WOENSDAG 6 MAART 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 BUITENLANDSSHE BERICHTEN. MOEDER EN ZES KINDEREN DOOR LAWINE GEDOOD. In het Spaansche dorp Perlunes is een huis door een lawine vernield. De bewo ners, een vrouw met zes kinderen, zijn om het leven gekomen. LAWINE-ONGELUK IN DE TATRA. De Tsjecho-Slowaaksche bladen melden, dat een lawine-ongeluk in de Ta tra (ge bergte, dat tot het Karpatensysteem be hoort) vier dooden heeft geëischt. GEHEIMZINNIG AUTO-ONGEVAL MET DRIE DOODEN. Op den weg tusschen Guntramsdorf en Loosdorf (Oostenrijk) heeft men gister morgen een totaal vernielde auto gevon den met twee geheel verkoolde lijken in den wagen en een gedeeltelijk verkoold lyk ervoor. De wagen is vermoedelijk in volle vaart tegen een boom gereden, vernield en in brand geraakt, waarbij de drie inzittenden, die niet geidentificeerd konden worden, zijn omgekomen. De auto was in den loop van den nacht van ir. August Braun gestolen, zoodat men aanneemt dat de inzittenden de dief en zijn helpers waren. FRANKRIJK VERZET ZICH TEGEN DE PONDEN-DEPRECIATIE. Compenseerend tarief overwogen. De Agence Havas is gemachtigd te ver klaren, dat de premier Flandin en de mi nister van Financiën Germain Martin vol ledig overeenstemmen in hun meening, dat uitsluitend een internationale monetaire stabiliteit een herstel van den normalen wereldhandel mogelijk zal maken. In afwachting of de daling der buiten- landsche valuta's scherper vormen zal aan nemen, zou de Fransche regeering er toe gedwongen kunnen worden, anti-dumping maatregelen te nemen, waarbij zij speciaal zou overwegen zoo noodig .het „compen seerend recht voor wisselkoersverschillen" weer in werking te stellen, waardoor auto matisch die producten worden getroffen, die in Frankrijk worden geimporteerd uit landen, welke valuta welbewust wordt ge- deprecieerd. SPIONNAGE-AFFAIRE TE BREST ONTDEKT. De Parijsche politie heeft Zaterdagavond te Brest een vrouw gearresteerd, die ver dacht wordt zich aan spionnage te hebben schuldig gemaakt. De politie heeft goede reden om aan te nemen, dat deze vrouw te Parijs handlangers heeft. Zij werd op het station te Brest in ver zekerde bewaring genomen, juist toen zij op het punt stond, den trein naar Parijs te nemen in gezelschap van een jong zee-offi cier. De dames in kwestie, Grete Oswald genaamd is 28 jaar oud. Zij is een groote, blonde vrouw met innemende manieren en zeer ontwikkeld; zij spreekt vloeiend Fransch, Duitsch en Engelsch. Zij beweert van Zwitsersche nationaliteit te zijn. Reeds een maand woonde Grete Oswald in Brest, waar zij in een eersterangs hotel een vroolijk leventje leidde. De jonge vrouw vertoefde veel buiten en maakte in de nabijheid van de haven en het arsenaal schetsen. Zij stond bekend als de „beauté met de groote voeten". De papieren, wel ke men in haar bezit heeft aangetroffen, wijzen uit, dat zij de beschikking had over verschillende identiteits-papieren. Ook te Toulon en Parijs hadden de agenten van de Sureté Nationale haar reeds geruimen tijd gade geslagen. De zee-officier, die zich by haar arres tatie in haar gezelschap bevond, is aange zegd, dat hij zich ter beschikking van de politie moet houden, hoewel niet beweerd wordt, dat hij ook bij de spionnage-affaires is betrokken. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Bouwen. Aan de firma Th. v. d. Hoorn is onder architect W. Kuikens opgedragen het bouwen van een burgerwoonhuis met bijbehoorende werken aan de Haarlem merstraat voor rekening van den heer M. van Beelen. HAARLEMMERMEER. Geboren: Marinus Jacobus Johannes Maria z. v. P. J. den Boer en C. J. Eist- geest. Cornelia Maria Hendrika d. v. A. L. van Benten en M. J. C. Floris. Geer tje Hendrika d. v. M. van der Stelt en C. "Teuling. Jan z. van C. J. van Beek en B. Haags woud. Elizabeth d. van B. van Dongen en A. Bruinenberg. Maria Jo hanna d. v. C. L. Pijpers en C. M. Mesman. Jan Hendrik z. van A. C. Imanse en C. Bauer. Martinus Theodorus z. van J. v. Staveren en C. Blom. Jacobus z. van J. van Veen en A. Bliek. Leonhard Frie- drich z. van K. Koese en E. G. Gös. Anna d. van N. W. Wamsteeker en S. Ver meer. Elisabeth Alida d. en levenl. <L, tweeling van H. Kozijn en M. P. van Rooyen. Ondertrouwd: W. Korenwinder 20 j. en G. E. van Rijswijk 23 j. C. Eyken 33 j. en H. van 't Hof 26 jaar. Gehuwd: B. J. Meiland 33 j. en H. M. Teeuwen 42 j. A. Horsman 23 j. en W. Nederveld 23 j. L. J. van der Meer 26 jaar en H. van Staverden 27 j. Overleden: Wilhelmina Jacoba Jo hanna van der Laan 71 j. geh. met P. P. A. Clemens. Arie den Boer 68 j., ongehuwd Jacob Peetom 72 j. wednr. van I. Roest Elisabeth Aafjes 78 jaar, wed. van J. Verkaik. Henricus Josephus van Seume- ren 65 jaar geh. met J. D. Liedmeier. Johannes van Beusekom 59 jaar, onge huwd. Geertje van der Ham 87 j. wed. van A. van den Berg. Gevestigd: Hendrikus C. A. van Mont- foort, van Soest. Klaas Ausma, van Nij megen. Johannes A. Bergen Henegou wen, van Rotterdam. Guurtje Kenter, wed. L. Burgers, van Amsterdam. Jan H. Gijsen van Amsterdam. Jan Heijdenrijk van Amsterdam. Hendrik F. Kok van Asterdam. Jacobus Chr. Kuiper, van Amsterdam. Wed. H. Merkes, van Am sterdam. Hendrik L. Molin, van Am sterdam. Anna E. Claassen, wed. L. Paeper, van Amsterdam. Leonardus Pot, van Amsterdam. Vertrokken: Gerhardus Foks naar Hillegom. Sander J. N. van der Wou den, naar Voorburg. Maatje Schalk, naar Heemstede. Leonardus C. Korte- kaas, naar Hillegom. Dina Mewe, wed. W. van Rossem, naar Amsterdam. Ber- nardus Weis, id. Elisabeth van der Stroom, naar Amsterdam. Jenneke van Dam naar Uithoorn. Catharina van der Woord naar Amsterdam. Wilhelm Rol, naar Amsterdam. Daniel Vergunst, naar Wijk aan Zee en Duin. Theophiel van Brussel, id. Johannes L. Wildbret, naar Amsterdam. Jan Branderhorst, naar Ethen. Katharina van Esyden, naar Baarn. Mattheus Weijers, naar Hille gom. LEIMUIDEN. Cabaretavond. Maandagavond 8 uur had er in de zaal van mej. wed. Snee- boer een buitengewone voorstelling plaats, gegeven door 't Cabaret- en variëté-gezel- schap onder leiding van Henri Orvan van Amsterdam. In den beginne was er wei nig publiek, doch weer als altijd op zijn Leimuidensch halverwege was de zaal mooi gevuld. Henri Orvan opende den avond met een hartelijk welkom en-hoop te met elkaar een genoeglijken avond door te brengen, 't Programma begon met een pianosolo door mr. LopezCordova n.l. de ouverture „Orpheus in de Onderwereld", die in één woord schitterend was en de stemming er al dadelijk in bracht. Vervol gens werden door Mies Murgel eenige liedjes gezongen, die algeheele bijval von den. Keurig werden ze voorgedragen. Nu trad mr. Ralley, de geheimzinnige fakir op met zijn verbluffende experimenten, waar onder vooral uitblonk onder velen de toer met den ring. Volgde nu op verdienstelijke wyze eeni ge accordeonsolo's door Cardozo, gevolgd door eenige vroolijke tooneelstukjes door mr. Orvan, waarna 20 minuten pauze. Na de pauze trad 't eerst op John Red- lum de humoristische goochelaar. Deze be zorgde de