DINSDAG 12 MAART 1935 DE LEIDSCHE C0URAN1 TWEEDE BLAD. - PAG. 7 KONINGIN EN PRINSES UIT ZWITSERLAND TERUGGEKEERD. Hedenochtend zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van hun verblijf in Zwitserland weer in Den Haag terugge keerd. De ontvangst op het perron en ook bui ten, op het Stationsplein, voor het Hol- landsche Spoor, droeg een buitengewoon hartelijk karakter. Reeds geruimen tijd voor het tijdstip, waarop de trein in de Residentie zou aan komen, stond een groote menigte op het plein te wachten om de vorstelijke perso nen te verwelkomen. Tot aan het Rijswijk- scheplein stond het publiek in dichte rijen geschaard, terwijl de politie uitgebreide maatregelen had getroffen om de orde te handhaven en het verkeer zooveel moge lijk voortgang te doen vinden. De vorstelijke personen hadden de reis gemaakt met den Bfizelertrein tot Rotter dam. Daar stond een extra-trein gereed, welke de Koningin en de Prinses met de dames en heeren van hun gevolg naar Den Haag vervoerde. Ob 10.41 uur reed de trein het station binnen en stopte voor het eer ste perron, waar de koninklijke wachtka mer zich bevindt. Hier waren ter begroeting aanwezig de gouverneur der residentie luitenant-gene raal jhr. Röell en de wnd. burgemeester van den Haag, wethouder mr. dr. de Vries. Ook hier stond het zwart van de menschen. De Koningin en de Prinses verlieten, ter wijl een luid hoera uit de menigte opsteeg, den trein en begaven zich in de wachtka mer. Beiden zagen er zeer goed uit De Koningin droeg een witten mantel met bontkraag en dito hoed, de Prinses was in het bruin. Eenige oogenblikken la ter verlieten zij het station en namen plaats in de gereedstaande hofauto's. Bui ten werden zij eveneens hartelijk toege juicht en zong het publiek het Wilhelmus. De Koningin en de Prinses begaven zich naar het Paleis Huis ten Bosch. DE KONINGIN NAAR LUXEMBURG? Naar de „Limburger Koerier" verneemt, zal Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, vergezeld van de Koningin en den Ko ning van België in den aanstaanden zomer een bezoek brengen aan het groot-hertog dom Luxemburg. DE NOORDOOSTELIJKE INPOLDERING VAN HET USSELMEER. In verband met den toestand der Rijks financiën heeft de Regeering de op de be grooting van het Zuiderzeefonds staande twee millioen gulden voor de Noordooste lijke inpoldering voorshands teruggenomen. Dit zal echter niet ten gevolge hebben, dat de voorbereiding van een financieele aan nemelijk plan wordt gestaakt. GROEPEN-REGLEMENT NEDERL. VEEHOUDERIJ-CENTRALE. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld het „Groepenreglement der Nederlandsche Veehouderij-Centrale", dat in de Staatscourant van gisteravond is opgenomen. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen „rundveehandelaren" en „varkens handelaren". In deze groepen kan alleen worden in gedeeld de georganiseerde die aantoont zijn beroep of bedrijf te maken van het handelen in rundvee resp. varkens, waar onder mede wordt begrepen het koopen van rundvee (varkens) ter slachting en die of wel dit beroep of bedrijf in het jaar 1934 heeft uitgeoefend of wel hiertoe door den Minister van Economische Zaken is toege laten. VOORSCHOTTEN AAN BLOEMEN- KWEEKERS. Garantie van Rijk, gemeente en veiling. Het vorig jaar had de Regeering gelegen heid gegeven aan de bloem enk weekers te Aalsmeer, om een teeltvoorschot te beko men, waarvoor in totaal een bedrag van 600.000 beschikbaar was gesteld. De voorwaarden, welke hieraan waren verbonden, hebben evenwel verhinderd, dat van deze gelegenheid een beteekenend gebruik kon