DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SIMON EN EDEN TOCH NAAR BERLIIN 26ste Jaargang DINSDAG 19 MAART 1935 No. 8068 S)e ÊclcbcheSoii^Mu DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: i 0-5# Een protest en een gunstig antwoord van v.Neurath. Zal Duitschland nu weer terugkeeren naar Cenéve? OVERHANDIGING DER BRITSCHE NOTA. Gistermiddag is te Bei-lijn een Britsche nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de invoering van den dienst plicht. „De regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk, aldus luidt het in de nota, acht zich verplicht de Duitsche regeering me- dedeeling te doen van haar protest tegen het op 16 Maart door de Duitsche regee ring bekendgemaakte besluit om den dienstplicht in te voeren en de basis van de vredessterkte van het Duitsche leger op 36 divisies te brengen. Na de aankondi ging van de instelling der Duitsche lucht vloot is bovengenoemde verklaring een nieuw bewijs van een eenzijdig optreden, dat, afgezien van de principieele kwestie, er toe leidt de onrust in Europa aanzienlijk te doen toenemen. Het voorstel voor een Engelsch-Duitsche bijeenkomst vloeide voort uit den tekst van het Engelsch-Fransche communiqué van 3 Februari en van het Duitsche ant woord van 14 Februari, aangevuld door nieuwe besprekingen tusschen de Britsche en de Duitsche regeeringen. Het Londensche communiqué van 3 Fe bruari, dat er op wees, dat bij verdrag vastgestelde bewapeningen niet unilate raal veranderd kunnen worden, verklaar de, dat de Britsche en de Fransche regee ring een gunstige houding zouden aanne men ten aanzien van een algemeen ac- coord, dat door onderhandelingen tusschen Duitschland en de andere mogendheden tot stand zou komen en tevens bewape ningsovereenkomsten zou behelzen, welke, voor wat Duitschland aangaat, de desbe treffende bepalingen van hoofdstuk V van het verdrag van Versailles zouden vervan gen. Het communiqué stelde hierop vast, dat een onderdeel varf de voorgenomen alge- meene regeling zou zijn, dat Duitschland weer actief lid zou worden van den Vol kenbond en zette in het algemeen de be palingen uiteen van een luchtpact tus schen de Locarno-mogendheden, dat zou dienen als een afschrikkend middel tegen aanvallen, en plotselinge luchtaanvallen onmogelijk zou makan. Het antwoord der Duitsche regeering, dat tien dagen later werd gegeven, be- groane den geest van vriendschappelijk vertrouwen, welke in het Engelsch-Fran sche communiqué tot uitdrukking kwam en wees er op, dat de Duitsche regeering de in het eerste deel van het communiqué behandelde kwesties aan een diepgaand onderzoek zou onderwerpen. De Duitsche regeering was het er mede eens, dat alleen de in het communiqué vermelde vrije onderhandelingen tusschen souvereine staten tot permanente interna tionale regelingen in zake de bewapening zouden kunnen leden en noodigde de En- gelsche regeering uit, om een afgevaar digde naar Berlijn te zenden. Het resultaat was, dat de twee regee ringen definitief overeenkwamen, dat het dóel van het voorgenomen onderhoud was om de beraadslagingen uit te strekken tot alle kwesties, welke in het Engelsch- Fransche communiqué waren vermeld. Op die basis heeft de regeering van Zijne Majesteit het door de Duitsche regeering voorgestelde bezoek aan Berlijn voorbe reid. Het sluiten van een alles omvattend ac- coord, dat in gemeenschappelijk overleg de plaats zou innemen van de verdrags bepalingen, kan niet vergemakkelijkt wor den door als een vaststaan besluit de sterkte van een legermacht bekend te ma ken, welke elke vroeger geopperde leger macht verre overschrijdt en welke, indien daaraan wordt vastgehouden, een over eenkomst met de andere ten zeerste ge- interesseerde mogendheden moeilijker, zoo niet onmogelijk moet maken. De Britsche regeering is in geenen deele geneigd een gelegenheid te