n m n DONDERDAG 28 FEBRLARI1935 DE LFJDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 DAMMEN COMPETITIE „DE RIJNSTREEK". De uitslagen der gespeelde wedstrijden voor het district „de Rijnstreek" zijn als volgt: A. D. C. I won thuis van Z. D. en S. C. II met 200. Tegelijkertijd hadden de A. D. C. reserven Z. D. en S. C. I op be zoek. Deze strijd was spannender, hoewel A. D. C. een partij gewonnen moet geven, wist zij toch den strijd in haar voordeel met een 137 overwinning te beëindigen. Ons Genoegen I kreeg van H. D. C. II, dat niet opgekomen was, de overwinning ca deau 200, terwijl Kamerik revanche nam tegen H. D. C. I door met 155 te winnen. Door deze nederlaag is H. D. C. practisch voor de bovenste plaats uitgesloten. De stand luidt thans: gesp. gew. rem. verl. v.t. pnt. A. D. C. I 9 9 152—28 18 Kamerik I 10 7 1 2 133—67 15 Ons Gen. I 9 7 2 13842 14 H. D. C. I 10 6 1 3 116—84 13 A. D. C. II 10 5 5 103—97 10 Z.D. en S-C. I 10 3 7 78—122 6 H. D. c. n 10- 1 9 33—167 2 ZD. en S.C. n 10 10 27—173 0 Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdag 5 Maart Z. D. en S. C. I A. D. C. I, Z. D. en S. C. II—A. D. C. II Vrijdag 8 Maart: H. D. C. IOns Gen. I, H. D. C. H—Kamerik L SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTR. Gisteravond werd deze wedstrijd voort gezet met een drietal partijen. In de eerste groep won W. H. v. d. Nat van I. Zitman, terwijl Slaats de afgebro ken partij van Mr. C. J. Goudsmit won. Van der Nat staat in deze groep verreweg het beste, 3 partijen gewonnen, 1 remise en twee afgebroken partijen, dus nog geen enkele verloren. Voor de tweede plaats zijn voorloopig nog een aantal candidaten. In de tweede groep won M. M. Segaar van E. J. v. d. Valk. Ook de kansen van Segaar staan bijzonder goed, 3 partijen ge wonnen, nog geen enkele verloren of re mise en drie afgebroken partijen. Voor de tweede plaats komen in de eerste plaats in aanmerking: Johs. v. Veen met 3 gew. par tijen, één verloren, één afgebroken partij en één nog te spelen partij en Mr. A. G. de Blécourt met 1 gewonnen en 2 remise partijen, twee afgebroken partijen en één partij nog te spelen. 40-JARIG BESTAAN VAN HET LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Op 23 Maart 1895 werd het Leidsch Schaakgenootschap opgericht, zoodat op 23 Maart as. het 40-jarig bestaan dezer club herdacht kan worden. Op de LI. ge houden jaarvergadering werd een com missie benoemd, om een feestprogramma samen te stellen. Deze commissie, bestaan de uit de heeren M. M. Segaar, W. H. v. d. Nat. Mr. J. G. v. Eybergen en L. J. Rutten, is thans met haar taak gereed gekomen. Het programma zal er als volgt uitzien: Zaterdag 23 Maart a.s. van 35 uur re ceptie in „In den Vergulden Turk", des avonds aanvang 7.30 uur gongwedstrijd voor leden en genoodigden. Dinsdag 2 April, des avonds om 7.30 uur zal Jhr. Mr. Dr. J. H. O. v. d. Bosch, een der sterkste spelers van Nederland, een si- multaanséance geven voor de leden en op Zaterdag 6 April van 7—11 en Zondag van 15 en van 711 uur zal een tweedaag- sche wedstrijd worden gehouden, waaraan alle liefhebbers kunnen meedoen, mits zij zich vóór Donderdag 4 April as. opgeven bij den wedstrijdleider, den heer W. H. v. d. Nat, Witte Rozenstraat 40a, alhier, met bijvoeging van 1.inleggeld en onder opgave van de klasse (hoofd, le, 2e klasse) waarin men wenscht te spelen. De hoog ste groep wordt als eere-groep beschouwd. Hiervoor zijn uitgenoodigd de oud-leden van het Genootschap Mr. A. Rueb en Mr. G. S. Fontein