worden gemaakt. Naar we vernemen heeft de Regeering thans deze voorwaard wat lichter gesteld, terwijl bovendien de mogelijkheid tot ver krijgen van voorschotten is opengesteld voor de bloemenkweekers uit het geheele land. De kweekers kunmen een maximum voor schot verkrijgen van 20% van het door hen in het vorig jaar geveilde bedrag. Van het voorschot wordt dan door de vei- lingvereeniging op de te veilen bedragen telkens 20% ingehouden, waartoe de kweeker machtiging moet verleenen. Ook voor de kweekers, die hun producten niet via een veiling verhandelen, is de mo gelijkheid voor een voorschot geopend. De garantie voor de voorschotten wordt voor 65% gedragen door het Rijk, 25% door de betrokken veilingvereeniging en 10% door de gemeenten. JE MOET MAAR DURVEN. De communistische fractie heeft bij den Amsterdamschen Raad een voorstel inge diend, waarin dit college verzocht wordt den Burgemeester uit te noodigen den aan- gekondigden opmarsch van de N.S.B. op 30 dezer te verhinderen. In hun toelichting tot dit voorstel zeg gen de indieners o.a., dat zij hun verzoek gronden.... op het belang der openbare orde. Ja, die is hun wel zeer lief, zooals de laatste weken herhaaldelijk is gebleken. „Tijd". RECHTZAKEN LEEST DE ADVERTENTIES IN W DAGBLAD BELEEDIGING VAN EEN GEMEENTEBESTUUR. Advocaat-generaal acht artikel kwetsend en concludeert tot verwerping van beroep. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, nam gisteren conclusie in de zaak van E. T. P., wien ten laste ge legd is, dat hij te Schoonhoven zich in het openbaar bij geschrifte opzettelijk in be- leedigenden vorm heeft uitgelaten over het bestuur der gemeente Gorinchem door in de courant „De Gorkumer", uitgave van Nooten te Schoonhoven, opzettelijk een ar tikel te doen opnemen, gericht tegen het gemeentebestuur van Gorinchem, in welk artikel dit gemeentebestuur beschuldigd wordt van corruptie. De politierechter te Dordrecht veroor deelde P. tot 30 boete, welk vonnis be- vesitgd werd door het gerechtshof te Den Haag. Dit is de eerste overtreding van de wet ter bescherming van het openbaar gezag, die tot den Hoogen Raad is doorgedron gen. Hieruit blijkt, naar spreker meende, dat in 't geschrift geen sprake is van een za kelijk critiek op een bepaalde handeling van het betrokken gemeentebestuur, welke toelaatbaar moet worden geacht. Blijkens den geheelen opzet heeft be doelde passus, aldus mr. Berger, geen an dere strekking dan het bedoelde lichaam in de oogen van het publiek er verdacht te maken en het daardoor op krenkende wijze omlaag te halen. Op deze gronden con cludeerde de advcoaat-generaal tot ver werping van het beroep. De Hooge Raad zal op 8 April arrest wy-, zen. Wederspannigheid tegen de politie. J. D. V. te Katwjjk heeft zich niet aan het bevel der politie gestoord toen hem ge last werd door te loopen. Bovendien was hij tot handtastelijkheden overgegaan voor welk feit hij voor de Haagsche rechtbank terecht zal moeten staan. Nu was hem ten laste gelegd het niet nakomen der bevelen der politie. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 6 subs. 2 dagen. i i KERKNIEUWS MGR. DIEPEN 75 JAAR. Heden viert de Bossche bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Arnold Frans Diepen, in benij denswaardige levenskracht zijn 75sten ver jaardag. MGR. LEMMENS NAAR DEN STILLEN OMGANG. Zooals reeds eerder gemeld, zal Z. II. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, den Stillen Omgang in den nacht van Zaterdag op Zondag as. maken. Mgr. Lemmens, die vergezeld zal zijn door zijn secretaris, den Zeereerw. heer L. Moonen, zal met denzelfden trein reizen als de midden- en Zuid-Limburgsche be devaartgangers. UIT DE OMGEVING heeren Brom en v. d. IJssel, waarna een en ander aangaande de bedevaart op a.s. Zon dag werd medegedeeld. Te 11.20 Zaterdag avond vertrekken de leden met de trein uit Nieuwveen. Na aankomst te Amsterdam wordt een kort Lof gehouden in de St. Ag- neskerk, waarbij Nieuwveen in het mid denschip plaats neemt. De algemeene in tentie voor de Ommegang luidt: voor vrede en welvaart, in de samenleving. Met alge meene instemming voegt onze a'fdeeting daaraan toe als bijzondere intentie: de algeheele beterschap van den Pastoor. In tegenstelling met andere jaren zal men na de bedegang per tram naar de Agneskerk terugkeeren. De extra kosten ad 20 cent p.p. brengt het bestuur terug op 15 c. (5 c. betaalt de kas). Ofschoon er leden zijn, die terug ook zouden willen loopen, sluit de meerderheid zich bjj het bestuur aan. Mo gen de „opposanten" tijdig de voordeelen der tram aanvoelen (verlichting voor de oudere leden, droger pak bij eventueel re genachtig weer, bewaren der saamhoorig- heid, enz. enz., zoek maar!). Na de H. Mis gelegenheid voor ontnuchtering en om 5.30 sporen we huiswaarts. De heer Joh. Freyee biedt gratis stalling aan voor fietsen. Hebben wij hier een dorre opsomming der hoofdagendapunten gegeven, vergeten wij /ooral niet het gratis kop koffie door het bestuur den honderden aangeboden, en dan de zangnummers van het kerkkoor en het koor der Maria Congregatie. Het eerste stak natuurlijk het tweede de loef af. Het was een aardige afwisseling met de „praatnummers". Het gemengde koor der M. C. beschikt over goed materiaal en de nummers klonken over 't geheel niet slecht, maar.we mogen het niet verhelen, bui ten Nieuwveen had het zoo niet voor den dag kunnen komen. Drie- en vierstemmige stukken zijn voorloopig te zwaar voor het koor. Met eenvoudiger stukjes zal het effect sterk opgevoerd worden en de leden ver krijgen na?tst toon vastheid meer theoreti sche kennis. Het was elf uur toen de Kapelaan met een kort propagandistisch slotwoord, ook tot de dames, de prettige en waardige lustrum viering afbrak. LEID SCHEND AM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de Leid- schendamsche K. J. M. V. hare wekelijk- sche ontwikkelingsavond, welke zeer druk bezocht werd. De voorzitter opende den avond met den K. J. M. V.-groet en deelt mede, dat de heer Jan Collette wegens ziekte dezen avond niet kan spreken, doch dank de ac tiviteit van het bestuur is Mevr. van der Schriek, bouwkundig publiciste bereid ge vonden dezen avond een lezing te houden over: „De Abdij van Egmond". Hij heet Mevr. v. d. Schriek hartelijk welkom en is haar zeer erkentelijk, dat zij dezen avond voor de K. J. M. V. wil geven. Mevr. v. d. Schriek, die dan het woord verkrijgt, zegt, dat het onderwerp, hetwelk zij dezen avond zal behandelen een zaak is van groot en algemeen belang, welke zeker aller belangstelling verdient. Op duidelijke wijze zet zy uiteen, dat de op bouw van de Abdij van Egmond o.m. is een artistieke daad en zij hoopt, dat door aller medewerking het moge gebeuren, dat daar wederom een nieuw cultureel cen trum moge verrijzen. Nadat spreekster heeft nagegaan, hoe de abdij bouw in de Middeleeuwen was en tot stand kwam, toonde zij aan de hand van mooie en duidelijke lichtbeelden aan, hoe de bouw, inrichting, enz. van een abdij was, waarbij diverse afbeeldingen van een abdij in verschillende plaatsen werden vertoond. Komende tot de abdij van Egmond, waarbij wederom vele af beeldingen werden