UIT DE OMGEVING VRIJDAG 15 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 De Centrale Veiling te Ter Aar De balans van het afgeloopen jaar Sombere perspectieven In het R-K Verenigingsgebouw werd de vierde algemeene ledenjaarvergadcring gehouden van de Coöp. Centrale Tuinbouw- veilingavereeniging „Ter-Aar Omstre ken" G_A. te Ter-Aar, onder praesidiiun van den heer C. W. v. d. Hoorn Azn. Aan wezig 167 leden, de Commissie van Ad vies, en een afgevaardigde van de Boeren leenbank „Ter-Aar". Ruim half acht opent de voorz. de bijeenkomst, roept allen een hartelijk welkom toe, en uit z'n vreugde over de groote opkomst. Wanneer wij dan even een terugblik werpen over het af geloopen jaar, aldus spr., moeten wq helaas constateeren, dat het ons niet ge bracht heeft wat wij zoo vurig wenschten, nJ. opleving in den handel, prijsstijging van onze producten. De uitkomsten zijn weer slechter en dat gevoelen we het meest nog in de bedroefde uitkeering der steun gelden. Laten wij echter hopen dat einde Maart wanneer de slotuitkeering komt deze eenigszins goed moge maken wat wij nog ten achter gebleven zijn bij het voor gaande jaar. Mij rest nog iets te zeggen over de ramp van 18 Juli j.L, waardoor eenige leden zwaar getroffen zijn. Een ding is voor hen een troost, dat de Over heid een vergoeding gegeven heeft Laten wij toch hopen en vertrouwen, dat de goe de God ons voor dergelijke rampen be hoede. Spr. dringt dan aan op volle mede werking met het bestuur. De secr., de heer Alb. van Straaten, leest de notulen, die onveranderd worden goed gekeurd. De kassier-boekhouder, de heer Kamime- raat brengt nu het jaarverslag uit Het jaarverslag. Aan dit verslag wordt het volgende ont leend: Ontegenzeggelijk is het voor de tuin derij allesbehalve rooskleurig geweest en wanneer we de cijfers over de geheele linie vergelijken met die van het vorig jaar, dan zal er nog wel verdere achteruitgang te constateeren zijn. De vraag in het alge meen, zal de tuinderij zich kunnen blij ven handhaven? is nog altijd gewettigd. Een. vraag, die zich intusschen gemakke lijker laat stellen dan beantwoorden. De economische oorlog duurt nog steeds voort en hoewel de meeste vooraanstaande lei ders en politici betoogen, dat het zoo met goed gaat de toestand wordt er niet be ter door. Normaal handelsverkeer, waarna de wereld eigenlijk snakt, laat nog steeds op zich wachten, en al is het dat door onderhandelingen soms iets schijnt bereikt te worden, dan rijzen weer andere moei lijkheden die de bereikte voordeelen weer grootendeels annuleeren. Denk slechts aan de betalingsmoeilijkheden van de afgeloo pen zomer. De export op Duitschland ging vrij goed, getuige ook de ruime verzending van onze mindersoortige snijboonen, tot dat de exporteur tot de ontdekking kwam, dat betaling niet volgde, wat hem noopte tot stopzetting van z'n bedrijf. Groot zijn de moeilijkheden die daardoor voor de veilingen rezen en geweldige schadeposten dreigden. Gelukkig is door ingrijpen van de Regeering nog grooter onheil voorko men, en zal nog wel veel terecht komen, maar de allereerste schade had toch de tuinderij te incasseeren. Voor onze ver- eeniging is deze zaak gelukkig nogal mee- geloopen. Het spreekt vanzelf, dat door al die ervaringen de verwachting voor den export niet hoog meer gespannen wordt en van lieverlede de aandacht meer en meer geconcentreerd wordt op de binnenlandsche afzet. Ieder die z'n couranten leest merkt wek dat dit vraagstuk zich meer en meer naar voren dringt, doch men ontveinze zich de geweldige moeilijkheid niet, die dit vraagstuk met zich mede brengt. Op het oogenblik gaan er reeds stemmen op, om het daarheen te sturen, dat er voor de ex port niet anders mag worden bestemd dan producten van eerste kwaliteit. Er is zeer zeker iets voor te zeggen, maar toch rij zen daar toch weer verschillende