laten voorbij gaan, welke het voorgenomen bezoek zou kunnen bieden en welke een algemeen accoord zou kunnen vergemakkelijken. Zij acht zch echter verplicht, onder de nieuwe omstandigheden, de aandacht van de Duitsche regeering op bovengenoemde overwegingen te vestigen en zij wil er zeker van zijn, dat de Duitsche regeering nog steeds wenscht, dat het bezoek plaats heeft in den omvang en met het doel, waarover vroeger, zooals in het boven staande is uiteengezet, overeenstemming werd bereikt. Na deze nota kort te hebben bestudeerd, heeft minister Von Neutrafh den Brit- schen gezant Phipps direct medegedeeld, dat de Duitsche regeering nog steeds wenscht, dat het bezoek van Simon en Eden plaats heeft binnen het kader en voor de doeleinden, waarover reeds een accoord was bereikt. Als gevolg van dit antwoord hebben de Engelsche ministers Simon en Eden be sloten Zondag a.s. naar Berlijn te vertrek ken. DUITSCHLAND TERUG NAAR DEN VOLKENBOND? Berichten, welke te Parijs uit Berlijn zijn ontvangen, melden dat Duitschland nu het de militaire gelijkheid verkregen heeft, welke het eischte geen enkel be zwaar meer ziet om zijn plaats in den Vol kenbond weer in te nemen. Dit bericht is niet van officieele zijde bevestigd. DE GENERALE STAF. En de sterkte van het nieuwe leger. Van betrouwbare Duitsche zijde wordt gemeld, dat de sterkte van Duitschland's nieuwe leger 500.000 tot 600.000 man zal bedragen met een diensttijd van een jaar. De nieuwe generale staf zal bestaan uit generaal-stafchef von Blomberg, met als adviseurs voor leger, vloot en luchtwapen generaal Fritsch, admiraal Rader en gene raal Göring. Deskundigen van de ministeries van Rijks weer en van Buitenlandsche Zaken zijn bezig met het opstellen "van een wet i.z. het oproepen van recruten, de verdee ling der troepen-afdeelingen, de oprichting van kazernes, en de definitieve positie van S.S., S. A. en de politieformaties. De positie der Joden onder de dienst plichtwet is nog niet geregeld. Waarschijn lijk zullen raszuivere Joden worden onder gebracht in speciale ongewapende pioniers- afdeelingen. Naar verluidt zou de gedemi litariseerde Rijnland-zone blijven bestaan, daar zij door het Locarno-verdrag wordt gegarandeerd. „WIJ, DUITSCHERS, HEBBEN GEEN REVANCHE NOODIG." Bij een plechtige herdenking van de oor logshelden Zondag in de Staatsopera te Berlijn heeft minster von Blomberg de waarde der weermacht uiteengezet. Den ingevoerden dienstplicht achtte hij de basis voor Duitschlands veiligheid. Ook Duitsch land zou een wereldoorlog als een ramp beschouwen; het wil geen revanche en wenscht, dat er een einde komt aan de ondragelijke spanningen, door een vrede, welke aan alle volken gelijk recht en ge lijke veiligheid geeft. EEN INTERVIEW MET HITLER. Ward Price, de speciale correspondent van de „Daily Mail", heeft Zondag j.l. te Munchen met Hitier een onderhoud gehad over de den dag tevoren afgekondigde pro clamatie in zake den algemeenen dienst plicht in Duitschland. Hitier begon met de nadrukkelijke ver klaring, dat het Duitsche volk geen oor log wenscht. Het verlangt slechts, in vrede en geluk te leven. Maar boven alles ver langt het, zichzelf te kunnen respecteeren. Op een vraag van Ward Price, of Duitschland zich nog gebonden beschouwt aan de territoriale bepalingen van het ver drag van Versailles, antwoordde Hitier, dat de jongste stap der Duitsche regee ring de geldigheid van dit verdrag slechts aantastte op een punt, dat door de weige ring der andere mogendheden te voldoen aan haar verplichting om tot ontwapening over te gaan, reeds zijn geldigheid had verloren. „De Duitsche regeering begrijpt echter volkomen", ging de rijkskansller voort, dat een herziening der territoriale bepalingen van internationale verdragen nooit kan plaats hebben langs den weg van eenzijdige maatregelen." STEEDS MEER WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Sedert 1 November een vermeerdering met 30 In „Volleen Vaderland" van 2 Maart j.l. stond een vergelijkend staatje afgedrukt van de werkloosheid in Nederland en in Duitschland, waaruit moest worden be wezen, dat de werkloosheid in Nederland steeds toeneemt en in Duitschland af neemt. Om toch maar vooral actueel te zijn, werd zelfs het Januari-cijfer van 1935 voor Nederland vermeld, maar moest voor Duitschland nog volstaan worden met de aanteekening: „onbekend". Dank zij de Wirtschaftsberichten van de Kommerz und Privat-Bank, kunnen wij thans een meer volledig staatje ver schaffen, waaruit het verlóóp der werk loosheid in Duitschland sinds 1 November 1934 blijkt: 1 November 1934 2.268.000 1 December 1934 2.354.000 1 Januari 1935 -2.604.000 - Februari 1935 2.972.000 Derhalve sinds 1 November 1.1. het be droevende feit, dat er een vermeerdering der werkloosheid met ongeveer dertig procent is. Voor de oplossing van het werkloosheids vraagstuk, zal men zich, helaas, lastig op het nationaal-socialisme in Duitschland kunnen beroepen. TWAALF MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Bijna 1000 millioen dollar steun in zes maanden. Volgens de jongste cijfers van het Ame- rikaansche Ministerie van Arbeid bedraagt het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten reeds meer dan 12 millioen. In de laatste maanden was er weer een belangrijke stijging waar te nemen, het geen grootendeels toegeschreven moet wor den aan de strenge vorst, die in de afge- loopen winter heeft geheerscht. In het laat ste halfjaar werd 932 millioen dollar aan steun uitgekeerd. Als men daarbij nog rekent de bedragen, die door de particuliere liefdadigheid aan de werkloozen worden uitgekeerd, dan kan men zich eenigszins een beeld vormen van den geweldigen economischen nood, die er in de Vereenigde Staten heerscht. Ofschoon er in den laatsten -tijd eenige opleving in de zakenwereld viel waar te nemen is de positie van de bevolking in de groote ste den nog weinig verbeterd. Op het platteland was het gemiddeld in komen der arbeiders met 6 tot 7 procent gestegen. In Washington is men er van overtuigd, dat een economische opbloei nog geen vol doende uitkomst zal brengen voor de ge weldige ellende, die er in de groote steden heerscht tengevolge van de werkloosheid. BINNENLAND WIJZIGING AMBTENARENWET. Ontwerp nu ingetrokken. Minister De Wilde heeft den voorzitter der Tweede Kamer schriftelijk medege deeld, dat hij, daartoe gemachtigd door de Koningin, het wetsontwerp tot wijziging van art. 126, eerste lid, der Ambtenarenwet, heeft ingetrokken. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten in het afgeloopen jaar volgens de definitieve cijfers 112,3 (v.j. 122,4) millioen. Indertijd hebben wij reeds de geschatte ontvangsten-cijfers der Nederlandsche Spoorwegen (inclusief die der geëxploiteer de spoor- en tramwegen) over December 1934 gepubliceerd. Thans zijn de defini tieve ontvangsten over December bekend gemaakt. Zij beliepen 8.427.490 (vorig jaar 10.678.043). Hiervan kwam uit het reizigersvervoer 4.417.265, bagage 60.756, brief- en pak- ketpost 230.000, goederen f 3.491.068, le vende dieren en lijken 94.324 en diversen 134.075. De totale ontvangsten in het afgeloopen jaar beliepen 112.381.595 (vj 122.437.754) Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie was 3626 (v.j. 3657), dus ontvangst per dagkilometer 84.91 (v.j. 91.73). DE „FLORA" TE HEEMSTEDE. Bekroningen. De jury heeft voor de eerste tiendaag- sche tentoonstelling in het hoofdgebouw o.a. de volgende bekroningen toegekend: Eereprijs van ƒ250, met lof van de jury en eerste prijs benevens verguld-zilveren medaille van den burgemeester van Heem stede aan de afdeeling Heemstede van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur n.l. voor geforceerde