26ste Jaargang WOENSDAG 6 MAART 1935 No. 8057 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal B« onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.5® DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Duitsche Bisschoppen over het moderne heidendom Dat voor de Katholieke Kerk en de Ka tholieken, als zoodanig, in Duitschland de strijd onder de huidige politieke omstan- digheden buitengewoon zwaar is, vraagt eigenlijk geen bewijs meer. Wie van dit droevig feit nog niet over tuigd is, zal de lezing van de Vastenbrie ven der Duitsche Bisschoppen wel tot na- 1 denken stemmen. Eenparig zijn de Bisschoppen in hun i waarschuwing voor en bestrijding van het j „moderne heidendom", dat zich nu zoo con- i sequent en bruut in Duitschland openbaart. I Wij citeeren hier eenige dier Vasten brieven. De Bisschop van Meiszen, Mgr. Dr. Leg- ge, schrijft zijn Vastenbrief voor „De Kruisdragers van onzen modernen tijd, die vaak genoeg onder den last van dit kruis dreigen te bezwijken". Nadat de Bisschop de dwaling heeft weer legd, als zouden de Katholieken geen goede Vaderlanders zijn, gaat de Kerkvorst «ver der en zegt dat de Staat niet het einddoel kan zijn van 's mensohen leven. Het veelgesmade kruis van Chris- t u s moet onze hoogste eer, onze beste leer en onze sterke kracht zijn. Uit de woorden van Christus zelf bewijst de Aartsbisschop van Freiburg Mgr. Dr. Conrad Gröber, welke de plichten zijn van 'n Christenmensch. De dwalingen van den oud-heidenschen tijd zijn ook weer de fouten van het huidige geslacht. Ook thans zijn er zwakkelingen, die met Pilatus het recht verkrachten om gunsteling van den keizer te blijven. De Bisschop spreekt de hoop uit, dat er ook in Duitschland, evenals in Mexi co en Rusland, belijders zullen zijn om openlijk getuigenis af te leggen voor het Godsrijk. Met een aansporing om trouw te blijven aan Rome (want er is geen tegenstelling tusschen Katholiek en Duitsch) besluit de Aartsbisschop Zijn Herderlijk schrijven. Kardinaal Sehulte beklaagt er zich in zijn Vastenbrief over het feit, dat men zelfs het geweten van de leerplichtige jeugd in de war brengt door het modern heidendom aan te prijzen en den christelijken gods dienst belachelijk te maken. De bisschop pen hebben daartegen steeds met klem en ernstig gewaarschuwd; jammer genoeg zon der eenig resultaat. De Kardinaal vermaant tenslotte de ka tholieke ouders met den meesten aandrang om het als hun heiligste gewetensplicht te beschouwen waakzaam te zijn en te zor gen dat het onheil en de rampen, die de kinderen helaas bedreigen, worden afge wend. De Bisschop van Trier, Mgr." Dr. Borne- wasser, houdt de ouders- den plicht voor, om hun kinderen op te voeden voor hun eeuwige bestemming. De Kerk, de geeste lijke moeder der kinderen, heeft steeds haar taak vervuld, door de schat des Ge- loofs te bewaren en te verdedigen en ge tuigenis af te leggen ook voor koningen, vorsten en volken. Zij heeft altijd door meegewerkt aan de opvoeding der kinderen en dat recht kan zij zich niet laten ontne men, ook niet als de staat dit alleenrecht op de Jeugd eischt. Er is geen grooter, ge vaarlijker, en verderfelijker dwaling. De Bisschop van Regensburg, Mgr. Dr. Mich. Buchberger, behandelt het onderwerp gods dienst en kerk, omdat in onze dagen er zoo- velen zijn, die de boodschap van het kruis als een vernedering beschouwen, die niet meer past binnen het kader van dezen tijd. De Bisschop protesteert verder tegen de prediking van het moderne heidendom, o.a. door de verspreiding van den Boerenkalen- der, waarin aan de menschen geleerd wordt, dat ze van den Hemel niets te ver wachten hebben. De Kerkvorst besluit dan met een op somming te geven van hetgeen de Kerk voor de beschaving heeft gedaan en pro testeert ertegen, dat men in het boek van Rosenberg de Kerk beschimpt, en den H. Vader als een medicijnman, een toovenaar en zwendelaar voorstelt. Met een ontroerende bede om de bitter beleedigde Bruid van Christus trouw te blijven en eerherstel te geven, zegt Mgr. Buchberger: Ook al is het Kruis Christi voor anderen een ergernis en een dwaas heid, voor ons zal het blijven het teeken des Heils en het onderpand van onze eeuwige