DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 27 Februari. Huizen, 301 M. N. C. R. V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kwintetconcert. 1.00 Gramofoonplaten. I.30 Orgelspel. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Viool-recital. 4.00 Zang. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau en Gramo foonplaten. 7.30 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias en Gramofoonplaten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.059.35 Archeologische cursus. 10.05 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. VARA-Uitzending, 10.00 VPRO, 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.. II.00 Causerie. 11.30 Orvitropia en de Flierefluiters. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Schalmei. 5.40 Strijkorkest. 6.00 XX-Ensemble. 6 30 Causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Argelspel. 7.45 Voor de Centr. Bond van Transport- Arbeiders. 8.00 iferh. SOS-Berichten. 8.03 Uitzending ten behoeve van het weekblad „Tijd en Taak". 9.00 „De andere", zangspel. 10.00 Vaz Dias. VARA-Varia. 10.15 E. Walis en zijn orkest. 10.45 „Aschbak", hoorspel. 11.00 De Notenkrakers o. 1. v. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. D r o i t w i e h. 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning en zijn orkest. I.50 Orgelconcert. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het John Mac Arthur kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 7.25 Handelconcert. 7.50 BBC-Symphonie-orkest. 10.40 Het Parkington kwintet. II.2012.20 Roy Fox en zijn Band. Radio-Paris, 1648 M. 12.35 Holdy-orkest. 8.20 „La Mascotte", operette van Audran. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest „Ritz". 2.504.50 Omroeporkest 7.20 Omroep'orkest 8.35 Koorconcert. 9.2510.20 3de en 4de acte van Bizet's „Carmen". Keulen, 456 M. 6.35 Orkestconcert. 10.1C Zang en Piano. 11.20 Koningsberger Opera-orkest. 12.35 Schrammelmuziek. 1.35 Viool- en piano. 3.20 Concert uit Berlijn m. m. van orkest en solisten. 5.10 Gramofoonplaten. 6.20 Omroepkoor en solist**. 7.35 Uit Breslau „Der Weg nach Osten". 8.20 „Indigooder die 40 Rauber", ope rette van Strauss. 9.5011.20 Orkestconcert. Rome, 421 M. 8.20 „Faust", opera van Gounod. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Salon-orkest. 1.302.20 Omroeporkest. 5.20 Zang en piano. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 meter: 12.20 Omroeporkest I.302.20 Salon-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Zang. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Zang. 8.50 Radio-tooneeL 9.40 Koorconcert 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschiandsender, 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.20 Omroeporkest. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Volksliederen uit Denemar ken en Zuid-Zwitserland. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.058.20 Deutschl. Sender. 9.20—11.20 Keulen. II.2012.20 Kalundborg. 12.20—14.20 Brussel VL 14.2015.20 Kalundborg. 15.20—16.50 Keulen. 16.5017.40 London Reg. 17.4019.20 Leipzig. 19.2020.20 Beromunster. 2020.afloop Rome 4e Programma. 8.058.50 Parijs Radio. 9.3010.35 Gram. muz. G. R. D. 10.3511.05 Droitwich. 11.0512.05 London Reg. 12.0513.50 Droitwich. 13.5015.35 London Reg. 15.3518.20 Droitwich. 18.2018.50 Diversen. 18.5019.50 London Reg. 19.5022.10 Droitwich. 22.10—22.40 Boedapest. 22.40afloop Droitwich. GEMENGDE BERICHTEN AUTO-ONGEVAL BIJ ERMELO. Gistermiddag omstreeks vier uur is op den rijksstraatweg tusschen Nunspeet en Harderwijk een auto bestuurd door den heer Bijkerk, die op weg was van Zwolle naar Hilversum, ter hoogte van Hulsthorst tegen een boom gereden, doordat de be stuurder uitweek voor een hond. Het stuur werd den bestuurder tegen de borstkas gedrukt, terwijl hij verder eenige verwon dingen aan het hoofd kreeg. Nadat een dok ter ter plaatse de eerste hulp had verleend, werd de heer B. naar het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo overgebracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrouw gewond en paard gedood. Uit Barneveld wordt aan de „Tel." ge meld: Zaterdagavond ongeveer halfzes wil de de