GRIEKSCHE OPSTAND INEENGEZAKT DINSDAG 12 MAART 1935 DR LRmSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Volkomen overwinning der regeering in het Noorden. De rebellen-leiding gevlucht naar Bulgarije. vlucht naar Bulgarije van den generalen staf, die ook uit Sofia wordt bevestigd. De Grieksche regeerin.g had gedacht, dat gene raal Kamenos. en zijn officieren zich met een specialen trein (van Drama naar De- deagatsj zouden begeven en >had daarom door vliegtuigen de spoorlijn laten vernie len. De officieren kwamen echter in twee auto's bij de Bulgaarsche grens aan, waar hun wagens in de modder bleven steken. Te voet gingen zij daarop naar de Bulgaar sche grens, waar men hun vroeg, met welk doel zij daar kwamen. De officieren ant woordden, dat zij leden van een regeerings- commissie warpn, die met de Bulgaarsche autoriteiten wilde onderhandelen over het overschrijden der grens door vluchtende opstandelingen. De officieren kregen verlof zich naar den grenspost te begeven, waar de dienstdoen de Bulgaarsche officier vaststelde, dat hij generaal Kamenos en de leden van zijn staf voor zich had. De vluchtelingen zei den den geheelen dag niets te hebben ge geten en werden naar het nabijgelegen dorp gebracht, waar hun een maaltijd werd ver schaft. Den nacht zullen zij in den grens post doorbrengen en vandaag zouden zij naar Sofia overgebracht worden. Aan de Bulgaarsche militairen deelde generaal Kamenos mede, dat er onder zijn soldaten muiterij was uitgebroken, terwijl hij bovendien door de regeeringstroepen nabij Dedeagatsj in zijn rug werd bedreigd. Naar verder wordt vernomen, heeft de chef van den generalen staf van Kamenos een einde aan zijn leven gemaakt. Normaler toestand. Nu er in Macedonië en Thracië een nor maler toestand is ingetreden, hebben alle burgerlijke autoriteiten haar werkzaam heden hervat. In Noord-Griekenland wor den voor de rebellen echter militaire recht banken ingesteld, waarvoor zich binnenkort honderden leiders zullen hebben te verant woorden. Naar Drama, Kavala, Xanthi en Alendropolis zijn troepen gezonden. De aangerichte mat'erieele schade wordt op ca. 90 millioen gulden geschat, welke een gevolg is van de beschadiging der vloot, het bombardement, den stilstand in zaken en het buitmaken van bankbiljetten in de veroverde steden. Alleen in Seres is voor 600.000 gulden aan geldswaarden buitge maakt bij de plundering van het filiaal der nationale bank. De schade zal echter, naar de regeering verklaart, gedekt worden door de vermogens der rebellenleiders, welke in beslag zijn genomen. AMERIKA. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Mgr. Diaz zendt een prcl'estschrijven aan den president. Z. H. Exc. aartsbisschop Diaz heeft een schrijven tot den president der republiek gericht, waarin hij met klem opkomt tegen de beschuldiging, als zoude hij zïoh aan eenige overtreding van de wet hebben schuldig gemaakt. BURGEROORLOG IN HAVANA'S STRATEN. Te Havana is het gisternacht in een vol komen duisternis tot hevige gevechten ge komen, tusschen revolutionnairen en re geeringstroepen. - Hierbij is een aantal personen gedood en zijn tientallen mensohen gewond, waaron der drie vrouwen en een kindje. De soldaten, matrozen en politie-agen- ten onder leiding van kolonel Batista open den, gesteun door zoeklichten van he fort Cabana, uit machinegeweren een heftig vuur op de rebellen, die zich op de daken van de huizen aohter in allerijl opgeworpen barricades hadden verschanst. De ver schrikte burgerbevolking was inmiddels in paniekstemming in de kelders van haar wo ningen gevlucht. Kort voor middernacht werd de staat van beleg afgekondigd en in de geheele stad woedde een guerilla-oor- log, die nog hedenmorgen werd voortgezet. Vroeger op den dag hadden de opstan delingen den electrischen stroom in de stad