HITLER VOERT ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN 26ste Jaargang MAANDAG 18 MAART 1935 No. 8067 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vredessterkte van het Duitsche leger bijna 500.000 man VOORNAAMSTE NIEUWS S)e £cid^ehe(Soii^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbetaJmg: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0-50 STREEP DOOR VERSAILLES Toen vorige week Donderdag de bekende afgevaardigde en oud-premier Herriot in de Fransche Kamer het besluit verdedigde om een twee-jarigen dienstplicht in te voe ren, waardoor het troepencontingent zou worden verdubbeld, zeide hij: „Wanneer de Kamer wist wat ik weet, zouden alle afge vaardigden er voor stemmen." Thans weet de heele wereld wat Herriot vermoedde, n.l. dat Duitschland thans de finitief een streep heeft gehaald door het Vredesverdrag van Versailles en zich door de invoering van de algeméene dienstplicht heeft teruggeplaatst in de rij der gelijk gerechtigde mogendheden. Het Vredesverdrag had het Duitsche Rijk uitgestooten en had een eenzijdige ontwa pening opgelegd, een ontwapening welke bedoeld was als een inleiding tot een al- gemeene ontwapening, maar die nimmer tot deze algemeene ontwapening heeft ge leid. Integendeel Frankrijk wilde zijn hege monie op het vasteland van Europa tot eiken prijs behouden, beriep zich daarvoor op zijn eigen veiligheid en -sloot een net van militaire bondgenoptschappen, dat niet bedoeld was als een bevestiging van het machtse ven wicht maar van zijn eigen machts over wicht. Het was onmogelijk om een volk, dat zijn levenskracht herwon, op den duur te hou den in een positie van ondergeschiktheid. Met moeite werd eindelijk de principieele gelijkstelling van Duitschland in Decem ber 1932 verkregen, maar de practische gelijkstelling liet op zich wachten. Dat was de reden, waarom het inmiddels nationaal- socialistisch geworden Duitschland zich in October 1933 terugtrok uit den Volken bond. Had men nu direct ingegrepen, dan had nog iets bereikt kunnen worden. Maar men treuzelde en aarzelde, want het ging er om, om Duitschland zoo weinig moge lijk toe te staan en zelf zooveel mogelijk te behouden. Zelfs toen de mogendheden inzagen, dat het beter was zich met Duitschland te verstaan en het een gecon troleerde bewapening toe te staan, in plaats dat het zich in het geheim en ongecontro leerd bewapende, poogden zij nog voor deeltjes te behalen door zich vooraf in een gunstiger positie te stellen. Rusland- heeft den laatsten tijd zijn leger uitgebreid als nooit te voren, n.l. tot een vredessterkte van 960.000 man. Italië heeft het geheele volk van kind tot man gemobiliseerd en in gedeeld in militaire en semi-militaire or ganisaties. Engeland versterkt zijn luchtvloot en z'n zeemacht, waarvoor zoo pas ettelijke mil- lioenen ponden zijn uitgetrokken. Frank rijk heeft zijn dienstplicht-termijn uitge breid tot 2 jaar. Allen willen zich veilig stellen voor een eventueelen overeenkomst tot beperking der bewapening. Duitschland heeft daarop met een ge durfde tegenzet geantwoord. Wanneer de Engelsche minister sir John Simon straks naar Berlijn komt wanneer hij tenminste inmiddels niet ver kouden is geworden behoeft hij als con cessie in ruil voor Duitschlands medewer king geen bepaalde legersterkte meer aan te bieden. Hitier heeft zich die concessie reeds genomen en zich een leger toege dacht van bijna 500.000 man. Hij heeft het besluit tot de vorming van een volksleger gemotiveerd met precies diezelfde argu menten, welke de andere mogendheden hebben gebezigd voor hun militaire maat regelen, n.l. het recht en de plicht van een volk tot zelfbescherming en daardoor handhaving van den algemeenen vrede. De daad van Hitier men moge haar betreuren om de event'ueele minder pret tige consequenties is logisch. De geheele ontwikkelingsgang van de bewapeningspo litiek der groote mogendheden heeft er toe geleid en gedreven. Wie met getrokken revolver aan de conferentietafel verschijnt, kan het zijn tegenpartij niet kwalijk ne men, als deze ook zijn revolver trekt. Wie komt om z'n tegenstander de hand der ver- FRAINSCH-ENGELSCH PROTEST EEN SNELLE REACTIE. Rijkskanselier Adolf Hiltler heeft Vrij dagmiddag plotseling Berchtesgaden, waar hij vertoefde in verband met zijn ongesteldheid, verlaten en is naar Berlijn teruggekeerd. Dien eigen avond nog werd de toestand besproken met verschillende leiders en Za terdagmiddag 1 uur kwam een minister raad bijeen, welke besloot tot invoering van den algemeenen dienstplicht De wet, welke toen werd aangenomen, luidt als volgt: Paragraaf 1. De dienstt in de weermacht geschiedt op den grondslag van den algemeenen dienst plicht Paragraaf. 2. Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opgenomen politie, is ver deeld in 12 legercorpsen en 36 divisies (d.i. 480.000 man). Paragraaf 3. De aanvullende wetten ter regeling van den algemeenen dienstplicht zullen door den minister der rijksweer zoo spoedig mo gelijk worden ingediend. De wet is onderteekend door rijkskanse lier Hitier en door alle leden van het rijks- kabinet. DE MOTTVEERENG. Manifest der rijksregeering. Zaterdagmiddag te vier uur heeft Rijks minister dr. Göbbels de hoofdredacteuren der Berlijnsche bladen en de vertegenwoor digers der provinciale pers ontvangen en hen in kennis gesteld met de volgende ver klaring der Rijksregeering: „Aan het Duitsche volk! Toen in November 1918 het Duitsche volk vertrouwend op de in de veertien punten van Wilson gegeven verzekeringen na een roemvollen tegenstand van vier en een half jaar in een oorlog, welks uit breken het nooit gewild had, de wapens neerlegde, meende het niet slechts de ge kwelde menschheid maar ook een groot idee een dienst te hebben bewezen. Het Duitsche volk en in het bijzonder zijn toenmalige regeeringen waren er van overtuigd, dat door de vervulling der ont wapeningsbepalingen van het Verdrag van Versailles, in overeenstemming met de be loften in dat Verdrag, het begin van een internationale ontwapening zou worden in geleid en gegarandeerd. Duitschland heeft de opgelegde ontwa peningsverplichtingen volgens de verkla- zoening te reiken, maar daarvoor een boks- handschoen aantrekt, mag niet verwon derd zijn als hij een gepantserde vuist ont moet. Sir John Simon verdedigde de ontijdige verschijning van het ontactische Engelsche Witboek met de bewering, dat het beter was direct en omonwonden te zeggen waar het op stond; dan was men bij de onder handelingen voorbereid. Hitier heeft dien zet geretourneerd. Engeland, Frankrijk en de andere mogendheden weten nu ook, waar het op staat. Of men onder zulke omstandigheden ech ter kan rekenen op vruchtdragende onder handelingen, is een andere vraag. Wij wachten met spanning op de reactie der regeeringen en op het uitbreken van diplo matieke ongesteldheden. Maar één ding is duidelijk: de ontwape ningsgedachte is morsdood. Vóór den oorlog heeft de politiek van het machtsevenwicht gefaald, zij zal opnieuw falen. ADOLF HITLER. ringen der intergeallieerde controlecommis sie vervuld. Het manifest geeft vervolgens een op somming van het oorlogsmateriaal, dat in gevolge het Verdrag van Versailles is uit geleverd of vernietigd en gaat dan verder: Na deze voorbeeldige vervulling van het Verdrag had het Duitsche volk het recht, van de andere zijde te verlangen, dat ook daar de aangegane verplichtingen zouden worden nagekomen. Want: 1. Duitschland had ontwapend; 2. In het Vredesverdrag was uitdrukke lijk geëischt, dat Duitschland ontwapend moest worden om daarmede de voorwaar de te scheppen voor een algemeene ontwa pening, d.w.z. daarmede werd beweerd, dat slechts in Duitschlands bewapening de rechtvaardiging lag voor de bewapening der andere landen; 3. Het Duitsche volk was zoowel in zijn regeeringeh als in zijn partijen in dien tijd vervuld van een geest, die volkomen in overeenstemming was met de pacifistisch- democratische idealen van den Volkenbond en zijn stichters. Terwijl echter Duitsch land als de eene partij der verdragssluiten den zijn verplichtingen was nagekomen, bleef de nakoming van de andere zijde uit, d.w.z. de hooge contractanten der overwin nende staten hebben zich eenzijdig vrijge maakt