Vrouwenhanden DINSDAG 12 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 DE MOORD IE RUMPT. Omtrent den afschuwelijken moord, die gistermorgen te Rumpt door den 60-jarigen Buunders op de 70-jarige weduwe W. van Wijk is gepleegd, verneemt de „Telegr.", dat de moordenaar vermoedelijk reeds lan gen tijd met het plan heeft rondgeloopen om de vrouw van het leven te berooven. De oude man, een eenzame keuterboer, die op korten afstand van de weduwe Van Wijk woonde, koesterde blijkbaar een die pe haat tegen de vrouw. Van zijn broer, die vaak oneenigheid met haar had over kleine, onbeteekenende dingen, had hij meermalen verhalen gehoord, die zijn wrok tegen de oude weduwe nog verergerde. Men heeft het aan den oogenscnijnlijk kal- men en bezadigden Buunders echter niet kunnen bemerken. Kalm sleet hij zijn le ventje in het stille dorp, slechts een enke len keer luchtte hij zijn hart tegen zijn broer. Niemand achtte hem in staat een misdrijf te plegen, zooals hij thans op zijn geweten he^ft. De oude vrouw, die dikwijls naar de kerk ging, moest steeds langs zijn nederige woning aan den Middenweg en ieder en keer als zij 's morgens langs ging, laaide zijn wrok tegen haar op. Op dezen kouden wintermorgen volvoer de hij plotseling zijn vreeselijk plan. Toen hij de oude weduwe weer zag aankomen, greep hij een bijl, stormde daarmede zijn huis uit om vervolgens op een stille plek van den weg zijn vijandin te dooden. Hij bracht de niets kwaads vermoedende vrouw een hevigen klap op het hoofd toe en na dat zij doodelijk gewond ineen was ge zakt, nam B. de vlucht. Korten tijd later liep hij naar den rijks veldwachter Van Bergen te Rumpt, aan wien hij zijn ontzettende daad vertelde. „Arresteer me maar Van Bergen. Ik heb een moord gepleegd. Ik heb de weduwe Van Wijk de hersens ingeslagen". De veldwachter, die eerst nog twijfelde of de oude boer wel de waarheid sprak, zoo gruwelijk klonken hem deze woorden in de ooren, kwam spoedig toen hij verschil lende nadere bijzonderheden had gehoord, tot de conclusie, dat B. inderdaad een moord had gepleegd. Toen Buunders nog verteld had, dat hij de bijl direct na den moord in de Linge had geworpen, nam de veldwaohter hem mee naar het politiebureau te Deil om hem daar op te sluiten. Onderweg zei Buunders nog, dat hij heelemaal geen spijt van zijn daad had. „Als ik haar gisteren bad gezien, was zij er toen al aangegaan". Dat was het cy nische antwoord van den zonderlingen man, toen v. Bergen hem later nog eens aan den moord herinnerde. De veldwachter waarschuwde direct den burgemeester, mr. Kolff, die Buunders na derhand een langdurig verhoor afnam. De veldwachter ging onmiddellijk naar de plek aan de Linge, waar de dader de bijl in het water zou hebben gegooid. In derdaad vond hij op circa drie meter van den kant het met bloed bevlekte voorwerp. Het stoffelijk overschot van de ongeluk kige vrouw was intusschen reeds naar haar woning overgebracht Ook later wist Buunders niets anders te zeggen, dan dat hij de oude vrouw alleen uit groote haat had vermoord. t>e man zal heden naar Utrecht worden overgebracht om daar voor den officier van Justitie te worden geleid. De burgemeester heeft in den loop van den dag den broer van den moordenaar nog gehoord. Deze man deelde echter mede, dat hij niets van het vreeselijke voornemen van zijn broer heeft afgeweten. Het ontzettende drama heeft groote be roering in het rustige dorp verwekt. SPORT VOETBAL KAMPIOENSCHAP VAN U.V.S. Voor de Radio-Distributie. Tijdens het sporthalfuurtje van de Ge meentelijke Radio-Distributie, Donderdag avond aa. tusschen 7.30 en 8 uur zal de heer