hoop! Bisschop Sigismund Felix van Passau waarschuwt tegen de overschatting van de aardsche dingen, die een afkeer van God teweegbrengen en een terugvallen in het heidendom beteekenen: dat is het gevaar van den modernen tijd. De bisschop gaat dan na dat een dergelijke afgodenvereering niet behoeft te bestaan in een openlijk j neerknielen voor afgodsbeelden, maar het modern heidendom bestaat in een nieuwe denkrichting, die den God der openbaring niet meer wil erkennen. Bisschop Mathias van Wurzburg handelt in zijn brief over het veel misbruikte be grip: wat is positief Christendom. De nieuwe staat heeft verklaard, dat zij op de basis van het positieve Christendom staat en dat Katholicisme en Protestantisme op haar steun kunnen rekenen. Maar ondanks die belofte wordt het land overstroomd door allerlei week- en maandbladen, boeken en brochuren, waarin het christendom wordt bestreden en verworpen. Nederland en Indië De F. N. Z., officieel orgaan van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond, heeft in een artikel: „Onze export naar Duitschland in gevaar" onder meer het vol gende gezegd: „Waar het er met de betaling onzer naar Duitschland geëxporteerde pro ducten zoo slecht komt voor te staan en onze export naar dat land dus in groot gevaar komt, daar dienen alle middelen te worden nagegaan om van dezen export, die vooral voor onze land- en tuinbouwproducten van zoo veel belang is, nog zooveel te redden als mogelijk is. Behalve de reeds eer der gestelde vraag of het wel juist is, dat de rente-betalingen ten volle op onze clearing drukken, en daarop uit den' aard der zaak steeds zwaarder gaan drukken, daar hierop geen kor tingen worden toegepast, zooals op de betaling van geëxporteerde goederen, indien het voorhanden bedrag te ge ring blijkt te zijn, hebben wij de vraag hooren stellen, of het onder de gege ven omstandigheden nog wel juist is dat de Nederlandsch-Indische goede ren geheel onder de clearing vallen, gezien het feit, dat Duitschland deze producten, evenals buitenlandsche ar tikelen, ook wel als transito-goederen kan betrekken". De F. N. Z. zegt voorzichtig dat zij de vraag heeft hooren stellen. Indien zij er niet mee eens was, dan zou er b.v. aan hebben toegevoegd: „wij moeten natuurlijk, wat gevraagd wordt, verwerpen, omdat Nederland en Indië een eenheid moeten vormen, waarvan de beide deelen voor elkander opkomen en waarbij gezamenlijk getracht moet worden om de Nederlandsche goederen en producten in breed verband in zoo ruim mogelijke mate af te zetten". Zij doet dit echter niet. Het stellen van een vraag zonder commentaar maakt den indruk, dat schrijver, een der F. N. Z.- autoriteiten, het daarmede eens is. Wat wij betreuren. Want wanneer wij ter bereiking van ons voordeel op een gegeven moment een bond genoot niet alleen, maar iemand, waar mede wij zeer nauw gelieerd zijn, laten schieten, dan bestaat daarvoor in het par ticuliere leven maar één naam. Men waar deert een dergelijke houding niet. Het is ten slotte hetzelfde tusschen deelen van een Rijk, want die deelen bestaan toch uit landgenooten en uit menschen, wier wel vaar tsbelangen aan ons zijn toevertrouwd. Daarom hebben wij het toegejuicht, dat onze Regeering meer en meer Indië gaat betrekken in hetgeen wij op financieel en handelspolitiek gebied gaan doen. Wij ga randeeren de Indische leeningen.... wij verleenen aan Indië belangrijke voorschot ten.... onze Regeering streeft er naar om de Indische producten vlotter te kunnen afzetten, al zijn daarbij groote moeilijkhe den te overwinnen (men denke aan de verplichte afname van Indische olie-hou dende zaden bij de margarine-regeling) en Indië is opgenomen in het Nederlandsch- Duitsche clearingverkeer. Het brengen van de Indische handelsbe weging onder doorvoerhandel is een bui tengewoon weinig subtiele suggestie. Ten eerste wordt daarbij verondersteld, dat In dische goederen dus vreemde goederen zijn. Velen zullen dit niet eens zijn, niet alleen uit algemeene redenen (saamhoorigheid etc.), maar om belangen-aangelegenheden. De Amsterdamsche tabaksmaatschappijen en makelaars zouden niet graag zien, dat de tabak beschouwd zou worden als