ZATERDAG 23 MAART 1935 DE LEIDSCHE CCsTKArrr VIERDE BLAD. - PAG. 15 LISSE. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam gisteravond in openbare vergadering byeen. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen goedgekeurd. 1. Vaststelling van gewijzigde verordenin gen op de heffing en invordering van een belasting op de honden in de gemeente Lis- se. Z. h. st. goedgekeurd. 2. Verzoek van de afdeeüng Lisse van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, om het maximum aantal vergunningen, be doeld in de Drankwet, te verhoogen. Het verzoek wordt ingewilligd en het aantal vergunningen gebracht van 10 op 11. 3. Verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme, om het maximum aantal vergunningen, bedoeld in de Drankwet te verlagen. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Wijziging van de Algemeene Poütie-ver- ordening in verband met artikel 16, sub 3a, van het Motor- en Rijwielreglement. Goed gekeurd. De heer Van Kesteren stemde te gen. 5. Verzoek van de afdeeüng Lisse van het Groene Kruis, om ook voor het jaar 1935 een subsidie te verleenen in de kosten ter bestrijding van de tuberculose. Het verzoek is reeds toegestaan bij de begroo ting! Wijziging van de gastarieven en meterhu- ren. De nieuwe tarieven werden reeds ge publiceerd. De heer Kingma vroeg en verkreeg ver scheidene inlichtingen. De heer Segers informeerde naar de pro ductieprijs van het gas. De heeren van de gascommissie meenden, dat de productieprijs ongeveer 4 ct. was. Aan den heer A. J. van Gilst werd eer vol ontslag verleend als hoofd van de open bare lagere school. In diens plaats werd be noemd de heer H. C. Hulsebosch, thans reeds tijdelijk aan de school verbonden, voorheen hoofd der school te Voorburg. Medegedeeld werd, dat aan een tiental kweekers een crediet was verstrekt, tot een totaal bedrag van ƒ4535. Ged. Staten hebben het presentiegeld voor de Raadsleden vastgesteld op ƒ3. De jaarwedde van de wethouders is vast gesteld op 550. Bij de rondvraag uitte de heer Segers eenige verlangens over de verbetering van de inrij der Kanaalstraat. De heer A. H. Schrama constateerde, dat het zuinig beheer der gemeente, door toe passing van de Rijkswetten regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, voor de ingezetenen van Lisse geen voordeel heeft opgeleverd en vermoe delijk ook in de toekomst niet zal opleve ren. Spr. stelt daarom voor de zuinige weg die de ingezetenen toch niet van belas- tingverhooging ontslaat te verlaten. Spr. zou over willen gaan tot den bouw van een nieuw Raadhuis, waarvoor reeds lang grond is gereserveerd op den hoek van de Bond- straat. Spr. wees erop, dat b.v. het politie bureau dringend uitbreiding noodig heeft. De voorzittei' was het, wat dit laatste be treft, met den heer Schrama geheel eens. Ook was spr. het ermee eens, dat het zuinig beheer aan de ingezetenen niet geheel ten goede komi. Dit mag echter geen aanlei ding zijn tot het doen van uitgaven, die niet noodzakelijk zijn. Spr. kan dit voorstel niet in ernstige overweging nemen. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Rootle Kruis. Voor het op 14 Maart j.l. door het Roode Kruis gehouden examen slaagden voor Transportcolonne de heeren G. Griffioen, B. Star en J. M. Wagemaker te Oegstgeest; G. v. d. Haak en G. Tim- iners te Rijnsburg; J. J. Kroon, W. Durieux en M. van Duijn te Katwijk; voor E.H.B.O, de dames: P. van Egmond, R. Hogewoning, v. d. Anker, P. v. d. Mey, Schoneveld, Ouds hoorn en v. d. Eijke! te Rijnsburg. Het exa men werd afgenomen door de heeren doc toren H. J. M. Boonacker en G. J. Rykmans, geassiteerd door dr. J. C. A. Cleveringa. .STOMP WIJK. Middenstand. Donderdagavond heeft de middenstandsvereeniging haar maande- üjksche ledenvergadering gehouden in het Café „Het Blessepaard" van