J. ROOS LA RIVIÈRE DONDERDAG 7 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De Raad dezer gemeente vergaderde gis teravond in het openbaar. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer dr. Lodder. Aan de orde kwam een voorstel tot wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van havengeld. De Schip- persvereeniging „Schuttevaer" afd. Kat wijk, en de Wed. C. de Wit hebben een verzoek ingezonden om verlaging van ha vengeld. B. en W. meenen, gezien dat het havengeld niet hooger is dan b.v. Leiden, Maassluis, Vlaardingen, Haarlem, en de gemeentefinanciën geen mindere inkomsten toelaten, aan het verzoek geen gevolg kan worden gegeven en adviseeren afwijzend te beschikken. Echter stellen B. en W. voor in de havengeldverordening de bepa ling op te nemen dat jaarabonnementen in 4 termijnen mogen worden betaald. Half. jaarlijksche abonnementen in 2 termijnen. Na een korte bespreking nemen B. en W. het voorstel terug om het nader te bezien. Volgt voorstel tot vaststelling van nieu we verordeningen op de heffing en invor dering van precario-rechten. Na enkele wijziging en een ampele bespreking wordt de verordening z. h. st. aangenomen. Enkele geldleeningen komen voor con- verteeren m aanmerking en wel met in gang van 1 April a.s. Deze renteverlagin gen zijn met onderling goedvinden tot stand gekomen doch daar de aanvankelijke rentepercentages waren vastgesteld in de desbetreffende raadsbesluiten, behoort ook thans het verlaagde percentage bij raads besluit te worden bekrachtigd. De raad blijkt hiertegen heelemaal geen bezwaar te hebben. Begrijpelijk. En aldus wordt dan z. h. st. besloten. Ook het voorstel tot het verleenen van een voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 aan de Bijzon dere scholen wordt goedgekeurd. Voorschotten aan „kleine zelfstandigen". Punt 9 is een voorstel tot het verleenen van een crediet aan B. en W. ten behoeve van het verstrekken van voorschotten aan „kleine zelfstandigen". B. en W. stellen voor hen te machtigen aan de „kleine zelf standigen" een crediet te verleenen, bij de bepaling waarvan 10 pet. van het in 1934 geveilde bedrag als basis zal worden ge nomen. De totale aflossing van het voor schot zal voor 1 Jan. 1936 moeten plaats hebben. Indien het geheele bedrag reeds voor 1 Nov. 1935 zal zijn terugbetaald zal het voorschot renteloos zijn. Bij latere be taling zal over het geheele bedrag 5 pet. rente moeten worden vergoed. De tuinders zullen zich moeten verbinden dat vanwege het veilingbestuur ten behoeve van de ge meente telkens 15 pet. van het door hen geveilde bedrag wordt ingehouden ter af lossing van het voorschot. Voor de goede nakoming van deze bepaling zullen zij zich moeten verbinden om al hun producten te doen veilen. Bezwaar wegens risico zal er aldus volgens B. en W. voor de gemeente niet zijn. Er zal naar schatting ongeveer 2500.moeten worden verstrekt. Na een enkele opmerking wordt conform het voorstel van B. en W.-besloten. Volgt een voorstel tot wijziging van de borgtocht van den ex-gemeente-ontvanger G. B. Werther. De heer Werther verzoekt een gering gedeelte van het vast goed ter waarde van pl.m. 250.waarop indertijd zijn borgtocht werd gevestigd, vrij te ge ven ten einde dit te kunnen verkoopen. Er is meer dan voldoende overwaarde doch de heer W. heeft zich bovendien bereid verklaard om in onderpand af te geven een 4 pet. obligatie Nederland 1934 ad 100.B. en W. adviseeren dan ook aan het verzoek te voldoen waartegen de raad geen bezwaar blijkt te hebben. J. Schaap