WOENSDAG 20 MAART 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Vrijspraak directeur „Tuindersbclang" te Ter Aar. De ex-directeur der vereeniging R. K. Veiling „Tuindersbelang" P. P. te Ter Aar, is door de Haagsche Rechtbank vrijgespro ken van de em ten laste gelegde verduis tering in dienstbetrekking. In hooger beroep heeft de advocaat-gene raal geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis der rechtbank en tot veroordeeling van den verdachte tot drie maanden ge vangenisstraf. Het Hof bevestigde het vr ij sprekend vonnis. KERKDIENST VERSTOORD. Leider van „Zwart Front" staat te Breda terecht. Voor de Bredasche Rechtbank heeft te recht gestaan de 29-jarige A. M. uit Qis- terwijk, leider van „Zwart Front", die zich te verantwoorden had wegens het versto ren van een godsdienstige bijeenkomst. Toen Zondag 27 Januari j.l. in de R.-K. Kerk te Lepelstraat (gemeente Halsteren) kapelaan A. W. Smits een predicatie hield, waarin hij fascisme en communisme voor Katholieken onaanvaardbaar voorstelde en de geloovigen op het hart drukte zich met geen van beide in te laten, stond plotse ling verd te M. op en riep: „Dit is een huis des geoeds, doch gij maakt er een po litiek roovershol van." Hierdoor ontstond eenige wanorde in de kerk, de kapelaan onderbrak even zijn pre dicatie en de rustverstoorder verwijderde zich uit de kerk om daarin weer terug te keeren toen de predicatie was geëindigd. Verdachte, die verschenen was en het hem ten laste gelegde erkende, zette uit een, hoe hjj daartoe gekomen was. Vol gens hem was de preek van den kapelaan geheel een bestrijding geweest van „Zwart Front", zulks naar aanleiding van in die dagen belegde vergaderingen van „Zwart Front" in West-Brabant. Volgens verdach te was de preek een verheerlijking van de R.-K. Staatspartij, terwijl op fascisten flink werd afgegeven. Kapelaan Smits ontkende tijdens zijn predicatie gesproken te hebben, zooals ver dachte beweerde. Over de R.-K. Staats partij had getuige niets gezegd, ook met vanaf den kansel „Zwart Front" genoemd, maar wel het woord gevoerd over de fascis tische stroomingen. Nadat nog een getuige over het aan ver dachte ten laste gelegd zijn verklaring had afgelegd, nam de Officier van Justitie mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum, re quisitoir. Hij achtte de schuld van ver dachte aan het hem ten laste gelegde be wezen. Spr. noemde het feit een zeer laak bare daad. Bij zijn eïsch wilde het O.M. er echter rekening mede houden, dat M. onlangs door het Hof te 's Bosch tot een voorwaar delijke straf werd veroordeeld en hij groo- te kans heeft deze te moeten ondergaan, wanneer hij voor dit feit veroordeeld wordt De eisch luidde een boete van 60.subs. 30 dagen hechtenis, benevens 1 week ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 1 April eJc. „Tyd." N.S3.-ERS STAAN TERECHT. „Minister Verschuur moet wel met goud betaald zijn". A. P., koopman te Zwijndrecht, verscheen in de rechtszaal met het N.SJB.-insigne op de borst. Hem was opzettelijke beleediging ten laste gelegd. Op 29 Maart had hij in een te Sommelsdijk gehouden openbare verga dering gezegd: „dat wij door den minister van Economische Zaken aan een gauwdie venbende zijn overgeleverd" en doelende op de crisis-ambtenaren had hij gezegd, dat deze „smeerlappen de grootste dievenben de zijn, die door de Nederlandsche regeering wordt gesanctionneerd". Voorts had hij ge zegd: „Minister Verschuur zegt, dat Zwa nenberg onkreukbaar is. Dit woord moet wel met goud betaald zijn". Verdachte, die blijkbaar varkenskoopman is, bekende, dat van de „smeerlappen