DE PIJP. DONDERDAG 28 FEBRLARl 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. uJIT, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Febr. 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Last te De Bilt. Hoo'gste barometerst.: 756.5 te Sarna. Laagste barometerst.: 731.8 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 1 Maart: Meest matige, tijde lijk wellicht krachti- Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind betrokken tot zwaar oewolkt met tijdelijke opklaring, regenbuien weinig verandering in temperatuur. De depressie in het Westen is stationair geworden en heeft zich verder over het vasteland uitgebreid. Hierbij zijn de lucht- drukverschillen minder groot geworden en de krachtige winden afgenomen. De ge bieden van hoogen luchtdruk in de Poolzee en bij de Azoren handhaven zich. In het Oosten liggen nog de minima van het af trekkend depressiestelsel. In Zweden bleef de luchtdruk hoog en de vorst zeer streng; het gebied van lichte vorst op het vasteland verplaatste zich naar het Oosten, terwijl de vorst in Duitschland plaatselijk iets toe nam. In het Westen werd het warmer. Op IJsland verdween de vorst langs de Zuid kust. In Ierland, Engeland en West Frank rijk vielen zware regens. Voorshands is weinig verandering in temperatuur te ver wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 6.05 uur tot Vrijdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 1 Maarl voorm. 11.13 uur en nam. 11.52 uur. SPORT VOETBAL SCHOOLWEDSTRIJDEN VAN A. S. C. De A. S. C.-commissie voor Schoolvoet- bal bericht ons, dat de jaarlijksche wed strijden om den Leidsch Dagblad-wissel beker, welke in verband met de doorgaans ongunstige weers- en terreingesteldheid in het najaar ditmaal zijn uitgesteld tot het voorjaar van 1935, zullen worden gehou den op Zaterdag 16 Maart en volgende Zaterdagen. De inschrijving staat open voor alle scholen voor lager, utigebreid en middel baar onderwijs, welke naar het oordeel der commissie, daarmede gelijk gesteld kun nen worden, met dien verstande, dat be halve het hoofd to urnooi om den L. D.- wisselbeker, evenals de vorige maal een af zonderlijke competitie om den L. D.-wis- selprijs zal worden ingesteld voor scho lieren beneden den leeftijd van 16 jaar (dus tot en met 15 jaar). Inschrijvingen worden ingewacht bij den secretaris der commisie, den heer N. van Ginkel, Plantage 22, uiterlijk Dins dagavond 5 Maart, laatste postbestelling. Later binnenkomende inschrijvingen wor den onherroepelijk terzijde gelegd. De inschrijvingen moeten vergezeld gaan van de duidelijke mededeeling in welke afdeeling het betrokken elftal wenscht deel te nemen hoofdtournooi of juniores) benevens van een bedrag van één gulden (in postzegels) per deelnemend elf tal. Het is geoorloofd met meerdere elftallen voor één afdeeling in te schrijven, mits geen spelers uit het A-elftal na den eer sten wedstrijd voor lagere elftallen uitko men. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met uitsluiting. Voor de goede orde herinneren wij er aan, dat in elk elftal ten hoogste drie leeraren mogen uitkomen of oud-leerlin gen die in den cursus 19331934 de school nog bezochten. Wat dit laatste betreft natuurlijk met inachtneming van de maximum-leeftijds grens van 15 jaar voor de junióres-afd. SCHAKEN HET TOURNOOI TE MOSKOU. De negende ronde van het internationale schaaktournooi te Moskou had het volgende resultaat: Botwinnik wint van Goglidze; Liszitsin wint van Rioemin; Pirc wint van Romanofski; Rabinowitsj wint van Tsjek- hover; Kan wint van Miss Menchik; Li- lienthal remise met Flohr; Ragozin remise met Loewenfisch; Bogatyrtsjoek remise met Spielmann. De partijen LaskerCapablanca en Ala- tortzefStalberg werden niet beëindigd en zullen heden uitgespeeld worden. Na negen ronden wordt de eerste plaats ingenomen door Botwinnik met 8 punten, gevolgd door Loewenfisch en Flohr ieder met 6.5 punt, Capablanca