Het schrikb're pleit voor devaluatie ZATERDAG 23 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Wat wint onze export? (Slot). „Wat wordt geëxporteerd, en wat is de globale winst bij een bepaalde devaluatie, rekening houdende met het wereldprijs- niveau." Laat ik daarover enkele cijfers geven, te beginnen met het bloembollenbedrijf. In globale cijfers was enkele jaren ge leden de bloembollenuitvoer circa 45 a 50 millioen gulden. Thans is deze teruggeloopen tot circa 21 millioen gulden. Bij een gelijkschakeling van den gulden met pond en dollar laten we voor het gemak zeggen een devalueering van den gulden met 1/3 of 33 1/3 pet. ontvan gen dus de bollenkweekers 7 millioen gul den meer. Deze geheele productie wordt verkre gen zonder ingevoerde grondstoffen, met binnenlandsche arbeidskrachten. Uitgezonderd natuurlijk de grondstof voor spaden, rieken, de gereedschappen, wat niets te beteekenen heeft. Hierbij wordt aangenomen, dat de ex port niet zou stijgen. Voor represaille maatregelen behoeft daarom niet gevreesd te worden, omdat de Engelschman of Ame rikaan precies hetzelfde bedrag betaalt aan ponden of dollars, maar alleen dit zelfde aantal, bij omwisseling door de da ling van den gulden, 7 millioen gulden meer zou opbrengen. Van de tuinbouwpro ducten moet 60 a 70 pet. uitgevoerd wor den. De geheele tuinbouwproductie wordt verkregen rechtstreeks uit den bodem zon der ingevoerde grondstoffen met binnen landsche arbeidskrachten. Zeker de kou- degrond-cultuur. Deze 60 a 70 pet. welke uitgevoerd moeten worden brengen dan ook 1/3 meerop, waardoor speciaal bij deze producten de binnenlandsche prijs gemakkelijker op peil zal worden gehou den. Valt de geheele export weg dan dat mogen we wel zeggen is de tuinbouw verloren. Onze totale uitvoer van alle producten bedroeg in 1931 1300 millioen gulden. In 1934 heeft deze bedragen 543 millioen gulden. Hieraan kan men meteen zien, in welke onmogelijke positie de bedrijven, die op export aangewezen zijn, gekomen zijn als deze dezelfde vaste lasten moeten opbren gen als destijds. By een devalueering met 1/3 zouden de ze 543 millioen gulden bijna 180 millioen gulden meer ontvangen. De ingevoerde grondstoffen zullen aan de grens ook duurder worden, maar hier dient men er rekening mede te houden, dat de prijs van het eindproduct slechts voor 20 pet. bestaat uit de prijs der grondstoffen, die ingevoerd worden (dooreengenomen). Als de prijs der ingevoerde grondstoffen stijgt, zal dit in de hand werken, dat zoo veel mogelijk alles wat hier geproduceerd kan worden ook in meerdere mate zal ge beuren. De scheepvaart moet concurreeren op de wereldzeeën, zal dus zoowel bij devalua tie als bij deflatie met haar kostenpeil terug moeten en, voorzoover dit niet be reikt kan worden, door de Regeering ge steund, anders gaat zij ten gronde evenals de scheepsbouwnij verheid. Hoe groot de neiging wordt om met hier ontvangen dure Nederlandsche guldens, hetzij als pensioen hetzij als rente van geld naar het buitenland te trekken, wordt voldoende geïllustreerd door de 10.000 Nederlanders in Brussel. Ook de noodtoestand in het hotelwezen in Zwit serland geeft daar een aanwijzing voor. Noodgedwongen gaven de Zwitsersche hotelhouders kronen uit, aangepast aan de gedevalueerde lands v a- lu t a's. (Het hotelwezen in Zwitserland was intusschen reeds tot 7 pet. van nor maal ingekrompen). Toen nu plotseling het Pond daalde, za gen de Zwitsersche hotelhouders zich weer BUITENLAND BELGIE. DE KABINETSCRISIS. Een speciale opdracht aan Theunis. Nadat de oud-ministers Tschoffen en Franck de opdracht, om een nieuwe regee ring te vormen, van de hand hadden gewe zen, heeft de koning gisteren d.en gewezen minister-president Theunis andermaal ont boden en hem verzocht, bij de verschillen