STADS NIEUWS 26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DINSDAG 26 MAART 1935 No. 8074 3)e £cld6elve(Soii^Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooinhbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ca verhuur, koop en verkoop: f 8-59 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De politiek van den Vrijheids bond. De Vrijheidsbond heeft een vergadering .gehouden, waarop aangenomen is een mo tie-Leiden, om de Regeering tot een princi- pieele herziening te dringen „van de tot nu toe gevolgde politiek ten aanzien van den steun aan den land- en tuinbouw, het ove rige bedrijfsleven en aan de werkloozen, teneinde te komen tot een geleidelijke in krimping van de steunverleening". Een geleidelijke inkrimping van de steun verleening is uitstekend, indien daar mede gepaard gaat een even geleidelijke uitbreiding van den productieven arbeid! Zóó beschouwd, is iedereen ervoor. Maar de Vrijheidsbond bedoelt het niet zoo. Die steun moet worden ingekrompen, omdat hij te hoog is daarom moet hij geleidelijk minder worden. De werkloozen- steun b.v. kan niet in-eens worden terug gebracht van die hoogte, waarop hij nu staat, tot het peil, waarop hij behoort te staan; dat zou een te groote sprong zijn! Neen, 't moet gebeuren, maar: geleidelijk. De Vrijheidsbond heeft zich nu vierkant en onomwonden voor dit streven uitge sproken. 't Is eerlijke, open politiek. Wij kunnen er ons dus tegen wapenen. Wij zullen b.v. in Leiden nauwlettend moeten toezien, of de Vrijheidsbondsche wethouder voor wiens energieke activi teit wij overigens veel waardeering hebben niet in die richting wil drijven. Wij gaan daarin zeker niet mee en ver zetten ons er tegen. Waarom? Omdat onze Christelijke begin- selen zich er tegen verzetten. Onze Christelijke beginselen verzetten zich er tegen, een toestand te begeeren, waarin velen op verschrikkelijke wijze ge brek lijden. Want dat zal gebeuren bij een ^geleidelijke inkrimping van de steunver leening". Zelfs begeeren wij zulk een toestand niet, als deze zou zijn (wat lang niet vast staat!) een middel, om spoediger aan een oplossing van de crisis te komen! Want: het doel heiligt de middelen niet. Wat is reclasseering? Wij vragen even de belangstelling voor een zaak van voornaam belang. Voornaam belang daarom, omdat wij bedoelen een werk, waarvan vaak direct afhankelijk is het maatschappelijk èn het zielsgeluk van een mensch Zulk een werk mogen wij, Katholieken, toch wel voornaam noemen! Of bedoeld werk wel of niet, goed of slecht geschiedt, daarvan hangt vaak zoo ontzaglijk veel af voor het waarachtig ge luk van zelfs velen onzer mede-menschen. Wij bedoelen het werk der R.K. Reclas- seeringsvereeniging. Dit werk is in zyn eigenlijk wezen, in zijn opzet en bedoeling, in zijn practijk weinig bekend. En het moet toch bekend zijn? Wij, Ka tholieken, moeten het kennen! Dat kan van groot belang zijn, om ver schillende redenen. Dat mogen ook zij, die him geestesgaven, him tijd, hun geld aan dit werk geven, van ons eischen. Welnu de Leidsche hoogleeraar prof. dr. Carp bestuurslid van de R.K. Reclas- seeringsver. afd. Leiden is bereid gevon den, de Katholieken van Leiden voorlich ting te schenken over het werk der reclas seering. Wij vertrouwen, dat vele Katholieken hier zullen blijk geven van hun belangstelling voor dit onderwerp, behandeld door een zóó deskundig spreker. Bedoelde bijeenkomst (vrij toegankelijk) is morgenavond te 8*4 uur in „Den Burcht", te Leiden. 