STADS NIEUWS WOENSDAG 6 MAART 1935 DE LEIDSCHE COURANT ÉÉRSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in den morgen van 6 Maart 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 775.8 te Scilly. Laagste barometerst.: ?52.6 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 7 Maart: Matige tot zwakke, latex wellicht weer toenemende Noord- westelijke tot Weste lijke of Zuidweste lijke wind, tijdelijk opklarend, aanvanke lijk weinig of geen regen, lichte vorst tot om het vriespunt des i nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. De hooge druk in het Oosten trok zich Oostwaarts terug, vooral onder invloed van een secundaire depressie, welke zich gisteren over de Noordzee ontwikkelde en zich thans over Duitschland bevindt. Deze secundaire bracht over het Noorden van ons land eenige regen en veroorzaakt thans over het Westen van Duitschland sneeuw. Achter deze secundaire steeg de baro meter snel, over de Golf van Biscaje vormde zich een 775 kern, terwijl zich bo ven de Britsche Eilanden een rug van hooge drukking bevindt. Ver in het Westen op den Oceaan nadert blijkbaar een diepe depressie, die haar in vloed over IJsland uitstrekt, alwaar de barometers flink dalen. Over Scandinavië blijft de vorst streng, al hoewel de tempe ratuur op sommige stations steeg. Over Midden- en in Oost-Duitschland werd de vorst iets minder. Verder steeg de temperatuur over Noord-IJsland, de Brit sche Eilanden, ons land, en Noord- en Mid den-Frankrijk, dit tengevolge van den aan voer van Oceanische luChtmassa's uit het Westen. Er mag ten onzent opklarend weer met later krimpenden' wind worden verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 6.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 6.16 uur tot Don derdagmorgen 6.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 7 Maart v.m. 3.56 uur en nam. 4.16 uur. SPORT SCHAKEN HET TOURNOOI TE MOSKOU. De resultaten van de 13e ronde van het internationaal schaaktournooi te Moskou luiden: Botwinnik verliest van Kan; Rjoemin re mise met Lasker; Flohr remise met Capa- blanca; Ragosine remise met Goglidze; Alatorzev remise met Pirc; Lilienthal re mise met Miss Menchik; Loewenfisch wint van Bogatyrsjoek; Rabinowitsj wint van Spielman; Romanoski wint van Tsjecho- ver; LissiciStahlberg afgebroken. Het was de eerste verliespartij van Bot winnik in dit tournooi, waarmee de span ning voor de eerste plaatsen sterk is toe genomen. De stand is, dat Botwinnik leidt met 10 punten, Flohr 9 1/2 punt, Loewen fisch 9 punten, Lasker 8 1/2 punt, Capa- blanca 8 punten. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 100 METER VRIJE SLAG. Frick brengt het op 56.6 sec. Te New Haven heeft de Amerikaansche Zwemmer Peter Fick de 100 Meter vrije slag afgelegd in den nieuwen wereldre cordtijd van 56.6 sec. Een phenomenale prestatie van dezen jeugdigen zwemmer. Het oude wereldrecord stond sedert het vorige jaar op naam van Fick met een tijd van 56.8 sec. Tegelijkertijd werd het wereldrecord 4Ó0 Meter rugslag te New Haven door den Amerikaan van der Weghe verbeterd en gebracht op 5 min. 30,4 sec. Het oude we reldrecord stond ten name van den Japan ner Kiokawa met 5 min. 30.6 sec. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. PijnenburgWals vergrootten hun puntenaantal. De nacht van Dinsdag op Woensdag te Antwerpen is wel zeer rustig verloopen. Alle koppels waren tevreden met de posi tie, welke men innam, hetgeen niet be hoeft te verwonderen, indien men bedenkt, dat niet minder dan 9 koppels aan de lei- HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Ir. T. P. Huisman over „crisis-maatregelen" Gisterenavond had in „den Burcht" een bijeenkomst plaats, uitgeschreven door de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw en waar vertegenwoordigd waren de af- deelingen Leiden, Noordwijk, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar enz. De voorzitter, de heer C. Bakker, riep de talrijke