met 5.5 punt en een hangpartij, Lasker met 5 punten en een hangpartij en Ragozin en Lilienthal ieder met 5'punten. JUBILé J. L. VAN HETEREN. Hoofd der R. K. Jongensschool aan de Haarlemmerstraat. Morgen zal de hv__. J. L. van Heteren hot feit herdenken, dat hij 12H jaar in functie is als Hoofd der R. K. Jongens school aan de Haarlemmerstraat alhier. Aanvankelijk bij het openbaar onderwijs werkzaam, ging hij spoedig tot het Katho liek onderwijs over, eerst als onderwijzer te Zoeterwoude (Rijndijk) en daarna in gelijke functie aan de school, waar hij thans jubileert. Ongetwijfeld levert het eeni^e m- "n <- inter pares" te worden benoemd in een hoogere functie, maar 't moet gezegd worden, dat de heer v. Heteren dit bezwaar glansrijk heeft overwonnen, daar de samenwerking tusschen het Hoofd en de andere leerkrach ten der school niets te wenschen overlaat, maar steeds vriendschappelijk en collegiaal is geweest. De heer v. Heteren heeft in het afg 'oo- pen tijdperk getoond, de juiste man op de juiste plaats te zijn; hij heeft getoond, lief de voor het kind te bezitten, en tact om met jongens om te gaan. Dit is ook naar buiten gebleken in den tijd dat de heer v. Heteren leider is geweest van de St. Pau- lus-groep der R. K. Verkenners. Toen de school aan de Pelikaanstraat met die aan de Haarlemmerstraat werd ge combineerd, kwam de heer v. Heteren aan het hoofd van dit scholencomplex te staan en werd daardoor zijn verantwoordelijk heid als leider verdubbeld. En als vriend der jeugd en als leider eener groote school heeft de jubilaris zijn sporen ruimschoots verdiend. Moge het hem gegeven zijn onder Gods zegen nog een lange reeks van jaren met succes werk zaam te zijn voor de Katholieke jeugd en het Katholiek Onderwijs hier ter stede. ZILVEREN JUBILEUM. Mej. G. Raaphorst. Vandaag was het feest in het St. Elisa beth Ziekenhuis, feest om „Truitje". Ieder, die min of meer in het St. Elisabeth Zie kenhuis thuis is, weet wie Truitje is. Vijf- en-twintig jaar geleden kwam zij in het toenmalige St. Eldsabeth-gestdcht in be trekking en gedurende al dien tijd heeft zij vele jaren tezamen met haar nu over leden zuster dag in dag uit haar dag taak vervuld met 'n nauwgezetheid als men zelden aantreft, met die echte blij heid van geest, die ook op anderen gunstig werkt. Geen wonder, dat het vandaag feest was, want Truida Raaphorst heeft zich zoo door de jaren 'n heel bijzondere plaats weten te verwerven, niet alleen in het steeds zich uitbreidende ziekenhuis, maar ook onder alle zijn bewoners, niet in het minst onder de zusters en het vrij talrijke personeel. De Eerw. Overste, Moeder Sebastiana, heeft haar niet minder dan 23 jaar in haar dagelijksch werk kunnen gadeslaan. Geen, die haar zoo door en door kent, geen die zoo goed weet wie deze jubilaresse is en wat zij voor haar en haar huis beteekent. Was het dan wonder, dat de gelegenheid van dit zilveren jubileum dankbaar werd aangegrepen, ja werd uitgebuit, om de ju bilaresse te doen blijken, welk een eere plaats zij in het huis inneemt. Wanneer een gewone jubilaresse gehul digd wordt, is men er met 'n half uur af, misschien wordt het eens 'n uur, doch dan is alle uiterlijkheid weer verdwenen. Hier echter niet. Van dit jubileum is 'n ware feestdag voor de jubilaresse en haar fami lie gemaakt. Natuurlijk werd de dag begonnen met een H. Mis, te half acht opgedragen in de parochiekerk aan den Heerensingel, waar bij de jubilaresse en haar familie benevens velen van het personeel tegenwoordig wa ren. Te half elf werd mej. Raaphorst met haar reeds bejaarde moeder van hujs gehaald en in een der versierde zalen van den Ma- riabouw met haar verdere familieleden bin nengeleid. Daar werd de jubilaresse ontvangen met een welkomstlied, terwijl hierbij tegen woordig waren de Algemeen Overste der Zusters uit Breda, de eerw. Moeder Assisia, de eerw. moeder Sebastiana en de eerw. zuster Zephyrina, benevens het