te 's-Gravenhage en Jhr. Ir. H. Strick van Linschoten te Delft. Deze zullen dan spelen tegen een drietal der sterkste spelers van de cluib, nL tegen de heeren Prof. Dr. J. Droste, G. Bosscha en W. Demmendal. Reeds is bericht van deze heeren ingekomen, dat zij de uitnoodiging gaarne zullen aannemen. Dat zullen dus wel interessante dagen voor de schaaklief hebbers worden. BILJARTEN PERSOONLIJKE KAMP F. B. H. O. Onder groote belangstelling werden de eerste wedstrijden gespeeld der 1ste klasse. De uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. 150 36 23 4.25 140 35 22 4.— 150 54 14 2.77 143 54 19 2.64 150 30 20 5.— 113 30 19 3.76 J. de Vries (L. Kr.) H. Kuiper (L. Kr.) J. PJulippo (Gr. W.) H. Ploeg (O.. V. S.) AUTOMOBILISME ANTI-LAWAAI CONGRES DER K.N.A.C. De KNA..C. zond ons een door deze ver- eeniging uitgegeven verslag van het in No vember jJ. door haar, in samenwerking met de Geluidstichting georganiseerde Anti- Lawaai Congres. In het welverzorgde boek werkje vinden wij den volledigen tekst van de verschillende voordrachten, welke op den Congresdag zij,n gehouden benevens een stenografisch verslag van de discussies, welke op de referaten volgden. Belangstellenden zullen in het verslag de beantwoording vinden van tal van vra gen, welke in verband met de bestrijding van het straatlawaai heden ten dage in het brandpunt van dé belangstelling staan. OL YMPISCHE SPELEN 45 LANDEN TE BERLIJN. Het Organisatie-Comité der Elfde Olym pische Spelen heeft voor de IVe Olympi sche Winterspelen, welke van 616 Febr. te Garmisch Partenkirchen en de Zomer spelen welke van 116 Augustus te Ber lijn worden gehouden, van de 55 uitgenoo- digde landen, van 45 landen de inschrijving ontvangen. Men neemt aan. dat 3500 athle- ten aan de diverse wedstrijden zullen deel nemen. SPELEN IN 1940 TOCH NAAR JAPAN. Italië trekt aanvrage in. Reuter verneemt uit Rome: Officieel wordt medegedeeld, dat de Itaua^nsche regeering haar vertegenwoor diger te Oslo telegrafisch heeft opgedragen, de aanvrage voor Rome 1940 ten gunste van Japan in te trekken. VOETBAL OP DE OLYMPISCHE SPELEN. In de bijeenkomst van het Internationaal Olympische Comité te Oslo is besloten het voetbal van amateurs-elftallen op te ne men in het programma der Olympische Spelen te Berlijn. Noorwegen was er tegen. De halve eind strijd en de finale moeten gespeeld worden in het Olympische Stadion te Berlijn. RECHTZAKEN MET ZWAVELZUUR GEGOOID. In hooger beroep krijgt jaloersche dame anderhalf jaar. De Duitsche dienstbode H. H., die uit minnenijd haar verloofde en een vriendin zwavelzuur in het gelaat wierp, was voor de rechtbank wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof legde ander half jaar op en bracht de preventieve hech tenis in mindering. VAN EEN MAAND GEVANGENISSTRAF DIE DRIEMAAL UITGEZETEN WORDT. Vrijwillig het gevang in voor een vriend. De tofste jongen van deze eeuw heeft gis termorgen in het verdachtenbankje van den Haagschen politierechter gestaan. Hij had zich schuldig gemaakt aan oplichting, tenminste: dat zei de dagvaarding. Zijn ge val was bijzonder onalledaags. Hij had nL de Scheveningsche strafgevangenis opge licht. Een van zijn vrienden had zich aan iets vergrepen en moest derhalve een maand zitten. De logeerpartij op staatskos ten convenieerde hem echter niet. Misschien was hij te fijn gebouwd voor de cel. Hoe het ook zij: hij praatte met den verdachte en de zaak kwam in orde. Voorzien van de legimitatiepapieren van zijn kameraad ging deze naar de