WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. De viering van het 10-jarig bestaan. De Leidsche afdeeling van de Nederland- sche Reisvereeniging voor Katholieken heeft gisteravond wel op bescheiden, maar ook zeer aangename wijze haar 10-jarig be staan herdacht. Dit geschiedde met een ■proHïTpn f°estavond, die gegeven werd in de groote Burchtzaal en waarop tevens de eerste geestelijke leider dezer afdeeling, kapelaan A. Leenders zou worden geïnstal leerd DaarV.'*i w««ri t°tfer.Woord:~-J* cen traal geestelijk leider kapelaan C. J. Lans bergen en de heeren Stumpel en Winkel man, resp. voorzitter en penningmeester van het hoofdbestuur. Was op het aanvangsuur van den avond de zaal nog niet geheel gevuld, er bleken heel wat laatkomers te zijn, zoodat er ten slotte zeer groote belangstelling was. De afdeelingsvoorzitter, de heer C. Schinck opende met den Chr. groet en een woord van welkom tot kapelaan Leenders, kapelaan Lansbergen en de heeren Stum pel en Winkelman. Het speet den voorzit ter te moeten mededeelen, dat kapelaan Leenders niet den heelen avond aanwezig kon zijn, daar zijn tegenwoordigheid bij zijn jongens dezen avond vereischt was, De voorzitter bracht dank aan kapelaan Lansbergen, die gaarne hier wilde komen om kapelaan Leenders als geest, leider der Leidsche afdeeling te installeeren. De kapelaan, hierop het woord verkrij gende, zeide dat het voor een Katholieke Reisvereeniging van het grootste belang was een geestelijk leven te hebben. Daar waar geen contact is met den priester, heb ben de afdeelingen een kwijnend bestaan. Daarom is spr. verheugd dezen nieuwen geest, leider te mogen installeeren. Spr. wenscht de afd. Leiden geluk en hoopt, dat kapelaan Leenders veel voor de afdeeling Leiden zal kunnen doen, welk werk van het grootste nutis. Spr. uit den wensch, dat kap. Leenders de afd. tot grooten bloei zal brengen. Het ge schenk van een geest, leidsman acht spr. het mooiste geschenk bij het 10-jarig be staan der afdeeling. Onder applaus der aanwezigen spelde hierna kapelaan Lansbergen den nieuwen geest, leider kap. Leenders het insigne op. Hierna voerde het woord de heer Stum pel, voorz. van het hoofdbestuur, die de moeilijkheden dier 10 jaren memoreerde. Spr. wenscht het bestuur geluk, den wensch uitsprekend, dat nu ook hier de Katholie ken zullen komen daar waar zij thuis hoo- ren, dus in de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. Namens het hoofdbestuur bood spr. een fraaie mand bloemen aan. Nadat de voorzitter vervolgens kapelaan Leenders had toegesproken met den wensch dat hij zich in de vereeniging thuis zal voelen en vele jaren haar geest, leider moge zijn, nam kapelaan Leenders het woord, zeggende, dat hij deze functie gaarne heeft aanvaard om het groote belang, de ware kath. geest te onderhouden en de katholie ke vriendschapsbanden te versterken. Hij zegt eveneens te hopen, dat hij zich hier thuis zal voelen en herinnert daarom aan het spreekwoord, ubi bene, ibi patria, waar het goed is, daar is mijn vaderland. Hij geeft tenslotte de verzekering zyn beste krachten aan dit werk te zullen geven en hoopt, dat de afd. Leiden tot hoogen bloei zal komen. Hiermede was het officieele gedeelte van dezen avond ten einde. Reeds had de band „The Stars en Stripes" zich eenige malen op aangename wijze laten hooren en zoo was de goede en vroolijke stemming er allengs ingekomen. Maar deze werd nog niet weinig verhoogd door het optreden van den goochelaar Willy Al- bert, die de geheele zaal op amusante en zeer beschaafde wijze bezig hield met grappen en trucs en telkenmale