'AMEd RUBRIEK Charmante japonnen voor oudere dames. &r KLEEDING EN CHARME.... |fcT~v~ 0^9 Goed gekleed gaan, is iets, wat iedere AanM vrouw graag wenschit. Toch is dit niet zoo moeilijk ais men wel denkt; snit en kleu rencombinatie zijn hoofdzaak, de rest volgt dan vanzelf. Patronen, welke in alle op zichten voldoen en welke van duidelijke aanwijzingen zijn voorzien zijn verkrijg baar a 36 ets. 6 ets. verzendkosten) per stuk bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. De be stellingen kunnen geschieden per brief met bijgesloten postzegels, per postwissel of per giro (125025); de patronen worden zoo spoedig mogelijk aan U toegezonden. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! Thans willen wij eens gehoor geven aan de aanvragen, welke ons nu en dan berei ken van dames, die graag enkele japonnen in de Damesrubriek zagen geplaatst, wel ke nu eens niet bepaald voor de jongeren onder ons zijn, maar meer geschikt voor haar, die den middelbaren leeftijd bereik ten. wenscht natuurlijk achterwege kunnen blijven. Het tweede model, no. 842, is een dames jurk, welke sierlijk is in haar eenvoud. De japon is onopvallend en toch charmant. Marineblauw wordt voor dit model ge bruikt. Om het middel komt een leeren ceintuurtje, sluitend met een nikkelen Hierbij dan enkele geslaagde modellen, welke zeker in den smaak zullen vallen. Het eerste model, no. 841, is gemaakt van een soepele wollen winterstof en is vrij eenvoudig, evenals de twee andere. Lijfje en rok behoeven nauwelijks een bespre king. De rok krijgt enkele ingezette ba nen, welke ook van achteren kunnen wor den aangebracht. Als garneering dient het lieve, witte crêpe de chine-kraagje en de manchetjes. Ter hoogte van den elleboog komen enkele kleine klokkende volants, welke desge- gesp. Het vest is van witte crêpe georgette en sluit van voren. Het derde en laatste model is een japon van zwarte zijde, waarbij het vooral de knoopgarneering is, die deze japon iets aparts geeft. Lijf en rokje vallen in een en om het middel komt een ceintuur, gemaakt van de japonstof en sluitend met een witte gesp, zulks in harmonie met den kraag en de knoopen. De mouwen zijn glad en niet wijd en bij den pols wat nauwer uitloo pend. De manchetten zijn gemaakt van de zelfde stof; zij loopen naar den elleboog toe wat wijder uit en bezitten weer, even als het lijfje' een rijtje knoopjes. De rok is klokkend. den vaak in de openlucht gelegd en eerst tegen den avond haalt men het kind bin nen. Tusschen de 40 en 60 graden Noorder breedte van den aardbol is de Engelsche ziekte geheel onbekend en in de tropen komt zij nimmer voor. Ook in het Hoogge bergte hebben de kinderen geen last van de ziekte, maar wel, en vaak heel dikwijls, komt de Engelsche ziekte voor in de groote steden, waar, zooals wij boven reeds zei den, de kinderen niet voldoende buiten zijn en van het zonlicht kunnen genieten. Wij bedoelen hier niet zoozeer de moder ne steden, waar de bouw- en woningcom missie voortdurend op haar hoede is om kleine woningen, indiien roodig, te doen ontruimen, maar de kleinere industrieste den, waar kinderen uit één gezin vaak met vier of vijf personen in een zeer klein ver trek moeten slapen. In 1920 begon men in Engeland de En gelsche ziekte te bestrijden door middel van kunstmatige hoogtezon-bestralingen, toegepast door een kwikzilverlamp, welke een sterke ultraviolettestraal inhield en het resultaat was verrassend. In de zomermaanden worden de kleine kinderen, die de kiemen der Engelsche ziekte in zich dragen, den geheelen dag naar buiten in het vrije veld en de duinen gezonden, maar des winters, wanneer de weersgesteldheid zulks niet toelaat, worden de kinderen onder de hoogtezonlampen gezet. Men heeft de heilzame werking der Hanauer Quartslamp leeren kennen en in den tegenwoordigen tijd wordt er door de ziekenhuizen, sanatoria, zoowel