26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935 No. 8047 3)e ÊckiócHcSou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitketeling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ca verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Een rede van pater Henricus Pater Henricus. Deze Capucijner- monnik heeft in-eens een graote bekend heid verworven in den lande, ook in niet- katholieke kringen, nadat hij enkele rede- voeringen heeft gehouden, die opzien baar den en in een gedeelte der katholieke pers becritiseerd zijn geworden. Pater Henricus heeft gisteren in Leiden gesproken, en velen waren gekomen om hèm te hooren en om van hem laten we 't eerlijk zeggen, zonder er iets oneer- biedigs ten opzichte van den spreker mee te bedoelen iets' „pikants" te hooren. In het eerste gedeelte zijner rede heeft de redenaar, gesproken over het ouder- ■wetsch huwelijk: „onze roem en trots, j onze pijn en onze zorg". En een uur lang was de aandacht van de volle groote Stadsgehoorzaal gespan- nen naar dezen spreker, die in een frisch- heid en sierlijkheid van taal, welke heel bijzonder boeit en bekoort, waarheden en gedachten voorhoudt, geput uit dev chris telijke leer èn uit de volle levenservaring van een man, die dat leven heeft be-medi- teerd en de menschen kent.... En deze benijdenswaardig begaafde redenaar wist zijn gehoor op te voeren en mee te trekken in zijn vervoering over de liefde de liefde tusschen man en vrouw, van ouders voor kinderen en van kinde ren voor ouders en over de diepe be- teekenis van den kinderzegen. In dit eerste gedeelte zijner rede sloeg de spreker één keer even een zijweg in naar het terrein der actueele politiek, toen hij zoo terecht opmerkte, dat wij er naar moeten streven, dat de politiek meer rekening zal gaan houden met, beter zal gaan behartigen de stoffelijke belangen van de groote gezinnen. Deze opwekking werd door het auditorium met applaus ontvangen. Na de pauze in het tweede gedeelte der rede, werd er meer geapplaudiseerd. De spreker begaf zich niet op het terrein van concrete politieke vraagstukken zooals devaluatie en inflatie, autarchie gelijk in een vroegere rede, die veel stof heeft opgejaagd. Hij bevredigde echter toch de verwachting van velen door vlammende ban-bliksems te werpen naar wan-begrip- pen en wan-toestanden onder de katholie ken ban-bliksems, die tegelijkertijd tel kens applaus bij de toehoorders ontstaken. Wij zijn het met de opvattingen, die pater Henricus in dit gedeelte zijner rede- pro pageerde, de opvattingen over de prac- tische beleving en toepassing der katho lieke beginselen welke opvattingen ook in de opvoeding tot haar recht moeten ko men volkomen eens. Volkomen eens en toch meen en wij te mogen opmerken, dat niet altijd den vorm, waarin die opvattingen werden gegeven, gelukkig was! Zoo verdedigde de spreker zich tegen de critiek, die op hem in meerdere katho lieke bladen was geoefend om zijn gezeg de (in een te Helmond gehouden rede): als een naief katholiek meent, dat durvend Roomsch en vrij rood hetzelfde zijn, laat hij dan maar op mijn grafsteen schrijven: vrij rood geweest! De door spreker bedoelde critiek is te scherp geweest. Wat pater Henricus zegt, kan in zich worden verdedigd. Maar 't verwondert ons, dat zulk 'n scherp ken ner van de psyche van de massa niet on middellijk gevoelt, dat uit een dergelijk gezegde door vele conclusies zullen wor den getrokken, die de spreker niet be doelt, zelfs verre van zich werpt. Zoo b.v. de conclusie, dat vrij rood, dat gematigd socialist voor een katholiek toch nog niet zoo heel erg is. Zeker, de spreker heeft dat niet gezegd, volstrekt niet! Maar wij meenen, dat de veronderstelling, dat deze conclusie door velen er heel