aanwezigen eenige spannende momenten. Mies Mursel trad nu op met nog eenige mooie voordrachten waarvoor zij een daverend applaus te boeken had. Ten slotte gaf 't duo Orvan nog eenige aardige nummertjes ten beste, die zeer in den smaak vielen. Hiermee was 't programma van dezen gezelligen avond afgewerkt. NOOTDORP. Ziekenhuisver. „Voorzorg". De ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging „Voor zorg" heeft voor de tweede maal in een paar weken tijds haar leden bijeengeroe pen tot een algemeene vergadering in de zaal van den heer C. M. Sluys. Het betreft bespreking: Wijziging regle ment; in art. 5 eerste lid, wordt inplaats van 30 dagen gelezen 42 dagen. Genoemd voorstel om een vergoeding te geven van 42 dagen inplaats van 30 dagen aan patiënten, werd op de vorige vergade ring verworpen, daar de stemming niet een uitslag gaf zooals het reglement dit eischt. Dit voorstel is eerst aangenomen, wanneer drie vierde der uitgebrachte gel dige stemmen het voorstel steunt. Het be stuur maakt haar leden dan ook bekend, dat aller opkomst op deze vergadering sterk wordt aanbevolen. OEGSTGEEST. Uitvoering „Fiks". Gisteravond gaf de vereeniging „Fiks" een feestavond in het patronaat en besloot daarmede de reeks van uitvoeringen, die dezen winter in „St. Willibord" zijn gegeven. „Lest-Best" zegt een spreekwoord en nu mogen wij gerust vaststellen, dat deze laatste uitvoering ook de beste is geweest. Namens het bestuur van „Fiks" verwel komde de heer Veenstra de officieele per sonen en de zeer talrijke belangstellenden. (De zaal was geheel bezet). Het verheug de spreker, dat de belangstelling voor „Fiks" zoo toeneemt. Na een paar opge wekte muziek- en zangnummers kwam men ten tooneele met de drie-acter van Robert SmileyPeple: „Het is de Combinatie" of „Een partijtje Poker". Alhoewel het stuk op zichzelf geen geweldig kunstwerk is, heeft het toch de eigenschap het publiek een avond van leuke en gezellige verpoo- zing te bezorgen. De hoofdrollen waren meest alle goed bezet: uitbeelding, uitspraak, verschijning waren werkelijk in overeenstemming met de maatschappelijke positie der tooneel- personen. Het beschaafde, goed gearticu leerd spreken, het eenvoudig en gecivili seerd handelen, gaven blijk van inzicht. Over 't algemeen komt men bij diletan- ten maar zelden werkelijke humor tegen: meestal zoekt men zijn kracht in middel tjes die buiten de psyche van de rol staan. Hier troffen we echter een kern aan die waarlijk geestige en toch niet opzettelijke caricatuur wist te geven. Dat het publiek zeer was ingenomen bewees het langdurig applaus na ieder bedrijf. Ook applaus bij open doek kwam meermalen voor. Het was een genoeglijken avond, waar op „Fiks" met vreugde kan terugzien. Bij het einde werden aan de actrices bloemen aangeboden. De heer Veenstra sprak een slotwoord en dankte allen, die tot het slagen dezer avond hadden medege werkt en ook de directie van 't patronaats gebouw. Hoogstvoldaan ging men daarna om halftwaalf huistoe. ROELOFARENDSVEEN. Ergerlijke baldadigheden. Gisteravond zijn door enkele baldadige jongelui een tweetal aanslagen gepleegd op de alhier staande brievenbussen, n.l. die in het zui den by de woning van den heer J. van der Meer, welke geheel uit den grond gerukt en op den weg geworpen was en die nabij de R.