EEN LOTJE UIT LOTERIJ VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 SNELLE WAS IN HET DONATJ-BEKKEN. De plotselinge weersverandering de temperatuur is omgeslagen van 20 graden vorst tot 10 a 15 graden boven 0 heeft de sneeuw in de bergen doen smelten en daardoor in het Donau-bekken overstroo- mingsgevaar doen ontstaan. Bij Mohacs heeft het water thans een stand bereikt, zooals men sedert tientallen jaren niet meer heeft gekend. Reusachtige hoeveel heden drijfijs aan de andere zijde van de Hongaarsche grens verhinderen den nor malen afloop van het water. Het ijs heeft zich voornamelijk opgehoogd op Joego- slavisch gebied, en de Hongaarsche autori teiten hebben zich daarom tot de bevoegde instanties in Joegoslavië gewend met het verzoek, dat ijsmassa's door genietroepen te laten opblazen. Reeds hebben 120 gezinnen hun woningen moeten verlaten. De bosschen van de aartsbisschoppelijke domeinen van Kalocsa zijn overstroomd. Het wild is naar de hoo- ger gelegen gedeelten gevlucht; daar wordt het door de boschwachters bijeengedreven en in veiligheid gebracht. NOG STEEDS LAWINE-GEVAAR. Als gevolg van het milde weer is het ge vaar voor lawines in de Tiroler bergen op nieuw sterk gestegen. Uit verschillende da len wordt gemeld, dat er schade door la wines is aangericht. In de omgeving van den Grossglockner, waar eenige dagen ge leden de Lucknerhütte verwoest werd, is thans ook de Hildahütte volkomen door 'n lawine vernield. Ook het station der zweef- baan op de Adlersruh bij den Grossglock ner werd zwaar beschadigd. Tal van lawi nes zijn ook in het Stubaidal naar beneden gekomen, waarbij de alpenhutten zware schade opliepen. In Vorarlberg werden vijf alpenhutten door een lawine bedolven. UIT DE OMGEVING LEIDSCHE ND AM. Studieclub KJJVLV. Onder voorzit terschap van den heer Gerard van Berkel hield de Studieclub der Leidschendamsche K.J.M.V. haar studieavond. Na den K.J.M. V.-groet en een hartelijk openingswoord van den voorzitter, waarbij deze mededeelt, dat dezen avond een bescheiden vasten avondfeestje zal gevierd worden, worden de notulen onveranderd vastgesteld. De kroniek van dezen avond werd verzorgd door den heer Jan Weerdenburg, die sprak over „Storm". De voorzitter, de heer Ge rard van Berkel, hield een mooie declama tie, welke veel bijval oogstte; de voorz. spoorde de leden aan zelf ook eens iets daar te stellen en ook eens een declamatie te houden om zoodoende uit eigen kring iets te bereiken. Inmiddels is de inleider van dezen avond, Kap. Vugt, binnengekomen, die door de nvoorzitter hartelijk welkom wordt gaheeten en terstond het woord verkrijgt. De eerw. spreker gaf een duidelijke en leerzame uiteenzetting over „de vier Uitersten", waarna zich een interessante gedachtenwisseling ontspon en diverse vra gen werden gesteld, welke door Kap. Vugt duidelijk en naar genoegen werden be antwoord. De voorzitter dankt Kap. Vugt hartelijk voor zijn leerzaam onderwerp en de juiste beantwoording der vragen. De improvisatie werd gehouden door P. Mul der, J. Kortekaas en P. Al, die allen een apart onderwerp behadelden, wat op vlotte wijze geschiedde en welke onderwerpen wel iets leerzaams inhielden. Na enkele mededeelingen sloot de voorzitter onder dank deze alleszins geslaagden en leerza- men avond op de gebruikelijke wijze. Vermeld zij nog, dat alle leden werden getracteerd óp sigaren, sigaretten, koffie en gebak, wat dankbaar werd aanvaard. VEUR. Gift van TL IVL de Koningin. Bij den burgemeester der gemeente Veur is voor den door den storm getroffen tuin der A. Woning een gift ingekomen van H. M. de Koningin. Gemeenteraad. Donderdag 28 Februari 1935, des avonds te 6.45 uur komt de Raad der Gemeente Veur in openbare vergade ring bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingeko- menstukken. 3. Voorstel to wijziging der verordening, regelende de eischen benoem baarheid en de bezoldiging van de veld wachters. 4. Behandeling gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1935 en de daar bij behoorende voorstellen tot wijziging van diverse belastingverordeningen. 