17 APRIL is de dag der stemming voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dan moeten alle Katholieken hun stem plicht vervullen. Hun plicht vervullen als staatsburger en als Katholiek Hun plicht zóó vervullen, dat zij ver antwoord zijn Vanwege de R. K. Staatspartij zal vóór den stemmingsdag nog op verscheidene manieren den Katholieken worden uiteen gezet, dat zij hun stem moeten uitbrengen op de lijst van de R. K. Staatspartij, en waarom. Wij wijzen op een vergadering van den Statenkieskring Leiden Zondag 31 Maart te 10.30 uur in de de aula van de R.K. H.B.S., Mariënpoelstraat, Leiden. Spreker de heer dr. P. Kasteel. Voor den Statenkieskring Gouda is er ook een vergadering op Zondag 31 Maart te 3.30 uur in „Concordia", Westhaven. Gouda. Spreker de heer mr. Goseling. Op beide vergaderingen zal de belang stelling groot zijn. In den kieskring Leiden begint de lijst der R. K. Staatspartij met den naam: BOLSIUS (lid van Ged. Staten); in den kieskring Gouda staat no. 1 op de lijst der R. K. Staatspartij de heer VON FISENNE (lid van Ged. Staten). BINNENLAND EEN GEPROMOVEERDE ZUSTER. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Die Lebens- und Weltanschauung der Freifrau von Ebner-Eschenbach", de eerwaarde Zuster Mechtildis Alkemade J.M.J. Zuster Alkemade is geboortig uit N o o r d w ij k. Vincent Cleerdin schrijft over dit proef schrift in de „Maasbode" oan.: „Eenige lange avonden heb ik aan de le zing ervan besteed; thans geef ik mijzelf rekenschap er van, dat ik de resultaten der studie van verscheidene jaren in mij heb opgenomen. 't Is goed dat een vrouw deze Oostenrijk- sche schrijfster onder het vizier genomen heeft. In de Duitsch-sprekende landen wer den de verhalen dezer voorname dame door velen gelezen; of zij hier te lande ooit bij zonder de aandacht getrokken heeft, is mij zelfs uit het proefschrift niet gebleken, al is in 1894 een werkje in onze taal over haar verschenen. Een merkwaardige figuur was zij zeker. Een vrouw die er van overtuigd was „für etwas dazusein": als zoodanig heeft zij recht op onze belangstelling. Haar talent als schrijfster wist zij krachtig te ontwikkelen, van binnen uit, zooals dit proefschrift overtuigend aantoont. Marie von Ebner-Eschenbach kan be schouwd worden als een typische vertegen woordigster van het Oostenrijksche gees tesleven gedurende de tweede helft der ne gentiende eeuw. De sensus catholicus, als erfgoed der Oostenrijksche cultuur, spreekt telkens uit haar arbeid; al komt zij eerst op zeventig-jarigen leeftijd terug tot de Kerk. De Oostenrijker van het tijdperk 1850 tot 1900 maakte zich niet zeer druk over de groote vraagstukken der menschheid vermoedelijk wijl hij, met zijn zonnige na tuur en tevreden aard, de grootheid van die vraagstukken iriet vermocht te zien. Een rijke vrouw, die 's winters te Weenen en 's zomers in de prachtige natuur van Mora- vië leefde, kon een lezerskring winnen door een gevoelige weergave van haar niet al te diepe aandoeningen. Haar artistieke begaafdheid reikte ver genoeg om haar woord bevallig en haar verhaal aantrekke lijk te maken, doch (als ik zelf deze gevolg trekking verbinden mag aan de mededee lingen op blz. 77) haar levensomstandighe den bezorgden haar niet het besef, dat het kunstenaarschap een functie is binnen het werkelijke leven. („Immer deutlicher wur- de es ihr, dasz die Kunst zwar etwas Groszes, Heiliges sei dasz das Leben j edoch einer Fr au gröszere Güter zu geben habe". De schrijfster zou de onjuistheid van deze stelling het best toonen te begrij pen, indien zij eens lachte om dit voorbeeld: Jacques Perk schreef prachtige sonnetten, maar hij had geen kinderen). Zr. Mechtildis Alkemade heeft met vlijt en aandacht nagespeurd welke invloeden de Oostenrijksche dichteres heeft onder gaan. In letterkundig opzicht moet haars inzien Ebner-Eschenbach zeer veel te dan ken hebben aan Toergenjef. Verder gaf de Oostenrijksche haar belangstelling in ruime mate ruimer dan bij haar landgenooten en vooral in haar kring gebruikelijk was aan den arbeid