WOENSDAG 6 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 NA DE INWIJDING VAN HUIZE „ST. URSULA" TE NIEUW VEEN. Z. H. Exc. in den wintertuin. Van 1. n. r.: rector v. d. Burg, Mgr. de Bisschop, kap. Nicolaas, bissch. secretaris F. J. Bank en de deken van Alphen aan den Rijn. Op den achtergrond burgemeester en gebeente-secretaris van Nieuwveen. BUITENLAND DUITSCHLAND. De ziekte van Hitier. ECHT OF DIPLOMATIEK? Ontstemming over Engelsch Witboek. Zooals gemeld, heeft de Duitsche regee ring aan sir John Simon, die zich Donder dag naar Berlijn zou hebben begeven, ver zocht om zijn reis uit te stellen, omdat Hitier een hevige verkoudheid had opge- loopen, waardoor hij van heeschheid niet spreken kon. Natuurlijk werd direct de veronderstel ling geopperd, dat deze ziekte slechts een diplomatieke ongesteldheid zou zijn, voor welke veronderstelling inderdaad wel re den bestaat, omdat men te Berlijn zeer ont stemd is door een Witboek, dat de Engel- sche regeering Maandag heeft gepubliceerd omtrent de redenen, welke Engeland noop ten om zijn bewapening uit te breiden. Deze opvatting wordt echter, volgens Keuter, niet gedeeld in officieele kringen te Londen, waar men, er volstrekt niet aan twijfelt dat de gezondheidstoestand van den rijkskanselier niet goed genoeg is, om buitenlandsche bezoekers te kunnen ont vangen en met hen besprekingen te voeren over vraagstukken der hooge politiek. In Engeland meent men, dat Hitier ernstiger ziek is, dan de berichten in de Berlijnsche bladen doen gelooven. Uit Londen wordt overigens gemeld, dat de Britsche premier MacDonald eveneens een lichte verkoudheid heeft opgedaan en op doktersadvies thuis blijft. De Britsche bewapening. Gisteren is de raming gepubliceerd voor de Engelsche begrooting, van luchtvaart, welke sluit met een bedrag van 23.851.100 p.st. of 3.685.500 p.st. meer dan 1934. In een begeleidend memorandum zegt lord Lon donderry, dat dit jaar elf nieuwe eskaders zullen worden toegevoegd aan de defensie ve macht van Groot-Brittannië en dat de luchtvloot der marine met 19 eenheden zal worden versterkt. Ter verdediging van deze bewapenings uitbreiding heeft, zooals gezegd, de Engel sche regeering een Witboek gepubliceerd, waarin zeer positief de argumenten wor den uiteengezet, op grond waarvan Enge land met zijn ontwapeningspolitiek breekt en zich genoopt voelt zich voor den Euro- peeschen wedstrijd in de bewapening te doen inschrijven. Vat men het witboek in een enkelen slagzin samen, dan moet deze luiden: „de ongecontroleerde hèrbewapening van Duischland dwingt Engeland om zijn mi litaire uitgaven te verhoogen". Wel wordt in het staatsstuk ook gesproken over de versterking der bewapening in Rusland, Japan, de Vereenigde Staten van Amerika en „elders", maar de volle nadruk valt toch op Duitschland, hetwelk zijn weer macht ontwikkelt in een tempo, dat voor geen enkel ander volk bij te houden is. Officieus Duitsch commentaar. De „Deutsche diplomatische Korrepon- denz" schrijft inzake het Engelsche Wit boek o.aa: „Interessanter en kenteekenender dan het feit der Engelsche bewapeningsuitbrei ding, die toch reeds een sedert lang vast gestelde zaak was, zijn de argumenten waarmede de nationale regeering tegen over het binnen- en buitenland het afzien van de tot dusver gevoerde ontwapenings politiek tracht te rechtvaardigen. De onbe vooroordeelde waarnemer moet consfcatee- ren, dat licht en schaduw hier toch zeer ongelijkmatig zijn verdeeld. Het kan een regeering niet verboden worden den toe stand zoo voor te stellen als zij het voor juist houdt; men mag echter verwachten, dat daarbij tegenover de afzonderlijke sta ten dezelfde maatstaven worden aange legd. De geheele voorstelling van het En gelsche memorandum is erop afgestemd de voornaamste schuld voor den moeilijken toestand ter wereld en de nieuwe bewape