5. Wijziging begrootin gdienst 1935 van het Burgerlijk Armbestuur. 7. Bezwaarschrif ten belastingen. 8. Verder voorkomende za ken. WASSENAAR. Inbraak. Ten huize van de familie V. aan de Groot-Hasebroeksenweg is ingebro ken door middel van een valsche sleutel of insluiping. Het feit is geschied ondanks aanwezigheid der bewoners. Diverse kamers zijn doorzocht. Uit een byauteriekast op de eerste étage is een geldkistje inhoudende 600.meegeno men. Ten nadeele van de dienstbode is een portemonnaie met inhoud ontvreemd. Het ijzeren geldkistje is in een grasperk bij de villa teruggevonden, terwijl door den tuin man in dén tuin de ledige portemonnaie werd teruggevonden. De politie stelt een onderzoek in. Ten huize van de familie Z., Oud Was- senaarscheweg 8, welke familie op het oogenblik buitenslands vertoeft, is ingebro ken. Het ruitje van een zijraam is vernield en daardoor heeft men de spanjoletslui ting kunnen openen. Op de tweede .verdie ping zijn alle laden en kasten geopend en nagesnuffeld. Ten nadeele van de dienst- bade is ontvreemd een gouden sierspeld, een gouden halsketting, een zilveren arm band en een spaarbankboekje. De politie stelt een onderzoek in. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE (Rijndijk). Door een luik gevallen. Gistervoormiddag had de graanhandelaar Y. Z. alhier het ongeluk, nadat hij op den zolder van het pakhuis werkzaamheden had verricht, door het openstaand luik te val len, met het gevolg dat hij terecht kwam op de betonnen vloer. Hoewel hij de tegen woordigheid van geest had zelf op te rijzen, (moest geneeskundige hulp worden inge roepen, welke na onderzoek een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding con stateerde. SPORT SCHAKEN HET TO URNOOI TE MOSKOU. Vijfde ronde. Botvinnik de leiding. De resultaten van de in de vijfde ronde van het internationaal schaaktournooi te Moskou gespeelde partijen luiden: Botvinnik wint van Lewenfisj. fjoemin w in van Stahlberg. Ragozin wint van Spielmann. Gaglieze wint van Miss Menchik. Tspechower wint van Bogatyrtsjoek. Lasker remise met LilienthaL Kahn remise met Flohr. Alatorsef remise met Romanosvky. Lilitsyn—Capablanca afgebroken. Botvinnik heeft thans de leiding met 4 1/2 punt uit vijf partijen, gevolgd door Flohr en Rjoemin met 4 punten elk. Las- kes, Lewenfisj en Ragozin hebben elk 3 1/2 punt, terwijl Lilienthal 3 punten be- RUGBY PROPAGANDA TE LEIDEN. Zondag a.s. vindt op het terrein aan den Zoeterwoudsche S tgel een tweetal rugby wedstrijden plaats, georganiseerd door de Leidsche Studenten Rugby Club. De A. R. V. C. komt uit tegen de H. R. C., terwijl de Delftsche Studenten Rugby Club speelt tegen de A. A. C. LAND- EN TUINBOUW VEREENIGING J>E NARCIS". De Vereeniging „de Narcis" hield haar jaarlijksche ledenvergadering in café „de Nachtegaal" te L i s s e onder leiding van den voorzitter den heer F. Boot, welke in zijn openingswoord zeer waardeerende woorden wijdde aan de nagedachtenis van de zoo tragisch om het leven gekomen se cretaris. Zijn heengaan beteekent een groot verlies. Vervolgens richtte de voorzitter het woord tot de vergadering, waarbij hij in het bijzonder welkom heette prof. dr. E. van Slogteren en ir. K. Volkersz. Spreker wees op de slechte uitkomsten der Narcissenteelt, waartoe een middelmatig gewas en een -mindere afname door het buitenland sterk hebben medegewerkt. De toestand van velen is thans zoo pre cair dat hij het ten zeerste gemotiveerd achtte, den Minister te verzoeken om steun, gelijk aan de te heffen roedebelasting. Met een oproep aan alle kweekers om him kraam met het oog op Amerika, zoo gezond mogelijk te maken, besloot de voor zitter zijn openingswoord. Na voorlezing der notulen, werd een schrijven behandeld, hetwelk meer be schouwd moest worden als een mededee- ling, inhoudend een beredeneerd advies aan de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, om het daar heen te leiden dat volgend jaar door de Sierteeltcentrale 10% uitbreiding wordt toeegstaan op de