J. G. A. Janssen een vraaggesprek houden imet den heer H. Lam an, secretaris van U.V.S. naar aanleiding van het behaalde kampioenschap. SCHAKEN DE LEIDSCHE SCHAAKCLUB .JPHILIDOR". De winterwedstrijd in deze club, waar van het le tiental onlangs het kampioen schap der eerste klasse van den Schaak bond voor Leiden en Omstreken behaalde, verloopt vlot. In de hoogste groep zijn reeds bijna alle partijen gespeeld, alleen C. J. Kooreman moet er nog twee spelen, n.l. tegen G. Pels en tegen J. J. Abspoel. De eerste prijs werd ditmaal gewonnen door J. E. Stol, die van de 7 te spelen partijen er 6 won en slechts één remise maakte. Hij legde daardoor tevens beslag op den uit geloofden wisselprijs. Voorts behaalden in deze groep G. Pels 4 1/2 uit 6, C. J. Koore man 3 uit 5, P. Herfkens 4 uit 7, P. J. v. d. Zeeuw 3 uit 7, J. J. Abspoel 3 uit 6, J. Buur man en W. Verver elk 1 uit 7. Ook in de tweede groep is al vTij wat ge speeld. Hierin staat J. de Boer met 9 p. uit 10 partijen het beste. Ook J. v. d. Wil'h behaalde een gunstig resultaat met 7 p. uit 9 partijen. C. J. v. d. Wilh verkreeg 6 p. uit 10 partijen en V. J. Verhaar 4 p. uit 10 partijen. De overige deelnemers in deze groep brachten het er minder goed af. Het tweede tiental van Philidor speelt a.s. Maandag 18 Maart in het clubgebouw aan de Breestraat (Café Neuf) een vriend- schappelijken wedstrijd tegen het tweede tiental der Leiderdorpsohe Schaakclub. PAARDENSPORT P. OLY. t Secretaris van de Kon. -Neder!. Harddraverij en Renvereeniging. Op 62-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer Piet Oly, secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Harddrave rij en Renvereeniging. De heer Oly was een van de bekendste figuren op het ge bied van de draf- en rensport, die reeds vele jaren deel heeft uitgemaakt van het bestuur van bovengenoemde vereeniging, meldt de „N. R. Crt." Omstreeks 1900 maakte de heer Oly deel uit van het draverij-comité te Bergen, en niet lang daarna volgde een verzoek om lid te worden van de K. N. H. en R. V. Dit verzoek ging uit van den heer J. van Stolk, doch het werd niet aangenomen. De heer Oly, die in het hartje van Noord-Holland woonde, vond de afstanden een te groot bezwaar door de toen nog zeer slechte reisgelegenheid. In het laatst van 1906 werd de heer Oly benoemd tot burgemeester van Buiksloot, doch op de derby-meeting in 1907 te Bus- sum kwam de heer van Stolk opnieuw met het verzoek tot den heer Oly om toe te treden tot de Nederlandsche, daar nu het bezwaar van de slechte verbindingen goed deels vervallen was. Dit maal accepteerde de heer Oly en in dat zelfde jaar nog werd hjj secretaris van het draverij-comité en inspecteur .van het fonds tot bevordering van de paardenfokkerij in Nederland. Juist in deze laatste functie heeft de heer Oly zeer veel tot stand gebracht. De ter aardebestelling zal plaats vinden Woensdag a.s. te kwart voor drie op Oud- Eik en Duinen. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Voetbal. Het 2e elftal van VCH ont ving voor een vriendschappelijke match WL ni van Voorschoten. Alhoewel er een sterke vind dwars over het veld stond, wist WL voor de rust 4 maal het doel van VCH te vinden. Na de rust ging WL door met nog 4 maal een doelpunt te maken, totdat te gen het einde in zeer korte, maar vinnige strijd ook VCH nog 3 maal doelde. De uit slag was 83 voor WL. De junioren hadden bezoek van de junio ren Nicolaas Boys van Nieuwveen. Ook de zen waren goed op dreef; de rust ging in met 20 voor N.B. Na de rust maakte VCH ook een doel punt; de uitslag was 21 voor Nicolaas- Boys. B. V. L. Bij de gehouden kringschiet wedstrijd in