de politieke partijen een vluchtig onder zoek te doen naar de groote lijnen, waarbin nen in gemeenschappelijke samenwerking, een economisch programma zou kunnen sa mengesteld worden, dat beantwoordt aan de behoeften van het oogenblik. Deze speciale en buiten de gewone proce dure vallende opdracht is door Theunis aanvaard geworden. Hij heeft onmiddellijk met het doen van deze démarches een aan vang gemaakt. De koning wenscht thans eerst een vast programma te zien vastgesteld, alvorens een verdere opdracht tot vorming van het kabinet te verleenen. In een onderhoud met de journalisten ïperkte de heer Theunis op, dat hij slechts kabinetsinformateur en geen kabinetsfor mateur is. HL voor een verlies geplaatst van circa 8 pet., waarvoor de Regeering te hulp geroepen is. Dit komt eenigszins overeen met het voorbeeld wat ik gaf van den hotelhouder met de guldenleening, die zijn klanten zag overloopen. Wat ik verwacht van devua- lueering voor den debiteur? De schuldverlichting der debiteuren (het gaat hier nie"t over boeren alleen) zie ik aldus: Gesteld, dat, om welke reden ook, door Staatsbankroet hier inflatie optrad, dus devalueering tot 10 0 pet., dan zijn alle debiteuren bevrijd van a 11 e schuld en alle crediteuren onteigend. Dit zal men toch niet loochenen. Bij devalueering tot 30 pet. zal dat naar mijn overtuiging leiden tot een schuldver mindering van de debiteuren, omdat ik ge loof, dat dan ook (misschien nie'. precies in dezelfde verhouding) de onroerende goe deren stijgen zullen in waarde, dus de schuld in goederen gemeten zal dalen, om deze reden: Men zal dan verlost worden van het ge voel, dat geen enkel goed meer goed is, als geld, en een deel der geldvorderingen ook willen omzetten in onroerende goederen of andere goederen. Door deze vraag zal het goed stijgen, en, naarmate de stijging der overwaarde, van de debiteuren grooter wordt, zal de nood zaak tot verkoop (afgezien nog van het executierecht, dat ook noodzakelijk is juist in die periode) minder worden. Geheel afgezien nog van de verhoo ging der productenprijs, welke ook stmiu- leerend werkt. De overwaarde van dien debiteur komt dus terug of wordt vergroot, was voor de geldschieter de angst voor verliezen weg neemt, en de z.g. noodzaak van aflossing verkleint. Daarnaast zijn het veelal de menschen in hetzelfde bedrijf, die voor elkaar borg hebben gesproken, en nu die borgtocht ook als een nachtmerrie steeds hebben zien aan groeien, terwijl ook hun, door de ontzetten de daling der waarde in eigen bedrijf, steeds meer de grond onder de voeten weg zonk. Ook deze menschen worden weer „goed" zoodat het onnoodig is voor de banken, om steeds meer de borgen af te keuren en last tot het zoeken van andere borgen te ge ven. Het credietwezen kan dam weer zijn oude functie in het bedrijfsleven innemen, n.L van helpers der ondernemers, in plaats van afslachters der ondernemers, zoo als dit de laatste jaren door de vervalschte geldmaat geworden was. Ik ben dus van oordeel, dat, als de Regee ring er niet in slaagt het geheele schuldenvraagstuk te herz i e n, dus een vaste lastenverlaging door te voe ren over de geheele linie, dat dan devaluee ring noodzakelijk zal zijn, en ook ongetwij feld komen zal, zooals zij overal geko men is waar het schuldenprobleem niet ra dicaal is opgelost. Ik heb van mr. Geise niet vernomen, hoe deze zich voorstelt, dat deflatiepolitiek tot het beoogde doel zal leiden, omdat hij ook niet in het laatste artikel, zich de finitief voor of tegen devaluatie heeft uit gelaten, maar naar zijn meening enkele onjuistheden der devaluisten aangetoond heeft. Ik waardeer dergelijke bestrijding ten zeerste, omdat vaak wordt getracht hen, die na eerlijke en nauwgezette over weging een andere visie op deze zaak heb ben