DINSDAG 23 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 772.8 te Le Havre en München. Laagste barometerst: 742.6 te Hernosand. Verwachting tot den avond van 27 Maart: Zwakke ot matige winden uit Westelij ke richtingen, neve lig tot zwaar of half bewolkt, aanvanke lijk nog kans op re genbuien en iets kou der. De gisteren bij IJsland verschenen de pressie trok snel naar Finland en wordt door een flinke drukstijging met afkoeling op IJsland gevolgd. De hooge drukking ver plaatst zich langzaam in Noordelijke rich ting, zoodat over Spanje de barometer reeds merkbaar is gedaald. In het hooge drukgebied wordt veel windsterkte en mist, in Duitschland motregen gemeld, van de Shetlands tot het Skagerak waait het nog krachtig tot stormachtig uit het Westen, waarbij in Zuid-Noorwegen zeer zware re gen is gevallen, op het vasteland is de neer slag meestal gering. De vorst in Noord- Scandinavië werd minder streng, in Frank rijk en op de Britsche Eilanden is de tem peratuur gedaald. De koude Noord-Weste lijke luchtstroom, die van IJsland nadert zal vermoedelijk ook hier eenige tempera tuurdalingen brengen, aanvankelijk met kans op regenbuien. L U CHTTEMPERATU PR. 11.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 6.51 uur tot Woensdagmorgen 5.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woensdag 27 Maart vjn. 6.55 uur en nam. 7.25 uur. EEN BESCHOUWING VAN HET LEVEN door prof. dr. J. A. Bargc. In het Groot-Audrtorium der Universi teit heeft gisteravond prof. dr. Barge de trits van conferenties over de vraag „Wat is het Leven" besloten met een beschouwing getiteld „Leven en gestalte". Weer was de belangstelling buitengewoon groot. In zijn vorige lezingen was de spreker tot de slotsom gekomen, dat het wezens kenmerk der levensverschijnselen bestaat in de „zelfbeweging-'' de immanente doel matigheid, de werking uit zich zelve o p zich zelve. Deze zelfbeweging getuigt van een eigen zelfstandig beginsel van activi teit in de levende organismen, dat met be houd van de physico-chemisohe krachten als werkoorzaak deze zelfbeweging draagt. In zijn laatste lezing heeft prof. Barge een beschouwing gehouden over de vraag, waarin dit wezenskenmerk van het Leven geworteld is, en welk antwoord de moder ne biologie op deze vraag geeft. Alvorens tot het directe onderwerp van zijn beschouwing over te gaan, heeft spr. aangetoond de ingrijpende verandering, die het biologisch inzicht tegen het einde van de 19e eeuw heeft ondergaan. Aan de „ter reur" van het Darwinisme, op alle terrein van geestelijk leven kwam langzaam een einde, doordat 't Darwinisme onvoldoende bleek de immanente doelmatigheid der le vensverschijnselen te verklaren. Het prijs geven van het Darwinisme had tot mede gevolg, dat een algemeene verzwakking zich openbaarde van de principieel mate rialistische levensbeschouwing. Tot die verandering van biologisch in zicht 'heeft ook bijgedragen het herstelde contact tusschen de beide complementee- rende takken van de biologische weten schap: de Anatomie en de Physiologie. Vooral langs den weg van weefselleer en experimenteele embryologie is men weer ontvankelijk geworden voor de beschou wing van het levend organisme als geheel. De celtheorie onderging een gewijzigde in terpretatie. Driesch's proeven op het em bryonaal ontwikkelingsproces veroorzaak ten een reactie op de opvatting, dat in de embryonale cel het daaruit zich ontwikke lende levend organisme reeds geheel zou aanwezig zijn. Prof. Barge besprak daarna het Neo- Vitalisme, dat de Darwinistische doelmatig heidsverklaring onvoldoende acht. Welk antwoord geeft het Neo-Vitalisme op de vraag: Indien het wezen des levens niet wortelt in de physico-chemische krachten, waarin wortelt het dan. De „dominanten" van Reinke, het psycho-vitalisme van Fran ce e.a„ de