Z6ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 No. 8052 3)e £cidóeh£0oti/fcmu DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be* betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 8-50 V Wie niet geschikt zijn voor volksvertegenwoordigers. Wij zijn het niet eens met de door Mi nister de Wilde voorgestelde bepaling, waarbij bestuurders van bonden van over heidspersoneel uitgesloten worden van de functie van volksvertegenwoordiger. Wij zijn het hiermede niet eens ten gevolge van de ervaringen en de feitén, die wij meenen in de practijk te hebben opge daan en gezien. Wij hebben n iet speciaal bij bestuur ders vrijgestelden van bonden van overheidspersoneel eenzijdigheid of on zelfstandigheid moeten constateer en. Evenmin als wij speciaal bij vertrou wensmannen uit arbeidskringen kortzich tigheid en onredelijke bevoordeeling van arbeidersbelangen hebben moeten ervaren. Neen, 't is onze stellige overtuiging, dat zij, die inderdaad het vertrouwen der ar beiders bezitten over het algemeen niet zijn personen zander ruggegraat, zonder zelfstandigheid, zander karakter en mo- reele kracht. Integendeel! Zeide de Leidsche wethouder mr. Tepe nog niet j.L Maandag in de Raadsvergade ring, dat hij bij de beraadslagingen van het „Georganiseerd Overleg" weer had erva ren, hoe breeden kijk de vertegenwoordi gers van alle Overheidshanden toonden, toen zij geroepen werden de loanen en sa larissen te bezien en te bepalen in verband met de algemeene en plaatselijke oecono- mische toestanden. Neen onder deze menschen moet men niet bij voorkeur de zwakke en onbetrouw bare broeders zoeken. Daar zijn er in die kringen dat zal niemand ontkennen maar niet speciaal in diè kringen. Niet degenen, die het volle vertrouwen der arbeiders hebben verworven en ver dienen, lijden aan ongeschiktheid, om het geheele volk te vertegenwoordigen, geven blijk van een kartzichtigem, eenzijdigen kijk op het algemeen belang. Niet zij, maar degenen, die streven en hunkeren, om dat vertrouwen van de arbeiders, dat door hein nog niet geheel en al is verkregen, alsnog te verwer ven, dat zijn de menschen, die politiek ge vaarlijk zijn; die als vertegenwoordigers in publiekrechtelijke lichamen rare spron gen maken, om meer in de gratie te ko men van -'egenen, die hen straks al dan niet zullen herkiezen als candidaten van de partij. Als de laatst bedoelden 'ns geweerd kon den worden! Z ij leveren bewijs-materiaal aan de bestrijders van de parlementaire democratie! Z ij, en niet over het al gemeen de bestuurders van bonden van overheidspersoneel, die zitting hebben in publiekrechtelijke lichamen, en andere vertrouwensmannen echte vertrou wensmannen der arbeiders. Scheepvaart Vliegverkeer Luchtschepen De strijd der belangen op verkeersgebied belooft uitermate belangrijk te worden. Te land vechten de auto, de spoorwegen en de waterverbindingen met elkander en wij kunnen helaas nieit zeggen, dat die strijd op loyale wijze wordt uitgevochten. De auto betaalt zware belastingen; het wegverkeer zal door de versnelden brug- gebouw nog verder worden belast, terwijl de spoorwegen gebruik maken van een oud wetje om het moderne verkeer zooveel mogelijk in een hoek te dringen. De spoor weg-tarieven houden geen rekening met de vervoersintensiteit op een bepaald tra ject; alle kosten, ook van de zwaar verlies gevende lijnen drukken op het algemeen tarief en in stede van ook het spoorweg verkeer volkomen te moderniseer en (en desnoods de niet rendeerende verbindin gen aan het particuliere busverkeer over te laten, indien de spoorwegen geen eigen busdiensten willen instellen) wentelt men de lasten van het fossiel geworden deel op alle reizigers af. En wanneer de particu liere ondernemingen voor de helft of een derde van het spoortarief reizigers vervoe ren (en daardoor gehoor geven aan de herhaalde eischen van dien minister-presi