afgesneden en de algemeené staking over het geheele land uitgeroepen. De gevechten hebben zich voornamelijk afgespeeld op de Prado en de Malecon, twee van de mooiste boulevards van Ha vana. Op verscheiden plaatsen ontploften bommen, waardoor de verwarring nog grooter werd. Journalisten, die uit hoofde van hun beroep bij de gevechten toekeken, moesten zich telkens bukken om het ma- chinegeweervuur. te ontwijken. Naar ge meld wordt is één hunner ernstig gewond. De commissaris van politie heeft de meest drastisohe maatregelen genomen om de orde te herstellen. Het parool voor Havana luidt thans: eerst schieten en daar na onderzoeken. Een aantal onschuldige burgers is als gevolg hiervan gewond. Ver gaderingen in café's en samenscholingen op straat zijn verboden. De gevangenissen zijn vol met politieke gedetineerden. Al leen al in het fort Principe zijn er 3500 opgesloten. DUITENLAND VGLKEHSOHD. DE CHACO-COMMISSIE WEER TE GENEVE BIJEEN. De commissie van drie en twintig uit de buitengewone volkensbondsvergadering is gisteren weder bijeengekomen om te over wegen, wat de Volkenbond thans zal heb ben te doen, nu Paraguay de aanbevelin gen van 24 November niet wil nakomen en het lidmaatschap van den volkenbond heeft opgezed. Uit de besprekingen bleek wel, dat in ieder geval twee van de belangrijkste na- buurstaten van Paraguay n.l. Argentinië en Uruguay niet bereid zullen zijn, het noodige te doen, om eerbied voor de aanbevelin gen der volkenbondsvergadering van Pa raguay af te dwingen. Zoowel Cantillo als Guani verklaarden, dat hun regeeringen niet bereid zijn, het standpunt van volkomen onzijdigheid in den oorlog tusschen Bolivia en Paraguay prijs te geven. Argentinië en Uruguay wei gerden eenig onderscheid te maken tus schen den staat, die de aanbevelingen der volkenbondsvergadering heeft aanvaard en den staat, welke dit niet heeft willen doen. De regeeringen van Argentinië en Uruguay willen zelfs ten aanzien van het embargo op de wapenleveringen geenerlei onderscheid tusschen Bolivia en Paraguay maken. De beraadslagingen worden voortgezet. CUITSCHLAKD. DE KERKENSTRUD. Hoe rijksbisschop Müller zich kan terugtrekken. De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft, dat men in Evangelische kringen twee plannen had overwogen, om het dijksbisschop Müller mogelijk te ma ken, zich op bevredigende wijze terug te trekken. In de eerste plaats bestond het plan, een nieuwe crisis te veroorzaken, althans in schijn, waarop het Rijk zou intervenieeren en een rijksminister zou aanwijzen als ge volmachtigd minister voor Evangelische aangelegenheden. Dr. Müller zou zich dan terugtrekken en dr. Marahrens, leider van de Belijdeniskerk, zou dan rijksbisschop worden. Het andere plan was, dat Marahrens tot aartsbisschop zou worden benoemd en dr. Müller een functie zou blijven bezetten, die hem geen uitvoerende bevoegdheid zou geven. De Belijdeniskerk heeft echter reeds medegedeeld, dat iedere vorm van samen werking met dr. Müller onaanvaardbaar is. Het eerste plan heeft speciaal onder de jongeren en atcievere oppositie-groep, nogal verzet uitgelokt, met het oog op de ondervinding, die men had van vroeger staatsingrijpen. Bij geruchte verluidde, dat de rijksmi nister van onderwijs, Rust, zou worden be noemd tot minister voor kerkzaken. Niet alleen riep dit geducht herinneringen wak ker aan het regime van dr. Jaeger, maar Rust staat ook bekend als iemand, die een invloedrijk aandeel heeft in de campagne tegen de kerkelijke scholen. Bovendien heeft men met verontwaardiging verno men, dat op order van Rust een aantal hoogleeraren in de theologie geen actief deel meer mochten nemen aan de kerke lijke beweging. Bovendien had men vernomen, dat dr. Karl Barth, de afgezette confessioneele theoloog, door de politie verhinderd was om in zijn kamers te Bonn