entelechieën van Driesch werden door spr. afgewezen, omdat zij geen ver klaring geven van de innige versmelting tusschen het physico-chemische en het levens-eigene in de levens-verschijnselen. Uitvoering stond spr. ook stil bij de begrip pen gestalte, „Ganzheit" en totaliteit, wel ker in'houd nog veel minder een verklaring van de levens-werking gaf. Spr. kwam tot de conclusie, dat al deze moderne omschrijvingen hoewel nuttig om ons de betrekking tusschen het eigene des levens en de stof te verduidelijken géén winst beteekenen ten aanzien van de oud Aristoteliaansch-Thomistische be schouwingswijze van het leven. In korte trekken zette spr. uiteen hoe Aristoteles en de Aquiner zich de verhouding dachten tusschen „stof" en „levensbeginsel", tus schen materia prima en forma substan- tialis-NoCh de materia prima (waarbij men zich de „stof" heeft te denken als zuivere abstractie, als iets onbepaalds, dat bepaald kan worden), nocji de forma substantiate zijn onafhankelijk van elkaar bestaanbaar. Te zamen echter vormen zij het conjunc- tum, het levende wezen. Dieper ingaan op deze werking, besloot spr., brengt ons in de nabijheid van het Absolute Zijn in de nabijheid van Hem, die alleen kan zeggen en gezegd hééft: „Ik ben, die 'ben". Prof. dr. W. B. Kristensen dankte prof. Barge voor zijn redevoeringen, die weten schappelijk waren en tegelijkertijd open baarden een warme persoonlijke overtui ging. KRING LEIDEN DER NED. VER. VOOR E.HJ3.0. De eerste jaarvergadering van dezen kring werd gisteravond gehouden in de Harmonie alhier. De voorzitter, dr. M. v. <L Stoel, heette aan het begin van den avond allen harte lijk welkom. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen: Leiden, Voorschoten, Stompwijk, Sassen- heim, Lisse en Hillegom. De verslagen van secretaris en penning meester konden de algemeene instemming der vergadering wegdragen. Hoofdschotel der vergadering was „De te voeren propaganda". Over dit punt werd een geanimeerde discussie gehouden. In alle plaatsen, waar nog geen afdeelingen der Ned. Vereeniging zijn en welke tot het ge bied van den Kring Leiden behooren, zal getracht worden afdeelingen op te richten. Nog maar al te veel blijken bij verkeers- en andere ongevallen tengevolge, van on wetendheid, door ondeskundigen grove fou ten gemaakt te worden, welke voor de ge troffenen soms ernstige gevolgen kunnen hebben. Ter propagandeering van de E.H.B.O.- gedachte zal er hier ter stede op Zaterdag 18 Mei een groote propaganda-avond ge houden worden in de Stadsgehoorzaal, waar al of niet bij de Ned. Vereeniging aange sloten E.H.B.O.'ers van him kunnen blijk zullen geven. Gewerkt zal worden in ploe gen van vijf, welk werk door een jury van doktoren beoordeeld zal worden. Het kringbestuur rekent op een flinke deelname alsmede op den steun van velen door het beschikbaar stellen van een me dailles, terwijl tegen een zeer miniem entree de verrichtingen door het publiek kunnen worden gadegeslagen, waaromtrent nader bekendmaking in dit blad zullen vol gen. Het secretariaat van den kring is geves tigd v. d. Waalsstraat 12, Leiden. BOVENWONING UITGEBRAND. Gisteravond te 7.50 uur werd door eeni ge onbekend gebleven personen, die zich in den winkel van de fa. Zwetsloot aan de Haarlemmervaart bevonden, gemerkt, dat er brand was uitgebroken in de bovenwo ning van perceel 3 aldaar, waar woonachtig is de slager F. J. van Luyken en zijn ge zin, vrouw en drie kinderen, terwijl bene den de woning een wagenschuur ligt. De politie was het eerst met een spuit aanwezig en haar taak vferd later door de brandweer overgenomen, die met drie slan gen op de motorspuit water gaf. Het vuur greep echter snel om zich heen, zoodat, toen het gebluscht was, de bovenwoning nage noeg was uitgebrand. De wagenschuur is intact gebleven. Het vee van den heer Z„ die eigenaar is van het verbrande perceel, en dat zich in een nabij gelegen stal bevond, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De schade wordt door verzekering ge dekt. De burgemeester en de commissaris van politie waren op het terrein aanwezig. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Bovengenoemde Vereeniging zal op Don derdag 4 April a.s. haar 2e lustrum vieren- en heeft daarvoor het Utrechtsch Stedelijk Orkest geëngageerd. Als solist zal optreden de le Concert meester Jean Oellers. Er zullen gegeven worden werken van César Franck, Lalo en Ravel. Ten einde personen, geen lid zijnde van deze vereeniging, kennis te doen maken, is een klein aantal kaarten beschik baar gesteld voor ƒ2.per persoon (bel. inbegrepen). DE BAKKERS EN DE GEMEENTE. Naar aanleiding van een vraag, door het Raadslid Coster gesteld, over de gunning van de leveranties voor de stembureaux bij de Prov. Statenverkiezing, deelde wet houder Goslinga mede, dat het nu veel goedkooper is. Wij kunnen aannemen, dat gunning aan één leverancier goedkooper kan zijn doch veel behoeft 't niet te schelen en sociaal beschouwd verdient o.i. de gunning aan één zeker geen aanbeveling. Wij vertrouwen, dat de betrokken bak kers kunnen aantoonen, daj. zij in het ver leden geen misbruik hebben gemaakt van de geschonken opdracht, niet te hooge prij zen hebben berekend. In ieder geval hoe 't ook zij: gunning aan één bakker, zooals nu, bij de Staten verkiezing, moet o.i. niet meer voorkomen. DE GEMEENTE-VERFWERKEN. Geen inschrijvingen door de schilderspatroonsvereenl gingen. Naar wij vernemen hebben de Ned. Schil- derspatroonsvereeniging ..Lucas" en de Ned. R.K. Schilderspatroonsvereeniging „St. Lucas", afdeelingen Leiden, besloten niet mede te schrijven naar het Gemeente Verf- werk, bestek no. 9. De oorzaak hiervan is, dat ieder jaar ge legenheid daarvoor opengesteld is voor iedereen, nL werkloozen, beunhazen ad., terwijl de bona fide en erkende patroons steeds hunne verplichtingen van sociale las ten en collectief contract na moeien komen. Door middel van dit soort bestedingen wordt de toestand in het schildersbedrijf steeds slechter. Aan de Gezellen-organisaties zal worden verzocht om hunne volle medewerking ten einde een resultaat te verkrijgen, dat deze schilderwerken, voor zoodanigen prijs zul len worden gegund, en aan erkende pa troons, dat in de eerste plaats de collectie ve arbeids-voorwaarden voor dit bedrijf ten volle kunnen worden gegarandeerd, en ten tweede, dat ook voor de patroons eeni ge winstmarge mogelijk is. Zooals de gun ningen van bovenbedoeld schilderwerk de laatste jaren plaats hadden, wordt de af braak voor het geheele bedrijf, met alle ge volgen van dien, n.L afbraak der loonen, en collectieve overeenkomsten, op erge wijze in de hand gewerkt. De openbare aanbesteding van deze wer ken, bestek 9 1935, „Het verrichten van bui ten- en binnen verf werken aan de Gemeen te-eigendommen" in 8 perceelen, luidt nu als volgt: L. C. v. d. Voort Zn., Leiden, perc. 2 f250.50, perc. 3 f363.—, perc. 4 f360.—, perc. 5 f 363.50, perc. 6 f 451.perc. 7 f 9.10.perc. 8 f 980.Marcelis Schilders bedrijf, Leiden, perc. 3 f385.perc. 4 f 270.perc. 6 f 550.perc. 7 f 600.A. Verlindt, Leiden, perc. 3 f 459.perc. 4 f 393.50; R. Gottenbos en Th. Kerkvliet, Lei den perc. 1 f 1345.perc. 3 f 562.Fa. P.< H. v. d. Bos Zonen, Haarlem, perc. 1 f778.—, perc. 2 f310.—, perc. 3 f377,—, perc. 4 f 350.perc. 5 f 360.perc. 6 f 440.perc. 7 f 798.perc. 8 f 915.D. Schoneveld, Rijnsburg perc. 3 f 315.perc. 4 f 280.J. L. Burgers, Oegstgeest, perc. 1 f830.—, perc. 2 f325.—, perc. 3 f490.—, perc. 4 f 257.perc. 5 f 240.perc. 6 f488.—, perc. 7 f1250.—; R. J. Blok, Lei den perc. 2 f186.perc. 3 f288.perc. 4 f220.50, perc. 6 f316.perc. 7 f 1094.40; W. L. v. d. Gugten Zonen, Rijnsburg, perc. 2 f323.perc. 6 f417.perc. t i 959.