dent om naar een lager levensniveau af te dalen) dan worden bussen aangehouden, dan worden passagiers genoodzaakt uit te stappen en hun eigen weg te zoeken, ter wijl de bus-exploitanten voor den rechter worden gedaagd! De toch al geringe sym pathie voor het railverkeer wordt hierdoor opnieuw geringer en als men het eenigs- zins kan doen schaft men zich een auto aan. De concurrentie in de lucht wordt intern j loyaler gevoerd. Hier te lande heeft de K. L. M. zich een vooraanstaande plaats ver- overd; in Indië exploiteert en exploreert de L. L L. M., terwijl verschillende scheep vaartmaatschappijen het initiatief geno men hebben om het verkeer per luchtsche pen te bestudeeren. Men overweegt diens ten van Europa naar Amerika en van Ame rika via Europa naar het Verre Oosten. Het is goed gezien van de stoomvaartmaat schappijen om het scheepvaart- en het luchtverkeer zooveel mogelijk te co-ordi- neeren en alhoewel het vermoedelijk aan genamer was geweest, indien een band zou zijn gelegd tusschen de Nederlandsche scheepvaart en de K. L. M. is het huidige initiatief toch toe te juichen. Vermoedelijk zal ten slotte toch de K. L. M. bij een ver- keerscombinatie worden gevoegd. Dit zal vermoedelijk te meer kans van slagen hebben, nu de Kon. Paketvaart Maatschap pij overweegt om een belangencombinatie met de K. I. L. M. te sluiten (wij willen het voorloopig neutraal uitdrukken, want de telegrammen melden de mogelijkheid op overname van de K. I. L. M. door de K. P. Mij.). Het is typeerend, dat een zich ontwik kelend vliegverkeer geen invloed op de grootte der schepen zal hebben. Tenminste de groote leiders van de wereldscheepvaart hebben onlangs betoogd, dat het super schip, dus van 70.000 en meer tonnen drin gend noodzakelijk is. Hoe moeilijker het voor de kleinere en financieel zwakker staande scheepvaartmaatschappijen is om zich te handhaven, hoe meer de groote maatschappijen behoefte hebben aan enor me schepen om het verkeer te kunnen blij ven bedienen. De kleinere worden uitge schakeld, de grootere worden betrekkelijk monopolie-houders en daarvoor is het ef ficiënte schip dringend noodzakelijk. Men heeft uitgemaakt, dat de 70.000 ton (en grooter) schepen het meest efficient kun nen worden genoemd. De kleinere maatschappijen zullen zich dus op het vliegverkeer toeleggen. Doch deze zijn daarvoor niet alle geëigend. De Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen daarentegen hebben alles mede om zich geleidelijk tot de luchtvaart te gaan bepa- eln en daarbij bepaalde typen vracht-mail- schepen in de vaart te houden, typen, die onder alle omstandigheden loonend zullen kunnen blijven varen. Hierdoor zou de scheepsbouw eenigerma- te in den druk kunnen komen. Want de super-liners zullen met subsidie door de betreffende landen worden gebouwd eij men zal nimmer gedoogen, dat deze aan andere landen zullen worden gegeven. Ge lukkig hebben onze scheepsbouwers een behoorlijken overgangstijd voor zich. Ten eerste blijven onze scheepvaartmaatschap pijen in de markt, zij het ook voor relatief kleinere types. Ten tweede moet Rusland een scheepsbouw-programma hebben op gemaakt, dat ook aan ons voor jaren werk zou kunnen verschaffen, tenminste indien wij met de Sovjets tot overeenstemming over de voorwaarden en de contra-presta ties zullen kunnen komen. En ten derde: de crisis heeft de scheepsbouw al op ander gebied gebracht. De scheepswerven hebben zich op allerlei andere werkzaamheden in gesteld en in die richting zal moeten wor den doorgegaan. Het is echter een vraag, of wij t.z.t. tot een vliegtuig-industrie zullen komen. De vooruitzichten hiervoor zijn niet zoo gunstig; het is opmerkelijk bijv. dat wij ook nimmer geslaagd zijn in het vormen van een efficiente auto-industrie, niettegenstaande Indië een groot afzetge bied voor auto's zou kunnen worden. BINNENLAND John Wanamaker, de