STADS NIEUWS 26ste Jaargang WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. No. 8051 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor LeideD 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0-50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Een mooi sociaal werk. Wij wezen er gisteren op, hoe onder allen, die van goeden wil zijn, een drin gend verlangen moet leven, om het leed der werkloozen zooveel mogelijk te leni genWij wezen daarop naar aanleiding van een tweetal voorstellen van B. en W. van Leiden, welke de bestrijding der werk loosheid beoogden, en welker behandeling daarom naar de meening der raadsmeer- derheid geen dag langer mocht wachten dan volstrekt noodig. Wij moeten er allen levendig van overtuigd zijn, wij moeten 't allen zelf pijnlijk meevoelen met anderen, dat de werkloosheid een ontzettende ramp, een vreeselijke smart is, maat schappelijk en individueel voor wie er door getroffen worden. En met het lenigen van een ramp en het verzachten van een smart wacht men niet tot morgen, als men het van daag kan doen! De nood is groot en er moeten daden worden gesteld. En wij wijzen hier andermaal op een charitatief werk, dat, zooals wij reeds meermalen hebben gezegd, in onzen tijd, cns inziens, zeer nuttig en noodzakelijk is, vooral in steden, en dat in onze stad ont breekt. Een charitatief werk, dat in Delft is on dernomen door pastoor dr. Vrymoed, O. F. M., en in Rotterdam door pastoor Hase, O. F. M., en waarvoor pater Borro- maeus O. F. M. jd. Zondag, op zijn zestig sten verjaardag, te Rotterdam, viermaal een bedel-preek heeft gehouden. In de zekerheid, dat velen niet in staat zijn, zich warme maaltijden aan te schaf fen, is men in Rotterdam begonnen (in Delft deed men 't reeds) om, voorloopig slechts op Woensdag, Donderdag en Zater dag, 's middags tusschen 12 en 3 uur war me maaltijden a 10 cent per portie (voor kinderen, beneden 10 jaar, 5 cent per por tie) te verstrekken in een gezellige eet zaal in Huize Padua, Rechter Rottekade 63. De porties zijn royaal en er wordt ge zorgd voor goede bediening. Dat is een mooi sociaal werk, van cha- ritatieven aard hetwelk alle aanspraak maakt op waardeering èn, waar wensche- Ujk en mogelijk, op navolging! KATHOLIEKE RADIO-OMROEP IN FRANKRIJK. Om de 14 dagen een half uur. Een der Fransche Radiostations, Lyon, heeft in haar programma een „Katholiek Halfuur" opgenomen. Op de eerste en der de Zondag van iedere maand is er voor de Katholieken gelegenheid om hun stem in den aether te doen doordringen. Kardinaal Maurin, Aartsbisschop van Lyon heeft Ka nunnik Christian! van de faculteit voor katholieke letterkunde aan de Universiteit van Lyon aangewezen om het programma samen te stellen. Onwillekeurig maakt men een vergelij king tusschen den toestand in Frankrijk en hier. Een vergelijking, die ons dankbaar stemt voor wat in Nederland op dit gebied is bereikt en verkregen! „Ik moet het hebben van de aanbeveling van mijn klanten", dat is een vrij domme uitspraak, waar vele kleine, weinig succes volle zakenmenschen zich mee troosten. Ze voeren het aan als een verontschuldiging om geen aantrekkingskracht uit te oefenen en zich niet te onderscheiden. Maar klante zullen nooit iets aanbeve len, wat hun niet aanbevolen wordt. Ze vertellen alleen verder, wat hun verteld wordt. Daarom moet men op de een of an- dere manier reclame maken, om het hun te vertellen. De advertenties in zijn dag blad leest iedereen". Herbert N. Casson. Dr P. A. A. BOESER. Stil, zonder gerucht is dr Boeser steeds door het leven gegaan. En even stil is hij gestorven, met een boek in de hand. Hoewel reeds gisteren de uiterlijke fei ten van zijn leven werden vermeld, vol gen vandaag wegens zijn belang voor de Egyptologie nog enkele opmerkingen over zijn persoon. Dr Boeser behoorde tot de oude genera tie Egyptologen, die eerst na 'n voltooide studie op ander