DINSDAG 12 MAART 193S DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN JONGEN DOODGEREDEN. Zondagmiddag is op den weg Eindho venAntwerpen te Reusel een twaalfjari ge jongen, die daar met eenige kameraad jes aan het spelen was, aangereden door een Antwerpsche auto, die uit de richting van Eindhoven kwam. De knaap werd ern stig gewond en is dés avonds aan de beko men verwondingen bezweken. De auto is in beslag genomen. AUTO TEGEN LICHTPAAL GEREDEN. Vijf militairen gewond. Gistermiddag omstreeks half drie heeft op den Rijksstraatweg te Ermelo een auto ongeluk plaats gehad, waarbij vijf militai ren werden gewond, Door het springen van een der banden van een personenauto, waarin vijf militai ren waren gezeten, is de wagen tegen een lichtpaal gereden. Het ongeluk vond plaats even buiten de kom van Ermelo. Bij de botsing werden de inzittenden al len aan het gelaat gewond. Nadat zij door dr. Holtrop ter plaatse verbonden waren, zyn zij met een militaire ziekenwagen naar Amersfoort overgebracht. De auto is totaal vernield. AMSTERDAM'S ADVOCAAT VERDRONKEN. Gisteravond heeft men in den Amstel nabij de Berlagebrug te Amsterdam het lijk gevonden van mr. L. uit de Marcus- straat, die sinds Zondagavond werd ver mist en wien vermoedelijk een ongeluk is overkomen. De heer L. was Zondagavond zyn woning uitgegaan om zich naar het centrum'van de stad te begeven. Toen hij laat in den avond nog inet was thuisgekomen, maak ten zijn huisgenooten zich over hem onge rust, zoodat zii de politie waarschuwden. Deze stelde een onderzoek in, dat geen re sultaat opleverde. Daar de heer L. slecht kon zien, achtte men het niet uitgesloten, dat hem een on geluk zou zijn overkomen. Gisteravond heeft een burger zijn lyk in den Amstel gevonden. Men waarschuwde de politie en den G.G.D., waarna het stoffelijk over schot naar het Binnen-Gasthuis Werd ver voerd. De politie stelt een onderzoek in. „Tel." VISSCHERSVAARTUIG OP HET 1JSEL- MEER GEZONKEN. Gistermorgen te ongeveer half zeven was de visscher Jacob Han nessen uit Harder wijk en zyn 19-jarige zoon ter vischvangst gegaan met de HK 90, eigenaar B. van Meer, ondanks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging het kuilnet overboord en gingen de visschers sleepende weer op de haven aan. Plotseling kwamen groote schollen drijfijs opzetten, zoo scherp, dat in het houten vaartuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon on middellijk te zinken. Ze waren toen onge veer 300 meter van den havenmond. De visschers heschen in allerijl de fourage mand. waaraan ze roode zakdoeken had den gebonden in den mast, hetgeen geluk kig in de haven werd opgemerkt. Voor ech ter hulp kwam opdagen maakten de vis schers angstige oogenblikken door. Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den ste ven boven water, waarop beide mannen zaten. Het gelukte de H.K. 17 van de ge broeders Petersen, die in de buurt vischiten, de schipbreukelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van het vaartuig af, of het verdween geheel in de diepte, waarna nog slechts de mast boven water uitstak. De visschersvloot is met behulp van tjalkschepen bezig de H.K. 90 te liohten. FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). S3) XXIX. In veilige haven. Zoodra het hem mogelijk was, ging For syth weer naar buiten. De ongelukkige schelmen, die den schandpaal moesten doorstaan, waren er nog en zonder aarze ling liep Forsyth op den gestrafte toe, dien hij straks opgemerkt had. De man