Scheve ningsche strafgevangenis en liet zich inslui ten. Hij zat de maand van zijn vriend vol maakt wederrechtelijk uit en ging toen met een uitgaanskas van 2.26 den eigen lijken dader van het misdrijf opzoeken. „Hoe was het in mijn cel?" zal die wel hebben gevraagd. Wij weten niet of de ver dachte op deze vraag heeft geantwoord in de trant van: „Och, ik vond het wel ge schikt", maar nu wij toch fantaseeren, is het niet uitgesloten, dat de vriend nog hof felijk heeft gezegd: „Nou kerel, bedankt voor je bereidwilligheid", waarop de toffe verdachte dan ongetwijfeld geantwoord zou hebben: „Geen dank, zeg. Het mag heus geen naam hebben". Hoe vindt ge overigens dit staaltje van nobele vriendschap? Het is bijna jammer, dat „het bedrog" uitkwam, zoodat de ware schuldige gegrepen werd en tóch zijn maand uitzitten moest. En dat was niet het eenige gevolg van het frauduleus zitten van den verdachte. Wij hebben al gezegd, dat hij voor den politierechter stonds, we gens oplichting van de Strafgevangenis. Hij heeft een maand lang op kosten van de Staat zijn luxueuze slaapgelegenheid en zijn copieuze maaltijden gehad en boven dien heeft hij 2.26 verdiend met het wer ken in de cel. En dan te weten, dat de Staat heelemaal niets met hem te maken wilde hebben. Hij heeft als een vuige indringer in de bajes gezeten, terwijl de man die krachtens zijn vergrijp recht had op het plaatsje binnen de vier muren vrij rondliep. Aan hém zou, naar de gevangenisklerk met de hand op de voorschriften verklaarde, de 2.26 waarvoor de verdachte heeft gewerkt, eigenlijk moeten worden uitbetaald. Een zotter situatie dan de onderwerpe- lijke laat zich nauwelijks denken. Dat men iemand straffen wil, omdat hij uit de ge vangenis is ontvlucht, is aannemelijk, maar dat men iemand verwijten doet, omdat hij in het gevang heeft gezeten, terwijl hij er niets te maken had, is voor ons land vrij nieuw. De verdachte echter zag de humor van het geval niet. Hij keek zuinig en vond zichzelf een door trapt mannetje. Veel zei hij niet. Alleen verzekerde hij, dat hij het „zuiver uit vriendschap" had gedaan, toen men hem vroeg, of hij wellicht geld voor zijn verblijf in de gevangenis had gekregen. De officier eischte een maand. Wéér een De politierecher keek den verdachte be straffend aan. „Je moet toch begrijpen, zoo sprak hij, dat gaat zoo maar niet! Je kan niet in de gevangenis gaan zitten, als je daar niets te maken hebt. Wat denken jul lie eigenlijk? Dat het ons niet veel schelen kan, wié er zit, als er maar een mannetje op komt dagen. Wij moeten den dader heb ben en niet een meneer die met het mis drijf niets uitstaande heeft". De verdachte zag het in gaf het al thans voor. ,Jk zal je nu veroordeelen tot één maand", zei de politierechter, „misschien voel je nu zelf wel, hoe onmogelijk de heele kwestie is. Die eene maand, die wij inder tijd aan je vriend gegeven hebben, wordt nu driemaal uitgezeten: eenmaal door jou als pseudo-misdadiger, eenmaal door je vriend als den eigenlijken dader en nu weer eenmaal door jou, omdat je de Staat hebt opgelicht". De verdachte zette zijn pet op. „Dus.ik heb een maand?" vroeg hij. „Inderdaad", zei de politierechter, „maar nu moet je me een pleizier doen. Je moet me beloven, dat je die maand niet laat uit zitten door je vriend. Anders komen we nooit uit de narigheid". Dit heeft de verdachte in principe toe gezegd. Wij vragen ons evenwel af: Zou men hem, gezien zijn zonderlinge voorkeu ren, niet effectiever hebben gestraft, als men hem