vrouwelijk en mannelijk personeel van het ziekenhuis. Na een heilwensch van enkele meisjes werden de jubilaresse geschenken aangebo den: 'n enveloppe met inhoud van de alge meen overste, meubilair, bloemen, enz., van moeder Sebastiana het vrouwelijk en mannelijk dienstpersoneel, enz. De aanbie ding hiervan ging al dan niet openlijk op niet openlijk vergezeld van hartelijke ge- lukwenschen, maar boven alles bleek wel hoezeer de jubilaresse door allen gewaar deerd en geëerd wordt. De jubilaresse was zichtbaar onder den indruk toen zij woorden van dank sprak Daarbij trad zij in het verleden terug, me moreerde hoe zij met eenigen schroom 25 jaar geleden haar werkzaamheden begon, maar tevens haar blijdschap uitend, dat zij zoo lange jaren hier werkzaam heeft mo gen zijn. Dankbaar herdacht de jubilares se ook haar overleden zuster, met wie zij zoovele jaren den dagelijkschen arbeid heeft mogen verrichten. Zij gaf voorts de verzekering, dat zij steeds de belangen van het huis zou dienen. Hierna werd het programma verder af gewerkt. Dat dit zoo maar niet aanstonds ten einde was, moge men begrijpen, wan neer men weet, dat zang en voordracht met pianomuziek elkander om beurten af wisselde en het voordrachten-programma bevatte een twintigtal nummers. Velen deden op dezen dag, van hun be langstelling blijken. Reeds in den morgen kwamen de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle en rector Reijnen de jubi laresse complimenteeren en woonden zij een gedeelte der feestelijkheden bij. Verder op den dag en vooral in den middag kwa men de zusters van het huis, doctoren, pa tiënten, leveranciers, vrienden en beken den hun geluk wenschen aanbieden, mits gaders geschenken, bloemen, enz. De familie bleef den geheelen dag bijeen, lunchte en dineerde en een en ander droeg er zeker toe bij dezen dag en voor de jubi laresse en voor de familie tot een onver - getelijken te maken. Morgen herdenkt onze stadgenoot, de heer J. N. Paes, den dag, waarop hij vóór 25 jaar geleden bij het Anatomisch Kabi net der Rijksuniversiteit alhier in dienst trad, onder den toenmaligen hoogleeraar- directeur prof. dr. J. Boeke. Als bediende begonnen, doorliep hij ach tereen alle rangen van amanuensis, volg de een instrumentmakerscursus in het Ka- merlingh On nes-Laboratorium, om tenslot te thans onder den tegenwoordigen direc teur prof. dr. J. A. J. Barge, met den rang van technicus le klasse als custos van het in 1923 geopende nieuwe Anatomische La boratorium werkzaam te zijn. KJ.M.V. „ST. PETER KANIS". Lezing over Katholieke literatuur door pater Cl. Bayer O.F.M. Het was een goede gedachte van het be stuur om eens een literairen avond te or- ganiseeren. Hiervoor hadden zij Pater Cl. Bayer O.F.M., leeraar aan het Missie-col lege te Katwijk, uitgenoodigd, die een voor dracht hield over: „de Katholieke litera tuur". Na den wereldoorlog, aldus spreker, toen heel het trotsche paleis der z.g. moderne cultuur in scherven lag, kwam aarzelend de reactie. Bijzonder onder de katholieke kunstenaars, zooals Dr. Moller zegt, besef ten velen plotseling en nu niet meer in een theoretische beschouwing en met weinig sterke levensdaad, maar in onmiddellijke zielservaring hun innerlijkheid in en door God; het geestelijk leven werd weer zui verder gezien en zuiverder beleefd, met het vurig verlangen dit aan de ontredderde massa mee te deelen. Met dit alles kwam langzaam aan het besef, dat men in de kunst het ware leven moest leggen, het welk tenslotte het leven der ziel is, die in alles naar het wezen der dingen speurt. Maar het nieuwe levensbesef, vroeg ook een nieuwen vorm, een vorm, die in on versierde directheid het geestelijk ervaren der dingen weergaf. Het expressionisme, in welks teeken de moderne literatuur staat, was geboren. De katholieke jongeren na men er levendig aan deel, waardoor zoo goed als op een slag de Katholieke litera tuur tot een bloei geraakte, zooals