STADS NIEUWS De Rijksmiddelen. 26ste Jaargang WOENSDAG 20 MAART 1935 No. 8069 3)e Ccld^eheSou^Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetalïng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.5# DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Propagandisten voor de R.-K. 1 Staatspartij Allen, die in dezen verkiezingstijd pro paganda willen voeren voor de R. K. Staats partij, zouden wij willen opwekken voor zoover noodig om daarbij gebruik te maken van de vlugschriften, uitgegeven door de R. K. Staatpartij met name van de drie vlugschriften, getiteld: Ismaël trekt op. Wij,' Katholieken, en de N.SR. Saheursmakers' wonder-spreuken. Tien jaren dissidenten-wee. Ik dénk er niet aan....! Ik weet er niet van....! Een gesprek van den dag. In steden en dorpen moeten deze bro chures worden verspreid op grooten schaal! Wij schrijven: allen, die in dezen ver kiezingstijd propaganda willen voeren voor de R. K. Staatsparty. Wie zijn dat, die „allen"? Dat zijn niet slechts die Katholieken, die de R. K. Staatspartij als een volmaakte in stelling beschouwen. Zoodanigen zijn er zelfs niet.hopen we! Dat zijn ook niet uitsluitend die Katholie ken, die, afgezien van de onvolmaakthe den van alle menschelijke instellingen, in doorsnee genomen, op de R. K. Staatspartij geen critiek hebben, niet van meening zijn, dat er wel 't een en ander is, dat in en door die partij anders en beter zou moeten èn kunnen gaan. Als men dezen maatstaf zou aanleggen aan de propagandisten voor de R. K. Staatspartij, dan zouden ook wij ons wel ernstig moeten afvragen, of wij er on der kunnen worden opgenomen! Neen, propagandisten voor de R. K. Staatsparty kunnen en moeten zijn alle Katholieken, die overtuigd zijn van het groote belang onzer eenheid ook op poli tiek terrein. Propagandisten voor de R. K. Staats partij zijn alle Katholieken, tot wier be grip en inzicht zijn doorgedrongen die hoogst ernstige waarschuwende en verma nende woorden van het Nedeiiandsch Epis copaat: „Sterk is onze invloed, gelijk in het ver leden, zoo ook in de toekomst, alléén, wan neer hij zich door een machtige eenheids organisatie daadwerkelijk kan doen gelden. Zonder die eenheid zullen verreweg het meerendeel onzer wenschen en strevingen onvervuld blijven. Herhaaldelijk reeds heb ben Wij daarom de geloovigen aangespoord, om ook in het staatkundige één te blijven, overtuigd, dat alleen door het bewaren der eenheid onze heilige rechten en vrijheden voldoende gewaarborgd zijn". Een „eenheidsorganisatie" kan, momen teel althans zeker, alleen daadwerkelijk en vruchtdragend zijn: de R. K. Staatspartij. Daarom zijn alle Katholieken, die over tuigd zijn van het groote belang onzer een heid ook op politiek terrein, propagandis ten van de R. K. Staatspartij. V Geestelijke armoede Bij de opening van de huisvlijt-tentoon- steüling, verleden week, in de Stadsgehoor zaal te Leiden, maakte de burgemeester van Leiden een opmerking, die wij gaarne willen onderstreepen. De burgemeester constateerde, dat er zoo- velen zijn, die voor hun ontspanning en ge noegens alt ij d anderen noodig héb ben; dit is een betreurenswaardig verschijn sel, aldus ongeveer de burgemeester, en in dit verband prees hij de propaganda voor de huisvlijt. Inderdaad 't is bedroevend, als de mensch zoo arm is, in geestelijken zin, dat hij niet zichzelf een ontspanning kan geven, niet zichzelf genoegens kan schenken, dat hij daarvoor a 11 ij d de medewerking van anderen noodig heeft, in bioscoop of dan cing. of café of sportveld. Die geestelijke armoede treft men aan in Tweede Kamer. DE WIJZIGING VAN DE KIESWET Kleine partijtjes in het gedrang Veel tegenstand Het staat nu al wel vast, dat het wets voorstel tot herziening van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet met grooter meerderheid van stemmen door de Kamer zal worden verworpen, als het on