aanwezigen een hartelijk wel kom toe in het bijzonder den secretaris van het hoofdbestuur en spreker van dezen avond, den heer T. P. Huisman. Na dit korte openingswoord kwam dadelyk de spreker aan de beurt. In verschillende bedrijven, aldus spr., is de toestand vrijwel hopeloos. Vooral in het boerenbedrijf gaat de toestand steeds ver der achteruit. Er komt dientengevolge een stemming van gebrek aan vertrouwen. Daarom is het thans goed eens ernstig van gedachten te wisselen. Het doel, dat ons allen na aan 't hart ligt, is het handhaven van onzen boerenstand. Een fabrikant zet, als de boel spaak dreigt te loopen, zijn bedrijf stop. Als daar entegen de boer zijn bedrijf stop zou zet ten, zou de ellende niet te overzien zijn. Velen staan of vallen met het boerenbe drijf. Hun leus is niet groote winsten te maken, maar een behoorlijk bestaan te hebben en geen geld toe te geven. Als wij blijven verbouwen of telen, kun nen wij ook den werkenden stand in leven helpen houden. De welvaart in een land is veel grooter als de boer verbouwt. Wij moeten de pro ducten van den Ned. boerenstand tegen een loonenden prijs kunnen afzetten. Onze pro ductie wordt geëxporteerd en daarmee be gint de ellende. Onze export is ontzettend verminderd. Daar kan onze regeerin-g niets aan doen, voor zoover dit den regeeringen van de afnemende landen aangaat. Wij zitten daardoor met een overschot van pro ductie. Het geldt hier: hoe geringer export hoe minder inkomsten in den boerenstand. Noodzakelijk gevolg: een grooter afzetge bied in eigen land. Na dieper ingegaan te hebben op de marge tusschen den prijs, dien de boer krijgt voor zijn product en hetgeen de Ned. consument voor zijn ar tikel moet betalen, gaat spr. verder met te verklaren, dat de minister in zijn Memo rie van Antwoord heeft gezegd, dat de con sument mee moet werken m.a.w. wij heb ben dus niets te verwachten. Er moeten dus andere wegen gevonden worden om het boerenbedrijf te ontlasten. Pacht en hypotheekrente. De boerenstand is gewoon geweest een te hooge rente te betalen. De pacht is veel te hoog voor de vooruitzichten. Geen pacht betalen beteekent evenwel faillissement. Dus maar weer opnieuw pacht aangaan, dus maar een paar koeien verkocht of geld bij familie los zien te krijgen. De boer pro beert tot hij geen cent meer heeft. Daarom is het redelijk, dat wij op pachtverlaging aandringen. Met hypotheek dito. Men heeft zich b.v. 5 jaar geleden genoodzaakt ge zien 500 te leenen. Momenteel kan niets worden betaald. Dan komt men wel voor 500 goederen koopen, maar deze goede ren zijn veel minder waard dan voor 5 jaar, dus 1 yt maal de waarde. Dus naar een lager renteniveau. Veel boeren zijn daarmee thans ook niet meer te redden. De regee ring heeft ongeveer twee jaar geleden ge zegd te zullen overwegen of er voor de hypotheekboeren iets gedaan zou kunnen worden. Het is evenwel bij overwegen ge ding liggen. De andere koppels hebben I achterstand van 1 tot 5 ronden, terwijl al leen het Nederlandsche koppel van der Horst van Hoek en het. Belgische Mer- tensMortelmans resp. met 15 en 16 ron den achterstand volkomen uit den strijd liggen. Intusschen hebben Pijnenburg Wals rustig hun puntenaantal in de sprints vergroot. Zij zijn het, die het meest in de klassementen op den voorgrond treden, hetgeen wel zeer duidelijk aan den dag trad tegen middernacht, toen Wals en Pijnenburg vier van de 5 sprints wisten te winnen. De eerste was voor Wals, de twee de voor Buysse, de derde voor Wals, de vierde voor Pijnenburg en de vijfde we derom voor Wals. Waarmede hun punten aantal tot 185 was opgeklommen. Alleen LonckeBuysse probeeren den punten- achterstand zoo klein mogelijk te houden. Den geheelen nacht is het verder vol komen rustig gebleven. Geen poging van ernstigen aard werd gedaan om een jacht partij te ontwikkelen. Tot de 3 uur-sprints weer waren aangebroken, welke werden gewonnen door Pijnenburg, Verreycken, Pijnenburg, Loncke en Buysse. Ook