landbouwer H. v. d. Munt, met een met een paard bespannen voertuig, waarin ook zijn vrouw had plaats genomen, den on bewaakten spoorwegovergang te Garder broek passeeren. Paard en voertuig wer den daarbij door den personentrein, die 5 uur 15 van het station Barneveld vertrekt, gegrepen. Het paard werd gedood en de vrouw ernstig verwond, terwijl de land bouwer zelf, die te Essen, onder deze ge meente, woont, geen letsel bekwam. ROEIBOOT TE R'DAM OMGESLAGEN. Twee vïsschers verdronken. Gistermorgen zijn twee personen tijdens het visschen in de Waalhaven te Rotterdam met een roeiboot omgeslagen en verdron ken. Drie visschers waren uit Rotterdam naar Waalhaven gegaan om daar te gaan vis schen, hetgeen verboden is. Een van hen is op den kant gebleven en twee zijn met een klein roeibootje de Waalhaven opge gaan. Het water was vanwege den storm zeer ruw. Het bootje is omgeslagen en de twee mannen geraakten te water. Op een op eenigen afstand liggend schip heeft men hulpgeroep gehoord, waarna men met een roeiboot te hulp is gesneld. Het was toen echter reeds te laat. De beide visschers zijn verdronken. De rivierpolitie, die spoedig gewaar schuwd was, is gaan dreggen en heeft ten slotte het lijk van één der mannen, den 44- jarigen P. Baan opgehaald. Het lijk van het tweede slachtoffer, H. Veenstra, werd niet gevonden. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het 3-jarig dochtertje van den vrachtrijder R. Verwoerd te Opheus- den, bij het spelen in een voor de woning gelegen sloot geraakt. Toen het kind weer op het droge was gebracht, is door een dokter geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, echter tevergeefs: de le vensgeesten waren reeds geweken. FELLE BRAND IN DEN BOSCH. In schoenmakerij. Gisteravond omstreeks halfelf brak een felle brand uit in de werkplaats van den heer Van Beers in de Hinthamerstraat te *s Hertogenbosch. De bejaarde schoenmaker wilde zich juist met zijn vrouw te bed be- J geven toen hij tot- zijn grooten schrik ach ter in den tuin een feilen rossen gloed ont waarde. Hij riep zijn zoon, die reeds te bed lag, doch het drietal stond machteloos te genover de felle vlammen. Een buurman waarschuwde intusschen de politie, die onmiddellijk met het snel- blusch-apparaat en een slangenwagen ter plaatse verscheen. Toen de manschappen in de werkplaats kwamen stonden alle werktuigen evenals de isolatiedraden van de electrische geleidingen in brand. Het dak stond in vollen gloed, evenals de geheele voorraad leer. Het gebouwtje brandde geheel uit Intusschen was ook de brandweer met groote materieel uitgerukt, dat echter geen werk meer behoefde te doen, wel werden de slangen uitgelegd, en het verbrande pan bespoten, zoodat na een uur de brand geheel bedwongen was. Er bleef echter nog materieel achter ter nablussching, meldt de „Tel.". De materieele schade is zeer groot te noemen. De schoenwinkel zelf heelt alleen van de waterschade te lijden gehad. De oorzaak van den brand wordt in kortslui ting gezocht. De oude schoenmaker had in veertien dagen in zijn werkplaats niet meer gewerkt, daar hy ziek was geweest en de laatste dagen in de keuken zy'n werkzaamheden had verricht. De brand bracht zeer veel menschen op de been in dit zeer druk bevolkte stadsge deelte. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commissaris van politie. De schade wordt door verzekering ge dekt, doch de man had pas zijn polis laten verlagen. UITSPANNING BIJ OOTMARSUM AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand uitgebroken in de uitspanning der gezusters Wermelink te Vasse, welke als „Tante Sien" bij toeristen een zekere ver maardheid bezat. De uitspanning brandde tot den grond toe af, evenals de kleine boerderij, die tegen het café was aange bouwd. De brandweer kon niet ingrijp.an bij gebrek aan bluschwater. De schade wordt door verzekering gedekt. DE AANSLAG TE LIESHOUT. Verband met Cocaïne-smokkel? Omtrent den aanslag in de Lieshoutsche bosschen vernemen wij nog, dat het slacht offer M., bij de confrontatie zijn medepas sagier H. als dader heeft aangewezen. H. blijft echter ontkennen. M. had in den wagen een tasch laten lig gen waarin zich