veranderd wordt gehandhaafd. Het zou misschien nog een heel klein kansje kunnen maken, als de amendemen ten van den heer Bongaerts (R.K.) werden aangenomen en de Minister zich dan bij die aanvaarding zou neerleggen. Het is echter op de eerste plaats al zeer twijfelachtig, of er voor die amendementen een meerderheid is te vinden. Want de heeren Boon (VB.) en Joekes (VJD.) hebben er zich reeds tegen uitgesproken; en de heer Vliegen (S.D.A.P.), die voor het stelsel van vier districten, dat de heer Bongaerts voorstelt, te vinden zou zijn, blijkt zijn fractie niet achter zich te heb ben. Hij verklaarde dit uitdrukkelijk; en het schijnt, dat de groote meerderheid der SJD-A.P. zich achter den heer D r e e s (SJD.A.P.) zal scharen, die namens de tegenstanders van het 4 districtenstelsel het woord zal voeren. Maar het schijnt boven dien, dat Minister de Wilde niet be reid zal zijn mede te gaan met een wets voorstel, waarin zijn drie-zetel-systeem door een vier-districten-stelsel zou worden ver vangen. Althans onder de redevoering van den heer Boon, die betwijfelde, of een vier-districten-stelsel wel kon worden ge bracht in dit wetsvoorstel en onder die van den heer Joekes, die het een vitium originis van de amendementen-Bongaerts noemde, dat ze waren vastgekoppeld aan eenpoging, om de kleine partijen te weren onder den schijn den -band tusschen kiezers en gekozenen te willen versterken, dan liever recht op het doel af, zoo als de Mi nister voorstelt, aldus de heer Joekes; onder die beide redevoeringen deed de Mi nister van zijn instemming blijken. Hef wetsontwerp zal dus practisch zeker geen kans maken. De zeven sprekers, die er tot nu toe het woord over hebben gevoerd, waren er alle tegen. Van de heeren Arts (KDJ).), Ling beek (H.G.) en Westerman (NR.) was natuurlijk niet anders te ver wachten. Als eenlingen in de Kamer wordt hunne positie bedreigd en men moet wel aannemen, dat zij tegen ieder voorstel, dat de kansen der kleine partijen zou verzwak ken, positie zouden kiezen. Maar ook de heeren Boon en Joekes verklaarden zich tegen; ten deelde op dezelfde gronden als de sprekers der kleine partijen. De aard der bezwaren is, na alles wat daarover in de pers is geschreven, zeker wel voldoende bekend. Het grondwettelijke bezwaar over woog bij alle sprekers behalve bij den heer Vliegen (SRAP.), die alleen maar vond, dat het voorstel van den Minister niet met ons kiesstelsel overeenkomt en in het land noodelooze verbittering zou zaai en. En wat den heer Westerman (N.H.) aangaat, die zou Grondwetsovertreding niet zoo heel erg vinden, als het „rechtsbewust zijn des volks" den tekst eener grondwet tige bepaling verouderd had gemaakt; maar dit was nu juist hier niet het geval; hier moest de Grondwet wijken voor het inzicht van den Minister in doelmatigheidseischen. Deze heer was zeer bitter tegen den Minis ter. Hij ontkende pertinent, dat de kleine partijen den gang van zaken in het Parle ment bemoeilijken. Daarvoor is geen en kel steekhoudend argument aan te voeren; maar de zaak is dat de kleine partijen geen fluweelen tong hebben; en daarom wil men haar de tong uitsnijden: zij gooien roet in het compromis-pastei! De heer Westerman vond steun bij den heer Boon (VR.), die echter héél wat geestiger was en de kleine partijen en de een-twee-drielingen echt vaderlijk in be scherming nam. Kijk nu eens naar den heer Lingbeek, zoo zeide hij. Ik moet zeggen, ik ben pas dan bevredigd, als deze iets in zijn redevoering brengt tegen onze Katholieke landgenooten; daar zitten we immers altijd op te wachten; en ik moet zeggen: de heer Lingbeek laat mij nooit onbevredigd. Maar kan men nu zeggen, wat de Minister be weert, dat deze heer een prikkelende en enerveerende werking uitoefent op de R. K. Fractie in deze Kamer? Men neemt immers nooit notitie van hem! En zoo gaat het im mers ook met den heer Arts, over