gemakkelijk uit zal worden getrokken, helaas, heel veel waarschijnlijkheid heeft De puntigheid van deze en ande- Tweede Kamer Indische Begrooting De Kamer heeft zich gisteren door de laatste hoofdstukken van de Indische Be grooting heengewerkt. Uit de uitvoerige debatten, die zich over tal van punten uitstrekten, stippen we aan, dat de heer M o 11 e r (RK.) een aar dige afstraffing toediende aan den heer Effendi (C.P.), welke laatste had be weerd, dat het onderwijs in Indië voort durend achteruitging, en alleen maar op het geldelijk rendement was berekend. Dr. Moller toonde aan hoe volstrekt onjuist dit was, en hield den heer Effendi o.a. een spreekwoord in zijn eigen taal voor, dat zegt: hij ziet de mug over de oceaan, maar de olifant vlak bij hem ziet hij niet. Met den heer Effendi was dr. Moller het echter eens, dat door het gebruik van het Neder- landsch als voertaal, de inlander zijn eigen taal onvoldoende leert hanteeren, en bo vendien het Nederlandsch onvoldoende leert. Daarom juichte dr. Moller het ver vangen van Hollandsoh-Indische scholen waarom spreekt gij toch niet van Neder- landsch-Indische vroeg hij den minister door standaard-scholen, waar het Neder landsch alleen verplicht vak is, toe. Maar hier ontmoette hij den heer Joekes (V. D.), die vreesde, dat daardoor de hoogere studie voor de inlanders zou worden afge sloten. Hoe weinig gevaar hiervoor bestond wezen echter de cijfers van Minister C o 1 ij n wel uit: van de 308 Hollandsch- Indische scholen zijn er slechts 18 in standaardscholen omgezet. Het kunnen er nog best wat meer worden, meende de mi nister mét dr. Moller. Eerste Kamer Begrooting van Financiën Gisteren was reeds begonnen met de be handeling van de twee ontwerpen, die de financieele kwesties en moeilijkheden tus schen het Rijk en de Gemeenten regelen. Bij het eerste wordt de formule voor de ge meentelijke bijdrage tot het Gemeentefonds zoodanig gewijzigd, dat er een zwaardere druk komt op de rijke en een minder zware op de arme gemeenten dit was althans de bedoeling, maar zulk een for mule moet voor alle gemeenten opgaan, waardoor er natuurlijk ongerechtigheden insluipen. Het tweede ontwerp geeft een regeling van het bedrag, dat het Rijk zal bijdragen in de kosten voor de werkloos heid uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Het feit, dat krachtens het eerste ont werp de gemeenten Amsterdam en Rotter dam nog meer zullen moeten bijdragen tot het Gemeentefonds, was voor den heer W i- b a u t (s.d.a.p.) aanleiding tot pessimisti sche beschouwingen over de toekomst van deze gemeenten en de huidige regeerings- politiek van aanpassing en nog eens aan passing, al is dat ook ten koste van on schatbare cultureele 'goederen. Laat de Re geering liever een leeningspolitiek gaan voeren om ons door deze inzinking heen te helpen. Zij heeft toch ook in de goede tijden groote deelen van de Staatsschuld afgelost. De Minister van Finan ciën zgide, dat hij zich heel goed kon indenken, wat'het voor een man als Wi- baut, die zijn leven in dienst heeft gesteld, zij het ook van zijn standpunt uit, van de cultureele vooruitgang van de aan zijn hoede toevertrouwde gemeente. Daar lag het verschil niet, want ook de Minister slaat de cultureele goederen hoog genoeg aan. Het verschil ligt in de beoordeeling van deze tijden. De heer Wibaut meent, dat het voorbijgaand is en verdedigt vol gens die visie terecht een leeningspolitiek. Maar de Regeering is van meening, dat deze tijden de teruggang beteekenen naar een lager levensniveau; om deze terug- re dergelijke gezegden doet eer schade dan voordeel aan de kern van de waar heid, die men wil zeggen; in het hier be doelde gezegde de waarheid, dat durvend Roomsch niet rood is, ook niet vrij rood, er