de zaal van den heer J. Wit- teman alhier behaalde de afd. Aarlam 219 punten, afd. Papenveer 216 p., afd. Hoog- made 227 p., afd. Woubrugge 223 p., afd. Langeraar 207 p. De afd. Langeraar moest ook nog voor de eerste serie schieten, wat nu gedaan werd met 218 punten. De prijs voor een verrassing wist de afd. Langeraar in de wacht te sleepen. Vrijdag 15 Maart de wedstrijd in café Verhoef, Papenveer. HILLEGOM. Bonwen. Aan de N.V. Aannemersbe drijf voorheen J. v. d. Bosch en Zn. is op gedragen het bouwen van een burger woonhuis aan den Zilkerduinweg in de Zilk voor rekening van den heer Th. van Haaster. Schaken. De schaakclub „De Uil" heeft haar jaarvergadering gehouden. De heer J. J. Bol werd bij acclamatie in het be stuur herkozen. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van 2 commissarissen, werd voorzien door benoeming van de hee- ren Th. Schouten en W. Worsteling, die de benoeming aanvaardden. Besloten werd, een krachtige propaganda-actie te organi- seeren voor het werven van nieuwe leden. De avond werd besloten met simultaan- spelen door 2 leden der club tegen hun an dere clubgenooten, wat steeds een attrac tie bleek te zijn voor de deelnemers. IJzeren lichtpaal. Aan de Leidsche- straat is een ijzeren lichtpaal geplaatst ter vervanging van de betonnen, welke over het algemeen een kortstondigen levens duur hebben. KATWIJK. Geboren: Rudolf Cornells, z: van A. Zandbergen en B. Wesselijk. Jacobus z. van J. Hoek en L. Dijkhuizen. Nicolaas z. van C. Ouwehand en L. van Duiven voorde. Adriaan Marie zoon van W. Kalkman en J. van Driel. Overleden: J. Glasbergen 21 maan den zoon van J. Glasbergen en J. van Duin. M. Zwanenburg 79 j. W. Kruijt 48 j. J. Heeg echtg. van J. G. Bergman 57 jaar. G. van Beelen 76 jaar wed. van P. de Best. C. Jonker 39 j. echtgen. van A. Vake visser. A. C. Wassenaar 38 j. wed. van W. E. Parlevliet. Ondertrouwd: J. de Jong en T. J. Grul. Getrouwd: F. J. Parlevliet en L. K. Bokslag. C. v. d. Plas en W. Zuyderduyn. LISSE. Vaccinatie. Op Donderdag 21 Maart 1935, zal in deze gemeente de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting op de gewone spreekuren van de geneeskundigen, alhier. NOOTDORP. Afsluiting electrisch net. Belangheb benden worden er op gewezen, dat de elec- trische stroom in deze gemeente zal zijn afgesloten op Woensdag 13 Maart ai. van des voormiddags 9 uur tot des namiddags half twee. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gedeeltelijke geslotenverklaring van een brug. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat blijkens bekendmaking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de dubbele opnaalbrug over het Aarkanaal te Alphen a. d. Rijn gesloten is verklaard voor motorrijtuigen en aanhangwagens, welke een gewicht van 6000 K.G. te boven gaan. De B. B. N. teekent hierbij aan, dat het stelsel van beperking van het gebruik der wegen door het stellen van maximum be lasting voor in die wegen gelegen brug gen, zich wel op ontstellende wijze uit breidt en de belemmering van het goede renvervoer over den weg hand over hand toeneemt. NIEUWKOOP. ONS POLDERWATER. Hoe komt 't, dat het verkleurt? Het Rijksinstituut voor biologisch visscherijonderzoek te Amsterdam, af deeling kust-, rivier- en visscherij onderzoek heeft sinds eenigen tijd een onderzoek aanhangig gemaakt naar den toestand van het water in onze plassen. Daarin is in de laatste jaren een belangrijke verandering ontstaan, hetgeen zich uit in een eenigszins troebele verkleuring van het water, terwijl dit vroeger helder was. Deze verandering wordt veroorzaakt door een microscopisch klein organisme, dat vrij