vragen. En zoo groeit er telkens weer wat an ders, wat aanstonds een probleem wordt van belangrijken omvang. Het afgeloopen jaar zal ook wel voor velen uwer teleurstellende uitkomst gege ven hebben. Ingezet met droogte, gevolgd door een droge schrale zomer, berokkende het bij velen uwer groot nadeel aan de plantengroei en openbaarden rich bij velen plantenziekten vooral onder de snijboonen. De z.g. steengrauwplaag nam een beden- kelijken omvang aan. Ook de Augurken- oogst viel verbazend tegen. De eerste vruchten handhaafden zich beter. Ook werd nog een groot gedeelte uwer leden door een hagelslag getroffen van buiten gewone afmetingen, die sommiger oogst to taal vernielde. Gelukkig is hierin ten al lerlaatste door de Regeering nog eenige te gemoetkoming geschonken, dank zij de on vermoeide pogingen van sommige perso nen en organisaties. Ook uw bestuur heeft in dezen herhaalde malen bij de hooge Overheid op hulp aangedrongen. Degenen, die rich hebben ingespannen om ten deze te redden wat te redden was, komt een woord van dank toe. Alles bijeen genomen is het een somber beeld, hetwelk ik u ge- teekend heb. De toestand der tuinderij is en blijft penibel. De Regeering tracht wel zooveel mogelijk in stand te houden wat te houden is, door nog steeds steun te ver- leenen, en te trachten de export nog gaan de te houden, maar het spreekt vanzelf, dat dit niet voldoende is en kan zijn. Ook aan haar kunnen is een grens gesteld. Ge constateerd moet wel worden, dat juist de Veensche tuinbouw het al heel hard te verantwoorden heeft, maar de Regeering schijnt ook daarvan overtuigd, zoodat zij speciale belangstelling heeft voor deze stre ken, zooals mij laatst door een bevoegd persoon werd verzekerd. Gelukkig mag ik voor den toestand uwer vereeniging een ander geluid laten fcoo- ren. Ik zei in het begin al, het is verschil lend uit welke gezichtshoek men het afge loopen jaar beoordeelt. De einduitkomst stemt tot tevredenheid. Zeer rustig is het jaar verloopen, wat ook voor een normaal functioneerend vereenigingsleven onmis baar is. 'Wel dreigde in het voorjaar een donkere wolk, doordat onze voorzitter ern stig ongesteld was, en werkelijk levensge vaar dreigde, maar, God zq dank, deze wolk is afgedreven, en is het hem vergund met zqn volle kracht zijn werk weer te dienen. Ook het personeel heeft in opge wektheid en eendracht z'n taak verricht Ook de commissie van toezicht heeft dit jaar getrouwelijk z'n plicht gedaan, even als de Accountantsdienst van het Centraal Bureau, die ook geregeld de geheele ad ministratie uwer vereeniging heeft gecon troleerd. Het afgeloopen jaar zqn er 157 veilingen gehouden. Wekelijks werd er ge veild. De voornaamste aanvoer bestond uit 43372 kg. Spinazie, 512000 st. Sla, 129871 st Bloemkool, 23458 kisten Snijboonen (Kas), 56571 zak Peulen, 78826 zak Doperw ten, 35617 zak Tuinboonen, 156000 zak Snij boonen, 34684 zak Stek, 6251 bos Raapste len, 6269 bos Rabarber, 2750 bos Selderij, 11022 bos Fadijs, 35094 bos Peen, 337 bos Peterselie, 2718 kg. Spruiten, 9500 kg. Uien, 1373 kg. Witlof, 660 kg, Aardbeien, 1158 kg. Andijvie, 42589 st. Andijvie, 32660 kg. Postelein, 27675 st. Komkommers, 1073 st. Meloenen, 4700 kg. Spekboonen, 546 kg. Druiven, 20540 kg. Breekpeen, 3216 kg. Kroten, 104458 kg. Tomaten, 9240 kg. Fijn, 11460 kg. Fijnbasterd, 119540 kg. Basterd, 669940 kg. Grof, 56000 kg. Bommen, en 290000 kg. Knorrels. Benevens nog ver schillende andere soorten groenten, echter alle in kleinere k wan turns. Een rijke ver scheidenheid dus en waaruit blijkt, dat be halve de oude gewone Veensche cultuur van Erwten, Boonen en Augurken, er al heel wat Warmoezerij -gewassen worden geteeld. Daar dit jaar de Snijboonen een gretige afzet vonden is de afvalhoop niet zoo groot geworden als het vorige jaar. Evenwel draaiden ook dit jaar de peulen