Administratie van vermogens. WUÜWÖUAG 27 FEBRUARI 1935 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Tweede Kamer Ondernemers-overeenkomsten Dat de nood van de mijnwerkers, met name by de particuliere mijnen, groot is, erkent eenieder. Maar dat daaraan, nu de rijksbemiddelaar bezig is met de regee ring te onderhandelen en de loonsverla ging intusschen werd opgeschort, door een interpellatie niet verbeterd zou kunnen worden, ziet iedereen, die even over de za ken nadenkt, evenzeer in. Daarom nam de Kamer een wijs besluit, toen zij met den voorzitter medeging, en de beslissing over het houden der interpellatie-W y n k o o p (C.P.) gisteren tot latere datum verschoof. Onder eenig verzet van den heer Van Dy ken (A.-R.) aanvaardde de Kamer een misschien niet strikt noodig wetsont werp, dat ten doel had de ambtenaren der opgeheven Gezondheidscommissiën ook de tijdelijke op te nemen in een wacht geldregeling. De Minister van Sociale Zaken erkende, dat het wetsontwerp alleen vei ligheidshalve was ingediend. Het werd z. h. s. aangenomen. Zoo geschiedde ook met een wetsont werp tot herziening van de drankwet. Dit wetsontwerp was noodzakelijk geworden, omdat, tengevolge van een redactioneele onduidelijkheid, slimmelingen een methode hadden gevonden, om toch nog vergunnin gen en verloven te verpachten, ofschoon de wetgever had bedoeld dit te beletten. In hoogste instantie had de Hooge Raad be slist, dat deze methode niet in strijd was met de wet. En zoo moest de wetgever zijne oorspronkelijke bedoeling verduide lijken door een wijziging van de redactie. Dit was de geheele strekking van het in gediende wetsontwerp. Op een poging van den heer Boon (V. B.), om deze gelegenheid te misbruiken tot het ontketenen van een algemeen drankwetdebat ging de Kamer niet in. Na dat zij met 40 tegen 39 stemmen een amen dement had verworpen, om de inrichtingen van drankbestrijders-vereenigingen vrij te stellen van het betalen van verlofsrecht, nam zij het wetsontwerp z. h. s. aan. Van veel grooter be teekenis dan deze vrij onschuldige wetsontwerp]es was het daarna in behandeling komende wetsont werp tot algemeen verbindend en on bin dend verklaring van ondernemers-overeen komsten. Zooals men weet, werd dit wets ontwerp ingediend door minister Colijn, doch sterk gewijzigd door minister Steen- berghe. Deze wijziging was een reden tot verheugenis en instemming van de zijde van den heer Albarda (S.D.A.P.). Welis waar was deze natuurlijk van oordeel, dat het wetsontwerp lang niet ver genoeg ging, dat het slechts een eerste vreesachtige stap was op het pad der ordening van het be drijfsleven; maar hij erkende toch, dat in deze richting een principieele stap werd gezet, waaraan hij beteekenis niet wilde ontzeggen. Hij en de zijnen zouden het wetsontwerp gaarne aanvaarden. Ook de heer Westerman (N.H.) zag in het wetsontwerp een door hem toege juichte stap naar ordening. De heer Rutgers v.an Rozenburg (C.H.) daarentegen vond in dezelfde re denen, welke den heer Albarda tot instem ming brachten, juist aanleiding tot allerlei bedenkingen. Dit wetsontwerp zou verhoo ging van prijzen in de hand werken; en wij hebben voor onze export en voor de concurrentie op de wereldmarkt juist prijs verlaging noodig. Bovendien kreeg de mi nister blijvend een groote macht, welke spreker hoogstens tijdelijk zou willen ver leen en. De heer Goseling (R.K.) daarentegen zag in dit wetsontwerp de mogelijkheid om veel kwaad af te weren en veel goed te verrichten ten bate van de volksgemeen schap, al zou de crisis natuurlijk niet „weg- geordend" worden. Maar door dit wetsont werp wordt althans een aanpassing begon nen aan de structueele veranderingen, welke door de crisis zijn veroorzaakt. En een crisis-kabinet, dat zich uitdrukkelijk als zoodanig aanmeldt, mag zich hieraan niet onttrekken! Aan de hand van het ur gentieprogram der R.K. Staatspartij zet spreker uiteen, dat dit wetsontwerp ligt in de lijn van de door deze partij verlang de ordening. Spreker beschouwt dan het wetsontwerp in zijn drieërlei