DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ST.-CLEMENS-RETRAITENHUIS 26ste Jaargang ZATERDAG 2 MAART 1935 No. 8054 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼oonritbetsfiiig: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 Cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. 1 1 V De eenheid der katholieken op politiek terrein. R. K. Staatspartij en Katholieke Kerk mogen niet worden vereenzelvigd. Allerminst. Bij ons niet en nergens waar een Ka tholieke politieke partij bestaat. Z. H. Em. Kardinaal van Roey wijst daarop in zijn Vastenbrief van dit jaar voorzoover het België betreft. Men mag, aldus de Kardinaal, de Belgi sche katholieke partij niet vereenzelvigen met de Katholieke Kerk; zij er is zelfs geen emanatie (uitvloeisel) van; zij hangt geenszins van haar af voor haar politieke werking; in alle vrijheid stelt zij haar economisch, financieel of militair program ma op. Katholieke Staatspartij en Katholieke Kerk mogen niet worden vereenzelvigd. In Nederland evenmin als in België. Maar de belangen van de Kerk, de hand having harer rechten zijn wel nauw ver bonden met en afhankelijk van het bestaan eener Katholieke Staatspartij, die §terk staat, omdat zij alle Katholieken omvat. Dat is óók waar zoowel voor Neder land als voor België. Voor België zegt Kardinaal Van Roey het aldus klaar en onomwonden: Het staat, weliswaar, buiten kijf dat de katholieke partij, wier inrichting door de geschiedkundige ontwikkeling der politiek in onze provinciën werd opgedrongen, ontelbare diensten aan den godsdienst bewezen heeft. Meni- gen aanslag op de gewetensvrijheid en op de hoofdzakelijke rechten der Kerk heeft zij verhinderd of hersteld; dit was haar reden van bestaan in het ver leden, en dit is heden nog haar reden van bestaan. Het ware onzin, zooals het in andere landen maar al te dik wijls gebeurd is, waar de katholieken deze nalatigheid zwaar bekoopen, de tegenstrevers van het christen ge loof willekeurig te laten beschikken over de middelen die de politieke macht ter hand stelt, om onze rechten te knevelen en onze godsdienstvrijhe den aan banden te leggen. Allen, wien het verdedigen der geestelijke belan gen aai het hart ligt, moeten bijgevolg voortgaan met, op politiek terrein, een stevige partij te vormen, degelijk in gericht en sterk door haar tucht, om bij machte te zijn, zoo noodig, een on neembare vesting daar te stellen. Wij meenen dit met alle openhartigheid te moeten zeggen bijzonder aan sommige groepen van jonge katholieken, die niet altijd rekening houden met de feitelijke omstandigheden en hun droomen als werkelijkheid aanzien. Wat dit jaar door den Primaat van Bel gië tot de Katholieken van dat land wordt gezegd, is verleden jaar door het Neder- landsch Episcopaat in een gezamenlijke Vastenbrief aan de Katholieken van Ne derland voorgehouden: Het groote belang van ééne politieke partij der Katholieken. Wjj citeeren hier uit bedoeld schrijven van onze Bisschoppen: „Het ligt niet op den weg van uw kerke lijke Overheden de politieke verdiensten van een partij als zoodanig te beoordeelen. Ook pleegt de Kerk de geloovigen niet zonder meer tot een bepaalde staatkundige j organisatie te verplichten. Al wat Wij doen is, in naam der groote geestelijke be langen, die bij deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische verhou dingen en den tegenwoordigen toestand in ons land, U op te wekken en te blijven op wekken tot hechte eenheid ook op staat kundig gebied. Wij waarschuwen U daarom tegen de onvermijdelijke gevaren zoowel i van het verbreken der katholieke eenheid als van het zich