beplante oppervlakte met Narcissen. Als hoofdmotief gold in deze de vrees voor ver plaatsing naar Engeland, wegens onvol doende teeltrecht in Holland, voor degenen die zich op den afzet naar Amerika willen instellen, en het ontstaan van een onge- wenschte prijzenpolitiek, tengevolge van schaarste. De heeren J. Philippo en H. van Zonne veld reageerend hierop, waren het in vele opzichten er niet mede eens. Zij vonden het te gehaast, omdat de beoogde uitbrei ding toch pas in 1935 kan plaats vinden en naar hun meening had een ledenverga dering zich hier eerst over uit te spreken. De verdere behandeling werd eenigszins opgeschort, waarna volgde een mededee- ling van de finantieele commissie dat 'zij de rekening van den penningmeester over 1933 in orde hadden bevonden. Voor het nazien van de hierop volgende verantwoor ding werden benoemd de heeren C. v. d. Heijden, J. P. de Bruyn en ir. A. F. de Graaft De secretaris, de heer H. J. v. d. Laan, door het bestuur als plaatsvervanger aan gesteld, bracht verslag uit over de werk zaamheden van de vereeniging, speciaal over het verloop der keuringsdienst in 1934. Daaraan valt te ontleenen dat in 1934 in totaal 4514 bedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 1000 HA., bij den keuringsdienst stonden ingeschreven. Bij den dienst zijn 21 controleurs werkzaam geweest, waarvan er een als hulpcontroleur voor het eiland Texel. Na afloop van de veldkeuring zijn 14 controleurs overgegaan naar de vereeniging „de Hyacinth", tot het verrichten van de schuurkeuringen en eenige zijn aangeble ven voor de inspecties van de ter veiling aangevoerde bollen. Een kleine vooruitgang in het gezond- heidspeil valt waar te nemen. Verwacht wordt dat door een krachtig en doelmatig doorvoeren van de veldkeuring, en door het meer in toepassing brengen van wis selbouw, als oorzaak van de saneerings- maatregelen, waardoor vele gronden eeni- gen tijd onbeteeld zijn gebleven, de reeds geconstateerde verbetering belangrijk zal toenemen. De bes ti" ij ding van de Narcis vlieg heeft de bijzondere aandacht gevraagt. De ver leende medewerking om reeds vroeg in het voorjaar de aangetaste bollen te verwijde ren en de larven te vernietigen, is te vre- denstellend. Naar verdere verbetering, zoo noodig door invoering van strengere voor schriften word-t gestreefd. Naast de keuring te velde is regelmatige controle uitgeoefend op de ter veiling aangevoerde bollen. Par tijen die niet aan de eischen voldeden zijn uit de veiling gehouden, zeer ten gerieve van de koopers, die in tegenstelling met vroeger nu slechts zelden teleurstelling on dervinden. Sinds de invoering, is de veilingcontrole telkens in bet eekenis toegenomen, en maakt deze nu een belangrijk onderdeel uit van dienst. De keuringsdienst heeft in nauw contact gestaan met den Plantenz. Dienst te Wageningen en zijn de uitgewisselde ge geven van onschatbare waarde geweest bij de uitoefening van het hoogst verantwoor delijk inspecties op export-bollen. Tegen het voorkomen van „mozaik" of het grijs dn Narcissen werd ernstig gewaarschuwd, omdat men dat in het buitenland gewoon als een ziekte beschouwd. De Vereeniging heeft de belangen van de Narcissenkweekers ook op ander ter rein voorgestaan n.l. dat der saneering. Aangedrongen is op het vaststellen van garantieprijzen en inname per tal, inplaats van per Kilogram. Geprotesteerd is tegen het uitblijven van de Meibetalingen door de Sierteeltcenarale en het te laat inne men van de overschotten. De verkregen toeslag op het gewicht is er h^t gevolg van geweest. Als inzendster op de Flora-tentoonstel ling zal de Vereeniging uitkomen met een schitterende beplanting van 300 van de ge wone en nieuwste handelssoorten Narcis sen. Het verslag van den administrateur wees eveneens een lichte verbetering in den ge zondheidstoestand aan, en gaf overzichte lijk weer, het verloop van den omvang der geteelde soorten en de ziektepercentages van elk soort afzonderlijk. De rekening 1934 werd voorloopig goed gekeurd en vastgesteld op ontvangsten en