door, iets wat tot nog toe niet was voorge vallen. De binnenlandsche markt was mees tentijds flauw gestemd. De Conservenfa- brieken hebben echter dit jaar zeer veel afgenomen. Reeds eerder heb ik er op ge wezen, dat export van mindersoortig boonen bevredigend was. De augurken baarden groote teleurstelling. De vooruitzichten waren schijnbaar goed, doch toen de tijd daar was, was de animo niet groot. De to maten toonden ook den geheelen tijd al een droevig beeld. De prijzen konden rich nooit eens flink handhaven. Trouwens slechts één product bracht een behoorlijken prijs op n.l. snqboonen. Toch is de Veilings- omzet niet veel beneden die van het vo rig jaar gebleven. Zij bedroeg dit jaar 448.921.48, of 5831.50 minder dan 1933. In aanmerking genomen de vernietiging van een belangrijk gedeelte van den oogst, behoeft eigenlijk van geen achteruitgang gesproken te worden. De einduitkomst mag dan ook alleszins bevredigend genoemd worden, getuige de balans en verlies- en winsterekening van h%t afgeloopen jaar. Het spreekt vanzelf, dat de verschillen de Regeeringsmaatregelen aan de Veilin gen in het algemeen veel werk bezorgen. Dit ligt voor de hand, want niemand, ook de Regeering niet, strekt de helpende hand uit, nadat zij zich eerst heeft overtuigd van de waren stand der zaken. Waar er wel eens maatregelen moeten worden getrof fen, die minder prettig aandoen, is het toch noodzakelijk alles zoo getrouw mogelijk uit te voeren. Men vergete niet, dat door het voortduren van de crisis het crisisbeleid meer en meer een bepaalde, een blijvende vorm gaat aannemen, en een steeds meer belijnd plan moet worden uitgevoerd. Het is, dunkt mij, dein ook geraden, rich zoo getrouw mogelijk te schikken naar de ge geven voorschriften, want het lijkt er sterk op, dat steeds scherper zal worden toege zien op de uitvoering daarvan. De voorzitter brengt den kassier dank voor z'n keurig verslag, dat met applaus wordt beloond. Bij het agendapunt „bestuursvoorstel herbenoeming commissie van advies", deelt de voorz. mede, dat het bestuur met alge meene stemmen besloten heeft, de commis sie naast zich te houden, de samenwerking onderling is voortreffelijk. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel. De aftre dende bestuursleden M. Holscher, Mar. Kleijn, H. Schellingerhout, en het lid van de controle-commissie Joh. v. d. Jagt, zagen zich herkozen. De voorz. feliciteert hen met hun benoeming en hoopt steeds op dezelfde aangename wijze samen te werken. Met algemeene stemmen werd besloten een Rekening-courant te sluiten van 135 duizend gulden. De heer M. Lek infor meert naar de rentevoet, die hij nogal hoog vindt in de huidige omstandigheden en geeft het bestuur in overweging, te trach ten een voordeeliger Rekening-courant te sluiten. Het bestuur zal ten deze doen wat zij kan. Namens de commissie van controle, brengt den heer Joh. v. d. Jagt verslag uit over de balans en exploitatie-rekening. De voorz. brengt de commissie dank voor de verrichte werkzaamheden. Bij de behandeling der balans zag de heer v. Emmerik de reserve liever aange wend voor afschrijving. De kassier wijst dit voorstel niet direct af, doch wij hebben dit jaar reeds een extra afschrijving gedaan en wat zal het volgend jaar de uitkomst zqn? Mocht er dan een eventueel tekort zijn, dan kunnen we de reserve aanspre ken. De leden steunden het voorstel van het bestuur, om de winst 2102.23, te plaatsen op de reserve. De heer A. C. Hoogervorst vindt voor vele artikelen de füsthuur te hoog en wil haar terugbrengen op één cent. Het bestuur is van meening, dat er geen winst behoeft gemaakt te worden van deze huur, er zal, wanneer de kis ten-exploita tie dit uitwijst, een volgend jaar een resti tutie plaats hebben. Nadat nog enkele in lichtingen gevraagd werden, waarop een toelichting volgde, wordt de balans en