wel het geheel jaar door in het water wordt aangetroffen. De verkleuring is het hevigst opgetreden na de overstrooming, tengevolge van de doorbraak der kade van de Kromme Mij drecht in den winter van 19281929, toen het zoo erg was, dat de vischtuigen en ook de visch in fuiken na een paar dagen ge heel met een laag waren aangeslibt. Dit is zich echter weder geleidelijk gaan verbeteren, echter is de kleur niet als on geveer 5 a 6 jaren geleden. Of dit nog een gevolg is van de vermenging met het voornoemde water van de Kromme Mij drecht staat niet vast, zeer wel is mogelijk, dat ook het Rijnwater, dat jaarlijks in vrij groote hoeveelheid in onze polder wordt ingelaten, hiervan de schuld of mede de schuld is. Dit Rijnwater toch, dat vóór on geveer 10 jaren nog zoo helder en schoon was, dat de schippers, die passeerden, spe ciaal daarmede hun watervoorraad aan vulden, is thans geheel vervuild en grauw geel van kleur geworden. Zeer waarschijnlijk wordt dit veroor zaakt door de rioleeringen welke steeds meer daarop uitloozen. Zoo heeft bijv. de gemeente Bodegraven in de laatste jaren een volledig rioolstelsel gekregen waar mede alle afval en drekstoffen in den Rijn worden uitgeworpen, terwijl deze voor heen, voorzoover er riolen waren, werden afgevoerd naar de lager gelegen polders achter Bodegraven. Eigenaardig is ook, dat het verschijnsel zich uitsluitend voordoet in de groote plas sen en niet in de slooten en poelen, of schoon zij met die plasen in open verbin ding staan. Dit schrijft men weder toe aan den plantengroei, welke op den bodem van de groote plassen niet voorkomt, doch op den bodem elders wel, wat weder aldus verklaard wordt, dat de organische stof fen, levende diertjes als alg en dergelijke zich op de planten vastzetten en daarop de eigenaardige sliblagen vormen, waarschijn lijk weer dienend tot voedsel van andere diersoorten enz. Het onderzoek wordt echter nog voort gezet. WOERDEN. Eerste Plechtige H. Mis. Wederom zal dit jaar de parochie Woer den een harer zonen tot de eer van het priesterschap zien verheven worden. De eerw. frater Bertram van Breukelen van de orde der Minderbroeders zal op Zondag Laetare te Weert de H. Priesterwijding ontvangen. De eerste plechtige H. Mis te Woerden heeft plaats op Eerste Paasch- dag, des morgens om tien uur. Stille Omgang. Het aantal deelnemers aan de Stille Omgang is nog eenigszins vooruitgegaan vergeleken met vorig jaar. Het aantal bedroeg nu 97. Zooals de laat ste jaren de gewoonte was, ^loot men we derom bij Gouda aan. Voor het vertrek had nog een kort voorbereidingslof plaats. De weleerw. pater Veldhuizen had de geeste lijke leiding. Groenten aan werkloozen. Naar we vernemen wordt deze week in onze ge- ENKELE VASTEN-GERECHTEN Wat zullen we in den Vastentijd als mid dagmaal gebruiken? Dit is de vraag, welke duizenden huismoeders zich weer stellen, die hare menu's in overeenstemming te brengen hebben met kerkelijke voorschrif ten. Voor onze grootmoeders was de Vasten een tijd van ware en zware puzzles, wan neer ze dan haar gezin toch een gezonden, voedzamen en tevens smakelijken maal tijd wilden voorzetten. Wat dat betreft leeft ons geslacht ge makkelijker, nu de wetenschap ons pre cies geleerd heeft welke voedingsstoffen ons lichaam dagelijks noodig heeft en in welke verhouding deze stoffen in de be schikbare voedingsmiddelen voorkomen. Zoo weten we nu b.v., dat we met be hulp van de eiwitrijke peulvruchten, zui velproducten (kaas, zoete- en karnemelk, yoghurt) en eieren, maaltijden kunnen be reiden, welke aan vleeschgerechten volko men gelijkwaardig zijn, terwijl de indus trie ons