met theologi sche studenten te repeteeren. De Synode der Gereformeerde Kerk, tot welke Barth behoort, antwoordde daarop prompt door de vestiging van een eigen theologisch col lege, waarvan Barth leider is gemaakt Uit al deze dingen maakte men op, dat men reeds was begonnen met een poging om een nieuwe „crisis" teweeg te brengen. De Pruisische Synode besloot daarom on middellijk streng op te treden door haar manifest uit te geven. Zij wenschte niet te wachten op nieuwe interventie van het Rijk, waarmede wellicht een nieuwe actie tot oplegging van het Duitsch-Christelijke programma gepaard zou zijn gegaan. Zoo heeft eens te meer de geheele Pro- testantsche oppositie zich aaneengeschaard om stand te houden in 'n eventueele nieuwe crisis. Hoewel het iijitiatief is genomen door de jongere Pruisische groep onder leiding van dr. Niemöller, blijft dr. Marahrens het hoofd der geheele beweging en candi- daat voor de functie van rijksbisschop. DUITSCHE LUCHTMACHT WORDT 1 APRIL OFFICIEEL. Piloten worden officieren. Op 1 April a.s. zal de Duitsche „Luft- streitkraft" officieel worden opgenomen in de militaire organisatie van het Duitsche Rijk. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Mail" heeft, zoodra dit bericht de ronde deed, in diplomatieke kringen te Berlijn, den Pruisischen premier Göring, die tevens Duitsch minister van Lucht vaart is, over deze openlijke bevestiging van het bestaan eener Duitsche luchtmacht geïnterviewd. Tot dusver, zoo deelde Göring mede, werd er slechts gesproken van „vliegers", zonder dat een scherp onderscheid werd gemaakt tusschen hen, wier werk op mi litair gebied lag en de burger-vliegers. Nu de Britsche regeering ons echter een luchtpact heeft voorgesteld en Duitsch- land zich bereid heeft verklaard, zijn lucht macht ter beschikking te stellen om elk land te helpen, dat door een luchtaanval EEN GESLAAGD PLAN DE CAMPAGNE. De revolutie in Macedonië en Thracië is, naar uit de ontvangen rapporten van de generaals Kondylis en Kialistras blijkt, in eengestort. De geheele generale staf der opstandelingen, met generaal Kamenos aan het hoofd, heeft zich gistermiddag om half drie aan den BuLgaarschen grenspost te Magasa in het district Mastanly vervoegd en zich laten ontwapenen. In zijn gezel schap bevonden zich twee kolonels, twee luitenants-kolonels, zes kapiteins, zes lui tenants en de gouverneur van Thracië. Om 3 uur gistermiddag heeft generaal Kialistras aan de regeering gerapporteerd, dat hij den toestand in Thracië meester was. Hij heeft Dedeagatsj en Komotine in genomen en achtervolgt de vluchtende op standelingen. Generaal Kondylis is giste renavond in Kavalla aangekomen, waar hij overnachtte. Hij zou hedenochtend per vliegtuig naar Athene terugkeeren, daar hij van oordeel is, dat de militaire opera ties als beëindigd beschouwd kunnen wor den en dat men zich verder kan beperken tot herstel van de orde in de plaatsen, waar zich nog opstandelingen mochten op houden. Het optreden der regeeringstroepen is geheel geschied volgens het tevoren opge stelde plan de campagne. In de eerste plaats was dit er op gericht de rebellen af te slui ten van de zee, van waar de oorlogssche pen, die zich in handen der muiters bevon den, hulp zouden kunnen bieden. Tevens was er voor gezorgd, dat de loyaal geble ven schepen zich nabij de Macedonische kust bevonden, om de opstandelingen onder vuur te nemen. Onder leiding van generaal Kialistras werd een omsingelende bewe ging uitgevoerd, die niet alleen ten doel had een aftocht naar Bulgarije af te snij den, doch tevens de opstandlingen te dwin gen zich over te geven, zonder dat door een hevig bombardement een bloedbad werd aangericht. -Dat dit plan goed was opgezet, bleek reeds in het begin van gisteren. Zoodra de leiders zagen, dat zij geheel ingesloten dreigden