en de dievenbende" te hebben gezegd. Wat het met goud betalen van minister Verschuur betreft, gaf hij eveneens toe, deze woorden te hebben gebezigd, echter niet met de be doeling den heer Verschuur, die toen al geen minister meer was, te beleedigen. Bo vendien had hij niet gesproken over de „on kreukbare", doch over de „onmisbare" Zwa nenberg. Verdachte gaf voorts toe, dat de woor den: „dat Verschuur met goud betaald" zou zijn, ongelukkig gekozen waren. Hij hield echter vol, dat hij den minister niet had wil len beleedigen. Hij- was volkomen be- heerscht geweest. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, achtte het ten laste gelegde bewezen. Spreker bracht in herinnering, dat vexdachte al vier keer veroordeeld is en eischte twee maanden gevangenisstraf. Hierna moest de 30-jarige slager T. F. Roelofsen, die al herhaaldelijk wegens be leediging veroordeeld is, terechtstaan. Hij was echter niet verschenen. Op de zelfde vergadering als de vorige verdachte had hij zich op zeer minderwaardige wijze uitge laten over minister Verschuur. Het O.M. eischte ook in deze zaak twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken 2 April as. „Volk" JEUGDIGE VALSCHE MUNTERS. Bedroevend ook voor de ouders. Men herinnert zich dat in den avond van 13 November van het vorig jaar de fotohandelaar P. L. K., in de Weimarstraat te Den Haag, een jonge man op heeter- SPORT WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE PAKIJS. Broccardo—Guimbretière nemen de leiding. PijnenburgWals op twee ronden. In den Parijschen Zesdaagsche waren het de Franschen Broccardo en Guimbretière, die het eerste succes boekten. Nadat zij een goede premie hadden gewonnen, zetten zij in denzelfden spurt goed door met het re sultaat, dat zij een ronde wisten uit te loo- pen. Later was het 't Duitsche koppel SchönLohmann, dat zich bij de leiders wist te voegen door eveneens een ronde te nemen. De strijd was toen ontketend en terwijl het veld geheel uit elkaar lag, werd het tijd voor de eerste sprints op dezen openingsavond. Deze sprints werden ge wonnen door Broccardo, Pijnenburg, Diot, Bouchard, Raynaud, Deneef, Van Vloek - hoven. Lemoine en Charlier. Aan het ein de van het eei'ste uur was afgelegd een af stand van 44 Kilometer, 750 Meter. Het was daarna weer rustig; de renners gleden in een kalm gangetje rond en er gebeurden geen sensationeele dingen. Ook de dagelijksche sprints van een uur brach ten geen groote opschudding. Zij werden achtereenvolgens gewonnen door Leducq, Fabre, Guimbretière, Raynaud, van Vlock- hoven, Raynad, Lohmann, Charlier, Dayen en Falck Hansen. Het klassement van hedennacht half twee luidde als volgt: Aan den kop: 1. BroccardoGuimbretière' 29 punten. 2. SchönLohmann 21 punten. Op 1 ronde: 3. CharlierDeneef 21 p., 4. ChouryFabre 20 p. 5. MagneLeducq 12 p. 6. DiotIgnat 11 p. Op 2 ronden: 7. AertsFalck Hansen 28 p. 8. WambstRaynaud 29 p., 9. Pijnen burgWals 20 p., 10. Van Vlockhovenvan Buggenhout 18 p., 11. LinariDipaco. 1 p. Op 4 ronden: 12. BouchardSamyn 17 punten. Op 5 ronden: 13. LemoieDayen 26 p., 14. HillDempsey 7 p., 15. Coupry Pecquex 6 p. Te 2 uur in den nacht was afgelegd een afstand van 126 K.M. 250 M. WIELERBAAN GOUDA. Op Zondag 24 Maart a_s. zullen op de Wielerbaan „Gouda" de openingswedstrij den voor dit seizoen plaats vinden. Verre den worden sprints, een achtervolging en een tachtig kilometer koppelwedstrijd, waaraan de volgende koppels zullen deel nemen: PellenaarsBraspenning, Hae- zendonksVerreyken, SlaatsHesling, De BruyckereVerschoor, RiethovenMate- na, Van der HorstBiesheuvel, Schoner- marekMeinders