der denkers van haar tijd, gelijk menigmaal blijkt uit haar werken. Het proefschrift is gesteld in de Duitsche taal. Als geheel is het prettig leesbaar". NIET UITSTAPPEN VOOR DE TREIN STIL STAAT. Opdracht aan stationschef om proces verbaal op te maken tegen overtreders. Naar de „Tel." vernomen heeft, is door de directie van de Nederlandsche Spoor wegen aan alle stationschefs opdracht gege ven met ingang van gisteren proces-verbaal te doen opmaken tegen de reizigers, die op een in beweging zijden trein springen, of wel een nog niet geheel stilstaande trein verlaten. Reizigers, die wenschen uit te stappen mogen de portiers niet openen, voor de trein geheel stilstaat. De opdracht aan de stationchefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat desnoods politiehulp moet worden Ingeroepen. Naar het blad verneemt, zijn gisteren op verschillende stations reeds processen-ver baal opgemaakt. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Dè Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 557.600 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 4 tot en met 9 Maart 1935 heeft bedragen 30.6 pet., dat is 2 pet. minder dan in de vorige verslagweek (18 tot en met 25 Februari 1935), toen de werkloosheid 32.6 pet. bedroeg. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar was de werkloosheid 25.4 pet. Bij 1063 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Maart 1935 in totaaly 428642 (op 10 Maart 1934 371047) werkzoekenden ingeschreven, onder wie 407759 mannen. Hiervan waren werkloos 410243 personen, onder wie 394401 mannen. Op 23 Februari 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer ge lijk aantal organen 436795, onder wie 418147 werkloozen. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden is sedert 23 Februari 1935 verminderd met 8153, het aantal werkloozen met 7904. DE MELKPLAS EN HET ONJUISTE SYSTEEM. De Leeuwarder boter-noteering is staag dalend en met vrees zien, zoowel de boeren als de Regeering de onverkoopbaarheid van de zuivelproducten. Want een prijs van on geveer 0.34 per kilo prima Hollandsche roomboter is een noteering, welke wijst op het niet meer kunnen verkoopen van de voortgebrachte zuivelproducten anders dan tegen afbraakprijzen. Niettegenstaande deze lage noteeringen moet nog heel wat boter naar de koelhuizen worden getrans porteerd. Wat is hiervan de reden? Ten eer ste een hooge melkproductie per koe door het prima vee, dat te onzen lande, mede door de Stamboekvereenigingen, worat ge fokt. Dan de hooge heffing, op de boter, waardoor het verbruik terugloopt en de consument hoe langer hoe meer overgaat naar het verbruik van goedkoopere substi tuten, terwijl de winst voor den tusschen- handel zwaarder drukt bij lage dan bij hoo- gere boterprijzen. Verder de voorliefde der Regeering voor de margarine-industrie als factor voor het verbruik o.a. van koloniale plantaardige vetten en het o.i. onjuiste in zicht, dat de Regeering ten opzichte van de margarine als werkverruimend object koestert. Ten slotte de handelsbelemmerin gen, welke andere landen ook aan onze agrarische producten in den weg stelt. Vol gens het „Vaderland" bestaat in welinge lichte kringen de meening, dat de perspec tieven voor onzen export inderdaad aan merkelijk ongunstiger zijn dan eenigen tijd geleden. Speciaal Duitschland importeert momenteel zeer weinig Nederlandsche bo ter en het staat te vreezen, dat de export naar dat land binnenkort geheel stop zal staan. In Januari en Februari van dit jaar werd aan boter geëxporteerd 4.341 ton te gen 3.455 ton in de overeenkomstige maan den van 1934, terwijl naar Duitschland werd verzonden 2.369 ton. Over het geheele jaar 1934 werd aan boter geëxporteerd 36.886 ton tegen 28.373 ton in 1933, terwijl Duitschland