o.a. verdoovende midde len bevonden. Deze tasch is echter verdwe nen. Hiermee wordt in verband gebracht de aanhouding van een zekeren K. uit Hel mond, door de recherche van Rotterdam. H. beweert, dat hij en M.. toen ze met den smokkelauto op pad waren, overvallen zijn. M. houdt echter beslist vol, dat H. de schuldige is. Het onderzoek duurt voort. Nader vernemen wy, dat H. by het voortgezet verhoor voor een gedeelte heeft bekend. Hij heeft verklaard wel op M. te hebben geschoten, doch niet de bedoeling te hebben gehad hem te dooden. De man wordt in arrest gehouden. Het is niet uitgesloten, dat de Rijkspoli tie door dit geval nadere inlichtingen kan verkrijgen over den oocaïne-smokkel in Nederland. BEAMBTE VAN HUIS VAN BEWARING GEARRESTEERD. De justitieele dienst van het bureau Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag een hulpbewaarder van het Huis van Bewaring aldaar gear resteerd, die er van wordt verdacht brief jes van gedetineerden aan hun familiele den te hebben overgebracht. Bij zijn aanhouding bleek, naar de „Te legraaf" meldt, de man inderdaad enkele briefjes by zich te dragen, die hij aan ver schillende personen moest overhandigen. Hij deed dit o.a. voor een drietal gedeti neerden, dat onlangs werd gearresteerd voor een beroovlng, die op de Nieuwe Hee rengracht heeft plaats gehad. Daar werd eenige weken een koopman tijdens een twist een portefeuille met een groote som geld ontroofd. Aanvankelijk meende de politie, dat de koopman het geld op een andere wijze was kwijtgeraakt, doch toen de zaak grondig werd onderzocht, waren er zooveel aanwyzingen tegen een drietal personen, dat men tot arrestatie over ging. Tijdens het verblijf der verdachten in het Huis van Bewaring werd het de politie bekend, dat er tusschen de drie gevange nen en hun relaties briefjes werd gewis seld, waarin waarschijnlijk een en ander over de berooving vermeld stond. Het bleef aanvankelijk een raadsel, wie deze briefjes overbracht. Na lang speuren viel de verdenking op den hulpbewaarder, die Zaterdag weer dienst had. Zeer waar schijnlijk achtte de politie het, dat de man ook nu weer na zijn diensttijd, eenige brie ven zou overbrengen en daarom werd be sloten, dat eenige rechercheurs hem on middellijk zouden arresteeren zoodra hij na zijn diensttijd het Huis van Bewaring zou verlaten. Dit gebeurde. Nauwelijks was de be waarder uit het gebouw of hij werd aan gehouden en overgebracht naar het poli tiebureau aan het Jonas Daniël Meyerplein. Bij fouilleering aldaar vond men inderdaad enkele briefjes, die bewezen, dat de hulp bewaarder in een vertrouwelijke relatie met de drie gevangenen stond en dat hij hun verschillende diensten had bewezen. De man blijft voorloopig in het politiebu reau opgesloten. SPORT HOCKEY R. K. SPORTVER. „ROOD WIT". HOCKEY AFD. STICK. Stick I—N. V. A. I 3—2. Al bij het begin van den wedstrijd was het te voorzien, dat de gastheeren een zwa- ren dobber zouden hebben in dezen wed strijd en is dan ook te danken aan een enthousiast volhouden tot het einde toe, dat Stick een overwinning wist te behalen. Al dadelijk naar de bully waren de gas ten in den aanval, de achterhoede wist, deze aanvallen af te slaan en de halflinie, die in dezen wedstrijd goed stuwend ge werkt heeft, bracht den bal naar voren. Hier wist de voorhoede wel, wat er mede gedaan moest worden en het duurde dan ook niet lang of Stick nam uit eenig gehar rewar door een schot van den linksbinnen de leiding (10). Hierbij bleeft het echter niet; nogmaals wist de linksbinnen fraai te scoren, uit een fraaien voorzet van rechts. (20). Nu kwamen de Amsterdammers echter weer opzetten en uit het zware werk, dat de achterhoede te verzeten had, bleek wel, dat de voorhoede de beste zijde was bij N. V. A. Een oogenblik van ver keerd ingrijpen bij de achterhoede leidde ertoe, dat N. V. A. tegenscoorde, zoodat de rust met 21 inging. Na de rust waren de gasten wat meer in den aanval, echter steeds zonder resul taat. De half-spil van Stick wist den bal, van de achterhoede doorgespeeld, goed te bemachtigen en fraai kon hij in een run scoren (31). Het laatste gedeelte van den wedstrijd was echter voor N. V. A. en zij