en KremersMarteixs. ROEIEN DE VARSITY. Start en finish omgewisseld. De terreincommissie van deft Nederland- schen Studenten Roeibond heeft zich naar het wedstrijd-terrein aan den Noordelijken oever van het Noordzee-kanaal bij den hoek der Nauernasche vaart begeven, ten einde ter plaatse de nieuwe baan-accomo- datie definitief vast te stellen. Het resultaat van dit onderzoek is, dat op Hemelvaartsdag van dit jaar, 30 Mei, de wedstrijd zal gehouden worden in tegen overgestelde richting van vroeger, dus met den start in de nabijheid van de Hembrug en de finish tegenover het feestterrein aan den mond van de Nauernaschevaart. Voor de toeschouwei's zal deze verande ring een groote verbetering beteekenen, omdat door de wijde monding der Nauex-na- sche vaart men vanaf het feestterrein de aankomende ploegen reeds lang voor de finish duidelijk zal kunnei. zien en der halve een groot gedeelte van den wed strijd door een ieder gevolgd zal kunnen worden. Het terrein is gemakkelijk te bereiken en via de pont over het Noordzeekanaal bij Buitenhuis èn via de pont bij de Hembrug langs den nieuwen provincialen weg over Zaandam. daad betrapte, toen deze een muntstuk in de filmautomaat, staande in de portiek van zijn zaak wierp. Reeds verscheidene malen was de heer K. tot de ontdekking gekomen, dat men valsche guldens in de automaat had geworpen, teneinde in het bezit te komen van een film ter waarde van 65 cent plus 35 cents wisselgeld. De jongen, die het op een loopen had gezet, werd achtervolgd en dank zij de assisten tie van een motorrijden kon hij worden achterhaald en aan de politie overgegeven. Het bleek te zijn de 18-jarige P. R., een werkloos kantoorbediende en bij het on derzoek, dat de politie te zijnen huize in stelde, kwam aan het licht, dat de jonge man tevens de vervaardiger was van val sche rijksdaalders, waarvoor een kamertje thuis was ingericht. Spoedig daarop werd als medeplichtige gearresteerd de 17-jarige W. A. van der S., evenals R. een kind van goeden huize. De ouders van beide jon gens waren geheel onkundig van het „be drijf" van hun zoons. Ter zake van het bij art. 208 W. v. S. strafbaar gestelde misdrijf (valschheid in muntspeciën) stonden R. en v. d. S. Dins dag terecht, doch de zaak werd met ge sloten deuren behandeld. Het O. M. waargenomen door mr. P. R. Blok, eischte na getuigenverhoor tegen R. 1 jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk en tegen v. d. Sr 1 jaar, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 2 April as. „Tijd". BOKSEN MAX BAER STELT CONDITIES. Naar wij vernemen heeft de wereld kampioen Max Baer verklaard tegen Max Schmeling te willen boksen tegen een ho norarium van 300.000 dollar mits de wed strijd te Londen zal plaats vinden. Als ver moedelijke datum wordt 1 Aug. opgegeven. Verder heeft Baer zich bereid verklaard te willen uitkomen tegen den winnaar van *t tournooi dat in Madison-Sqaure Garden zal plaats vinden. Hieraan zullen o.a. deel nemen Primo Carnera, Arthur Lasky en Jimmy Braddock. ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F mej. L. H. Schaegen, den Haag; candidaatsexamen Theologie de heer M v. d. Most, Schiedam. KERKNIEUWS PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DE VOORTPLANTING DES GELOOFS. De opbrengst van de geldmiddelen van het Pauselijk Liefdewerk tot Voortplanting des Geloofs over 1934 is belangrijk minder dan in 1933. De totale opbrengst bedroeg in 1934 ongeveer 46.200.000 Lire. De Ver- eenigde Staten leveren nog steeds de groot ste bijdragen n.l. 7.500.000 Lire. Dan volgt Frankrijk met 7.200.000 Lire; Italië