niets mede te maken heeft, tenzij in de onkunde en kortzichtigheid van een „naïef katholiek. Wij willen den wensch uitspreken, dat de jeugdig-frissche 60-jarige pater Henri cus een onzer katholieke „jongeren"! nog heel veel goed zal mogen doen met zijn welsprekend woord. gang geleidelijk en zonder plotselinge klappen te doen verloopen, volgt de Regee ring deze politiek van aanpassing. Van de ze politiek zijn ook deze voorstellen een uiting. Zou de Regeering deze maatregelen niet nemen, dan zouden vele gemeenten plotseling met groote tekorten komen te zitten, waarvan weer plotseling loons- en salarisverplagingen het gevolg zouden zijn. Allemaal goed en wel, betoogde de heer Slingenberg (v.d.), maar hebt gij de inkomsten van het Gemeentefonds en van het Werkloosheidssubsidiefonds niet te hoog geraamd en zoo ja, wat zal dan daar van het gevolg zijn? Over het laatste fonds maakte de Minister zich niet zoo bezorgd, maar het eerste fonds is afhankelijk van de Inkomsten- en Vermogensbelasting en iedereen weet wel, dat de inkomsten en vermogens steeds meer slinken, dus de op brengst van de daarop gelegde belastin gen ook. Het gevolg zal waarschijnlijk een tekort aan de inkomstenzijde van het Ge meentefonds beteekenen, dat overgeschre ven zal worden op het volgende jaar en danmoeten we verder zien. Waarom verhoogt ge de belastingen dan niet? zoo vroeg de heer Wibaut. Eenvoudig omdat dat niet meer gaat, zoo klonk het ant woord. Onze belastingen hebben de eco nomische grens over het algemeen bereikt; als de belastingen nog meer verhoogd wor den, dan slachten wij de kip met de gou den eieren. De ontwerpen werden sterk be streden door den heer ter Haar (c.h.), die het zelfs nog bestond met het onder hand oude liedje van werkloosheid-is- Rijkszaak aan te komen, zij het dan dit maal niet principieel gesteld, zooals de so cialisten doen, maar gezien het internatio nale van dit verschijnsel. De Minister was niet erg onder den indruk van dit argu ment en zeide, dat het hier een vraag van doelmatigheid geldt: hoe worden de werk loosheidslasten het beste verdeeld? De Regeering draagt bij wat zij kan en meer kan men van haar niet verlangen. Niettegenstaande de bestrijding werden de ontwerpen z. h. st. aanvaard. De begrooting van het Departement van Financiën was een welkome gelegenheid om verschillende desiderata te uiten, die de Minister met welwillend oor aanhoorde. Zoo vond hij sympathiek het voorstel van den heer Michiels van Kessenich (lib.) om de wegenbelasting-controle te vereenvoudigen en toch te verbeteren door de bewijzen vóór aan de wagens te beves tigen; dan zal stoppen enz. niet meer noo- dig zijn. Ook erkende de Minister het be toog van den heer Gelderman (lib.), waarin deze de onbillijkheid van zware be lastingen op kasteelen en landgoederen uiteenzette. De Minister zou er nog eens de nadruk op leggen, dat ter bepa ling van het belastingbedrag de huur waarde van bedoelde goederen niet hoo- ger zou worden gesteld dan zij is. Ook de forensen-belasting zal de economische grens niet mogen overschrijden. Deze begrooting werd met die van het Tiendwet-fonds, die van Gemeentefonds en die van het Staatsmuntbedrijf z. h. st. aangenomen. De vergader mg werd hierna tot Dinsdag half twee verdaagd. BINNENLAND BLOEMBOLLENHANDEL ONGERUST. Betaalt Duitschland zijn 4.5 million schulden? De Bollenhandel maakt zich ernstig on gerust over de betaling van een totaal be drag van vier en een half millioen gulden dat de handel van Duitschland voor gele verde bloembollen te vorderen heeft. Ingevolge een overeenkomst tusschen Duitschland en ons land worden voor iedere maand bepaalde contingenten verleend voor eveneens bepaalde goederen. De betaling hiervan is gewaarborgd. Deze