dames en heeren uit de zaal op amusante wijze in zijn arbeid betrok. De heer Albert, die geruimen tijd onder veel belangstelling optrad, oogstte dan ook een hartelijk applaus. Langzamerhand was door dit amusante programma het oogenblik gunstig gewor den voor een dansje, zoodat de zaal dan ook ontruimd werd en met het bal, onder lei ding van „The Stars and Stripes" een aan vang werd gemaakt. Het was voor de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken een prachtig geslaagde avond, welke hopelijk ook de noodige propaganda zal hebben ge maakt. Een collecte voor de Stille Armen, die onder de pauze werd gehouden, bracht 17.15 op. ST. PAULUS' TROEP IN ACTIE. Een toffe avond van toffe jongens. Binnen enkele dagen tijds voor de twee de maal rond het kampvuur. Als dat zóó door gaat, wordt de kachel een overbodige luxe! Dezen keer waren het de Welpen en de Verkenners van de St. Paulus-troep, die met alle hens aan dek kwamen om een ouderavond te geven. Zij hebben daarmede een blinkend succes beleefd. Het moet voor deze troep een prikke lend voorbeeld zijn, dat hun hemelsche be schermer zoo'n kei geweest is in het tenten maken, en misschien ook wel in het tenten- bouwen. De troep wéét, dat zijn schutspa troon verstand heeft van het werk en hun prestaties zou weten te waardeeren. Men behoeft er, van den anderen kant niet aan te twijfelen, of ook St. Paulus is met deze troep-van-zessen-klaar ten zeer ste ingenomen vooral na hetgeen zij gis teravond onder kloeke leiding van Hop man Stolwijk hebben gepresteerd. Het was wederom een pittige, prettige avond. De aalmoezenier, kapelaan Nie- veen van Dijkum, heeP bij den aanvang in groote streken uitgepenseeld, wat de Padvindersbeweging wil: een stevige op voeding, zoowel maatschappelijk als gods dienstig. De maatschappelijke opvoeding wordt nagestreefd in de spelen, die alle een diepere bedoeling hebben. Het eene spel scherpt de opmerkingsgave of het geheu gen, het andere ontwikkelt weer het be slissingsvermogen. Daarbij worden de jon gens lichamelijk getraind en leeren zij vooral door het kampeeren de schoon heid van de Schepping bewonderen. De op voeding tot een hoogere cultuur wordt ge dragen door de wet de wet, waarin ver vat is, alles wat een ridderlijke kerel voor oogen heeft te houden. Naar die wet ontleend aan de idealen van de Kruistoch ten moet de Verkenner zijn leven inrich ten, om zoo te verwerven de ware verken nersgeest, welke in de kern is een geest van broederschap. Baden Powell hoewel zelf niet Katholiek heeft onlangs ver klaard, dat zijn ideaal het best verwezen lijkt wordt in de Katholieke troepen, om dat deze geheel zijn ingesteld op het de vies: alles voor God en den evenmensch. Nadat de aalmoezenier zijn kort maar krachtig woordje had gesproken, kwamen de Welpen hetzelfde op hun manier ver tellen en toelichten, waarbij Baloe, de buiksprekende beer, en de, in een panter huid gehulde, Mowgli, de stille aandacht van de jonge wolven hadden. Geruischloos slopen de welpen door het hooge, taaie gras van de jungle, om in het voetspoor van Baghera, de panter een hert te bespringen, dat argeloos aan het grazen was. „Is dat nu een hért?" vroeg iemand in de zaal. Alleen zeer nuchtere menschen zouden zoo iets durven vragen, want het was voor ieder ander duidelijk, dat het papieren gevaarte met de koeien- kop niets anders dan een hert kon zijn, en de sluipende jochies niets anders dan een troep hongerige wolven, die met groot mis baar het arme hert ten slotte bespron gen en verslonden hebben." De Welpen hebben nog menig boeiend spel gedaan en vroolijke