vreemd, doorvoergoed. Maar ten tweede is de doorvoerbehandeling van de zijde van Duitschland nog vrij stiefmoederlijk. In Handelsberichten van 13 December 1934 lezen wij onder meer: „Ten aanzien van den handel in goederen van niet-Neder- landschen of Nederlandsch-Indischen oor sprong is het niet gelukt een regeling te verkrijgen, die aan de behoeften van den traditioneelen Nederandschen tusschenhan- del tegemoetkomt. Op dit gebied waren de onderhandelingen sterk geprejudiceerd door het daaromtrent in het Duitsch-Engelsche verdrag inzake het betalingsverkeer vast gelegde. Ten behoeve van dezen handel is niet meer verkregen, dan waarmede Enge land genoegen heeft genomen". Fraai is het dus niet, wat de F. N. Z. an deren in den mond geeft, maar zelf niet bestrijdt. Wij vinden het zeer jammer en wij hopen, dat de F. N. Z. op de een of an dere wijze mededeelt, dat zij daaromtrent andere gedachten heeft. Want grootere saamhoorigheid is ook in het belang van den Nederlandschen zuivel. De export van Nederlandsche boter naar Indië begint weer toe te nemen en met flinke propa ganda is in deze richting nog veel te be reiken in den strijd op den Australischen boter. Het Nederlandsche product heeft in de Tropen nog steeds een goeden naam genoten en met eenige moeite is er nog een behoorlijk afzetgebied te veroveren, vooral wanneer de koopkracht van Indië gaat toenemen door de voortschrijdende industrialisatie, de betere prijzen voor ver schillende Indische stapelproducten als rubber, copra, thee, plantaardige vetten en zaden, om voorloopig niet van tin te spre ken en van suiker. Neen, geen degradatie van Indië naar den rang van doorvoerland van Nederland. Een nauwe band tusschen moederland en Overzeesche gebieden.daarnaarmoet worden gestreefd! Eerste Kamer Oeconomische Zaken Het zijn zware dagen voor Minister Steenberghe. Nog niet is het debat over de wet aangaande de ondernemersovereen komsten in de Tweede Kamer achter de rug, of dat over zijn begrooting begint in de Eerste Kamer, en reeds wacht hem de zware strijd over het Landbouwcrisisfonds weer aan de overzijde van het Binnenhof. Gistermiddag bleef" zijn taak beperkt tot het aanhooren van een rij sprekers, die hem haast zonder uitzondering prezen om het opnemen van deze portefeuille in deze tijden. De eenige, die het algemeene beleid van deze Regeering critiseerde, was gistermid dag de heer Blomjous (r.ks.p.), die in een uitvoerige en zwaar gedocumenteerde rede nogmaals zijn bekende standpunt voor tarievenpolitiek verdedigde. Teruggaande in de nog zoo korte maar minstens even gewichtige geschiedenis van deze crisis, trachtte spr. aan te toonen, dat de kapitale fout in onze handelspolitiek gelegen had in September '31, toen Engeland den gouden standaard losliet en zijn grenzen voor im port sloot. Toen had men geen week moe ten wachten met het indienen van een wet, die de mogelijkheid zou openen tot het op richten van hooge tariefmuren. Intusschen is dit niet gebeurd en de feiten hebben aan getoond, aldus spr., dat de gevoerde poli tiek ten verderve voert. Maar in plaats van om te zwenken gaat de Regeering verder met deze politiek en wij zakken naar een steeds dieper peil. Willen wij dit laatste voorkomen en weer langzaam omhoog krabbelen, dan zal men ook hier de gren zen moeten sluiten voor de overdadige im port door het heffen van tarieven en de productie gaan richten op eigen behoeften. Deze politiek brengt vanzelf een verder gaande industrialisatie en dus verruiming van de werkgelegenheid mee. Dit laatste desideratum was ook dat van den heer Dans (s.d.a.p.); deze spreker betoogde de noodzaak 'van steun aan de industrieën en de even groote noodzaak van regeerings- steun aan de industriebanken, omdat het in vele gevallen alleen een kwestie van te weinig crediet is, die de ondernemers van hun plannen afhoudt. In geheel tegenover gestelde richting sprak natuurlijk de heer Gelderman (lib.), die de slechte gang van zaken wijtte aan het langzame tempo waarin zich de aanpassing voltrekt; boven dien dragen daaraan schuld, de traagheid van de beslissingen over con tingen teer in- gen, de slordige behandeling van klachten en de ingewikkeldheid van de