groepeeren tot neutrale bonden en partijen". Deze woorden mogen wij allen wel nog 'ns ernstig overwegen! Tweede Kamer. Het wetsontwerp betreffende bindend-verklaring van ondernemersovereen komsten is aangenomen Interpellatie-Wijnkoop Het amendement-Smeenk, waarover Donderdag de beraadslagingen werden ge schorst, was door de voorstellers in een nieuwe vorm gegoten. Het bepaalt nu, dat de beschikkingen, waarbij een onderne mers-overeenkomst bindend wordt ver klaard, de gronden behelzen waarop zij steunen; de aard dezer gronden voor be paalde gevallen wordt nader omschreven. Nadat in het debat o.a. door den heer G o- s e 1 i n g (R.K.S.P-.) en ook door den M i- n i s t e r terdege was vastgelegd, dat de verlangde motiveeringen geen uitvoerige uiteenzettingen behoefden te zijn, nam de Minister het amendement ten deele over. Alle overige amendementen werden in getrokken, waarna het wetsontwerp werd aangenomen met 63 tegen 17 stemmen. Te gen stemden de Vrijheidsbond, de Commu nisten, de Staatk. Gereformeerden en de heeren Lingbeek (H.G.), Visscher (A.R.) en Weitkamp (C.H.); een wel buitengewoon gemengd gezelschap! Er volgde nu een interpellatie van den heer W ij n k o o p (C.P.H.) over de behan deling van vreemden hier te lande. In een lange rede zette de interpellant zijn stand punt over het asylrecht t.a.v. buitenland- sche Communisten uiteen. Het komt hier op neer, dat zij alles moeten kunnen doen en laten wat zij willen, als zij maar niet aan de Nederlandsche politiek meedoen. Van dat gezichtspunt uit bezien waren de arrestaties, die onlangs plaats vonden voor spreker natuurlijk volkomen onverklaar baar en onrechtmatig. De Minister van Justitie deelde dit standpunt natuurlijk niet. In deze tij den, zoo meent de regeering kan het asyl recht voor politieke vluchtelingen alleen ten volle erkend worden, indien zij daar van een rustig gebruik maken. Maar de personen waarover het hier gaat, zijn niet hier gekomen om een veilig onderdak te hebben, maar om Nederland als basis te gebruiken voor het bevorderen van de communistische revolutie over geheel Europa. Indien deze lieden nu tenminste een land konden aanwijzen, waarheen zij uitgewezen zouden kunnen worden, zou men dat kunnen doen. Maar klaarblijkelijk zijn zij niet van zins daarover iets los te laten, zoodat er nu niets anders op zit, dan dat hun asylrecht zoodanig beperkt wordt, dat zij er geen misbruik van kunnen ma ten. Inderdaad is de regeering van plan dit door middel van een interneerings-kamp te bereiken. Ditzelfde geldt natuurlijk voor alle vreemdelingen, die nu of in de toe komst het asylrecht zullen misbruiken. De insinuatie van den heer Wijnkoop, dat de hier besproken maatregelen onder Duitsohe invloed zouden zijn genomen, werd door den minister vierkant afgewe zen- De heer Wijnkoop had ook nog gevraagd, of er nog andere maatregelen in overwe ging waren. De minister antwoordde, dat Polen, die hier komen met een visum door een N ed er landsche consul afgegeven voor zakenreizen, maar hier dan blijven wonen, uitgewezen zullen worden. Als een voor de communisten zeer aan nemelijke oplossing van het vraagstuk wat er met buitenlandsche communistische agi tatoren moet gebeuren, stelde de minister voor, dat de heer Wijnkoop zijn medewer king zou verleen en om hen naar Rusland te krijgen. De heer Wijnkoop wilde dit wel doen, maardan zou Nederland eerst de Sovjet-Unie moeten erkennen. Stelt u voor, zoo riep de heer Sneevliet (R.S. P.) uit, buitenlandsche communisten als aanleiding voor de erkenning van de Sov jet-Unie door Nederland! De slotsom van deze langdurige interpel