beteekenis. Op de eerste plaats voor het geldend recht. In dit opzicht was de eerste benaming ervan: „Verbindend verklaring van on dernemers-overeenkomsten" misleidend. Want het gaat er juist om hen te binden, die geen partij zijn in de overeenkomst en het ook niet willen worden. Vandaar dat nu, juister gesproken wordt van Alge meen-verbindend verklaring enz. Dat binden van hen, die geen partij zijn, is na tuurlijk een „civielrechtelijke vloek". Zoo komt spreker op de beteekenis van het wetsontwerp voor de nieuwe rechts vorming. Dit wetsontwerp bevat „rudimenten" voor de toekomstige regeling van het cor poratieve recht. De ondernemers worden als het ware opgenomen in een denkbeel dig orgaan. Straks zullen er echter orga nen komen, en dan kan dit wetsontwerp daarbij worden aangepast In de civielrech telijke regeling zitten deze 2 elementen: le binding van niet betrokken partijen, 2e toetsing door de overheid aan het Alge meen belang. Over dit tweede wordt ge zegd: dat is bovenmenschelijk. Het is even wel zeker niet boven-regeerlijk; want dit is nu juist bij uitstek de taak der over sten. Het alternatief is, dat ieder zijn eigen belang naar eigen inzicht nastreeft en dat dit dan het meest zou zijn in het algemeen belang. Maar deze stelling vindt steeds minder aanhangers. Op deze gronden staat spreker afwijzend tegenover alle pogingen om het wetsontwerp te beperken tot zijn oorspronkelijken opzet; en hij staat ook af wijzend tegenover het pogen om het tij delijk te maken. Ware het een crisiswet, dan zou men hierover kunnen denken; maar het karakter van de crisis verzet zich juist tegen het geven van crisis-karakter aan deze wet. Het spreekt vanzelf, dat de verdere ont wikkeling der ordeningsgedachte wijzigin gen zal eischen; maar die kunnen en zullen dan ook worden aangebracht. Spreker betwist, dat het Parlement zou ab- diceeren, zooals de heer Rutgers van Ro zenburg zeide. Het Parlement behoudt zijn volle wetgevend en controleerend recht. Het derde oogpunt van waaruit spreker het wetsontwerp beschouwt, is de samen werking in organische vormen. Heit is niet mogelijk een constructie hier van kant en klaar gereed te maken. Deze zal het resultaat moeten zijn van velerlei maatregelen. De nood brengt de onderne mers samen en doet ook den samenhang tusschen ondernemers en arbeiders gevoe len. Dit wetsontwerp is een bescheiden stap in de richting der Bedrijfsordemng, maar onze bedoeling is van den tijdelijken nood een blijvende deugd maken. Spreker erkent, dat er bezwaren en onzekerheden zijn. Maar dat is niet te vermijden. Gaarne zal hij dit wetsontwerp met zoo min mo gelijk wijzigingen aanvaarden uit handen van dit nationale maar niet nationaler dan zijn voorgangers! van dit nationale- homogene Kabinet!.... Eerste Kamer Waterstaat Een van de punten, die zich ook nu weer het sterkst op den voorgrond drong, was het verlangen naar de ordening en wel bij deze begrooting de Verkeers-ordening. De heer Moltmaker (s.d.a.p.) vond deze kwestie zoo urgent en belangrijk, dat hij de oprichting van een Verkeersministerie voorstelde. Dezelfde afgevaardigde moest tot zyn leedwezen constateeren, dat de chaos op dit gebied in plaats van tot orde gebracht te worden, met den dag grooter wordt; daarbij herinnerde spr. aan hetgeen Zaterdag te Sassenheim voorgevallen is met de wilde auto busdiensten. Spr. betoog de, hoe de ongebreidelde concurrentie op de wegen tot veel te lange arbeidstijden, lage loonen, overbelasting der voertuigen, en tenslotte tot het in gevaar brengen van het verkeer leidden en leiden. De heer H e er k e n s-Th ij ss e n (r.ks.p.) vroeg de Regeering om medewerking met het streven naar een betere bescherming van blinden en slechthoorenden in het verkeer door algemeene bekendheid te geven aan de voor die ongelukkigen geldende kentee- kens. Ook de heer J a n s e n-d e L i m- p e n s drang aan op een algemeene Verkeerswet, waarin naast de regel rechts gaat voor, ook de voorrang zou gegeven worden aan het verkeer op de hoofdweg. Spr. sprak voorts de wensch uit