26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE „FLORA" GEOPEND VRIJDAG 15 MAART 1935 No. 8065 $e£etd6eli£(3ou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼oornitbeta'ing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.59 De kleurige vlaggen van alle landen ter wereld zijn heden in Groenendael gehe- schen, ten teeken, dat de Flora 1935 ge opend js. Honderdduizenden zullen uit alle windstreken in dezen lentetijd naar Heem stede reizen, om deze geheel eenige ten toonstelling te bezoeken. Aan den zoom van de donkere, nog win-, ter-starre bosschen is een lusthof aangelegd een „Eden" voor den bloemenliefheb ber. Blauwe wolkjes en witte sluiers. Het is nog vroeg in hèt jaar in de vij vers ligen nog flarden ijs maar de dap peren onder de bloemen hebben het er maar op gewaagd. In het donkere bosch zweven blauwe wolkjes van scilla's en druifjes, witte sluiers van sneeuwklokjes, en overal tusschen de zware, bemoste stam men priemt het nieuwe leven den bodem uit. Het is lente de Flora is geopend. De crocussen, in hun teer-beaderde kleedij hebben groote plekken van de „weide" ge verfd met lila, gouden en witte plekken; menige hyacinth begint reeds te blozen on der het aanhoudend stralen van de zon. Maar de glanspunten van de tentoonstel ling de tulpen, narcissen en hyacinthen wachten nog even tot aan de blauwe lucht de centrale verwarming iets meer wordt opgestookt. Hun volle glorie hebben zij echter reeds ontplooid in het groote, roemrijke gebouw, dat als een halve maan de vijver omsluit. Laat ons eerst wat buiten rondslenteren, om daarna in het gebouw de eerste tijdelijke te bezoeken. Men moet er de tijd voor nemen om deze tentoonstelling te bezoeken, want het ter rein is zeer uitgestrekt veel grooter dan tien jaar geleden. In een Oostersche tempeltuin. De oprijlaan, met aan weerszijden zui len-rijen gebouwd met bloemmotieven brengen den bezoeker al dadelijk in een sprookjes-stemming. Het is, alsof men in Oostersche tempeltuin binnentreed! Hoe meer men het eigenlijke terrein nadert, des te grootscher wordt de indruk. Tusschen de krans van bosschen en zwaar ge boomte ligt de tuin, nu nog kleurloos en stil, maar reeds feestelijk en vroolijk door de torenhooge licht-zuilen op voetstukken van taxus-groen. Een limineuse vondst was het de allerhoogste zuil te bekronen met de wereldbol; het voetstuk van deze zuil wordt gevormd door een.... rietberg met schuurtje. Vóór het permanente gebouw, dat een voudig maar harmonisch van lijn is, schiet sissend een fontein een tiental meters hoog de lucht in een -zilveren struisveer van water, die in een wolk van brillianten droppels uiteenspettert. 's Avonds, wanneer de illuminatie ontsto ken is, wandelt men hier als feeën in een toovertuin. De aardbol op-een-stokje is eveneens verlicht mooi maar.... zake lijk, want de landen, waarheen de meeste bloembollen worden uitgevoerd, stralen het helderste licht uit. In sommige deelen van de aarde is het schemer; in andere stikdon ker.... Bezoekers, die geen entrée betalen. De echte bloemenvrienden kunnen zich overdag nog het beste amuseeren. Op war me lentedagen worden zij op hun speur tochten vergezeld door de bijen, die, zon der entrée-bewijs, in zwermen op de „Flo ra" zijn afgekomen. De bijen zijn uitste kende bloemenkenners, en duiken in ieder kelkje weg om uit de honingbekers de nectar op te likken, uit dank voor welken weldaad zij het stuifmeel verspreiden, waardoor het voortbestaan van de plant mogelijk wordt gemaakt. „Van bloemen- standpunt bekeken" is het bezoek van de bijen van veel meer belang dan de be langstelling van de menschen. Maar