latie trok de Minister van Justitie met de uitspraak, dat het belang van het land gaat boven het belang van den betrokkene. Te gen de gewoonte in eindigde de heer Wijn koop niet met het indienen van een bij voorbaat veroordeelde motie. Donderdag a.s. wordt de zitting voortge zet. BINNENLAND STATENVERKIEZING 1935. De can- didaatstelling voor de Provlncale Staten heeft plaats op den tweeden Dinsdag in Maart, dus op Dinsdag 12 Maart. RAADSVERKIEZINGEN 1935. De candidaatstelling voor de gemeenteraden 'heaft plaats op den tweeden Dinsdag van de maand Mei, dus op Dinsdag 14 Mei 1935. CONTINGENTEERINGEN. Tweede Kamerleden betwijfelen de afdoende werking van verschillende invoer- maatregel en- Leder. Blijkens het verslag nopens het wetsont werp mede tot regeling van den invoer van leder, waren sommige leden van oordeel, dat de overleder-industrie door deze con- tingenteering zeer onvoldoende wordt ge steund. De werkgelegenheid in dezen tak van be drijf neemt steeds meer af. Men had den indruk, dat bij handelsverdragen een zoo groote invoer is toegestaan, dat daardoor de invoer-beperkende werking van den con tingenteeringsmaatregel weer teniet wórdt gedaan. Deze leden vroegen den Minister of bij bereid is, zoo noodig, deze industrie op andere wijze te helpen. Dekens- Bij het afdeelïngsonderzoek betreffende het wetsontwerp tot regeling van den in voer van wollen en halfwollen dekens, maakten eenige leden de opmerking, dat volgens de Memorie van Toelichting de contingenteering van dekens aan het ge stelde doel heeft beantwoord. Zij meenden echter te weten, dat onlangs een fabriek van wollen dekens te Maastricht wegens gebrek aan orders gesloten moest worden, en dat ook eenige fabrieken te Leiden groote moeilijkheden blijven ondervinden. De bedoeling der contingenteering kan wel geen andere zijn dan behoud van de werk gelegenheid in de Nederlandsche bedrij ven; blijkbaar is in deze richting slechts weinig bereikt. Badkuipen- In het verslag nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van geëmail leerde, gegoten badkuipen en closetreser voirs, wordt opgemerkt, dat men meende ernstig te moeten betwijfelen, of de eenige Nederlandsche fabriek, die dit artikel ver vaardigt, daarvan eenig profijt heeft ge trokken. Is de Minister bereid, zoo werd gevraagd, een onderzoek te doen instel len naar de afzetmogelijkheden van deze fabriek? Deze leden drongen er op aan, dat de regeering op de een of andere wijze zorg zal dragen deze in haar soort hier te lande eenige inrichting voor ondergang te behoeden. Ook werd aangedrongen op con tingenteering van andere gegoten sanitaire artikelen, als bijvoorbeeld geëmailleerde ijzeren waschtafelconsoles. De industrie, welke deze artikelen vervaardigd dreigt zoo meenden eenige ledene dooh de buiten landsche concurrentie vernietigd te wor den. Kachels en haarden. Blijkens het verslag betreffende het wets ontwerp tot regeling van den invoer van haarden, kachels en haardkachels, betwij felden sommige leden of de Nederdandsche industrie van de regeling van den invoer van haarden, enz. wel profijt, althans vol doende profijt getrokken heeft. Niettegen staande de gieterij-industrie een zeer slechten tijd doormaakt, wordt zoowel uit Duitschland als uit België een invoer toe gelaten, die niet overeenkomt met de sterk verminderde afzetmogelijkheden. De bui tengewoon zachte winter heeft tot een nog sterkere inkrimping van den afzet geleid dan anders zou hebben plaats gevonden. HANDELSACCOORD MET BELGIE. Regeling thans geparafeerd. De Nederlandsch-Belgische onderhande lingen, die sedert geruimen tijd gevoerd werden, hebben thans tot overeenkomst geleid. Een regeling werd Vrijdagmiddag op het Departement van Economische Zaken te Den Haag geparafeerd. TE N00RDWIJKERH0UT 1013 Maart Heeren Middenstand 10. 