GRIEKSCHE REBELLEN IN HET NAUW DONDERDAG 7 MAART 1935 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND ENGELAND. Simons uitgestelde reis VERKLARINGEN IN HET LAGERHUIS Het Witboek wordt niet ingetrokken Gistermiddag heeft de leider der opposi tie, Landsbury, in het Lagerhuis den Minis ter van Buitenlandsche Zaken gevraagd of hij een verklaring had te geven over het uitstellen van zijn reis naar Berlijn. Simon antwoordde: „Het Duitsche de partement van buitenlandsche zaken heeft den Britschen ambassadeur te Berlijn gis teren medegedeeld, dat de Duitsche kanse lier, daar hij tijdens zijn bezoek aan het Saargebied een verkoudheid had opgeloo- pen, lijdende is aan groote heeschheid en dat derhalve op aanraden van zijn genees- beeren de besprekingen die deze week met de Britsche ministers in Berlijn zouden plaats hebben, tot groote spijt der Duit sche regeering moesten worden uitgesteld tot een later tijdstip", (gelach bij de op positie, protesten van ministerieele zijde). Lansbury vroeg daarop: „Is op de een of andere wijze bekend, wanneer de bijeen komst zal plaats vinden?" Simon antwoordde: „Ik sta met de Duit sche regeering over deze kwestie in con tact". Lansbury vroeg daarop: „Mag ik vragen, of Simon zijn collega's zal voorstellen het Witboek tot na het houden der besprekin gen in te trekken?" Simon antwoordde: „Neen, beslist niet. Ik kan mij nauwelijks voorstellen, dat iemand het voorstel ernstig zou opvatten een verklaring, die men afgelegd heeft, in tc trekken tot de voorgenomen besprekin gen hebben plaats gehad". Lansbury vroeg voorts: „Gelooft Simon werkelijk, dat het voor vriendschappelijke onderhandelingen bevorderlijk is, een zoo onvriendelijk document te publiceeren als dat, hetwelk de eerste minister heeft uitge geven?" Een lid van de oppositioneele Labour vroeg daarop nog of Simon van de gele genheid gebruik zou maken om naar Mos kou te gaan. Op deze vraag gaf Simon geen antwoord. Von Neurath naar Londen? Naar te Berlijn verluidt, zou de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath zich eerlang naar Londen bege ven, om de voorgenomen onderhandelin gen te voeren, daar men voorloopig geen bezoek van Simon verwacht. Henderson neemt geen ontslag In sommige kringen werd verwacht, dat Arthur Henderson als protest tegen de be wapeningsplannen der Britsche regeering ontslag zou nemen als president van de Ontwapeningsconferentie. Verschillende le den van de Lagerhuisfractne der Arbei derspartij zijn van meening, dat het Wit boek een directe krenking van Henderson beteekent en zij Verwachtten, dat hij tij dens de komende Lagerhuisdebatten zijn ontslag zou aankondigen. Op de gisteren gehouden buitengewone vergadering van de socialistische parle- mentsfractie heeft Arthur Henderson ech ter geweigerd, het voorzitterschap van de ontwapeningsconferentie neer te leggen. Na levendige discussies werd men het er tenslotte over eens, aan Henderson zelf over te laten, wat hij wilde doen. Henderson verklaarde, dat hij ondanks de moeilijkheden, waarmede de conferen tie tot dusverre te kampen heeft gehad, steeds zijn geloof heeft behouden in de mogelijkheid, een bevredigende conventie tot stand te brengen. HONGARIJE. BETHLEN BREEKT MET GöMBöS. De voormalige Hongaarsche minister-pre sident Graaf Bethlen, de leider van de par- lementsfractie der regeeringspartij, heeft schriftelijk médegedeeld dat hij genoemde partij verlaat. In zijn schrijven verklaart Bethlen dat door de gebeurtenissen der laatste dagen de tusschen hem en minister-president Gömbös gesloten politieke overeenkomst te niet is gedaan, zoodat de politieke richting, welke hij met overtuiging had kunnen steu nen, thans niet meer gewaarborgd was. Bethlen heeft zijn aanhangers bijeengeroe pen voor een beslissende