daarna bleef het rustig en de stand Woensdagmorgen half acht, na 106 uren rij den was de volgende: 1. PijnenburgWals 196 punten. Afge legd 2586.500 K.M. 2. LonckeBuysse 122 p. 3. SchönLohmann 100 p. 4. Charlier De neef 76 p. 5. Guerra—Van Nevele 62 p. 6. MamerlinckBilliet 51 p. 7. Smets Martin 31 p. 3. BroccardoGuimbretière 22 p. 9. Van Vlockhovenvan Buggen- hout 22 punten. Met 1 ronde achterstand: 10. HuysBon duel 19 p. Met 2 ronden achterstand: 11. Verreycken Haezendonckx 33 p. Met 5 ronden achterstand: 12. Zims Kusters 23 p. Met 7 ronden achterstand: 13. Raes Meerschaert 57 p. 14. BraspenninxVan Hout 36 punten. Met 15 ronden achterstand: 15. Van der HorstVan Hoek 40 punten. Met 16 ronden achterstand: 16. Mertens Mortelmans 14 punten. bleven. De regeering heeft wel maatrege len genomen ten aanzien van het heffen van 1.50 per 100 K.G. voor buitenlandsch veevoer. Als zij deze 1.50 nu zou laten vervallen zou de melkproductie weer veel te hoog worden. Dit is dus in 't belang der melkveehouders. Deze heffing gebruikt men om het evenwicht in de verschillende boerenbedrijven te bewaren. Met dit geld wordt de graanbouw op den zandgrond ge steund. Dit is nu wel prachtig voor de boe ren in het Oosten en Zuiden des lands, maar voor ons is dit zeer onaangenaam, aldus spr., daar wij het veevoeder uit het buitenland moeten betrekken dus heffing moeten betalen en de boer uit het Oosten met deze heffing graan kan verbouwen en aan zijn dieren voederen. Laten wij aan nemen, dat een Zuid-Hollandsche boer 1000 uitgeeft aan veevoeder, maar die uit Overijsel verbouwt zelf de helft daarvan, dus 500. Samen 1500. Ieder 750. Dus is de uitkomst: de Z.-H. boer krijgt 250 minder, maar de Overijselsche wint 250. Voor hem is het dus wel voordeelig. Wij moeten daarom een anderen weg zoeken en deze weg is Inkrimping van den varkens stapel. Dan heeft de boer den rundveeprijs meer in eigen hand. Als dit goed wordt toege past, krijgt men het Nederlandsche rundvee vrij. De consumptie van varkensvleesch in ons land is enorm. Krimpt men dus in, dan wordt de varkensvleeschprijs duurder en gaat automatisch de rundveevleeschprijs omhoog Spreker besloot zijn uitvoerig betoog met de woorden: willen wij, boeren, iets bereiken, dan moeten wij eensgezind de handen ineen slaan, alle geschilspunten eerst onderling zien op te lossen en dan alle 200.000 boeren, die ons Nederland telt, als één man bij de regeering aankloppen om onze wenschen kenbaar te maken, dan pas kunnen wij veel bereiken. Na deze rede kregen de aanwezigen de gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt en waar alle vragenstellers ten volle werden bevredigd. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met woorden van dank aan den heer Huisman gesloten. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Lezing van den heer H. Th. de Booy. In de kleine Stadszaal is gisteravond een vergadering gehouden van de afdeeling Leiden van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot". In deze vergadering hield de heer H. Th. de Booy, oud zee-officier, een lezing over het onderwerp: „De spanning in het Verre Oosten". De voorzitter der Vereeniging, de heer H. P. H. Wiertz, leid de de spreker met enkele woorden in en deeld het een en ander mede over het we zen en doel van de Vereeniging „Onze Vloot", die er op gericht is aan ons volk het besef bij _te brengen, dat een sterke vloot onmisbaar is om de onafhankelijk heid van ons land te waarborgen. De af deeling is langen tijd ingeslapen geweest, maar thans weer tot activiteit ontwaakt. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, die op dezen avond ook aanwezig was, heeft het eere-voorzitterschop op zich genomen. Hulde bracht spr. aan den heer C. L. van Buuren, gep. Vioe-Admiraal t.t., die het eenige bestuurslid is geweest, dat de afdeeling altijd trouw is gebleven. De heer de Booy ving zijn rede aan met te wijzen op het feit, dat Japan overbevolkt is. Daardoor is een groote uitbreiding van de industrie ontstaan. De immigratie is grootendeels mislukt. In totaal zijn er niet meer dan 1 millioen Japanners die hun bestaan elders hebben gevonden. De in dustrialisatie is daarom een succes kun nen worden, omdat de industrie buitenge woon was ingericht en vooral ook door de val van de yen Daarbij komt, dat het le venspeil in Japan zeer laag is. Japan kan de markt overstroom en met goedkoope goederen. De grondstoffen heeft Japan niet. Dat is een zwak punt. De Japanners moeten d 's probeeren vasten voet te krijgen in de gebieden waar de grondstoffen vandaan moeten komen. De belangrijkste industrie is de textiel. Daarvoor heeft Japan katoen noodig en daarvoor tracht het overal con cessies te krijgen. Maar daarnaast oefent het ook controle op het afzetgebied. Japan moet zijn artikelen kwijt en is zeer vin dingrijk in de uitbreiding van het afzetge bied. Hiermee moet men rekening houden als men leest, dat Japan steeds opnieuw tracht zeggenschap te krijgen in China. De controle op het afzetgebied heeft tenge volge, dat er dingen gebeuren, die indrui- schen tegen de belangen van andere mo gendheden. Al die maatregelen, die Japan neemt, zijn voor dit land een kwestie van leven en dood. Het moet ook wel beschikken over een sterke weermacht om zijn expansie-poli tiek te kuAnen voeren. Deze politiek is bui tengewoon logisch en wordt systematisch doorgevoerd. De weermacht is een staat in de staat geworden. Het Japansche volk heeft er alles voor over. Ook voor het pan- Aziatisme wordt met kracht propaganda gemaakt. Spr. besprak daarna de strategische po sitie van Japan. Het Japansche Rijk strekt zich practisch reeds uit tot de Mandaten- eilanden en grenst dus zeer dicht aan onze Indiën. De zeeverbindingen zijn voor Japan van groote beteekenis en deze worden zoo goed mogelijk beschermd. Aanvafien van Amerika en Engeland op Japan zouden eventueel op zeer groote moeilijkheden stuiten, tenzij deze mogendheden gaan sa menwerken. Ook Frankrijk heeft hier be langen. Spr. besprak voorts de spanning tusschen Rusland en Japan. Rusland houdt min of meer Japan in toom. Na de pauze vestigde spr. meer in het bijzonder de aandacht op de positie van onze Indiën. De toestand in het verre Oos ten vertoont ongeveer hetzelfde beeld als de toestand in Europa in 1914 en de positie van Nederlandsch-lndië is zoo ongeveer als' toen die van Nederland. Nederland voert een historische neutraliteitspolitiek. Spr. gelooft dat wij die moeten handhaven. Daarvoor moet men echter over bepaalde machtsmiddelen beschikken. De vloot moet een praeventieve kracht uitoefenen, en daartoe gevechtszekerheid bezitten. Neder land heeft in een tijd van betrekkelijke voorspoed verwaarloosd de kans om de weermacht uit te breiden. De Regeering heeft gezien, dat er verandering moest ko men. Een commissie werd ingesteld met als resultaat het Vlootplan 1922 dat op de lange baan is geschoven. In 1923 kwam een nieuw plan, dat door de Tweede Kamer werd verworpen. Andere plannen verging het al niet beter. Men moet niet zeggen: Wat beteekenen nu twee kruisers voor In- dië? Die beteekenen inderdaad zeer veeL Daarvan gaat wel degelijk groote praeven tieve waarde uit. De toestand is voor ons niet hopeloos. Als wij beschikken over een gevechtswaardige zeemacht, hebben wij een redelijke kans om onze positie te handha ven. Ook het vlootplan-Deckü'S 1930 is niet verwezenlijkt. Er Is nog zoo goed als niets van uitgevoerd. Aanbouw van nieuw ma teriaal is dringend noodig. Wat onze ma ritieme defensie betreft zijn wij niet pa raat. Groote belangen staan hier op 't spel. In het verre Oosten is een tijd van chro nische spanning uitgebroken. Wü mogen daar niet blind voor zijn. Wij moeten voor de Rijkseenheid offers over hebben. Als Nederland daarvoor niets gevoelt, zal Ne derland daarvan de consequenties moeten dragen. Er volgde op deze rede langdurig ap plaus. Enkele aanwezigen stelden vragen, die door den spreker werden beantwoord. De heer Wiertz sprak een dankwoord. Daarna sluiting. „Leihutento". Voor de op 13 Maart a-s. te openen „Leid- sche Huisvlijttentoonstelling „Leihutento" ontving het bestuur nog een verguld zil veren medaille van de afd. Leiden van „Mercurius" en een bronzen medaille van Mej. A. E. van der Vegt. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6351. A. P. Steutel, Leiden, P. J. Blokstraat 34. Luxe autoverhuur, tevens sigarenwinkel. Wijz. uitgeoef. bedr.: sigarenwinkel is opgeheven. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. De zaak „Tuindersbelang" te Langeraar. In hooger beroep heeft het Haagsch Ge rechtshof heden een zaak behandeld, te gen P. P., gewezen directeur der R. K. Veiling „Tuindersbelang" te Ter Aar, die door de Haagsche Rechtbank is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde verduistering in dienstbetrekking. In deze zaak werden door het Hof tien getuigen gehoord, allen belanghebbenden bij een indertijd ter plaatse opgerichte coöperatie, welke ten doel had voor geza menlijke rekening glas en ramen voor broeikassen aan te schaffen. Nadat hier omtrent de noodige besprekingen waren gevoerd werd aan P. opdracht gegeven, na mens de coöperatie een contract met den leverancier op te maken, terwijl ook de af wikkeling der financieele verplichtingen uit dat contract voortvloeiende aan hem werd opgedragen. Getuigen bleven borg voor de door ver dachte in diens voormelde functie aange gane verplichtingen. Bij een boerenleenbank te Eindhoven werd een crediet aangevraagd, doch daar de combinatie geen rechtspensoonlijkheid bezat, werd aan P. met borgstelling van de getuigen een voorloopig crediet verstrekt. Volgens afspraak zou dit geld op de Boerenleenbank te Ter Aar moeten worden gestort. P. beweerde, toen hem naar den toestand der financiën aan de combinatie werd gevraagd, dat hij een bedrag van 3400 op de Spaarbank had gestort, welke mededeelihg evenwel op onwaarheid be rustte. Uit het getuigenverhoor bleek verder, dat met een firma te Delft een contract voor de levering van glas en de ramen werd gesloten en dat aan P. opdracht was gegeven dit contract namens de combinatie af te sluiten en te onderteekenen. Aanvankelijk was door P. aan betrokke nen een volmacht ter onderteekening voor gelegd, waarbij hijzelf als tusschenpersoon tusschen de combinatie en de leveranciers, resp. bankier werd aangewezen, doch de leden weigerden deze te onderteekepen. Er werd toen een ander contract opgemaakt waarbij de combinatie als huurkoopster van het glas optrad. Toen men na eenigen tijd argwaan kreeg en P. op een vergadering ter verantwoor ding werd geroepen, deed hij de hierbo ven genoemde mededeelingen en toen men hem op het onjuiste daarvan wees, liep hij kwaad weg. Ook bleek dat P. aanvanke lijk weigerde inzage van de boeken te ver strekken,. Bij controle werd een deficit van 5000 geconstateerd. P. was onmiddellijk in staat van faillissement verklaard. Des tijds is ook door P. toegegeven, dat hij het geld ten eigen bate had aangewend. Requisitoir. De advocaat-generaal Mr. L. J. B. Ver- Meulen requisitoir nemend, betoogde, dat AGENDA Donderdag, Ledenvergadering „St. Ra- phaël", Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. St. Vincentiusblbliotheek, H. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag. Het Residentie-orkest, Stads gehoorzaal, 8 uur. Donderdag. Ver. Sa. Veronica. Zitting, Vincentiusgebouw, HoogL Kerk gracht 32, van 3—5 uur. Vrijdag. „De Leidsche Kunstkring voor allen", Maurice Roskin, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 19, tel. 552 en C. van Zijp, Wil- helminaparkt 8, Oegstgeest, tel. 274. uit de getuigenverklaringen, afgelegd door leden van de combinatie, is komen vast te staan, dat de gelden, waarvoor P. contrac teerden, toebehoorenden aan deze combi natie. De advocaat-generaal gaf een over zicht van de ter zake gehouden besprekin gen en afspraken. In den