gegeven van deze ver woeste abdij, toont spreekster door de lichtbeelden aan, waar hiervan heeft spreekster een grondige studie gemaakt de abdij moet gelegen hebben. Ver schillende plaatjes worden vertoond van de nieuw te bouwen abdij en van de reeds bijna voltooide priorij, waarvan alle ma terialen gekregen zijn, niet alleen van Ka tholieken, doch van alle zijden. Spreek ster eindigde haar interessante en leer zame lezing met een vers van Jacob van Lennep, die zoo zeer geijverd heeft voor den opbouw der abdij van Egmond en spreekt hierbij de hoop uit, dat het ons moge gegeven zijn tot stand te kunnen brengen, wat hun niet is gelukt. Het behoeft geen betoog, dat spreekster voor deze prachtige lezing een verdiend applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter had te accepteeren, waarbij de voorzitter de hoop uitsprak, dat Mevr. v. d. Schriek bij alle aanwezigen sympathie en belangstelling heeft opgewekt tot me dewerking voor deze mooie zaak van al gemeen belang. Na enkele mededeelingen sloot de voor zitter deze wederom geslaagde en leer zame avond met den K. J. M. V.-groet. Collecte. Zondag 17 Maart a.s. wordt na alle H.H. Missen achter in de kerk een collecte gehouden voor de R. K. werkloo- zen. Het Bestuur van den R. K. Volksbond beveelt deze collecte bijzonder aan, daar de nood in zeer vele gezinnen zeer groot is en doet daarom een beroep op aller milddadigheid. STOMP WIJK—VEUR. Dubbele Raad. Door de S. D. A. P. is candidaat gesteld voor den z.g. dubbelen Raad voor de gemeente Stompwijk de heer Wiegel, als plaatsvervanger de heer Vis ser. Voor de gemeente Veur de heer Oele, als plaatsvervanger de heer Gordijn. VOORSCHOTEN. Collecte. Voor het Koningin Moeder Herdenkingsfonds, stichting tot steun van on- en minvermogende tuberculoselijders, zal a.s. Woensdag, 13 Maart, een collecte worden gehouden. VIJFTIEN JAAR GEëlSCHT. Tegen verdachten van Oyensche roofmoord Er zijn nog vele punten van twijfel, zeggen de verdedigers. Groet van vader De Bie. Gisterenmiddag heeft bij de voortgezette behandeling van de Oyensche roofdmoord de officier van justitie, mr. Van Everdin- gen, zooals wij in een deel van onze editie nog konden berichten tegen verdachte Van O. vijftien jaar en tegen Willem de Bie eveneens vijftien jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van voor arrest, geëischt. In de middagzitting is het woord aan mr. Van Everdingen voor het nemen van zijn requisitoir. Tevoren echter verklaart vader De Bie, dat zijn zoon een goeie jongen is, die be slist niet tot zulk een daad in staat is. De officier van justitie, Mr. Steenbergen, begint zijn requisitoir met de vermelding van de vreeselijke gebeurtenis van den roofmoord, die zonder veel gerucht ge schiedde. Spr. gaat na, hoe de politie di rect het goede spoor volgde. Inspecteur van Kempen vond de verdachten bij Boeyen en zag er twee natte schoenen. Eerst werd van O. en daarna ook de Bie gevonden. Deze beweerde dat hij rustig geslapen had ondanks zijn ongemakkelijke positie. Van O. heeft het blauwe pak, waarvan hij be weert het den vorigen avond gedragen te hebben, uit den voorkamer moeten halen. Maar Boeyen en zijn vrouw verklaren, dat het niet kan. Ook kon van O. geen schoe nen vinden. Dat ze nat waren, maakt hij niet aannemelijk door het verhaal, dat hij ze een andere kleur wilde geven. Ook de B. had moeilijkheden met zijn kleeren. Hij trekt een broek aan, waarmede niemand durft loopen. Ook de B. heeft geen kousen, die nat zijVi. Boeyen kent de kousen niet. Er zijn twee broeken gevonden, die volgens den verdachte