vergadering. Het is echter gebleken dat slechts 30 a 40 leden van de 150 afgevaardigden der regeerings partij Bethlen zullen volgen, terwijl de overwegende meerderheid der partij zich voor Gömbös verklaart. Naar thans bekend wordt had de groep- Bethlen van de regeeringspartij samen met andere partijen de regeering Gömbös ten ten val willen brengen. De gewaarschuwde regeering besloot daarom tot onmiddellijke ontbinding van het parlement. AMERIKA. EEN WAARSCHUWING VAN ROOSEVELT? Nog geen stabilisatie der goederenprijzen. Op een persconferentie verklaarde Roo sevelt gisteren, dat het oogenblik nog niet gekomen is voor een stabiliseering van de goederenprijzen, omdat deze nog niet een niveau hebben bereikt, dat hoog genoeg is om den last der publieke schuld te verlich ten. De President weigerde in te gaan op vra gen omtrent een devaluatie van den dol lar. Deze mededeelingen van Roosevelt ver oorzaakten een krachtig herstel op de wis selmarkt, de effecten- en graanbeurzen, terwijl de overige goederenmarkten een matige stijging vertoonden. In sommige kringen is men van meening, dat zijn opmerkingen een krachtige, hoe wel bedekte, waarschuwing zijn aan de lei ders van de Engelsohe monetaire politiek, dat een daling van het Pond, welke zoover zou gaan, dat daardoor een druk op het Amerikaansche prijsniveau het gevolg zou zijn, met vergeldingsmaatregelen beant woord zou worden. DE NJLA.-LEIDING WEER IN EEN HAND? Veel opzien heeft gebaard het aftreden van Clay Williams, als voorzitter van de administratieve commissie der N. R. A. Dit aftreden wordt, naar United Press meldt, beschouwd als een aanwijzing, dat Roose velt binnenkort de leiding van de herstel- administratie weer in handen van één man zal stellen. Toen generaal Johnson, de leider van de N.RA. in September jJ. zijn functie neer legde, stelde president Roosevelt drie com missies in. Williams werd, als voorzitter der tweede commissie, de eigenlijke opvol ger van Johnson. Hij was voordien presi dent van de Reynold's Tobacco Company geweest en wil zich thans weer aan zijn par ticuliere zaken wijden, terwijl hij verder van meening is, dat het reorganisatiewerk, waarvoor hij werd benoemd, voltooid is. Hij heeft echter den laatsten tijd aan tal van aanvallen blootgestaan, voornamelijk we gens de tabakscode. Men verwacht, dat nog twee leiders van de N.R.A. zullen aftreden en dat de werkzaamheden aanzienlijk zullen worden ingekrompen. De bladen zijn van oordeel, dat de blauwe adelaar, het em bleem van de N.RA-, zijn meeste veeren verliest. ONRUST IN MEXICO DUURT VOORT. Botsingen tusschen regeeringstroepen en opstandelingen. Naar het dagblad „Prensa" meldt, is het op verschillende plaats in Mexico weer tot botsingen gekomen tusschen regeeringstroe pen en opstandelingen. Zoo wordt uit Leon in den staat Guanajuato gemeld, dat daar een wijdvertakte samenzwering is ontdekt, die contact had met den revolutionnairen raad van Villareal in San Antonio in Texas. De samenzweerders, die de vlucht hadden genomen, werden door troepen achtervolgd, negen rebellen werden gedood. Bij de boerderij Coladero in den staat Jalisco hebben de troepen de opstandelin gen verrast. Van de regeeringstroepen wer den twee man gewond. De opstandelingen lieten vier dooden achter. Een verdere botsing vond plaats by de stad Lomas de Antojos in den staat Nuevo Leon. Hier versloegen de bondstroepen een bende onder leiding van Cesareo Guajar- do. Twee opstandelingen werden gedood. BUITENLANDSCHE BERICHTEN VISSCHERSBOOT VERGAAN BIJ LIVORNO. Achttien opvarenden zouden zijn omgekomen. Volgens draadloos ontvangen berichten is in de nabijheid van Livorno een vis- schersboot vergaan. Men vreest, dat de bemanning, uit 18 koppen bestaande, om het leven is gekomen. ZES EN DERTIG TREINEN INGESNEEUWD. Zware