verlies- en winstrekening met algemeene stemmen goedgekeurd. De totaalbedragen zijn van de balans 61.196.63, van de ex ploitatierekening 31.633.68. De voorz. deelt vervolgens mede, dat er gelegenheid is, om op de saneeringsvlakte Stamboonen te telen tegen den prijs van achttien gulden per 100 kilo. De boonen moeten in het najaar goed droog en met de hand gelezen zijn. Zij die hiervan wen- schen gebruik te maken, moeten zich ver voegen ten kantore, binnen acht dagen. Dit jaar zal evenals het vorige jaar de per- soonlijke afdeeling het eerst voor de klok komen, daarna de bloc. Mochten sommigen nog veranderen willen van veiling-systeem, worden zq in de gelegenheid gesteld dit op te geven aan het kantoor, en wel tot acht dagen na deze vergadering. Met groote ernst wordt erop gewezen, dat de tuinders hun producten zoo goed mogelijk behan delen en in een zindelijk vaartuig aanvoe ren. In het belang van onze Augurken teelt en tevens om de kwaliteit zoo hoog mogelijk op te voeren, heeft het bestuur besloten dit jaar al de Augurken te laten ophalen. De bedrijfsleider, de heer van Dam, licht dit besluit op en zakelijke wijze toe, waarna aanneming spoedig volgt. Het veilingspercentage is vastgesteld voor de persoonlijke afdeeling 5 pet., voor de Augurken 7 pet. Momenteel kan de vast stelling voor de bl£c nog niet plaats heb ben, daar eerst officieel vast moet staan, hoe groot het aantal is. Telkenj are loopt dit terug. Bij de rondvraag bespreekt de heer H. Markman de huidige steunuitkeering voor onze streek en wijst vooral op het systeem, dat voor onze streek funest is. Om een juister beeld te krijgen van de gemiddelde opbrengst van bepaalde producten, moet men de periode verschillend nemen, en niet b.v. het artikel peulen stellen op één periode, waaronder kas- en koude-grond- peulen zijn. Spr. hoopt, dat het bestuur ter bevoegd er instanties en met samenwer king van de verschillende organisaties, zal pleiten om hierin verandering te krijgen. Het bestuur zal actief zijn. Een warm betoog hield de heer M. Lek over de financieele moeilijkheden, waarin vele tuinders verkeeren. Moch het helaas zoo ver komen, dat verkoop van een bedrijf volgt, laten dan de veilingen de toekomsti ge eigenaar uitschakelen. Spr. drong er met klem op aan, dat het bestuur niet stil zal zitten met deze urgente zaak. De heer Rekelhof spoorde aan tot verhooging van de minimum-prijzen. Nadat nog enkele andere leden eenige technische veilingsaangelegenheden had den besproken, ging de voorz. over tot slui ting. Hij dankte allen voor hun prettige medewerking en sprak de wensch uit, dat dit jaar voor ons allen onder Gods zegen een gezegend jaar moge zijn. HILLEGOM Ernstig verkeersongeval. Gistermid dag passeerden ter hoogte van de Bethle- nemslaan op den Rijksstraatweg twee auto's elkander, toen plotseling een wiel rijder, de 75-jarige T. uit Bennebroek, zonder eenige waarschuwing, den weg overstak en door een der auto's werd ge grepen. De man werd tegen den grond geslingerd en bekwam ernstige hoofd wonden. Dr. P. van Aalst en leden van E.H.B.O. verleenden de eerste hulp. Per ziekenauto werd de man met een ernstige hersenschudding en een vermoedelijke schedelbasisfractuur naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd. Beide auto's, die nog tegen elkander botsten werden licht beschadigd. Den bestuurder treft geen schuld. Verkooping. Gisteravond had in ho tel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lodder de gunning plaats van: 1. het woonhuis aan de Meerstraat no. 72; in bod gebracht op /3000; niet ge mijnd; 2. het woonhuis met steen en timmer manswerkplaats, Meerstraat 74; iïi bod gebracht op 3200; niet gemijnd; 3. het woonhuis, Jhr. Mockkade 1; in bod gebracht op f 3200: niet gemijnd. Combinatie niet gemijnd. Koper van de 3 perceelen de heer C. Joh. Bakker Jz. qq. voor 9400. 