ningsproblemen, waarvoor Engeland zich gesteld ziet, op Duitschland af te wente len. Slechts terloops wordt vastgesteld, dat ook andere mogendheden haar strijdkrach ten hebben vermeerderd; zelfs aan de Rus sische bewapeningen wordt niet de aan dacht gewijd, die zij zelfs volgens den wil vain leidende Russische politici voor zich moeten opeischen. In hun bewering betreffende de oorzaak van het mislukken der ontwapeningscon ferentie nemen de schrijvers van het En gelsche memorandum alles over, wat niet op documenten gegrondvest is en tot dus verre slechts in onzakelijke perspolemiek van andere landen betwist is. De geheele tijd van het Duitsche lidmaatschap van den Volkenbond was slechts één enkel wachten op de vervulling van de ontwapeningsbe lofte. Slechts toen het in den loop der ja ren steeds duidelijker werd dat toonaan gevende mogendheden niet dachten aan het nakomen van de belofte, maar ten hoogste aan een verdere verscherping van de Duit sche ontwapening onder gelijktijdige ge bruikmaking van alle nieuwere ervaringen en ontdekkingen der techniek voor de be wapening der eigen legers, moest Duitsch land inzien, dat zijn verdere medewerking in Genève vruchteloos zou blijven. In 'de geheele wereld is het verlangen naar ontspanning naar wederopbouw en vrede nooit zoo sterk aan den dag getreden als thans, en een buitenlandsch staatsman heeft dezer dagen niet ten onrechte gecon stateerd, dat wij na de oplossing van het Saarprobleem te doen hebben met een nieuwe ontspanningsgolf in de wereld. De resignatie waarmede Engeland dergelijke tendenties in zijn witboek over het hoofd ziet, en het gebrek aan gelijkmoedigheid kunnen niet als een gelukkigen vooruit gang beschouwd worden. BELGIE. BELGISCHE KONING AAN DE KAAK GEOPEREERD. Het Belgische koningspaar, dat dezer da gen onverwachts naar Engeland was ver trokken, is thans weer te Brussel terug gekeerd. Het blijkt, dat koning Leopold een onbeteekenende kaakoperatie heeft ondergaan. HONGARIJE. HET PARLEMENT ONTBONDEN. Verkiezingen vóór 27 April. Kort na vijf uur kwam gisteren het Hon- gaarsche parlement bijeen. Van de enorme belangstelling in verband met den gespan nen politieken toestand getuigde het feit, dat loges en galerijen tot de laatste plaats bezet waren. Ook de gewezen minister president Bethlen was aanwezig. Om het parlementsgebouw was een politiecordon getrokken en degenen die naar binnen wil den moesten zich aan een scherpe controle van hun toegangskaarten en legitimaties onderwerpen. Minister-president Gömbös, die met de andere leden van de nieuwe regeering de zaal was binnengekomn, las het eerst de Foto Slegtenhorst. decreten voor betreffende het aftreden van het eerste en het optreden van het tweede kabinet-Gömbös. Na deze formaliteit haal de hij een groote enveloppe te voorschijn en verklaarde dat er van den regent een brief was ingekomen. Gömbös reikte dit stuk den voorzitter van het Huis toe om het voor te lezen. On der enorme spanning en voelbare opschud ding las deze daarop het decreet voor, waarbij het parlement werd ontbonden. Tegelijkertijd werd voor het nieuwe par lement de 27ste April als eerste zittingsdag genoemd. Na de voorlezing klonk van verschillen de zijden applaus, waarbij een groot deel van de afgevaardigden der eenheidspartij zich aansloot. Met ware geestdrift echter klapten de kleine boeren van Eckhardt, De afgevaardigde Ulain riep Bethlen toe: „Hier in Hongarije zullen nooit indi recte verkiezingen worden gehouden". De socialisten schreeuwden daartusschen: „Le ve het geheime kiesrecht". De interrupties gingen tenslotte teloor in de algemeene op winding. Enkele minuten later was de zit ting gesloten. MEXICO. DE SATANISCHE KERKVERVOLGERS. De Gouverneur van den Mexicaanschen Staat Tabasco, Garrido Canabal, die door Calles ten voorbeeld werd gesteld voor alle Gouverneurs heeft de christelijke namen van zijne drie zonen laten wijzigen in „Le- nin", „Lucifer", en „Satan". GRIEKENLAND. De V enizelisten-opstand BESLISSENDE SLAG. Artillerie-duel ontbrand. De beslissende veldslag, die over het fa len of slagen van den Venizelistischen op stand zal beslissen, is begonnen. Op het ge heele front is te middernacht het artille rieduel ontbrand. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn, dat ook de muitende vloot nog in den strijd zal ingrijpen. Bij een verken ningsvlucht van regeeringstoestellen is na melijk gebleken, dat zich in de Soeda-baai nog slechts twee torpedojagers bevinden. De positie der overige schepen is onbe kend, doch de mogelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn, dat zij koers hebben ge zet naar de Macedonische kust. Volgens een mededeeling van het draad loos station te Kandia loopt de kruiser „Averof" nog slechts zeven zeemijlen per uur. Dit beteekent een bevestiging der be richten, volgens welke de oorlogsbodem bij het bombardement door vliegtuigen der re geering ernstige averij heeft opgeloopen. Wolkbreuken brachten uitkomst. Nadat het ultimatum van vier en twin tig uur was afgeloopen, dat de minister van Oorlog, generaal Kondylis, den opstande lingen had gesteld, hebben de regeerings- troepen de Strymon overschreden, na de bruggen te hebben hersteld, die de op standelingen ten deele in de lucht hadden laten vliegen. Echter hebben zij hun opmarsch niet kunnen voortzetten, aangezien de natuur den opstandelingen te hulp kwam Boven het gebied van den strijd ontlasten zich na melijk wolkbreuken, die groote overstroo mingen veroorzaakten. De strijd, die zich reeds zeer gunstig voor de regeeringstroe- pen liet aanzien voor het bombardement der uit Saloniki opgestegen vliegtuigen we ken de rebellen in wanorde terug moest dientengevolge worden afgebroken. Over den toestand op Kreta komen slechts weinig berichten binnen. In plaats van den door de opstandelingen gevan gen genomen en terechtgestelden prefect Sgoeros heeft Venizelos den advocaat Jo sef Koendoeras tot politiek gouverneur van het eiland benoemd. DE REACTIE IN HET BUITENLAND. Fransche oorlogsschepen op weg naar Griekenland. Met het oog op de gebeurtenissen in Griekenland heeft de Fransche minister van Marine den in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gestationneerde torpedojager „Verdun" bevel gegeven di rect Piraeus aan te doen, om zoo noodig te zorgen voor de bescherming van Fran sche onderdanen. Bovendien worden twee kruipers van het Middellandsche Zee-eskader in gereedheid gebracht om naar Griekenland te kunnen vertFekken. Bulgarije versterkt zijn grenzen. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Batolof, er in een heden gehouden persconferentie op gewezen, dat de strijd tusschen de Venizelisten en de Grieksche regeeringstroepen steeds dichter de Bul gaarsche grens nadert. De ontwikkeling van den toestand in Griekenland interesseert de Bulgaarsche regeering in zooverre, dat daardoor de vrede op den Balkan bedreigd zou kunnen worden. Bulgarije, aldus Ba tolof, houdt onwrikbaar aan den vrede vast en aan de goede betrekkingen met zijn buren; het beoogt niet, gebruik te maken van hun moeilijkheden, of deze wellicht nog te vergrooten. Deze omstandigheid ontslaan Bulgarije evenwel niet van den plicht waakzaam heid aan de grens te vergrooten en de grensbescherming met behulp van troepen uit het binnenland te versterken. Men heeft hierbij uitsluitend met voorzorgs maatregelen te doen, die in het belang van het land zijn genomen. Zij zijn in volkomen overeenstemming met het volkenrecht. De Bulgaarsche gezant te Athene heeft op dracht gekregen, den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken een desbetref fende verklaring te overhandigen. Turksche maatregelen. De vraag van een der persvertegen woordigers, of