heeft om vermindering van landhuur over 1934 gevraagd. B. en W. wijzen er thans in een praeadvies op dat de landhuur in vergelijking met vóór 1932 reeds met 26 pet. is verlaagd. Bovendien heeft Sch. aan de IJsclub een gedeelte in gebruik afgestaan waarvoor hij 35.ont vangt. Met andere huurders zou de ge- meente in conflict komen, weshalve B. en W. adviseeren het verzoek niet in te wil ligen. Na bespreking wordt ook dit voor stel aangenomen. Jac. Haasnoot en de vereeniging „Kat- wijks Stille Strand" wenschen dispensatie van art. 22 der bouwverordening, de eer ste wegens uitbreiding van de bestaande kistenloods van de Veilingvereeniging Kat wijk en O., en de tweede voor de oprich ting van een centrale tent voor de Kat- wijksche Reddingsbrigade op het Noorder- strand. Volgens B. en W. bestaan er geen bezwaren, reden waarom ook de raad deze verzoeken goedkeurt, na toelichting van dr. Eikelenboom, voorzitter der Katwjjk- sche Reddingsbrigade. Dan als punt 16 het voorstel tot ver meerdering van het aantal stemdistricten en in verband hiermede aanwijzing van twee nieuwe stemlokalen. Het aantal stem districten wordt hierdoor gebracht op 12. Twee nieuwe stemlokalen wenschen B. en W. dan te vestigen in de Herv. school 7 en in de Gemeentezaal aan de Voorstraat. Goedgekeurd. Gebr. Verloop en M. v. d. Plas hebben Juli 1934 van de gemeente bouwgrond ge- kocht waarop woningen zouden worden gebouwd die aan een zekere welstands- eisch moesten voldoen. Het wordt echter steeds moeilijker om hiervoor huurders te vinden. Reden waarom verzocht wordt op dezelfde oppervlakte 1 woning meer te mogen bouwen waardoor de bouw en de verhuur gemakkelijker wordt gemaakt. B. en W. meenen dat, gezien de economische crisis grooter wordt en voor de bouwnijver heid steeds moeilijker, aan dit verzoek te moeten voldoen. Volgens de nieuwe tee- kening zal weinig aan de welstandseischen behoeven te worden ingeboet. Conform be sloten. Hierna is aan de orde punt 18, praeadvies op het verzoek van C. van Tongeren om wijziging der verordening op de winkel sluiting. De heer C. v. Tongeren had ge vraagd den dag voorafgaande aan den len Kerstdag en den Oudejaarsdag met een Zaterdag gelijk te stellen. B. en W. zeggen daartegen geen bezwaar te hebben omre den het practisch reeds zoo geschied en stellen mitsdien voor aan art. 2 een nieuw lid toe te voegen, luidende: „In afwijking van het bepaalde bij art. 2 der winkelslui tingswet wordt de dag voorafgaande aan den len Kerstdag en de Oudejaarsdag met den Zaterdag gelijk gesteld". Aldus wordt besloten. De verkiezingen naderen Punt 19 voorstel tot het vaststellen een er verordening op het beschilderen van we gen en muren. B. en W. wijzen er op, dat er steeds een toenemend gebruik wordt gemaakt van reclamebiljetten op muren, deuren, schuttingen, in vele gevallen in beelden en kleuren, die met het begrip schoonheid volkomen in strijd zijn. Soms zonder dat de eigenaar daartoe vergun ning heeft gegeven en voor dien een bron van ergernis is. Vooral in verkiezingsda gen wordt met kwistige hand geschildert gen wordt met kwistige hand geschilderd te stellen komt het B. en W. voor deze ma terie bij verordening te moeten regelen. De voornaamste bepalingen in deze concept)- verordening zijn wel dat men nimmer mag schilderen of (en) plakken dan met toestemming van B. en W. en tusschen 10 uur n.m. en 6 uur v.m. mag men geenerlei materiaal, stijfsel, biljetten, krijt, enz. enz. vervoeren tenzij kan worden aangetoond dat deze voorwerpen niet zijn gebezigd, noch bestemd zijn voor handelingen als bedoeld in dit artikel. De heer M. v. d. Bent vraagt of het niet beter is als er een bord beschikbaar wordt gesteld, waar alle partijen hun biljetten kunnen aanplakken. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno- De bebossching van de Zuidduinen. Hierna is aan de orde punt 21 der agen da, bespreking over de werkverschaffing. Dit op verzoek van het lid C. van Tonge ren. Bij spr. staat voorop: werkverschaf fing boven steun. Het is moeilijk werkob- jecten te vinden. Daarom is aller medewer king noodig. Spr. betreurt het, dat er hier geen plan is en stelt daarom voor, dat er een kleine commissie benoemd wordt, die met B. en W. de zaken overziet en met plannen komt bij den raad. De voorzitter antwoordt, dat het heel moeilijk is, om zoo onvoorbereid over deze voorstellen aanstonds een antwoord te ge ven, maar merkt toch op, dat het niet zoo eenvoudig is als de heer van Tongeren voorstelt. Als echter goede voorstellen worden gedaan is een commissie totèal overbodig en zullen B. en W. deze bezien. Bebossching van de Zuid-duinen is in voor bereiding. Reeds is advies gevraagd bij Staatsboschbeheer. De regeering vraagt echter een tot in de finesses uitgewerkt plan, zoodat er dit jaar waarschijnlijk niets meer van zal komen. Ook de heer C. v. Tongeren noemt dit plan, maar betreurt het dat de voorberei ding zoo lang duurt. Voorts noemt spr. verdere verlenging van den Zuid-Boule vard, de aanleg van een begraafplaats; verbetering van de uitwatering; afgraven van de duinreep voor de kom van de ge meente; nazien van de rioleering; een gron dige verbetering van de wegen in de dui nen. Voorts om in overleg met Defensie te trachten om een noodvliegveld aan te leg gen in de duinen. Het grieft spr. dat er dezen winter practisch niets aan werkver schaffing is gedaan. Wethouder Dubbeldam wijst er op, dat ook het college de menschen heel graag wil laten werken. Voorts wijst spr. er op, dat er aan de uitvoering van genoemde werken groote bezwaren en moeilijkheden verbonden zijn. Ook wethouder Veltkamp spreekt in gelijken geest. Spr. wijst er op, dat in 1934 34.000 aan werkverschaffing is uitgegeven. De voorzitter meent, dat van de genoem de werkobjecten alleen de aanleg van een nieuwe begraafplaats misschien alleen in de toekomst nuttig effect kan sorteeren. Nadat nog enkele leden over dit punt het woord hebben gevoerd wordt de be spreking er over gesloten. Na rondvraag gaat de raad over in ge heime zitting. HOOGMADE. Volksbond. Op Maandag 11 Maart zal deze vereeniging een propaganda-avond houden met als spreker onze Centr. voor zitter, de heer J. W. v. d. Akker. De bijeen komst wordt gehouden des avonds te 7 uur in de zaal van café Witteman. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden dezen avond zul len bijwonen. Daar de niet-leden ook vrijen toegang hebben, verwacht het be stuur ook een groote opkomst. Het zal een leerzame avond worden! Geitenfokvereeniging. Gisterenavond hield de R. K. Geitenfokver. Hoogmade en Omstreken haar jaarvergadering in de zaal van café Witteman onder voorzitterschap van den heer L. Lieverse. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Baak werd onder dank goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek, dat in kas was 1 Januari 1934 27.55, ontvangsten 34.92, uitgaven 31.79, voordeelig saldo 3.13, in kas 1 Januari 1935 30.68. Boeken en beschei den werden nagezien door de heeren Joh. J. van Goozen en W. Borreman en in orde bevonden. De afgev. naar de Bondsverga dering te Leiden bracht een keurig verslag uit, waarna de afgev. ook nog gelegenheid gaf tot het stellen van vragen, waarvan ook gebruik werd gemaakt, voornamelijk over de fusie der beide Bonden, wat door den afgev. zeer duidelijk werd uiteenge zet. De aftr. bestuursleden C. Baak, S. v. d. Laan en J. B. Borst werden bij accla matie herkozen. De jonge geiten en bokken werden ver kocht a 0.10 per stuk; kooper de heer J. B. Borst. Daarna werd overgegaan tot het uitreiken van prijzen, welke behaald zijn op de keuring van 17 September 1934, wel ke prijzen door de winnaars in dank wer den ontvangen. Aan den bokhouder J. B. Borst werd een woord van dank gebracht. Na rondvraag sluiting. Bibliotheek. Zondag a.s. zal de biblio theek worden gesloten. Daar het geen zit ting meer is, wordt aan degenen, die een boek in bruikleen hebben, vriendelijk ver zocht de boeken te bezorgen bij C. Baak. KATWIJK. BENAUWDE OOGENBLIKKEN. Postraket nam een verkeerde richting! De postraket van den Duitschen raket- tenbouwer, den heer Zucher, waarvan de vorige week het hulsel niet was te vinden, is gistermorgen op een terrein in de Kat- wijksche duinen de lucht ingegaan. Het bestuur van de Ned. Ver. voor Raketten- bouw onder welker auspiciën de proefne ming plaats vond, was weer aanwezig, maar overigens was de belangstelling be langrijk geringer dan bij het niet doorge gane experiment van Vrijdag j.l. De raket die een vlucht van 2 a 4 K.M. zou maken, zag er in zijn stalen omhulsel vervaarlijk genoeg uit. Ze had een torpedovorm met vleugels aan den staart en bevatte in den kop, waarin een luikje was aangebracht, eenige kilogrammen geimproviseerdei post. Ook de geleidbaan was ditmaal van staal en zag er ongeveer uit als het toestel, dat de heer de Bruin eendge weken geleden bij zijn experiment gebruikte. De richting waarin dit toestel was opgesteld, was met den wind mee. Voordat de eigenlijke proef neming plaats vond, werd ter controlee ring van de windrichting een vuurpijl af geschoten. Deze draaide tegen den wind in en ver liep boven de plaats waar het publiek zich bevond in de ruimte. De Katwijksche po litie had uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen en het publiek bevond zich dan ook op grooten afstand van het toestel ach ter een duintop in de tegenovergestelde richting van de plaats waar de raket vol gens berekening zou terecht komen. De raket werd electrisch .aangestoken en met een sissende uitbarsting schoot zij weg. Eerst schoot zij schuin omhoog, maar daar na draaide zij recht de lucht in, draaide den kop tegen den wind in en bewoog zich in de richting van het publiek, dat achter den duintop angstig het experiment gade sloeg. Met geweldige snelheid viel het pro jectiel daarna op den grond, op een paar meter afstand van een Katwijker die juist per fiets het terrein was gepasseerd en nog even kwam zien wat er eigenlijk gebeurde. Hij kwam met den schrik vrjj, maar maak te een angstig oogenblik door, evenals trouwens alle andere toeschouwers, want men kon met geen mogelijkheid berekenen waar het ding zou terechtkomen. De heer Zucher noemde de richting die de raket genomen had aanvankelijk onbegrijpelijk en zocht daarna de fout in het startgestel, dat iets doorgebogen zou zijn. De heer Kat uit Leiden, directeur van de bekende vuur werkfabriek, die ook tot de toeschouwers behoorde, zocht de oorzaak meer in de lengte der vleugeltjes. De heer Kat wees tevoren reeds op de gevaarlijkheid van het experiment. Hij dacht daarbij speciaal aan een ontploffing van de raket, waarbij de stukken