tegenwoordig stoffen levert, die flauwe kost in een smakelijk, pittig gerecht veranderen. In dit verband denken we b.v. aan Mag- gi's Aroma, die in de Vastentijd mag wor den gebruikt. Met behulp er van worden aan roer-eieren, spiegél-eieren, sausen, sa- laden, warme groentenschotels en soepen een krachtige, 'opwekkende smaak gege ven, zoodat we niet behoeven te vervallen in de eentonigheid van het steeds weer gekookte ei. Over soepen gesproken, ook op dit ge bied komt de industrie de huisvrouw tij dens de Vasten te hulp en fabriceert b.v. de firma Maggi in tabletvorm Koninginne soep, Rumfordsoep, Tomatensoep, Windsor- soep en Selderysoep, welke wel dierlijk vet, doch absoluut geen vleeschbestanddeelen bevatten en dus wel in Vastentijd ge bruikt kunnen worden; laatstgenoemde soep bevat bovendien uitsluitend plantaar dig vet. Een paar aanwijzingen voor menu's voor middag- en avondmaal en eenige recepten mogen hier volgen. MENU'S. Gebonden aardappelsoep, schotel van prei of Brusselsch lof met hardgekookte eieren en aardappelpurée. Maggi's Koninginne- en seldry-soep, scho tel van witte boonen met eiersaus en ge bakken aardappelen. Haringsla, pannekoek met kaas. Voor avondmaal: Aardappelbollen met kaas, broodpudding met kaas. Gebonden aardappelsoep (4 pers.). 11/2 L. water, 2 theelepels Maggi's Aro ma, 1 prei, 1/2 seldery-knol of 1/2 bosje selderygroen, pl.m. 10 aardappelen, 50 gr. zout. Maak de prei en de seldery schoon, snijd ze in stukjes en wasch ze. Doe ze met het zout in het kokende water en kook ze zachtjes gaar. Voeg, waneer ze half half uur gekookt hebben, de geschilde en in stukken gesneden aardappelen toe en laat deze ook gaar koken. Roer de massa dan door een vergiet. Smelt de boter in een pannetje, voeg de bloem toe, roer deze glad doe er dan, onder roeren het aardappelnat bij. Laat de soep, onder af en toe roeren meente een aanvang gemaakt met de dis tributie van goedkoope groenten aan werkloozen. Eenige werkloozen zullen zelf bij deze distributie actief worden betrok ken. ZOETERWOUDE. R. K. Bond van Oud-Cursisten. Bo vengenoemde bond hield zijn jaarverga dering in 't patronaat, onder voorzitter schap van de heer G. de Jong. De secretaris, de heer C. van Leeuwen, bracht het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat er dit jaar weer flink is gewerkt o.a. is er dit jaar weer een melkcursus gehou den, welke goed is geslaagd. Verder was er dit jaar weer een proefveld en zijn er weer verschillende bijeenkomsten gehou den welke over 't algemeen goed bezocht werden. Met een aansporing om altijd trouw de bijeenkomsten bij te wonen, daar er altijd wat te leeren valt, werd dit verslag gesloten. Daarna wordt door den penningmeester, den heer N. v. d. Poel, 't financieel verslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen 93.25, uitgaven 80.25, batig saldo 13. batig saldo vorig boekjaar 17.65, alzoo een nadeelig kassaldo van 4.65. Door de kascommissie werd bij monde van den nog eenige minuten doorkoken. Maak ze af met de gewasschen en fijngehakte pe terselie eh de Maggi's Aroma. Schotel van prei of Brusselsch lof met hardgekookte eieren en aardappel purée (4 pers.). 