niet van hem zijn. Toch past een der broeken bij de jas van de B. en de broek is gerepareerd door een kleermaker, die zegt, dat hij het deed op verzoek van de B. In de kamer der verdachten hing een broek, die volgens Boeyen van hem is, maar die door van O. ook zou zijn gedra gen. In die broek zat het geld. Van O. kon dat niet verklaren. Spr. komt vervolgens tot de sporen van bloed, haverkaf en kippenpluis, die op de kleeren der verdachten zijn gevonden. Ver dachten kunnen niet verklaren, hoe dat versch menschenbloed op de kleeren komt als zij den geheelen avond in Oss hebben rondgeloopen. Bij het huis in Oyen zijn voetsporen en faecaliën gevonden. De spo ren komen overeen met de natte schoenen van van O. en ook het verdere onderzoek klopt met de sporen. Dan is er het afge luisterde gesprek, waarin verd. spreekt van het ijzer, waarmee zij geslagen hebben, en van het gezegde met de twee mannen. Verd. beweert, dat hij het een en ander wist uit de krant, die hij op 16 Mei heeft gelezen. Spr. komt tot de conclusie, dat het bewijs geleverd is. Het is hier weer een geval van een droeve reeks misdaden, die in Oss en omgeving ge beuren en die voor geen der andere misda den onderdoet De verdachten staan on gunstig bekend. De oudste is enkele malen veroordeeld, zij het niet voor zware mis drijven. Zijtn houding is brutaal en schaam teloos. Spr. eischte tegen ieder der verdachten wegens diefstal, gepleegd in vereeniging door twee personen en vergezeld gaande van geweld, den dood ten gevolge hebben de, met het oogmerk om den diefstal voor te bereiden en om bij betrapping te kunnen vluchten, vijftien jaar gevangenisstraf zon der aftrek van voorarrest. De raadsman van verdachte van O., Mr. Kruse uit Den Bosch, hield een kort plei dooi, waarin hij waarschuwde tegen de op vatting dat men het opgestapelde bewijs materiaal zonder meer zou moeten aan vaarden. Spr. wees erop, dat er geen rechts kundige getuigen zijn. Men moet rekening houden met de mogelijkheid dat anderen zich in de kleeren van de twee verdachten hebben gestoken en het misdrijf hebben gepleegd. Het gesprek tusschen den ver dachte van O. en den gedetineerde K. houdt geen directe bekentenis in. Een reconstruc tie van het drama is niet mogelijk, omdat men niet weet, welk aandeel ieder der ver dachten in het misdrijf heeft gehad. Pleiter verzocht rekening te houden met de vele twijfels, die in deze zaak zijn. Mr. Pulles uit Oss, raadsman van de Bie merkte op, dat ten laste is gelegd het mis drijf van artikel 312 van het wetboek van strafv., diefstal vergezeld van geweldple ging. Dus volgens de dagvaarding zouden verdachten ieder en in vereeniging dief stal en geweld hebben gepleegd. Van O. had het geld, dus spr. nam aan, dat de B. niet gestolen heeft en zonder diefstal is het delict van art. 312 onbestaanbaar. Er blijft dus over mededaderschap aan het gequali- ficeerde misdrijf. PI. kan niet aannemen dat de jonge verdachte dit misdrijf tevoren heeft beraamd. Hij staat immers vrij gunstig bekend, zooals twee betrouwbare personen zich volgens het reclasseeringsrapport uit laten. De officier van justitie heeft niet aange toond, dat zij samen in gezelschap zijn ge weest. Evenmin, dat de B. onwaarheid sprak. Er blijft dus reden tot twijfel en pl. concludeert tot vrijspraak. Na repliek van den officier houden de verdachten hun ontkentenis vol, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalt op gisteren over veertien dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verkeersovertredingen. N. V/. K., woonachtig te Bloemendaal, heeft