sneeuwstormen in Rusland. Volgens een bericht uit Koerk heerschen daar buitengewone zware sneuwstormen, waardoor het geheele verkeer is stilge legd. 36 treinen zyn in de sneeuw blijven ste ken. De reizigers hebben slechts zeer wei nig voedsel tot hun beschikking. Op last der regeering zijn groote afdee- lingen troepen ter beschikking gesteld om het spoorwegverkeer althans voor een klein deel te herstellen, en de reizigers van le vensmiddelen en brandstof te voorzien. ANDRE SPADA TER DOOD VEROORDEELD. Geen „eerebandiet", maar een gewone struikroover. De jury-rechtbank te Bastia heeft gis teravond den Corsicaanschen bandiet An- dré Spada, beschuldigd van moord in acht gevallen gepleegd, ter dood veroordeeld, j Dit is het vierde doodvonnis dat over Spada is geveld, want reeds bij drie vo rige gelegenheden was bij verstek een doodvonnis over hem uitgesproken. De gerechtelijke medische deskundigen hebben gisteern uitdrukkelijk verklaard, dat Spada wel is waar iemand is met een uitermate geringe geestelijke ontwikke ling en van dierlijke instincten en reflexen, doch dat hij zich in ieder opzicht bewust moet zy'n geweest van de wandaden die hij bedreef, en derhalve als alleszins toereke ningsvatbaar moet worden beschouwd. De wijze, waarop Spada op 23 Decem ber 1926 de bemanning van een postauto, toebehoorende aan een hem onwelgevallig persoon, in koelen bloede heeft neergescho ten, is beslissend geweest voor het vonnis. De procureur-generaal was er gisteren in zijn requisitoir op, dat daarmede de laatste romantische legende van „eereban- biet" van Spada is weggevallen en dat men te doen had had een gewonen struikroo ver van het laagste allooi. Evenals de vo rige dagen volstond Spada er mede bij deze kwalificatie slechts zijn gelaat tot een grijnslach te vertrekken. Na een uur beraadslagen verklaarde de jury hem op alle punten schuldig, waarop het doodvon nis werd uitgesproken GEBREK AAN MUNITIE. De reddende stortregens. Op Kreta is gisteren volgens berichten uit Kandia een contra-revolutie uitgebro ken. Den geheelen dag hebben hevige ge vechten plaats gevonden tusschen de Ve- nizelisten en hun regeeringstrouwe tegen standers. Beide partijen hebben tal van dooden en gewonden verloren. v Ook in Oost-Macedonië beginnen de mui ters in een steeds ongunstiger positie te geraken. Wel is waar heeft de minister van Oorlog, generaal Kondylis, die als op perbevelhebber over de regeeringstropen fungeert, in den afgeloopen nacht den veldslag tegen de opstandelingen, die de beslissing had moeten brengen, ten slotte moeten afbreken, aangezien het dal van de Stroema door de telkens weer zich ontlas tende wolkbreuken in een meer werd ver anderd. Maar de positie der muiters wordt hoe Langer hoe moeilijker daar zij geen vol doende voorraad levensmiddelen en muni tie hebben. De havenstad Kawalla, het voornaamste steunpunt der oproerlingen, is gisteren door dertig bommenwerpers der regeering be stookt. Verscheiden bommen kwamen mid den in de stad terecht en maakten een groot aantal slachtoffers. Onder de bevol king veroorzaakte het bombardement uit de lucht een wilde paniek. Ook te Kawalla zou de bevolking een contra-revolutie tegen de Venizelisten op touw hebben gezet. De situatie der onder bevel van generaal Kamenos staande rebellen moet dan ook volgens berichten uit Caloniki uierst moei lijk zijn, temeer daar zij reeds gebrek aan provinand en munitie beginnen te krijgen. Daarbij komt, dat de bevolking van het door de revolutionnairen bezette gebied in groote meerderheid de regeering trouw is gebleven en zich ongewtijfeld tegen de op standelingen zal keeren, zoodra de regee ringstroepen er in slagen hun opmarsch te hervatten. Den geheelen dag zijn gisteren de stellingen der Venizelisten door vliegr tuigen