DE IN DE PIJ.P. STADS NIEUWS OM DEK BAVEN HULDEN OM DEN GAVEN HOLDEN DONDERDAG 7 MAART 1935 DE LP'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 7 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 778.4 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 742.5 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 8 Maart: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot licht bewolkt, waar schijnlijk droog weer, in het Oosten lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt, in het Westen lichte vorst des nachts, overdag iets kouder. De gisteren over Duitschland gelegen se cundaire trok vrij snel Zuid-Oostwaarts af. Zij werd gevolgd door flinke stijgingen van de barometer en waar ook in de hooge druktermen nabij het Kanaal en over Zuid- Finland de luchtdruk toenam, kwam een verbinding van deze beide maxima tot stand. Een machtig hooge druk gebied strekt zich thans van de Golf van Biscaje tot de Botnische Golf uit. Het opklarende weer deed in Duitschland tot dicht onze Oostgrens de vorst tot streng toenemen.Ook in ons land, Frankrijk en over de Britsche Eilanden werd het kouder, terwijl over Scandinavië, waar nog zeer zware vorst voorkomt, de temperatuur gemiddeld wei nig veranderde. Over IJsland, waar de de pressietoestand aanhield, werd het war mer, eveneens over de Shetlands en de Fa- roër. Slechts over West IJsland komen krachtige winden voor. Overigens brengt de hooge druk toestand overal rustig weer. Voor de komende dagen mag op wat toe nemende vorst des nachts gerekend wor den, met overdag waarschijnlijk vrij zin nig weer. LUCHTTEMPERATUUR. 5.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 6.18 uur tot Vrijdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 8 Maart 4.35 uur en nam. 4.53 uur. A. M. OOSTERBAAN t Directeur van de drukkerij „Ltunax". Op 52-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden de heer A. M. Ooster- baan, directeur van de drukkerij „Lumax" aldaar. Reeds geruimen tijd was de heer Oosterbaan ernstig ziek en enkele weken geleden moest hij voorzien worden van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Giste ren greep de dood nem weg uit zyn werk zaam leven, zijn gezin en ook uit zijn zware lijden. De heer Oosterbaan was een Amsterdam mer van geboorte. Geruimen tijd was hij leeraar aan de vakschool voor typografie in zijn geboortestad; later kwam hij in de zelfde functie aan de Utrechtsche vak school. In Maart 1920 werd hij benoemd tot di recteur van de Eigen Drukkerij „De R. K. Arbeiderspers" te Utrecht, die later den naam „Drukkerij Lumax" zou gaan voeren. Ook in de organisatie nam de heer Oos terbaan een leidende plaats in. Zoo was hij jaren voorzitter der afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Grafischen Bond, later hoofdbestuurslid en tusschen Augustus 1915 en Juni 1919 algemeen voorzitter. De heer Oosterbaan zal in de uitgebreide drukkerij in het Ondiep te Utrecht een groote leegte achterlaten. Maar grooter zal de leegte zijn in zijn gezin, waar een echt- genoote en tien jeugdige kinderen om hem treuren. Hij ruste in vrede. „Msb." NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. De Nederlandsche Aannemersbond hield heden hier ter stede een algemeene leden vergadering onder leiding van den heer ir. D. Thijssen. Deze herinnerde er aan, dat de Bond reeds enkele jaren bezig is de werken, wel ke „in werkverschaffing" worden uitge voerd en die thans met voorbijgaan van de aannemers door de Ned. Heidemaat schappij en soortgelijke lichamen worden tot stand gebracht, te doen aanbesteden teneinde op die wijze het verloren terrein dat des aannemers is, te herwinnen. Van den kant der besteders (openbare bestu ren worden groote bezwaren daartegen aangevoerd. Een dier bezwaren is de opzet- kwestie. De Bond heeft zich nimmer met deze privé-zaak der leden ingelaten. Thans echter, nu men het hoofdbestuur verwijt, dat de leden bij werkverschaffingswerken