te werden, lieten zij hun soldaten in den steek. Op een plaats namen veertig officieren tegelijk de vlucht, waarop de soldaten zich en massa aan de regeerings troepen overgaven. Nadat was vastgesteld, dat er van een krachtig verzet der opstandelingen geen sprake meer kon zijn, gaf generaal Kondy lis bevel het bombardement door de vlieg tuigen en de kanonnen te staken, om niet onnoodig slachtoffers te maken. Langs de geheele Bulgaarsche grens werden vluch tende rebellen gesignaleerd, van wie velen trachten zich in de bergen te verschuilen. In Seres, dat gisterochtend reeds in han den der regeering was, werden de troepen door de bevolking buitengewoon geestdrif tig begroet, waaruit blijkt, dat de rebellen zich slechts met geweld meester van de stad hebben gemaakt. Gezien het gunstige verloop der operaties gelooft de regeering dan ook, dat de zuivering van Macedonië vandaag voltooid zal zijn. De staf vluchtte. De voornaamste reden voor deze opti mistische verwachting is uiteraard de #wordt bedreigd, werd het noodig duidelijk aan te geven, welk deel der luchtvloot voor dit doel zou worden aangewezen. Vandaar de scheiding, welke voortaan tüsschen de twee categorieën vliegers zal worden ge maakt, een scheiding die ook naar buiten tot uiting zal komen door militaire titels en distinctieven De rangen in de luchtmacht zullen de zelfde zijn als bij de Rijksweer, wat de officieren betreft van luitenant tot gene raal. De uniformen zullen dezelfde zijn als die, welke tot dusver bij de burger-lucht vaart werden gedragen, alleen komen er de militaire distinctieven bij. ENGELAND. WITBOEK-DEBAT IN HET LAGERHUIS. Gisteren heeft majoor Attlee in het Brit sche Lagerhuis de kwestie van het ver schijnen van het befaamde Engelsche Wit boek ter sprake gebracht. Majoor Attlee noemde het Witboek een even merkwaar dig als beklagenswaardig document. Het feit, zeide hij, dat onmiddellijk voor het' bezoek van den minister van buitenland- sche zaken aan Berlijn het Witboek in dezen vorm gepubliceerd werd, is wel zeer ongewoon. Wat de Engelsche bewapening betreft, meende Attlee, dat men den duivel niet met Belzebub kon verdrijven. Hij was van meening, dat er tegen luchtaanvallen geen afdoende verdedigingsmiddelen bestaan, 't Witboek beteekende eén volkomen wijzi ging in de Engelsche politiek. Baldwin verdedigde de plannen tot uit breiding der bewapening oa. door te ver wijzen naar de groote uitbreidingen van strijdkrachten bij andere volkeren, met in begrip van de Vereenigde Staten, Japen en Rusland. Ook maakte hij er melding van, dat in vele landen en vooral in de autoritair ge- regeerde landen, alomvattende plannen ge NU DE EILANDEN! De Grieksche premier Tsaldaris verklaar de gisteravond laat, dat de opstandige be weging in Macedonië en Thracië thans de finitief onderdrukt is. De rebellen wijken overal voor de regeeringstroepen. De regee- ring wijdt thans haar aandacht aan de on derdrukking van de rebellie op de vloot en de bezette eilanden. „Ik ben er absoluut van overtuigd", zeide Tsaldaris, „dat zij daarin zal slagen, daar zij het land achter zich heeft". maakt waren voor de mobilisatie van het geheele volk in tijden van oorlog. Wanneer het Engelsche volk de voorstel len van het Witboek laat uitvoeren, aldus besloot Baldwin, zal het niet alleen voor den vrede werken, doch den vrede in de toekomst verzekeren. Een land, dat niet bereid is de noodige voorzorgsmaatregelen voor zijn eigen verdediging te treffen, zal nimmer moreele noch materieele macht in de wereld bezitten. OOSTENRIJK. DR. RINTELEN'S ADVOCAAT ZIEK GEWORDEN. Zitting plotseling verdaagd. Een.nieuwe sensatie heeft zich voorge daan in het proces tegen dr. Rintelen. De zitting van gisteren, waarin de kamerdie naar Ripoldi, die uit Milaan was aangeko men, zou worden gehoord over de bezoe