van de verplichtingen van het Ver drag van Versailles! Niet alleen bleef iedere ontwapening in een omvang, die te vergelijken zou zijn met de vernietiging der Duitsche wapenen uit, nen, er trad zelfs geen stilstand der bewa pening, integendeel, men kon de bewape ning van een groot aantal staten constatee- ren; wat in den oorlog aan nieuwe vernie tigingsmachines was uitgevonden, beleefde thans in den vrede in methodisch-weten- schappelijken arbeid zijn voltooiing. Daar onder dergelijke omstandigheden de rechtsgelijkheid, die het Duitsche volk in de verklaring van December 1932 plech tig was toegezegd, geen verwezenlijking vond, was de nieuwe Duitsche regeering als beschermster van de eer en de rechten van het Duitsche volk niet in staat, nog verder deel te nemen aan dergelijke conferenties of lid te blijven van den Volkenbond. Onder deze omstandigheden zag de Duit sche regeering zich genoodzaakt zelf de noodige maatregelen te treffen, die den on- waardigen en gevaarlijken toestand der weerloosheid van een groot Rijk kon waar borgen. Het ging daarbij uit van dezelfde overwegingen, waaraan Baldwin in zijn jongste rede uiting gaf: „Een land, dat niet bereid is de noodige voorzorgsmaatregelen te treffen voor zijn eigen verdediging, zal nimmer in deze we reld macht bezitten, noch moreele, noch materieele". De regeering van het tegenwoordige Duitsche Rijk wensoht echter alleen mo reele en materieele macht, het is de macht om voor het Rijk en daarmee voor geheel Europa den vrede te kunnen garandeerën. De Duitsche regeering acht het thans on mogelijk de voor de veiligheid des Rijks noodige maatregelen nog langer uit te stel len of zelfs voor de buitenwereld geheim te houden. Wat de Duitsche regeering als verdediger der eer en der belangen van de Duitsche natie wenscht is den omvang van de machtsmiddelen te garandeeren, die niet alleen voor de handhaving der integriteit van het Duitsche Rijk maar ook voor de internationale eerbiediging en appreciatie van Duitschland als medegarant van den algemeenen vrede noodzakelijk zijn. Want in deze ure hernieuwt de Duitsche regeering voor het Duitsche volk en voor de geheele wereld de verzekering, dat zij vastbesloten is nooit verder te gaan dan noodig is voor de handhaving der Duitsche eer en vrijheid van het Rijk en speciaal in de Duitsche bewapening geen instrument van oorlogszuchtigen aanval te willen vor men. De Duitsche regeering vertrouwt en hoopt, dat het het Duitsche volk, dat thans zijn eer terugkrijgt, in onafhankelijke rechtsgelijkheid vergund moge zijn, bij te dragen tot de bevestiging van den wereld vrede in vrije en openhartige samenwer king met de andere volken en hun regee ringen. HITLER ONTVANGT DE GEZANTEN. Om hun zijn besluit mede te deelen. Adolf Hitler heeft Zaterdagmiddag in te genwoordigheid van den minister van bui- tenlandsche zaken, de gezanten van Frank rijk, Engeland, Italië en Polen ontvangen om hen op de hoogte te stellen van het be sluit der Duitsche regeering om den alge meenen dienstplicht in te voeren. GROOTE GEESTDRIFT TE BERLIJN. „Wij hebben onze eer weer teruggewonnen" De bevolking van Berlijn heeft de me- dedeeling van de wederinvoering van den dientsplicht met buitengewoon enthou siasme ontvangen. Duizenden menschen verdrongen zich Zaterdag voor de rijkskan selarij en wilden den Führer zien. In het Sportpalast, waar een herden kingsplechtigheid werd gehouden voor de in den wereldoorlog gesneuvelden, begroet ten twaalf duizend menschen de mededee- ling met dreunend Heil-geroep. Dr. Göb bels las in het Sportpalast de proclamatie voor. De menigte onderbrak den propa ganda-minister met oorverdoovend ap plaus, toen hij den zin voorlas: „Wij hebben weder algemeenen dienstplicht". De bijeenkomst werd gesloten onder tu- multueuse scènes na het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied. Het meerendeel der bevolking kreeg eerst in de avonduren kennis van de dienstplichtwet. De extra-bladen, die het groote nieuws vermeldden, werden door de menigte uit de handen der verkoopers ge rukt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft in een hoofdartikel: „De laatste wil der doode helden is in vervulling gegaan. De soldaat uit den grooten oorlog heeft den beslissenden stap voor Duitschlands toe komst gedaan. Duitschlands gelijkberechti ging is thans een feit. Duitschland heeft zijn zaak in eigen hand genomen. Met de invoering van den algemeenen dienstplicht is de ware basis van den volksstaat gescha pen". Protest van Engeland en Frankrijk BEIDE GEZANTEN PROTESTEEREN TERSTOND. Nota voorbereid. De Britsche en de Fransche ambassadeur te Berlijn hebben, naar Reuter verneemt, onmiddellijk, nadat zij op de hoogte waren gesteld van het besluit der Duitsche regee ring om den dienstplicht weer in te voe ren, als vertegenwoordigers der twee mo gendheden, die mede het verdrag van Versailles hebben onderteekend, hiertegen geprotesteerd. De leiders der drie nationale partijen, welke zitting heb en in het kabinet Mac DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BUITENLAND. Hitier heeft Zaterdag besloten in Duitschland den algemeenen dienstplicht in te voeren en zijn leger te brengen op een vredessterkte van 480.000 man. Frank rijk en Engeland protesteeren. (1ste blad). De Belgische ministers terug van hun reis naar Parijs. (4de blad). Italië zoekt toenadering tot Joegoslavië. (4de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). De tweede nacht van den Stillen Omgang (4de blad). De hypotheek-commissie is geïnstalleerd. (4de blad). De prijzen van gezouten rugspek zijn met zeven cent per kilogram verlaagd. (4de blad). Brand in de Veenendaalsche stoomspin nerij. (Gem. Ber., 3de blad). Vier verzekeringsagenten te Den Haag wegens oplichting gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). Doodelijk ongeluk bij het omvallen van een heistelling te Kortenhoef (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Ajax en DWS afdeelingskam- pioen; HBS moet degradatiewedstrijden spelen. Duitschland slaat Frankrijk te Parijs met 31, Tsjecho-Slowakije wint te Praag met 2—1 van Zwitserland. (2de blad). HOCKEY: De Ned. dames spelen tegen de Fransche te Parijs gelijk. HDM Weste lijk hockeykampioen. (2de blad). ZWEMMEN: Wereld- en Europeesche re cords. (2de blad). Donald, Baldwin en Simon, hebben gister morgen in Downingstreet geconfereerd, in verband met de noodzakelijkheid thans het Britsche standpunt duidelijk en on omwonden uiteen te zetten. In den loop van den dag heeft sir John Simon een ont werp opgesteld voor de nota, welke door den Engelschen ambassadeur te Berlijn aan de Duitsche regeering zal worden overhandigd en des avonds hebben de Britsche staatslieden een nieuwe conferen tie gehouden. De nota zou hedenochtend op den ka binetsraad worden behandeld en vanmid dag zou het Engelsche standpunt in het Lagerhuis uiteengezet worden. De Engel sche ministers zijn van oordeel, dat Duitschland, door eigenmachtig op te tre den, de basis heeft vernietigd, waarop de Engelsch-Duitsche besprekingen de vol gende week zouden worden gevoerd. Nu Duitschland er de voorkeur aan heeft gegeven zijn eigen bewapeningssy steem vast te stellen, zal men Duitschland vragen mede te deelen, welke basis over blijft voor de besprekingen, welke de Duitsche regeering zoo dringend ver langde. De regeeringen van Londen, Parijs en Rome staan voortdurend in contact met elkaar en met de gezanten te Berlijn. De Fransche regeering heeft door haar gezant een nota aan de Britsche regeering laten overhandigen, waarin het Fransche stand punt in zake den door Duitschland geno men stap wordt uiteengezet en tevens zou zijn voorgesteld gemeenschappelijk bij de Duitsche regeering te protesteeren tegen de schending van het verdrag van Ver sailles. Ook aan Italië is een soortgelijke mededeeling gedaan. De Fransche regeering heeft, volgens de „Daily Telegraph", ook het denkbeeld ge opperd het bezoek van Simon aan Berlijn uit te stellen. Zij is van oordeel, dat nu de toestand, sedert het opstellen van de En- gelsch-Fransche verklaring, is gewijzigd, nieuw overleg noodzakelijk is tusschen Parijs, Londen en Rome.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1