met 5:290.000 Lire; Duitschland 4.500.000 Lire; België 3 millioen Lire; Ca nada en Spanje elk 1.160.000 terwijl Ier land iets minder dan 1 millioen Lire in zamelt. Ook in 1933 stond Amerika op de eerste plaats, maar toen bedroeg het totale be drag nog ruim 12 milloen Lire, zoodat over 1934 ruim 4 millioen minder ontvangen werd, hetgeen vooral toegeschreven moet worden aan de economische crisis waar door Amerika geteisterd wordt. Ook in an dere landen was de opbrengst beduidend minder. EEN DUITSCHE PROTESTANTSCHE BISSCHOP KEERT TERUG TOT DE KATHOLIEKE KERK. Naar wij vernemen is een der meest be kende Duitsche Protestantsche Theologen, Dr. Frederik Meiler, stichter en hoofd van de „Duitsohe kerk" overgegaan tot de Ka tholieke Kerk. Dr. Meiler die 48 jaar oud is werd in 1930 tot Luthersch Bisschop benoemd. In Protestantsche kringen heeft de<ze terugkeer tot de Katholieke Kerk groot op zien teweeg gebracht. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Winkel- en woonhuis afgebrand. Gis teravond omstreeks half negen is door on bekende ooreaak brand uitgebroken in het winkel- en woonhuis van den banketbak ker, den heer Maaskant hier ter plaatse. De bewoners waren afwezig; buren waar schuwden onmiddellijk de brandweer, die met vier stralen op de waterleiding het vuur aantastte. Het huis brandde zoo goed als geheel af, niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. Het naastgelegen huis van den heer Huisz be kwam ernstige waterschade. LISSE. Gemeenteraadsverkiezing. Naar men ons van zeer betrouwbare zijde meedeelt, wenscht de heer A. Verduyn niet meer voor een verkiezing tot lid van den ge meenteraad in aanmerking te komen. De heer Verduyn was lid van de Christ. Hist. Unie en is steeds No. 1 van de Christ. Hist, lijst geweest. Met hem gaat een zeer bekwaam Raadslid heen. Bloembollencultuur. De afdeeling van de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur hield gisteravond op de groote boven- achterzaal van „De Witte Zwaan" een ver gadering onder presidium van den heer A. Verduijn. Deze opende met een woord van welkom. Een lichtpunt is het, dat de vor deringen uit Duitschland van de bloembol len op de clearing zijn geplaatst. Al zijn de gelden nu wel niet direct in ons bezit, vast staat, dat ze dit jaar binnenkomen. Aan de orde is het jaarverslag van den penningmeester. Hieruit bleek, dat een ontvangst (inclusief het saldo en bezit) viel te boeken van 1241,82, en een uit gave van 632.99, zoodat er een saldo was van 608.83. Tot verificateurs werden aan gewezen de heeren v. Nieuwkoop en v. d. Poel. Vervolgens is aan de orde de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de 176e Alg. Vergadering. De begrooting hier van ging onder de hamer door. Inzake de motie-Hillegom over het verlaten van den gouden standaard, adviseert het bestuur met deze motie niet mee te gaan. Wel wil de afdeeling op de Alg. Verg. devaluatie naar voren brengen, doch alleen in ver band met het bollenbedrijf, omdat we schade hebben door de buitenlandsche va luta. De heer v. Zanten was van meening, dat we ons door de motie op een terrein ten steunen. De voorzitter wees er op, dat de motie spreekt over het „bedrijfsleven in 't algemeen" en dat is een zaak, waar over wij niet kunnen oordeelen. Ook de heer v. Til wees er op, dat men de motie, zoo gesteld, onmogelijk kunnen steunen wij zouden een belachelijk figuur maken. Ook de heer J. P. Spgers deed uitkomen, dat we on sdoor de motie op een terrein gaan begeven waarop wij niet thuis zijn. De heer Lefeber zei, dat deze zaak beter tot haar recht zal komen bij hetgeen