dan de leidende personen in den lan de, voor te stellen als minderwaardige staatsburgers. Ik eindig met: De tijd zal 't leeren. M. P. d. WELJDEN. Slechts 1000 Frs. mag uit België worden uitgevoerd. De Belgische demissionaire minister van Financiën heeft bepaald, dat personen, die zich naar het buitenland begeven, niet meer dan duizend francs per hoofd mogen me- denemen. Wanneer het vermoeden van fraude aanwezig is, zijn de politie- en douanebeambten gerechtigd tot fouilleering over te gaan. DUITSCHLAND. NIEUWE UITBARSTING VAN JODENHAAT. Zelfs niet-Ariscke oud-strijders uit het Duitsche dagbladwezen uitgestooten. Door de rijksperskamer is de volkomen doorvoering van de Ariër-paragraaf in het Duitsche perswezen aangekondigd. De be treffende bepalingen zullen van nu af aan ook worden uitgebreid tot niet-Ariërs, die als oud-strijders tot nog toe toestemming hadden in het perswezen werkzaam te zijn. In de desbetreffende aankondiging wordt geconstateerd, dat de Ariër-paragraaf zich van nu af aan tot alle vormen van werk zaamheid in het dagbladwezen zal uitstrek ken, zooals tot vaste medewerking, tijdelij ke medewerking en zelfs tot den kranten- handel in den straatverkoop of in den boekhandel. Het verluidt, dat de rijkskamer voor de literatuur overweegt, eenzelfde verordening uit te vaardigen. ZWITSERLAND. DE ONTVOERING VAN JACOB. Het onderzoek der Zwitsersche politie. Tegen alle verwachting in is de zaak- Jacob geen Koetjepoff-affaire geworden, schryft de Parijsche correspondent van de „Msb.", want het optreden der Zwitsersche politie heeft reeds ten gevolge gehad, dat dr. Weseman, die Jacob in den valstrik heeft gelokt, gevangen is genomen. Zooals bekend, was het dr. Weseman, die Jacob heeft overgehaald zich naar Bazel te begeven voor de geheimzinnige besprekin gen. Weseman heeft Jacob te Bazel in verbin ding gebracht met twee Duitschers, die zich Manz en Krauss noemden, en die Ja cob met een bedwelmingsmiddel hebben versuft en hem over de grens hebben ge voerd in een huurauto, die de grenzen kon passeeren zonder lastig gevallen te worden, daar de afsluitboom dien nacht toevallig open was gebleven, zoodat de auto met groote snelheid kon doorrijden. Omtrent het complot tegen Jacob wordt uit Bazel en uit Straatsburg het volgende gemeld: Den 7en Maart arriveerden te Bazel twee personen, die zich in een hotel lieten in schrijven onder de namen Manz en Krauss. Die namen echter waren valsch en de Zwit sersche politie, die ook in het bezit is van de reisbiljetten van beide personen, kent de juiste namen. Zij hebben namelijk ge reisd met twee biljetten door de directie der Duitsche spoorwegen uitgereikt. Den 8sten Maart huurden beiden een auto in een garage te Zürich voor den tijd van vijf dagen. Zij waren zeer ruim van geld voorzien. Den 9en waren zij gereed voor de ontvoering en kwam Jacob te Ba zel aan. Men denkt, dat Weseman toen tegen Ja cob heeft gezegd, dat de vertrouwensman nen uit Berlijn, die zij moesten ontmoeten, niet naar Bazel durfden komen, doch dat zij in Zürich bleven wachten, waarom Ja cob vermoedelijk erin toegestemd heeft naar Zürich te gaan. In elk geval zijn beiden samen in Zü rich geweest en daar in contact gekomen met twee leden van de Zwitsersche natio- naal-socialistische beweging. Men is vrijwel zeker ervan, dat Manz en Krauss zich toen bij het gezelschap hebben gevoegd. Tegen 'middernacht, op het oogenblik, dat het carnavalsfeest volop aan den gang was, zijn Krauss en Manz te Bazel teruggekomen. Ook Jacob en Weserman keerden later naar Bazel terug. Bij een stationneerende taxi gekomen werd Jacob door twee personen (men ver moedt Krauss en Manz) opgewacht en daarin geworpen De taxi nam den weg naar Klein-Hunigue en even later passeer de zij de grens met zulk een