beide soorten bezoekers genieten en dat is de hoofdzaak. Van de Alpen neergedaald. In het bosch vinden bijen en bloemen liefhebbers hun kostje reeds te kust en te keur. Wat anemonen hier, wat primula's ginds, in een verscholen hoekje; op de hel ling bij de boschvijver een bonte menge ling van prachtige bloemen: irissen, he melsblauw en donkerpaars, aardige kroon tjes van de Alpen-cyclamen in het Ne- EEN LUSTHOF TUSSCHEN DONKERE BOSSCHEN derlandsch „varkensbrood" genoemd! gouden plekken met aconieten; kertsrozen en chionodoxa's in troepjes bijeen en een menigte andere interessante plantjes, goed deels uit de Alpen afkomstig en voor rots- tuinen bijzonder geschikt. Voor stedelinge zeer aantrekke lijk is de rij „stadstuintjes", waaruit men leeren kan, hoe van een betrekkelijk klein stuk grond, nog een mooie tuin is te ma ken. Ook is er een model-volkstuintje en staan hier en daar verspreid land- en week end-huisjes met een bijpassende bloemen versiering. Over eenige weken zal de bloementooi zich rijkelijk ontplooien, maar reeds nu is het bezoek een genot. Bedwelmende geuren, een wemeling van kleuren. Wat in de vrije natuur nog niet moge lijk is, heeft men in het tentoonstellings gebouw, met behulp van kunst-zon, wèl voor elkaar gekregen. Wanneer wij terug denken aan den tijd, dat „Duc van Thol" de eenige vroege tulp was, slaat men de handen van verbazing in elkaar over zulk een tentoonstelling. Zelfs de boschages van de verschillende groepen, bestaande uit berken en wilgen, zijn kunstmatig in blad getrokken. Deze eerste „tijdelijke" is gewijd aan de geforceerde bloembollen. Een bedwelmend zoete geur hangt in de ruime hal de len tegeuren van hyacinthen, tulpen en nar cissen, die opgeplant of in manden ge schikt, bij duizenden hier te pronk staan. De prachtigste inzending is die van de af- •deeling OverveenBloemendaal: niets dan hyacinthen in een zeer eenvou dige schikking, maar buitengewoon mooi, een kleuren-gamma van het lichte blauw van den morgenhemel tot het donker-rood en violet van een zonsondergang. De leek zal deze tentoonstelling bewon deren, maar ook de vakman kan hier zijn kennis verrijken, want vele nieuwe soor ten zijn geëxposeerd, alle voortreffelijk ge broeid. Een bijzondere noot in deze kleu- renwemeling vormt een reuzen-berg van Amaryllis-bloemen een zwijgend blaas- orkest van roode trompetten. Geen gedrang. Aan de opstelling van de bloemen is veel toewijding besteed: iedere groep vormt een tuin, en iedere inzender heeft van zijn tuintje iets aparts gemaakt. Voor hen, die nog herinnering hebben behou den aan tien jaar geleden, willen wij ter geruststelling mededeelen, dat de „circu latie" dezen keer goed is geregeld, zoodat van gedrang wel geen sprake zal zijn. Voor hongerigen en dorstigen bestaat er over vloed van gelegenheid in alle soorten van prijzen om de honger te stillen en de dorst te lesschen. DE OPENING VAN DE BLOEMEN TENTOONSTELLING „FLORA". Onder groote belangstelling heeft heden morgen de opening der tentoonstelling door Z. Exc. Minister Steenberghe plaats gehad. Toen het gezelschap autoriteiten op het groote bordes tegenover den fontein was aangekomen, richtte de heer Th. van Wa- veren, voorzitter van het Uitvoerend Co mité. zich tot de aanwezigen en heette hen allen hartelijk welkom, in het bizonder Minister Steenberghe. De Flora is niet een uiting van luxe, een liefhebberij om eens een mooie tentoonstelling te maken. Inte gendeel, toen de ledenvergadering van de Algemeene Vereeniging, den durf had te besluiten tot het organiseeren der Flora, waren het juist de crisis-omstandigheden die den doorslag gaven. De