liedjes gezongen, zooals dat van de Zeven Welpjes, welker i nes(t) ging op de flesch. De Verkenners toonden achtereenvol gens hun bedrevenheid in het opzetten van een tent, in het snurken onder die tent, j in het geeuwen en gapen, en ten slotte in het oploopen van alle denkbare verwondin gen, die, dank zij het eenparig gegil van spelers en publiek om „Vaandrig! Jo dium!" op de meesi doeltreffende wijze werden behandeld. Ook toonden de Ver kenners hun vaardigheid in het seinen bij dag en bij nacht. Het slottafereel was een drama zoo droef, dat we het bijna niet durven uit schrijven. De Welpen hadden paddestoelen gegeten, en ofschoon tevoren vivisectie op een hond was gepleegd, om te zien of er vergiftige bij waren werden allen zoo ziek als een kat. Hier moest operatief wor den ingegrepen, hetgeen op de meer en meer gebruikelijke wijze met schaar en nijptang plaats had. Om de heerlijke non sens van deze beide tafereelen de zieke gasten en de operatie (in silhouet) heeft de geheele zaal het uitgeproest. Na de tribulaties van een Amerikaansche verkooping, die dank zij de flu de bouche van den heer Sloos, goud in 't laadje bracht, schaarden wij ons rond het kamp vuur. Een kampvuur als vanouds, genoeg lijk en gemoedelijk. Een enkel liedje leek ons al te .zoet. Zeer geslaagd was de witte spookverschijning met de gloeiende oogen! Het einde kwam, ernstig en vertrouwvol, met het prachtige lied ter eere van Maria: „Nu het Kampvuur kwijnen gaat Intusschen was het twaalf uur gewor den. Spokenuur Rest ons nog twee vragen te stellen aan het slot van dit verhaal: Wie heeft reeds gedacht aan de verrassing van en aan den aalmoezenier? en een tweede vraag, die misschien vreeselijk dom is, maar ons den geheel en avond op de lippen heeft gebrand: Wat is nu eigenlijk „Sogof"?! DE LEIDSCHE ORCHESTVEREENIGING „MUSIC A". En het feest van „Nieuw Brunhilde". In ons verslag van den feestavond ter viering van het 10-jarig bestaan van „Nieuw Brunhilde" is geheel buiten onze schuld een fout gekomen. Ons was n.l. op dien avond medegedeeld, dat de Leidsche Orchestvereeniging „Musica" bij deze uit voering was versterkt met eenige leden van „Sappho" en dit werd dan ook door ons in ons verslag vermeld. Achteraf is ons ech ter gebleken, dat deze ons gegeven inlich ting geheel bezijden de waarheid was. Wij doen er dan ook gaarne acte van, dat het geheele, zeer groote muzikale succes van dien avond alleen aan de Leidsche Orchestvereeniging „Musica" moet worden toegeschreven. FILMLIGA LEIDEN. In het Luxor-Theater werd gistermiddag de tweede Liga-voorsteling van dit seizoen gegeven. Op het programma stond de film Okraïne van den jongen Russischen cineast B. Bar net Deze tot nu toe vrijwel onbekende cineast heeft hier zeer verdienstelijk werk gele verd. Deze film is van ongelooflijk goede techniek en van tragi-comischen inhoud. De tegenstellingen in deze film zijn zoo sterk, dat zij als het ware botsingen ver oorzaken. Gebouwd op contrast-montage, zoowel wat het. filmbeeld zelf als het geluid en de stilte betreft, heeft deze film bijzon dere eigenschappen. Zij beeldt uit de verbroedering der vol ken en is niet zoo communistisch als wij van de Russische cineasten gewend zijn. Het filmbeeld begint met een solidari- teitsstaking, die echter wordt opgeheven om gezamenlijk ten strijde te trekken in den grooten oorlog. Ook daar blijft verbroede ring bestaan. Na den val van het Tsaren rijk hoopt men op vrede, maar ook Kerens ki kan deze niet brengen. Als ten slotte een der soldaten-leiders een verbroederingsfeest met den vijand heeft tot stand gebracht, wordt hij voor het „verraad" terechtgesteld en als hij sneuveltis juist de vrede gesloten. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Aan het verslag betreffende den toestand van de R.K. Vakschool voor Meisjes alhier, Galgewater 1, Afd. van de Zita-Vereeni- ging over het jaar 1934 is het volgende ontleend: Het bestuur is als volgt samengesteld: Pater J. A. van der Snoek O.F.M., voor zitter; J. H. A. Manders, secretaris; J. Bots, penningmeester; F. A. M. Gründemann, le commissaris; J. F. X. Sanders, 2e commis saris. De school werd bezocht: van 1 Jan1 Sept. 1934 door 842 leerlingen; van 1 Sept. 31 Dec. 1934 door 678 leerlingen; totaal dus 1610 leerlingen. In de loop van het jaar verlieten de school met diploma: Huishoudkundigen 19, Hulp in de Huishouding 14, Costuumnaaien 9, Coupeuse 1, 2-jarige Dagvoorbereidende Cursus 28, 2-jarige Middagvoorbereidende Cursus 13, 4-jarige Middagcursus 4, 3-jari- ge Volledige Avondcursus. 4. 2-jarige avondcursus Costumière 10. Evenals in het vorig jaarverslag werd medegedeeld, voldoet het nieuwe school gebouw aan de gestelde verwachtingen. De school heeft de opleiding voor de Akte N VII: Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling (volledige Lagere Be voegdheid), Akte N Vin: Leerares Koken en Voe dingsleer volledige Lagere Bevoegdheid). Geslaagd zijn: voor de akte N VII: 11 leerlingen; voor de akte N VHI: 6 leer lingen. In afwijking met de tentoonstelling van het werk van de leerlingen, welke steeds eens per twee jaar werd gehouden, is dit jaar in Mei met veel succes voor het eerst een openbare les gegeven, welke druk werd bezocht en door ouders van de leer lingen, talrijke bezoekers, verder leer krachten en leerlingen bijzonder op prijs werd gesteld. Onder deskundige leiding werden ten toonstellingen op huishoudelijk gebied be zocht, fabrieksbezoeken afgelegd, filmvoor stellingen bijgewoond en scholen bezich tigd. Het internaat was evenals het vorig jaar volledig bezet. Een zeer groote verbete ring ten opzichte van de brandveiligheid in het internaat is tot stand gekomen door het aanbrengen van een brandtrap, welke onder leiding van het architecten-bureau Van der Laan werd uitgevoerd. Aan de rekening en verantwoording ont leen en we de volgende cijfers: Schoolgel den volledig ƒ20.025, Cursussen ƒ4364.38, totaal 24.389.38; verkochte voorwerpen 2123.99 Rijk ƒ32.000, Gemeente ƒ18.775, Saldo 7729.33. Totaal ƒ112.436.08. De uitgaven vermelden: Jaarwedden (Di rectrice en leerkr. ƒ48.400, Concierge 1612.50, Administratie 2167.63, Werk vrouwen 988.09, Schoonhouden 3138.97 ys Onderhoud Gebouw ƒ2174.64, Assurantie en belasting 414.03, Uitbreiding inventaris ƒ291.70, Onderhoud inventaris ƒ1204.7214, Materialen en voedingsmiddelen 10.928.53 Gereedschappen en leermiddelen 1890.58, Rente ƒ11.498.11. De R.K. Nijverheidsonder wijscursus voor Meisjes te Oegstgeest, Afd. van de R.K. Vakschool voor Meisjes alhier, werd bezocht van Januari tot September 1934 door 38 leerlingen, van September tot 31 December 1934 door 39 leerlingen. BUURTCOMMISSIE-HOOIGRACHT. In verband met de as. Lustrumfeesten heeft zich ook uit de Hooigracht-bewoners een voorloopige commissie gevormd voor de straatversiering tijdens de Lustrumfeesten, die vanaf 29 Juni tot en met 5 Juli as. in onze stad zullen gehouden worden. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren: J. Splinter, voorz., J. Karstens vice- voorzitter, A. van Duyn, secretaris, J. Brugman, penningmeester, voorts de hee ren: dr. J. G. van Es, C. H. Fles, A. v. d. Ouweelen, A. v. d. Putten, notaris B. H. Stumpel en J. J. van Weerlee. Aan de bewoners van de Hooigracht zal binnen enkele dagen een circulaire worden gezonden, waarin de plannen tot versiering zullen worden besproken en de wijze van inzameling der benoodigde gelden zal wor den toegelicht. De commisie stelt zich vóór in de eerste helft van Maart een vergadering te houden met alle buurtbewoners ter bespreking en vaststelling der voorloopig ontworpen plan nen. Vertrouwd wordt dat, evenals in 1930, voor de versiering van de Hooigracht on der de bewoners wederom groote belang stelling zal bestaan. Deze straat, die straks met haar dubbele boomenrij en haar groene bladerdak zulk een mooie gelegenheid voor versiering biedt, zal ongetwijfeld tijdens de lustrum feesten de aandacht van vele Leidenaren en vreemdelingen trekken. Recollectie voor oud-retraitanten. De oud-retraitanten worden uitgenoo- digd tot bijwoning van den recollectie avond in de Hartebrugskerk op Donder dag a.s., des avonds te 8 uur. Leidsch Studenten Corps. Tot praeses van het Leidsch Studenten Corps voor het studiepaar 1935—1936 is gekozen de heer H. C. Dresselhuys. Naar wij vernemen, is de heer J. A. Bots, oud-wethouder dezer gemeente die sedert eenigen tijd met zijn echtgenoote in het St. Elisabethsgesticht woont ernstig ongesteld geworden en gisteren voorzien van de laatste Heilige Sacramenten. De besturen van de schoenmakersvereeni- gingen D. V. V. en Nieuw Leven hebben naar ons gemeld wordt, in commissie vereenigd om in samenwerking met de autoriteiten middelen te beramen, aan de door de crisis getroffen schoenmakers te gemoet te komen. Handelsregister K. v. K. W Ij z i g i n g e n. 552. Firma L. van Dam, Leiden, Lange Koppenhinksteeg 6. Groot handel in kaas. Vest. wil.: Delft, Rotterdam- scheweg 9a, o.w. naam „Delftsch Kaas huis". 940. „Zomerlust", Leiden, Stationsweg 55. Koffiehuis. Uittr. E.: M. Kulk, d.d. 1 Maart 1935. N.E. L. F. KulkSpaander man, Leiden. (H.V.). Bij bovengenoemde zaak is thans ook ondergebracht het café restaurant „Zomerlust", waarvan mevr. Wed. W. LeliveldOpgelder, als eigenares is uitgetreden. MUZIEK. VIOOL-RECITAL. Robert Le Rütte-Henk Endt. Andermaal bezocht Robert Le Rütte de Sleutelstad. Wij hoorden hem in een pro gramma, dat wel een breeden kijk geeft op de vioollitteratuur, welke voor hem geen lichte opgaaf is geweest en laat ons het er maar onmiddellijk aan toevoegen waar in hij onze verwachtingen niet heeft bevre digd. Uit enkele persuittreksels der plaat selijke bladen, die verspreid zijn geworden, blijkt, dat een vorig concert te dezer stede gelukkiger is geweest. Nu evenwel zijn wij teleurgesteld. Uit het verslag van het „Leidsch Dagblad" wordt o.a. aangehaald, „welk een prachttoon gloeiend als brons. Dit alleen „gloeiend als brons" moest voor Le Rütte aanleiding zijn ge weest, om geen Mozart te vertolken, daar Mozart een mat-gouden toon vraagt. De streek van dezen violist is veel te forsch, de toon, de geest niet subtiel genoeg, en de voordracht mag in doorsnee toch niet vol doende sensitief verinnerlijkt genoemd worden voor een Mozart-vertolking. In sa menwerking met den muzi kalen pianist Henk Endt werd de „Sonate No. 8 in c-dur" geïnterpreteerd. Deze had gen juis ter kijk op Mozarts's aparte muziekziel. Hierna volgde de bekende „Sonate g-moll van Tartini-Kriesler", en meenden wij aanvankelijk al, dat hij hier gelukkiger zou wezen, heeft hij niet alles vermogen te ge ven, wat van hem gevraagd werd. Laat ons opmerken, dat de hevig résonneerende „Kleine zaal" voor dezen violist een minder gunstige omgeving is. De Foyer is wat zijn streek betreft