snelheid, dat de Duitsche tolbeambten omvergereden dreigden te worden. Twee dagen later vroeg iemand, wiens naam eveneens bekend is, van Loerrach uit aan de Zürichsche garage de auto te laten terughalen. Men heeft nog niet het minste vermoeden waarheen Jacob vervoerd is. Bij de zaak is ook een vrouw betrokken, een Duitsche, die zich te Parijs heeft bevon den en die voor een spion in de kringen der Duitsche uitgewekenen wordt gehou den. De Zwitsersche politie heeft tegen ver schillende personen bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Dr. Weseman of Wesemann, schijnt zich onmiddellijk na de uitlevering van Jacob naar Parijs te hebben begeven of in elk geval in contact te zijn geweest met een Duitsche vrouw te Parijs, die ook met Ja cob in relatie is geweest en waarschijnlijk gediend heeft om Jacob vertrouwen te doen stellen in dr. Weseman. Spoedig kreeg men echter vermoeden, dat dr. Weseman zich weer in Zwitserland ophield en inderdaad is hij gisterennacht te Ascona gearresteerd. Hij is direct naar Bazel overgebracht. Démarche der Zwitsersche regeering? De Zwitsersche regeering beschikt over eenige gegevens omtrent de vermoedelijke ontvoering van den uitgeweken Duitschen journalist Jacob en waarschijnlijk zal zij naar aanleiding hiervan diplomatieke stap pen bij de Duitsche regeering doen. ITALIË. ROME TOT ARBITRAGE BEREID. In het conflict met Abessynië. De Italiaansche regeering heeft gister avond een verrassend telegram aan den volkenbond gezonden, in antwoord op het verzoek van Abessynië om het geschil tus- schen Italië en Abessynië voortaan krach tens art. 15 van het volkensbondsverdrag te behandelen. De Italiaansche regeering, die steeds het oor doof had gehouden voor de ver zoeken van Abessynië, om het geschil aan de arbitrage-procedure van artikel 5 van het Italiaansch-Abessynisch vriendschaps verdrag van 1928 te onderwerpen, heeft zich thans plotseling hiertoe bereid ver klaard. Avenol heeft dit Italiaansche antwoord aan de regeering van Abessynië toegezon den. Deze frontverandering van Italië, in het geschil met Abessynië is waarschijnlijk het gevolg van de verscherping van de spanning in Europa, tengevolge van de in voering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland, waardoor Mussolini het ge vaar van militaire verwikkelingen in Afri ka wil vermijden. DENEMARKEN. AFSCHAFFING LANDSTTNG. Door Folketing aangenomen. Het voorstel van den premier Stauning om het Landsting (de Eerste Kamer) af te schaffen, is door het Folketing (de Tweede Kamer) aangenomen. Thans gaat het voorstel naar het Land sting, dat aldus zijn eigen doodvonnis zal te behandelen krijgen. De uitslag is van te voren bekend, daar de tegenstanders van de afschaffing, liberalen en conservatie ven, in dit college de meerderheid heb ben. In het Folketing waren 77 stemmen (so cialisten, radicalen, communisten en rechts staatspartij vóór het regeeringsvoorstel en 55 (liberalen, conservatieven en een on afhankelijke) tegen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE ZANDSTORMEN IN AMERIKA De vreeselijke zandstormen, die over het Midden-Westen van Amerika woeden, hebben tienduizenden hectaren vruchtba ren tarwegrond in een zandwoestenij her schapen. In sommige deelen van het Westen blij ven de zandstormen voortrazen over een ontzaglijk groot gebied. De landbouw-ex- pers in Kansas schrijven de omstandighe den, dat er in den laatst en tijd zooveel zandstormen voorkomen, voor een groot deel toe aan het feit, dat er groote gebie den zijn omgeploegd, waardoor de grasbe dekking, die een bescherming vormt tegen droogte, veroorzaakt door winden, is ver loren gegaan. In de laatste week hebben veertien zware en zeven lichte zandstor men verschillende deelen van den „tarwe- gordel" geteisterd. Uit