groote koopman, zeide: „Zorg, dat u het goede goed hebt tegen geschikte prijzen en laat de men schen weten, dat u het hebt." De menschen moeten het weten dat is de zaak! Het is niet voldoende om goe- 1 deren in voorraad te hebben, of bekwaam heid in uw hoofd. U moet de klanten er voor weten te bereiken, i U bereikt de klanten door te adverteeren in een inderdaad veel gelezen dagblad, door te adverteeren in een door duizenden gele zen dagblad als „De Leidsche Courant." STATENKIE SKRING GOUDA. De officieele uitslag van de Zondag ge houden stemming over de groslijst voor de verkiezing van Prov. Staten der R. K. Staatspartij in den kieskring Gouda is als volgt: 1. Jhr. mr. E. von Fisenne, Rijswijk 7575; 2. M. P. v. d. Weijden, Zevenhoven 7197; 3. A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven 6960; 4. B. N. Loerakker, Hillegom 2765; 5. H. J. v. d. Poll, Bodegraven 2382; 6. J. J. Ruys, Woerden 2211; 7. L. C. de Koning, Veur 2191; 8. J. L. M. Boeren, Alphen a. d. Rijn 2132; 9. H. C. J. Bank, Hoogmade 2106; 10. H. G. den Boer, Noordwijk 1872; 11. W. L. M. Daniels, Hillegersberg 1689; 12. J. D. de Kok, Loosduinen 1589; 13. G. Bulten, Voor hout 1396; 14. J. C. J. v. d. Leeuw, Pijn- acker 1201; 15. J. B. Wesseling, Voorburg 1149; 16. H. E. v. d. Brule, Rotterdam 1074; 17. E. A. Meijer, Voorburg 1043; 18. H. G. v. Kempen, Woerden 909; 19. W. G. de Vroom, Bleiswijk 887; 20. A. Heerkens, Gouda 816; 21. L. J. de Groot, Zevenhoven 764; 22. W. J. Middelweerd, Gouda 650; 23. H. G. Mathot, Boskoop 644; 24. L. L. van Delft, Warmond 463. De officieele candidatenlijst zal zes na men bevatten. De aftredende leden waren de heeren von Fisenne en Deerenberg. Zooals men ziet is het Tweede Kamerlid de heer v. d. Weijden tusschen deze beide in geschoven. WIJZIGING HUISARBEIDERS WET. Voor-ontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt een voorontwerp tot wijzi ging van de Huisarheidswet 1933. Het voorontwerp is nedergelegd ter grif fie ter inzage van de leden. TOESTAND EN TOEKOMST VAN DEN LAND- EN TUINBOUW. Dinsdag heeft de afdeeldng Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. boeren- en tuindersbond te Goes zijn j aarlij ksche ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. A. Dominicus. De heer Van den Heuvel wees er op, dat Tweede Kamer, heeft een rede gehouden over: „Toestand en toekomst van den Ne- derlandschen land- en tuinbouw". De here Van den Heuvel wees er op, dat niet alleen het agrarisch bedrijf in nood verkeert. Bijna alle takken van ons volks bestaan lijden onder de gevolgen van de crisis. Vooral de middenstand heeft het moeilijk. 7/at de akkerbouwers betreft, deze zijn de beide laatste jaren dank zij den steun en de goede oogsten uitgekomen, maar niet de tuinders en de veehou ders. Voor den zuivel- en vleesch- export zag spr. de toekomst donker in, daar wij in geen enkele opzicht hier bij andere landen voor zijn. Eer het tegendeel is waar. Maar voor den tuinbouw zijn de vooruitzichten wat beter. Hier heeft Nederland door ligging, klimaat, bodemge steldheid enz. een voorsprong. Als er maar een klein beetje verbetering en bezinning komt, zal de tuinbouw zich wel voor een deel kunnen herstellen. Al geloofde spr. niet dat de land- en tuinbouw zal zijn te redden door het stelsel van heffing aan de grens, toch bevredigde de wijze, waarop thans de steun verleening is geregéld, niet. Wij helbben veel te ingrij pende centraliseering en bureaucratie ge kregen, terwijl de zaken minder goed en eenvoudig worden behandeld. Het is spr. bekend dat enkele centrales na een jaar nog niet hebben vergaderd. Dit komt practisch neer op een veel te groote invloed van een groepje ambtenaren. Spr. had er bezwaar tegen dat de over heid tegenwoordig te veel van boven af ordent. Beter is de organisaties sterk te maken. In antwoord op enkele hem gestelde vra gen zeide spr. dat