streng had verboden, gedurende een maand de Scheveningsche gevangenis te betreden? „Volk". HET RADIOTOESTEL IS ER. Zeer geachte Redactie. Door uw zoo welwillende medewerking, hebben uw lezeressen en lezers in record tijd het benoodigde bedrag voor een Missie radiotoestel bijeengebracht. Eén week slechts is noodig geweest om dit goede werk goed ten einde te brengen. Honderd zestig gulden had ik noodig om dat radiotoestel te kunnen aanschaffen en nu na een week hebben de lezers van „De Leidsche Courant" 244.77 bij elkaar ge bracht. Ik behoef u slechts mede te deelen, dat het vervoer van het radiotoestel naar Liu- lincha ongeveer 50 kost en dat de invoer rechten ongeveer 40 bedragen en men zal begrijpen hoe verheugd ik ben met dit eind bedrag. Mijn hartelijke daink gaat dan ook j naar al degenen, die hun bijdragen schon ken, en aan de redactie en directie van ,,De Leidsche Courant", die dit verblijden de resultaat hebben mogelijk gemaakt. Nu heb ik nog slechts één wensch en dat is: allen ook persoonlijk te mogen bedan ken. Daartoe noodig ik allen nu reeds uit op een „Chineeschen avond", waarvan ik da tum, uur en plaats nog nader hoop mede te deelen. Dan zal ik allen mijn dank betuigen enhen een avond medenemen naar mijn Missie in China. Tot zoolang op deze wijze mijn dank en de belofte van mijn gebed. De laatste verantwoording luidt als volgt: Vorig bedrag 121.50 Van 3 dames te Oegstgeest 3. Mej. P. A. te Zeg waart 2.50 N.N., Zoeterwoude, Weipoort Gods beste zegen 1. N. N. te Langer aar. 1. N. N. te Nieuwkoop 1. B. 1.— M. K. 25.- Voor een stuk snoer en stekker 1.10 Familie T. 2. Een kaartclub je 1.50 Uit Noordwijk 8 dubbeltjes 0.80 J. M. B. te Wassenaar 0.50 N. N. te Noordwijk 2. M. D. te Oegstgeest 1.25 A. L. l._ Aan onze Leidsche Pater Nlco- laas W. G. 1.50 F. A. te Zevenhoven 0.50 N. G. 0.50 A. M. B. 3.— A. B. 2.— Van Tante Mie en Keesoom en hun buurtjes voor de radio van Pater Nicolaas Schneiders, mis sionaris in China 7.55 P. B. te S. 1.— Gebed voor een zieke A. M. 1. W. H. Oud-Ade aan postzegels 1.02 de B. l._ v. d. S. en L. 1. Kaartclub je „1.50 C. v. d. V. 0.25 N. N. 1.— H. B. 1.— C. J. v. <L L. 4.50 B. R. 2.— A. J. K. 0.50 A. L. v. B. H. 2.50 J. M. G. 1.— De Poedelaars 2.50 v. N. 1.— W. v. V., Leimuiden 0.50 W. A. v. H., Roelofarendsveen 2.50 P. B., Roelofarendsveen 1. Th. v. B., Oegstgeest 2.50 M. v. H. en L. W.; N, N., Oegstgeest 1.50 Bode uit Noordwijk 2.50 KJEt.O. 10.— Uit het spaarpotje van de kinderen 1.— Fam. J. 1.50 N. N. 2 Een Leidsche fam. 1.— Van het hofje 6.25 Arme tuinder 0.60 Fam. Gr. in t W. n 0.85 Mej. J. 1.— M. v. D. 1.— A. B., Sassenheim 1.— G. C. P., Voorhout n 1.— J. Z., Rijp wetering 1 N. N. 0.25 N. N„ Zoeterwoude 0.25 244.77 De Kraaierstraatbrug en het Uitbreidings plan. Leiden, 26 Februari. Het voorstel om de Kraaierstraatbrug te vernieuwen is tijdelijk van de Gemeente- ra ads-agenda afgevoerd en geeft hierdoor gelegenheid dit verkeers-vraagstuk eens uit een breeder gezichtskring, namely k van uit het thans goedgekeurde Uitbreidings plan van onze Gemeente te bezien. Het verkeersschema van dit plan gaat uit van de goede gedachte, dat de wegen door de stad zoodanig behooren te worden verbeterd, dat zij geschikt worden voor het moderne rijverkeer. Hiertoe is voor de binnenstad een sche ma voor hoofdverkeerswegen ontworpen. In de omschrijving hiervan wordt o.m. gezegd: „De bestaande Oost-West verbin ding (Hooge RijndijkHaag weg) zal door demping van het Levendaal een belangrij ke verbetering