ken van dr. Weydenhammer, den geheim- zinnigen „onbekende", aan het gezantschap te Rome, werd onmiddellijk na de opening verdaagd, daar de verdediger van dr. Rin telen ziek geworden is. Zou de advocaat he den nog ziek zijn, dan zal het proces mor gen met een nieuwen verdediger worden voortgezet. JAPAN. OOSTERSPOORWEG-ACCOORD. VOORLOOPIG GETEEKF.ND. De verdragen over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn gisteren, nadat de drje betrokken landen zich hier mede accoord verklaard hadden, voorloo- pig onderteekend. De onderteekening ge schiedde voor Japan door den minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, voor de Sovjet-Unie door den gezant Joerenef en voor Mandsjoekwo door den gezant Ting. De definitieve onderteekening zal op 22 Maart aanstaande plaats vinden. China heeft krachtig bij de Sovjetregee- ring geprotesteerd tegen den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg. De Chi- neesche regeering, die mede-eigenaar is van den spoorweg, is van oordeel, dat de transactie onwettig is. De overdracht van de spoorlijn, zoo wordt daaraan toegevoegd, kan op geenerlei wijze van invloed zijn op de rechten en belangen van China. BUiïEUNQSSHE BERICHTEN DE MEXICAAN DIE EEN AUDIëNTIE BIJ DEN PAUS WILDE. Uit Italië verwezen. Naar aanleiding van het door eenige En gelsche bladen en ook door het Fransche blad „Le Jour" gepubliceerde bericht, dat een Mexicaan, die om een audiëntie bij den Paus had verzocht, door de Zwitsersche garde is gefouilleerd en in het bezit van een scherp geslepen dolk is gevonden, kan het volgende worden medegedeeld. Inderdaad heeft een Mexicaan, Nurgay genaamd, verschillende malen een audiën tie aangevraagd by den H. Vader maar on danks alle „aanbevelingen", welke hij bij zich had, werd hij wegens zijn verdachte houding niet toegelaten. Toen hij desondanks voor de zooveelste maal terugkwam, namen de pauselijke gen darmen hem in hechtenis en leverden zij hem uit aan de Italiaansche politie, die een scherpen dolk alsook een goeden pas op hem vond. Omtrent zijn persoon kon men evenwel niets naders te weten komen. Nurgay werd tenslotte door de Romein- sche questuur naar Triest vervoerd en moest, nadat de Mexicaansche consul van het geval op de hoogte was gesteld, Italië onmiddellijk verlaten. TOESCHOUWERS BIJ VOETBAL WEDSTRIJDEN BEVROREN. De koudegolf, welke momenteel Engeland teistert, "heeft in de afigeloopen dagen eeni ge dooden geëlscht. Vier toeschouwers van voetbal-wedstrijden zijn bevroren. Op vele plaatsen valt sneeuw, boven het I Kanaal woeden zware stormen, waardoor de scheepvaart ernstig wordt belemmerd. In de haven van Dover zijn twee Kanaal schepen tegen elkaar gestooten, beide wer den licht beschadigd. ARBEIDERSGEBREK IN PALESTINA. Naar uit Haifa wordt gemeld, heerscht er thans een acuut arbeidersgebrek in Pa lestina. Bij Kfar Saba rotten de sinaasap- pelen aan de .boomen, omdat er niet vol doende plukkers en dragers zijn; daarom worden in Herzlia en Maamana de bouw arbeiders zooveel mogelijk vrij gemaakt om in de plantages te werken. Volgens schatting komt men alleen in de citroencultuurondernemingen thans reeds tweeduizend arbeiders tekort, niet alleen voor den pluk, maar ook voor de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen oogst. Er bestaan plannen voor den bouw van een amusementsgebouw in Tottenham Court Road te Londen. Dit gebouw, waar in ook de Paramount Film Company zal deel hebben, zou een bioscoop met meer dan 3000 plaatsen bevatten, een dancing voor 1000 personen, een bioscoop, waar uit sluitend journaals zouden worden vertoond en 140 moderne flats. BINNENLAND PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Dr. J. Schokking, die benoemd was tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans heeft de voorzittervan het Cen traal