als door de particulieren, veel gebruik gemaakt van dit nuttig apparaat. Vooral voor het pasgeboren kind is de bestraling der kunstmatige'hoogtezon heil zaam. Reeds na drie a vier weken zal de geneesheer de heilzame uitwerking op het jonge lichaam bemerken; de kalk wordt aangezet en versterkt en het beenderen- gestel wordt steeds krachtiger en gezonder. Een kind, dat reeds in het eerste levensjaar hoogtezonbestraling onderging, zal in la tere jaren nimmer te lijden hebben van kalk armoede. Een studie omtrent den doorsnee-menschen leeftijd. Voronoff, de bekende Russische schoon heids-specialist, tot wien reeds talrijke menschen hun toevlucht namen en zich bij hem aan een verjongingskuur onderwier pen, heeft onlangs zijn bevindingen gepu bliceerd omtrent een studie over den men- schenleeftijd in het algemeen. Hij kwam hierbij tot de conclusie, dat de menschen aan het einde der 19e eeuw in doorsnede niet ouder werden dan pl.m. 50 jaar; dit gold, volgens Voronoff, zoowel voor de vrouwen als de mannen. Echter dank zij de Brandvlekken. Brandvlekken, welke door een te heet strijkijzer ontstaan zijn, kunnen alleen dan uit goed worden verwijderd, wanneer de vezels der stof nog niet zijn verteerd. Dit is natuurlijk gemakkelijk na te gaan. Wrijf de bewuste plek voorzichtig tusschen duim en vinger. Laten de vezels gemakkelijk los, dan is het goed verteerd en in dat geval baat geen enkel middel. Maar wanneer de stof nog goed is, dan bestrijke men de plaats met in water opgeloste borax en strijke daarna de vochtige plek weer droog, maar niet er aan trekken. WAARNEMINGEN OMTRENT ENGELSCHE ZIEKTEN In Britsch-lndië komt zij meer voor bij de rijken, dan bij de armen De Engelsche ziekte, of wel rachitis, is een ziekte, welke vooral in de groote ste den, nog zeer gevreesd is. Toch komt deze ziekte in de laatste 10 a 12 jaren niet meer zoo veelvuldig voor dan eerst. Eerstens danken wij dit aan de voortschrijdende medische wetenschap en tweedens schrijft men dit toe aan het feit, dat de moderne menschen niet langer meer in kleine, vooh- tige krotwoningen wil verblijven. Zelfs de armsten bezitten tegenwoordig (natuurlijk blijven er de uitzonderingen) een goed be woonbaar huis met voldoende licht en lucht. In Britsch-lndië leggen eenige Engel sche geleerden van naam zich geheel toe op de bestudeering der Engelsche ziekte, wel ke in de Engelsche koloniën nog vrij veel voorkomt. Het is gebleken, dat de Engel sche ziekte vooral voorkomt bij de kinde ren der rijke Mohammedanen, en dit vindt hierin zijn oorzaak: Een klein kind moet, volgens Mohammedaansche ritus in het eerste levensjaar in een geheel donker ge maakt vertrek leven, evenals de moeder en dit heeft een geheel funeste uitwerking op het jonge lichaam. Immers, ieder mensch, en vooral het pasgeboren kind, heeft een ONS HANDWERKHOEKJE voortschrijdende medische wetenschap, welke een grondige studie heeft gemaakt omtrent de volksvoeding en -hygiëne, is het sterftecijfer van menschen van middelba ren leeftijd belangrijk teruggeloopen. Na 1900 waren het, nog steeds volgens den schoonheidsspecialist, hoofdzakelijk men- söhen, die dien leeftijd van 65 jaar bereik ten, die kwamen te overlijden. Vrouwen worden, volgens hem, over het algemeen 5 a 10 jaar ouder dan mannen. De teruglooping van het sterftecijfer on der menschen van middelbaren leeftijd is ook voor een niet onbelangrijk deel te dan ken aan de ontdekking der bacillen, welke de oorzaak zijn van zoovele volksziekten. Door de bestrijding van de bacillen konden de volksziekten dikwijls in de kiem wor den gesmoord. De voortschrijdende medische weten schap heeft ook niet nagelaten haar gun- stigen invloed te doen gelden bij opera- tie's, welke in vroeger jaren nog als zeer gevaarlijk werden gehouden, doordat in fectie of complicaties vaak het gevolg van een belangrijke