konden dan ook, zij het eenigszins twijfel achtig scoren, zoodat het einde met 32 in het voordeel van Stick was. stick n—n. v. a. n 2—1. In dezen wedstrijd vertoonden de Leide- naars nu niet het fraaie spel, dat wy gezien hadden tegen Leonidas. Dat zij het tot een goed einde wisten te brengen werd wel veroorzaakt door het weinig stuwende werk van de halflinie der gasten. Al dade lijk na de bully is N. V. A. in den aanval en een tijdje daarna weten ze ook te sco ren (01). Stick weet echter daarop door een mistrap van den keeper den gelijkma ker te verkrijgen. Na de rust scoort Stick nog eens (21). Het verder verloop van den wedstrijd was een heen en weer spelen, wat aan bei de zyden geen resultaat opleverde, zoodat het einde kwam met 21 voor Stick. KORFBAL LEIDSCHE KORFBALBOND. De nitslagen. Promotie-degradatie wedstrijd Klasse I: Adspiranten Noorderkwartier n—Fluks V 24 (voorloopige uitslag, in onderzoek). K1 a s s e I: Algemeene fKlimop I 27; Fluks IIIOosterkwart'er I 10. K1 a s s e II: Oosterkwadier 17Alge meene n 1—3; Klimop II—Fxuks IV 10. Vriendschappelijk gespeelde wedstrijden: Oosterkwartier I (Asp.)Oosterkwar'ier II (leden) 02; Oosterkwartier II (Asp.) Zuiderkwartier II (Asp.) 32; Zuiderkwar tier III (Asp.)Oosterkwartier HI (Asp.) 1—1. FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). 41) XXL De abt De monnik begroette hen met een kor ten knik en liet even zijn oogen op hen rusten met een koelen, peilenden blik. Vervolgens wendde hy zich tot Forsyth, met een rustig-strenge stem. „De abt wenscht u te spreken; u en uwe metgezellen." Met een handbeweging verzocht hy het drietal hem te volgen; daarop keerde hy zich om en ging hen voor in de kapel. In de vreemde-ben au wende stilte hoorde Forsyth Ching tegen Kathleen fluisteren: „Hangen allemaal, Missie Barrington!" Zoo pessimistisch zag de dokter den toe stand niet in, maar hy besefte dat deze toch allerminst zonder gevaar was. Alles hing af van di_n ouden man, naar wien ze thans onderweg waren, door een doolhof van rotswanden. Hoe ongerust Ching echter was leidde Dick Forsyth af uit de grom mende verzuchtingen, die zijn .oor bereik ten. De brave kerel moest het wel erg te pakken hebben want in de penibelste situa ties was hij anders de gemoedelijke kalm te in persoon! Een plotselinge bocht, en zij stonden voor een met een gordijn bedekten door gang. De monnik hief het gordijn op, be duidde hen verder te gaan en zelf achter blijvend, liet hij het voorhangsel weer dichtvallen. Verbaasd keken Forsyth en zijn tochtge- nooten de schemerige ruimte rond, waar zij zich thans bevonden. Het was een uit de rots gehouden kamer, maar behoudens een zwakke wierookgeur was de lucht er frisch en zuiver; door een venster van latwerk zagen zij de lichten der gebouwen glinsteren, terwijl een zware deur aan de zelfde kant als de jalousie hun deed vertel len, dat daar een uitgang was, die direct naar buiten voerde. Een enkele hanglamp verlichtte het vertrek, dat eenvoudig en zelfs armelijk gemeubeld was, met een rie ten mat op den vloer, een paar stoelen, een geel koperen gong, een kleine tafel be dekt met zeker eeuwenheugende boeken en een soort rustbed, dat weinig beter was dan een ongemakkelijk houten stoel, waar op het onmogelijk was heelemaal languit Je liggen. Nog twee andere dingen trok ken hun aandacht: een prachtig antiek Boeddhabeeld en daarvoor een oud bid kleed, waarop in diepe devotie de abt ge knield lag. Gedurende eenige minuten zette de abt zijn godvruchtige meditatie voort, zonder notitie te nemen van hun tegenwoordig heid en in zwijgend, eerbiedig wachten bleven zij staan tot de priester zich ver hief en het woord tot hen richtte. „Gegroet -r myn kinderen!" Forsyth's hart sprong op van vreugde. Dit was geen niets ontziend fanaticus, maar een vrome, zachtmoedige oude man. „Gegroet, o vader!" antwoordde hij in het Chineesch. De abt keek hem een oogenblik aan en een glimlach lichtte op zy'n gerimpeld ge zicht. „Gy hebt de tong, maar gij zijt niet van China?" sprak hij. „Neen", was het bescheid, „ik ben van Engeland, maar ik zou China willen dienen tot myn laatsten adem." „Engeland!" herhaalde de abt op naden