Ben- nebroek voorstelt. De afdeeling Lisse zal tegen stemmen. Een volgend punt: een verzoek ot ontheffing van de roebelas ting. Het H. B. adviseert te verzoeken deze heffing te doen over twee jaar. Het be stuur had geen advies en vroeg derhalve de meening van de vergadering. De heer van Zanten wees er op, dat het vak deze roeheffing niet betalen kan en daarom vindt hij het voorstel van het H.B. oim de heffing over twee jaar te doen loopen on begrijpelijk. De heer Lefeber deed in een geargumenteerd betoog uitkomen, dat het vak de heffing onmogelijk kan dragen en dat de afdeeling Lisse met hand en tand het voorstel Vogelenzang—Bennebroek moet steunen. Hiertoe werd met bijna al- gemeene stemmen besloten. Het voorstel-Bovenkarspel inzake ver lichting van de vaste lasten zal niet wor den gesteund, omdat in deze kwestie de Regeering diligent is. De afdeeling Berk hout wenscht een informatielijst in 't Beursgebouw hetgeen door het H. B. wordt ontraden. Lisse sluit zich bij het H. B. aan. De voorzitter stele nog voor om by de rondvraag de vraag te stellen, of aan de Regeering niet verzocht kan worden om Rusland te erkennen opdat het bollenbe drijf weer zaken kan gaan doen met dat land. De vergadering ging hienneè accoord. De heer Lefeber wenschte te vragen of het al vast staat dat het surplus zeker voor of op 1 Mei door de regeering zal worden be taald. De voorzitter wees op het groote belang van deze zaak. De heer Lefeber deed nog uitkomen van hoe groot belang het is, dat het H B. zich meer gaat be moeien met de "-oorschriften der Regee ring in het bollenbedrijf; anders beloo- pen we de kans dat 1e kwesties geregeld worden zonder ons. By de rondvraag werd gevraagd wat er met degenen gebeurt, die onmogelijk de roebelasting kunnen betalen. De voorzit ter meende, dat men daarover nog maar f^en scrupules moet maken. Hierna sluj ting. „Nut en Genoegen". Gisteravond hield de R.-K. Tooneelvereeniging „Nut en Ge noegen" jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat werd ontvangen ƒ460.83, uitgegeven ƒ417.75, voordeelig saldo ƒ43.08. De voore. deelt mede, dat gezien de toe stand der kas, de vereeniging over moet gaan tot het bedanken van den regisseur. OUDE WETERING. Oprichting Middenstandsvereeniging. Gisteravond heeft in hotel Van den Bosch alhier, de tweede vergadering plaats gevon den van de hier ter plaatse gevestigde mid denstanders, welke tot uiteindelijk resul taat had. dat de oprichting een feit is ge worden, Wel was de belangstelling ditmaal niet zoo groot als de vorige maal, doch thans waren ook vrijwel uitsluitend diege nen opgekomen, die als lid zijn toegetre den. Intusschen kan wel worden verwacht, dat nu de zaak eenmaal draait er nog wel meerderen zullen volgen. De vergadering stond onder leiding van den heer J. C. de Jong, terwijl pastoor Aax-ts ook weer van zijn belangstelling deed blijken. Mede was aanwezig de heer J. Mol van het Centraal Bureau. Uit het verloop der besprekingen bleek al spoedig, dat een kern voor de oprich ting aanwezig was, weshalve tot oprich ting werd besloten. Nu volgden de aan een oprichtingsvergadering onafscheidelijk verbonden zaken, als verkiezing bestuur, vaststelling statuten en huishoudelijk re glement. Als voorzitter werd gekozen de heer J. C. de Jong, als secretaris de heer Joh. Bergman en als penningmeester de heer L. Beuk. De behandeling van statu ten huishoudelijk reglement .was in zeer korten tijd afgeloopen, daar in hoofdzaak de modellen van het hoofdbestuur werden gevolgd. De contributie werd na eenig de bat vastgesteld op 8.per jaar. Aan het einde der vergadering sprak pastoor Aarts er zijn vreugde over uit, dat tijdens zijn pastoraat tot de oprichting dezer vereeniging was overgegaan, terwijl hij voorts den wensch uitte, dat zij nog vele jaren tot heil van den R.