met hevig machinegeweervuur be stookt. Saloniki heeft op het oogenblik.het uiter lijk van een uitgestrekt legerkamp. Enor me troepenmassa's zijn in de Macedonische hoofdstad samengetrokken, Voortdurend vertrekken nieuwe af deelingen, voorname lijk uit reservisten bestaande, naar het front. Gisteravond werd door de regeering het volgende communiqué over de situatie aan de pers verstrekt: „De strijd tegen de rebellen heeft thans een definitief en beslissend stadium be reikt. De volledige overwinning der re geering is verzekerd. De opstandelingen zijn vrijwel geheel omsingeld, dank zij den overwinningen, welke generaal Kialistras in West-Thracië heeft behaald". Onmiddellijk na de verschijning van dit communiqué publiceerde Venizeloö een tegenverklaring, waarin hij heftige aanval len richtte op president Zaimis. Venizelos beschuldigde den president er van, het Grieksoh-Servische verdrag van 1915 te hebben geschonden. VIER NIEUWE PLANETEN ONTDEKT. Door directeur van observatorium te Faenza. Professor Bendandi, directeur van het geo-dynamisch observatorium te Faenza, verklaart vier tot dusver onbekende pla neten te hebben ontdekt. Hij zegt, dat zij zich buiten de baan van Neptunus bevin den en resp. in den tijd van 360. 780, 1200 en 2800 jaar om de zon draaien. Twee van de planeten heeft hy Rex en Dux genoemd ter eere van den koning van Italië en Mus solini KISTEN MET GOUD VERDWENEN. Op het vliegveld te Croydon. Op het vliegveld Croydon ontdekten ambtenaren gistermorgen tot hun groote ontsteltenis, dat drie kisten goud; welke gisteravond laat naar het vliegveld waren gebracht en hedenmorgen per vliegtuig naar het vasteland van Europa zouden wor den vervoerd waren verdwenen.. Men had de kisten onder extra-bewa king geplaatst; doch niettemin zijn eenige personen er in geslaagd de kisten met haar kostbaren inhoud weg te halen. De politie agenten, die met de bewaking waren be last werden onmiddellijk verhoord, doch zij konden geenerlei verklaring geven voor den geheimzinnigen diefstal. Zij had den 's nachts de vereischte ronden ge maakt, maar niets verdachts bemerkt en ook geen verdachte personen in de nabij heid van het goud gezien. Scotland Yard staat dan ook voor een raadsel, naar de oplossing waarvan verscheiden detectiven tot dusver vergeefs hebben gespeurd. Het goud zou hedenmorgen per vlieg tuig naar Frankrijk worden vervoerd, doch toen men zich naar de speciale opslag plaats voor kostbare goederen begaf om de kisten in de machine te laden bleken deze verdwenen. Twee kisten waren, naar ver luidt. bestemd voor de Bank van Frankrijk terwijl de derde bestemd zou zijn voor Amerikaansche belangen te Parijs. Over de waarde van het goud bestaat nog geen eenstemmigheid; zij bedraagt echter naar verzekerd wordt minstens 150.000 gulden. Contra-revolutie op Kreta Deze aanval op den staatspresident heeft ook in verscheiden met Venizelos sympa- thiseerende kringen een ongunstige stem ming tegenover den ex-premier gewekt. Twee honderd te Saloniki gearresteerde Venizelisten zijn heden naar het concen tratiekamp Tripolis in den Peloponesus overgebracht. Te Athene worden onophoudelijk uit alle deelen des lands telegrammen ontvan gen, waarin op een zoo streng mogelijke bestraffing der muiters wordt aangedron gen. Voorts heeft de bond van reserve-officie ren van het leger zich openlijk ten gunste van de huidige regeering uitgesproken. Hetzelfde is het geval met den bond van gepensionneerde generaals en andere ge- pensionneerde officieren, die aan den pre mier Tsaldaris en aan Kondylis telegram men hebben gezonden, waarin zij den op stand afkeuren en verklaren, zich ter be schikking der regeering te stellen. Tot degenen wier eigendommen door den staat geconfiskeerd zijn, behooren be halve Venizelos ook