uitgaven ten bedrage van ƒ41.932.05. Er bleek een voordeelig saldo te bestaan van 7237.56, welk bedrag in het komende jaar zal worden aangesproken. De begrooting sloot aan weerszijden op een bedrag van 36.000. De keuringskosten werden voor 1935 vastgesteld op 4^< per Rijnlandsche Roe of 31 et per Are. Sommige leden pleitten voor verlaging, maar tengevolge van het terugloopen van het aantal beteelde roeden met Narcis sen, zonder dat het aantal bedrijven in evenredigheid afnam, maakt dat het aan tal controleurs niet kan worden vermin derd en het onkostencijfer ongunstig is ko men te staan tegenover de totaal-in komsten. Om strengere maatregelen werd gevraagd tegen den onwilligen, die niet aansluiten of de ziektebestrijding niet of zeer slecht uitvoeren. In overleg met het Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, zal naar een regeling hiervoor gezocht worden. Als bestuursleden werden in de vaca turen v. d. Laan en J. B er bee gekozen de heeren Chr. Eggink en B. Berbee. Terugkomende op de 10 pet. uitbreiding wees de heer v. Zonneveld op de onzekere handel met Duitschland en op het over schot in het vorig seizoen. De heer M. V. v. Zanten achtte uitplant op zijn plaats. Naar zijn meening moeten er genoeg Nar cissen zijn als Amerika open is en zal al leen met lage prijzen wat te bereiken zijn. Ook hij zag een groot gevaar in een ver plaatsing der teelt naar Engeland. De grootste meerderheid der vergadering kon deze meening deelen. Bij gehouden stemming bleken slechts 4 leden tegen de voorgestelde uitbreiding. Aan prof. dr_E. v. Slogteren «werd warme dank gebracht voor hetgeen hij gedaan heeft om Amerika we der open te krijgen. De professor drong er met klem op aan, de gunstige vooruitzich ten niet te verwaarloozen, maar te zorgen voor prima gezonde kramen, daarbij er op wijzend, dat ernstig rekening gehouden moet worden met het feit, dat met de op heffing van het invoerverbod, de inspec ties op de bollen bij aankomst in Amerika niet losgelaten worden. Absolute gezond heid van de te verzenden bollen blijft een eerste vereischte. Met algemeene stemmen werd besloten, gezien de hooge nood onder de Narcissen- kweekers, den Minister te verzoeken steun te verleenen tot een bedrag gelijk aan de te heffen Roedebelasting. De vergadering, die een geanimeerd verloop had, werd hierna gesloten. Reeds voor meer dan een eeuw was het houden van loterijen hier te lande verbo den. De wet van 22 Juli 1814 hield een ver bod in van alle particuliere en vreemde loterijen. Kleine loterijen waren evenwel toegela ten, terwijl den gemeentebesturen was op gedragen te zorgen, dat geen misbruik werd gemaakt. Tegen overtreding van het loterijverbod was straf bedreigd bij art. 410 van den Code Pénal. Bij de invoering van het Wetboek van Strafrecht in 1886 ver viel de Code Pénal en daarmede hield ook de strafbepaling op de overtreding op te bestaan. Gevolg hiervan was, dat het aan tal loterijen hand over hand toenam. Ver lotingen van geldprijzen, van villa's, bouw hoeven en andere onroerende goederen, équipages, paarden en vee, van rijwielen, loterijen op andere loterijen b.v. op de loten der Nederlandsche Staatsloterij, zoo genaamde prijsraadsel-loterijen, het gratis verstrekken van loten aan koopers van boeken en van allerhande winkelwaren, al dergelijke ondernemingen zijn aan de orde van den dag en worden met dagelijks toe nemende vrijmoedigheid om niet te zeggen onbeschaamdheid in het openbaar aange kondigd en aangeprezen, aldus de Minister van Justitie in zijn Memorie van toelich ting, waarbij hij in 1905 een Loterij wet aan het Parlement ter vaststelling aanbood. Deze loterij wet officieel genaamd de Loterijwet 1905 heeft het loterijwezen in Nederland zeer omstandig gereglemen teerd en aan zeer aan beperkende bepalin gen gebonden. Zonder uitdrukkelijke toe stemming der Overheid is geen enkele zelfs niet de kleinste loterij geoorloofd. Wie moet nu toestemming geven tot het houden eener loterij en onder welke om standigheden is deze toestemming verkrijg baar? Tot