van een heid wat betreft de parkeervoorschriften in de verschillende steden en van het te gengaan van verblindend licht op rij wielen. De Spoorwegen zijn nog steeds een zor genkind. De oorzaak daarvan zocht de heer Moltmaker in de z.i. verkeerde tarie venpolitiek. Deze spr. erkende, dat er door de directie voldoende bezuinigd was, zij het dan ook ten koste van het personeel. De kwestie van verhooging van de inkomsten kan alleen zijn oplossing vinden in alge meene verlaging van de tarieven; laat men de directie niet in de richting drijven van nog verder gaande inkrimping van de uit gaven, want het personeel heeft genoeg geofferd. De heer Janssen (r.ks.p.) zet te uiteen, welke z.i. de oorzaken waren van de huidige ongunstige toestand van de Spoorwegen. Natuurlijk eerst de crisis met de gedaalde koopkracht; verder de in- en uitvoerbe per kingen, die aan het vervoer een gevoelige klap hebben toegebracht; de autocratie en de uitbreiding der water wegen als het Julianakanaal en binnenkort het Twente-Rij nkanaal, Spr. prees de energie, waarmee de spoorwegdirectie haar moeilijke taak vervulde en legde den na druk op het feit, dat alle bovengenoemde oorzaken buiten de schuld der directie la gen; de Regeering zou kunnen helpen door een spoedige Verkeer-ordening. De heer Drooglever-Fortuy n (lib.) zette den eigenaardigen toestand uiteen, die in Rotterdam-Zuid, een stad van 160.000 in woners, heerscht. In plaats van het groote station, dat er in zulk een centrum behoor de te zijn, is er alleen maar een stopplaats, niet grooter dan een drukke tramhalte. Ook wees spr. op de groote tegenstelling, die eigenlijk bestaat tusschen wat de Duit- sche Regeering voor havens als Hamburg en de Belgische Regeering voor Antwerpen doet in vergelijking met wat hier voor de grootste Nederlandsche haven wordt ge daan. Daarom moet een spoedige aanvang worden gemaakt met de tunnelbouw; de eenige brug, die er nu is, heeft op de werk uren ongeveer duizend voertuigen per uur fietsen niet meegerekend te dragen. De heer de Savornin-Lohman (c.-h.) vestigde de aandacht nog eens op de groo te belangen, die er voor Westelijk N.-Bra- bant in gelegen zijn, bij de afwatering en een behoorlijke scheepvaartverbinding. Dit stuk land wordt door deze twee factoren in zijn ontwikkeling gestuit, terwijl er nu al 100 jaar gepraat wordt over plannen om deze belemmeringen op te heffen. Laat de Regeering zooveel mogelijk spoed betrach ten om met de betrokken instanties in overeenstemming te komen. Dezelfde spre ker betoogde de noodzakelijkheid en het nationale belang van een bevrijding van Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement. Er is in dit gedeelte van ons land een eco nomische penetratie, vooral uit België, te constateeren, die op zijn minst dringende BUITENLAND OOSTENRIJK. DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND Berlijn moet het initiatief nemen Bij de besprekingen der Engelsche staats lieden met den Oostenrijkschen bondskan selier dr. Schuschnigg en den minister van Buitenlandsche Zaken, yon Berger- Walnegg, uitten zij den wensch, van hun Oostenrijksche collega's te vernemen, wel ke hun opvattingen zijn omtrent de toe komst der DuitschOostenrijksche be trekkingen. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" gaf Schuschnigg als zijn meening te kennen, dat het initia tief voor een betere verhouding tusschen de beide landen van d, Duitsche regeering moet uitgaan. Hij achtte het een hoopvol verschijnsel, dat de nationaal-socialistische propaganda in Oostenrijk is afgenomen. De Oostenrijksche bondskanselier ver klaarde nadrukkelijk, dat zijn land een ernstige toezegging van de Duitsche regee ring verwacht, dat deze in den geest van de overeenkomst van Rome ie binnen- landsche aangelegenheden van Oostenrijk zal eerbiedigen. Verder verneemt de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph", dat dr. Schuschnigg' als zijn wensch te kennen heeft gegeven, dat aan de overeenkomsten van Rome geen voorwaarden worden ver bonden betreffende de binnenlandsche