kenden toon. „Ik heb van dat land gehoord. Er was een monnik hier, die er eens ge weest was en als de onrust van zyn hart hem niet hierheen getrokken had, zou hy daar gebleven zijn, want hij hield van het land dat goed voor hem was." Forsyth zegende den hemel voor deze ge lukkige samenloop van omstandigheden. Toen vervolgde de oude man: „Gij zoudt China willen dienen, hoe zoudt gij willen dienen?" „Ik ben dokter, geneesheer. Ik dien de lichamen der menschen. „Geneesheer!" de abt hield even op en maakte een buiging naar zijn Boeddha beeld. „Onze Heer Boeddah was eveneens heelmeester", ging hij voort. „Gij kent de geschiedenis?" Forsyth knikte bevestigend. „Waarom kwaamt gij hier in dezen tem pel der hooge rotsen?" zette de abt zijn on dervraging voort, terwijl zijn oude oogen een onderzoekenden glans kregen. Het was Forsyth duidelijk, dat dit 't cri- tieke moment was en dat veel van zijn ant woord zou afhangen. Hij vertelde de sim pele waarheid. „Vader, wij staken de heuvelen over op weg naar de provincie Yunnan. Wij ver dwaalden en in het onweer en de duister nis droegen onze voeten ons naar uw hei lig toevluchtsoord." „Zeg liever, dht de Heer des Levens u ge leid heeft! Gezegend zij Boeddha! Maar met welk doel waart ge op weg naar Yun nan?" Forsyth aarzelde niet. Iets in- de manier van doen van den ouden man vertelde hem, dat deze dingen wist, waarover niet gesproken was en hy besloot tot volko men openhartigheid. „Vader, wy vluchten voor de achter volging van een door-en-door slecht mensch, den gouverneur Li-Weng-Ho, die booze oogen wierp op deze dame „Wat is die dame van U?" viel de abt snel in, zonder Kathleen zelfs maar aan te zien. „Zij zal weldra mijn vrouw zijn." „Uw vrouw! Het is den mensch beter dat hij het pad des Vredes alléén volgt, zooals onze gezegende meester Boeddha geleerd heeft. Maar toch is er deugd in U, want ik ken u als een spreker der waar heid. „Hoe, vader, gij hebt gehoord De abt liet hem den zin niet afmaken. „Heden in den middag, kwamen er 'sol daten van de Yamen, die naar u vroegen, maar toen waart ge nog niet hier ge weest. Zij vertelden een geschiedenis niet ongelijk aan de uw eigene, behalve, dat de vtouw de echtgenoote zou worden van den mandaryn. Maar Li Weng-Ho is mij bekend als een man des kwaads. Twee jaar geleden was er een jonge man van dit klooster.maar waarom zou ik uw ooren bezoedelen met een verhaal van boosheid? Het hart is al zoo geneigd tot zonden, dat daarbij door het oor niets behoeft te wor den gevoegd. Het is genoeg, dat ik uw verhaal geloof. Totdat gij ten vertrek ge reed staat, zult gij hier asyl vinden...." „En mijn reisgenooten?" „Zij ook! De dame die uw echtgenoote zal zijn, moet zich evenwel huisvesting in het vrouwenklooster getroosten." „Vader we zijn u onuitsprekelijk dankbaar. Het gevoel van bevrijding deed For syth haast stamelen toen hij dit zei. De oude man knikte en sloeg op de gong. Op het geluid verscheen onmiddellijk de monnik, die hen naar het vertrek geleid had en nadat de abt hem eenige aanwij zingen had gegeven, noodigde de man hen met een buiging uit hem te volgen. Weer doorkruisten ze een warnet van gangen en beklommen ze een hooge trap met aan het einde opnieuw een lang gang, waar de monnik op een gong sloeg die tegen een deur hing. Een oogenblik later hoorde men het vallen van een hefboom, waarna de deur geopend werd en een bedaagde ineen geschrompelde non verscheen. De monnik wees op Kathleen en gaf de orders door die hij ontvangen had, waar op de non, zonder een woord te spreken, tegen het meisjè boog en haar haastig meenam naar binnen, waarna de deur weer dichtviel. Vervolgens bracht hun geleider de bei de mannen naar hun vertrekken, cellen zooals de monniken ze zelf hadden, alleen stond er een bank in. waarop men languit kon leggen. Er werd hun een eenvoudigen maaltijd voorgezet en daarop werden ze aan zichzelf overgelaten. Forsyth strekte zich op de bank uit en liet de avonturen van den afgeloopen dag nog eens de revue passeeren, maar hij was nog niet ver gekomen of de vermoeidheid overmande hem en binnen vijf minuten sliep hy in. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9