typische Hollandsche eigenschap ge trouw, om zich in tijden van tegenspoed aaneen te scharen en zich dan schrap te zetten, deed het vak besluiten om deze ten toonstelling op te zetten als middel tegen de crisis, om de aandacht van de wereld op ons nationaal product te vestigen, een re clame om afzetgebieden te vergrooten; het gezondste middel voor ons om de crisis te bestrijden. Hierna voerde het woord de Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe. Rede van minister Steenberghe. Ofschoon het oogenblik, waarop de ten toonstelling is vastgesteld, midden in mijn arbeid valt in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, aldus spr., waardoor het moeilijk is, een langen tijd hier te blijven, heb ik toch de aanmaal gedane toezeg ging, om haar te openen, gestand willen doen. En zulks om twee redenen. Vooreerst om de zaak zelf. Het bloemen- en bollen- bedrijf neemt in ons nationaal bedrijfsleven een geheel eigen plaats in, een plaats, die door de eeuwen heen, werd behouden, en steeds meer bevestigd. Dank zij de energie der leiders; dank zij de sterke ba sis van de wetenschappelijke voorlichting, dank zij den ijver, de toewijding en vak bekwaamheid der arbeiders, dank ook de overheidsmaatregelen op het gebied der saneerrng hield het bedrijf zich staande. Alle moeilijkheden zijn niet overwonnen nog loopt niet elk onderdeel in het inge wikkelde bedrijfsleven volkomen geruisch- loos toch behoeven we nog niet onte vreden te zijn. Bloemen in 'donkeren tijd. Op de tweede plaats ben ik gaarne geko men, omdat het voor een Minister van Eco nomische Zaken een groote voldoening is, wanneer hij mag constateeren, dat ondanks de druk der tijden, ondanks alle tegen slagen, toch nog in ons Nederlandsch be drijfsleven voldoeende energie aanwezig is, om terwille van het bedrijf een arbeid te ondernemen, waarvan de resultaten hier ten toon worden gesteld. Die arbeid brengt inderdaad zoowel in letterlijken als figuur lijken zin bloemen in dezen donkeren tijd. Zijn mijn inlichtingen juist, dan belooft deze tentoonstelling een der beste te zijn, die op dit gebied werden gehouden. Ik ver heug mij daarin, en met hen, die den moed hadden, om deze arbeid te verrichten, hoop ik, dat zij zich in veler belangstelling moge verheugen, dat zij moge bijdragen tot een ruimere kennis van hetgeen in deze streken wordt gepresteerd. Aldus zal deze tentoonstelling niet al leen de economische weerkracht van het bedrijfsleven, wier leiders dezen arbeid aandurfden, versterken en daarmede het geheele economische leven ten goede ko men, maar zal ook in menig gezin, zoowel in binnen- en buitenland, de liefde voor het schoone, dat de natuur ons geeft, of dat de natuur gedwongen wordt ons te geven, en dat in de bloemenwereld zoo rijk tot uitdrukking komt, worden aangewak kerd. Zoo zal ook deze tentoonstelling, in cultureel opzicht den menschen ten zegen zijn. In deze verwachting verklaar ik de In ternationale Bloemententoonstelling te Heemstede voor geopend. Spreker deelde nog mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den heer T. M. H. van Waveren, voorzitter van het Uitvoe rend Comité der Tentoonstelling te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tweede Kamer. HET LANDBOUW-DÉBAT Er is geen tak van de agrarische pro ductie, die zóó onder den druk zit als de tuinbouw. Diengevolge was de geheele be handeling van deze afdeeling der Land- bouw-Crisis-Fondsbegrooting één, groote en aanhoudende klacht. Reeds twee jaren geleden was er twin tig millioen noodig om de tuinbouw te redden, zei de heer Duys (S.D.A.P.) en nu, nu het veel erger is, wordt dit bedrag