po litiek van Oostenrijk. Dit beteekent blijk baar, dat Oostenrijk een eventueele res tauratie van de Habsburg-monarchie wil beschouwen als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid. De Habsburg-kwestie is echter bij de gevoerde besprekingen niet aangeroerd. Vernomen wordt, dat de discussies met Montagu Norman hoofdzakelijk liepen over de huidige financieele situatie van Oostenrijk, waaromtrent hem geruststel lende mededeelingen werden verstrekt. Oostenrijk is niet voornemens een nieuwe leening op te nemen, maar zal indien noo dig een binnenlandsche leening aan de markt brengen. ENGELAND. DE REIZEN VAN SIMON Uitnoodiging van Moskou De Sovjet-regeering heeft thans de Brit- sche regeering formeel uitgenooiigd om een minister naar Moskou te zenden ter bespreking van het EngelschFransche plan ter organisatie van den Europee- sche vrede. In de heden te houden kabinetsvergade ring zal worden voorgesteld, deze uitnoo diging te aanvaarden. Men hoopt dan ook de uitnoodiging te hebben gexregen van de Poolsche en Tsjechoslowaaksche regee ringen voor een bezoek aan de hoofdsteden van hun landen. Minister Simon die het bezoek zal on dernemen, zal waarschijnlijk door den lord privy seal Eden worden vergezeld. SPANJE. DEMONSRATIES TE MADRID Links protesteert tegen de doodvonnissen Voor de eerste maal na de revolutie van October is het Maandag in de Spaansche hoofdstad tot linksche demonstraties geko men, die zelfs hier en daar het karakter van een revolutie aannamen. Bij de ver schillende botsingen'en schietpartijen tus schen manifestanten en de politie werden zes burgers en een lid der guardia civil door schoten verwond. Eenige gewonden liggen in bed enkelij ken toestand in het ziekenhuis. Maandagavond laat trokken groote troe pen linksche demonstranten naar het cèn- trum der stad en trachtten in gesloten co lonnes door de hoofdstraten te marchee- ren. Zij protesteerden luide tegen de ter doodveroordeling der socialistische lei ders, die voor den krijgsraad zijn ver schenen wegens deelneming aan den Oc- tober-opstand, en riepen revolutionaire strijdleuzen. Afdeelingen der guard a civil waren echter op de belangrijkste punten der stad samengetrokken en traden direct energiek tegen de demonstranten op. Het gelukte haar bijna overal massa-optochten te be- ïeten. Een der groepen betoogers bood krachtig weerstand: onverwachts werd uit de menschenmassa op de politie ge schoten. oen er echter van die zijde te ruggeschoten werd, stoven de menschen in paniek uiteen. Ook voor het ministerie van Oorlog en de Bank van Spanje werden optochten geformeerd, die echter spoedig door de po litie, daarbij geholpen door de guarda ci vil, uiteengéjaagd konden worden. De de monstranten volgen hierbij de tactiek di- recht na het verschijnen der politie uiteen te gaan om zich op een andere plek weer te verzamelen. Bij een van de schietpartijen ging het a's volgt toe. Een auto reed in vliegende vaart door een der straten van het cen trum, waarbij de inzittenden hun strijdleu zen in het publiek schreeuwden. Toen de politie trachtte den auto staande te hou den, werd er een salvo op haar gelost, waarna de auto in nog sneller vaart de wijk nam. ITALIË. HET GESCHIL MET ABESSYNR Italië beperkt zijn mobilisatie Officieel wordt medegedeeld, dat de Ita- liaansche regeering besloten heeft, geen j oudere lichtingen onder de wapens te roe- pen dan de lichting 1911 (d.w.z. de in 1911 geboren dienstplichtigen), met uitzondering van officieren en specialisten, voorzoover dit noodig mocht blijken te zijn. Wat het niet oproepen van oudere lich tingen dan die van 1911 betreft, maakt 't communiqué een voorbehoud voor het ge val van Europeesche conflicten, die echter aldus het communiqué in het huidige tijdsgewricht uitgesloten schijnen te zijn, na de te Rome in Londen verkregen ac- coorden en met het oog op de toekomstige nog omvangrijker ontwikkeling, die het gevolg van deze accoorden kan zijn en die overeenkomst met de richtsnoeren der Italiaansche politiek. Met het öog op elke eventualiteit