-K. Middenstand zou mogen werkzaam zijn. Door den heer Mol werd nog aan alle aanwezigen de bekende brochure: „Waar om" uitgereikt, waarin op heldere en pit tige wijze het werken van de R.-K. Mid- denstandsvereenigingen wordt uiteengezet, terwijl er overigens nog menige wetens waardigheid in te vinden is. Hierna sluiting met den Chr. Groet. ROELOFARENDSVEEN. Kiesvereeniging. Gisteravond vond in de Pancratiuszaal de ledenvergadering plaats van de R.-K. Par. Kiesvereeniging, alhier. Na een kort openingswoord van den tweeden voorzitter, die vooral de spreker van dezen avond, het Tweede Kamerlid, den heer Stumpel uit Hoorn, van harte welkom heette, werd door den secretaris voorlezing gedaan van de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank werden vastgesteld. Hierna was het woord aan den heer Stumpel, die het als een voor recht beschouwde in zijn geboorteplaats te mogen komen spreken. Spr. had als onder werp van zijn rede gekozen: De moeilijke tijden en wees er op, dat hij niet naar de Veen was gekomen om een oplossing aan de crisis te geven. Ook niet om te spreken over het program van de Katholieke Staatspartij en hij wenscht evenmin te spreken over de nooden in de land- en tuin bouw, hoewel deze nooden hem en zijn partij na aan het hart liggen. Spr. wil he denavond een causerie houden over de moeilijke tijden, waarin een ieder thans leeft. Over de geheele wereld is thans een crisis ingetreden die we nog nimmer in de geschiedenis hebben gekend. Handel, scheepvaart ep industrie liggen totaal lam geslagen. We hebben in ons land te veel producten en er is te weinig uitvoer. De werkloosheid is enorm groot en telt in ons land 425.000 personen, die allen door de cverheid worden gesteund. In Amsterdam bedraagt het aantal werkloozen, die op steun zijn aangewezen 27 pet. van de to tale bevolking. Aan werkverschaffing en steun verleening werd in 1933 door de Re geering uitgegeven 123 millioen, in 1934 met toename van het aantal werkloozen 111 millioen. HM volks vermogen is gedaald met 1000 millioen en het volksinkomen met 3000 millioen. En wanneer we zoeken naar de oorzaak van de erisis dan is deze alleen te vinden in het steeds voortwoekerende heidendom, de bestrijding van de volkeren onderling, gebrek aan naastenliefde en puur egoisme. Willen we de crisis oplos sen, aldus de geachte spreker, dan moeten er komen nieuwe verhoudingen, waar eigen baat en zelfzucht plaats moeten maken voor de christelijke naastenliefde. Aan God moet weer de plaats gegeven worden in het openbare leven, waaruit hij thans wordt gestooten. Maar, zoo vraagt menigeen zich ui dezen tijd af, zouden wij ons niet veilig kunnen achten onder leiding van het libe ralisme? En dan antwoordt spr. volmondig neen. Het socialisme dan? Ook niet. Zie maar naar het buitenland. Dan maar naar de nieuwe partij de N. S. B. Spr. wijst op Duitschland, waar het nationaal-socialisme voor de katholieken groote teleurstelling heeft gebracht en waarbij onder het hui dige bewind de toestand thans zoo is dat er in geheel Duitschland geen godsdienst vrijheid meer bestaat. Zendingen van de kerkelijke overheid kunnen niet meer per post worden bezorgd omdat ze onderschept worden. Spr. wijst vervolgens op hetgeen de R.