die sinds de middeleeuwen en de tijd der con tra-reformatie niet meer was gekend. Hun eerste woordvoerder vonden de Kath. jon geren in den alwat ouderen Pieter v. d. Meer de Walcheren. Met onverbiddelijke klaarheid en eerlijkheid tastte hij het on beduidende aan van zooveel wat bij ons doorging voor z.g. kath. kunst, hiaar wat in den grond niets anders was dan woord- geknutsel over meestal vrome stof, doch met weinig of geen inhoud, omdat het geen openbaring was van een innerlijke levens spanning eener ziel, die iets aanschouwt van de geweldige werkelijkheden uit de eeuwigheid. Ontbrak het P. v .d. Meer de Walcheren van meet af aan niet aan bestrijders, lang zaam sloten de eersten zich bij hem aan. Er ontstond echter een behoefte aan een vereenigingspunt waar de jongeren kon den samenkomen. Zoo ontstond in het na jaar 1922 het tijdschrift „Roeping". Met de opbloei van een nieuwe literaire kunst, streefden de Kath. Jongeren allereerst naar een nieuwe fundeering eener wezen lijke katholieke critiek. Naast Gerard Bru- ning en Anton van Duinkerken vond de li teraire critiek haar beoefenaars in Willem Nieuwenhuis, G. Knuvelder, Pater Mole naar, B. Verhoeven, Jan Engelman, om slechts de allervoornaamste te noemen. Spr. gaf nog een voorbeeld van een cri tiek van Gerard Bruning. Menig heilig huis je heeft het in de loop der jaren moeten ontgelden tot groot verbolgenheid der oude generatie. Vervolgens ging spr. over tot de na-oor- logsche ontwikkeling der Kath. poëzie, waarbij hij op verdienstelijke wijze verzen van Engelman, de Graaf, Scheurs en v. Oosten declameerde. Tenslotte over het verhalend proza der Katholieke 'jongeren. Ter illustratie van dit heeft spr. nog een prozastuk voorgedragen, n.1. van Albert Kuyle, getiteld „Meisjesdag". De heer Vreeburg bedankte Pater Bayer hartelijk voor zijn interessante voordracht. De a.s. Lustrum-feesten. voor versieririg van de Haarlemmerstraat, van Prinsessekade tot de Hartebrug, is samengesteld uit de hee- ren J. P. van der Bent, Haarlemmerstraat 73a, voorzitter; W. J. C. Somerwil, pen ningmeester; M. Roos, secretaris; J. W. Ch. van der Lof, J. G. H. Nijenhuis, F. Straats burg Jr., commissarissen. Ter harer tijd zal de commissie een be roep doen op de medewerking van de be woners van dit straatgedeelte. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 12.430.77 aan de Rijksontvangers afgedragen, bene vens 183.82 aan den Gemeente-Ontvan ger. Aanslagbiljetten en beschikkingen moe ten binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn j 22 worden ingeschreven. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordracht van Prof. dr. L. van Itallie. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van het Leidsch Criminologisch Instituut sprak prof. dr. L. van Itallie over: „De be paling van alkohol in het bloed". De bepaling van alkohol in het bloed en in de urine is van bijzondere beteekenis om na te gaan of een of andere daad is verricht, een ongeval is toegebracht of overkomen terwijl de betrokken persoon onder den invloed van alkohol verkeerde. Naast de vroeger daarvoor gebruikelijke proeven (alkohol-reuk van de uitgeadem de lucht, onzekere gang, verwarde spraak, enz.) heeft de bepaling van het alkohol- gehalte zich een plaats veroverd bij het vaststellen van een mogelijk alkohol-ge- bruik. Zwitserland en Zweden kunnen ge noemd worden onder de landen, die het eerst van die bepaling gebruik hebben ge maakt bij de beoordeeling van delicten, bij het intreden van een ongeval. Ook hier te lande is de vraag meermalen voor den rechter geweest of de chauffeur, die een aanrijding had veroorzaakt, onder den in vloed van alkohol verkeerde terwijl ook eenige malen een onderzoek werd verricht naar de aanwezigheid van alkohol in het bloed van een auto-bestuurder, die door het rijden in een kanaal den dood had ge vonden. Hier gold het de aansprakelijkheid van levensverzekerings-maatschappijen