den heer v. Esveld. Na opening door den voorzitter, den heer P. Beekman, werden door den secr., den heer Jos. Suyten, de notulen gelezen. Hierna werd door den voorzitter medege deeld, dat er een propagandacommissie was benoemd voor de propaganda-maand van 15 Maart15 April. Volgend punt der agenda was de besprt- king van verschillende verzekeringen door den heer J, v. d. Linden uit Rijswijk. Spr. zette op een duidelijke manier uiteen, hoe de verschillende verzekeringen bij den mid denstand ondergebracht kunnen worden, wat voor velen een mooi voordeel kon op leveren. Nadat door verschillenden hier omtrent vragen waren gesteld werden deze door spr. duidelijk beantwoord. By het ein de dankte de voorzitter spr. voor zijn ge moedelijke besprekingen. Volgden nog eeni ge besprekingen over het Santosfonds. Van de rondvraag werd nogal ruim gebruik ge maakt, waarna sluiting. VOORSCHOTEN. 25 jaar „Groene Kruis". In het ge bouw voor Chr. Belangen, daartoe welwil lend ter beschikking gesteld, had een her denking plaats van het 25-jarig bestaan van deze afdeeüng van de Z.-H. vereeni- ging „Het Groene Kruis" onder leiding van den voorzitter, Burgemeester E. Vernède, die teveni 25 jaren de leiding van deze af deeüng had gehad. Nagenoeg het geheele gebouw was met belangstellenden gevuld toen de voorzitter deze bijeenkomst open de met het uitspreken van een rede. Spr. heeft zeer in het kort het doel van het Groene Kruis uiteengezet, n.l. het bevor deren der volksgezondheid, het versprei den van kennis dienaangaande en de ver betering der ziekenverpleging. Door het Groene Kruis is opgericht een magazijn, waaruit ieder op medisch advies verple- gingsartikelen kan putten. Ofschoon zelve de wijkverpleging niet meer uitoefenende heeft het den stoot gegeven tot de oprich ting der Prot. en R.K. Wijkverpleging. Het Groene Kruis heeft patiënten, zoowel vol wassenen als kinderen naar sanatoria en vacantie-kolonies gezonden ter voorkoming of genezing van tuberculose. Het heeft de Prot. wijkverpleegster aangesteld als tuber- culose-enquetrice, nadat zij haar examen had gedaan als'zoodanig ten einde de tu berculose zoo krachtig mogelijk te bestrij den in de huizen. Voorts is er opgericht eenv consultatiebureau voor zuigelingen en een voor kleuters, zoodat de kinderen thans ge regeld van hun geboorte tot hun 14de jaar onder medische controle staan. Van tyd tot tijd zijn kraamvrouwencursussen gehou den, waaraan door vele dames is deelgeno men. Het Groene Kruis heeft de stoot ge geven tot de oprichting van de vereeni- ging E.H.B.O. en ten slotte heeft het ver- schiüende ügtenten, die voortdurend in ge bruik zijn. Vervolgens gaf de secretaris, de heer J. H- Rutten, een uitvoerig verslag. Oude na men en herinneringen werden opgeroepen en aan enkele een stille hulde gebracht. Op 19 Maart 1910 had een vergadering plaats en traden 350 ingezetenen als lid der af deeüng toe, terwijl terstond als voorzitter werd gekozen de heer E. Vernède. Dank zij een renteloos voorschot kon direct een magazyn van verplegingsartikelen worden ingericht. Een oogenblik is er nog sprake geweest van de oprichting van een rust- of ziekenhuis. Nadat wijlen de heer J. M. van Kempen Sr. een üghal had laten bou wen in het Benvenutopark, zijn van lie verlede de, thans nog in gebruik zynde draaibare ügtenten, gekomen. Dankbaar herdacht de secretaris den steun die voor de t.b.c.