-K. kerk, waarin men een brandende sigaret heeft geworpen, met gevolg, dat een inliggende brief geheel was doorge brand. De politie stelt een onderzoek in. SASSENHEIM. Werkloosheid. Bij den correspondent van de arbeidsbeurs staan heden inge schreven 310 werkloozen tegen 331 in het vorig jaar. Hiervan zijn 216 gehuwd en 94 ongehuwd. Ook is met ingang van deze week weer het tweemaal stempelen inge voerd. TER-AAR. Patronaats-uitvoering. Dezer dagen werd de jaarlijksche feestavond gegeven van het Patronaat voor ouders, donateurs, genoodigden en leden. De zaal was precies voL Na opening door den weleerw. heer Directeur B. G. Henning met den Patro- naatsgroet, wordt eenieder hartelijk ver welkomd, bizonder de zeereerw. heer Pas toor, die gezien het feit, dat hij z'n verjaar dag viert, toch in ons midden wil zijn. Een driewerf hoera klinkt spontaan door de zaal. In het verdere openingswoord brengt de Dir. een woord van dank aan hen, die, ondanks de zware tijden, het Patronaat steunen. Deze avond is dan ook een dank betuiging aan hen. Een extra dankwoord mochten de heeren commissie-leden incas- seeren voor hun bereidwilligheid en hulp. De jongens van het klein-Patronaat voerden nu op „Voetbal Henkie", en de le den van het gToot-Patronaat „De dertiende Klokslag". Dit waren twee lollige stukjes waarom reuze gelachen werd. Het spel van de jongens was aardig, doch de rolken- nis was van sommigen allesbehalve goed. Ook moet de regisseur nog meer aandacht besteden aan de uitspraak, die hier en daar wel wat te wenschen overliet. Verder schuilen er ontegenzeggelijk goede krach ten in dit gezelschap. Het publiek was gul met het applaus. Van het komische filmprogramma kon den wij genieten, vooral bij het op treden van Charlie Chaplin en „Hangsnor boft". Versterkte gramofoonmuziek zorgde, evenals altijd, voor een aardige afwisseling. Tijdens de pauze deed de Kapelaan nog enkele mededeelingen betreffende de huis- vlijttentoonstelling voor Zondag a.s. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, voor huisvlijt of bollentrekken, moeten hun voorwerpen inleveren Vrijdagmiddag van half vier tot half acht aan het Patronaat. Aan de ingeleverde voorwerpen moet een kaartje bevestigd zijn, waarop duidelijk de naam staat van den inzender. Ook zij, die geen lid zijn van Patronaat, Gezellen of Graal kunnen aan deze tentoonstelling meedoen. Zondag opening. Om ruim elf uur was het programma af gewerkt en ging de Directeur over tot slui ting met een woord van hulde te brengen aan de medewerkenden, bizonder aan den heer Ant. Hoogervorst, die de geheele zorg van het tooneel heeft. Moge deze avond in derdaad vrucht afwerpen. Ouders zendt uw kinderen naar het Patronaat! Nog lang niet allen staan ingeschreven in de ver schillende jeugdvereenigingen. Ouders, doet uw plicht! VOORSCHOTEN. Burgemeesters-jubileum. Door een vergissing is de naam van den heer L. J. van Leeuwen, lid van den Gemeenteraad, niet geplaatst in de circulaire, die rondge zonden is bij de burgerij alhier ter ïntee- kening ofschoon de heer L. J. van Leeuwen behoort tot de leden van het eere-comité. WASSENAAR. Burgenvacht. In Hotel „Den Ouden Deijl" hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene ledenvergadering, welke vrij goed bezocht was. Na openingswoord van den voorzitter gaf de commandant een overzicht der gehouden en nog te houden oefeningen. De resultaten ten opzichte van de schietvaardigheid getuigen, dat er ern stig geoefend is. Op de wedstrijden, waar aan door een Burgerwacht met vijftallen werd deelgenomen maakte zij een goed figuur ep, kwam zij zelden zonder prijs naar huis. Ook het overzicht van de werkzaamhe den van het bestuur sedert de vorige al gemeene