een bedrag „opzetten" en men van de zijde der openbare besturen te kennen geeft, dat die werken mede daarom niet kunnen wor den aanbesteed en dus niet voor uitvoering door een aannemer in aanmerking komen, wenscht het bestuur dit onder de aandacht van de leden te brengen. Wil de moeite om deze werkverschaf fingswerken te redden voor de aannemers eenige vrucht afwerpen, dan is het hoofd bestuur van meening, dat gegadigden zich behooren te onthouden van het deelnemen aan opzet-contracten. Het hoofdbestuur stelde daarom voor de volgende motie aan te nemen: De Nederlandsche Aannemersbond, van oordeel, dat door de Overheid talrijke wer ken, welke voorheen aan aannemers wer den opgedragen, thans in werkverschaf fing buiten de aannemers om worden uit gevoerd: van oordeel, dat deze werken wederom aan de Nederlandsche aannemers behooren te worden opgedragen; noodigt het Hoofdbestuur uit, alle stap pen te doen, welke daartoe kunnen leiden; gehoord het bezwaar, door de Overheid in dit verband aangevoerd; spreekt als zijn meening uit, dat de le den zich hebben te onthouden van deelne ming aan zgn. „opzetcontracten" bij het aanbesteden van werken van werkver schaffing en eischt; dat de leden daaraan niet zullen deelne men, en met alle kracht zich daartegen zullen verzetten. Een der leden meende, dat een opzet- o vereen komst niet immoreel is en een ge oorloofd middel om ten minste een gedeel te van de onkosten goed te maken. Spr. meende, dat men zich niet tegen afschaffen van „opzetten" moest verzetten. De motie werd daarop met algemeene stemmen aan genomen. De vergadering hield zich verder bezig met statuten-wijziging om daardoor te ko men tot een fusie met den Patroonsbond in de Bouwvakken. OM DE VAC ANTIEBON IN DE BOUWVAKKEN. Woensdagmiddag had ten raadhuize te Haarlem een samenkomst plaats van den Rijksbemiddelaar, mr. de Vries, met de j bouwondernemers Pruys en Duiker te Sant poort, op wier bouwwerk.een staking was uitgebroken. Uit de besprekingen kwam vast te staan, dat de oorzaak der staking in hoofdzaak i lag in het niet verstrekken door deze bouw- j ondernemers van de vacantiebon, die in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwvakken is voorgeschreven. In het onderhoud, dat de Rijksbemidde- laar daarna met de verschillende werkne mers-organisaties had, wezen deze erop, dat de CAO gebiedend voorschrijft, dat de werknemers-organisaties er zoo veel mo gelijk voor hebben te waken, dat niet be neden de condities van de CAO wordt ge werkt. De Rijksbemiddelaar, zich op het stand punt stellende, dat collectieve contracten, die na veel overleg tusschen partijen tot stand zijn gekomen en op zich zelf geen onbillijke bepalingen bevatten, ook door niet georganiseerde werkgevers en werk nemers behooren te worden nagekomen, heeft bovengenoemde bouwondernemers geadviseerd, ook de vacantiebon te ver strekken. Deze werkgevers hebben echter ver klaard, dat zij tot geen prijs bereid zijn zich op dit punt naar de CA..O. te gedragen. DE REGELING VAN DE ARBEIDS VOORWAARDEN IN DE MEUBEL INDUSTRIE. De onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der werkgevers- en werk nemersorganisaties in de meubelindustrie en de behangerij over een nieuwe regeling der arbeidsvoorwaarden, hebben geen be vredigend resultaat opgeleverd en het in grijpen van den Rijksbemiddelaar, onder wiens leiding tweemaal is geconfereerd, heeft niet tot overeenstemming geleid.. De collectieve arbeidsovereenkomst, die de arbeidsvoorwaarden in de meubelindus trie en de behangerij regelt, is per 2 Maart j.l. afgeloopen. De werkgevers hebben ech ter nog geen verandering in de arbeids voorwaarden aangekondigd. De hoofdbesturen van de drie samenwer kende gezellenorganisaties (modern, R. K. en Christelijk) hebben zich, nu de onder handelingen zijn vastgeloopen en de col lectieve arbeidsvereenkomst is beëindigd, beraden over hun aan te nemen houding bij de verdere afwikkeling