Boston wordt gemeld, dat er een stofnevel staat, veroorzaakt door een zand storm, die zijn oorsprong 1600 K.M. West waarts heeft. Geraamd wordt, dat er in de omgeving van Washington 10 ton stof bo ven elke vierkante mijl hangt. De tarweprijzen zijn te Chicago en Kan sas City met 2 tot 4 dollarcent per bushel gestegen. BRAND IN EEN RUSSISCH TANKSCHIP TE POTI Blusschingswerk eischt vier menschen- levens Naar uit Moskou gemeld wordt, is brand uitgebroken op het tankschip „Stalin", dat tienduizend ton benzine aan boord had. Het vuur ontstond in de machinekamer toen 't schip in de haven van Poti (Trans- kaukasië) lag, waar ook talrijke, andere tankschepen waren gemeerd. Er bestond niet alleen gevaar voor deze schepen, doch zelfs voor de stad. Het is gelukt, het vuur te blusschen; daarbij zijn echter vier per sonen om het leven gekomen. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in onvoorzichtigheid met vuur. EEN ONVERSCHROKKEN ZEEMAN Hoe hij een paar gangsters buiten gevecht stelde De Zweedsche bladen maken met vol doening melding van het moedig gedrag van een lid der bemanning van een der schepen van de Zweedsche Amerika-lijn, dat zooeven van een reis naar New-York te Gothenburg is teruggekeerd. De man, een zekere Bror Nilsson, die aan boord slager is, bevond zich met andere matrozen in een bar te New-York, toen plotseling een paar gangsters met een auto aankwamen en voor de bar stil hiel den. Terwijl een hunner op de auto paste, kwamen de twee ander gangsters de bar binnen. Een hunner hield den waard met zijn revolver in bedwang, terwijl de tweede zich gereed maakte om onder be dreiging met een revolver de aanwezigen te plunderen. Toen hij bij Nilsson kwam, gaf deze den gangster zoo'n hevigen kaakslag, dat de man buiten gevecht werd gesteld. Hier mede niet tevreden, nam Nilsson een stoel op, stormde op den tweeden gangster af en sloeg deze met den stoel zoo op het hoofd, dat ook hij niets beters wist te doen dan zich met zijn maat zoo spoedig moge lijk uit de voeten te maken. Nilsson kwam ook naar buiten en had nog juist gelegenheid het nummer van de auto op te nemen, zoodat hij dit, toen de politie arriveerde, kon opgeven en de gangsters binnen enkele uren geknipt kon den worden. Het bleek, dat de politie reeds sedert en kele dagen deze bende op het spoor tracht te te komen, die er haar werk van maakte in bars en bioscopen haar handwerk uit te oefenen. Een belooning wacht thans Nilsson bij zijn volgende reis, welke hem op 't hoofd bureau van politie te New-York uitgereikt zal worden. Ook de eigenaar van de bar wenscht e zijn dank te betuigen en zond 'n paar flesschen whisky aan het adres van den Zweed. WERKLOOZEN-ONLUSTEN IN ENGELAND Tal van personen gewond Te Blains in het graafschap Monmouth ontstonden gisterenavond botsingen tus- schen een troep werkloozen en een poli tiemacht van 70 a 80 man. De politiebeambten, die tusschen twee groepen betoogers ingesloten zaten, trok ken hun gummistokken, toen met steenen naar hen werd gegooid. Een groot aantal agenten werd door steenen en stokslagen gewond. Drie hun- GEMENGDE BERICHTEN WOONHUIS, ANNEX WINKEL UITGEBRAND. Gistermiddag heeft een felle brand ge woed te Lutjebroek in het woonhuis van den heer G. Raven, waarin tevens een kap pers- en sigarenzaak is gevestigd. De brand brak te omstreeks vier uur uit en spoedig stond het geheele pand in lichte laaie. Toen de brandweer ter plaatse verscheen viel aan blusschen niet meer te denken, zoo dat men zich bepaalde tot het nathouden van de omliggende huizen. Het woonhui# en de winkel brandden zoo goed als geh««i uit. Verzekering dekt de schade. De oor zaak is niet met zekerheid vast te stellen, doch waarschijnlijk is de brand door een kachel ontstaan. BOERDERIJBRAND TE BEMMEL. Gistermiddag