had een gegroefd gezicht, dat met een kleurstof bewerkt was om een Chineeschen teint te krijgen; zijn wenkbrauwen waren donker gemaakt, maar zijn oogen waren blauw; de blauwe oogen van een Europeaan, en Forsyth zag dat ze met bloed doorloopen waren.... tengevolge van zenuwoverspan ning en pijn waarschijnlijk. „In 's hemelsnaam, Forsyth „Dus zoover is het met u gekomen, Le iand Barrington!" „Zeg liever met wat er van Leiand Bar rington over is", gaf de handelaar ten ant woord. „Vijf dagen heb ik in deze Chinee- sche hel geleefd en de ploert, dien ik heb betaald om me te voeden, is er vandaag niet geweest. Nog een dagen ik word gek." Forsyth beschouwde hem aandachtig. Barrington's toestand was meelijwekkend DE ZIEKTE VAN WEIL. Patiënt overleden. Te Zuid-Beijerland heeft zich wederom een geval voorgedaan van de ziekte van Weil, met doodelijken afloop. Het slacht offer, een 38-jarige landarbeider, was werk zaam geweest bij het uitdiepen van pol- derslooten en had daarbij een kleine ver wonding aar de hand opgeloopen. EéN-JARIG KINDJE VERBRAND. Moeder ook in brand geraakt. Gisterenmorgen heeft op de Lijnmarkt te Utrecht een ongeval plaats gehad, waar bij een éénjarig kindje onder tragische omstandigheden is verbrand. Het gebeurde in de woonkamer achter een banketbak kerswinkel, waar een petroleumstel brandde. Door onverklaarbare oorzaak heeft het wiegje vlam gevat. De moeder nam het kind. uit den brandende wieg en wikkelde het in een deken, doch ook deze geraakte in brand. Tot overmaat van ellen de ging ook de kleeding van de moeder branden. Een oude man, die boven de kamer woonde, waar het ongeval plaats had. kwam haastig hulp bieden en trachtte met een deken de vlammen te blusschen. Het kind viel daarbij op den grond en is waarschijn lijk onmiddellijk daarop aan de bekomen brandwonden overleden. Met emmers wa ter is het begin van brand door de buren gebluscht. Het lijkje van het kind werd naar het politiebureau Tolsteeg overge bracht. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Veel vee in de vlammen omgekomen. Wagenberg werd Zondagmiddag opge schrikt door een fel uitslaanden brand bij den landbouwer C. Rasenberg. Vermoede lijk is de brand ontstaan in de aan het woonhuis vastgebouwde schuur, waarin zich behalve een groote hoeveelheid hooi, stroo en graan nog een 20 stuks hoornvee, drie paarden en een hoeveelheid landbouw machines bevonden. In een oogenblik stond de geheele schuur in lichte laaie, zoodat het onmogelijk was ook maar iets te redden. Al het vee kwam in de vlammen om en de geheele schuur brandde tot den grond toe af. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, kon niets uitrichten, tengevolge van watergebrek. De woning, die door een brandvrije gevel verbonden was met de schuur, kon door nathouden voor het vuur gespaard blijven, doch bekwam veel wa terschade. Het geheel is slechts laag ver zekerd. Een nieuwe dorschmachine, toebe- hoorende aan den buurman van C. R., wel ke in de schuur stond, werd mede een prooi der vlammen. genoeg. De houten kraag verhinderde hem te gaan liggen of achterover te leunen, maakte het hem zelfs onmogelijk voedsel naar zijn mond te.brengen. „Hoe kom je in deze toestand?" infor meerde de dokter. „Opium smokkelen. De plaatsvervangen de gouverneur is jong en een dienstklop per. Ik werd gesnapt en omdat ik in Chi- neesche kleeren was en mijn gezicht ge verfd had hield hij me voor een halfbloed denk ik. In ieder geval ik heb er vijf da gen van gelust en nog