—. Aanbesteding. Hedenmddag te 12 uur werd door de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest aan besteed: de levering van volle melk en kar nemelk voor het tijdperk van 1 April 1935 tot en met 31 Maart 1936. Ingeschreven was als volgt: J. P. v. d. Holst: a. volle melk 0.34 per 100 L. bo ven regeeringsprijs; b. karnemelk ƒ2.50 p. 100 L. G. v. <L Poel, Oegstgeest: a. ƒ1.id.; b. ƒ3.50. Fa. Kingma, Leiden: a. 0.75 id., b. 2.75. Melkinrichting „De Landbouw": a. ƒ0.65 id., b. 2.— P. v. Haasteren, Oegstgeest: a. 0.85 id., b. ƒ3.50. Melkinrichting „Nooit Gedacht" fa. J. P. v. d. Stoel, Leiden: a. ƒ0.50 id., b. ƒ0.99. De gunning is aangehouden. Hedenmiddag omstreeks kwart over 12 is op de Utrechtsche brug een met grint beladen wagen in elkaar gezakt. Het tram verkeer ondervond een kwartier vertraging. SPORT BILJARTEN JUBILEUM WEDSTRIJDEN L. U. T. O. De laatste partij van den wedstrijd L. U. T. O. (Lisse) en D. O. S. (Leiden) had het volgend resultaat: pnt. brt. h.s. gem. A. Wassenaar 125 37 38 3.37 J. Rietbergen 119 37 24 3.21 De totale uitslag van deze ontmoeting luidt: D. O. S. I 733 en L. U. T. O. I 654 car. Hiermede heeft L. U. T. O. haar eerste nederlaag met 79 carb. Voor een goed overzicht volgen hier de uitslagen van de tot nu toe gespeelde wed strijden: L. U. T. O. 773—Holandia 497 car. L. U. T. O. 765—Oude Post 477 car. L. U. T. O. 654—D. O. S. 733 car. A.s. Donderdag wordt de belangrijke plaatselijke ontmoeting gespeeld tusschen L. U. T. O. I en Excelsior I. PERSOONLIJKE KAMP F. B. H. O. De verdere uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. J. Winter (O.V.S.) 150 28 16 5.35 A. Corver, (Telecoop) 113 23 19 4.03 C. Philippo (Gr. W.) 150 50 14 3.— H. Kuiper (Vr.Kr.) 119 50 10 2.38 P. Perukel (Vr.Kr.) 150 31 22 4.83 J. Duivenvoorden (Exc.) 101 31 19 3.25 H. Ploeg (OVS) 150 31 13 4.83 J. Winter (OVS) 101 31 15 3.25 LAND- EN TUINBOUW Het scheuren van Grasland. Vele land bouwers zijn tot scheuring van grasland (groenland) overgegaan, en anderen heb ben er toe besloten, als gevolg van de voor genomen beperking van de melksteun, de teeltregeling en de lage melkprijzen. De akkerbouwproducten zijn in verhouding hooger in prijs en 't is dus verklaarbaar, dat menige landbouwer zijn inkomsten tracht te verhoogen door een geschikt per ceel grasland te scheuren. Maar lang niet alle perceelen zijn geschikt, en 't scheuren kan dus land niet overal worden doorge voerd. 't Grasland moet voldoende hoog boven 't water liggen, de watervoorziening moet goed zijn; direct onder de zode mogen geen ondoorlatende of vergiftige lagen, byv. van loodzand of „bitter1', worden ge vonden. Knikkige of erg zure perceelen zijn ook minder geschikt, de laatste kunnen echter door kalkaanwending en blootstel ling aan de lucht worden verbeterd. Dichte veenlagen kunnen ook verkeerd werken. Ten slotte lette men er op, of voldoende teelaarde aanwezig is. Wie nog plan heeft te scheuren, mag niet langer wachten,: het geschiede steeds zoo vroeg mogelijk, opdat door onvoldoende luchttoetreding de grond ontzuurd kan worden,voorts de grond zich kan zetten en er tyd is voor een goede bewerking, enz. Hoe dieper men wil scheuren, hoe vroeger en ook hoe zwaarder de grond is, hoe vroe ger. De diepte van het ploegen hangt van verschillende factoren af. In 't algemeen kan men zeggen: hoe later, hoe ondieper. In 't voorjaar dus ondieper dan in de herfst. Voor granen kan ondieper worden geploegd dan voor aardappels of bieten; bij het rooi en der aardappels kan anders veel last van de zode ondervonden worden. Is 't land erg vruchtbaar en geil, dan zal men ook dieper scheuren, anders zou de zode te veel ontleed worden en het gewas kunnen gaan legeren of te veel loof krijgen. De