te ongeveer half één is brand uitgebroken in de kapitale boer derij en tuinderij van den heer Ebben te Bemmel. Het huis stond in een oogwenk in lichte laaie. Het geheele complex brand de tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is ver moedelijk veroorzaakt door vonken uit een autogeen laschapparaat. BOSCHBRAND BIJ WEERT. Donderdagmiddag woedde onder Bosho ven (gemente Weert) een hevige bosch- brand. Trots hard blusschingswerk kon men het vuur, dat aangewakkerd werd door den wind en wegens de droogte gre tig voedsel vond, niet bedwingen. Ongeveer 5 1/4 hectare twintigjarig dennenbosch, eigendom van den heer J. Prinsen uit Bos hoven, mevr. de wed. de Bruyn uit Velp, den heer P. van Lierop uit Boshoven en Gruythuyzen uit Weert, benevens eenige honderden takkenbossen werden een prooi der vlammen. Er was niet verzekerd. De oorzaak is onbekend en behalve de aanzienlijke schade is er tevens een com plex mooi natuurschoon verdwenen. DE KERK TE ST. MICHIELS GESTEL WORDT VRIJ GEGEVEN. Eerst moeten de reparaties worden verricht. De zeereerw. heer pastoor Lubbers te St. Michiels-Gestel ontving bericht, dat door de justitie de R. K. kerk, die sedert de daarin plaats gehad hebbende gewelf- instorting op 16 December LI. was geslo ten verklaard, weer is vrijgegeven, meldt het „Huisgezin". De kerk kan eerst worden opengesteld, wanneer de noodzakelijke herstellingen zijn geschied. De pastoor wil deze veiligheidsmaatre gelen nemen, hoewel, hem vanwege den rechter-commissaris is meegedeeld, dat deze thans geen prijs meer stelt op het behoud van den huidigen toestand, waar bij de kerk voor den dienst gesloten blijft. DIEFSTAL OP DE JAARBEURS. Gistermorgen bij het openen van de stands op de jaarbeurs te Utrecht kwam men tot de ontdekking, dat uit den stand van de firma D. A. Doyer en Co. uit Den Haag, den stand van het z.g. malinineman- netje, een zevental van de beste aldaar ge- exposeerde regenjassen gestolen waren. De politie is van den diefstal in kennis gesteld. Men staat voor een raadsel, hoe de die ven er in geslaagd zijn binnen te dringen en met hun buit ongezien te verdwijnen. EEN MISLUKTE PROEF Gistermorgen werd door den uitvinder van de mechanische zeil-propeller, den heeer C. J. Stoete, een laatste proefneming met den meetwagen genomen. De heer Soete bevond zich op den Zeeweg te Zandvoort en reed met ongeveer 90 km. snelheid. Plotseling ontdekte hij een steen op den weg. Hij kon deze nog met zijn voorwielen ontwijken, doch de achterwie len raakten den steen juist aan. Een der aswielen vloog weg, waardoor de wagen over den kop sloeg en de heer Stoete een salto door de lucht maakte en op den straatweg werd neergesmakt. Hevig bloedend aan het hoofd en han den werd de heer Stoete door mevr. dr. Ijsvogel *uit Haarlem, die toevallig per auto passeerde en de eerste hulp verleen de, naar dr. Fraassen te Zandvoort ver voerd. De heer Stoete werd na verbonden te zijn, naar huis gebracht. Zijn toestand is op het oogenblik redelijk wel. Hij deelde mede, dat hij zich door het ongeluk niet zal laten ontmoedigen om verder proeven te nemen. ner moesten zich in een ziekenhuis laten verbinden. Van de betoogers liepen er vijf- en-twintig verwondingen op. OPROER IN CANADA'S GROOTSTE GEVANGENIS Werkzaal in brand gestoken Gisteravond is in de strafgevangenis te Kingston (Ontario), de grootste van Ca- I nada ,een oproer uitgebroken. Een groep gedetineerden sloot zichzelf op in de werk zaal en stak deze in brand. Officieel wordt gemeld, dat de opstand spoedig werd be- 1 dwongen. Niemand werd gewond. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" BLANKE BAAITABAK .10 cent pep V2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 LEIDEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6