moet er echter aan herinnerd worden, dat inge volge de nieuwe fascistische wetten, waar bij de, dienstplichtige leeftijd van 18 tot 55 jaar is gesteld, Italië 37 lichtingen met een totaal effectief van zeven a acht mil- lioen man kan mobiliseeren, hetgeen een ernstige waarschuwing beteekent aan het adres van ieder, die de huidige Europee sche orde zou willen verstoren. Het beperken van de mobilisatie betee kent, dat Italië slechts zooveel troepen naar Afrika wil sturen als noodig is voor de verdediging der koloniale grenzen, doch dat een aanvalscampagne tegen Abessy- nië niet in het voornemen ligt. DE „LINDENWIRTIN" OVERLEDEN De ook buiten Duitschland bekende „Lindenwirtin am Rhein", Aennchen Schu macher te Godesberg, is gistermorgen op 75-jarigen leeftijd overleden. De overleden dankt haar populariteit voor een deel aan het in 1878 aan haar gewijde lied van Rudolf Baumbach op de „Lindenwirtin". Op 18-jarigen leeftijd nam zij reeds de uitspanning van haar gestorven ouders „Godesburg" over. Weldra werd het een der drukst bezochte plaatsen, zoowel ver zamelpunt van student als van vreemde lingen, die de „Lindenwirtin" uit het veel- bezongen lied wilden loeren kennen. Haar populariteit bleek nog eenige we ken geleden bij haar 75sten verjaardag, terwijl deze tevens blijkt uit het feit, dat zy eerlid was van zeven studentencorpsen en de eereteekenen had yerworven van 36 studentencorporaties. FlNANClëN EN ECONOMIE GOUDCLAUSULE DOOR ZWEEDSCHEN RECHTER ERKEND De rechtbank te Stockholm heeft gis teren de goudclausule in dollar-obligaties erkend en de Amerikaansche goudclausu le-wel geving, waarover kort geleden door het Amerikaansche Hooggerechtshof een uitspraak is gedaan, niet van toepassing verklaard. „Tel." BINNENLAND BUITENLANDSCHE BERICHTEN mh— aandacht vraagt. 40 pet van het lund is reeds in handen van buitenlandsche grond bezitters. Een rechtstreeksche verbinding met Brabant zal veel verbeteren. Van harte sloot zich de heer van Voorst tot Voorst (r.ks.p.) bij deze woorden aan. De heeren t e r H a a r (c.-h.), Moltma ker (s.d.a.p.) en Oudegeest (s.d.a.p.) wezen de Regeering op de onzekerheid om trent de oorzaken van de Uiverramp. Ook herinnerden eenige sprekers aan de nood in de mijn-industrie en de ernst van den toestand w.b. de mijnwerkersloonen. Heden zou Minister Colijn, Minister van Waterstaat ad interim, op dit alles ant woorden. PLEIZIERBOOT VERGAAN IN DE CARAIBISCHE ZEE Zes personen omgekomen, nog 22 vermist In de Caraibische zee nabij de kust van Santa Lucia is een pleizierboot, die ge- j heel met passagiers was bezet, omgeslagen Zes der opvarenden kwamen in de golven om, terwijl 22 personen nog worden ver mist. In totaal konden 74 passagiers en leden der bemanning worden gered. In de omgeving van New Orleans is ten gevolge van den hevigen storm een vis- schersboot vergaan, waarbij twee vis- schers om het leven kwamen. Twee per sonen worden vermist. AARDBEVING OP KRETA VERNIELDE 800 HUIZEN Grieksche regeering verleent hulp Naar officieel wordt medegedeeld, zyn in de dorpen rond Kandia bij de aardbe ving 204 huizen ingestort en 589 andere huizen onbewoonbaar geworden. De Grieksche regeering heeft een bedrag van een millioen drachmen beschikbaar gesteld, om de noodlijdende bevolking van tenten en levensmiddelen te voorzien. DE RELIEF-FILM Een ontdekking van Louis Lumière Louis Lumière, de uitvinder van de ci nema, heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, voor de Academie des Sciences een demon stratie gegeven van de door hem na lang durige onderzoekingen gedane uitvinding tot het projecteeren van een stereoscopi sche film, waarbij er relief komt in het beeld. Het principe van de nieuwe vinding van Lumière moet berusten op de methode van de z.g. „ecrans chromaliques". Lumière maakt gebruik van gele en blauwe projec tieschermen. Volgens het Reuter-bericht moet de filmprojectie hebben bewezen, dat met deze vinding van Lumière het pro bleem van de stereoscopische film werke lijk is opgelost. Uit de beschrijving, welke Fransche