voorschrif ten voor handel en landbouw. De heer ter Haar (c.h.) kon zich vereenigen met het beginsel van contingenteering, dat door deze regeering gevo-gd wordt. Maar de ma nier, waarop dit beginsel wordt toegepast achtte spr. verkeerd, omdat de importhan- del dikwijls onnoodig benadeeld wordt. De zeer ernstige toestand van het haven bedrijf van Rotterdam was het onderwerp van een rede van den heer Drooglever Fortuy n (lib.). Deze spr. zette uiteen, hoe de crisismaatregelen ten opzichte van de landbouwproducten de graanhandel in de haven van Rotterdam, die, wat dit on derdeel betreft ook een wereldcentrum was geworden, onmogelijk hadden gemaakt. De ondernemers vertrekken stuk voor stuk naar andere havens of gaan reddeloos ten onder. Spr. had nig Maandag een brief ontvangen van een man, die een bedrijf met meer dan 100 bedienden had gehad en die nu bij Maatschappelijk Hulpbetoon moest aankloppen. De heer de Jonghe (r.k.s.p.) beklaag de zich over de toepassing van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, waarbij de schippers benadeeld werden door een onevenredige vertegenwoordiging in de Bevrachtingscommissie. Spr. toonde aan hoe een betere samenwerking tusschen werk gever en werknemer ook hier in de lijn van dezen Minister lag. Ook drong deze afge vaardigde nogmaals aan op het zooveel mogelijk uitschakelen van machinewerk in de sigarenindustrie. Heden zijn de beraadslagingen over deze begrooting voortgezet. R. K. VREDESBOND IN NEDERLAND. De R. K. Vredesbond in Nederland hield in 't Kasteel van Antwerpen te Utrecht zijn Jaarvergadering Na een bijeenkomst van het Hoofdbestuur ving de algemeene ledenvergadering aan. De voorzitter, Prof. Magister J. B. Kors O.P. uit Nijmegen, opende met den Chr. Vredesgroet en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. Er is alle reden, aldus de Prof., om met groote ijver voor het Vredesideaal te blijven strijden. De echte Christelijke Vrede moet juist,nu ge predikt worden, omdat zich thans een men taliteit doet gelden, die lijnrecht ingaat tegen de Christelijke levensbeschouwing. Het apostolaat der Christelijke Vredesidee is thans onze plicht, nu „heldenmoed" en krachtpatserij weer opgeld doen. Allen moeten we dat apostolaat betrachten, naar de mate van onze kracht en invloed, zoo wel nationaal als internationaal. We dienen zulks te doen in het dagelijksch leven, in de verhouding onder elkander. Het vervul len onzer Vredestaak is thans noodiger dan ooit. Als voorts de Vredesgedachte actief is in eigen land, zal dit het contact verge makkelijken met andere landen en zal in ternationaal ook meer kunnen worden be reikt. Door onzen gestadigen, volharden den arbeid zal de opbloei der Christelijke Vredesidee zeker kunnen worden gecon stateerd. De actiesecretaris, de heer Ko de Haan, te Rotterdam, bracht vervolgens zijn jaar verslag uit, waaraan het volgende is ont leend: Een bemoedigende mededeeling is die der jongste actie in Twente, onder leiding van het hoofdbestuurslid Pater C. Timmer O.Carm. te Zenderen. Nieuwe afdeelingen werden opgericht in Enschedé, Oldenzaal, Almelo en Hengelo. Voorts kwamen in Eindhoven en Schiedam afdeelingen tot stand, terwijl de nieuwe afd. Utrecht nog op constitutie wacht. Speciaal dienen ver meld de groote bijeenkomsten in 't Park hotel te Amsterdam en in de Nenytohal te Rotterdam. Het actiebureau onderhield voortdurend contact met de afdeelingen, verstrekte inlichtingen en gaf propaganda materiaal uit. Het abonné-aantal op „Pro Pace" bleef stationnair. Een comité werd in het afgeloopen jaar opgericht met het doel de mogelijkheid te onderzoeken om in de grootere plaatsen, naast het officieel orgaan „Pro Pace", populaire en pakkende geschriften onder de menschen te bren gen. De finantieele actie hiervoor is nog gaande. Het is thans zaak om in elk geval met groote volharding, doch evenzeer met tact, actie te voeren. Het Bestuur zal niet versagen. Volhardend zal worden voortge- werkt aan het nuttige en mooie werk der Kath. Vredesactie, die immers door Z. H. den Paus steeds wordt geprezen en aanbe volen. Voor Hem en de schoone zaak des Vredes hoopt de Kath. Vredesbond nog veel te mo- I gen doen aan den