zoo'n dag...." „Wat is er inmiddels van je dochter ge worden?" Een loerende blik kwam in de met bloed doorloopen oogen. „O, die maakt het best! Ze zit in Yong- Foo." „Weet je dat zeker?" „Natuurlijk! Waar zou ze anders zijn?" Forsyth vond het niet noodig hem in te lichten. Die gemeene manier van kijken le verde het duidelijke bewijs dat Leiand Bar rington méér wist dan hij wenschte los te laten en de kwasie-onschuldige luchtige toon waarop hij had geantwoord, was die van iemand, die een leugen met bluf denkt te kunnen bemantelen. Vol walging wend de de jonge dokter zich af. „Forsyth", schreeuwde de handelaar. „In 's hemelsnaam. Je bent toch niet van plan me hier zoo te laten staan...." „Neen", was het antwoord. „Ik zal je wel helpen." Zonder Leiand Barrington verder een blik waardig te keuren, ging Dick den Yamer weer binnen en zocht den gouver neur op, dien hij van zijn zonderlinge ont moeting vertelde. „Wat wilt ge dat ik doen zal, vriend?" vroeg de mandarijn. „Hem in vrijheid stellen, natuurlijk." FELLE BRAND TE ARNHEM. Zondagavond is te Arnhem in de wyk Klarendal een zeer felle brand uitgebro ken. Omstreeks 7 uur bespeurden omwonen den en voorbijgangers in de Nijverheids straat, dat uit een perceel, bewoond door de familie Kooy, een soherpe brandlucht naar buiten kwam, weldra sloegen de vlammen uit, terwijl helpers zich midde lerwijl toegang tot de woning hadden ver schaft. Een oude moeder, die hevig ontsteld was, werd direct in veiligheid gebracht in het in den nabijheid gelegen Kinderzieken huis. De brandweer verscheen weldra ter plaatse met den materieelwagen en de Ma- girus-ladder. Het blusschingswerk werd zeer bemoei lijkt door den hevigen wind. De belenden de perceelen liepen zoodanig gevaar, dat de inboedels reeds op straat in veiligheid werden gebracht. Het bluschwater be vroor direct, hetgeen een snel manoeuvree- ren der brandweer bemoeilijkte. Door den tussohenmuur geregeld te bespuiten, heeft de brandweer kunnen voorkomen, dat het bedreigde aangrenzende woonhuis mede een prooi der vlammen is geworden. Aanvankelijk vreesde men, dat de vader en de dochter nog in het perceel waren achtergebleven. Zij hebben zich, naar la ter bleek, in veiligheid kunnen stellen. Na een uur blusschen was men den brand meester. De woning is totaal uitgebrand; van het huisraad kan niets worden gered. VILLA AFGEBRAND. Gistermiddag te half drie is, vermoede lijk doordat de schoorsteen vuil was, een felle brand uitgebroken in de villa „Esser- hoeve" te Haren bij Groningen, in de on middellijke nabijheid van het Be Quick- terrein. De vlammen werden door den fei len Oostenwind aangewakkerd, met het gevolg, dat de villa, die eigendom was van en bewoond werd door de familie mr. L. B. Lohman, geheel een prooi der vlammen werd. De zeer kostbare Inboedel kon niet worden gered. Een groote kast met goud en zilver, waarvan de sleutel niet te vin den was en die te zwaar was om naar bui ten te worden gedragen, werd ook door hef vuur vernield. De brandweer van Haren en Groningen bestreed het vuur met verscheidene stra len op de waterleiding. De schade wordt door verzekering gedekt. VRACHTAUTO VERBRAND. Gisteravond te zeven uur geraakte de vrachtauto van de firma Puyn uit Nijme gen, geladen met stroo en op weg van Groesbeek naar Nymegen, op den z.g. Nieuwen Weg te Groesbeek vermoedelijk door kortsluiting in brand. De chauffeur kon nog bijtijds uit de cabine komen en bleef ongedeerd. De auto ging geheel in vlammen op. De