admiraal Demestikas, de commandant der muitende vloot, en ge neraal Kamenos, de opperbevelhebber der revolutionnaire strijdkrachten in Oost-Ma cedonië. Een vertegenwoordiger van een der Atheensche bladen heeft heden getracht, de meening van generaal Kondylis over den toestand te vernemen. De generaal weiger de echter inlichtingen te verstrekken. „Ik wil liever wachten, totdat de kanonnen hebben gesprokén", verklaarde hy. Internationale verwikkelingen? Naar aanleiding van de laatst ontvangen berichten over den toestand in Griekenland acht men in diplomatieke kringen te Boe dapest internationale verwikkelingen niet uitgesloten. Men beoordeelt den toestand als zeer ern stig en volkomen onoverzichtelijk. De Bulgaarsche regeering heeft thans, na troepen aan de grens te hebben gecon centreerd. de grens voor drie dagen geslo ten. Voorts zou de Turksche regeering be sloten hebben met alle middelen het uittre den van Griekenland uit de Balkan-Enten te te voorkomen. Te Boedapest verwacht men, dat ook de Joego-Slavische regeering zich gedwongen zal zien militaire voorzorgsmaatregelen tot bescherming van de grens te nemen. De kwestie van handhaving van de Bal kan-Entente, welke basis men door de ge beurtenissen in Griekenland bedreigd acht, is echter de voornaamste zorg in interna tionale diplomatieke kringen. De indruk wordt sterker, dat de door Venizelos geleide opstandelingen steun van de zijde eener vreemde mogendheid zullen krijgen. Ook de toestand in Griekenland zelf acht men nog zeer onduidelijk. Terwijl de regeering op het vasteland de macht in handen schijnt te hebben, is het haar tot nog toe niet gelukt de positie der opstan delingen op de eilanden en in het bijzonder op Kreta te verzwakken. De gevechten der laatste dagen zouden aan beide zijden vele dooden en gewonden hebben geëischt. VERBORGEN SCHAT BLEEK NIETS WAARD TE ZIJN. De zoons van Peja Jovanovitch te Bel grado hebben nooit veel geluk. Toen Peja stierf, vertelde hij hun het laatste oogenblik, dat hij een geweldigen schat in zijn huis verborgen had. Na eeni ge weken te hebben gezocht, vonden ze in den muur een ijzeren kistje, dat buiten gewoon zwaar was. Het was zeer zorgvuldig gesloten, doch met 'een bijl konden ze het tenslotte ope nen. Het kistje bevatte vele banknoten en stapels nikkelen munten. Den volgenden dag gingen ze met hun schat naar de bank. De kassier vond het geld zeer interessant en verklaarde dat vóór den oorlog het ge heel een waarde had gehad van ongeveer 15000. „En was is het nu waard?" vroeg daarop een van de zoons. Als u de munten laat smelten, krygt u er minstens wel 10.voor, antwoordde de kassier glimlachend. VROEGERE MINISTER NAAR HET KLOOSTER. De vroegere minister van P. T. T., in Tsjecho-Slowakije, dr. Nosek, lid van de Tsjechische Katholieke Volkspartij, heeft het besluit genomen, pater Franciscaan te worden. STOOMLOCOMOTIEF RIJDT 172 K.M. PER UUR. Op de terugreis van New-Castle naar Londen heeft gisteravond een zeven jaar oude locomotief van het oude Pacific-type een nieuw record gevestigd door een snel heid te bereiken van ruim 172 K.M per uur en over een afstand van ruim 20 K.M. een gemiddelde snelheid van ruim 160 K.M. per uur. Dit is de grootste snelheid, die ooit door een stroomtrein waar ook ter wereld. LUCHTVAART DE „PELIKAAN" TE ATHENE. Van den opstand zoo goed als niets gemerkt. De „Pelikaan", met de piloten Sillevis en Bax, is Woensdagmiddag om kwart voor vier op Schiphol van de Indië-reis terug gekeerd, een dag vroeger dan volgens de dienstregeling was vastgesteld. Dit vroegere tijdstip van aankomst hield verband met de situatie in Griekenland, waardoor te Athene niet kon worden overnacht. „In Caïro werden wij van den stand van zaken op de hoogte gebracht", aldus Sil levis, met wien de pers