overeen komst geldt echter niet voor de bloembol len, die in den zomer en herfst zijn gele verd en waarvan de betaling op 1 Februari vervalt. Het clearing-verdrag met Duitschland be paalt, dat alle betalingen, die voor 23 Sep tember 1934 vervallen of vervallen zijn, onder dit verdrag zijn begrepen en dus eveneens gewaarborgd zijn. Het verdrag geldt echter niet voor beta lingen die per 1 Januari of daarna verval len en dus ook niet voor de bloembollen betalingen. Daar sedert 1 Februari van deze betalingen nog niets gedaan is probeert nu de bloembollenhandel van de regeering te verkrijgen, dat deze betalingen óók onder genoemd clearingsverdrag vallen. Tot nu toe heeft de regeering dit echter nog niet toegestaan. „Tijd". Leeuwarder boternoteering De Leeuwarder boternoteering is giste ren vastgesteld op 52 cent per kg. H. M. DE KONINGIN EN H. K. H. PRIN SES JULIANA IN UNTERWASSER H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana zyn gistermorgen in Unterwasser aangekomen, waar zij haar intrek hebben genomen in hotel Starren. H.K.H. Prinses Juliana heeft des mid dags met haren adjudant en hare hofda mes deelgenomen aan de skilessen, waar van zij om 5 uur weer voor de thee in het hotel terugkeerden. H.M. de Koningin heeft den geheel en dag in hare vertrek ken doorgebracht. In Unterwasser houdt op het oogenblik ook verblijf de Russische grootvorstin Ti- ra, de dochter van. den Russischen troon pretendent. PRIJZEN DER KOLEN Een commissie ingesteld Ingesteld is een commissie voor het be handelen van vraagstukken samenhangen de met de uitvoering van de invoerbeper king van onderscheidene kolensoorten in zonderheid met betrekking tot de prijzen der kolen. Benoemd zijn tot leden dezer commissie de heeren W. G. A. M. van der Lugt, dr. O. Bakker, mr. A. Rom Colt- hoff, mr. A. Haex, ir. G. F. H. Houben, J. G. Ph. Looman, ir. J. Rutten, ir. F. C. J. M. Wiftz en drs C Kool Tot voorzitter der commissie is aange wezen de heer W. G. A. M. van der Lugt en als secretaris drs. C. Kool. 314 CONVERSIELEENING PROVIN CIE GELDERLAND Ged. Staten van Gelderland hebben-be sloten met een consortium bestaande vut de Incassobank N.V., Ned. Ind. Handels bank N.V. en Labouchére en Co. een 3K geldleening aan te gaan tot een nomi naal bedrag van 4.331.000 gulden ter con verteering van het restant der 414 lee ning 1929 oorspronkelijk groot 1.973.000 gulden en van de 4 leening groot 2.500.000 gulden. HET K.O.V. ADRESSEERT AAN DE TWEEDE KAMER Het bestuur van het Katholieke Onder wijzers Verbond, federatie van Algemee- ne Diocesane Vereenigingen van R.K. On derwijzers in Nederland, staande onder oescherming van den H.Petrus Canisius. gevestigd te Utrescht, heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer, waarm het verklaart: dat het heeft kermis genomen van het gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van de opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs; dat de groote bezwaren, welke genoemd beduur tegen het oorspronkelijke ontwerp had, onverkort blijven gelden voor het gewijzigd ontwerp; dat deze bezwaren betreffen: a de nieuwe functie van onderwijzeres ait. 31, 2e lid, wier minderwaardige oplei ding een nadeel zal zijn voor het onder wijs en voor de maatschappelijke positie van den onderwijzer, waarmee het belang van het onderwijs zoo nauw verband houdt; b. de handhaving van de staatsexamens en de daarmee in verband staande min derwaardige particuliere cursusopleiding, welke handhaving niet wel te rijmen valt met de voorgestelde inkrimping der betere kweekschoolopleiding c. het ontbreken van een voldoend in zicht in de salarieering der onderwijzers; d. het ontbreken van de eisch van mid delbare bevoegdheid voor de kweekschool- leer ar en; e. de