het aanleggen en houden van loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of ter bevordering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang en waar van de prijzen en premiën niet in geld of geldswaardig papier bestaan, kan toestem ming worden verleend, indien de prijzen en premiën gezamenlijk geen grootere waarde dan één honderd gulden hébben door Burgemeester en Wethouders der Ge meente, waar de loterij zal worden gehou den en indien die waarde meer dan één honderd gulden bedraagt door den Minis ter van justitie, zegt art. 3 der Loterijwet 1905. Het is te begrijpen, dait vooral in dezen tijd nu een loterij vaak het eenige middel is om voor een of ander goed doel nog wat geld in het laadje te krijgen,Burgemeester en wethouders der diverse gemeenten soms worden overladen met verzoeken om toe stemming tot het aanleggen en houden van een loterij. En ten plattelande, waar de gemoedelijke geest altijd domineert en men gewoon is de wet zoo elastisch moge lijk toe te passen, komt het nog al eens voor, dat men een loterij als uitsluitend strekkende tot een liefdadig of ter bevor dering van wetenschap, kunst of een an der algemeen belang gaat beschouwen, terwijl andere belangen dan de genoemde veel meer op den voorgrond treden. Soms hoort men daar niet verder van, maar soms ook loopen Burgemeester en Wethouders tegen de lamp. Om enkele voorbeelden te noemen: Bij Kon. Besl. van 18 Mei 1911 (St.bl. 129) werd vernietigd een besluit van Burge meester en Wethouders van Idaarderadeel, waarbij aan het Groene Kruis vergunning was gegeven tot het houden eener loterij van banket ten huize van eenige bakkers, van welke loterij ongeveer de helft der winst ten goede zoude komen aan de bak kers. Bij Kon. Besluit van 14 September 1923 (Stjbl. 454) werd vernietigd het besluit van Burgemeester en Wethouders van Heerlen, waarbij toestemming was ver leend tot het aanleggen en houden van een loterij, waarvan het voordeelig saldo uitsluitend zoude worden aangewend tot dekking der kosten van aanschaffen van een vereenigingsvaaindel. Het besluit werd vernietigd uit overweging, dat de aanschaf fing van een vaandel niet geacht kan wor den van een liefdadige strekking te zijn, noch geacht kan worden te zijn een be vordering van de kunst, de wetenschap of eenig ander algemeen belang. En verder een besluit van recenten da tum, dat speciaal de winkeliers, organisa toren en medewerkers aan plaatselijke win kelweken zal interesseeren. Bij Kon. Be sluit van 9 Januari 1935 (St.bl. 9) werd vernietigd een besluit van Burgemeester en Wethouders van Zaltbommel, waarbij aan de tijdelijke winkeliersvereeniging ter gelegenheid van St. Nicolaas 1934 aldaar toestemming is verleend tot het aanleggen en houden van een loterij. Het Kon. Besluit overwoog om., dat de 50000 uitgegeven .lo ten door het Bestuur der Vereeniging tegen 50 cents per 100 stuks verkrijgbaar zijn ge steld voor de te Zaltbommel gevestigde winkeliers, welke hunnerzijds de loten bij den verkoop van winkelwaren gratis aan het publiek verstrekken en prijzen be schikbaar stellen, terwijl van de door de Vereeniging ontvangen gelden 23/25 is be stemd ter bestrijding van onkosten en 2/25 voor afdracht aan het plaatselijk crisisco mité; dat de onderwerpelijke loterij alzoo strekt ter bevordering van den omzet en de financieele belangen der Zaltbommel- sche winkeliers en dus ten bate van het particulier belang en dat daaraan niet af doet het feit, dat een klein gedeelte der te verwachten opbrengst aan eene liefdadi ge instelling is toegezegd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft gemeend den gemeentebesturen in LET OP DE WET1 overweging te moeten geven een meer strikte toepassing van de bepalingen der Loterijwet te bevorderen. In een brief aan de gemeentebesturen van 10 December 1934 schrijft Zijne Excellentie ongeveer het novolgende: Bij de toepassing der Loterijwet 1905 is reeds herhaaldelijk gebleken, dat de dage- lijksche besturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de be