het juist is, dat Turkije de laatste dagen zijn troepen in Oost-Thracië buitengewoon heeft verstrekt en aan de Bulgaarsche grens een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal concentreert, beantwoord de de minister bevestigend. Ook Belgrado ongerust. Ook in Joego-Slavië beschouwt men, naar uit Belgrado wordt gemeld, de ontwikke ling der situatie in Griekenland niet zon der bezorgdheid. In een uitvoerig commentaar wijst de te Zagreb verschijnende „Novosti" er op, dat Venizelos reeds een jaar geleden heeft ver klaard, niet bereid te zijn het Balkanpact te erkennen. Intusschen is hy er volgens het genoemde blad in geslaagd, voor zijn politiek een groote mogendheid aan de Middellandsche Zee te winnen. Echter zou hjj, aldus de „Novosti", wanneer hij de overwinning mocht behalen, het Balkan pact toch niet zonder meer terzijde kun nen schuiven, aangezien in Griekeland nu juist niet een bijzonder gunstige stemming tegenover de bedoelde groote mogendheid bestaat. KANTOREN* TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10—12 uur, Hotel „van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur, Hotel „Bellevue" 999 PLASTIRAS GESTRAND TE BRINDISI. Italië verbiedt de doorreis naar Griekenland. De uit Griekenland verbannen generaal Piastiras is gisteren uit Cannes te Brindisi aangekomen. Bij zijn aankomst verboden de havenautoriteiten hem de reis per schip naar Griekenland voort te zetten. Hij heeft zich den geheelen dag in zijn hotel teruggetrokken. De plaatselijke auto riteiten hebben den journalisten verzocht, niet te trachten met hem in verbinding te komen, ten einde de positie van Italië niet te bemoeilijken. De secretaris van Piasti ras deelde evenwel gisteravond mede, dat generaal Piastiras en hijzelf zich zoo spoe dig mogelijk naar Griekeland zouden bege ven. Alle besluiten in deze richitng han gen echter af van de berichten uit Frank rijk en Griekenland. De Italiaansche regeering slaat de gebeur tenissen in Griekenland met groote be langstelling gade, doch zorgt er nauwlet tend voor, zelfs niet den schijn te wekken van inmenging in de binnenlandsche aan gelegenheden van Griekenland. Vernomen wordt echter, dat indien de Grieksche re geering de uitlevering zou eischen van ge neraal Piastiras wegens politieke redenen, Italië dit zal weigeren te doen. VAN HET TOONEEL NAAR HET KLOOSTER. Ren jonge Fransche tooneelspeelster Ma- ryse Wendling heeft afscheid genomen van de wereld om haar intrede te doen in het klooster van de Missie-zusters van O. L. Vrouw der Apostelen te Lyon. Na Yvonne Hautain en Suzanne Delorne is Maryse Wendling thans binnen korten tijd de der de beroemde actrice, die den sluier aan neemt. Zij verlangt thans niets anders dan naar de missie van Oceanië te mogen vertrek ken, om daar de melaatschen te verple gen. Dit besluit van deze gevierde actrice heeft in de tooneelwereld en in de krin gen van haar talrijke bewonderaars een groote opschudding teweeggebracht. Maryse Wendling was de dochter van een rijke brouwer uit den Elzas. Op het con servatorium had zij den tweeden prijs be haald; weldra was haar carrière gemaakt en vertolkte zij de moeilijkste rollen, zoo wel in klassieke drama's als in moderne tooneelstukken. Iederen Zondag kon men haar in Auteuil naar de Hoogmis zien gaan met haar trou we dienstbode. Op zekeren dag vertelde zij aan haar bu ren: „Ik verkoop alles en ga weg". De menschen dachten, dat ze een tournee ging maken of een engagement als filmster had afgesloten. Maryse Wendling liet een uit drager komen, verkocht alles wat ze bezat en verdween uit de groote wereld om in de stilte van het klooster zich voor te berei den op haar taak als verpleegster der me laatschen. Foto Slegtenhorst. DE BISSCHOP TUSSCHEN DE KLEINTJES VAN HUIZE „ST. URSULA" TE NIEUWVEEN.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5