ledenvergadering dat hierna door den secretaris gegeven werd, gaf geen aan leiding tot het maken van op of aanmer kingen. Vervolgens werd tot bestuursver kiezing overgegaan wegens periodieke af treding van de heeren Hendriks en Veelo. Laatstgenoemde stelde zich niet meer be schikbaar. Eerstgenoemde werd met alg. st. herkozen, terwijl in de vacature werd voorzien door verkiezing van den heer G. L. J. Holle. Door den penningmeester werd vervolgens verslag gedaan van het finan cieel beheer en hieruit bleek, dat het af- geloopen jaar nog met een batig slot kon worden afgesloten. Hierna sluiting. WARMOND. „St. Matthias". Onder groote belang stelling heeft Maandagavond in de pauze de trekking der loterij plaats gehad. Van de tien prijzen zijn er acht in de zaal ge vallen. Zij die de nummers 816 en 439 heb ben kunnen respectievelijk een groot kus sen en een slaapzak bij den secretaris halen. zilE. „Leo Xm". Werd Maandag j.l. een be richtje geplaatst over den spreker van he denavond Woensdagavond in het pa rochiehuis alhier en daarbij medegedeeld, dat de toegang alleen vrij was voor leden van „Leo XIII", thans vernemen wij ech ter, dat de toegang tot het parochiehuis vrij is voor alle arbeiders, dus ook voor ongeorganiseerden, die juist zeer welkom zullen zijn. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. In de plaats van den heer A. Frenkel is met ingang van 16 Maart be noemd tot assistent bij de dir. belastingen, invoerrechten en .acijnzen alhier de heer A. de Jong, thans als zoodanig in functie te Dirkshorn. Afscheid. Nadat vooraf de installatie van de nieuwbenoemde wees-vader en -moeder van het Ned. Herv. Tehuis gis teren plaats vond, had het afscheid plaats van mej. wed. H. v. Dijk, die met haar echtgenoot gedurende 16 jaar en na diens overlijden 1 jaar deze functie had waar genomen. Zij werd op hartelijke wijze toe gesproken onder aanbieding eener keurige foto in lijst van „het tehuis". Ook de ver pleegden lieten zich niet onbetuigd en bo den de scheidende weesmoeder als stoffe lijk blijk van waardeering een parapluie- standaard aan. Geslipt. Mej. H., die met haar rijwiel slipte, kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Dr. H. constateerde een ernstige hersenschudding en op diens advies werd zij per ziekenauto van de garage Vreeswijk overgebracht naar haar woning aan den W estkanaal weg. BODEGRAVEN. Personalia. Voor onderwijzeres in cos- tuum- en mantelvak en lingerie is geslaagd mej. T. van Hemsbergen, opgeleid door Mej. D. v. d. Poorte. Boerenleenbank. Naar wij vernemen, zijn de resultaten van de Boerenleenbank alhier over 1934 weer zeer goed en is de positie van de Bank kerngezond. Zaterdag morgen te 9 uur vindt in Hotel van Haaf- ten de verplichte ledenvergadering plaats. KOUDEKERK. Een gelukkige botsing. Toen de heer I J. L. alhier gisterenmorgen zijn auto in de Dorpsstraat zou aanslaan, begon deze zon der bestuurder direct achteruit te rijden, waarschijnlijk als gevolg dat zijn inzittend zoontje te voren de handel had overge haald. De heer L. zag geen kans om in de auto te springen, doch gelukkig liep deze tegen de smederij van v. H., waardoor hij tot stilstand kwam en het slechts bij ma- terieele schade bleef. ZWAMMERDAM. Geboren: Janetje d. van Johannes Blanken en Dirkje Johanna Schijf. Maria Hendrika d. van Pieter Hoogerbrug- ge en Cornelia Akerboom. Wilhelmus Hendrikus z. van Hendrik Adrianus Dis seldorp en Anna Koppenrath. Matthijs z. van Jan Etreefland en Janigje Spies. Ondertrouwd: Gijsbert Heij jm. 37 j. en Cornelia Slappendeel jl. 31 j. Mar tinus Vermeij jm". 