beter geschikt. Wel heeft Le Rütte durf wat techniek betreft, maar nog niet een algeheele gaafheid. Schreven wij een vorige maal (aldus het persuittreksel) over zijn prachtig uitgezongen cantilene, dan vragen wij ons af, waarom misten wij dan nu zooveel? Zoo af en toe komt de can tilene wel eens uitgezongen tot den toe hoorder zooals b.v. in het „Abendlied" van Schumann, maar over het geheel genomen alleen maar bij momenten. Waarom zoo zelden een mezza-voce, en zoo weinig toon- kleur? Ook zijn stijl viel ons dezen avond niet mee. Als 3e pièce de résistance volg de het lichtvoetige „ooncert E-moll van Mendelssohn, waartegen dezelfde bedenkin gen te weinig charme, zang en warmte. Na de pauze het zoogenaamde kleine werk: „Rondo" van Mozart, „Sicikienne" van Pararids, „Caprice" van Paganini, „Abendlied" van Schumann en „Danse espagnole" van de Falla, alle bewerkingen voor viool. Le Rütte is een stoere werker, die evenwel niet in zijn werken moet ver starren, daar aan de ziel alleen de créatie- ve exaltatie behoort. Moge hij zich meer en meer eigen kunnen maken de sappige lok kende violistische muzikaliteit. In Henk Endt had hij een partner, die samenspel weet te geven en met meeslepend enthou siasme begeleidt. Er was voldoende belangsteling en over applaus hadden de executanten niet te kla gen. Er volgden twee toegiften „Danse de la poupée" van Kreisler, en een voor viool bewerkte „Brahms-walzer". J. K. ZIE VOOR VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 7. LAATSTE BERICHTEN SCHARENSLIJPER DOOR AUTO GEDOOD. In aansluiting op een bericht uit Ommen, als zou Maandag jl. aldaar de scharenslij per V. bij een aanrijding door een auto op den weg naar Lemelerveld zijn gedood, wordt nader gemeld, dat het betreft de 67- jarige Duitscher Julius Horn, scharenslij per, zonder vaste woonplaats. Horn maakte vermoedelijk een verkeerde manoeuvre, waardoor een met groote snelheid naderende luxe auto, hem in volle vaart aanreed. De man was onmiddellijk dood. De rijks- veldwacht en marechaussé was zeer spoe dig ter plaatse, en nam de auto in beslag Het lijk werd ter identificatie naar de be graafplaats te Ommen vervoerd. TELEGRAMMEN NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. BERLIJN, 20 Febr. (V.D.). Heden hebben, voor de rechtbank te Düsseldorf terecht ge staan twee jonge Nederlanders, D. Bras uit Nijmegen en A. Vermeulen uit Berg en Dal. Deze waren op 14 Januari jl. gearresteerd onder beschuldiging van overtreding der deviezenbepalingen en hun was ten laste gelegd, dat zij verscheidene malen met reischèques naar Duitschland waren ge komen, welke zij te Düsseldorf inwisselden, waarna zij met de ontvangen marken naar Nederland terugkeerden. Toen zij gearres teerd werden, verklaarden zij dat zij terug gingen naar Cranenburg nabij de grens om met een relatie in Nederland te telefonee- ren over het aankoopen van een radio-toe stel, daar zij met dit doel naar Duitschland BIOSCOPEN. Casino: Toelaatbaar voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Afgekeurd. Trianon:Afgekeurd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Willem Frederik z. v. W. F. Kramers en S. Kanbier. waren gegaan. Zij zouden toen te weinig geld bij zich hebben gehad en wilden hun opdrachtgever vragen of deze met een min dere kwaliteit radio-toestel genoegen kon nemen. De rechtbank hechtte aan deze ver klaring geen geloof en veroordeelde de bei de jonge mannen heden ieder tot 1 y» jaar gevangenisstraf en 4000 Mark boete. Waar schijnlijk zullen beiden in hooger beroep gaan. NIEUWE VERVOLGING VAN SAMUEL INSULL. CHICAGO, 