voor de uitkeering der verzekerde som. Zooals reeds bij een vroegere voordracht (prof. Bijlsma) weid medegedeeld dringt alkohol door den mond in het lichaam ge- braoht snel in de weefsels binnen. Er be staat nu een streven tot gelijkmatigheid in de verdeeling van den alkohol over de weefsels. Het bloed zal dan evenveel alko hol moeten bevatten als b.v. de nieren en de urine. Er zijn echter momenten, die hierop afwijkend werken. Kort na het alkohol-gebruik zal het alko- hol-gehalte in de maag grooter zijn dan in de weefsels; eerst als resorptie is afgeloo pen zal gelijkheid van gehalte in de weef sels zijn te verwachten. Ook zal, met bé trekking tot de urine, rekening moeten worden gehouden of de blaas al of niet veel urine bevatte tijdens de periode der re sorptie. De resorptie is in den regel afgeloopen binnen 50 tot .80 minuten, langer dan 110 minuten is niet waargenomen. In het lichaam wordt de alkohol geoxy- deerd (verbrand). Deze oxydatie heeft ten gevolge, dat bij niet-alkoholisten na 15 uur alle alkohol uit het bloed is verdwe nen, bij alkoholisten zelfs reeds na 7 uur. Na den dood blijft het alkohol-gehalte van bloed en weefsels langen tijd constant en zal dus ook nog dagen lang na het intre den van den dood door een ongeval een onderzoek van het bloed bruikbare resul taten opleveren. Geldt het echter de vraag of de verwekker van een ongeval heeft ge bruikt en eventueel hoeveel, dan is het ge- wenscht het nemen van bloed of/en urine zoo spoedig mogelijk te doen plaats heb ben. De uitkomsten van het onderzoek der urine zijn in den regel 15 tot 20 pet. hooger dan die van het bloed. Ook spelen indivi- dueele verschillen in de mate van alkohol- tolerantie en andere factoren een rol. Men zal dus bij de beoordeeling van bepaalde gevallen ook deze in aanmerking nemen, het gevonden alkohol-gehalte zal echter de beslissing moeten brengen. Geldt het een onderzoek van het bloed van een overledene, dan is het niet moei lijk een zoö groote hoeveelheid te verza melen, dat hierop de klassieke methode van alkohol-bepaling kan worden toege past. Bij levenden werd tot voor eenige jaren uitsluitend de venu-punctie toege past en aldus ongeveer 10 c.m.3 bloed ver zameld, dat door toevoeging van een of ander zout voor stremming werd behoed. Sedert Widmark (1932) echter zijn Micro methode van alkoholbepaling heeft be schreven kan men met het nemen van eenige druppels bloed, dat in capillaire buisjes wordt opgezogen en verzonden, worden volstaan. De spreker gaf daarna een overzicht van de gebruikelijke methodes ter opsparing en bepaling alkohol. Daarbij werd in het licht gesteld, dat voor quantitatieve bepaling de chemische •methodes te verkiezen zijn boven de phy- sische. Het geldt hier immers betrekkelijk kleine hoeveelheden alkohol; in den regel, zoo men althans niet van grootere hoeveel heden bloed of urine kan uitgaan, zullen daarom de bepaling van soortelijk gewicht, dampdruk, druppelgewicht en refractie niet voldoend nauwkeurige uitkomsten op leveren. In sommige gevallen kan de be paling met den interferometer van nut zijn. De chemische methodes berusten allen op oxydatie van den alkohol. Onze land genoot Barendrecht gebruikt hiervoor ka- liumpermanganaat, Nicloux en Widmark passen kaliumbichromaat toe. Op de uitvoering dezer methodes van be paling werd gewezen en de verdiensten van de methodes der beide laatste onder zoekers in het licht gesteld. Bij het volgen van Widmarks methode bedragen de fou ten niet meer dan 6 pet., hetgeen, gegeven de kleine hoeveelheden waar het omgaat, voor de beoordeeling van de aanwezigheid van alkoholinvloed van geen beteekenis is. Nicloux heeft in zijn onlangs beschreven methode, de mogelijke fouten tot 3 pet. terug gebracht. Daar Prof. van Bemmelen door onge steldheid verhinderd was zijn voordracht over „Reclasseering" te houden, sprak in zijn plaats dr. Duyster over „Machine schrift". De Vereeniging van het Vrijwillig Land stormkorps Motordienst heeft naar aanlei ding van den gehouden propaganda-avond van de heeren E. Brinkers Sr. en C. H. Brinkes te Zoetermeer en H. C. Brinkers te Wassenaar een totaalgift van 225 ont vangen. DAG IN DE PETOET... Douwt Egberts Echte fnesche Heeren-Baai en Baai-Tabak Melange van rijpe tabakken. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Fe bruari tot en met Zondag 3 Maart a. s. waargenomen door de apo theken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594; E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREEN. De Centraal-Praeses komt A.s. Zondagavond zal den Centraal- Praeses, rector H. v. d. Ven, in het Gezel- lenhuis een huldigingsavond worden aan geboden door de Gezellen en een deputatie van de Petrus-Kruisvaart. Van beide or ganisaties immers1 was rector v. d. Ven destijds vice-praeses en directeur. De bijeenkomst zal circa anderhalf uur duren en vangt aan om half negen. Daar de plaatsruimte het niet toelaat, kan aan niet-leden geen toegang verleend worden. Alleen leden der Gez. Ver. wor den dien avond verwacht, om den nieu wen Centraal-Praeses hun „trouw aan Kol- ping" te toonen. Wij twijfelen er niet aan, of het wordt een grootsche avond. Gehuwden en Gezel len, allen zijn natuurlijk present vóór half negen. VOLKSBONDSNIEUWS. De gesloten retraite. Van Zaterdag tot Dinsdag j.l. is de on- derafd. van den .Volksbond „St. Clemens" naar het Retraitehuis te Noordwijkerhout geweest. Aan deze retraite werd door 46 leden deelgenomen. Zaterdagavond om half zes kwamen de deelnemers bijeen op het Stationsplein, vanwaar gezamenlijk naar Noordwijkerhout gereisd werd. Het was slecht weer, maar op de gezichten der deelnemers kon men lezen, dat dit hen niet deerde. Aangekomen in het Retraite huis, stonden de paters ons reeds op te wachten, en met een hartelijk „welkom hier" werden wij ontvangen, velen onzer reeds voor de 15de of 20ste maal, maar ook velen voor het eerst naar de retraite. Al len voelden zich thuis na de eerste ken nismaking. Zoo hebben wij weer 3 dagen genoten van de zoo heerlijke dagen van stille rust naar lichaam maar vooral naar ziel en hebben wij weer mogen putten uit die bron van genade, die een retraite is. Re traite, wat een heerlijke klank in de ooren van iederen oud-retraitant. Ieder, die eens een retraite heeft medegemaakt, is dade lijk een propagandist voor het retraite- werk en blijft dit. Het bestuur bréngt bij deze zijn harte- lijken dank aan het bestuur van den Volks bond en van de vakorganisaties, die door middel van subsidies het mogelijk maak ten, dat er weer een aantal personen gra tis mede kon gaan. Vóóral voor onze werk- looze medemenschen was het een waar ge not eens voor een dag of drie uit den sleur te zijn van het niets-doen. Ook namen hen een woord van oprech ten dank aan hen, die dit door steun aan de Retraite vereeniging mogelijk maakten. Er is een bedrag van pl.m. 48 voor dit doel door de vereeniging bijgepast kun nen worden. Maar er is nog veel noodig om meerderen te kunnen helpen en nu komt het bestuur langs dezen weg een beroep doen op Kath. Leiden, om ons te steunen in dit bij uitstek schoone werk, vooral op geestelijk gebied en wel door steunend lid te worden a 25 cent per jaar of donateur met een minimum van 50 ct. per jaar. Wilt gij ons helpen. Katholieken van Leiden? Zendt dan even bericht aan ondergetee- kende, die gaarne voor de inning der gel den zal zorg dragen. Ook donateurs zijn zeer welkom. Tevens kan men zich aan melden als lid om met kleine bedragen te sparen voor het houden van een retraite. Prof. A. Cleophas zeide het zoo juist bij het afscheid der retraite: het ware te wen schen, dat allen eens kennis maakten met de gesloten retraite en het zou in de orga nisaties veel beter gaan. J. v. d. WEIJDEN, Secr. Roemer Visscherstraat 5, bij den Lage Morschweg.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2