25 j. en Adriana Fran- cina Stouthart j.d. 25 j., te Bodegraven. VOOR KUIS EN HOF WENKEN VOOR IEDERE MAAND, lste helft Maart. Schaduwplanten. We noemen nog enkele planten, die veel van schaduw houden. Het Vingerhoeds Kruit (Digitalis purpurea) behoort tot de tweejarigen en moet dus elk jaar gezaaid worden, willen we profi- teeren van de meterlange bloemstengels, die wij in Juni kunnen bewonderen. Het zaad wordt in Mei gezaaid, de jonge plan ten worden eenige malen verplant, en men heeft in October krachtige exemplaren, die men dan tusschen heesters, coniferen, of in een luchtig bosch kan plaatsen. Wat ook een allerliefst plantje in de schaduw is, daar alk jaar vroolijk bloeit en lustig groeit, dat is de Asperula Odorata: Mei- kruid, Waldmeister en Lieve-Vrouwen- berstroo genoemd. Het is een zeer beschei den plantje, dat hoogstens een kwart me ter hoog wordt en in Mei zich met tal van bloemtuiltjes tooit, wit van kleur en lek ker riekend. Het komt hier te lande voor en werd o.m. in de omstreken van Nijme gen, Den Haag en Utrecht gevonden. Ge droogd zijnde, verspreidt het een aangena me geur, en moet in de linnenkast gelegd, de motten verdrijven. Dat de Meiwijn haar geur aan dit plantje te danken heeft, is bekend; zoo althans heb ik mij laten vertellen. Tusschen heesters kennen wij LAAT WINTERWEER. Een winter kan zoo zacht niet zijn of in Maart treedt nog wel lichte vorst op. In den regel is de oorzaak van deze vorst, of is het althans een belangrijke factor, dat gedurende heldere nachten de grond en de onderste luchtlaag door warmte-uitstra- ling sterk afkoelen. Ditmaal hadden wij echter te doen met een andere hoofdoor zaak, namelijk de aanvoer van koude lucht uit N.O.-Europa waar de laatste dagen strenge vorst optrad. In Zweden teekende men enkele dagen lang de bijna ongeloo- felijke lage morgentemperaturen van 25 30 graden C. onder nul op. In Finland en Lapland kwamen morgentemperaturen van 1520 graden C. onder het vriespunt voor. Een Noordoostelijke luchtstroom voerde de zeer koude lucht uit Finland naar het Wes ten. In Midden-Europa trad hierdoor ma tige vorst op en het vorstgebied breidde zich ook over ons land uit. Het geval is merkwaardig omdat het voor den tijd van het jaar niet normaal is. In Januari zou een algemeene weerstoe- stand zooals nu over Europa heerscht, bij zonder gunstig zijn voor een periode van strenge vorst in te leiden. Omdat nu ech ter de winter vrijwel op het einde loopt is de inval van vorst door aanvoer van koude lucht uit het Oosten een abnormaal ver schijnsel. Het geheele verloop der algemeene weersgesteldheid was bovendien in de laatste dagen ongewoon. Men had mogen verwachten, dat de diepe stormdepressie, die 26 Februari boven N.W.-Europa ver scheen en den volgenden dag met een zeer diepe kern ten Westen van Ierland lag, in Noordoostelijke richting, zooals gewoon lijk, zou voortschrijden, maar niet, dat zij, zooals zij in werkelijkheid deed, naar het Westen zou terugwijken. In plaats van Wes- tenwindweer met een milde temperatuur en stormachtigen wind, kregen wij vrie zend, weer met Oostenwind. Met dit merk waardige abnormale verloop kwam tegelijk een einde aan de zeer groote activiteit in dagen onafgebroken heerschte. dagen onafebroken heerschte. al jaren een betrekkelijk weinig bekende plant, n.l. Podophyllum Emodi met tame lijk groote gevlekte bloem, die echter gevolgd wordt door een roodgekleurde eivormige