operatie waren. Volgens dr. Voronoff zal het komend geslacht een nog hoogeren ouderdom kunnen bereiken, omdat de wetenschap nog lang niet stil staat, doch men er nog steeds op uit is al les in het werk te stellen tot heil der menschheid! Een zeer moderne avondjurk. No. 840 geeft de lezeres een charmant, modern avondkleedje te zien, dat bijzonder mooi van coupe is en iedere slanke dame bijzonder goed zal staan. Het model is tamelijk ingewikkeld. De kleur van een avondjapon moet altijd met Hierboven geven wij een rechthoekig motief voor grof borduurwerk, hetwelk be staat in dikke geborduurde bloemen in platte steken uitgevoerd, de grond tusschen de bloemen wordt opengewerkt. Het doek waarop wordt geborduurd, neme men noch te dik, noch te dun, zoo vergemakkelijkt men het werk. Op grijs linnen kieze men de bloemen in verschillende kleuren geel met een bruin Voorbeelden van gemakkelijker handwerkmo tieven hartje, dezelfde kleur ge- bruike men voor de open gewerkte deel en. Het motief wordt om lijst met eenige dikke lij nen in steels teek uitge werkt, iin dezelfde kleuren als het middenmotief. In ieder hoekje is een klein gedeelte in platte steek geborduurd, dit zal men in een donkerder kleur werken. Met dit motief kunnen allerhande voorwerpen worden ge garneerd, zooals dit mooie kussen, links, in blauw linnen, tvaarop de kleuren heel modem zullen uitko- Onder de uitgewerkte deele brenge men goudstof aan. Het daarnaaststaand rechthoekig kleedje in wit linnen, staat heel frisch met de motieven in effen geel geborduurd. Een breede, gele, gefestonneerde picot maakt het geheel af. Het derde modelletje stelt een tafellooper voor in grijs linnen, geborduurd in ver schillende kleuren rood. De franjes zijn in grijze en roode draden uitgevoerd. zorg worden gekozen. Deze keuze is natuur lijk iets persoonlijks; men drage geen kleur, welke toevallig in de mode is, doch men drage de kleur, welke het best bij u past. Het lijfje van deze avondjapon is eenigs- zins gedrappeerd, waarna de rok vrij hoog wordt aangezet. Een ceintuur bezit dit mo delletje niet, maar wel een soort van sjerp, welke met den rok ineenloopt, en van ach teren een sierlijke strik vormt, ofwel men laat de strik weg en neme hiervoor in de plaats een bijpassende gesp of clip. De mouwtjes van deze jurk zijn aller liefst; zij zijn heel kort, maar worden lan ger gemaakt door de breede kanten stroo- ken, welke er sterk klokkend aan worden gezet. De rok bestaat uit schuinloopende banen en is wel wijd, maar moet toch slank en soepel vallen, waarom het aan te raden is dunne, en toch zwaar hangende stof te ne men. sterke behoefte aan licht en lucht en wan neer dit den mensch wordt onthouden, dan wordt de ontwikkeling van het been- derengestel belemmerd en het gevolg, de Engelsche ziekte, blijft niet uit. Verder'is het gebleken, dat de kinderen der armen in de koloniën weinig of ge heel niet lijden aan rachitis, omdat deze kinderen steeds, vaak dag en nacht, buiten spelen en slapen. Zelfs de zuigelingen wor- Dieët in tijd van verkoudheid Verkoudheid is een aanduiding van een verlaagd weerstandsvermogen, wanneer het lichaam niet tegen besmetting bestand is. En toch zijn er maar nog veel te veel menschen, die een verkoudheid al te licht- GEVAARLIJKE VINGERHOEDJES. Vrouwen en meisjes, die met naaien den kost verdienen, klagen vaak over pijn in den vinger, waaraan zij een vingerhoed dragen en dikwijls volgt er een hevige ont steking. Meestal is dit het geval bij het gebruik van goedkoope vingerhoeden, wel ke uit lood of eenig ander schadelijk me taal zijn vervaardigd. Zilveren of stalen vingerhoeden zijn het beste en ook het veiligste. Looden vingerhoeden zijn heel gevaarlijk op den duur, vooral voor men schen, die een langzaam genezende huid bezitten. Het reinigen van marmer. Om marmer te reinigen wordt veelal ge