nog op geen stukken na gegeven. Bij dit alles moeten de tuinders, die nog naar Duitschland uitvoeren, drie maanden wachten voor zij geld zien, voegde de heer Eb els (V.D.) er aan toe; en bovendien krijgen zij de uitkeering der steungelden dan nog veel te laat. Die steun is ook ge heel onvoldoende, verklaarden de heeren Van den Heuvel (A.R.) en Groen (R.K.) unisono. Reeds over 1933, aldus de eerste spreker, ontving de Nederlandsche tuinbouw 40 millioen gulden minder per jaar dan in voorafgaande jaren; en dit op een totalen omzet van 90 millioen! In 1934 is de achteruitgang nog verder gegaan. En dit bedrijf zucht meer dan andere tak ken der agrarische productie onder de vaste lasten, met name de hypotheken. De steunregeling werkt soms uit, dat lie den, die geen steun noodig hebben, hem wèl krijgen, en omgekeerd. Onhoudbaar is echter de fixeering van het steunbedrag dat uitstel van betaling tot het einde van het teeltjaar noodig maakt, om te zien wat iederèen moet onvangen. De nood is tot 't hoogste punt gestegen, verklaarde de bij uitstek deskundige heer Groen. De tuinbouw, die 13 pet. van de gehee le Nederlandsche agrarische productie le vert, en slechts 3*4 pet. van het totale steunbedrag ontvangt, moet sterker wor den gesteund, of tal van bedrijven zullen ineen storten. Dit beteekent de noodza kelijkheid van meer uitgaven voor werk verschaffing of werkloozensteun; dan kan men nog beter het bedrijf steunen. De heer Groen drong vooral aan op de hoogere minimumprijzen voor het binnenlandsch verbruik. En hij wilde, dat de minister die verhooging niet meer zou uitstellen, om dat de nood tot het uiterste is gekomen, De heer Lovink (C.H.) sloot zich bij de klagers aan. De steun in den land bouw komt neer op plus minus ƒ20 per H.A., wat wel buitengewoon weinig is. Dus steunverhooging is noodig, aldus deze spreker; en de heer Louwes (V.B.) kwam dezen aandrang ook zijnerzijds steunen. Er werd nog meer steun verlangd. Na melijk voor de bloembollen. De heffingen voor dit bedrijf zijn veel te hoog, aldus de heer Kampschöer (R.K.), althans voor de kleine kweekers. Het geldt hier een zeer belangrijk, nationaal bedrijf, dat voor 20 millioen gulden exporteert en geen buitenlandsche grondstoffen noodig heeft. Vooral de heffing van drie procent bij den export drukt te zwaar. Bovendien moe ten deze menschen nog wachten op 4 *4 millioen van leveringen aan Duitschland, voegde de heer Loerakker (R.K.) er bij die alleen maar uitstel van betaling der heffingen bepleitte. De Minister van Economische Zaken erkende volmondig, dat de toe stand bij den tuinbouw buitengewoon ernstig is. Hij had dan ook reeds éénmaal 3 millioen en nog eens 1J4 millioen ex tra toegekend. Maar de geachte afge vaardigden hadden wel op verdere ver hooging van dien steun aangedrongen, maar verzuimd aan te geven, waar hij het geld vandaan moest halen. Het eenige, wat de minister toezegde was, dat hij nog eens zou nagaan of verhooging der mi nimumprijzen mogelijk is; maar hij gaf op dit punt niet veel uitzicht; want hij vreesde ten zeerste, dat hoogere groen ten prijzen de consumptie zouden verlagen. Wat de bloembollen betreft, betoogde de Minister, dat op dit bedrijf nu ten volle de regeling was toegepast, welke het zelf wenschte. De regeering had een andere regeling voorgestaan. Maar nu beweren de heeren, dat zij geld tekort komen. Dat gaat toch niet aan. Spreker kan toch aan dit bedrijf, dat precies de regeling kreeg, welke het zelf wenschte, uitkeeringen gaan doen uit het landbouwcrisisfonds, waaraan het niet bijdraagt. Hij zou dan andere deelgerechtigden tekort doen. Wat de clearing