met zyn auto een ernstige aanrijding veroorzaakt in de Dorpstraat te O e g s t- geest. Verdachte reed daar met een achtwielig motorrijtuig aanvankelijk rechts van den weg. De weg was tamelijk glad vanwege de pas gevallen sneeuw. Uit tegenoverge stelde richting kwam een zeswielig motor rijtuig. Verdachte zag den wagen op zich toe rijden en in plaats van tijdig te stoppen was hij met een plotselinge zwenking naar links gegaan. De weg die daar ter plaatse zeer smal is, liet zulke ondoordachte ma- moeuvres niet toe. Gevolg een zware bot sing een half ingestort huis en een zwaar beschadigd huis. De ambtenaar noemde het een ernstig feit. Men zou het haast spoortreinen noemen deze des- en achtwielige motorrijtuigen. Vooral de bestuurders van zulke lange wagens hebben een verantwoordelijke taak. Spr. noemde dit een schromelijke tekort koming aan de bestuurders-capaciteiten van verdachte. Eisch 50 su/bs. 12 dagen. Uitspraak over 8 dagen. P. M. L. te den Zilk Noordwijker- h o u t heeft in kennelijken staat van dron kenschap zijn rijwiel daar te plaatse be reden en als zoodanig het verkeer in gevaar gebracht. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. A. G. H. te 's-Gravenhage heeft de Sas- s e n h e i m met een zeswielig motorrijtuig te hard gereden en had toen er een tegen ligger aankwam, niet tijdig genoeg kunnen remmen, zcodat een aanrijding ontstond. Eisch 12 subs. 3 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. M. v. d. V., aannemer te Zoeterwou- d e heeft op de Hoogewoerd te_ Leiden een aware heimachine laten vervoeren zonder vergunning van B. en W. Het eewicht van het vehikel bedroeg 4000 K.G. Eisch 3 sub. 1 dag. Uitspraak conform. Pijnlijk koeien slachten. J. D., slachter te Leiden, heeft "bij het slachten van een rund dit niet volgens de regels der wet gedaan. Hij had den kop van het beest gesneden voordat het dier geheel dood was, althans absolute bewegingloosheid was ingetreden. De ambtenaar noemt het een ergelijk feit van verdachte. Hij is al meer veroor deeld voor eenzelfde delict. Spr. vroeg in dit geval een principieele hechtenis van 3 dagen. Uitspaak 30 subs. 4 dagen. Overtreding aardappelen wet A. v. R., landbouwer te Khtwijk aan Zee, heeft opdracht gegeven aan een knecht tot het doen vervoeren van 11 zak ken aardappelen. De vervoerder, thans als getuige gehoord, verklaarde, dat er geen geleidebiljet aan wezig was geweest en dat de zakken ge deeltelijk waren verstopt onder z.g. voer- bollen4 dit zijn bloembollen, geschikt voor veevoeder. Eisch 25 subs. 10 dagen met verbeurd verklaring der inbeslag genomen aardap-, pelen. Uitspraak 20 met verbeurdverkla ring. Juffrouw pas op je hondje. Een zekere J. G. B. te O e g s t g e e s t moest verschijnen terzake zij een hondje dat een natuurlijke neiging tot wegloopen bezat, aan haar alziend oog heeft laten ont snappen. Daar het hondje al verschillende malen dezen „weglooppogingen" met succes heeft ondernomen en de juffrouw a, ver schillende waarschuwingen voor haar Pool- sche smousje in ontvangst genomen had, werd er proces-verbaal opgemaakt. Dit proces-verbaal kostte haar nu 4 subs. 2 dagen. De juffrouw maakte daartegen geen bezwaar en ging dadelijk 4 voor haar lieveling neertellen. NIEUWVEEN. LUSTRUMVIERING STILLE OMGANG. Aanbieding vaandel. De viering van het eerste lustrum van het gezelschap van de Stille Omgang afd. Nieuwveen is een waar parochiefeest ge worden Zondagavond. Het bestuur had een gelukkige gedachte door niet enkel de le den, doch alle parochianen, ook de dames, hiertoe uit te noodigen. Dat dit waardee