vrucht, die gracieus tusschen de bladeren in hangt. Een plant voor de scha duw bij uitnemendheid: De uit Canada komende San Guinaria Canadensis met haar rood geaderde niervormige blaadjes en witte bloempjes met veel meeldraden kan men ook met succes in de schaduw kweeken, en is een van de weinige Papa- veracea, die als schaduwplant gebruikt kan worden. Tot besluit noemen we nog een Korenbloem en wel de Berk-Korenbloem, Centawea Montana die jaren achtereen, steeds groeiende en met grooteren bloe- menrijkdom prijkende, in de schaduw kan tieren. Deze korenbloem is overblijvend, en bloeit in Juni met donkerblauwe bloe men,-die op stengels van 40 a 50 c.M. staan. Snijdt men er met den hoofdbloei wat stengels af dan bloeit zij gaarne door, en kunnen wij zelfs in den herfst nog koren bloemen plukken. In den moestuin: Wortelen. Het zaaien van wortelen is niet ieders werk, want wanneer zij met het on gedreven zaad, of eigenlijk met de vrucht jes te doén hebben, dan houden de zaden met de vele uitsteeksels, die er aan zitten, elkaar flink vast, en is het moeilijk ze on der het zaaien te scheiden. De plantjes zouden straks te dicht bij elkaar staan, wat niet ten voordeele der algemeene ontwik keling is. Om 't zaad nu zooveel mogelijk gelijkmatig te verdeelen, vermengen wij het vooraf met een onbepaalde hoeveel heid zand. Hoe meer zaad, des te meer zand wordt er bij gedaan. Met het zand vermengd, laten de vruchtjes elkaar beter los en zoo ondervangen wij gedeeltelijk het genoemde bezwaar. Sommigen laten het zaad vooraf in water opzwellen, waar door het sneller kiemt, en mengen het daarna met zand, doch regel is dit niet. 't Is evenwel mogelijk het zaad zoodanig te zaaien, dat uitdunnen later achterwege kan blyven, zoodat we straks dit werkje zullen moeten uitvoeren. Het is altijd moei lijk een juiste hoeveelheid van het zaad aan te geven om te gebruiken. Wortelzaad is licht, maar het kiemen is afhankelijk van temperatuur en vochtigheid. Wil men een hoeveelheid genoemd hebben, dan re kenen we 25 gram (kwart ons) op 10 vierk. M. (10 M2). Zeer geschikt kunnen we tus schen het wortelzaad een weinig radijs zaad mengen, b.v. 15 a 20 gram op de ge noemde oppervlakte. De radijs is eerder voor 't gebruik gereed en is weggeplukt vóór dat de wortels er last van ondervin den. In de zaadlijst kunnen we de verschil lende variëteiten van de te gebruiken zaden vinden. Als zuinige kweekers trachten we allerlei combinaties in onze kweek te bren gen en zooveel mogelijk voor opvolging zorg te dragen. Wortels en radijs weten we nu al op een gemakkelijke manier samen te brengen, en misschien zouden we iets kunnen doen, dat straks ons een voordeeltje in de opvolging onzer» gewassen kan be zorgen. In de overwinteringsbakken staan sla- en koolweeuwen. Wanneer de sla- weeuwen op den kouden grond uitgeplant worden en in de toekomst hun kroppen zullen geven, dan moeten we er zorg voor dragen, dat we niet opeens zonder sla zit ten. Daarom nemen we nu reeds onze voor zorgsmaatregelen en zaaien in onze wortel- bakken een beetje slazaad tusschen de wortels door. Maar we zullen er voor moe ten zorgen, dat de jonge plantjes als ze een paar blaadjes hebben, uit die bak wor den gehaald, om ze op een andere te ver plaatsen, want anders zou het eene gewas het andere kunnen verdringen. Deze sla zal aansluiten aan de oogst van de weeuwen en op die wijze, zorgen we dus, dat er geen schakels in de cultuurketting on.tbrcK.cn.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6