4. het woonhuis Jhr. Mockkade 9; in hoogstt bod gebracht op ƒ2650; niet ge mijnd. 5. het woonhuis Jhr. Mockkade 11, in bod gebracht op 2600; niet gemijnd. 6. het woonhuis Jhr. Mockkade 13, in bod gebracht op ƒ2650; niet gemijnd; 7. het woonhuis Jhr. Mockkade 15; in bod gebracht op ƒ2600; niet gemijnd. Combinatie perc. 4 t.m. 7 gemijnd op 1 door den heer B. de Wreede, Lisse, die kooper werd voor 10501. 8. het woonhuis met garage Jhr. Mock kade 15, in bod gebracht op ƒ3500; ge mijnd op 400, door den heer C. Joh. Bak ker Jzn. alhier; 9. het woonhuis met garage Jhr. Mock kade 17, in bod gebracht op ƒ3500; ge mijnd op 400 door denzelfde. Combinatie perc. 8 en 9 niet gemijnd. Kooper de heer C. Joh. Bakker Jzn. qq. alhier voor /7800. KATWIJK AAN DEN RIJN. Laat de klok maar luiden. Nadat de parochie op 25 Febr. 1.1. in het gelukkig bezit is gesteld van een prachtige nieuwe luidklok, wegende 2600 K.G., is de parochie thans opnieuw verblijd met een schitterend cadeau, n.l. een electrisch luidapparaat. Adres van den schenker bekend. Verkoop. Ten overstaan van notaris Eerdeek zijn een tweetal huizen en een perceel land verkocht. Het huis, bewoond geweest door wijlen den heer Versluis aan het Schelpenpad-Callaoweg, kwam in bod op ƒ2600, kooper de heer Halsteijn; het huis bewoond door Jac. Heemskerk, Noordwijkerweg op /3400, door C. Scho nenberg. Het perceel land langs Noordwij kerwegMallegat op ƒ700, door C. Scho nenberg. Aan alle drie deze perceelen is een groote waardevermindering te con stateeren. Melk. De minister van Economische Zaken heeft Katwijk met ingang van 26 Maart aangewezen als consumptie-melk- gebied. Plantsoen. Het talud aan den Rijn kant aan het Overrijn zal over de geheele langte van plantsoen worden voorzien, waardoor dit dorpsdeel, dat al een groote verbetering had ondergaan, nog verfraaid zal worden. Tuinbouw. Het is nog pas enkele ja ren geleden dat men in dezen tijd van het jaar, rond 15 Maart, het seizoen als ge ëindigd of zoo goed als geëindigd be schouwde. De voorraad was dan van geen beteekenis meer, er werd vanwege de ge ringe aanvoer niet meer geveild, men wachtte het nieuwe seizoen af. Hoe geheel anders is dit langzamerhand geworden. Het aantal veilingdagen, in 1933 reeds gegroeid tot 127, is in 1934 weer overtroffen tot 161. Begrijpelijk dat nat voor bestuur en personeel tevens een buitengewone uitbreiding van werk ver oorzaakte, de aanvoer der producten zeer vergrootte doch voor de tuinders een allesbehalve bevredigende uitkomst gaf. De verwachtingen waren voor 1934 niet hoog gespannen, de vooruitzichten waren reeds in het begin van dat jaar zeer slecht en dit heeft er toe bijgedragen dat men in het agemeen zelfs met een matigen prijs eenigszins in majeur gestemd werd. Maar van meerdere producten was de uitkomst verliesgevend en het feit dat men hier is ingesteld op de teelt van verschil lende producten, heeft gemaakt, dat men nog niet geheel en al ten onder is gegaan. En niet alleen de lage, de zeer lage prijzen der producten, doch de vaste lasten spelen in deze omgeving een groote rol. Rente voor hypotheken en voorschotten, hooge pachtprijzen zullen tenslotte de oorzaak zijn dat ook hier meerdere bedrijven zul len moeten worden opgeheven. En nu wordt er in sommige kringen wel verwe zen naar de z.g. tuinbouwsteunuitkeerin- gen, doch wie eenigszins met den loop van zaken in den tuinbouw bekend is v/eet, dat deze steun geen bedrijven in stand kan doen houden, voor sommigen zelfs geen steun genoemd kan worden. Wat kan b.v 10 ct., zegge 10 ct. op hon derd bloemkool helpen. Dat is het gun stigste geval 2 ct. p. R.R. Wie noemt 15 ct op 100 K.G. roode kool steun? Hoog stens een aalmoes. Zeker, iedere gift wordt door de gedupeerde tuinders dank- abar aanvaard, doch daarvan is ieder die bekend is in den tuinbouw, voldoende