van deze aan gelegenheid. De gezellenorganisaties wenschen de contractlooze toestand, die thans is inge treden, niet bestendigd te zien. Besloten is daarom om met een aantal personeelen van de georganiseerde werk gevers in overleg te treden over het nemen van uiterste maatregelen. Dit overleg zal in den loop van de volgende week plaats vinden. R. K. Bediendenbond bepleit steun aan Amsterdamsche Scheepvaart. De R. K. Bediendenbond, welks leden mede bij verschillende belangrijke bank-, handels- en scheepvaartondernemingen werkzaam zijn, heeft naar aanleiding van de moeilijke positie, waarin zich de van ouds bekende verbinding der Amsterdam sche haven met Zuid-Amerika bevindt, aan Zijne Exc, Minister Steenberghe dato 6 de zer het volgende telegra mgericht: „Onderstreeepn naar aanleiding bespre kingen gisteren in Eerste Kamer gehouden volledig noodzakelijkheid behoud passa giers- en vrachtdienst Zuid-Amerika voor Koninklijk Hollandschen Llyod ach ten zulks van eminent belang voor haven, arbeids- en goederenmarkt Amsterdam en voor handhaving nationale scheepvaartre putatie. Dringen beleefd aan op vrucht baar overleg met betrokken instanties en voldoende beschikbaarstelling rijksmidde len." RECHTZAKEN DE MOORD IN HET BANANENPAKHUIS Levenslang geëischt. Vandaag stond voor de 5e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht de 24- jarige pakhuisknecht E. P., die op 27 Aug. j.l. het meisje Sara Beugeltas in een bana- nenpakhuis op het Waterloo-plein te Am sterdam heeft aangerand en daarna ge dood. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie mr. Bosch requireerde levenslange gevangenis straf. De officier overwoog, dat verdachte een zeer gevaarlijk mensch is, die, zoo hij even tueel in vrijheid zou komen, een blijvend gevaar voor de maatschappij zou opleve ren. Uitspraak 21 Maart a.s. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 33-jarigen los-werkman A. S. uit Rotterdam, thans ged., tegen wien door het O.M. drie jaar gevangenisstraf is geëischt, wegens poging tot inbraak, ge pleegd in den nacht van 15 Januari j.l. te Zoetermeer in de margarinefabriek van de firma Brinkers aldaar. De rechtbank veroordeelde verdachte conform den eisch. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Hedenochtend alle renners uit de baan. Na de laatste sprints van gisteravond bleef het tot die van middernacht zeer kalm op de baan. De sprints van 12 uur werden gewonnen door Guerra, Smets, Billiet, Charlier Mar tin. Tijdens deze sprints ontstonden groote jachten, uitgelokt door Broccardo. Een stand kon niet worden opgemaakt, daar de eene uitlooppoging op de andere volgde. Hamerlinck en later Schön en ook Pijnen burg zette de vluchtelingen na, doch de jachten nemen voorloopig geen einde. Als Pijnenburg eenmaal tracht er alleen van door te gaan, gaat het geheele veld hem achterna en kan onze landgenoot geen ron de uitloopen. Deze jachten duurden vqf kwartier. Omstreeks 1 uur in" den nacht is de ren ner Van Vlockhoven vermoedelijk door vermoeienis gevallen. Hij kwam met nie mand in botsing en viel plotseling neer. Toen hij roerloos bleef liggen, werd hij weggedragen. Twintig minuten later kwam hij echter weer in de baan. Geen minuut later sprong de voorband van Braspenninx, die in groote snelheid was. Ook hij bleef liggen en moest worden weggedragen. Hij kreeg een half uur neu tralisatie. Om half twee in den nacht was de stand: 1. LonckeBuysse 151 pnt.; 2. Hamer- linckBilliet 61 pnt.; 3. SmetsMartin 50 pnt.; 4. HuysBonduel 24 pnt. Op 1 ronde: 5. PijnenburgWals 226 pnt.; 6. SchönLohmann 133 pnt.; 7. Charlier Deneef 95 pnt.; 8. VerreyckenHaezen- donckx 36 pnt.; 9. Van VlockhovenVan Buggenhout 34 pnt.; 10. BroccardoGuim- bretiere 25 pnt. Op 2 ronden: 11. GuerraVan Ne vele 77 pnt.; 12. BraspenninxVan Hout 37 pnt. Op 10 ronden: 13. RaesMeerschaert 67 pnt.; 14. ZimsKuester 29 pnt. Op 14 ronden: 16. MertensMortelmans 14 pnt. De sprints van 