-bestrijding werd ontvangen van Rijk, Provincie. Gemeente, Diaconiën en R.K. Armbestuur. Na dit uitvoerig overzicht heeft de secre taris, namens bestuur en leden den voor zitter gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig voorzitterschap. Spr. noemde hem een goede kapitein, die het schip over de wateren wist te voeren, ook als er wel eens tegenwind was. Ter herinnering aan deze periode bood hij Burgemeester Vernède een geschiedkundig werk aan. De voorzitter heeft hierna met een enkel woord bedankt. Namens het hoofdbestuur van de vereeni- ging sprak mevrouw Keiser-La Plain. Nadat in een korte pauze, het was onder- tusschen al niet vroeg meer, een kopje thee was aangeboden, was het woord en ook de daad aan dr. A. In 't Veld voor de verkla ring en vertooning van de tweede Groene Kruis-film „Gezonde Jeugd Een krachtig Volk" een film in 6 deelee met het doel bij volk en overheid de beteekenis en noodza kelijkheid van geneeskundig schooltoezicht in het licht te stellen. Aan het slot van deze herdenking, het was laat geworden, heeft de voorzitter dr. In 't Veld dank gezegd voor deze vertoo ning en aüen die meegewerkt hadden aan het welslagen van dezen avond. Bloembollencultuur. De afd. Voor schoten-Veur van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur kwam in openbare vergade ring bijeen. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering werden benoemd de hee ren J. v. d. Burg en Joh. de Bruin. Punt 6 van de beschrijvingsbrief brengt de motie Hillegom over devaluatie. De voorzitter acht het niet wenschelyk om alleen mar in 't bloembollen vak t.e kijken en denkt ook, dat de regeering niet alleen met ons rekening zal houden. De heer Doeswijk spreekt zich uit voor devaluatie en meent dat het toch eens zal komen. Om dat het besluit te vèrdragend is om over te oordeelen werd met alg. st. het prae- advies van het hoofdbestuur aangenomen, met de stem van den heer Doeswijk tegen. Mocht het voorstel Hillegom toch in stem ming komen, zoo zullen de afgevaardig den blanco stemmen. Punt 7 is al even be langrijk. De voorzitter merkt op, dat het hoofdbestuur niet kan zeggen dat een ge deelte der te heffen roe-belasting wel op kan brengen. De bloembollenkweekers kunnen onmogelijk nog iets betalen en de vergadering beziet het vroeger genomen besluit van de Alg. vergadering dat geen steun noodzakelijk was nu als een verkeerd standpunt en wenscht dat dit alsnog aan den Minister bekend zou ge maakt worden. Steun hebben wij net zoo goed noodig, als de andere takken van de tuinbouw die het wel krijgen. Ook het verdeelen van de roe-belasting over meer dere jaren is uitstel van executie. De voor zitter denkt, dat het hoofdbestuur onder invloed van de regeering dit voorstel, geeft. Besloten wordt echter het voorstel Bennebroek-Vogelenzang om de vergoe ding voor het overgeschoten leverbaar door de regeering te laten betalen, te steu nen. Punt 8 voorstel Bovenkarspel voor verlaging van de z.g. vaste lasten wordt verworpen, daar dit practisch niet uit voerbaar wordt geacht. Punt 9 voorstel Berkhout voor een zwarte üjst wordt ook niet wenschelijk geacht daar de praktijk leert dat men soms voor gevallen komt van zkaen die met. Mei hun verplichtingen nog geheel voldoen en tegen Nov. met groote tekorten zitten. De beste informaties krijgt men toch bij de Banken. Na de beschrijvingsbrief heeft men nog het een en ander over de „Flora" medege deeld en opgewekt om vooral deze schit terende tentoonstelling te bezoeken, om dat er ook naast het mooie, heel veel te leer en valt. Hierna sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig zijn alle leden. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. de datum van de verkiezing voor le den van den gemeenteraad is vastgesteld op 5 Juni a.s. Door dr. Stapensea te Lei- muiden is medegedeeld, dat hij met ingang van 1 Mei hoopt aan te vangen met het ge neeskundig schooltoezicht. Daarna volgt be handeling van de ingekomen stukken. KranbTinnigpnvprplAgi^g, Van Ged. Staten is ingekomen een be sluit, waarbij de jaarwedden der wethou ders worden vastgesteld op 60.per jaar, terwyl tevens een besluit is ingekomen, waarbij de presentiegelden der raadsleden worden vastgesteld op 2.per üd per bij gewoonde vergadering. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is mededeeling ontvangen, dat het voorschot ingevolge de Lager Onderwijswet voor de jaarwedden der onderwijzers zal bedragen 6090.terwyl 600.— wegens pensioens bijdragen is ingehouden. Hierna kwam in behandeling een schrij ven van het R.K. Armbestuur alhier, hou dende mededeeling, dat het bedrag, dat ieder jaar betaald werd voor de verpleging van een armlastige krankzinnige, niet meer betaald kan worden, daar het Armbestuur in financieele moeilijkheden verkeert. De heer Kroon vraagt, of de verpleegde wel krankzinnig is, waarop de voorzitter antwoordt, dat blijkens een geneeskundige verklaring opneming in een krankzinni gengesticht wel degelijk gewenscht was. De heer Jansen keurde het af, dat, in dien het R.K. Armbestuur deze verpüchting op zich genomen heeft, deze weder verbro ken wordt. Spr. is van meening, dat het R.K. Armbestuur eigenlijk wel eenige ver püchting heeft, daar de verpleegde destijds in een inrichting is opgenomen, omdat de moeder kort geleden gestorven was, en de patiënt, hoewel niet geheel normaal, toch niet heelemaal krankzinnig was. Ook de heer van Tol vindt, dat opneming niet geheel noodzakelijk was, zoodat het R.K. Armbestuur eigenlijk een verpüchting heeft, om de bijdrage te blyven betalen, daar onder die voorwaarde opneming in een gesticht goedgevonden is. De voorzitter zegt, dat er voor het Armbestuur geen en kele wettelijke verpüchting bestaat, en dat de kosten van krankzinnigenverpleging ge heel voor rekening van de gemeente komen. De heer Jansen stelt voor, om aan het R.K. Armbestuur te verzoeken, toch nog de halve bijdrage te geven. Dit voorstel wordt voldoende gesteund, waarna het aan genomen wordt met algemeene stemmen. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst. Na weder-opening der openbare vergadering kwam in behandeling een adres van den districtsarts van het Bureau voor Consultatie en T.B.C.-bestrijding, om trent de opneming van een kind van het gezin van Rijn. In de vorige vergadering ZEGWAART. Gmeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Zegwaart, op Maandag 25 Maart a.s., des avonds 7.45 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Benoeming leden Stembureau. 3. Bezoldi ging Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 4. Vaststelling Uitbreidingsplan. 5. Verlenging bestrating Molenstraat. 6. Ver zoek huurverlaging E. W. Ooms. 7. Sub sidie Ontspanningslokalen. 8. Verkoop bouwgrond aan J. van Stuijvenberg. 9. Verlaging personeele belasting Koffiehuis houders. 10. Verlaging annuïteit bouwvoor- schot Woningbouwvereniging „Beter Wo nen". 11. Verleenen eervol ontslag aan den wegwerker Q. Westhoek. 12. Wijziging be grooting. TERAAD VAN RIJNSATERWOUDE. van den Raad werd besloten een bedrag ad /0.30 per dag gedurende een jaar toe te staan. Thans blykt, dat een bedrag van 0.85 per £ag noodig zal zijn. Op voor stel van B, en W. wordt, behoudens goed keuring van Ged. Staten, besloten om dit bedrag toe te staan. Van het Centraal Bureau voor Verifica tie is een proces-verbaal ingekomen om trent de plaats gehad hebbende opneming van kas en boeken van den gemeente-ont vanger, waaruit blijkt, dat de kas en boe ken volkofnen in orde zijn bevonden. Van den Commissaris der Koningin is goedgekeurd teruggekomen de verordening, regelende de bezoldiging en eischen van benoembaarheid der veldwachters. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. om ingevolge het advies van een deskundige inzake verbetering van den Heerenweg te besluiten tot het aanbrengen van een gesloten wegdek. Het voorstel van B. en W.' wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (de heeren van Tol, de Bruijn en Disseldorp). Het spijt den voorzitter, dat dit besluit niet met algemeene stemmen is aangenomen, doch hij vertrouwt, dat ook de tegenstemmers pleizier zullen hebben van den nieuwen weg. Door dit besluit is het noodzakelijk een geldleening tot dekking der kosten aan te gaan. Met algemeene stemmen wordt beslo ten B. en W. hiertoe te machtigen. Van de Hoü Mij. van Landbouw is een verzoek ingekomen om een subsidie te ver leenen voor een in deze gemeente gehouden naai- en knipcursus. De raad besluit met algemeene stemmen aan dit verzoek tege moet te komen. Op een adres van den Nationalen Bond ten bestrijding van Alcoholisme om verla ging van het aantal vergunningen en ver loven A wordt afwijzend beschikt. Van Ged. Staten is teruggekomen de ver ordening op de heffing en invordering van een hondenbelasting. De opmerkingen, die hoofdzakelijk redactiewijzigingen betreffen, worden in den zin, zooals Ged. Staten wen- schen, gewijzigd. De verordening op de heffing, benevens die op de invordering van begrafenisrechten wordt eveneens gewyzigd. De wijzigingen betreffen eveneens voornamelijk redactie wijzigingen. Ged. Staten wenschen, dat het tarief voor schoolgeld voor het Lager Onderwijs zoo danig gewijzigd wordt, dat bij een inko men van 3000.een schoolgeld van 30 per leerüng per jaar betaald wordt. Op voorstel van B. en W. wordt ook hiertoe, besloten. In verband met een wyziging van de Winkelsluitingswet is het noodzakelijk ge worden, dat de verordening tot afwijking van bepalingen der Winkelsluitingswet 1930 op enkele punten gewijzigd wordt. De raad besluit hiertoe met alg. stemmen. Daarna wordt nog vastgesteld een be sluit tot wijziging der begrooting van het dienstjaar 1934. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe is precies te stemmenyer- houding ge-weest bij de stemming over de motie-de Savomin Lohman in de Eerste Kamer? Antwoord: Met 23 tegen 17 stemmen werd de motie verworpen. Tegen de motie stemden de aanwezige katholieken (behal ve Jhr. v. Sasse v. IJsselt), de sociaal-de mocraten (behalve de heeren Polak en Moltmaker) en de vrijzinnig-democraten. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau. Mademoiselle, de Taximeter wijst 20 francs aan, ik ga even een lucht je scheppen. Adio. (Vart Hem). aar.? Zoodacht je den llden *en do moand nog geld bü me aan te treften. fenteal! (Smith s Weekly». Is waar, mijnheer de President, myn client heeft de brandkast weggesleept en later in het weiland ge plunderd, maar wie heeft nn nooit eens een zwak «ogenblik. (Le Rire). De arme glas blazer, die de hik had. .(Klein Witzblatt). beroep? Ik sta model voor schil ders die hun doeken toch niet heelemaal afschilde- rem Al probeer ik uit te breken, ik wil er geen misbruik van maken, dat de cipier sijn sleutel verloren heeft. (Ballyho). Mijnheer de Hoofd commissaris, ik roep UW bescherming in. Maar niemand be dreigt a toch? Nu nog niet Maar ik moet toch één8 naar huis?! (Marianne) Judokus ben je klaar met die sefcermerü. Ik heb je mas ker noodig, als vliegenkap. (Ric Rac). J Do hypermoderne vod denraper van Parijs met z'n stofzuiger. (Canard Enchainé)» Nou gaat het verkeerd. Als je onderweg naar de guillotine een zwarte kat tegen komt, heb je 'n on- gelukkigen dag. (Münchener 111, Pr,). Hebt U geen grootere goudvisschen? 't Is voor een diner van vier personen. (Canard). Heb je nn eindelijk goud in je potje gebrouwen? Nee... vandaag is 't kippen- ragout (Ric Rac) Alles goed en wel, maar die buste komt me een beetje hou».eng voor; kunt u er met wat meer leven in leggen? Natuurlijk. Maar dan kost het meer. 't Leven «s duur mijnheer. (Lustige Blatter). Wat zie Ik daar? Een blinde man die de krant leest? Autosuggestie meneer. Na twee uur vasthoqden, denk ik werkelijk, dat ik 'm lezen kan. (Tout k Vous).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 15