26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE 32STE JAARBEURS GEOPEND DINSDAG 12 MAART 1935 No. 8062 £eidaelve(3oii/ta/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij 70oruitbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week-2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Over progressie en nog wat. De S D. A. P. is voor progressie, zéér sterke progressie bij de belastingheffing en, in dezen tijd, bij de invoering van salaris verlagingen. Het geld voor de belasting moet men maar halen waar het zit en de hoogere sa larissen moeten eerst nog een heel eind te rug, alvorens het geoorloofd is, aan de la gere te raken aldus woordvoerders der S. D. A. P. in vertegenwoordigende licha men. Wij zijn óók voorstanders van een pro gressie, als hier bedoeld. Maar, ofschoon wij van oordeel zijn, dat er nog al veel ontbreekt, in de prac- tijk, aan de toepassing van het juiste begin sel van progressie, zooals wij dat zien en wenschen toegepast lasten en offers naar draagkracht ofschoon wij omtrent die toepasing lang niet geheel vol daan zijn, toch moeten wij toegeven, dat wij niet zóó ver willen gaan als de S. D A. P. Niet zóó ver willen gaan, als de S. D. A. P. gaat in woorden, in propagandis tische fanfares, doch niet In daden! De anti-rev. ,3otterdammer" heeft eens nagerekend, hoe 't staat met de contributie in de S. D. A. P. En het blad kwam toen tot de hier vol gende cijfers: Voor een inkomen tot en met ƒ10.per week is de contributie vastgesteld op drie centen per week. De loongrens voor de contributie van zes cent is ver legd van 15 naar 20 per week. Bij een inkomen van 10 tot 20 betaalt men dus zes cent, bij- een inkomen van 20 tot ƒ40 tien cent, van 40 tot f 50 twintig cent, bo ven de 50 dertig cent. Hierbij is gekomen een tijdelijke contri- butieverhooging voor de contributieklas sen van tien, twintig en dertig cent met respectievelijk 1 cent, 3 cent en 5 cent. Voorts dient men te bedenken, dat de getrouwde vrouw, die lid is, evengoed con tributie moet betalen, als de man; een ge zin betaalt het dubbele. Slechts werd als verzachting besloten, dat de vrouw, wier man in de eerste loonklasse is aangeslagen, ook drie cent (en niet meer) zal betalen. Aldus een gezin, dat leven moet van tien gulden of minder per week, zal 6 ct. contri butie betalen; dat is 3.per jaar. Gaat het inkomen boven de tien gulden uit, dan betaalt men tot 20.hetdubbele. Ech ter, verdient men meer dan ƒ50.per week, dan is er verder geen progressie; het blijft voor ieder gezinslid 15.per jaar; behoudens de tijdelijke verhooging. Boven de 2500 gulden dus geen ver dere progressie in de contributie ook niet voor goed bezoldigde functionarissen en cumuleerende heeren in de partij. Wel 3 gld. per jaar voor de allerarmsten. Ziehier de daden, de p r a c t ijk van hen, die zoo roepen om en.... reclame maken met progressie! Als men deze cijfers beziet en gaat ver gelijken, dan blijkt weer 'ns, hoe.... goedkoop 't bij ons, Katholieken, is. Men kan lid zijn der R.-K. Staatspartij voor 1 cent per week. Maar: de Katholieken hebben hun finan- Cieele verplichtingen tegenover de Kerk. Ja dat is waar. Maar ook is waar, dat iemand, die zulks wenscht, als Katholiek aan al zijn verplichtingen kan voldoen, van al zijn rechten kan gebruik maken, zonder dat het hem één cent kost, vanaf zijn geboorte tot en met zijn begrafenis, al wordt hij ook honderd jaar of nog ouder. „Het Roomsche geloof is duur". Ja, het Geloof vraagt geldelijke offers en wekt op tot offers in geld, met klem en na druk, maar de Kerk verplicht of dwingt niet daartoe niemand en allerminst de armen, de lijders aan een minimum-be staan! De secretaris-generaal over den algemeenen toestand. De beurs goed bezet, maar minder buitenlandsche deelnemers. Een belangrijke nieuwe textielgroep. Heden is de twee en dertigste Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht aangevan gen. Zonder eenige formaliteit geschiedde de opening: de poorten der jaarbeurs wer den voor de bezoekers opengesteld en het zaken-doen begon. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers reeds een bezoek aan onze jaarbeurs ge bracht. Hoewel nog lang niet alle stands gereed waren en overal in de groote jaar beursgebouwen en op het Vreeburg nog getimmerd werd, konden wij toch reeds een goeden indruk van het geheel krijgen, een indruk, die volkomen bevestigt de mededeelingen, welke ons door den secre taris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, werden gedaan. De rede, welke hij voor de verzamelde journalisten ter inleiding van hun bezoek hield, getuigde van een zakelijke kijk op den economischen toestand, zooals wij dit van hem gewend zijn. Een verheugend teeken achtte hij het, dat het zakenleven zich bij de gewijzigde economische om standigheden weet aan te passen en dat blijkt, dat de zakenmenschen het hoofd koel houden. „De mentaliteit van hen, die meenen" aldus de heer Graadt van Rog gen ,,de huidige moeilijkheden alleen te boven kunnen komen, door in elk geval, blindelings, maar iets nieuws te probeeren en dat onbekende nieuwe toe te juichen, alleen „omdat het nieuw is", past volko men in het paradoxale beeld, dat de we reld, waarin wij leven, te zien geeft. Zul len inderdaad de nieuwe tijden de oude normen kunnen ontberen, die nu klakke loos over boord worden geworpen of wacht het aanbreken van den nieuwen dageraad juist op het verkleinen van de door den wereldoorlog ingeleide, door de crisis vergroote, afwijkingen dier oude normen?" Spr. constateerde, dat het merkwaardig is, dat het bedrijfsleven in sterke mate immuun blijkt te zijn geworden voor exces sieve fluctaties. Het is of men, temidden van het drijfzand, op de plaats, waar men staat, iets meer vasten grond onder de voeten krijgt. Internationaal doet zich het verschijnsel voor, dat vooral voor ons land van het grootste belang kan zijn. Zoo dit streven zich zal weten door te zetten; al om in de wereld openbaart zich een groei en versterking van de krachten, die naar 't slechte der handelsbarrières streven. Er gaat een kreet om „export" over de we reld en men gaat inzien, dat ook nu nog evenals in de zoo zeer gesmade „oude" wereldexport zonder import niet kan be staan. Sprekende over den toestand in ons land, meende de heer Graadt van Roggen, dat deze sinds het vorige jaar niet slech ter, noch beter, doch eerder verwarder is geworden. Dit schrijft hij toe aan de door voering en doorwerking van de vele cri sismaatregelen, met name van het contin- genteerings- en clearingsysteem. Als lichtpunten noemde spr. de orders, welke de Nederlandsche industrie door sa menwerking gedurende den laatsten tijd heeft kunnen plaatsen in Rusland, Turkije en Zuid-Amerika en de dalende kapitaal rente, hetgeen de kansen verhoogt om het bedrijfsleven zijn winstgevendheid te doen herkrijgen. Tenslotte deed de heer Graadt van Rog gen eenige mededeelingen over de jaar beurs zelve. Ondanks het niet deelnemen van Frankrijk, Algiers en Polen met col lectieve inzendingen, tengevolge van de internationale handelsbelemmeringen, telt deze jaarbeurs 1891 deelnemers (vorig jaar 1725) met 15082 M2. verhuurde op pervlakte (vorig jaar 14642 M2). Deze groote deelneming is te danken aan de energie en de ondernemingsgeest van het Nederlandsche bedrijfsleven, waarvoor spr. hulde bracht. Wat het buitenland betreft, zijn er col lectieve inzendingen van Duitschland, Bel gië en Zwitserland, waarvan laatstgenoem de in een afzonderlijk groot paviljoen op het Vredenburg. Een bijzonder verheugend teeken voor deze jaarbeurs is verder de deelneming