gebied zich op de Egypto logie toelegden. Evenals zijn latere leer meester Erman eerst numismatiek had ge studeerd, zoo hy Nederlandsch. Daardoor verkreeg hij een goed taalkundig inzicht, dat hem van veel nut zou zijn bij zijn stu die van het Egyptisch, maar hij kwam ook tevens in aanraking met o.a. het Sanskriet en de Scandinavische talen. Hij was een echte polyglot, waardoor prac- tisch alle literatuur op zijn gebied voor hem toegankelijk was. Wat men deed, moest men volgens hem goed doen. En hij zelf heeft in zijn werk als geleerde ruimschoots gelegenheid ge vonden om dit toe te pasen. Hoewel het on vermijdelijk bleef, dat ook zijn werk op meerdere plaatsen werd achterhaald. Wanneer in het buitenland het Rijksmu seum van Oudheden op Egyptisch gebied zoo goed bekend is, dan is dit grooten- deels het werk van dr Boeser. Want het is voor de wetenschap niet voldoende, dat men ergens 'n goed museum heeft, dit moet ook, voo zoover wenschelijk, gepu bliceerd worden. De „beschrijving" van het museum, waarvan de twaalf eerste deelen vrijwel geheel door hem zijn uit gegeven, zullen zijn naam steeds blijvend verbinden met dien van het Museum, het Museum, .waarmee hij in vijf en dertig jaar als het ware vergroeide. En het was dan ook zeer fijn gevoeld, dat hij ook na zijn ontslag in 1928 er 'n werkkamer mocht behouden. Zoo bleef dr Boeser tot het Museum be- hooren, en eveneens een vraagbaak voor velen. En dat niet alleen, omdat zijn er varing lang en groot was (helaas maakte hij élechts één reis naar Egypte), maar ook, omdat hij bijv. de eenige kenner van .het demotisch was. Zijn groote bescheidenheid heeft hem zich steeds op den achtergrond doen hou den. Toen men poogde zijn lectoraat tot professoraat te verheffen, verleende hij zelf geen medewerking.... Nog meer dan zijn werken zal zijn welwillende en hulpvaardige persoonlijk heid een blijvende herinnering zijn voor hen, die hem meer van nabij mochten ken nen. Hij ruste in vrede. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Vrijdagmiddag a.s. te 2 uur op de begraafplaats Rhijnhof. Uit den Leidschen Raad. Ons overzicht van de raadsvergadering van Maandag j.L kan wat lengte betreft omgekeerd evenredig zijn aan den duur der toen gehouden debatten. Een kleine 10 uur praten 's middags, 's avonds en nachts is een prestatie, welke haars gelijke slechts vindt in de befaamde nach telijke slotvergadering, zonder welke geen begrooting schijnt te kunnen worden aan genomen. In deze langdurige zitting is evenwel weinig besproken dat stof voor een commentaar kan leveren, behalve de onderwerpen, welke 's nachts ter tafel kwamen, over de werkverschaf fing en de tewerkstelling van steuntrek- kc-nden (wat niet hetzelfde is), doch hier aan is gisteren reeds een beschouwing ge wijd. Er schiet zoodoende nog slechts over het groote debat over de salaris-regeling van het gemeente-personeel (werklieden en ambtenaren), waarover uitsluitend alge- meene beschouwingen gevoerd zijn, welke evenwel merkwaardig genoeg bijna uitsluitend detail .westies betroffen. De „algemeenheid" dezer beschouwingen werd nog aanmerkelijk verhoogd, doordat er niet minder dan 22 voorstellen tijdens de vergadering in de algemeene pot wer den geworpen, waardoor het geheel een ware hutspot werd, ondoorzichtig en slecht verteerbaar. Voor en achter de groene tafel gaf men elkaar de schuld en zooals het meer gaat, hadden beide partijen een klein beetje ge lijk. Het was inderdaad een lawine van voorstellen, waaruit niet wijs te worden was; doch de onoverzichtelijkheid werd ook in de hand gewerkt, doordat de voor zitter toeliet, dat bij de algemeene be schouwingen allerlei detailkwestie werden besproken. De eenige, die inderdaad algemeene be schouwingen wilde, was de heer van Eek, die de heele opzet van de voorgestelde regeling onjuist achtte en derhalve niets meer of.minder verzocht, dat dat B. en