afnam 14.519 ton. Daarbij komt, dat zooals gezegd, de melkproductie zeer sterk is vermeerderd, waarbij men rekent op een stijging voor 1935 van ongeveer 10 a 15 pet. Neemt men voor 1934 een melk productie aan van circa 4.500 millioen liter dan mag voor 1935 gerekend worden op een productie van ongeveer 5.100 millioen, waarvan slechts circa 1 milliard liter in de directe consumptie zal overgaan, daar het melkverbruik vrijwel onelastisch genoemd mag worden. De melkprijzen zijn vanzelf sprekend aan het dalen, ook in den detail handel en met eenige toename mag worden gerekend, doch een accres van ongeveer 100 millioen liter mag als zeer veel worden be schouwd en wat beteekenen ten slotte 100 millioen liter op een totale productie van circa 5 milliard! Wij zouden durven zeggen, dat de fou ten van de regeeringspolitiek zich begin nen te wreken. Men had ten eerste het af slachten moeten voorkomen. Want men nam slechts minderwaardig vee uit de markt. De geschiedenis hiervan is al zoo dikwijls belicht, dat wij er in dit verband niet op behoeven terug te komen. Het van regeeringszijde afgeslachte vee beïnvloed de den verkoop van het versche vleesch en daardoor kon aan de normale afname van vee voor de slachtbank, dat eerst geweid werd en dat dus, wat de gezonde melk koeien betreft, drooggelegd werd, niet vol doende worden voldaan. Had de Regee ring zich niet met de afslachting van run deren bemoeid (welke afslachting ging ter wille van de crisisvarkenscentrale) dan zou de situatie niet zoo dreigend zijn ge worden als nu het geval is. Bovendien heeft de Regeering de margarineproductie niet drastisch willen beperken. Zij had deze industrie moeten aannemen als sluitpost van dc Nederlandsche vetbalans. Daartoe had men een dergelijke balans minitieus moeten uitwerkenmen had de melk- realiteit moeten aanvaarden, men had daarbij nauwkeurig moeten nagaan, hoeveel andere zuivelproducten dan boter zouden kunnen worden verbruikt dan wel geëx porteerd; men had de heffing zoodanig moe ten stellen, dat de maximale hoeveelheid boter in het binnenlandsche als in het bui- tenlandsche verbruik zou kunnen worden opgenomen en een eventueel voordeelig overschot der vetbalans moeten verdeelen onder de andere vetsoorten, waarbij dan de vermogenstoestand der verschillende in gezetenen in aanmerking had moeten wor den genomen. Het zou geen bezwaar heb ben opgeleverd om de margarine slechts ter beschikking te stellen van hen, die marga- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuw kabinet in België. (2de blad). De besprekingen tusschen Engelsche mi nisters en Hitier te Berlijn. (2de blad). De Kerkvervolging in Duitschland. Waar om de kloosteroversten gearresteerd wer den (2de blad). BINNENLAND. De algemeene vergadering van de Alg. Vereen voor Bloembollencultuur heeft be sloten aan de regeering ontheffing te vra gen van de roebelasting. Tevens sprak de vergadering zich uit voor het verlaten van den gouden standaard. (2de blad). Van een electrischen trein uit Rotterdam is hedenmorgen bij Berkel het laatste rij tuig ontspoord. (1ste blad). rme-bons, door de Gemeente uitgereikt, konden overleggen, onvermengde zeer goedkoope margarine aan de behoeftigen en melange aan hen, die daarvoor in aan merking zouden zijn gebracht. Nu heeft men de melkplas niet kunnen voorkomen. Nu moet men andere maatre gelen nemen en nu is het de vraag, hoe de boeren met het nieuwe systeem zullen uit komen. Slechts 10 pet. van de 1933/34 pro ductie aan melk zal op de oude wijze wor den gesteund; het restant, dus de 10 pet. plus het surplus ad circa 10 a 15 pet., zal dus ongesteund blijven. Heeft de Regeering de daarbij passende berekening gemaakt en nagegaan, hoe de situatie voor de boeren zou zijn geworden, wanneer men