afvloeiing der kweekschooleeraren waarvoor geen regeling is getroffen. Deze bezwaren worden in het adres na der toegelicht. STATEN-KIESKRING GOUDA. Kies-Comité opgericht. Naar ons wordt medegedeeld heeft zich in de Staten-Kieskring „Gouda" een Comité gevormd bestaande uit: A. R. v. d. Heyden, Bodegraven, voorzitter; J. E. Siero, Woer den, secretaris; J. L. Deerenberg, Schoon hoven; E. A. Boogaar.t, Bodegraven; J. C. Ruys, Woerden; N. A. v. Rossum, Zwam- merdam., teneinde bij de stemming van a.s. Zondag de verkiezing van de candidaten voor de groslijst van de Prov. Staten, H. J. v. d. Poll, Bodegraven en J. J. Ruys, Woer den, te bevorderen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geen 24 nursstaking in België. (2de blad). Bondskanselier Schuschnigg te Parijs aangekomen. (2de blad). Boerenonlusten in Kroatië. (2de blad). In Engeland zijn twee jonge vrouwen nit een vliegmachine gesprongen. (Luchtv. 2e blad). MELKBROOD EN WATERBROOD. De minister van Sociale Zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het belangrijke verschil in voedingswaarde, dat bestaat tusschen melkbrood en brood (wa terbrood), welk verschil volgens ingeko men ambtelijke berichten nog te weinig bekend is. Melkbrood, dat kenbaar is aan de letters M. B., bevat in een heel brood (van onge veer 800 gram) de voedende bestanddee- len met name botervet, eiwit en melk suiker van ruim een kwart liter melk Uit het oogpunt van voedingswaarde ver dient het daarom in belangrijke mate de voorkeur boven gewoon brood (water brood). Het verdient dus aanbeveling toe te zien, dat de letters M. B. in het brood zijn aan gebracht, indien melkbrood wordt ver langd. MR. DUTS EN DE N. S. B. Geen voordracht voor royement In de vergadering van afd. 12 van de S.D.A.P. te Amsterdam is behandeld een voorstel om het S.D.A.P.-lid mr. Duys voor royement voor te dragen. De houding van mr Duys bij de bespre kingen in de Tweede Kamer aangaande de Justitiebegrooting, waarbij hij de stelling verdedigde, dat de N.S.B. gelegenheid moet hebben om rustig te kunnen colpor- teeren, was daartoe de aanleiding. Naar wij vernemen heeft de vergadering der afdeeling het voorstel met groote meerderheid van stemmen verworpen. ,Tijd". REÜNIE OUD-LEERLINGEN ST. CANISIUS-COLLEGE TE NIJMEGEN Op Zaterdag 27 April a.s. zal het zeven de lustrum van het Sint Canisiuscollege feestelijk herdacht worden door een réu- nie van de oud-leerlingen. De rector van het college noodigt langs dezen weg alle oud-leerlingen uit dien dag naar Nijmegen te komen. Met het oog op de te verwachten zeer drukke deelname moet een kleine beper king worden gemaakt, en wel zoo, dat die oud-leerlingen verwacht worden, die vóór 1 Januari 1931 aan het eindexamen hebben deelgenomen of vóór 1 Januari 1926 leer lingen waren van het St. Canisius-College. Allen, die deze réunie wenschen mee te maken worden verzocht zich onverwijld, in alle geval vóór 15 Maart a.s. op te ge ven aan den secretaris van het oud-leer- lingen-comité, den heer A. van Gent, Rei- naldstraat 7, Nijmegen, waarna dan dag orde enz. wordt toegezonden. Aan bovenstaand adres zijn tevens alle gewenschte inlichtingen te bekomen. VERVOERVERGUNNING BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 0.95. Notariaat Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes. W. Ha- melynck, candidaat-notaris te Delft; tot notaris binnen het arrondissement Alme lo, ter standplaats de gemeente Enschedé, G. Lammerée, thans notaris te Sint Jaco- bi Parochie, gemeente 't Bildt. Rechterlijke macht Bij Kon. besluit is aan mr. T. Dijkstra, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als griffier van de rechtbank te Haarlem, onder dankbetui ging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1