waarachtigen bescha- vingsarbeid, waarbuiten de wereld niet I meer kan en die stimuleerender werkte op de officieele instanties, dan men wel eens I' aanneemt. De penningmeester, Mr. Dr. L. Janssens uit Eindhoven, bracht verslag uit over den i finantieelen toestand. Hij wees de afdee- lingen op hunne verplichting prompt af te dragen. Een batig saldo van circa vier hon derd gld. was aanwezig. Bij het punt: „Ingezonden stukken" werd o.m. behandeld een voorstel der afdeelingen Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Gouda en Haarlem om het Hoofdbestuur uit niet meer dan twaalf leden te doen bestaan. Dit voorstel werd na uitvoerige discussie in getrokken. BUITENLAND. Is Hitler's verkoudheid een diplomatieke ziekte in verband met het verschijnen van een Engelsch Witboek? (2de blad). Het Hongaarsche parlement ontbonden. (2de blad). Beslissende veldslag tegen de Grieksche opstandelingen begonnen. (2d.e blad). Hierna had bestuursverkiezing plaats. Volgens een door den studie-secretaris, Pater Dr. Beaufort, opgemaakten rooster waren aan de beurt van aftreden de leden: Pater Beaufort, Henri Hermans, Mr. G. Kropman, J. W. v. Meegeren, Prof. Raay- makers en Mevr. Steenberghe, waarvan enkelen zich niet meer verkiesbaar stelden. Bij de nieuwe stemming werden herkozen: Pater Dr. Beaufort en de heer J. W. van Meegeren; gekozen: de Z.E. Paters Otten, Zwolle en Van der Schoot, Rotterdam en de heeren Wijnhof, Amsterdam en Rebers te Rotterdam. Een commissie werd ingesteld voor een breeder opgezette propaganda. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dat de bekende Kath. pacifist, de Z.Eerw. Pater F. Stratmann, thans te Rome, zich, op verzoek, in principe bereid verklaarde om een Vredestournée door ons land te maken. Verschillende afdeelingen zegden spontaan toe de zaak in hunne besturen te bespreken. Met een krachtige opwekking en gebed werd hierna de Vredesvergadering door den voorzitter gesloten. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Nieuwe leden. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft tot leden van deze Staten benoemd ver klaard: in de vacature-G. R. Sterk: de heer A. Bierhagen te Streefkerk en in de vaca ture J. Reijers: dr. J. Schokking te Den Haag. AMBTENAREN EN WERKLIEDEN IN OVERHEIDSDIENST. Het comité van samenwerking uit de Christelijke, Moderne en R. K. Bonden van Ambtenaren en Werklieden in Overheids dienst, heeft zich beraden over de naar zijn meening veel te ver gaande inmenging van de Regeering in de regeling der ar beidsvoorwaarden voor het personeel der lagere organen. Besloten werd allereerst, voor het uit het comité gevormde werkcomité een onder houd met den minister van Binnenlandsche Zaken aan te vragen ter bespreking van: de gevolgen van de door de Regeering uit geoefende drang naar loonsverlaging; a. ten aanzien van de gemeentelijke en pro vinciale autonomie; b. ter zake de positie van het personeel der lagere organen; c. wat betreft de uitschakeling in belangrijke mate van het georganiseerd overleg tus schen de lagere bestuursorganen en de bonden van Overheidspersoneel; d. ten aanzien van den blijkbaar door de Regee ring gekozen grondslag voor de bereke ning van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere bestuurs organen. CONSUMPTIE MELK. De prijs voor het taxe-gedeelte van de consumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 y2 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastge steld op 2 cent per liter. DE GRIEKSCHE OPSTAND EN DE INDIë-ROUTE. In verband met het door de Grieksche regeering uitgevaardigde verbod tot lan den op het vliegveld van Athene, heeft de K.L.M. een wijziging aangebracht in de Indië-route. Deze zal thans gaan van Rome naar Benghazi in Tripoli en dan verder het gewone traject via Caïro. Te Catania op Sicilië bestaat gelegenheid voor het ma ken van een tusschenlanding. De „Havik", welke morgen naar Indië vertrekt, zal dezen nieuwen weg volgen. Toen het lan dingsverbod te Athene werd afgekondigd, had de „Palikaan" die op de thuisreis is, dit vliegveld reeds verlaten. Het toestel werd hedenmiddag op Schiphol verwacht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1