Stembureau in deze vacature benc?md verklaard den heer J. van Brugge thans wonende te Heemstede. DE TOLHEFFING. De Ned. R.K. Middenstandsbond aan de Ministers van Waterstaat en Financiën. Het Hoofdbestuur van de Ned. R.K. Mid denstandsbond heeft zich verplicht geacht per 7 Maart j.l. ook zijnerzijds de aandacht van de Ministers van Waterstaat en Fi nanciën te vestigen op de groote bezwaren, welke de door de Ministers voorgestelde wijze van financiering van de versnelde bouw der bruggen over de groote rivieren, door middel van tolheffing, aankleven. Als landelijke organisatie niet tredende in beschouwingen van localen aard, heeft de Bond gemeend zich in het huidig stadium evenzeer van een breedvoerige ontleding en bestrijding van het aanhangige wetsont werp te mogen onthouden in verband met de diepgaande belangstelling, welke het ontwerp reeds van de zijde der op dit ge bied speciaal competente verkeersorgani- saties heeft ondervonden. De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft intusschen, naast de nadeelen van dit wets ontwerp uit economisch en nationaal oog punt, in het bijzonder gewezen op het psy chologisch buitengewoon bedenkelijke van het scheppen van nieuwe financieele slag- boomen en lasten, speciaal voor het be drijfsleven, in den depressietoestand, waar in momenteel ons economisch leven ver keert. Hy heeft daarom de Ministers met aan drang verzocht met de meeste ernst te wil len nagaan, of niet een andere methode van financiering van de versnelde brug genbouw mogelijk en verantwoord is te achten, en het daarheen te leiden, dat, zoo eenigszins mogelijk, een financiering zon der tolheffing tot stand komt. IR. MANSHOLT TREEDT AF BIJ „LANDBOUW". De heer Bonthuis volgt hem op. Met ingang van 1 Maart j.l. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouw- voorlichtingsdienst met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten; bevorderd tot inspecteur van den landbouw hoofd van genoemden dienst, ir. R. P. Bonthuis, thans rijkstvinbouwconsulent in algemeenen dienst met den persoonlijken titel van inspecteur van den Landbouw. INLEVERING VAN RUNDVEE. Binnen enkele weken stop gezet. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling de laatste afleveringen van runderen aan de Ned. veehouderij centrale te doen plaats hebben in de week van 713 April Veehouders, die tegen dien tijd het door hen te leveren aantal stuks rundvee niet geleverd hebben, worden geacht er de voor keur aan te geven, dat het aantal kalveren, dat hun voor het jaar 1935 is toegewezen, wordt verlaagd. Hetzelfde geldt voor rund veehouders, die een of meer runderen heb ben geleverd, welke niet aan de voor leve ring gestelde eischen voldeden, en daar voor in de plaats geen andere runderen hebben geleverd. Veehouders, diealsnog van de gelegen heid tot levering gebruik wenschen te ma ken, moeten zulks vóór 1 April a.s. op de gebruikelijke wijze opgeven. CRISISRESTITUTIE VOOR AARDAPPELEN. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de „Crisis-Restitutiebeschik king 1935 (Aardappelen)". Blijkens deze beschikking heeft de mi nister van Economische Zaken bepaald, dat op elke hoeveelheid aardappelen, weike wegens ongeschiktheid voor de mensche- lijke consumptie door den handelaar aan den teler met diens toestemming binnen 14 dagen zijn teruggezonden en voor die con sumptie ongeschikt zijn gemaakt, of wan neer de bestemming van deze aardappe len veranderd is, met dien verstande, dat zij zijn geëxporteerd of voor proviandee ring van zeeschepen zijn aangewend, uit het Landbouw Crisis Fonds teruggave zal worden verleend van' het bedrag der hef fing, dat ingevolge het bepaalde bij arti kel 12 lid 1 onder a van het Crisis Akker bouwbesluit 1934 op die hoeveelheid is be taald.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6