20 Febr. (V.D.). De bankier Samuel Insull, die onlangs terecht stond onder beschuldiging van fraude in verband met de instorting van het door hem be stuurde concern, zal op 4 Maart a.s. opnieuw terecht staan wegens de hem ten laste ge legde verduistering van een bedrag van 66.000 dollar. NA DE TERECHTSTELLING VAN BARONESSE VON BERG. Heden bijzetting van stoffelijk overschot BERLIJN, 20 Febr. (V.D.) Het stoffelijk overschot van Baronesse Benita von Berg, die Maandag jl. tegelijk met Renate von Natzmer is onthoofd, zal heden zonder bij zondere ceremoniën slechts in tegenwoor digheid van enkele naaste familieleden op een kerkhof in het Westen van Berlijn ter aarde worden besteld. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 20 Febr. Kaas. Aanvoer 52 partijen kaas: met rijksmerk le kwal. f 18 20 en 2e kwal. f 1617 per 50 kg. Han del matig. AMSTERDAM. 20 Febr. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken: 240 vette kalveren: le kwal. 4854, 2e kwal. 4047 cent, 3e kwal. 3038 cent per kg. levend gewicht; 90 nuchtere kalveren f 2.50 5.50 per stuk; 402 varkens: vleeeschvar- kens. wegende van 90110 kg. 4142 cent zware 3940 cent en vette 3839 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalve ren, aanvoer iets minder dan vorige week Woensdag, handel zeer stil, dalende prijzen eenige zeer beste kalveren iets hoogere noteering. Nuchtere kalveren gewone aan voer, handel traag, constante prijzen. Var- kensaanvoer redelijk, handel stil, aan het eind der markt slecht, prijzen lager. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Londen 7.20&/8 Berlijn 59.34 New York 1.479/iq P*rUs 9.76 Brussel 34.52 Zwitserland 47 891 /2 Milaan 12.50 Madrid 20.25 Oslo 36.221 f2 Kopenhagen 32.20 Stockholm 37.17l/0 Ween en Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De teleurstellende beursontwikkeling had een koersdaling op de Amsterdamsche beurs tot gevolg, die de gisteren behaalde koerswinsten weer uitwischte. De handel bleef van uiterst beperkten omvang, alleen in Kon. Olies ging vrij veel om. Nadat de koers in de ochtenduren tot 139 pet. was gedaald, trok de noteering 's middags tot het slotpeil van gisteren aan. Het slot was per saldo lager. Ook de Amerikaansche oliesoorten waren een kleinigheid bene den de vorige slotprijzen. Van de Indus- trieelen reageerden Unilevers ongeveer 1 pet. terwijl Philips ongeveer 3 pet. lager noteerden dan gisteren. Aku's bleven op peil evenals Calvé Delft. Rubbers waren zwakker onder invloed van de daling van den jubberprijs. A'dam Rubbers openden 1.5 pet. lager waarna een gedeeltelijk her stel volgde. Ook Suikers werden lager ge noteerd. H. V. A.'s daalden weer tot onder 170, terwijl de minder courante soorten eveneens in reactie verkeerden. Tabakken konden zich niet aan de algemeene stem ming onttrekken en werden beneden de slotkoersen van gisteren verhandeld. In Ned. Scheepv. Unies waren verkoopen voor Indische rekening te registreeren; de eerste koers lag 2 pet. lager, doch later werd de tendenz iets beter. Mawell's lagen scherp terug op het uiterst slechte jaarverslag. Amerikanen waren flauw met uiterst kleine omzetten. Duitsche obligaties ondergingen slechts weinig verandering evenals Ned. Staatsfondsen. Men verwacht thans spoedig de aankondiging van de nieuwe Indische Conversieleening waarvan de koers van uitgifte naar verluidt 100 pet. zou bedragen. Op de wisselmarkt was de stemming voor ponden en dollars wat verbeterd, zoodat de gisteren geleden verliezen weer ruim schoots konden worden ingehaald.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3