1922 Maart Meisjes boven 17 jaar 6.50 1518 April Heeren (Gereserveerd) 2023 April Mannen en Jongel. 6.50 2326 April Ongeh. Dam. Middenst. 10. 30 April3 Mei Meisjes bov. 17 j. 6.50 1417 Mei Meisjes boven 17 jaar 6.50 1821 Mei Jonge Mannen 6.50 2124 Mei 'Gehuwde Vrouwen 6.50 2528 Mei Militieplichtigen 6.50 Dr. Murk Jansen t In den afgeloopen nacht is na een lang durige ongesteldheid overleden dr. Murk Jansen, privaatdocent in de orthopaedie aan de Leidsche Universiteit en directeur van de Anna-Kliniek voor Orthopaedie. Murk Jansen werd den 9 en September 1867 te Zaandam geboren en was aanvan kelijk bestemd voor het onderwijs, als hoe danig hij in 1885 in functie trad. In 1892 werd hij leeraar in het Engelsch. Eerst daarna legde hij zich toe op de ge neeskunde en weinig kon men van den on derwijzer vermoeden, dat hij in de genees kunde en speciaal in de orthopaedie zulk een belangrijke rol zou vervullen en zelfs een wereldnaam verwerven. Hij werd student in de geneeskunde aan de Leidsche Universiteit en werd in 1900 tot arts bevorderd. Daarna was hij eenige jaren prosector en assistent in de anatomie bij prof. Nolen. Na zijn promotie in 1904 aan de univer siteit te Gent werd hij in datzelfde jaar be noemd tot privaat-docent aan de Leidsche Universiteit. In 1919 richtte hij de Vereeniging voor Misvormden op, welke vereeniging het initiatief nam. tot stichting van de Anna- Kliniek voor Orthopaedie, welke op 11 No vember 1929 door Minister Verschuur werd geopend. Dr. Murk Jansen werd tezamen met dr. Fransen directeur deze Kliniek. Dat de werkzaamheden van dr. Murk Jansen niet tot de Leidsche Universiteit en de Anna-kliniek beperkt bleven, moge blij ken uit het feit, dat hij in 1922 den Prix Umberto van de Universiteit te Bologna verwierf, terwijl hij eerelid was van de En- gelsche, Italiaanscche, Amerikaansche en Nederlandsche Orthopaedische Vereenigin gen en correspondeerend lid van de Duit- sche en Belgische Orthopaedische Vereeni- gingen, alsmede lid van het Bataafsch Ge nootschap. Tal van werken zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen. We noemen o.m.: Achondro plasia, its nature and its cause (1912); De physiologisehe staliose en haar oorzaak (1912); Die Fussgeschwulst und ihre Ursach (1915); Uber die Lange der Muskelbündel (1916); Over beenvorming naar verhouding tot trek en druk (1918); Fuibleness of Growt and congenital Divar- tism (1921); Platte Hüftpanne und ihr Folge (1925); De groote omvang der herse nen, de wijde bekkenring en de veelheid der heupaandoeningen in den mensch (1927). De begrafenis van het stoffelijk over- i schot van den overledene zal plaats hebben as. Dinsdag te 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof. KUNSTZIJDEN EN LINNEN MANUFACTUREN. Klachten in de Tweede Kamer over werkwijze van het Crisis-Invoer-bureau. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens 't wetsontwerp tot regeling van den invoer van kunstzijden manufacturen, kousen en sokken, linnen en halflinnen manufacturen en tapijten enz. Verscheidene leden vestigden de aan- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Feestelijkheden en redevoeringen te Saar- brücken. (2de blad). Mgr. Bares, de bisschop van Berlijn, overleden. (2de blad). Sombere lijst van martelaren in Mexico. (2de blad). LEIDEN. Overleden is dr. Murk Jansen, directeur der Anna-kliniek voor orthopaedie. (1ste •blad). dacht op de