3 uur in den nacht wer den gewonnen door Pijnenburg, Lohmann, Pijnenburg, Wals en Schön. In het verdere verloop van den nacht bleef het rustig ert in den stand kwam geen wijziging meer. Bij de sprints hadden de volgende koppels hun puntenaantal ver hoogd: LonckeBuysse 152 pnt., Pijnen burgWals 239 pnt., SchönLohmann 144 pnt., CharlierDeneef 100 pnt., Verreycken Haezendonckx 40 pnt., GuerraVan Ne-- vele 79 pnt., Maes—Meerschaert 71 pnt., ZimsKuester 35 pnt. en Van der Horst Van der Hoek 53 pnt. Om 5 uur hedenochtend waren afgelegd in 127 uur 3087.500 Meter. Op dat tijdstip mochten alle renners de baan verlaten om tot negen uur heden ochtend uit te rusten voor den strijd op den laatsten dag. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer C. J. H. van Buuren, Leiden. LEZING PROF. DR. O. SPENGLER. In het overvollen Groot-Auditorium der Univeristeit vond gisteravond de door ons reeds aangekondigde lezing plaats van prof. dr. Spengler uit Munchen over: „Die Entstehung der Seeschiffahrt und ihr Ein- fluss auf die Weltgeschichte". Hoewel uiteraard het publiek meest uit studenten bestond, was toch ook een aantal hooglee raren met hunne dames aanwezig om den schrijver van het gerucht-makende boek: „Der Untergang der Abendlandes" te hoo- ren spreken. Na ingeleid te zijn door prof. Byvanck, begon hij zijn voordracht. Slechts weini gen- zullen er nieuw feitenmateriaal ver nomen hebben, maar juist daardoor was het mogelijk zoo duidelijk te zien, wat het wil zeggen visie te hebben op geschiedenis. De wijze, waarop Spengler dit gedaan heeft, beginnend bij het eind van het paleo- lithicum en eindigend met een blik op de toekomst, is minstens meesterlijk te noe men. Natuurlijk moet men hier of daar als Katholiek een vraagteeken plaatsen, maar dit spruit voort uit de levensbeschouwing van den spr., en deze is even bekend als de naam van Spengler zelf. Prof. Huizin ga sprak een dankwoord, waarna er gelegenheid bestond om met den spreker kennis te maken. EEN MOTOROVERZETVEER Watertaxi van Wilhelmina- naar Spanjaardsbrug Naar wij vernemen zal tusschen Span- jaars- en Wilhelminabrug een motorover zetveer in dienst worden gesteld. Dit idee lijkt ons niet slecht. Dit is de eerste motor- overzet of wel watertaxi, welke in onze stad dienst zal doen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie welke Zaterdag in ons blad zal verschijnen. Wij wenschen den ondernemer veel succes. V. V. S. L. Het bestuur der V. V. S. L. is voor het jaar 19351936 ais volgt samengesteld: Praeses Mej. J. M. van Tricht; Ab-actis Mej. T. T. Meijers; Quaestrix Jkvr. C. de Vos van Steenwijk; Assessor I Mej. E. A. Jolles; Assessor II Mej. H. H. van Lommei. Politie-inspecteur-brandweercommandant Naar het ,Hbld." bericht zal tot com mandant van de brandweer hier ter stede, tevens inspecteur van politie le klasse, binnenkort benoemd worden de heer W. A. Couzij, te Amsterdam, thans als brandmeester dienstdoende aan de hoofd wacht Prinsengracht aldaar. Wij verwijzen naar een openbare ken nisgeving in ons nummer van heden be treffende eeen regeling tusschen de zie kenfondsen en de ondersteunde werkloozen Het tramverkeer op de Hoogewoerd on dervond hedenmiddag eenige vertraging, doordat een der stadstrams ,op het wissel bij de Koenesteeg ontspoorde. Buurtcommïssic Oude VestOude Singel. Gisteravond hield bovengenoemde com missie een vergadering voor alle bewoners van Oude Vest en Oude Singel, welke werd gehouden in de daarvoor bijzonder ge schikte en gezellige koffiekamer van den Leidschen Schouwburg. Bij de opening der vergadering vond de voorzitter, de heer W. M. v. Appel, gele genheid om, namens de bewoners het be stuur van den Schouwburg dank te zeg gen voor de beschikbaarstelling der ver gaderzaal. Door secretaris en penningmees ter werd verslag uitgebracht over de af geloopen vijf jaren, welke verslagen de goedkeuring der vergadering mocht ver werven. De bespreking van de komende lustrum feesten had tot gevolg, dat besloten werd zoo spoedig mogelijk lijsten ter teekening te doen circuleeren. De commissie werd door de vergadering machtiging verleend naar gelang van in gekomen gelden te handelen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 6255. Louis Kanbier. Leiden, Haarlemmerstraat 79. Winkel in alle soorten meubelen. Wijzigingen. 