bemesting hangt natuurlijk af van den toestand van het land, van den ouder dom der zode, van het te verbouwen ge was enz. Met stikstof kan men gewoonlijk zuinig zijn, althans als men graan wil ver bouwen, dat licht zou gaan legeren. Des noods neme men wat minder zaaizaad of neme den rijenafstand wat grooter. Meest al echter neemt men de normale hoeveel heid zaad, daar dergelijk land vaak last van vreterij heeft. En lichte bekalking is noodig als de grond zuur is. waarbij even wel bedacht moet worden, dat gescheurd grasland dikwijls schurftige aardappels geeft, wat door een kalkbemesting wordt bevordert. Fosforzuur behoeft men in den regel niet veel te geven, daar dit meestal voldoende, vooral in de bovenste laag, aan wezig is. Minder, of liever weinig, komt van deze voedingsstof in den regel in den ondergrond voor, waarom het aan te beve len is in de eerste groeiperiode 1 a 2 baal Thomasslakkenmeel per HA aan te wen den om te voorkomen, dat het kiembed te weirnig fosforzuur zou bevatten. Een kali bemesting mag voorts vooral niet worden achterwege gelaten, daar de ondervinding heeft geleerd, dat op gescheurd grasland spoedig kaligebrek optreedt. Niet zelden ook oogst men op gesoheurd grasland blauwe aardappels, wat in de richting van kaliarmoede wijst. Men geve dus een nor male kalibemesting. Wat te verbouwen? Haver is doorgaans het meest aan te be velen. Bieten hebben vaak last van vre terij, en als er weinig kans op legeren is, dan is haver het minst riskant. Zomer-rogge of zomer-tarwe en ook zomergerst zij.n ris kant. Stamboonen zijn zeer geschikt. Russchenbestrijding. Russchen of zach te biezen, steenbjezen of gemeene biezen geheeten, zijn vooral eigen aan vochtige, veenachtige graslanden. Waar men ze veel vindt, is dit in den regel geen lof voor den boer, hoewel ze lang niet altoos gemakkelijk geheel zijn te verdrijven. Een goede be- preppeling, waardoor het overtollige wa ter kan afvloeien, is in de eerste plaats noodzakelijk. Maar afdoende is het niet. Den vorige zomer werd te Oosterwolde een proef genomen tegen russchen, die zich hardnekkig handhaafden. Ze werden eerst kort afgemaaid en daarna werden op de „harten" flinke hoeveelheden stoffijnc kainiet gegooid. Zij leden hierdoor sterk, toch kwamen enkele fijne sprieten nog weer voor den dag. Men wil nu daar voor de winterbehandeling dezelfde methode toe passen. Eerst de greppels goed in orde ma ken, daarna de russchen kort afmaaien en flink bestrooien met stoffijne kainiet of kalizout 20 of 40 pet. Wanneer daarover een flinke vorst gaat, dan mag worden ver wacht, dat men reeds een heel eind op weg is om de biezen radicaal te verdelgen. Bij houden zal dan nog wel noodig zijn, maar dit geldt voor alle weide-onkruiden. Ook door een winterbehandeling met kalk ver kreeg men te Oosterwolde een goed resul taat: op de harten werd dan flink wat kalk gestrooid. In de indrukken, veroorzaakt door koe- en paardenpooten, ontwikkelen zich ook graag russchen, waarom het goed rollen van vertrapt grasland dringend is aan te bevelen. Kan men met bovenvermel de middelen de biezen niet verdrijven, dan blijft slechts over het land te scheuren. Men zaaie dan haver, na een paar jaar bouwen, als dekvrueht op de nieuwe gras- en kla verzaden. Goed bemesten, voortdurend kort houden, en daarbij de aangegeven winter behandeling toepassen, zullen dan onge twijfeld 'het succes niet doen uitblijven. Verbouw van Mergstamkool. Het is te verwachten, daar door verschillende Land- bouwconsulenten de teelt van Mergkool wordt aanbevolen, dat vele landbouwers dit jaar met dit gewas een proef zullen nemen. Wij gaven reeds cijfers omtrent mogelijke opbrengsten en wezen er vooral op, dat door den verbouw van mergkool de hoeveelheid eigen-verbouwend eiwit be langrijk kan worden verhoogd, terwijl de •groote risico, die men bij de verbouw van AGENDA LEID IN. Dinsdag. Vergadering Lustrum commissie „Hoogewoerd en O", Foyer Hoo- gewoerd no. 87, aanvang 8.30 uur. Dinsdag, vergadering R. K. Transportarbei ders, Volksbondsgebouw, 8 uur. Woensdag. Kath. Reel asseerings-vereeni ging, lezing prol Carp, „Den Burcht" te 8.30 uur. Woensdag, De Hanze, Den Burcht, 8.30 u. Woensdag. K. J. M. V. „St Peter Kanis" „Kerk en Staat", inleider Kapelaan B. Dorbeck, „Eigen Pluis". Donderdag. Mij. van Toonkunst. Derde ge woon concert Hollands Instrumen taal Kwintet, Leidsche Schouwburg 8 uur. Vrijdag, R.-K. Staatspartij „Den Burcht", 8.15 uur. Zaterdag. Leidsche Schouwburg „DiePfef- fermühle" 8.15 uur. Zondag, Kadervergadering R.-K. Staten- kieskring „Leiden", spreker Piet Kasteel, Aula R.-K. H. B. S., 10.30 uur. Maandag, 7e Abonnementsvoorstelling „Gele Koorts", door de A'dam- sche Tooneelvereeniging, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; D. J. van Drie- sum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. stoppeJkmollen altijd loopt, belangrijk wordt verminderd, omdat deze koolsoort veel beter tegen vorst bestand is dan de stoppel knollen. Ook is hierdoor mogelijk om de periode, waarin men de dieren verscli groenvoer kan verstrekken, niet onbelang rijk te verlengen. Als regel geven de stop pelknollen een hoogere opbrengst aan mas sa, maar de kwaliteit er van is niet zoo goed als van mergkool. Gezien de tot nu toe in verschillende proviciën verkregen resulta ten, lijkt het ons ook aanbevelenswaard, dat meer algemeen in dit jaar door de land bouwers een grooter of kleiner deel merg kool wordt verbouwd, teneinde zoodoende zelf ervaringen met dit gewas op te doen. Uit een oogpunt van rationeele voeding en van werkverdeeling komt ons dit alleszins gewettigd voor. B-r. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Indisch Recht de heer F. Bakker, Leiden; doctoraal-examen Geneeskunde de hee- ren W. J. M. Jansen, Delft en J. M. van de Weg, Dordecht; doctoraal-examen Wijsbegeerte mej. A. J. Portengen, Den Haag. UIT DF. OMGEVING TER AAR. Adolf Kolping. Op eigen terrein moest het eerste elftal tegen V.V.S.B. I een 51 nederlaag incasseeren. Het tweede elftal speelde tegen Steeds Hooger III gelijk, 11, en de Junioren verloren van D.O.S. b met 20. Geen gelukkigen dag voor Kol- ping. WASSENAAR. Onderscheiding. Door den President van het Duitsche Roode Kruis is aan den heer W. M. Walpoot, inspecteur van politie alhier, het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis verleend. NOORDEN. Ongeluk. De groenteboer B. v. d. Hel der had Maandagmiddag het ongeluk met zijn wagen, bespannen met paard, doordat het schrok voor een vrachtwagen, in de wetering langs den uitweg te geraken. Van de groenten ging nogal heel wat teloor. Dè bestuurder kwam met den schrik vrij. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake naturalisatie. Antwoord: Wie zich wil laten natu- raliseeren, moet een verzoek daartoe rich ten tot de Koningin. Bij dit verzoekschrift moeten worden overgelegd de volgende stukken a. het bewijs, dat de aanvrager meerder jarig is (.geboorte-actie, of voor het geval hij nog geen 21 jaar is en meerderjarig door huwelijk, bewijs van huwelijk); b. het bewijs, dat de aanvx*ager (indien hij althans het Nederlanderschap niet ver loren heeft en het deswege opnieuw aan vraagt) gedurende de laatste 5 jaren zijn woonplaats in Nederland of koloniën heeft gehad; c. het bewijs, dat hij bij den ontvanger der registratie het voor naturalisatie ver schuldigde bedrag heeft bestort. Dat bedrag varieert van 200 tot 1000 afhankelijk van den aanslag in de rijksin komstenbelasting. Hoe lang -de afwikkeling duurt, is niet te zeggen. De naturalisatie geschiedt bij een wet.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2