de regeering den tarwe- steun heeft verlaagd, omdat er vorig jaar door den rijken oogst te veel uit het land bouwcrisisfonds bij moest. Nu had zij wel het mengpercentage kunnen verhoogen, maar dit zou invloed gehad hebben op den broodprijs en de regeering wil broodprijs- verhooging tot eiken prijs voorkomen. Spr. kon mededeelen dat er besprekin gen worden gevoerd over de mogelijkheid om de tarwecen trales finan- tieel los te maken van het land bouwcrisisfonds. Is er dan een rijke oogst dan zal de tarweprijs b.v. 10 zijn. maar is er een minder goede oogst dan zal de prijs 10.50 of 11 zijn. Wat de aardappelen betreft, hierom trent kon spr. meedeelen, dat alle aan vragen om teeltvergunning zfjn toegestaan, omdat in totaal maar voor 90.000 H.A. is aangevraagd en 100.000 HA. kon worden toegestaan. Voor de uit- pootvergunning zal 30 per HA. moeten worden betaald. Door den denaturatietoe- slag wordt als het ware een minimumprijs in het leven geroepen. De vele en inge wikkelde bepalingen, die er waren, kunnen vervallen. Ten opzichte van den zuivel kan ook een heel wat eenvoudiger regeling worden ge troffen, maar het schijnt wel dat men lie ver ingewikkelde regelingen wiL De omzetbelasting op fruit kon spr. niet onbillijk vinden, omdat ze zoowel op binnen- als op buitenlandsche fruit wordt toegepast. HANDEL IN GROENTEN, FRUIT EN VROEGE AARDAPPELEN. Ingevolge het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I, is het verhandelen, of doen verhan delen van gewassen van den tuinbouw o.m. slechts toegestaan aan die handela ren, grossiers, venters, winkeliers en markttuinders, die als handelaar in gewas sen van den tuinbouw door de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale zijn er kend. Onder fruit zijn niet begrepen de „Zuidvruchten", zoodat voor den handel in deze producten geen erkenning noodig is. Aangezien er ruim een half jaar gelegen heid is geweest om een aanvrage om er kenning als handelaar in te dienen en het overgroote deel der aanvragers reeds in het bezit is van een erkenningskaart, is thans met de controle een begin gemaakt. Deze controle, die in de eerste weken or denend en waarschuwend zal optreden, zal evenwel zeer spoedig daadwerkelijk wor den doorgevoerd; zoodat iemand, die niet in het bezit van een erkenningskaart, toch in genoemde gewassen handelt, zich bloot stelt aan vervolging. Ten einde de verdere aanvragen om een handelserkenning zoo vlug mogelijk te doen afwerken, gelieve men te letten op het volgende: Alle aanvragen worden rechtstreeks in gezonden aan het adres van de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 62, 's-Gravenhage. Iedere aanvrage moet vergezeld gaan van de positieve bewijzen, dat men in 1933 gehandeld heeft. Heeft men in 1933 niet gehandeld, dan kan erkenning door ge noemde Centrale niet plaats vinden en dient men zich om toelating te wenden tot den Minister van Economische Zaken. Indertijd is door de Centrale naast de groene erkenningskaart ook nog uitgereikt een grijze personeelskaart, voor de in het bedrijf werkzaam zijnde personen. Deze personeelskaarten zijn vanaf he den vervallen en worden niet meer uitge reikt. Iedere houder van een erkennings kaart is verantwoordelijk voor het in zijn dienst staande of namens hem werkende personeel en dient dit personeel zelf van een bewijs te voorzien, waarop het num mer van zijn erkenning is vermeld. Om on aangenaamheden te voorkomen, gelieven personen die handelen in groenten, fruit en vroege aardappelen met bovenstaande gegevens rekening te houden. KOLENCONTINGENTEERING. Commissie geïnstalleerd. De door den Minister van Economische Zaken ingestelde Commissie voor de steen- kolencontingenteering werd Woensdag na mens den Minister door den Directeur-Ge neraal van Handel en Nijverheid geinstal- leerd. De commissie heeft nog denzelfden dag hare werkzaamheden