bolgewassen, hyacinthen, tulpen, narcissen en andere ge wassen. Een eereprijs van ƒ250 met lof van de jury benevens een eereprijs en een groote zilveren medaille van H.M. de Koningin aan de afdeeling Overveen-Bloemendaal met medewerking van de Vereeniging „De Hyacinth", n.l. voor 12.000 hyacinthen in manden opgesteld. Een groote gouden medaille en eereprijs van 100 met lof van de jury aan de firma W. S. Warmenhoven en Zonen te Hille- gom voor een collectie hippeastrum (ama- ryllus) in verschillende kleuren. Een groote gouden medaille een eereprijs (zilveren bollenkist.) bet lof van de jury voor de firma G. Zandbergen-Terwegen te Sassenheim voor tuinbeplanting van nieuwe narcissen in soorten. Groote gouden medaille en eereprijs van 100 met lof van de jury aan de N.V. Gebrs. A. en P. Nijssen te Santpoort, J. F. van der Berg en C. Alkemade en Zoon voor tuinbeplanting met geforceerde late tulpen in nieuwe variëteiten. Een groote gouden medaille en eereprijs van 100 met lof van de jury aan de N.V. P. Bijvoet en Co. te Overveen voor losse groepeering van geforceerde hyacinthen en dubbele vroege tulpen. H. Hoogeveen t In den ouderdom van bijna 79 jaar is te Haarlem Zondagmiddag in de Mariastich- ting overleden de neer B. Hoogeveen, be kend als „Bertus", de knecht van den bis schop. De heer H. werd verleden week het slachtoffer van een auto-ongeluk, waarbij hij eenige ribben brak. Zaterdagavond kwam in zijn toestand een verslechtering en verloor hij het bewust zijn. Zondagmiddag overleed hij. De heer H. Hoogeveen werd 20 Maart 1856 te Zoeterwoude geboren en was eerst in het landbouwbedrijf werkzaam, waarna hij te Stompwijk barbier werd. Mgr. Bottemanne z.g., die vroeger pas toor te Zoeterwoude was geweest, stelde Bertus, zijn vroegeren misdienaar, aan tot huisknecht-koster aan het bisdom. Gedu rende tien jaar met mgr. Bottemanne en 25 jaar met mgr. Callier z.g. heeft de trouwe huisknecht het bisdom Haarlem in alle rich tingen doorkruist. Hij assisteerde bij niet minder dan 150 kerkconsecraties. Hij kende alle pastoors en heeft van meer dan de helft van de Ka tholieken van het bisdom het H. Vormsel bijgewoond. Toen hij in 1927 eenige maanden ziek was geweest, zei mgr. Callier hem bij zijn terug keer in het bisschoppelijk paleis, dat hij nu zijn welverdiende rust moest gaan nemen. Toch verrichtte hij aan het bisdom nog verschillende werkzaamheden. Toen hij 40 jaar in dienst van het bis dom was, kreeg hij het eerekruis Pro Ec clesia et Pontifice en de eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassaur. Hij werd bij die gelegenheid hartelijk toe gesproken door mgr. Aengenent. De heer Hoogeveen was vele jaren di recteur van het zangkoor van de H. Elisa beth en Barbara, te Haarlem en compo neerde verschillende kerkelijke gezangen. Hij was een ijverig lid van de R. K. Es- perantistenvereen. te Haarlem en daarvan eenige jaren voorzitter. ,,Msb." Meubelfabriek teVlaardingen door brand verwoest Naastgelegen zoutkeet grootendeels vernield Te Vlaardingen heeft in den afgeloopen nacht een groote fabrieksbrand gewoed, waardoor de meubelfabriek van de N.V. J. Leewis, gelegen aan de Wilhelminaha- i ven te Vlaardingen, totaal is verwoest. Het vier verdiepingen hooge gebouw, waarin geschilderde en laqué-meubelen werden vervaardigd, is totaal uitgebrand, terwijl een terzijde gelegen zoutkeet door het in storten van een muur, die daarop terecht kwam, grootendeels werd vernield. Ten Oosten van het fabrieksgebouw staat een huis, waarin in de benedenverdieping het kantoor van de N.V. J. Leewis is on dergebracht. Op de bovenverdieping van dit gebouw woont de directrice der Ven nootschap mevr. Leeuwis. Te ongeveer kwart voor twee vannacht werd mevrouw Leewis wakker, vermoedelijk door het bre ken van ruiten. Toen bemerkte zij, dat in de fabriek der N.V. brand was