bladen van de nieuwe vinding van Louis Lumière geven, blijkt, dat de perspectief- film van Lumière als volgt wordt opge nomen en geproceteerd. Het opname-apparaat wordt voorzien van twee objectieven, waarvan de optische assen onderling een bepaalde afwijking hebben, zoodanig, dat in het relief een met het menschelijk oog correspondeerend perspectief wordt verkregen. Voor de projectie worden het linker en rechter objectief voorzien van kleur-fil- ters. Deze twee kleurfilters hebben dezelf de kleursamenstelling als de twee glazen van den specialen bril welken de toeschou wers moeten dragen om de sensatie van het perspectief te ondergaan. Wanneer men niet van zoo'n bril gebruik maakt, ziet men op het scherm slechts een beeld in zwart en wit, een weinig wazig, maar vlak, zonder relief. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Slotuitkeering 1934 in Maart. De regeeringscommissaris van den tuin bouw, de heer F. V. Valstra, heeft in een conferentie met het gemeentebestuur van Koedijk medegedeeld dat de. slotuitkee ring van den tuinbouwsteun over 1934 einde Maart zal plaats vinden. 428.181 ZONDER WERK. Werkloosheid in Februari. De directeur van de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 559.800 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit" 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 4 tot en met 9 Februari 1935 heeft bedrageij 35.2 pet. In de vorige verslagweek (21 tot en fn&t 26 Januari 1935) bedroeg de werkloosheid 36 pet. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroég de werkloos heid 30.2 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Februari 1935 in totaal 446 944 werkzoekenden ingeschre ven (op 10 Februari 1934 399.323) waaron der 425.119 mannen. Hiervan waren werk loos 428.119 personen, waaronder 411.515 mannen. Op 26 Januari 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 444.831, waaronder 426.303 werkloozen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is sedert 26 Januari 1935 gesite- gen met 2113, het aantal werkloozen met 1878. CANDEDAATSTELLING PROV. STATEN Officieele uitslag Statenkieskring „Leiden" De officieele uitslag van de stemming^in den R.K. Statenkieskring „Leiden", voor de nos. 3 tot en met 6 van de candidaten- lijst voor de Provinciale Staten luidt als volgt: H. G. de Boer, Noordwijk 2783, B. N. Loerakker, Hillegom 2517, H. C. van Delft, Warmond 1540, A. A. C. M. van Ier- sel, Noordwykerhout 1458 P. Heemskerk, Leiden 1404, J. P. Creyghton, Leiden 1257, M. P. van der Weijden, Zevenhoven 1245, F. C. van Lierop Hillegom 917, G. P. J. van Leeuwen, Wassenaar 835, A. Simonis, Leiden 788, J. H. Kimman, Wassenaar 581. W. J. Kriek, Leiden 343. TOCH LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. Werkgevers zullen machinalen arbeid beperken. De Ned. R.K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten heeft naar het „Eindh. Dagbl." meldt, te Eindhoven een zeer langdurige vergadering in hotel Nijpels gehouden ter bespreking van de loonkwesties. De verga dering was zeer druk bezocht. Naar men weet zijn bij de laatste conferentie van j.L Donderdag in Den Haag de onderhandelin gen afgebroken, omdat de arbeidersorgani saties verklaarden niet te kunnen accoord gaan met de in tweede instantie voorge stelde loonsverlagingen, daar zij met de thans bestaande loonen de minimumgrens reeds bereikt achtten. Thans besloten de patroons, deze laatste loonsverlagingsvoorstellen in den loop der volgende maand te verwezenlijken. Dit zal geschieden in overleg met het Verbond van Sigarenfabrikanten. De verlaging zal maxi mum tien pet. beloopen. Van deze beslui ten is aan de hoofdbesturen der sigaren makersorganisaties reeds kennis gegeven. Verder nam de vergadering met over- groote meerderheid het besluit om mede te werken aan de actie tot stopzetting resp. beperking van den machinalen arbeid. CONSUMPTIE-MELK. De prys voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscooi- tract, is voor de volgende week bepaald op 5% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6