ondergaan. Door het ver keer over het gedempte Levendaal en Ko- revaarstraat te leiden zal de smalle Hoo- gewoerd aanzienlijk van dat verkeer wor den ontlast". Verder werd een Noord-Zuid verbinding getraceerd, welke vanaf de Ko- revaarstraat loopt langs het te overkluizen Gangetje, de Hartesteeg, de Nieuwstraat, de Hooigracht en de te verbreeden Peli kaanstraat naar de Haarlemmerstraat, om later, wanneer de Langegracht gedempt zal zijn, naar deze nieuwe straat te worden doorgetrokken. Wanneer nu het Levendaal gedempt zal zijn en in aansluiting hiermede deze N.-Z. verbinding naar de Haarlemmerstraat tot functioneeren gebracht kan worden, dan zal het verkeers-vraagstuk van onze Ge meente voor een groot deel tot een goede oplossing zijn gekomen. De belangrijke werken, welke hiertoe noodig zijn, is de overkluizing van ongeveer 40 meter gracht langs het Gangetje, het vernieuwen van de Karoemelkbrug in een rij brug, het bou wen van een breedere brug over de Oude Rijn en het verbreeden van ongeveer der tig meter straat in de Pelikaanstraat, waar van reeds een gedeelte der huizen Ge meen te bezit is. De moderne technische mogelijkheden zul len de tegenwoordige brug over den Oude Rijn wel weten te verplaatsen om de Rijn- straatbrug te gaan vervangen, terwijl de Kraaierstraatbrug, door de groote ontlas ting van het verkeer, hoewel nog niet ideaal zijnde, de eerste jaren zeker, onver anderd zal kunnen blijven. De Karnemelks- voetbrug kan mogelijk later worden ge bruikt om een verbinding te brengen van de Zijlsingel naar de Groenesteeg, waardoor deze lange singel, evenals andere singels, een midden verb inding naar het Centrum van de Gemeente krijgt. Vervolgens zullen ook de Burgsteeg en de Korenbeursbrug met haar lastige afrit ten belangrijk van rijverkeer warden ont last, zoodat met betrekkelijk geringe wer ken groote verbeteringen in het Stadsver keer zijn te brengen. P. T. DE JONG. Van Sassemers en oer-Sassemers! Sassenheim, 26 Februari. M. de R., Mag ik nog éénmaal gebruik maken van uw blad? 't Is voor de goede zaak. Abonné v. <L Meer zal het mij, hoop ik, niet kwalijk uemen, dat ik gevraagd heb, „waar blijft de Bond voor groote gezinnen". Ik wist natuurlijk niet, dat daar al eens over ge sproken was. Maar in ieder geval, u denkt, dat ik ook een Sassenheimer ben. Maar u ken, dat Sassenheim toch wel degelijk ten achter komt. Waarom kan het bij onze bu ren, Lisse en Oegstgeest wel. Waarom ik niet een paar jaar eerder gekomen ben met een dergelijk verzoek? Waarschijnlijk om dat ik ook een Sasenheimer ben. Maar u hebt ook het antwoord wel gelezen van de R.-K. Ver. van Gezinshoofden? Nu, wil len wij het eens probeeren? Ik geloof niet, dat de contributie een groot bezwaar is; deze zou misschien wekelijks geind kunnen worden. Ik stel mij er graag kosteloos voor disponibel, ik wil ook de ladder wel hel pen plaatsen. De Elisabeth-penning is een mooie instelling, en de menschen, die de bussen altijd voorbijloopen, zijn bepaald wel oer-Sassemers. En als onze Pancratius- klok het niet kan bolwerken, is het een schande voor de R.