenland- sche Zaken sir John Simon, den lord Privy Seal Eden en den Britschen gezant sir Eric Phipps begonnen. Van Duitsche zijde na men behalve Hitier de rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath en de speciale gezant voor bewapeningskwesties Von Ribbentrop aan de besprekingen deel. Na een korte onderbreking worden de be sprekingen 's middags voortgezet. De Britsche staatslieden waren bij deze bijeenkomst niet door hun experts verge zeld. Over het verloop der onderhandelingen zijn nog geen nadere mededeelingen ont vangen. De pers wijst er echter op, dat geen sensationeele resultaten verwacht kunnen worden, doch men mag de beteeke- nis der besprekingen ook niet verkleinen. Het winnen van inlichtingen op politiek gebied is van belang voor verdere beslui ten en daden. Het is niet voldoende, dat men zich duidelijk uitspreekt, men moet ook precies weten, wat men van anderen kan vergen en wat men zelf bereid is toe te staan. Ook mag hetgeen op verschillende gebieden reeds bestaat, niet zonder meer genegeerd worden. Gisteren namiddag heerschte in Britsche officieele kringen te Londen een optimisti sche stemming. Volgens een Havas-bericht uit Parijs, zou Hitier zijn vredelievende bedoelingen be vestigd hebben en zich bereid verklaard hebben, onmiddellijk een algemeene con ventie tot beperking der bewapening te sluiten op de basis van gelijkheid van rech ten en veiligheid, gewaarborgd aan allen. Hy zou hebben opgemerkt, dat tenge volge van de geografische ligging de Duit sche grenzen openstaan voor alle invallen. Er bestaat op het oogenblik een defensief en offensief verbond, waarmee Duitschland rekening moet houden. Hitier zou hiermede gedoeld, hebben op de FranschPoolsche accoorden en de FranschRussische toena dering. Hy zou verklaard hebben, dat het Duit sche rijk bereid is, een non-agressie-pact te sluiten met al zijn buren, alsook de lucht- conventie, voorzien in de FranschBrit sche verklaring van 3 Februari. Hij wil zich echter niet binden aan een veiligheidssysteem, dat Rusland omvat. De Kerkvervolgingen OPEN BRIEF VAN KARDINAAL PACELLI. Tegen de aanvallen op de R.-K. Kerk. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bisschops jubileum van den aartsbisschop van Keü- len, Z.H.Em. kardinaal Schulte, een brief geschreven, die thans gepubliceerd is en in politieke kringen groot opzien heeft ge baard, omdat dit de eerste maal is, dat Ro me zich direct tot de Duitsche katholieken wendt, om tegen de heidensche leerstel lingen van het nationaal-socialisme te pro testeeren. „Wanneer, aldus schrijft kardinaal Pa celli, in duivelschen trots valsche profeten opstaan onder het voorwendsel, dragers te zyn van een nieuw geloof, dat niet het Evangelie van Christus is; wanneer hun handen oneerbiedig en gewelddadig grij pen naar hetgeen God ons in de leer van Christus als levensschat heeft geschonken; wanneer de bewaarster van het ware ge- Stationneeren verboden! (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on- middellijk in- en uitstappen) loof, de Heilige Kerk en Haar hoofd, de Paus, tot mikpunt van schandelijke aanval len worden gemaakt; wanneer men de leu genachtige poging onderneemt, een wig te drijven tusschen de trouw aan de Kerk en de trouw aan het aardse he vaderland, dan heeft het uur geslagen, waarop de bisschop, die een herder en geen huurling is, zijn stem verheft en zonder vrees en onverbid delijk het woord van den apostel moet her halen: „Oordeelt zelf, of het juist is, ulie- den meer te gehoorzamen dan God." De kardinaal spoort de geloovigen ten slotte aan om den bischop in zijn strijd onwankelbaar ter zijde te staan. Twee kloosters in Duitschland gesloten. Het klooster van de paters Franciscanen te Breslau is in de afgeloopen week door de politie gesloten. De superior en tien pa ters zijn gearresteerd. Het zusterklooster te Trebnitz heeft het zelfde lot ondergaan. De 78-jarige moeder overste is in arrest gesteld. Lasterlijke beschuldigingen. Naar de K. W. P. van welingelichte zij de verneemt, zijn de kloosteroversten, die door de Geheime Staatspolitie werden ge arresteerd naar de gevangenis te Dort mund en Berlijn overgebracht. Het is heel merkwaardig dat deze geestelijke autori teiten allen aan het hoofd staan van Mis siecongregaties. Zij worden er van .be schuldigd, dat zij deviezen naar het buiten land zouden hebben gesmokkeld, hetgeen absoluut onjuist is, wat trouwens uit de boekhouding dezer missiecongregaties te bewijzen is. De missionarissen die in den laatsten tijd Duitschland hebben verlaten, zijn zonder geld, zonder bagage op reis ge gaan. De Missiezusters die de vorige week naar Zuid-Afrika zijn vertrokken, werden ïüet zooals anders gebruikelijk was tot Rot terdam of Antwerpen door hun overste uit geleide gedaan. Zonder iets zijn deze arme zusters vertrokken. De Nationaal-Socialisten beweren slechts, dat deze missieoversten gesmok keld zouden hebben. Indien zulks juist ware, dan zou de Nationaal-Socialistische Pers dit wel aan de groote klok hebben ge hangen, maar in de Nationaal-Socialisti sche Pers is over deze arrestatie met geen enkel woord gerept. Nader vernemen wij nog, dat een der be jaarde kloosterzusters die naar Berlijn werd getransporteerd tengevolge van de schrik aan hartverlamming is overleden. De gearresteerde geestelijken zijn door de leden der Geheime Staatspolitie op he meltergende wijze behandeld. Een der pa ters die een blaaskwaal heeft liet men een onbeschrijflijk lijden ondergaan. In verschillende kloosters en seminaries "heeft men geld in beslag genomen. De katholieken uit de omgeving hebben de verschillende kloosters waar gelden in beslag genomen werden schadeloos gesteld. Met aalmoezen van een en twee Mark kwamen de trouwe katholieken de zuster- kens in him nood helpen. Toen de oversten der Missiezusters per auto werden getransporteerd, waren de le den der Gestapo zoo beschonken, dat de auto tegen een boom reed, waarbij ver schillende zusters d<?or glasscherven wer den gewond. Tegenover de autoriteiten werd door de Gestapo verklaard, dat de zusters bij een poging tot ontvluchten door uit de auto te springen aldus gewond wa ren. Deze jongste gebeurtenissen hebben on der de katholieken een geweldige opschud ding teweeg gebracht. De verontwaardiging is dan ook algemeen. Manifest der beüjdeniskerk voorgelezen. Zaterdag is in alle belijdeniskerken in Pruisen opnieuw het bekende manifest te gen de heidensche leerstellingen van het nationalisme voorgelezen. De geheime staatspolitie had wel een be wakingsdienst ingesteld, doch heeft niet ingegrepen. De voorlezing van het manifest werd voorafgegaan door een verklaring, die door het presidium der synode was opgesteld. Deze verklaring zegt: „De president van de Pruisischen synode heeft naar aanlei ding van het manifest een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken verklaard, dat zijn bewoordingen zich al leen richten tegen de nieuwe heidensche leerstellingen en tegen het dreigende ge vaar, dat hieruit voor volk en staat voort vloeit". Hierdoor wordt te kennen gegeven, dat het manifest, zich alleen tegen het nieuwe heidendom, doch niet tegen den staat richt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6