geheelen opzet van de zaak wordt P. nauwelijks genoemd. Hij moest als directeur handelen in op dracht van de combinatie. De voorstelling van P., dat hij privé handelde en dat de getuigen slechts als borgen optraden, klopt niet met de feiten. Vast staat, dat toen P. zelf geen gelden meer kon opnemen, een van de getuigen dat 'heeft gedaan en -daar na die gelden ten behoeve van de combina tie aan den verdachte heeft afgedragen, teneinde deze volgens de gegeven opdrach ten te beleenen. De mededeeling van ver dachte aan een der getuigen, dat hij 34.000 op de Spaarbank heeft gestort, klopt ook niet in diens systeem. Volgens spr. is er geen twijfel aan of er is sprake van een combinatie waarvan de verdachte als vertrouwensman optrad. Concludeerende, achtte de advocaat- generaal, de tenlaste gelegde verduiste ring bewezen en vorderde vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Mr. H. F. A. Donders de verdediging voe rend, wees op de bekentenis van P. ten aan zien van het ten eigen bate aanwenden van gelden. De vraag is hier, waren die gelden van an deren en geschiedde de toeëigening we derrechtelijk. De dagvaarding spreekt van huurkooppenningen van huurkoopers en uit de contracten blijkt, dat deze door P. privé werden afgesloten, hetgeen door alle leden der combinatie werd goedgevonden, ondanks dat men nu verklaart, dat dit niet de bedoeling is geweest. Volgens de com binatie is P. niet als gemachtigde of leider opgetreden en elk van de deelnemers was tegenover hem contractueel verbonden. De verplichtingen tusschen dezen P. is volgens pleiter van civiel-rechtelijken aard. Bo vendien wordt niet ten laste gelegd ver duistering van gelden toebehoorende aan een glascombinatie, maar van gelden toe behoorende aan een met name genoemden getuige. Pleiter constateerde, dat de bor gen gezamenlijk geen commissie van bor gen vormen en juridisch staat alleen vast dat P. in privé geld heeft geleend, waar voor de anderen borg zijn gebleven. Wat men gedacht heeft, doet volgens pleiter hier' niets ter zake. Nooit is er sprake van ge weest een rechtspersoon als aansprakelijk lichaam te creëeren. In het notulenboek staat ook duidelijk, dat het glas eigendom van de borgen zal blijven. De rechtbank heeft dan ook geen faillissement aan een combinatie, doch wèl een faillissement van P. uitgesproken. Volgens pleiter kan hier geen veroor deeling wegens verduistering volgen en hij concludeerde mitsdien tot bevestiging van het vonnis der rechtbank, subs, een voor waardelijke straf. Het hof zal 20 Maart a.s. arrest wyzen. VAN M'N BOEKENTAFEL Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A.V. Petrus Canisius. De Maart-aflevering van het Schild be vat vier groote artikelen. De eerste is van prof. J. P. Verhaar, die zijn beschouwin gen voortzet over het probleem van het kwaad. Na eerst een uiteenzetting te heb ben gegeven van het begrip „kwaad" en de verhouding te hebben behandeld van God tot het physieke kwaad, bespreekt prof. Verhaar thans de verhouding van God tot het moreele kwaad, de zonde. De sohrijver zet uiteen, dat God onder geen enkel opzicht de zonde kan willen, maar wel kan toelaten, waarvoor verschillende redenen kunnen worden aangevoerd. Prof. Mag. Luyckx O.P. vervolgt zijn stu dies over „Onze eenheid in Christus", welke langzamerhand een magistralen omvang beginnen aan te nemen. Verder een artikel van dr. Louis Kat over de liturgische beweging ook in andere kerkgenootschappen, welke bezien wordt onder het oogpunt van de verbroedering aller Christenen en een uiteenzetting van Sophie Boas over Maria-vereering. De Vragenbus behandelt een aantal zeer actueele vragen, o.a. over de Rotary-bewe- ging, over heidensche namen bij de Graal in verband met Hitler's gezegde bij Hindenburgs uitvaart: „Groote veld heer, ga in tot het Walhalla" enz. Een vrij uitvoerige boekbespreking en Correspui.- dentie besluit deze aflevering.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2