metaal tientallen meters ver kon den worden weggeslingerd. Een ontplof fing had echter niet plaats en dat be schouwde de heer Zucher als zijn grootste succes. De richting achtte hij onderge schikt. Intusschen bracht juist deze onzekerheid omtrent de richting het element van lang niet denkbeeldig gevaar van het experi ment. De raket zal ongeveer een vlucht van 400 M. hebben gemaakt. Bij het neervallen werd de kop ingedrukt en kwam „de post" te voorschijn. Wij vroegen den chef van de Katwijksche politie naar de mogelijkheid van eventueel andere proefnemingen. De heer v. d. Wijngaard meende, dat daar tegen geen bezwaren zouden worden ge maakt. De politie zou daarbij echter aan merkelijk strenger veiligheidsmaatregelen nemen. Dit is dan wel noodig ook. Zooals de proefneming thans plaats vond hebben de toeschouwers een paar benauwde oogen- blikken doorgemaakt. SASSENHEEtf. Beekpolder. In het Hotel „Het Bruine Paard" werd Dinsdag de jaarlij ksche inge landenvergadering gehouden van den Beek- polder. Bij opening door den 2en voorzit ter, den hëer C. J. Rotteveel (de voorzitter, de heer L. van Leeuwen, verbleef buiten lands) waren aanwezig ingelanden, die in totaal konden uitbrengen 21 stemmen. De rekening 1934 werd na bespreking en toelichting vastgesteld als volgt: In komsten 1807.54. Uitgaven 1209.50, alzoo met een batig saldo van 598.04. De omslag voor 1934 bedroeg 12.per H.A. Voor het nazien der rekening voor 1935 werd dezelfde Commissie benoemd n.l. de heeren Jos. van Diest, G. Dannijs en G. Bergman. Dé begrooting voor 1935 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 2477.75. De omslag werd voor 1935 geraamd op 11. per H.A. Met bijna alg. st. werd hierna tot poldermeester herkozen de heer J. C. Ver- degaal. Besloten werd de achterstallige polderlasten langs gerechtelijken weg te doen innen. Na de rondvraag volgde slui ting. E. H. B. O. Op Woensdagavond 20 Maart te 8 uur zal in het K.S.A.-gebouw een propaganda-avond worden gehouden van de E.H.B.O. Op dien avond zullen de diploma's worden uitgereikt aan de ge slaagde cursisten. Dr. Zeijerveld zal een causerie houden over bet nut en de nood zakelijkheid van de eerste hulp bij ongeluk ken. Ook zal dien avond een demonstratie worden gegeven. Zij, die er belang in stel len dezen avond bij te wonen, kunnen hier voor kaarten bekomen bij den secretaris. W. F. v. Zelm, J. P. Gouverneurlaan 50. Geboren: Johannes Petrus Jozef, z. v. A. W. P. van Niekerk en L. M. Damen. Cornelia Gerarda Maria, d. v. C. J. Hubers en J. M. Wannet. Ondertrouwd: H. Oudshoorn, 56 j. en H. M. Star, 43 j. Vertrokken: J. H. Jonkers en ge zin, naar Leiden; L. Dekker en gezin, naar Voorschoten; M. van der Burg en gezin, naar Leiden; H. Lemmers, naar Voorhout. CORRESPONDENTIE. A. D. te Z o e t e r m e e r. Gritiek op recensies wordt in den regel niet opgeno men, zoodat wij het beter achten Uw in gezonden stuk niet te plaatsen. Wetenschappelijke Berichten WAT IN NEDERLAND WORDT UITGEVONDEN. Aan het jaarverslag van, het Bureau voor Uitvinders ontleen en we: Het aantal personen, dat zich tot het Bu reau wendde, hetzij voor een beoordeeling van hun uitvinding, hetzij voor nadere in lichtingen, was alweer grooter dan verleden jaar. Er waren er 267 die tot de eerste en 66 die tot de tweede categorie behoorden. Rekent men daarbij nog op een aantal mondeling afgedane zaken, dan mag wel aangenomen worden, dat er in totaal on geveer 400 personen waren, die contact met het Bureau gezocht hebben. Onder staand staatje geeft een overzicht van