voor de eerste maal van de gezamen lijke Nederlandsche textielindustrie, onder den suggestieven naam „Onze Kunstzijde Textiel". Dit is een gróotsche demonstra tie van hetgeen de Nederlandsche textiel industrie presteert. JEUGD IN NOOD Vol vertrouwen ziet de heer Graadt van Roggen de toekomst tegemoet, een ver trouwen, dat in sterke mate gedeeld wordt door den heer F. H. Fentener van Vlissin- gen. In de speech, welke de president van de Internationale Kamer van Koophandel aan de lunch hield, meende hij, dat het jaar 1934 het einde heeft gebracht van het autarkisch streven in de verschillende landen. De weg naar het economisch herstel zal lang zijn, doch internationaal komt men tot het inzicht, dat samenwerking noodig is, ook in het belang van de jaarbeurs en in het algemeen. De K. N. A. C. op de Jaarbeurs. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club blijkt een trouwe klant van de Jaarbeurs te Utrecht te zijn. Ook op de voorjaarsbeurs is zij weer aanwezig, dit maal op de vierde verdieping, waar zij evenals op de R. A. I.-tentoonstelling pro paganda maakt voor de instelling van hoofdwegen waarop het snelverkeer den voorrang heeft boven het verkeer op de zijwegen. Door middel van diorama's met bewegende voertuigen worden het nut en de verhoogde veiligheid dezer wegen ge demonstreerd. Voor het overige wordt op velerlei wij zen op het werk der K. N. A. C. zoowel in het belang van de automobilisten in het algemeen als in dat harer leden in het bij zonder, gewezen. Wie eens iets meer wil weten omtrent de nuttige werkzaamheden dezer Club late zich eens ter dege voor lichten door den op den stand aanwezigen ambtenaar. Het standnummer is 4097. K. L. M. op de Jaarbeurs. Evenals in vorige jaren, is de K. L. M. weer vertegenwoordigd op de Jaarbeurs te Utrecht. Haar stand geeft een beeld van de talrijke verkeersmogelijkheden, welken dezen zomer den reiziger geboden worden: 150 belangrijke Europeesche steden kan men binnen één dag door de lucht berei ken. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de nieuwe lijnen naar Praag en Milaan op de as. verdubbeling van den AmsterdamBatavia-dienst. Voorts is er een kaart van het binnenlandsch luchtver keer, waarop tevens aangegeven staat, waar dezen zomer rondvluchten gehouden worden. Verder zijn vliegtuigmodellen, foto's en posters tentoongesteld. In Juni komt te Genève op de Interna tionale Arbeidsconferentie het vraagstuk der Jeugdwerkloosheid ter sprake. Zorgvuldige enquêtes in verschillende landen hebben de ontzettende gevolgen van het niets te doen hebben en het niets doen der jeugd, in sprekende taal, de taal der cijfers, aan het licht gebracht. Licha melijke verzwakking, stoffelijke nood, ont moediging, onverschilligheid voor vakken nis, moreele en sociale gevarenin alle landen ongeveer dezelfde toestand. Trouwens, gemakkelijk te begrijpen voor iemand, die weet wat er in het hart van een jong mensch omgaat; hier speelt het al- gemeen-menschelijke-zijn immer dezelfde rol. Maar nu? De diagnose is klaar en duidelijk. We kennen het euvel. En we zijn het allen roe rend eens dat er moet worden ingegrepen. De jeugd, de bloesem van de menschheid, lichamelijk, geestelijk en moreel laten ver kommeren, is het domste, het gevaarlijk ste en het immoreelste wat er beproefd kan worden. Maar wat moet er gebeuren? Welke mid delen bestaan er of kunnen er worden uit gevonden tegen de kwaal van de werkloos heid der jeugd? Dit vraagstuk is m.i. dubbel. Ten eerste: wat kan er direct gedaan worden om de betreurenswaardige gevolij gen van het gedwongen niets-doen te tem peren? Ten tweede dit natuurlijk op langere, misschien tamelijk lange termijn hoe kan het vraagstuk werkelijk opgelost worden? Of zoo <£it te radicaal schijnt, langs welke wegen is er geleidelijk