betreft: de bloembollenhandelaars hebben hun vorderingen van vóór Sept. 1934. Eigenlijk zouden ze dus op hun 4*4 millioen moeten wachten tot de oude schulden zijn ingehaald. Maar de minis ter probeert iets voor hen gedaan te krij gen ten bate van snellere afwikkeling. De minister voelt er iets voor den tuinbouw, die alles in een korte periode moet afle veren, in een bevoorrechte positie te plaat sen bij de afrekening uit de clearing. Nog verschillende andere klachten wer den besproken. Hiermede was de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds afgeloopen. Er waren nog een paar inci dentjes in deze vergadering. Op de eer- j ste plaats had de heer Duys (S.D.A.P.) I aan het einde zijner rede gevraagd, of de bloembollen bij de onderhandelingen over j de clearing met Duitschland waren ver- I geten. Hier interrumpeerde de Minis ter: gij moest u schamen deze vraag te I stellen! De heer Duys wilde het woord j voor een persoonlijk feit, dóch de Minis- I ter was hem voor en trok dit woord in, I toen hij vernam, dat de geheele bedoeling van den heer Duys was geweest, hem ge- I legenheid te geven, dit tegen te spreken. Hij had zijn interruptie geplaatst, omdat hij den heer Duys drie dagen geleden had medegedeeld, dat de bloembollen niet ver geten waren. Het tweede incident was de rede van den heer Kersten (St. G.) bij de afdee ling tuinbouw, waarin weer tegelijkertijd „vrijheid" voor het bedrijf en tóch steun door de regeering werd bepleit en alles zins alle moeilijkheden juist aan de re- geeringsmaatregelen werden toegeschre ven. Vrijwel alle aanwezige Kamerleden stonden te interrumpeeren; de Minis ter antwoordde slechts: „het construc tieve betoog van dezen veelzijdigen afge vaardigde bewijst weer de onmogelijkheid van een debat met hem". „Ik zou hier niet meer terug willen komen, als ze me zooiets zeiden", riep de heer Duys uit. En de heele Kamer lachte instemmend! Er werd nog een aanvang gemaakt met de debatten over de steenkolen-contingen- teering enz., die heden zouden worden voortgezet. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Groot S.A.-appèl op 21 Maart te Berlijn. (2de blad). Dr. Rintelen tot levenslangen kerker straf veroordeeld. (2de blad). Zullen de Spaansche Katholieken bin nenkort het bewind overnemen? (2de blad). Wereldprotest tegen de Kerkvervolging in Mexico. (2de blad). BINNENLAND. De Flora-tentoonstelling te Heemstede heden geopend. (1ste blad). Een landbouw-debat mer. (1ste blad). de Tweede Ka- Oppositie tegen Minister Marchant in de Eerste Kamer. (1ste blad). Te Kapel in 't Zand is een arbeider on der neerstortenden muur gedood. (Gem. Ber., 4de blad). Inbraak in het Postkantoor te Oost zaan. (lste blad). LEIDEN. Het werk der Leidsche Buitenschool. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. In het schaaktournooi te Moskou eindig den Botvinnik en Flohr gelijk, (lste blad). Het voorloopig Ned. Elftal tegen Cardiff City samengesteld. (4de blad). PROPAGANDA-BILJETTEN VAN DE R. K. STAATSPARTIJ. NA DEN GRIEKSCHEN OPSTAND. De kosten-der revolutie. ATHENE, 15 Maart Tegenover een be richt van een buitenlandsch agentschap over gevechten bij Drama, wordt nogmaals officieel medegedeeld, dat sedert Woens- dag in geheel Griekenland de rust volledig is hersteld. I De minister van financiën schat de door I den opstand veroorzaakte onkosten op 500 millioen drachmen. Door het inbeslagne- men van het vermogen der opstandelingen, dat tezamen geschat wordt op 1 milliard drachmen, hoopt men echter alle schade die de opstand heeft veroorzaakt te kun- nen herstellen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1