Groesbeeksche brandweer heeft de nablussching verricht. De schade wordt door verzekering gedekt. BEDRIEGENDE OOSTERLINGEN. Passen den wisseltruc toe en met succes. Op Vrydag 8 Maart heeft Groningen be zoek gehad van een zevental Oosterlingen, zoowel mannen als vrouwen, die aldaar zoowel in het hoofdpostkantoor als in een café hun slag hebben geslagen door het toepassen van den z.g.n. wisseltruc. Een goed Nederlandsch bajikbiljet van 300 werd aan het postkantoor ter wisse ling aangeboden, althans er werd door de mannen, voor zoover zij dat konden doen in hun vreemd taaltje, duidelijk gemaakt, dat zij dit bankbiljet gaarne gewisseld za gen. Degene, die dit geld voor hen wisselde, telde 300 in kleiner bankpapier voor, waarna een der Oosterlingen beduidde, dat het ontvangen geld niet hun bedoeling was. Hij wenschte ander papier geld. Hij ma noeuvreerde wat met het bankpapier, waarop de ambtenaar, die het geld wis- „En hem hier laten komen, om zijn doch ter te zien?" „Neen", weerde Forsyth snel af. „Hij is een door-en-door slecht mensch. Ik geloof niet dat Kathleen hem ooit verlangt terug te zien. U herinnert zich wat u over Li Weng-Ho vertelde. Hoe deze ontaarde va der. „Ik herinner het me. De vraag is nu maar: wat zal ik met hem doen?" „Zorgen, dat hij uit China verdwijnt, als u dat mogelijk is „Dat is mij zeker mogelijk.... dat wil zeggen, ik kan in ieder geval maken, dat het niet veilig voor hem is zijn gezicht bui ten de verdraghavens te laten zien. Hij is bekend als opiumsmokkelaar, en de nieu we wetten zijn heel streng op dat punt. De schandpaal is maar een lichte straf.... ik zou het volste recht hebben een dood vonnis over hem uit te spreken." „Zegt u hem dat, misschien kunt u hem zoo den angst op het lijf jagen, dat hij de wijste partij kiest en China heelemaal ver laat." „Dat zal ik doen voor u, Forsyth en Kathleen. Ik zal hem nu meteen laten ha len." Forsyth was niet bij het onderhoud te genwoordig, wilde er ook niet bij zijn, maar een uur later hoorde hij het resultaat. „Leiand Barrington is wegzoo mak als een lam! Drie soldaten en een van mijn civiele ambtenaren begeleiden hem. Hij gaat eerst naar Yong-Foo om zijn huis te verkoopen en vervolgens naar Hong-Kong, waar hij zich naar Engeland zal inschepen, we behoeven niet ongerust te zijn, dat hij dit niet zal doen, want de ambtenaar heeft een brief bij zioh, die naar den Engelschen gouverneur gaat als Barrington niet per eerste gelegenheid vertrekt. Hij heeft den UIT DE RADIOWERELD Programma's van Woensdag 13 Maart. Huizen, 301 M. NCR V-uitzending, ao 3.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelspel. 1.45 Zang. 2.30 Het Trio Beute-Zepparoni-Berghout. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuurtje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau en Gramo foonplaten. 7.30 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias en Gramofoonplaten. 8.15 Archeologische cursus. 8.45 NCRV-orkest, koor en solisten. (Van 9.159.45 Vervolg Archeologische cursus). 10.15 Vaz Dias. 10.2011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedr. 12.00 Gramofoonplaten en orkest. 1.Q0 De Flierefluiters. 1.301.45 Hobo en piano. 2.00 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen 5.30 Orvitropia en Gramofoonpl. 6.20 Trio-concert. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Mandolineconcert. 7.40 Causerie. 8.03 VARA-orkest. 9.00 „De dag van de kleine man", hoor spel. 10.00 Toespraak. 