een oplossing te verhopen? Wat direct gedaan kan worden als noodhulp. Ze niet aan him lot overlaten Duizenden en tienduizenden, bij het verlaten van de school, vinden geen werk. Duizenden van school af sedert een of meerdere jaren, heb ben nooit werk gehad of zijn werkloos ge worden. Alle die jeugdigen weven het be ruchte „minderwaardigheidscomplex" om hun ellendig bestaan; dreigen ongeschikt te worden voor deugdelijke werk; zakken langzaam, doch op verontrustende manier, als mensch af; weerstaan op de duur niet aan de verleiding van de straat; meenen stille verwijten van thuis op te vangen; voelen zich verlaten en ongelukkig.... ge ven de moed op. Dat milieu, die kring waarin ze zich zien opgesloten, moet absoluut doorbroken worden. Ze moeten zien dat ze niet aan hun lot overgelaten worden. Ze moeten lichten zien schemeren in hun donker bestaan. Hier en daar, nog veel te weinig, ook niet overal voldoende gesteund, soms door de werklooze jongens zelf niet voldoende gewaardeerd, werden lokalen ingericht, waar deze diep-bedroefden in een sfeer van sympathie, nuttig bezig gehouden worden met knutselwerk, veredelende ontspanning, ontwikkelingsmogelijkheden etc. Door verschillende jeugdorganisaties werden werkkampen ingericht, al waar kosteloos een veertien dagen kost en inwoning, werk en levensmoed, naasten liefde en kameraadschap wordt geboden. De regeering steunt wat ze kan. Steunt ook in verschillende landen het verschaffen van nuttig werk, buiten de kampenIn Duitschland bestaat zoo iets ais v r ij w i 1- lig gedwongen worden tot niet direct noodig, maar toch ook weer niet gansch onnuttig werk. (Duitschland slaat het re cord van eigenaardige woord- en werke lijkheidskoppelingen). In Zwitserland be staat een „dienst van vrijwillige arbeid" etc. etc. Men mag alle die pogingen niet kleineeren. Beter iets dan niets. Toch is en blijft het lapwerk. Een betrekkelijk heel klein getal werkloozen wordt er door be reikt. Het kost te veel geld om algemeen doorgevoerd te worden. Het is een zoeken naar de vierkante cirkel, werkobjecten te vinden voor duizenden en duizenden, die loonend of ongeveer loonend zijn, zonder het werk van niet-werkloozen te rooven, en dus het probleem te verplaatsen. Welke wegen kunnen naar een oplossing voeren? Kortere arbeidsduur Betere verdeeling van de beschikbare arbeid. Beperking van loonende arbeid der vrouwen en meisjes. Verlenging leerplicht L.O. Vroegere pensionneering, of verlegging der ouderdomsgrens. 0 Strenger optreden tegen cumulatie. Natuurlijk zit aan dit alles ook meer dan een „maar". Het zal overal niet 'zoo maar direct kunnen worden doorgevoerd. En het kan zeker niet, wanneer absolute vrijheid wordt gelaten aan een ieder om het door te voeren of niet. Het nut, de noodzake lijkheid van een internationale regeling en dus van het Internationaal Bureau van de Arbeid te Genève, komt hier wel heel dui delijk naar voren. Het ligt voor de hand, dat de techniek immer voortschrijdt, dat het mechanisme meer en meer de slafelijke arbeid elimi neert; dat de mensch, in andere woorden minder en minder lastdier en meer mensch kan zijn. Dus tijd en mogelijkheden wor den geboden om zijn hoogere vermogens te ontwikkelen. Met minder spierarbeid kun nen we voldoende produceeren om in de menschelijke behoeften te voorzien. Sedert vijftig jaar zijn we de weg opgegaan van korter arbeidstijd en meer menschelijke vorming. Waarom zouden we plots blijven stil staan op die weg? Alleen dient de vraag gesteld of we die bevrijding wel mensche- lijk, wel edel genoeg, en niet te veel genot zuchtig hebben gezien. .De jonge werkman van verschillende lan den is doende met een wereld-petitionne ment van jeugdige werkloozen aan de In ternationale Arbeidsconferentie te Genève. Het is bedoeld als een verzoekschrift, een dringend beroep op de regeeringsvertegen- woordigers te Genève. „Eerbied, hulp en bescherming voor alle jonge werkloozen" wordt bepleit. Gevraagd wordt: 1. Moreele en materieele steun. 