doordrongen, dat ovor instandhouding van de bedrijven heel iets anders zal noodig zijn. Dat de betrokkenen dit zelf niet meer kunnen wordt o.m. bewezen door den groei van een organisatie als de z.g. „klei ne zelfstandigen", die ook hier de hulp van het gemeentebestuur hebben ingeroepen om hun bedrijf gaandg te kunnen hou den. En het gemeentebestuur heeft, ge zien de lasten waarop de gemeente toch anders zal komen, die hulp, al is het on der zekere voorwaarden, direct toegezegd Het H.B. van den Ned. Tuindersbond, wel ke bond de materieele belangen van de tuinders in het algemeen zegt te beharti gen, zal trachten hier volgende week een afdeeling op te richten. Alles wijst er op dat de tuinbouw meer krachtdadig ge steund zal moeten worden. Van alle kan ten komen noodkreten, overal dreigt on dergang. Dé menschen kunnen zichzelf niet meer helpen, doch honen op de hulp van anderen. Ook voor 1935 ziet de toe komst er donker uit. Zeker, 't kan nog meevallen, zooals het in 1934 nog iets is meegevallen. En waar velen er tegenwoor dig op zijn ingesteld om den geheelen win ter te veilen, wat beteekent- dat men den geheelen winter, al zijn het soms maar luttele bedragen, inkomsten heeft, kun nen de bedrijven zich langer redden, dan zulks vroeger het geval was en blijkt daardoor de nood niet zoo naar buiten. Er is ook een zeker armoede, die men stille armoede noemt. En die armoede heerscht er in tuinbouwkringen in grooten mate. Woonwagenkamp. Door het bestuur der R.K. Kiesvéreenigng is, ingevolge een besluit der ledenvergadering, het volgend schrijven gezonden aan B. en W. dezer ge meente: „Het mag algemeen bekend worden ge acht welke toestanden er heerschen bij en rond het woonwagenkamp aan den Nieu wen Command eurslaan, toestanden die door de velen bij het kamp wonende in gezetenen ergerlijk zijn en voor de ge meente als een schande kunnen worden aangemerkt. Die hiervan nog niet mochten zijn door drongen, kunnen zich hiervan dagelijks overtuigen door een bezoek daar ter plaatse. Dientengevolge is na een bespreking in de vergadering der R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensgezindheid' over deze er gerlijke toestand met algemeene stemmen o.m. besloten tot uw college het verzoek te richten aan dezen onhoudbaren toestand spoedig en afdoende een einde te maken, b.v. door verplaatsing van dit kamp naar een onbevolkte plek der gemeente zooals zulks b.v. te Wassenaar en te Noordwijk het geval is. Hopende, dat U edelachtbaren aan ons beleefd verzoek zullen willen voldoen, tee kenen wij, met de meeste hoogachting, namens de R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensgezindheid". RIJPWETERING. Par. Kiesvereeniging. Woensdagavond vergaderde de R. K. Parochiale Kiesver eeniging in het Café „Rustoord" alhier. De opkomst van een dubbel zbo groot aan tal leden, als we gewoonlijk op deze ver gaderingen zien, bewees dat de agenda de belangstelling had doen ontwaken. De voorzitter opende in een korte toe spraak de aanwezigen welkom. Spr. wees op het kardinale agendapunt n.l. de candi- daatstelling voor den gemeenteraad en stelde daarbij vooral in het lieht het stre ven, dat we thans in het landsbestuur, zoo wel als in dat van verschillende gemeen ten waarnemen, het streven n.l. om den invloed der volksvertegenwoordiging te verkleinen. Hoewel de tijdsomstandigheden voor dit streven gunstiger dan ooit schij nen te zijn, aldus spr., moeten wij, kiezers, ons uiterste best doen om hiertegen een dam op te werpen en dat wel door het afvaardigen van die menschen, die voor hun taak berekend zijn, en bovendien den moed en de geschiktheid hebben voor hun democratische beginselen uit te komen en desnoods te strijden. Meer dan ooit. is thans waakzaamheid, voorzichtigheid en actie geboden, want van welken kant ook dat streven naar dictatoriale macht succes