1 K.G. prei of Brusselsch lof, 40 gr. bo ter, 10 gr. bloem, 2 d.L. kooknat van de groente, 2 theelepels Maggi's Aroma, 10 gr. zout, 1/2 eetlepelazijn (bij gebruik van prei), nootmuscaat, 4 hardgekookte eieren, aardappelpurée. Maak de prei of Brusselsch lof schoon, snijd ze in stukken en kook ze in weinig water met zout gaar in 1/2 uur. Laat ze uitlekken in een vergiet, maar bewaar het nat. Smelt de boter, voeg de bloem toe, het nat, de azijn en de nootmuscaat en laat het sausje onder roeren even doorko ken. Stoof hierin de prei of het Brusselsch lof. Doe ze dan in een schaal en roer er de Maggi's Aroma door. Maak de hardge kookte en gepelde eieren met een vork goed fijn en strooi ze op de groente. Leg hierop een laag aardappelpurée (gaarge- kookte aardappelen met een vork of stam per fijn maken en vermengen met kokende melk en een beetje nootmuscaat). Strooi er wat paneerbeel op, leg hier en daar een kluitje boter en laat het schaaltje in den oven lichtbruin worden. Schotel van witte boonen met eiersaus in gebakken aardappelen (4 pers.). 1 pond witte boonen, 1 /2 L. boonenwa ter, 2 theelepels Maggi's Aroma, 40 gr. bo ter, 30 gr. bloem, 2 eieren, zout, gebakken aardappelen. Wasch de boonen, zet ze een nacht in wat water om te weeken. Zet ze op met 't week- water en wat zout en kook ze zachtjes gaat. Leg ze dan op een vergiet, maar zorg, dat ze heel blijven. Smelt de boter, voeg de bloem toe en het boonennat, laat het sausje, onder roeren even doorkoken, doe er dan heel voorzichtig de geklopte ejeren door en de Maggi's Aroma. Bak de schijfjes aardappelen in vet of boter in de koekepan bruin. Leg nu op het midden van een warmgemaakte schaal de boonen, leg de gebakken aardappelen er omheen en giet de saus over de boonen. Aardappelen met kaas (4 pers.). 1 pond gekookte aardappelen, 1 2 eieren, 10 gr. geraspte kaas, 1 a 2 thee lepels Maggi's Aroma, zcut en nootmus caat, boter of vet om te bakken. Maak de gaargekookte aardappelen fijn met een vork 'of stamper, vermeng ze met de geklopte eieren, de geraspte kaas, de Maggi's Aroma, zout en noot en maak er met de hand bollen van. Bak deze in heet vet of boter aan alle kanten bruin. Pannekoek met kaas. 200 gr. bloem, 4 d.L. melk, 4 eieren, 5 gr. zout, geraspte kaas en wat Maggi's Aro ma, boter of vet om te bakken. Roed een goed deeg van bloem, zaut en melk. Klop de eieren en roer deze door het beslag. Laat in een koekepan een stukje boter of vet warm worden. Doe een beetje beslag in de pan en bak de pannekoekjes aan beide kanten goudbruin. Bestrooi ze nu met geraspte kaas, druppel er wat Mag gi's Aroma over en rol ze met twee vor ken op. blijven onaanks alle huishoudelijke arbeid heer L. v. Teijlingen medegedeeld, dat de boeken en bescheiden in orde bevonden zijn. Bij punt 5 deelt de voorz. mede, dat 't proefveld dit jaar gelegen is in de Zuid- buurt op 't land van den heer Chr. v. Meurs; kalk en slakkenmeel is uitge strooid. Verder deelt de voorz. mede, dat er plannen bestaan om dezen zomer weer een melkcursus te houden. Personen, die hieraan deel wenschen te nemen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij 't bestuur op te geven. Hierna volgt de be stuursverkiezing. De heer G. de Jong, die aftredend is, wordt bij enkele candidaat- stelling herkozen. Hierna geeft de geest, adviseur, kapelaan Sijm, een interessante beschrijving over een Noord-Hollandsche boerderij waar zijneerw. geboren is. De voorz. dankte den geest, adviseur voor z'n mooie uiteenzetting, waarna slui ting. DE LUCHTRQOVERS VAN HOITIKA. 209. De man maakte van de vezels lange bundels, vlocht er andere vezels doorheen, draaide een snor in elkaar en binnen een half uur waren er 3 baarden plus snor gereed. Ze pasten ze eens, bonden de vezels achter de ooren, en.... het stond keurig. 210. Vooral Piet zag er met zijn lange baard als een vogel verschrikker uit. Het ding hing bijna op zijn knieën. Par mantig draaide hij zijn snor overeind, tot de scherpe punten bij zijn ooren reikten. Ziezoo, nu zijn we tenminste oneet baar geworden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10