2. Inschakeling van de jonge werkloo zen in de productie. Het kan niet anders dan goed zijn dat die machtige en aangrijpende stem van millioe- nen goedwillende jeugdigen in Genève worde gehoord. J. COLSEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De opstand in Noord-Griekenland vol komen in elkaar gestort. De leiders vluchtten op Bulgaarsch grondgebied. (2de blad). De Duitsche luchtmacht wordt op 1 April officieel. (2de blad). Burgeroorlog in de straten van Havana. (2de blad). BINNENLAND. De candidaatstelling voor de Provinciale Staten in den Kieskring Leiden. (1ste blad) Opening van de Intern. Jaarbeurs te Utrecht. (1ste blad). Koningin en Prinses teruggekeerd uit Zwitserland. (2de blad). Weer proeven van Wardenier, die niet doorgaan. (2de blad). De instorting van den Griekschen opstand. VENIZELOS GEEFT DEN STRIJD OP. Het normale regime op Kreta hersteld. ATHENE, 12 Maart. (V. D.). De lei der van den Griekschen opstand, Venizelos met zijn vrouw en de overige leidende per sonen die bij den opstand betrokken wa rén, zijn met den kruiser „Aweroff" van Kreta vertrokken met tot nog toe onbe kende bestemming. De aanhangers der Grieksche regeering, die door de Venize- listen als gijselaars waren gevangen geno men, werden voor het vertrek der opstan delingenleiders in vrijheid gesteld. Het normale regime is op het geheele eiland hersteld. ATHENE, 12 Maart. (V. D.). De tor pedojagers „Leon" en „Psara" en de duik boot „Nereus", die zich tot nog toe bij de opstandelingen hadden aangesloten, heb ben zich ter beschikking van de regeermg gesteld. Men acht het waarschijnlijk, dat ook de kruiser „Aweroff" hun voorbeeld zal volgen nadat de opstandige officieren naar een veilige plaats zullen zijn gebracht Te Athene heerscht groote vreugde over deze successen. Vanmiddag zal voor het huis van minister-president Tsaldaris een groote betooging plaats vinden. ATHENE, 12 Maart. (V. D.). De op standige officieren hebben de schepen die in de haven van Soeda op Kreta voor an ker lagen verlaten en zich ingescheept aan boord van den kruiser „Aweroff", die zoo als reeds gemeld werd met onbekende be stemming het anker heeft gelicht en zich reeds in volle zee bevindt. De overige sche pen der opstandelingen staan thans alle ter beschikking van de regeering. Griekenland eischt arrestatie van generaal Kamenos c.s. ATHENE, 12 Maart. (V. D.). De Griek sche regeering heeft den Griekschen con sul-generaal te Phillippopel bevolen zich naar de Bulgaarsch-Grieksche grens te be geven en de 60 millioen drachmen, die de opstandige generaal Kamenos heeft mede genomen, in beslag te nemen. Tegelijker tijd moet de consul arrestatie van gene raal Kamenos en zijn officieren eischen. Ook de Grieksche gezant te Sofia heeft opdracht gekregen in dezen zin stappen bij de Bulgaarsche regeering te doen. De verliezen van de gevechten van gis teren bedragen elf dooden en 28 gewon den. Volgens te Athene ontvangen berich ten treft Venizelos voorbereidingen per vliegtuig van Kreta te vluchten. Waarheen hij zich denkt te begeven is onbekend. MR. TRIP PRESIDENT DER B.S.B. BAZEL, 12 Maart (V.D.). De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A Trip, is benoemd tot president van de Bans voor Internationale betalingen te Bazel, terwijl tot vice-president is benoemd mr. J. W. Beyen, directeur van de Rotterdam- sche Bankvereeniging N.V. Mr. Beyen zal zijn nieuwe functie per 1 Mei a.s. aanvaarden. Mr. Trip is de eerste week van Mei nog verhinderd en zal der halve 8 Mei a.s. in functie treden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1