10.05 Vaz Dias, VARA-Varia, De Fliere- I fluiters en Gramofoonplaten. Droit wich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning en zijn orkest. I.50 Orgelconcert. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het John MacArthur kwintet. 5.35 Medvedeff's Balalaika-orkest. 7.25 Orgelconcert. 7.50 Het Café Colette orkest. 8.50 „It seems only yesterday", hoorspel. 10.20 Het Roth strijkkwartet. II.3512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Symphonieconcert. 8.35 „Othello", opera van Verdi. M.m.v. solisten, en orkest. Kalundborg. 1261 M. -11.201.20 Concert uit Rest. „Rite". 2.20 Concert uit Rest. „Wivex". selde, argwaan kreeg en hun het bankbil jet van 300 weer terug gaf en zyn eigen geld teruggreep. Toen zijn klanten ver trokken waren, bemerkte hij, dat hij geld miste. Op ongeveer gelijksoortige wijze is j ook een caféhouder de dupe geworden. I Daar het vermoeden bestond, dat het ge zelschap in de richting Leeuwarden was vertrokken, is het daar op verzoek van de j politie te Groningen aangehouden en terug- gebracht naar Groningen. I Het is gebleken, dat op den zelfden dag. Idat het gezelschap te Groningen opereer de het 's morgens aan het werk geweest is te Zwolle, met het gevolg, dat een bankin- i stelling aldaar tot de ontdekking kwam, dat na het bezoek f 100 was verdwenen. Ongeveer half Februari heeft dit gezelschap ook te Nymegen met succes gewerkt. „Msb." brief gezien en ik verzeker u dat hy eieren voor zijn geld zal kiezen." „Ik ben u heel dankbaar. Tusschen ons mag geen sprake zyn van dank, mijn vriend. Ik beschouw het als een voorrecht den man van dienst te kunnen zijn, die gemaakt heeft dat mijn kind zingt als een lijster. Wel daar hoor ik myn Nang Kung en uw Kathleen!" Ze kwamen nader, de armen om elkaar heen: beide stralend van gelukkige jeugd en juist even voor zij binnen traden, duw de de mandarijn Forsyth een brief in de hand. „Neem dien, mijn vrind. Hij is van Bar rington en voor Kathleen bestemd", zei hy haastig en met gedempte stem. Maar leest hem eerst zelf en geef hem haar, wanneer het u wenschelijk voorkomt. Ik weet wat er in staat", de mandarijn pauzeerde even en met een blimlach: „ik heb hem gedic teerd en me overtuigd, dat hy alles woor delijk heeft opgeschreven." Forsyth liet den brief in zijn zak glijden en las hem zoodra zich een geschikte gele genheid voordeed. Hij was heel kort en be vestigde dat de schrijver China onmiddel lijk verliet en gaf verder uiting aan de hoop, dat Kathleen, die, zooals Barring ton mededeelde te hebben gehoord, bin nenkort met Forsyth in het huwelijk zou treden, heel gelukkig zou worden. Dat was alles, want de mandarijn had hem gedwon gen zich bij de hoofdzaak te houden en al les wat naar leugenachtig vertoon van ge voel zweemde te vermijden. Tien dagen later huwden dr. Richard Forsyth en Kathleen Barrington van den Yamen uit, in de kapel van het Amerikaan- sche zendingsstation. De kleine Nang Kung stond gedurende de plechtigheid als aan Kathleen's zijde, een vorstelijk figuurtje in brocaatzijde als geen Engelsch bruids- 4.204.50 Gramofoonplaten. 7.20 Deensche muziek. 8.30 Oude Volksdansen. 9.30 Omroeporkest. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Omroeporkest. 3.20 Dansmuziek. 5.10 Kamermuziek. 8.05 Bach-Handel-concert m.m.v. Trio en zang. 9.40 Reportage. 10.1011.20 Gramofoonplaten. Rome, 421 M. 8.20 Opera-uitzending. B r u s s e 1, 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon-orkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Zang en Piano. 