wien die fractie zich in het geheel niet te bekla gen heeft; want hij zet zijn licht bijna ge regeld onder de korenmaat! Zoo ging het voort tot groot genoegen van de Kamer. Een geheel speciaal standpunt werd in genomen door den heer Visscher (A.R.), die ook al tegen het wetsontwerp van zijn eigen partijgenoot in het geweer kwam, al sprak hij blijkbaar niet namens de anti revolutionaire fractie, welk de eenige zal bly'ken, die in haar overgroote meerder heid achter Minister De Wilde zal staan. Het verschijnsel der kleine partijen is voor Prof. Visscher een onvermijdelijke, uit de Westersohe cultuur voortvloeiende noodzakelijkheid. Deze werkt noodwending verdeelend en verkruimelend. Het unifor me Katholicisme heeft immers ook plaats moeten maken voor de pluriforme Protes- tantsche godsdiensten. Door een wet kan men deze werking niet beletten. Men moet overgaan op de organische lijn. Maar dit wetsvoorstel zondigt tegen den eisch, die ook Kuyper steeds heeft gesteld: dat het Parlement een trouwe weerspiegeling van het volk moet wezen. Het ontneemt het kiesrecht aan honderdduizenden, die het tot nu toe konden uitoefenen en dan in het Parlement vertegenwoordigd werden dit was ook een argument der heeren Arts en Lingbeek en zal de kloof tusschen parlement en volk vergrooten. Op deze I gronden was de anti-revolutionaire spre ker tegen het wetsontwerp. Heden werden de beraadslagingen voort gezet. verscheidene kringen van het maatschappe lijk leven. De leniging, de opheffing van die armoede is het doel van de gezonde, geestelijke volksontwikkeling „volk" genomen in den meest uitgebreiden zin. De eerste voorwaarde, om die armoede op te heffen, is dat degenen, die aan die armoede lijden, dat zélf inzien, hun eigen armoede erkennen. Als 't zoover is, zijn we zelfs al een heel eind op den weg naar verbetering! Voor hem, die nauwkeurig het Neder- landsche economische leven bestudeert, is het maandelijksche overzicht der rijksmid delen een der houvasten om na te gaan, hoe het met de crisis staat. Want de rijks middelen zijn vrij zuivere aanwijzers van hetgeen zich in ons land op economisch gebied afspeelt. Immers, wat op verschil lende wijzen en langs verschillende kana len in de schatkist vloeit, is de essence van ons nationaal vermogen en van ons natio naal inkomen (de directe belastingen) en van de nationale koopkracht (de indirecte belastingen). Omtrent het nationale vermo gen en het nationale inkomen zijn de ont stellende cijfers reeds naar voren getreden door de publicaties van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Sedert 1930 zijn de belastbare en voor de vermogensbelasting opgegeven vermogens met ruim 4 mil liard gedaald of met ongeveer 28 pet. Wan neer wij het verloop der beurzen nagaan of de markt der vaste eigendommen, dan moeten wy helaas constateeren, dat de achteruitgang nog niet is gestopt. Het inko men is van 1920/1 tot 1933/4 met 1.210 millioen achteruitgegaan en het is dus niet te verwonderen, dat per uit. Februari 1935 het geïnde bedrag aan grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbelastingen circa 7.3 millioen minder is geweest dan in het overeenkomstige tijdstip van het vo rige jaar. De ontvangsten uit dezen hoof de daalden van ƒ35.9 millioen tot ƒ28.7 millioen. Door de opvoering van de indirecte be lastingen (zooals verhooging van invoer rechten, heffingen etc.) vertoon en deze in Januari/Februari 1935 een stijging ten op zichte van deze maanden in 1934, maar zij blijven weer krachtig terug bij de raming. Geïnd werden in Januari/Febr. '35 60.402437 tegen 47.902.304 in de overeen komstige maanden van 1934, hetgeen een stijging beteekent van 12.4 millioen. Deze stijging is natuurlijk van belang. Hoofdza kelijk waren het de invoerrechten, de om zetbelasting, de accijns op suiker en de suc cessierechten (de laatste natuurlijk als