-K. zakenmenschen, die wel adverteeren in een ander blad en niet in de „Klok". Schoolkindervoeding kost veel geld, dat kan niet anders, toch zou er wel iets op te vinden zijn. Als de St. Ber- nardus nu eiken dag eens een beetje meer klaar maakt, en doe daar de overschotjes nog eens bij. Een plaatsje is er wel in de Bernard om het te verorberen. Ik weet nog een dorp, waar het gedaan wordt. Zeer waardeer ik de vele dingen die „H. in N." of de Vrouwenbond doen, voor zie ken, maar kinderen die aan ondervoeding lijden, moeten voortdurend beter voedsel hebben, en dat mogen wij toch van „H. in N." of Vrouwenbond niet verlangen. Daar zou mi. de gemeente aan bij moeten dra gen, want het is toch wel degelijk in het belang van de gemeente, dat wij gezonde en sterke kinderen hebben. Of het werkverschaffing heet, of tegen prestatie, ik weet het niet. Maar het is toch wel „verkapte tegenprestatie", je krijgt geen cent vergoeding voor slijtage, zelfs niet al zit je in de vuilnisauto. Daarin moet ik abonné v. d. Meer gelijk geven. Daarin is Sassenheim niet ten achter. M. de Redacteur, hartelijk dank voor de plaatsing. A. K. WILT U IETS WETEN? Vraag: J. T. te L. inzake omzetbelas ting. Antwoord: U betaalt niet 2 maal om zetbelasting van dezelfde goederen. De aan U opgelegde aanslagen zijn niet gebaseerd op de wettelijke bepalingen der omzetbe lasting, doch op een door den Min. van Fi nanciën in overleg met de vereeniging H.O-R.E.C.A.T. getroffen regeling, neerge legd in de Min. Res. van 21 Maart 1934 no. 226. Uitgaande van het feit, dat een gedeel te van de inkoopen niet bezwaard zijn met omzetbelasting o.a. melk, water, aard appelen enz. is men tot de conclusie ge komen, dat 3% van het in koop bedrag van de voor Uw bedrijf benoodigde grond en hulpstoffen (dus met inbegrip van ac cijnzen en omzetbelasting enz.) evenveel bedraagt als de volgens de wet voorgeschre ven heffing van 4% van de verkoopen, verminderd met de door U bij inkoop be taalde belasting aan Uw leveranciers In het systeem van deze regeling is bij een latere resolutie van den Minister nog toegestaan om voor elk volwassen persoon van het gezin, die geheel uit de bedrijfs- keuken mee eet per 200.op het in koopbedrag in mindering te brengen. Tegen l aanslag gebaseerd op bovenstaande re- j geling, kan een bezwaar worden ingediend •bij den Inspecteur der Invoerrechten en Ac cijnzen, doch beroep op de tariefcommissie is dan niet mogelijk. j Vraag: Bestaat er hier in Nederland een Verzekerings Mij, waar men zich op 59-jarigen leeftijd nog kan verzekeren, om een klein pensioen te betrekken? Antwoord: W^j gelooven niet, dat er een Mij is, die op dezen leeftijd nog ver zekert. Vraag: Als ik Pandoer doe met 70 roem met een vierde en een derde en mijn buurman past, kan die met een vierde, die hooger is dan de mijne, mijn roem dan af keuren, daar hij maar 50 in roem heeft? 2. Hetzelfde als boven, maar met een vierde met stuk? Antwoord: Al hebt U twee vierden van een heer met stuk in handen en uw tegenpartij heeft een vierde van een aas, dan keurt uw tegenpartij beide vierden van u af, zoodat u alleen 20 punten roem over houdt van uw stukkaart. Twee manieren om mannen degelijk te boeien (Lachende Welt DE LUCHTR0QVERS VAN HOITIKA. 189. Om beurten lepelden ze uit de pot en lieten geen korrel over. Snel daalde de schemer en ze gingen in de woning om er de nacht door te brengen, wat met het oog op insecten en mogelijke wilde dieren wel zoo ve:lig was. De vliegenier en de bestuurder vielen spoedig in slaap, maar Piet bleef nog lang wakker en opeens.... 190. Hij zag duidelijk een gestalte in de deuropening staan, hij kon zich niet vergissen. Hij schreeuwde het uit van schrik en de anderen werden wakker en vroegen wat er was. Piet kon van angst geen geluid geven en toen hij ein delijk iets hakkelde sprongen de beide mannen op en lie pen naar buiten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10