voegdheid hun bij de wet toegekend. Zij meenen, dat het toelaatbaar is, toestem ming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen, waarbij het toebrengen van direct of indirect voordeel aan particulie ren wordt beoogd, indieln slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang wordt be stemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd is, zoo het schijnt, niet voldoende bekend. Juist in dezen tijd van het jaar is de neiging tot het organiseeren van zulke lo terijen bij de winkeliers begrijpelijkerwijs zeer sterk; en herhaaldelijk vinden zij bij de dagelijksche besturen hunner gemeen ten een te gewillig oor. Een dergelijke onjuiste toepassing van de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten, aanleiding tot gegronde ontstemming en klachten over onbillijke bevoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepassing van de bepalingen der Loterijwet 1905 in de onderscheidene gemeenten is dan ook van belang. In dit verband zij er voorts nog op ge wezen, dat het aan de Colleges van Bur gemeester en Wethouders niet vrij staat vergunningen tot een aantal samenhangen de loterijen (dus in wezen tot één loterij van grooteren omvang dan waartoe door Burgemeester en Wethouders toestemming kaïn worden gegeven) uit te reiken. Tegen deze schending der wet richten zich even eens diverse Koninklijke Besluiten. Tot zoover de Minister van Binnenland sche Zaken. Uit dit schrijven blijkt wed, dat er aan de toepassing der Loterijwet hier en daar wat hapert. Al te zeer te verwonderen is dit niet. Immers in de prak tijk blijkt de loterijwet 1905 niet te beanf- woorden aan de ongetwijfeld goede bedoe lingen, die de ontwerpers der wet hebben bezield. Op de eerste plaats is de wet op kleinig heden veel te streng. Het is toch waarlijk al te mal, dat koekverloten, het werken met een tombola en nadere kleine loterij- tjes op kermissen en fancy-fairs is verbo den met het natuurlijk gevolg, dat in de eene gemeente aan dit verbod streng de hand wordt gehouden en dat men iin de andere wat door de vingers ziet, of dat allerlei ingenieuse en minder ingenieuse middelen worden uitgedacht om de bepa lingen der loterijwet te omzeilen. Zoo is den laatsten tijd het stelsel der gratis loterijen in zwang gekomen. Als men een program koopt voor een uitvoe ring, als men een artikel koop bij een win kelier krijgt men een lot er bij cadeau. Of, wat ook al voorkomt, men verkoopt enve loppen met geestige spreuken en in be paalde enveloppen zit dan een nummer, dat recht geeft op een prijs. Of men ver bindt aan het bezit van een lot voor het verkrijgen van een prijs tevens de voor waarde daaraan, dat een op het lot ver melde puzzle behoorlijk zal zijn opgelost. Men zorgt er dan natuurlijk voor, dat de puzzle zoo eenvoudig is, dat iedereen haar direct kan oplossen. De meening evenwel, dat men met de toepassing van dergelijke handigheidjes aan de bepalingen der loterijwet ontsnapt, is een illusie en men heeft het alleen aan de passieve houding der plaatselijke auto riteiten te danken, als men er straffeloos afkomt. Overigens is het een bekend feit, dat ondanks de loterijwet men in allerlei loterijen nog lotjes kan koopen, als men er maar geld voor over heeft. Ik heb hier uiteraard niet op het oog de Staatsloterij op welke loterij de loterijwet niet van toe passing is doch allerlei particuliere lo terijen. Wel wordt daartegen tegenwoordig eenigszins scherper opgetreden denk maar aan de sweepstakeloten maar uit geroeid zijn ze daarmede allerminst. Er worden weinig wetten zoo veelvuldig overtreden als de loterijwet en dit komt aan den eerbied voor de wet niet ten goede. M.i. ware het beter, indien de klei ne loterijtjes behoudens eenig toezicht der plaatselijke politie geheel werden vrijgelaten, terwijl voor de grootere lote rijen doeltreffender strafbepalingen en een strenger toezicht wel op hun plaats zouden zijn. Excuseer me, maar is het normaal, dat we de «arde boven ons hebben? (New Yorker),

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6