-K. Staatspartij in Nederland heeft gedaan en nog doet. De kopstukken die aan het hoofd van onze partij staan zijn u een voldoende waarborg, dat uwe belangen in veilige handen zijn. Het zijn mannen van den daad. En dat menigeen niet tevreden is over de resultaten welke door de Kamer worden bereikt ligt niet aan de katholieke staatspartij, velen verge ten dat slechts 1/3 daarin is vertegen woordigd. Spr. wekt de aanwezigen op, een groot Godsvetrouwen te hebben en steeds te zijn en te blijven katholieken van den daad. Hij spoort tot slot nog allen aan, als een man te stemmen op No. 1 van de ka tholieke lijst bij de as. verkiezingen voor de Prov. Staten. Een dankbaar applaus volgde op deze enthousiaste rede, waarna de voorzitter tot den spreker een hartelijk woord van dank richtte. De wijziging van artikel 14 van het huis houdelijk reglement betreffende de wijze van candidaatstelling voor den gemeente raad werd na toelichting door den voorzit ter vastgesteld. Bij punt 5 deelde de voorzitter mede, dat het bestuui'svoorstel om bij de stemming voor de groslijst uit te komen met slechts één lijst voor de as. gemeenteraadsverkie zing door het bestuur der centrale was ver worpen geworden. De toestand is hierdoor zóó geworden, dat elke parochie over haar eigen candidaat stemt, en dat na de ge houden stemming in de parochiale afdee- lingen door de centrale wordt uitgemaakt de volgorde waarop de candidaten op de definitieve lijst zullen worden geplaatst. De vergadering kon zich met deze gang van zaken niet vereenigen en wenschte zeggenschap over de plaatsing van de can didaten op de lijst, zoodat na bespreking werd besloten van het besluit van de cen trale in beroep te gaan bij het partijbe stuur. Staande de vergadering werden 2 af gevaardigden aangewezen ter bespreking van deze aangelegenheid in den Haag. De secretaris werd uitgenoodigd van het be sluit der vergadering terstond mededeeling te doen aan de centrale kiesvereeniging. Hierna was er gelegenheid tot het opgeven van candidaten voor de groslijst voor de as. gemeenteraadsverkiezing. Besloten werd de aftredende raadsleden van Roe- lofarendsveen en Nieuwe Wetering weder om candidaat te stellen. Voorts werden nog candidaat gesteld de heeren M. Spring in 't Veld, J. Straathof Czn., L. van der Poel en H. van Klink. Na een dankwoord werd de vergadering gesloten. WARMOND. De Rome-wandelaars. De'Rome-tippe laars zonden ons een lange brief, waarin 2 ij van hun wederwaardigheden vertelden. De dagen in Nederland waren het taaiste, maar zij hebben zich door koude en tegenspoed heengeslagen. In Wuestwezel in België, „waar Tin us een tante in 't klooster heeft", werden zij rijkelijk onthaald. In Hal voorbij Brussel waren zij de gast van Pater Papót, „die ons op Warmondsche wijze heeft ontvangen". Maar de meeste dagen blijven de voetreizi gers van warm eten verstoken en de nach ten brengen zij door in stallen of in kloosters. „Maar we slapen altijd even best, hoor" schrijven zij. Nu zij in Frank rijk zijn (de brief was gepost te Dijon) gaat dat öioeilijker, omdat wel ieder dorp een kerk rijk is, maar geen pastoor of zus terklooster meer herbergt Zij houden er echter den moed in en al moeten zij nu en dan zwoegen, zooals bij L an gr es, om hun wagentje over de hellingen mee te trekken: zij leven toch „net zoo gelukkig als de vo gels in de lucht en hopen, dat de reis zoo door mag gaan en wij Rome zullen zien". Gezonken. In de groote sloot onder deze gemeente is een woonsch\iit gezon ken. Bedoelde schuit ligt ruim 1 M. onder de oppervlakte van het water, zoodat hier gesproken kan woi'den van een ernstige verkeersbelenrmering. Getracht zal wor den bedoelde schuit te lichten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7