den detaii- boterprijs gesteld had op bijv. f 1.20 en daarbij de margarine gecontingenteerd op de wijze, waarop wij dit zoo menigmaal hebben aangegeven? Op papier had de Re geering het geheel mooi uitgewerkt; in de practijk echter komt er bitter weinig van terecht. DERDE ORDE-RESTAURANT. Wij hebben 't gisteren al medegedeeld: vandaag is geopend het Derde Orde-restau rant, in de Romanuszaal op de Mare. De Romanuszaal is genoemd naar pas toor Romanus Crombag z.g. De gedach tenis van dezen onvergetelijken priester wordt wèl geëerd, nu in de naar hem ge noemde zaal dit charitatief werk wordt beoefend. Pastoor Crombag, de hoogst eenvoudige mensch, was zoo „diploma tiek", zoo vindingrijk en zoo fijn-gevoelig, als hij zijn parochianen goed wilde doen. Hij was een „aristocraat" in de beoefening der Christelijke charitas! De bedoeling van het genoemde restau rant, waartoe pastoor Smitz het initiatief heeft genomen en dat door het bestuur der Derde Orde wordt geëxploiteerd, is onzen lezers bekend. Wij hebben er gisteren een en ander over medegedeeld en men zal zich mis schien herinneren, dat wij reeds meerdere malen in onze courant hebben bepleit de oprichting van zulk een eet-gelegenheid, in navolging van Delft. Dat 't er nu toe gekomen is, verheugt ons buitengewoon. Vanmiddag waren er een 75-tal personen gekomen om een maaltijd te gebruiken in het nieuwe restaurant. Groote en kleine ta feltjes waren gezellig gerangschikt, frisch en glanzend gedekt, terwijl vazen met bloemen het geheel opfleurden. Het menu bestond uit erwstensoep met worst. Het vrouwelijk „personeel" bediende de gasten naar wensch. Het menu van de volgende dagen werd aan de aanwezige gasten schriftelijk be kend gemaakt: Woensdag: aardappelen, andijvie, vleesch; Donderdag: aardappelen, zuurkool, mager spek; Vrijdag: aardappe len, roode kool, bakbokking. Een maaltijd kost 10 centen. Kinderen 5 cent. Wie b.v. Vrijdags wil eten moet Donderdag tusschen 12 en 1 uur aan de Romanuszaal het „bewijs van toegang" koopen, m.a.w.: men moet zich steeds daags te voren melden. Zaterdags en Zondags is de zaal gesloten. Wij wenschen pastoor Smitz en de Der de Orde geluk met dit werk. God zegene het! HET LEEKENSPEL IN DE KJ.C. VAN HET DISTRICT LEIDEN. Op 2den Paaschdag zal te Lisse een de monstratie gegeven worden over wat men verwacht en reeds betracht inzake het Lee- kenspel, speciaal in en voor onze Jongens- jeugdkringen. Het programma bestaat uit een middag en avondgedeelte. De avond wordt gevuld met „het Gast maal der Kinderen" van Henri Ghéon. Het middagprogram geeft meerdere klei nere nummers, waarbij ook gelegenheid is tot komisch en dramatisch „vrij acteeren". Er zal getracht worden een herhaling van een en ander te geven voor belangstel lend publiek, maar de demonstratie op 2den Paaschdag zelf is bedoeld voor de leiders in de K.J.C., die verzocht worden dezen dag van andere zaken vrij te houden. DE MONSTRANS VAN HET ST. LIDUINA-HUIS. Is u er al? Dat wordt me telkens gevraagd. En daar om is het goed om maar eerlijk te vertel len, dat we er nog niet heelemaal zijn. Nog altijd ontvang ik graag goud, zilver en vooral giften op mijn girorekening 69230. Rector L. BEUNE. Handelsregister K. v. K. Opheffingen: 6042. Van Houten en Ligtvoet, Leiden, Hoogewoerd 52, loodgie- tersbedrijf; aanleg van gas, electriciteit en waterleiding. Vereff.: C. D. Ligtvoet, Lei den. 6546. Leidsche Marktwinkel, Leiden, Vischmarkt 15, manufacturen. Nieuwe inschrijving. 6601. Firma A. v. Halem en I. Doornik, Leiden, Prins Hendrikplein 6, grond- en rioleerings- en bestratingswerken. Venn.: A. v. Hal?.*.i en I. M. Doornik, Leiden. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreek- 1 uur te houden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1