uitgebroken. Zij waar schuwde onmiddellijk de brandweer en de politie en binnen zeer korten tijd was de brandweer met volledig materiaal, den opperbrandmeester P. van den Berg, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Na overhandiging van een Engelsche pro testnota, antwoordde von Neurath, dat Duitschland alsnog wil onderhandelen, waarop Simon en Eden besloten hebben, om Zondag a.s. naar Berlijn te gaan. (1ste blad). Een nieuwe veemmoord in Duitschland. (2de blad). Belgische maatregelen ter bestrijding van speculatie met de Belgische franc. (Fin. en Economie, 2de blad). BINNENLAND. Meubelfabriek te Vlaardingen afge brand. (1ste blad). Moordaanslag en poging tot zelfmoord te Voorburg. (1ste blad). LEIDEN. Tot directeur van de Anna-kliniek voor orthopaedie alhier is benoemd dr. C: P. van Nes, chirurg te Groningen. (1ste blad). werd het vuur zoowel aan de Oostzijde als aan de Westzijde met tweemaal vier stra len aangepakt. De brand is vermoedelijk ontstaan op de tweede verdieping van het hooge gebouw in de z.g. witwerkerij. Aanvankelijk liet het zich niet aanzien, dat de brand een zoo geweldigen omvang zou aannemen als la ter het geval was. Het vuur breidde zich snel voort door de groote voorraden afgè- werkte en onbewerkte meubelen, die in de fabriek aanwezig waren. Na korten tijd had de brand zich over de geheele tweede verdieping verspreid. Toen was het vuur niet meer te houden en tastte het ook de derde en later ook de vierde verdieping aan. Over de geheele diepte van het gebouw woedde de brand. De brandweer zag in, dat men met het aanwezige materiaal het vuur niet meester zou worden en om kwart voor drie in den nacht werd besloten assistentie te vragen van de drijverlde stoomspuit „De Oude Maas" van het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost. Ook de in reserve zijnde oude mo torbrandspuit werd gerequireerd. De brand bleef zich voortdurend uit breiden en om drie uur stonden ook de vierde verdieping en de zolder in lichter laai en brandde het gebouw als een fak kel. De geheele omtrek werd door de fan tastisch omhoog schietende vlammen ver licht. Juist toen tegen half vier de oude mo torspuit ter plaatse was, en met elf stra len water gegeven werd, stortte het dak van het gebouw met een geweldig geraas in. Een oogenblik doofde het vuur, dat ech ter onmiddellijk daarop weer fel oplaaide. Het neerstortende dak trok aan de West zijde een gedeelte van den gevel mee naar beneden, dat terecht kwam op de aan die zijde staande zoutkeet van de firma C. van den Berg, een laag gebouw, dat tenge volge hiervan grootendeels vernield werd. Ook aan de Oostzijde werd een gedeelte van den zijgevel meegesleurd, die hier ech ter in het brandende gebouw terecht kwam. Het duurde tot ongeveer kwart voor vijf, voordat men kon zeggen, dat men den brand meester was en gevaar voor uitbrei ding achter de zoutkeet van de firma van den Burg was nog een groote houtop slagplaats geweken was. Maar toen bleek ook, dat het fabrieks gebouw totaal was uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Op de witwerkerij, waar men meent, dat de brand kan zijn uit gebroken, wordt overdag een kachel ge stookt, maar deze blijft des nachts nooit aan. Het personeel van de fabriek, waar op het oogenblik ongeveer 27 werkten, was gisteravond om zes uur naar huis gegaan en na dien tijd was er niemand meer in de fabriek geweest. Het gebouw was op beurspolis verze kerd, maar de bedrijfsschade wordt niet door verzekering gedekt. In het gebouw waren vele kostbare houtbewerkings-ma- chines, die in den brand verloren zijn ge gaan. De schade is zeer aanzienlijk en be loopt tienduizenden guldens. Ook het ge bouw zelf was eigendom van de vennoot schap. Ondanks het nachtelijk uur trok de brand duizenden belangstellenden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1