de stijging in personental, waarbij dan niet opgenomen zijn degenen, die persoonlijk •hunne belangen kwamen voordragen: 1930: 181; 1931: 214; 1932: 279; 1933; 306; 1934: 333 Wat den aard der ingezonden uitvindin gen aangaat, het volgende: De verscheiden heid was zeer bont, van de meest eenvou dige huishoudelijke voorwerpen tot zeer gecompliceerde machines werden beoor deelingen gevraagd. Al waren er enkele ontwerpen bij, die verdienstelijk mochten heeten, alsmede eenige, die men het prae- dicaat „wel aardig, maar toch niet loo- nerid" zou kunnen geven, toch was het gros van weinig beteekenis. Het bleek alweer meermalen, dat uitvinders zich veelal op een gebied bewegen, waarvan zij buitenge woon weinig kennis hebben. Er moet maar iets in de dagbladen staan over een vliegtuigongeluk of een ongeluk met een voer- of vaartuig of dadelijk zijn er personen, die het middel uitgevonden hebben om dergelijke ongelukken te voor komen. Nauwelijks verwekt ergens in ons land een uitvinding opschudding of er zijn dadelijk anderen, die al een verbetering op dit uit vinding hebben. Met dat soort uitvinders is moeilijk praten; te overtuigen zijn zij op een enikele uitzondering na niet, om dat zij de materie niet beheerschen, dik wijls niet eens van de eenvoudigste natuur wetten op de hoogte zijn. Onder de ingediende plannen bevonden zich constructies voor motoren, stofzuigers, duikbootseinen, waterkraan, slijpapparaat, sloten, borgmoeren, autoverlichting, ket- tingkasten, luchtband, closet, riemoverbren- ging, reclametoestel, stoel, lift, badgeyser, ventiel, luchtschroef, houders voor belas tingplaatjes, zuiger fitting, olie-afscheider, gordijnroeden, melkkoker, rijwielstandaard, droograam, gangwissel, zadeldek, speelgoed, reminxichting, lucifer, koffer, kapstok, rails, rooster enz. enz. en natuurlijk nog eenige malen een automatische beveiliging bij onbewaakte spoorwegovergangen en een perpetuum mobile. Aan een drietal uitvinders meende het bestuur een subsidie te kunnen geven. „Tel.' NAAR HET ABSOLUTE NULPUNT. Te Leiden heerschen laagste temperatuur en druk van het heelal. Dinsdagavond hield professor W. J. de Haas uit Leiden een uiterst boeiende en belangwekkende rede voor de Natuur-phi- losophische faculteitsvereeniging der Am- sterdamsche studenten over de methoden en resultaten van het onderzoek in het Leidsch Cryogeen laboratorium. Het „Hbld." geeft hierover volgend ver slag. Spreker toonde aan, hoe het bereiken van lage temperaturen afhangt van twee factoren, n.l. de warmte-isolatie en de ener gie-onttrekking, die men bij het te koèlen systeem toepast. Toen Kamerling Onnes omstreeks 1882 zijn pionierswerk begon, bestonden zijn isoleerende vaten uit dubbelwandige kope ren bussen, opgevuld met schapenwol. Een enorme vooruitgang was omstreeks 1900 de uitvinding van het Dewarvat, waar van onze thermosflesch een afstammeling is. Hierdoor werd het probleem der warm te-isolatie grootendeels opgelost. De warm- te-onttrekking geschiedde, door een laag- kokende vloeistof bij zoo laag mogelijken druk te laten koken. Volgens dit systeem gelukte het Kamer ling Onnes om in 1908 Helium bij 4.2 gr. absoluut vloeibaar te maken. De uitvinding van de Langmuir-lucht- pomp maakte het mogelijk om vloeibaar Helium bij zeer lage dampspanning te la ten koken. Op deze wijze werd in 1920 een temperatuur van 0.71 graden absoluut be reikt, doch hiermede is de meethode prac tisch geheel uitgeput. In 1927 werd tegelijkertijd en onafhan kelijk van elkaar door onzen landgenoot Debye te Leipzig