in- cidenteele factor) die voor het accres ver antwoordelijk zijn. De raming voor 1935 echter bedroeg 66.358.333 en de werke lijke ontvangsten bleven dus niet minder dan 5.9 millioen bij die raming ten achter. Invoerrechten zijn hiervoor verantwoorde lijk met 4 millioende omzetbelasting met 4.4 millioen. Een behoorlijk accrès vertoonden de accijns op suiker (plus 400.00Q) de couponbelasting (accres 600.000), rechten en boeten van zegel met een vermeerdering van 750.000, successie rechten met een surplus boven de raming van 2 millioen. De rijksmiddelen geven ditmaal weinig aanleiding tot belangrijke commentaren. Eerst wanneer men verder in het jaar ge komen is, kan men steekhoudender conclu sies trekken. In een klein bestek spelen verschillen een grooteren rol, dan zij eigen lijk verdienen. Dat de omzetbelasting bijv. een grootere ontvangst te zien geeft dan in de maanden Januari/Februari 1934 kan een gevolg zijn van het feit, dat destijds deze belasting pas functionneerde en dus gebre ken vertoonde. Bovendien had de midden stand, kort voor de inwerkingtreding van die belasting grootere voorraden ingesla gen dan zijn gewoonte was en hierdoor werd de opbrengst der belasting begin 1934 extra gedrukt. De Regeering heeft de om zetbelasting op hetzelfde peil geraamd als over 1934 het geval was. Dat opnieuw de belasting enkele millioenen bij die raming terugbleef, is gevolg van de ernstige koop krachtvermindering, die nog steeds haar gang gaat. Wij hebben ongetwijfeld ernstige tijden voor den boeg. Zullen wij, nu het met de inkomsten en met de rijksmiddelen nog zoo weinig vlot, den strijd tegen de crisis volgens de methode der huidige Regeering kunnen volhouden? In België schijnt men reeds aan het einde van de krachten en van het uithoudingsvermogen te zijn gekomen; in Zwitserland heeft men reeds een spe ciale reis-munt gecreëerd, terwijl de spil van het goudblok, Frankrijk, reeds enkele malen heeft gezegd, dat het deflatie-proces een einde genomen heeft en dat de Fran- sche Regeering krachtig aanstuurt op een algemeene prijsstijging van goederen. Dat moet op een gegeven moment ook op ons vbudget invloed hebben. Wanneer het Pond verder mocht gaan dalen momen teel is het Engelsche devies weer iets ge stegen door baisse-dekkingen, doch de ten- denz om in goudwaarde verder te dalen is ongetwijfeld aanwezig dan zullen ook de rijksmiddelen er den invloed van onder vinden. Want dan daalt opnieuw ons na tionale inkomen, onze nationale koopkracht en deze weerspiegelen zich, zooals wij hier boven gezegd hebben, onmiddellijk in het binnenstroomen van de rijksmiddelen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Abessynië maakt het grensconflict met Italië aanhangig bij den Volkenbond. (2de blad). Het verrassende afllreden der Belgische regeering. (2de blad). De nieuwe luchtvloot van Duitsehland boven Berlijn. (2de blad). Bloedige botsingen met Mohammedanen in Britsch-Indië. (2de blad). De gouverneur van Fransch-Midden- Afrika Benard bij vliegongeluk omgeko men. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Behandeling wijziging Kieswet in de Tweede Kamer. (2de blad). De Zomertijd begint dit jaar op 15 Mei en eindigt 6 October. (2de blad). Het mengpercentage van boter in mar garine. (2de blad). De consumptiemelkregeling 1935-1936 in het wettelijk aangewezen gebied der groote steden in het Westen des lands. (2de blad). Het dreigend conflict in de sigarenindus- trie. (2de blad). Geen bouwverbod voor de aardappel rassen Bravo, De Wet en Kampioen in het oogstjaar 1935. (2de blad). Ernstige vergif tig ingsge val te Neder- weert; twee kinderen overleden. (Gem. Be richten, 3de blad). LEIDEN. Staking uitgebroken aan de Zeemanslaan (lste blad). AVONDTEEKENSCHOOL R.K. VOLKSBOND Openbare les en tentoonstelling Er behoort tegenwoordig moed toe om 'n vakschool als de avondschool van den