6.05 Strijkkwartet. 7.05 Gramofoonplaten. 7.35 Viola-recital. 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Volksconcert. 10.4511.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest. 6.35, 6.50 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert. 8.35 Reportage. 9.05 Vervolg concert. 10.3011.15 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 „Stunde der jungen Nation: Jung* arbeiter, angepacks". 8.05 Blaasconcert. 9.20 Berichten. 9.40 Reportage. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.058.20 Deutsohland sender. ±10.35—11.20 Keulen. II.20—12.20 Kalundborg. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.20—15.20 Kalundborg. 15.20—16.50 Keulen. 16.50—17.20 Londen Reg. 17.20—18.05 Brussel (VL> 18.0518.20 Diversen. 18.20—19.25 Droitwich. 20.35afloop Parijs Radio. 4e Programma. 8058.50 Parijs Radio. 9.3010.35 Gramofoonpl. G.R.D. 10.3511.05 Droitwich. 11.0512.05 Londen Reg. 12.05—13.50 Droitwich. 13.5015.35 Londen Reg. 15.3518.20 Droitwich. 18.20—18.50 Keulen. 18.5020.20 Londen Reg. 20.2021.35 Beromunster. 21.3521.50 Diversen. 21.50afloop Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). WANORDELIJKHEDEN TE A'DAM. Fascisten en anti-fascisten slaags geraakt. De Bosch- en Lommerweg, loopende van den Admiraal de Ruyterweg naar den Haarlemmerweg te Amsterdam, heeft gis- te-avond om ongeveer half tien, ondanks zijn aan de rustieke natuur gewijden naam, tooneelen van vrij hevigen strijd te zien gegeven tusschen N.S.B.-ers, die hun verkiezingsactie voerden door het depo- neeren in brievenbussen van propaganda- lectuur, en anti-fascisten. De politie moest eenige malen met de gummistok optreden om aan de wanorde lijkheden een einde te maken. Tot half elf hadden zich overigens ner gens in de stad incidenten van beteekenis voorgedaan. meisje ooit droeg. Maar ook het gewaad, dat de bruid droeg, behoorde tot het aller mooiste en fijnste uit de eeuwenoude schatten van den Yamen. En ze had er in moeten berusten dat ze, naar Chineesche zede, getooid werd met de scharlakenroo- de bruidssluier, die in wijde plooien naar alle kanten van het hoofd tot de voeten afhing, zoodat Dick Forsyth, die naast haar stond, haar lief, gelukkig gezicht, als door een rozige wolk zag. Toen het gezelschap op de Yamen terug keerde werd er luiduruchtig op de tams- tams geslagen, speellieden ontlokten vreemde melodieën aan vreemde instru menten, de meisjes van het gouverneurs- paleis zongen de liefdesliederen van China, die dertig eeuwen tevoren ook reeds Chi neesche jonggehouwden in de ooren had den geklonken, de geur van een overvloed van bloemen vervulde de lucht met een droomerige zoetheid en er was een over vloed van spijt en drank, en kleuren-weel- de, een half-barbaarsche uitbundigheid van pracht, zooals de stoutste Westersche fan tasie, zich die niet had kunnen voorstellen. En van de drie vluchtelingen was Ching, Chinees in hart en nieren ondanks het dunne laagje Europeesch vernis, wel het meest in de wolken. „Heel prachtig huwelijk, dokter For syth", betuigde hij enthousiast, „heel prach tige huwelijk, Missie Barrington...." „Miss Barrington! Ching?" „Neem me niet kwalijk, dokter For syth", grinnikte de trouwe ziel, „ik bedoel mevrouw Forsyth. Ching hij is gelukkig als een vlasvink zingen kan." En uit zijn ongekunsteld gemoed brak een traditioneele, antieke huwelijkszang los.een roerende wijs, weemoedig in de ooren van een Westerling. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9