bruik gemaakt van zoogenaamde marmer- slijp, dat echter maar al te vaak de glans van het marmer haalt. Een beter middel, dat wel de vlekken, maar niet de glans doet verdwijnen, is het volgende: men zeept het marmer met het schuim van zeep (met een zacht, vochtig lapje) in, waarna men het marmer terstond met een schoo- nen, zachten en drogen doek polijst, zonder het schuim er af te halen. Een eenvoudige meisjesblouse. Bijgaand model voor een meisjesblouse (no. 375) is bijzonder geschikt voor het schoolgaande kind. De blouse is heel een voudig en dus gemakkelijk zelf te maken. Voor en achterpand zijn eender. De halssluiting ge schiedt door middel van eeni ge knoopjes en knoopsgaten, wel ke laatste op het belegs tukje worden aange bracht. Een half opstaand kraag je zal ons meisje keurig staan. Desge- wensebt doet men een sportieve das om het kraagje. De mouwen zijn wijd, maar worden bij den pols ingehaald en loopen dan uit in een smalle manchet, ook weer sluitend met een of twee knoopjes. Aan den onderkant komt een elastiekje, waardoor de blouse op het rokje kan worden gedra gen en er dus niet behoeft te worden inge stopt, hetgeen vooral bij kinderen vaak veel last geeft. Als materiaal voor deze blouse neme men wollen mouseline of fla nel. Vervolg van „Dieët in tijd van verkoudheid" gen verkoudheid, hoewel het nog wel geen afweermiddel kan worden genoemd. Het juiste voedsel bouwt een sterk lichaam op met een goed weerstandsver mogen. Een idëet, bestaand uit melk, granen, vruchten en eiwithoudend voedsel, zooals eieren, boter en vleesch, zal ons de noodige bestanddeelen verschaffen, welke wij noo- dig hebben om ons tegen verkoudheid te beschermen en er voor zorgen, dat wij niet licht door anderen, met wie wij omgaan, worden besmet. Vitamine A wordt algemeen beschouwd als het middel om besmetting tegen te gaan en daarom moet voedsel, dat rijk is aan vitamine, zooveel mogelijk worden ge bruikt, o.a. groente. Ook visch-olie, boter en vetten houden vitamine in. Vooral schoolgaande kinderen dient men vitamine-houdend voedsel te geven, omdat kinderen in den groei van hun jaren zijn en dus recht hebben op het beste voedsel, dat er is. Geef het kind niet veel voedsel, waarin koolhydraat aanwezig is, zooals dit het geval is bij suikergoed, waarin over .het algemeen ook te veel zetmeel in ver borgen is. Kinderen dienen ook niet een te veel aan visch en vleesch te gebruiken, en nog minder te veel zout en kruiden. Ons kinderhoekje Leert uw kinderen netheid! Ja, maar dan moet U het zóó doen, dat de kleintjes er zelf plezier in beginnen te krijgen, alles op zijn plaats te hebben, anders is het voor u een voortdurende ergernis. Geef het kind daarom een eigen hoekje! E kind heeft zoo graag een knus hoekje, dat hij als zijn eigendom, als zijn domein kan beschouwen. En toch is het vaak zoo eenvoudig een kind een eigen knus hoekje te geven, ook al is uw woning niet groot. Bovenstaand prentje toont u als voor- zinnig opnemen, er nauwelijks acht op slaan. Zij vergeten, dat verkoudheid een verlaagd weerstandsvermogen aanduidt, en dat dit ernstige gevolgen kan hebben- Zooals bij alle andere besmettingen is voorkomen ook hier beter dan genezen. Diëethouding speelt in tijd van verkoud heid ook een groote rol, omdat dit een ze kere vereischte is en een bescherming te- Vervolg laatste kolom) beeld een eenvoudig gemakkelijk zelf te timmeren of door een „kleinen timmer man" te maken kinderhoekje. Als het kind ziet, hoe leuk zijn hoekje er uit ziet als alles is opgeruimd, zal hij er ook eerder toe komen alles, na het spe len, weer zelf op te bergen en als het kind een vriendje of vriendinnetje te spelen krijgt, dan zal het steeds zorgen, dat zijn hoekje er toonbaar uitzien. Probeer het eens met uw kleintje, u zult er geen spijt van hebben.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12