en Giauque in Amerika een geheel nieuwe methode aangegeven voor het bereiken van lage temperaturen. Zij berust op het verschijnsel, dat men door een paramagnetische stof te magne tiseer en, warmte vrij krijgt. Omgekeerd moet demagnetisatie dus afkoeling teweeg brengen. De te overwinnen technische moeilijk heden bij deze proeven zijn echter zoo groot,' dat men in Amerika en Duitschland jaren lang zonder succes deze methode heeft geprobeerd. Het is prof. De Haas en dr. Wiersma gelukt, om langs dezen weg een gèheel nieuw gebied te openen. Door demagnetisatie van tot 1.3 gr. ab soluut afgekoelde kristallen van kalium- chroomaluin, gelukte het een temperatuur van 0.9044 graden absoluut te bereiken. Men kan de beteekenis van dezen voor uitgang slechts begrijpen, wanneer men ziet dat dit, relatief beschouwd, een 160-voudige vermindering is, die b.v. evenveel betee- kent als een afneming van 16 gr. tot 1 gr. De ijking der temperatuur geschiedt door het meten van physische grootheden als b.v. magnetisatie, waarbij de wetten, die voor lage temperaturen geldig zijn, overge bracht worden naar de extreem lage, ter wijl men steeds de hoogst mogelijke grens neemt. De hernieuwde ijking, die men thans onderneemt, wijst erop, dat de aangegeven temperatuur te hoog is en naar alle waar schijnlijkheid veel lager komt te liggen. Door deze proeven heeft het Leidsch Cryogeen Laboratorium weer een grooten voorsprong op zijn concurrenten verkre gen, die tegenwoordig in Rusland, Duitsch land en Amerika te vinden zijn. De laagste temperaturen van het heelal heerschen te Leiden; de dampdruk van He lium hij deze. temperatuur is nog zeer veel lager dan de druk der interstellaire ruim ten. In Leiden heeft men dan ook het meest volmaakte vacuum van het heelal bereikt. De physica van deze extreem lage tem peraturen heeft ons de grootste verrassin gen bereid, die we langs theoretischen weg met geen mogelijkheid kunnen voorspellen. Aan den zelfkant der temperatuur treedt dan ook een volkomen degeneratie op van alle natuurwetten, die voor iets hoogere temperaturen nog geldig zijn. De theorie zal een verklaring moeten vinden voor allerlei verschijnselen als de suprageleiding voor den electrischen stroom, de sterke afneming van het warmte- geleidingsvermogen van metalen, het tot nul verminderen van de magnetische in ductie, het afnemen van de soortgelijke warmte, enz. Verder is een geheele herziening van het temperatuursbegrip noodzakelijk in ver band met ons inzicht in de uitwisseling der energie tusschen de verschillende atomen, waarbij vermoedelijk zelfs de kern een rol gaat spelen. Tot dusver heeft de theorie echter zeer weinig succes te boeken en bij de verdere ontwikkeling van de studie der physica bij deze extreem lage temparturen verwacht men dan ook voorloopig alleen vooruitgang van de zijde der experimentatoren. Voor PRIMA KWALITEIT en LAGE PRIJZEN slaagt U het best bij: HAVEN 52 - TELEFOON 1230 o a.: p. 5 ONS Gebraden Rosbief p. ons 17 ct. Runderlappen vanaf 40 et. Rakbloedworst p. pond 25 ct. Rollade vanaf 45 ct. u oft Korte Riblappan. 55 ct. Fijne Sch. Ham p.i/2pd. 30 ct. Neemt eens proef met onze hoogst- f ijne ROOKWORST (rauw of gekookt) a 35 cent per pond. Thuisbezorgen voor Leiden en Omstr. zonder prijsverhooging VISCHHANDEL De Kempenaerstraat 99, Tel. 3110, Oegstgeest KABELJAUW, TONG, GRIET, SCHELVISCH EN SCHOL 1049 Versche Zalm60 ct. p. pond Stoofpaling75 ct. p. pond libokking3 ct. p. stuk Garnalen16 ct. p. ons

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8