R.K. Volksbond is aan den gang te houden. Im mers, van de zoovele jongelui, die zich hier in diverse vakken bekwamen, zijn er ver- scheidenen zonder werk en de hoop, dat zij en degenen, die na hen komen, spoedig een plaatsje zullen krijgen, is op het oogen- blik wel zeer gering. Niettemin gaat het bestuur van den Volksbond, evenals de directeur en de lee raren der school ongestoord verder de jon gelui te bekwamen in een vak en gelukkig zijn er vele ouders, die hun jongens hier laten bekwamen. Er zijn nog immer ruim 200 leerlingen op deze avondteekenschool. Waren het vroeger nagenoeg slechts jonge lui, die de lagere school doorloopen had den, de tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat nu ook leerlingen van U.L.O.-scholen onder de teekenschool-leerlingen gevonden worden. De jongens houden er de weinige voor uitzichten op de toekomst ten spijt ge lukkig zelf ook den moed in en dat zy het onderwys aan de school waardeeren, daar van getuigt de tentoonstelling van gemaak te werkstukken, welke wij gisteravond bij de openbare les konden bezichtigen. De waarnemend directeur, de heer P. J. J. van Weerlee de heer v. Heusden is nog steeds ziek en zijn leeraren hebben ook in den afgeloopen cursus weer bewezen, dat zij hun plaats aan de school waard zijn. In de eerste plaats wel door het aan brengen waar zulks mogelijk was van verbeteringen in het oude schoolgebouw in de van der Werffstraat, dat maar aan zeer matige eischen voldoet. Maar in de tweede plaats wel door het gedegen onderwijs, waarvan de leerlingen mogen profiteeren. Het lijn- en projectieteekenen der eerste klassen, het vakteekenen in de derde klas wijzen reeds in welke richting onderwezen wordt. Eenmaal in de vierde en voortgezet te klas, zijn de leerlingen in staat zelfstan dig plannen te ontwerpen. Men ziet ze daar voor landhuisjes, e.d. zelfs.voor 'n nieuw schoolgebouw. Moge het eenmaal zoover komen. Voor de meergevorderden wordt voorts onderwijs gegeven in machineteekenen en reclame-schilderen, pleisterteekenen, relief- schilder\jrerk en gewoon schilderwerk. Voor het pleisterteekenen worden niet al leen de modellen vervaardigd, doch ook de daarvoor benoodigde mallen en de boet seerwerken, die hier onder de hand der leerlingen vandaan komen, mogen gezien worden. In het reliefschilderwerk worden twee richtingen gevolgd: het Hasco-relief van de frima Schreuder uit Schoonhoven en het Parela-relief van onzen stadgenoot, den heer Daan Ladan. Uitstekende voorbeelden leggen getuigenis of hoever men het hier in gebracht heeft. Ook het reclame-schilderwerk en -tee- kenwerk, dat tegenwoordig meer en meer de wereld verovert, heeft op de school volle aandacht. Alles bijeengenomen een tentoonstelling, welke er wezen mag en waarvoor we een bezoek (morgenavond nog van 79 uur) van harte aanbevelen. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland alhier vergadert Vrij dagmiddag te 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda vermeldt o.m.: Goedkeuring rekening en verantwoording over 1934. Verkiezing lid commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie. Afhalen van corres pondentie des Zondags van het postkantoor te Leiden. Vaststelling adres inzake ver zoek om den export naar Duitschland van geheel Nederlandsche producten niet op zettelijk te belemmeren maar de clearing door andere middelen in evenwicht te brengen. Splitsing van bedrijven van ver gunninghouders in tap- en slijt vergunnin gen. Reisdeviezenovereenkomst met Duitschland. Wetsontwerp op uitverkoo- pen en opruimen in het winkelbedrijf. Re geling spreekuur Secretaris. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 845. Firma Gebr. Smit, Leidenj Houtstraat 14, gedistilleerd, wijnen en limonade. Overl. E.: Z. A. Smit, d.d. 13 Maart 1935. N. E.: Wed. J. Smitvan der Zeeuw, Leiden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1