bezwaren voor den handel, welke in het bijzonder bij de contingentee ring van de in dit wetsontwerp genoemde artikelen aan het licht treden, doch welke ook bij andere contingenteeringen gevoeld worden. De tegenwoordige toestand geeft aanleiding tot ernstige klachten betreffen de den looptijd der consenten. Voorts werd geklaagd over de wijze van berekening der consenten. In het bijzonder ondervinden de importeurs van sommige in dit wetsont werp genoemde goederen groot nadeel, doordat de omvang der verleende toewij zingen zoo buitengewoon gering is gewor den. Ook op deze wijze wordt de handel dus veel ernstiger belemmerd dan blijkens de contingenteeringsmaatregelen zelf in de bedoeling ligt. De invoer wordt wel haast onmogelijk gemaakt; in den handel dreigt de werkloosheid steeds meer. Daar om werd aangedrongen op verhooging der aanvangsconsenten naast verlenging van den geldigheidsduur. Mocht het op andere wijze mogelijk zijn aan de geschetste be zwaren tegemoet te komen, dan zou men zich ook daarmede kunnen vereenigen, doe er zal naar de meening van deze leden, in ieder geval wel iets moeten geschieden om in den thans bestaanden toestand verbete ring te brengen. Vervolgens wordt in den handel de klacht geuit, dat bij het verstrekken van toewijzingen voor onder deze en andere contingenteering vallende goederen, het Crisis Invoer Bureau den laatsten tijd niet meer zoo accuraat en vlot werkt als vroeger. Men zou het op prijs stellen in dien de handel van de reorganisatie van het Crisis Invoer Bureau geen last zou on dervinden. Tenslotte werd geklaagd over stagnatie in de toewijzing van consenten voor den invoer van Belgische goederen. Eenige leden stelden de vraag, of het juist is, dat uit Duitschland een abnormaal groote invoer te wachten is van bepaalde soorten kunstzijden manufacturen. Mocht zulks inderdaad het geval zijn, dan zou hier net gevaar dreigen, dat het Duitsche contingent voor een overwegend deel zal worden gebruikt voor den invoer van die speciale goederen, hetgeen voor de daarbij betrokken Nederlandsche zaken bedenke lijke gevolgen zou kunnen hebben. Daar om werd gevraagd of dit bezwaar niet zou kunnen worden opgeheven door een ver der doorgevoerde specificatie, in het bij zonder ten aanzien van kunstzijden manu facturen. BELANGWEKKENDE VINDING IN HET PHILIPS LABORATORIUM. Nieuwe gasontladingslamp. Naar wij vernemen, heeft men in het Philip's Laboratorium in den laatsten tijd belangrijke nieuwe vorderingen gemaakt op het gebied van de ontwikkeling van gasontladingslampen. De natuurkundige C. Bol is er in ge slaagd een speciale gasontladingslamp te vervaardigen die een buitengewoon groote helderheid bezit, welke zelfs de helderheid van de normale booglamp verre overtreft. Tegenover een oppervlakte-helderheid van 17.000 int. kaars per c.M.2 bij de koolboog lamp, bedraagt deze bij de nieuwe lamp niet minder dan 40.000 int. kaars per cM.2. In de allereerste plaats zal deze lamp dus van groot belang zijn voor projectie, vlieg veldverlichting, zoeklichten enz. Tevens heeft dit principe geleid tot de ontwikkeling van een soortgelijke lamp van klein vermogen met hoog nuttig ef fect. Bij verdere ontwikkeling zal deze lamp in de toekomst voor meer algemeene verlichtingsdoeleinden kunnen dienen, ter wijl voor wegverlichting de natriumlamp de aangewezen lichtbrond zal blijven. „MsbcL" PROF. DR. J. VERSLUYS. t Te Amsterdam is in den ouderdom van 54 jaar overleden prof. dr. J. Versluys, bui tengewoon hoogleeraar in de economische mineralogie aan de gemeente-universiteit.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1