aangevangen. PROF. DR. D. VAN GULIK OVERLEDEN. Gisternacht overleed te Wageningen, op 66-jardgen leeftijd, prof. dr. D. van Gulik, hoogleeraar in de natuurkunde, metereo- logie en climatogie aan de landbouwhooge- school te Wageningen. De ontslapene werd geboren te Grauw en studeerde wis- en natuurkunde te Gro ningen. In 1896 promoveerde hij op proef schrift getiteld: )rDe werking van Braniey's Cohaerer". De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 2 Maart as. te Wageningen. CONTINGENTEERING VAN KUNST ZIJDEN GARENS De Staatscourant van hedenavond zal bevatten een Koninklijk Besluit waarbij de invoer van kunstzijden garens in eiken opmaak owrdt gecontingenteerd. Deze be perking zal 1 Maart a.s. ingaan en voor drie maanden gelden. 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kwestie der sancties tegen Paraguay. (2de blad). Morgen 1 minuut rust bij gelegenheid van de terugkeer van het Saargebied. (2de blad). Een vredelievende verklaring van den keizer van Abessynië. (2de blad). Scheepsramp op den Oceaan. (BuitenL Ber. 2de blad). BINNENLAND. Overleden is de oud-gouverneur van Ned. Indië en oud-minister Staatsraad A. W. F. Idenburg. (1ste blad). Op den onbewaakten overweg bij Ketel is een vrachtauto door een trein gegrepen. De bestuurder werd zwaar gewond. (1ste blad). Felle fabrieksbrand te Tilburg. (Gem. Ber., 3de blad). DE BERUCHTE OVERWEG BIJ KETEL. Eischt weer een slachtoffer. Hedenochtend te half twaalf heeft op den beruchten spooroverweg bij Ketel een ernstig ongeval plaats gehad. Een trein uit Schiedam bestemd voor Maassluis, kwam op genoemden overweg in botsing met een vrachtauto van de firma wed. Koot uit Rotterdam. De auto werd in tweeën gesple ten. Het achterste gedeelte bleef 10 M. van den overweg af liggen, terwijl het voorste gedeelte 150 M. werd meegesleurd. Daar vond men den bestuurder, den 42-jarigen J. C. de Bruyn uit Rotterdam. Deze was zeer ernstig gewond en is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht. Een wielrijder, die bij den overweg op den trein stond te wachten, werd tengevolge van de botsing meege sleurd en liep lichte verwondingen op. Ook hij is ter observatie naar het zieken huis overgebracht. Dr. Saur uit Ketel ver leende de eerste hulp. De invoer is vastgesteld op 80 pet. van het netto-gewicht, dat in een overeen komstige periode in 1935 en 1934 werd in gevoerd. Een certificaat van oorsprong is bij den invoer vereischt. De prijsverlaging der Weekkaarten bij de Spoorwegen. Voor eenige dagen versoheen een be richtje in de bladen, vermeldende dat de prijs der weekkaarten bij de spoorwegen met één cent per K.M. was gedaald. Nader vernemen wij dat deze oogen- schijnlijk geringe vermindering een ta riefsverlaging voorstelt van 8 procent. Iemand, die b.v. dagelijks van Utrecht naar Amsterdam reist, bespaart hierdoor per jaar ongeveer 18. Speciaal voor menschen, die ter plaatse geen werk kunnen vinden, werkt deze ver laging de werkverruiming eenigszins in de hand. Een ander voordeel is dat door dezen maatregel is tegemoet gekomen aan den wensch van velen, die van meening waren dat het verschil in prijs tusschen traject- en weekkaarten te klein was. C.A.O. in Zaansch houtbedrijf verlengd. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de Centrale Bond van Trans portarbeiders zijn de regelingen, die door het bestuur na onderhandelingen met den Bond van Werkgevers in het Zaansche Houtbedrijf voorloopig werden verkregen, aanvaard. Dit beteekent, dat de Collectieve Ar- beids-Overeenkomst in het Zaansche hout bedrijf voor den tijd van een jaar is ver lengd. Er zijn evenwel eenige verslechte ringen in aangebracht, waarvan de voor naamste is een loonsverlaging die van 4 tot 6 Yt procent varieert. Het verlangen der houtpatroons was aanvankelijk een loons verlaging van 10 procent. „Volk".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1