446 K. Wielinga Hzn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn. Leiden, Haarlemmerstraat 256. Détail- en En gros- handel in huishoudelijke artikelen, speel goederen, enz. Tqvens wordt handel gedre ven onder den naam: Ka wee. 905. -B. Penseel Jr. Leiden, Haarlemmer straat 157177. Kleedingmagazijn. Wijz. uitgeoef. bedr.: thans: winkel in heeren en jongenskleeding dames- en meisjes- confectie en heeren modeartikelen. Vanaf Maandag a.s. zal in het Luxor- theater de vertooning plaats hebben van de Persil-klankfilm „Wasch gemakkelijk, wasch voordeelig". De eerste voorstelling zal plaats hebben Maandagmiddag te 2VX uur. Ter verkrijging van gratis-entréebe- wijzen zijn huis aan huis bonnen bezorgd. Bij de politie alhier heeft zich gemeld de 19-jarige W. de M., die ten nadeele van zijn patroon J. H. L. ƒ51 had verduisterd. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een gevonden heerenrijwiel. WILT U IETS WETEN? Vraag: Waarover moet een bakker omzetbelasting betalen? Antwoord: De vraag is in z'n alge meenheid niet in een paar regels te beant woorden. Weliswaar is brood vrij van om zetbelasting, doch bij een bakker kunnen zich allerlei complicaties voordoen. Wan neer u moeilijkheden hebt, kunt u zich om inlichtingen wenden tot den inspecteur. IIN NOOD.. Douwc Egberts Echte Triesche Heeren-Baai ew Baai-Tabak.-Nederlands geurigste pijptabak. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 April a.s. voor bij den Dienst van Sociale Zaken en den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon in geschreven ondersteunden een regeling met de hier ter stede werkende ziekenfondsen in het leven is geroepen, volgens welke re geling die ondersteunden met betaling van een derde gedeelte van de ziekenfondspre mie kunnen volstaan. De ondersteunden die voor deze gedeel telijke premie-betaling in aanmerking wen schen te komen moeten zich daartoe bij den dienst, welke de ondersteuning uit keert, aanmelden onder overlegging van de de afgestemlpelde fondscontributiekaart. De tijdstippen waarp die aanmelding zal kunnen plaats hebben, zullen nader in de wachtruimten van genoemde diensten worden kenbaar gemaakt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 Maart 1935. AGENDA Donderdag, Ledenvergadering „St. Ra- phaël", Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. St. Vincentiusbibliotheek, H. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag. Het Residentie-orkest, Stads gehoorzaal, 8 uur. Donderdag. Ver. Sa. Veronica, Zitting, Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerk gracht 32, van 35 uur. Vrijdag. „De Leidsche Kunstkring voor allen", Maurice Roskin, Stadsge- hoorzaal, 8.15 uur. Woensdag. „Geloof en Wetenschap", lezing met lichtbeelden over de Chemi sche oorlog, „Turk", te 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmaikt 19, tel. 552 en C. van Zijp, Wil- helminaparkt 8, Oegstgeest, tel. 274. Vraag inzake een belastingambtenaar, die inlichtingen inwon omtrent loonsaf- dracht. Antwoord: Waarom mag een belas tingambtenaar dat niet vragen? Voor een vervolging is geen enkele aanleiding. VERSCHENEN: Voor of tegen devaluatie? Zeer populair geschreven uiteenzetting van een moeilijk vraagstuk. Voor een ieder begrijpelijk, waaraan toegevoegd eenige beschouwingen. 376 Door Mr H. F. A. GEISE. Prijs20 cent Franco per post25 cent Verkrjjgbaar bij de Uitgeefster: N.V. DE LEIDSCHE COURANT alsmede in den boekhandel. Ondcrgeteekende wenscht te ontvangen EXEMPLAREN NAAM: - STRAAT: PLAAIS

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2