een kort onder houd had. „We zijn daarom zoo vroeg mogelyk uit de Egyptische hoofdstad vertrokken, ten einde nog denzelfden dag te kunnen door vliegen naar Rome. Om 4.10 uur, twee uur vóór zons-opgang, vertrokken, arriveerden we zes uur later te Athene. We hadden opdracht het eiland Kreta, da^ in normale omstandigheden wordt ge passeerd, links te laten liggen. Van den opstand hebben we eigenlijk in 't geheel niets bemerkt, vertelde Sillevis verder. Alleen zagen we nabij Santorin een torpedoboot varen. Dat is alles. Óp het vliegveld van Athene was ook weinig van bijzondere maatregelen te be speuren. De benzinetanks werden door militairen bewaakt en op he<t veld stond een aantal militaire vliegtuigen gereed De Pelikaan is maar twintig minuten te Athene gebleven. Niemand mocht het ter rein verlaten. Aangezien men geen passa giers voor Athene aan boord had en er ook geen reizigers moesten worden medegeno men, leverde dit geen moeilijkheden op. De K.L.M.-agent ter plaatse deelde mede, dat het aantal opstandelingen slechts drie duizend zou bedragen Met de Pelikaan is nu het laatste buiten landsche toestel uit Athene vertrokken. Ook de Engelschen hebben den dienst via Athene gestaakt, evenals de Franschen, die de route over Tunis hebben verlegd. De gezagvoerder vertelde ons tenslotte nog bij wijze van anecdote, dat de soldaat, die met geschouderd geweer op wacht stond bij het toestel, van den schrik omviel, toen de motoren werden aangeslagen. ,Als er nu eens geschoten werd!" lachte Sillevis. Na het vertrek van de .PH.A.I.P. is het landingsverbod uitgevaardigd. Het toestel heeft 't dus juist op tijd gehaald. De nieuwe route, welke iets korter is dan die via Athene, zal worden gevolgd, tot de toestand in Griekenland weer normaal is. SPAANSCH VLIEGTUIG VALT OP SCHOOLGEBOUW. Een doode, talrijke gewonden. In een drukke straat van Madrid is gis ternamiddag een laag vliegend sportvlieg- tuig met twee inzittenden neergestort. Het vliegtuig had met den eenen vleugel een transformatorenhuis geraakt en stortte bo ven een school neer. Het dak van de school werd vernield, waarbij een der vliegers onmiddellijk gedood werd. De tweede in zittende werd zwaar gewond. Van de in de school aanwezige kinderen werd er één zoo zwaar gewond, dat de dood elk oogen blik verwacht moet worden, de onderwij zeres en twaalf andere kinderen zijn ern stig gewond. LAND- EN TUINBOUW INVOER MALTA-AARDAPPELEN. Naar men ons mededeelt, zal als mono- polishoudster voor den invoer van aard appelen in het tijdvak van 1 April tot 31 Juli a.s. worden aangewezen de Neder- landsche Groenten- en Fruit-Centrale, te 's-Gravenhage. Het prijsverschil dat aan de monopolie houdster vergoed zal moeten worden door importeurs bedraagt voor de geheele perio de 3.00 per 100 kg. De publicatie van het hierop betrekking hebbende Koninklijk Besluit kan binnen korten tijd tegemoet gezien worden. GOEDE VOORLICHTING „Scheurmakers' Wonderspreuken" en „Ik dénk er niet aan!" Twee vlugschriften van de R.-K. Staats partij twee frissche brochures, die er in zullen gaan als koek. Beide behandelen in een spannende, hier en daar humoristische gesprekvorm, de vraagstukken, die dag aan dag op de tram en in de trein, in de stem pellokalen en in' de kantoren worden be sproken zonder dat één van de deba ters er feitelijk verstand van heeft. Deze twee brochuurtjes zullen menigeen, die zijn verstand gebruikt, de oogen openen voor de groote belangen, die voor de Ka tholieken van Nederland op 't spel zijn. Ongetwijfeld zullen alle afdeelingen van de Staatsparty er toe medewerken, dat deze beide vlugschriften vliegensvlug over het land worden verspreid en in handen komen van alle openlijke, maar ta; alle stillekankeraars.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6