W. het ontwerp zouden terugnemen en hun werk radicaal zouden „over maken". De meerderheid vond dat evenwel, terecht, een beetje al te kras, daar het hier betrof een aan alle kanten met nauwgezetheid voorbereide regeling, welke bovendien in het Georganiseerd Overleg was aanvaard. Maar al ging blykens de stemming over dit socialistische voorstel tot terugneming de raad in meerderheid accoord met de voorgestelde regeling als geheel, daaruit volgde allerminst, dat de raad het ook met alle onderdeelen eens was. Verscheidene kortingen werden te rigoreus geacht, met name die van de politie-agenten le en 2e klas en van de brigadiers, die van de brugwachters le en 2e klas en van de bo den. Deze laatst en zouden zelfs ineens circa 350 per jaar achteruitgaan. Er werden dan ook van alle zijden voorstellen inge diend om de scherpe kanten af te scha ven, waarvan de voorstellen betreffende de bovengenoemde salarissen succes had den. Ondanks de afwijzende houding van B. en W., die bij wijze van strafmaatregel alle voorstellen, op twee na, en bloc ver wierpen, waardoor de raad zich evenwel niet liet imponeeren. Een voorstel-Bergers om den kindertoe slag uit te breiden tot aan het 18e levens jaar (thans 16) werd verworpen, omdat men dit niet noodig oordeelde voor goed gesalarieerde ambtenaren. Een daarop in gediend voorstel-Ver wey, dat hetzelfde beoogde, doch met een salaris-grens van 2900, werd in handen van B. en W. ge steld om praeadvies. Tevoren had wethou der Tepe reeds een. voorstel, om de salaris sen van eenige categorieën ambtenaren niet met 50 maar met 25 naar beneden af te ronden, overgenomen, alsmede een voor' stel om in plaats van politie-diploma's, af gegeven door den Alg. Ned. Politiebond, te lezen „diploma's van door den burgemees ter kende bonden". Aangenomen werd ook een voorstel om de loonen in de twee laag ste loongroepen van de werklieden met 1/2 cent per uur te verhoogen. Was de salaris-regeling door de betrok kenen in het G. O. over het algemeen een acceptabel voorstel geacht, thans, na de schaving in den raad, zal zij dit nog meer zijn. Er is over de heele linie gekort; dat is niet prettig, maar onafwendbaar. Er staat nu eenmaal niet alleen bij het G. O. maar ook bij den raad een stok achter de deur, en die stok is niet de minister maar is de toestand van de gemeente-financiën. De minister wijst er alleen maar op en dan is het beter, dat de gemeente er zich tij dig voor in acht neemt, dan dat zij er op onzachte wijze mee kennis maakt. Ten slotte nog even het afscheid van den heer Meynen herdacht, die bijna 15 jaren zitting in den Raad heeft gehad voor de C.-H.-partij. De betoogen van den heer Meynen hadden steeds het oor van den Raad, doordat zij stevig op pooten stonden en zeer duidelijk werden uitgesproken. Zijn adviezen en zijn bezadigde richting ge vende woorden zullen gemist worden. Mr. H. G. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. In het gebouw der St. Joseph-Gezellen- vereeniging hield het Genootschap van den Stillen Omgang gisteravond een ledenver gadering. Na opening der vergadering met gebed door den Geest. Directeur, den weleerw. pater P. C. Frigge, sprak de voorz., de heer L. C. Schrijvers, het openingswoord, waar in hij allen, in het bijzonder pater Frigge en de bestuursleden van afdeelingen uit de omgeving, welkom heette. Spr. wees er op, dat nog slechts enkele dagen scheiden van den grooten nacht, die niemand zou willen missen. Deze nacht eischt wel eenige offers, ook financieele, die vooral op het oogenblik zeer zwaar voor velen zijn, maar spr. hoopte, dat er om deze reden niemand den nacht van den Stillen Omgang zou verzuimen. Lie ver heeft spr. dan, dat men daarover dan spreekt met den Geest, directeur en den penningmeester. Tot 'n zeker limiet en onder zekere voorwaarden kunnen wel licht enkelen geholpen worden. Spr. hoop te voorts, dat allen in de komende dagen vurig zullen bidden, dat de nog beter ge situeerde Katholieken vooral in dit op zicht hun milddadigheid zullen toonen, op dat geen enkele werklooze thuis zal be hoeven te blijven. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de intentie van dezen Stillen Omgang zal zyn „Voor vrede en welvaart in de samenle ving". Met den wensch, dat deze intentie in vervulling moge gaan, verklaarde spr. de vergadering geopend. De notulen der vorige vergadering wer den, na lezing door den 2den secretaris, den heer Bergsma, goedgekeurd, onder applaus der vergadering. Na afhandeling der ingekomen stukken en mededeelingen kwam de bespreking der regeling van den Omgang ter sprake, waarbij de voorz. verschillende wenken ten beste gaf. De voornaamste bepalingen laten we hier volgen. De Bedevaart wordt gehouden in den nacht van 9 op 10 Maart en begint met een korte Godsdienstoefening in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) op Zaterdag 9 Maart, des avonds te half 10 uur. De deelnemers wor den verzocht zooveel mogelijk voor in de kerk plaats te nemen. Bij het verlaten der kerk begeven de pelgrims zich in stilte naar het station. De leden moeten zich houden aan de lei ding van het bestuur, terwijl als alge meene regel is vastgesteld: aHet luide bidden of zingen vangt eerst aan, na het verlaten van het station; b. Bij het stilstaan der treinen wordt niet luide gebeden of gezongen; c.Het rooken moet als niet passend wor den nagelaten, óók na het verlaten der M. en A.-kerk te Amsterdam; d. De leden kunnen in den tyd dat niet gemeenschappelijk wordt gezongen of gebeden, zich onderling onderhouden, of in stilte bidden, voor eigen intentie. Van het Centraal-Station begeven allen zich in stilte aanééngesloten in rijen van vier naar de Mozes- en Aaron-kerk, en wordt gezamenlijk in stilte een Rozen hoedje gebeden voor de intentie van de bedevaart. Alléén leden op vertoon van de afgestem pelde contributie-kaart (geheel open) heb ben toegang tot de kerk. In de kerk gezamenlijk gebed voor de aangeboden intenties en predikatie. Daarna voor de kerk, in alle „stilte" op stellen in rijen van 4. a. het is volstrekt verboden gedurende den „Stille Omgang" te spreken of teeke nen van devotie als rozenkransen enz. zichtbaar te dragen; de geheele Omgang wordt zwijgende en slechts in stilte bid dend gemaakt; b. elk lid bidt in stilte voor intenties door hem zelf vast te stellen; c. voor gemeenschappelijke intentie wordt door ieder lid in stilte gebeden vijf maal het „Onze Vader" en Wees gegroet". 1. op den Dam: voor Koningin en Vader land; 2. op de Nieuwe Brug: voor de zee varenden en voor hen, die op zee zijn om gekomen; 3. op de Lange Brug: voor de Kerk, den Paus en de eenheid der Christe nen. Tijdens den omgang rond de H. Stee, dus: Enge Kapelsteeg, Rokin, Wijde Kapel steeg en Kalverstraat, wordt door elk lid in stilte gebeden, vijfmaal het „Onze Va der" en „Wees gegroet" tot intentie: „Voor vrede en welvaart in de samenleving". Na het eindigen van den Stillen Om gang, blijft de processie aaneengesloten en begeeft zich naar de Mozes en Aaronkerk. De leden worden verzocht, hierby de aanwijzingen van het bestuur getrouw na te komen, wijl dan aan alle leden een zit plaats verzekerd is. Alléén leden en weder op vertoon van de afgestempelde toegangskaart (geheel open) hebben toegang. Te ca. 2.45 uur voor de éérste groep en te ca. 3.45 uur voor de tweede groep wordt in de kerk van Mozes en Aaron een H. Mis opgedragen, waaronder het H. Sacra ment ter aanbidding zal zijn uitgesteld. In het belang der goede orde worden de leden verzicht „bij het naderen tot de H. Tafel, de aanwijzingen van het be stuur te volgen". In de kerk zal na de Benedictie geza menlijk Kruisgebed worden gebeden tot intentie van Z.H. den Paus, om een volle aflaat te verdienen. - De leden mogen de kerk niet verlaten dan nadat „het gezamenlijk Kruisgebed is verricht". Als gelegenheid tot ontnuchtering zijn door het hoofdbestuur van het Genoot schap te Amsterdam uitsluitend aangewe zen voor de Leidsche deelnemers: Res taurant „De Roode Leeuw", Damrak 93. BUITENLAND. Bloedige demonstraties te Madrid. (2de blad. Moskon heeft de Engelsche regeering thans officieel uitgenoodigd om een minis ter te zenden. (2de blad). Italië beperkt zijn mobilisatie. (2de blad). Engeland breidt zijn .luchtnet sterk uitt. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Uitvoer van pootaardappelen naar Duitsehland tot 1 April stopgezet. (2de blad). Het Collectief Contract in het Stuca- doorsbedrijf. (1ste blad). Restaurant „De Pool", Damrak 43. Hotel Pomper, Damrak 32. Heck's Lunchroom, Rembrandtplein. Centraal Station. Het bestuur zal zitting houden voor het afgeven van reisbiljetten op Zondag 3 Maart, na de H. H. Missen van 9 en half 11 uur, in de Romanuszaal achter de Har- tebrugskerk ingang Mare, en voor het laatst op Woensdag 6 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, indezelfde localiteit; nadien worden beslist geen kaartjes meer afgege ven. Bij afhalen van het reisbiljet moet men de contributiekaart meebrengen, om afge stempeld te worden als toegangskaart voor de kerk te Amsterdam. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, vervoegen zich bij plaatselijk bestuur en bij heeren correspondenten. Na afhandeling van dit agendapunt volgde een korte rondvraag, waarbij o.m. werd medegedeeld, dat de repetitie voor de koorzangers is vastgesteld op a.s. Zon dagmiddag 4 uur in de Romanuszaal. De voorzitter sprak hierna het slot woord, waarin hij o.m. dankzegde aan de Leidsche Courant, die steeds haar kolom men voor de belangen van het Genoot schap wijd open stelt. Spr. dankte voor die loyale medewerking en wekte de Katho lieken op ook van hun kant loyale mede werking aan de katholieke pers te verlee- nen, om aldus te komen tot een hechte, sterke eenheid. Daarna spoorde de voorzitter zijn ge hoor aan te zorgen voor den goeden katho lieken geest, zonder welken geen werk vruchtbaar kan zijn. De vergadering werd vervolgens met gebed gesloten. DE MONSTRANS VAN HET LIDUINAHUIS. Langen tijd niets gehoord van de monstrans? Het is ook niet leuk, in dezen tijd iets te vragen, je bent zoo gauw bang, men- schen, die zelf nood hebben, te stooten. Toch geeft dit vragen daar weinig aan leiding toe. Vooreerst omdat het geen „luxe" is een monstrans in een kapel van Zusters, die alles voor anderen doen en van kinderen, die alles van anderen moeten hebben. Vervolgens omdat een monstrans een noodzakelijk gebruiksvoorwerp is in Gods eeredienst en als de eeredienst van God zou worden uitgedoofd, zou ook de groot ste prikkel en aansporing en het Godde lijk gebod vergeten worden omtrent de liefdediensten ten opzichte van de naaste. En ten laatste we vragen vooral siera den, gouden en zilveren en edelgesteente, sieraden die ongebruikt liggen, sieraden, die vroeger werden gedragen en nu verge ten, zoodat de menschen geven zonder dat hun beurs behoeft te verarmen. Ik ben getroffen door de piëteit, waar mede reeds velen hun gaven hebben ge geven: lieve herinneringen aan lieve men schen, waarvoor men geen schooner be stemming weet dan ze te laten gebruiken in de meest intieme aanraking met den Christus Eucharisticus. Allen worden zooveel mogelijk persoon lijk bedankt, maar ik wil nog eens allen, vooral de onbekende gevers, ook namens de Zusters en mijn kinderen hartelijk dank zeggen. Het laten verwerken van de gegeven sie raden in de monstrans zal voorwaarde zijn voor de levering, maar dit laten verwer ken kost geld en daarom ten slotte nog een vriendelijk verzoek om ook financiee- len steun; groote en kleine gaven zijn har telijk welkom op giro 69230 ten name van L. BEUNE, Rector St. Liduinahuis te Leiden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1