ring vond, daarvan sprak de volle zaal van den heer Schreuder. We moeten zeer ver teruggaan, willen we ons een tweede bijeen komst van meer dan tweehonderd Nieuw- veensche Katholieken herinneren. Stipt op tijd valt de hamerslag van den heer P. J. J. Stouten, die op geestdriftige wijze de vergadering welkom heet, bijzon derlijk Kapelaan Nicolaas, tevens verte genwoordiger van den zeereerw. heer Pas toor wegens ongesteldheid verhinderd voorts den heer A. J. v. d. IJssel, oud- voorz. der afdeeling, en den heer Brom, kringvoorzitter van Uithoorn. De heer C. R. de Groot vindt vervolgens aandacht voor zijn verslagen, waarvan vooral dat over de voorbije vijf jaren ver schillende belangwekkende feiten rele veerde. Sprekende cijfers: begonnen met 30 en thans 130 leden. De bestuursverkiezing gaat gesmeerd. Niemand ziet kans een beter bestuur te vormen en de heer W. de Boer bewijst de vergadering een dienst door herkiezing bij acclamatie voor te stellen. De aftredende heeren C. R. de Groot, P. F. Heemskerk en Joh. Burgmeyer nemen gaarne de her benoeming aan en blijven alzoo op het podium. Voor de rede, welke de voorz. hierna hield, brengen wij onze gemeende bewon dering, en wij staan niet alleen, doch be klemtonen nog even het krachtig applaus van het aandachtige auditorium en de zeer erkentelijke woorden van den Kapelaan. Zelfs op een vergadering van de „St. O." blijft het voor den leek een waagstuk zoo'n teer onderwerp te behandelen. De voorz. slaagde echter meesterlijk. Eenvoudig en toch boeiend, geestdriftig en toch devoot liet hij ons de geschiedenis van het mira kel hooren en de immer groeiende gods vrucht tot het H. Altaarsacrament door de eeuwen heen tot op onze tijden. Zeer passend volgde op deze toespraak de aanbieding van het nieuwe vaandel aan den Kapelaan, wegens absentie van den Pastoor. De voorz. zegt, dat juist een jaar geleden een fonds gevormd werd. Met maandelyksche giften van de leden en andere parochianen is het geld bijeen ge bracht. Spr. brengt allen voor hun bijdra gen dank. Het doek, dat het kunstwerk nog aan het oog onttrekt, laat hij thans weg vallen en daar zien we het kostbare stuk in volle pracht voor in de zaal. Stelt u voor een zeer licht-crème fluwee- len veld, waarop een zilverwitte hostie bo ven een vlammend houtvuur, in fijne na tuurlijke-kleuren. Twee groote engelenfi guren in biddende houding zweven aan weerszijden van de miraculeuze hostie. Dit te zamen vormt het hoofdmotief. Vier be kende symbolieke voorstellingen van het H. Sacrament zijn langs de randen gebor duurd. Wij wa|en ons niet verder op dit voor ons vreemde terrein en brengen een eere-saluut aan fle kunstzinnige hand, die met engelengeduld dit kunststuk wrochtte. En, wat ons locaal-patriottisme mag stree- len, de maakster is mej. Jo Speet, die het ontwerp van haar broer Nico Speet had, beiden Nieuwveners. Kapelaan Nicolaas hield zyn vreugde over dit schoone cadeau voor de parochie niet onder zich. Wel speet het hem erg, dat de Pastoor zelf niet kon komen. Spreker bracht allen recht hartelijk de dank van den zwaarbeproefden herder over en als buitengewone onderscheiding werd toege zegd, dat het vaandel iedere Eucharistische dag bij het Allerheiligste zou mogen staan. De Kapelaan kwam echter ook met een dringende wensch van den Pastoor, n.l. dat de leden van de „St. O." vooral hun bid- halfuur zullen nemen direct na de Hoogmis op de Euch. dagen, daar dan veelal geen geloovigen in de kerk achterblijven. Na de pauze voerden nog het woord de

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7