mocht hebben, zeker is het, dat het voor onze in hoofdzaak democratisch gezinde natie noodlottig zou worden. Strijden wij, leden der R. K. Staatspartij, daarom als één man voor onze Katholieke en democra tische beginselen ook bij de a.s. verkiezin gen voor den Gemeenteraad. Na deze inleiding las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerking onder dankzegging wer den goedgekeurd en vastgesteld. Bij de dan volgende bespreking der can did aatstelling voor den gemeenteraad ont spon zich een levendige discussie over het door de Centrale Alkemade m zqn Dins dagavond gehouden vergadering genomen besluit. Op enkele uitzonderingen na ble ken alle aanwezigen het toe te juichen, dat elke buurtschap hierdoor het recht krijgt zqn eigen candidaten aan te wijzen. Wel werd er gewezen op het gevaar, dat be doeld besluit misschien het uitkomen met candidatenlijsten buiten de Partij om in de hand zou kunnen werken, doch hierte genover stond de meening der meerderheid dat dit gevaar bij een andere regeling zeker niet minder groot zou zijn. Aan de Centrale werd met algemeen goedvinden de bevoegd heid gelaten, de gekozen candidaten op rechtvaardige wijze op één lijst te rang schikken. Hierna werden de heeren P. Heemskerk en S. Strqk, de twee zittende raadsleden candidaat gesteld voor de groslijst en de stemming voor no. 1 en 2 bepaald op Zon dag 24 Maart, voor nos. 3, 4 en 5 op Zondag 31 Maart. Tot en met 20 Maart is er nog gelegenheid candidaten voor de groslijst in te dienen bij den secretaris. De voorzit ter wekte al de aanwezigen op, van deze gelegenheid een ruim gebruik te maken, opdat de leden van onze Kiesvereeniging bij de stemmingen een ruime keus mogen hebben. Bq de rondvraag werd door een der aan wezigen de aandacht gevestigd op de on volledigheid en partijdigheid der raadsver- slagen, die in de Leidsche Courant worden gepubliceerd, waardoor de lezers soms een zeer verkeerd beeld wordt gegeven van de wijze, waarop de zaxen in onzen Gemeente raad worden behandeld. Een der aanwezige raadsleden bevestigde de juistheid van deze bewering, waarop een voorstel werd ingediend van de volgende strekking: „Het bestuur der R. K. Parochiale Kiesvereeni ging richte tot de redactie van de Leid sche Courant het verzoek, voortaan een verslaggever naar de raadsvergaderingen te zenden, opdat de lezers in 't vervolg een volledig en onpartijdig verslag van deze vergaderingen onder de oogen krijgen". De voorzitter adviseerde, dit verzoek door te geven naar de Centrale, waar het ongetwijfeld wel een meerderheid zal ver werven en waardoor de kans op succes zeker aanmerkelijk vergroot zal worden. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten, met deze restrictie echter, dat, in dien de Centrale eventueel niet aan dit ver zoek zou voldoen, bedoeld schrijven van het Bestuur der Parochiale Kiesvereeniging zal uitgaan. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Naar wij vernemen zal de raad dezer gemeente in openbare ver gadering worden bijeengeroepen op Vrij dag 29 Maart des namiddags te twee uur. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogenblik in onze gemeen te 713, over de verschillende vakken ver deeld als volgt: 350 landarbeiders, 73 vis- schers, 140 bouwvakarbeiders, 72 losse ar beiders, 54 jongens, 7 dienstboden, 4 chauf feurs, 3 schippers, 1 electricien, 1 loodgie ter, 1 behanger, 1 huisknecht, 1 letterzetter, 1 kantoorbediende, 1 mandenmaker, 1 grondwerker, 1 pottenbakker en 1 machi nale bankwerker. Kampeeren. Door Burgemeester en Wethouders is op grond van de Kampeer- verordening vergunning verleend aan de heeren A. Warmerdam en J. de Wit, beiden wonende in het Langeveld onder deze ge meente, voor het exploiteeren van een kampeerterrein op hunne terreinen voor het seizoen 1935.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10