WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD. - PAG. 10 DE POLITIE-COMPETITIE. L. P. S. V.—DELFT 3—0. Gisterenmiddag speelde voor de Politie- Competitie alhier LPSV I tegen Delft I. LPSV I gaat er direct van door en na 10 minuten volgt een throughpass van den mishalf naar linksbinnen Louwerse en L, P. S. V. heeft de leiding (10). Delft wil hetzelfde doen maar de Leidsche keeper loopt uit en komt met den Delftschen links binnen te vallen. Deze glijdt onder uit en breekt het rechterdijbeen. Direct is de E. H. B. O. aanwezig, waarop de man naar het Ziekenhuis en later naar Delft werd ver voerd. LPSV speelt verder en de midvoor maakt 20. Na de rust profiteert de Leid sche midvoor van een fout van den Delft back en het is 30. Hiermede kwam het einde. SKISPORT DE FJ.S.-WEDSTRIJDEN. Englund wint den ski-marathon. Uit Praag wordt gemeld: De wedstrijden van de F.I.S., welke te beschouwen zijn als de officieuse skikampioenschappen van Europa, zijn gisteren in den Hoogen Tatra beëindigd. De laatste wedstrijd was de ski- imarathon over 50 K.M., een race, welke de hoogste eischen aan de deelnemers stelt. Daar de sneeuw onder den invloed van de zon snel wegsmolt, werd de rit een gewel dige krachtproef op het stuk van moed, uithoudingsvermogen en kundigheid. Win naar werd de Zweedsche skilooper Nils Englund in den tijd van 4 uur 14 min. 23 sec., vóór den Finschen kampioen Klaus Karppinen, in 4 uur 26 min. 42 sec. en den Noor Brodahl, in 4 uur 32 min. 31 sec. Voor den start op Maandag hadden van 4e 136 ingeschreven deelnemers zich reeds vijftig teruggetrokken en gisteren zagen bovendien niet minder dan 59 loopers van deelneming af. Een en ander leidde tot een andere tjjdindeeling bij heit vertrek. Als eerste ging over de finish Wiklund (Zweden) voor den Tsjech Mihalak, Husu (Finland), Vestad (Noorwegen) en Horn (Tsj. Sl.-Duitschers). Englund zag er frisch en monter uit, toen hij de eindstreep bereikte. Het gedetailleerde eindresultaat: 1. Englund (Zweden) 4 uur 14 min. 23 sec. 2. Karppinen (Finland) 4 uur 26 min. 42 s. 3. Brodaal (Noorwegen) 4 uur 32 min. 31 s. 4. Husu (Finland) 4 uur 34 min. 5. Kilian Ogi (Zwitserl.) 4 uur 35 min. 32 s. 6. Matbo (Zweden) 4 uur 35 min. 36 sec. 7. Wiklund (Zweden) 4 uur 38 min. 24 s. 8. Kaare Hatten (Noorw.) 4 uur 38 m. 25 s, 9. Moritz (Zweden) 4 uur 43 min. 36 sec. 10. Smolej (Zuid-Slavië) 4 uur 45 min. 51 s. 11. E. Müller (ZwitserL) 4 uur 49 min. 39 s. 12. Kowalski (Polen) 4 uur 50 min. 35 sec. 13. Karpiel (Polen) 4 uur 53 min. 28 sec. 14. Musil (Tsj. Slowakije) 4 uur 55 m. 18 s. 15. Vestad (Noorw.) 4 uur 59 min. 36 sec. HOCKEY BELGIë—NEDERLAND. Het Nederlandsche team. Het Nederlandsche team voor den wed strijd van a.s. Zondag tegen België, te Brus sel, is als volgt samengesteld: Doel: J. de Looper (Hilversum). Achter: De Waal (Amsterdam), aanvoer der en Tresling (H.O.C.) Midden: Houtzager (Gooi), H. de Loo per (Hilversum) en Westerkamp (H.D.M.). Voor: Utermöhlen (HDÜ.), De Geer (HD-M.), Schmitger (P.W.), Heybroek (Amsterdam) en v. d. Haar (H.H.Y.C.). Van den Berg (Amsterdam) is wegens (blessure verhinderd uit te komen. Als re serves zijn aangewezen: J. v. d. Hagen (Hilversum) en Lob (HDM.). SCHAKEN HET TO URN OOI TE MOSKOU. In het schaaktournooi te Moskou werden drie afgebroken partijen beëindigd met het volgende resultaat: Rabinowitsch remise met Goglidse; Rabinowitsch remise met Ra- gosin; Romanowski verliest van Botwinnik. De stand is thans: Loewenfisch, Botwin nik en Flohr 3.5 punt; Rjumin en Lasker 3 punten; Lilienthal en Ragosin 2.5 punt; Lissitzin, Spielmann, Capablanca en Rabi nowitsch 2 pnt.; Romanowski, Pire, Kaun, Bogotyrtschuk en Goglidse 1.5 punt; Ala- torzeff, Tschechower en Stahlberg 1 punt, Miss MenChik 0 punten. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Ziekenverpleging. Deze vereerd ging vergaderde in „Casa Cara". Uit het jaar verslag van den secretaris vermelden wij dat het bestuur elf maal vergaderde. Dit jaar werden 137 patiëntten verpleegd en 5361 'bezoeken afgelegd ter verpleging. De Zuster assisteerde geregeld den dokter op heit consultatiebureau. Dit jaar werden 16 patiënten in het Wijkgebouw opgenomen met 505 verpleegdagen. De financiën zijn terugloopend. Het bedrag der contributies is de laatste twee jaren met 300.en de opbrengst der busjes met 200.vermin derd. Ook de verpleeggelden dalen. Dan bracht de penningmeester, de heer D. v, Riessen financieel verslag uit. De ontvang- sten waren over 1934 5146.39, de uitga ven 4933.32 batig saldo 213.07. In 1933 was het batig saldo 642.02. De stand van het reservefonds was 1 Jan. 1935 2406.90. De boeken en bescheiden waren nagezien door de heeren Volibeda en Haasnoot. Dr. Eikelenboom zeide het aantal leden veel te gering te achten. Er zijn 3000 gezin nen en het ledental bedraagt 700. Spr. be pleitte een actie tot uitbreiding van het ledental. Namens het comité van Bijstand bracht Mej. W. Zuyderduin verslag uit. De ontvangsten der busjes waren in 1934 643.81. De totale ontvangsten van het fonds „Het vrije bed" waren 2005.97. De uit gaven bedroegen 313.50, batig saldo 1692.47. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende voorzitter de heer Rutgers, herkozen. Tentoonstelling. De vereeniging van oud-cursisten zal voor haar leden op Vrij dag 1 Maart een tentoonstelling houden van door de leden zelf in bloei getrokken bloe men of gekweekte planten. Op Vrijdag zal de vereeniging tevens haar jaarvergadering houden en zal de avond verder genoeglijk worden doorgebracht. Deze tentoonstelling en jaarvergadering zal worden gehouden in het Parochiehuis. Den avond zal een eenigszins feestelijk karakter dragen. OUDEWETERING. Middenstandsvereeniging. Gister avond had in Hotel Klein alhier een bij eenkomst van R.K. middenstanders plaats, welke ten doel had om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeeling. De ze bijeenkomst stond onder leiding van den heer J. C. de Jong. Vrijwel alle midden standers hadden aan den oproep om ter vergadering te komen gevolg gegeven. Na een kort inleidend woord van den Zeer- eerw. heer Pastoor Aarts, werd het woord verleend aan den heer Mol van het Dio cesaan Bureau, die in een vlot en goed gedocumenteerd betoog de noodzakelijk heid van aansluiting van alle R.K. mid denstanders aantoonde. Spr. behandelde de vele en zware moeilijkheden, waarmede deze belangrijke groep der bevolking heeft te kampen, en gaf vervolgens een beeld van de actie en de kracht, welke thans van den georganiseerden R.K. Middenstand over het geheele land uitgaat. Reeds heeft deze actie belangrijke successen tot ge volg gehad, al zijn we, aldus spr., nog lang niet waar we zijn moeten. Daarom is het zoo noodig, dat ieder, die daarvoor in aanmerking komt, zich thans organiseert, opdat van deze actie een zoo groot mogelijke kracht uitgaat. Bovendien is organisatie ook de uitdrukkelijke wensch van het Doorluchtig Episcopaat. Ten slotte somde spr. nog verschillende materieele voord eel en op, welke de organisatie biedt. Na deze met groote aandacht gevolgde rede, gaf de voorzitter een ieder de gele genheid tot het stellen van vragen, waar van enkele aanwezigen een dankbaar ge bruik maakten. Staande de vergadering gaven zich 10 personen als lid van de te stichten afdee ling op, terwijl een belangrijk aantal zich nog wenschte te beraden. Aan het slot der vergadering sprak Pas toor Aarts de verwachting uit, dat degenen, die hun beslissing nog in beraad hadden gehouden op de volgende vergadering, wanneer tot definitieve oprichting zal wor den overgegaan, zich ook allen zouden aansluiten. WASSENAAR. Flcralia-vereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield de Floralia-vereeni- ging Wassenaar een ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer P. Zeg waard. Door den secretaris, den heer A J. van Duyven voord en, werd het jaarverslag uitgebracht. Aan dit verslag ontleenen we, dat het ledental terugliep met 12, terwijl het een succesjaar is geweest wat het aan tal uitgereikte plantjes betreft. Niet min der dan 1446 plantjes werden uitgereikt tegen 847 het jaar daarvoor. Ook de tuin tjeskeuring heeft naar aller genoegen ge werkt. De conclusie was dan ook, dat de Floralia-vereeniging zeer zeker nog alle reden van bestaan heeft, en het afgeloo- pen jaar met veel succes heeft gewerkt. Door den penningm., den heer A. F. van Zetten, werd hierop rekening en verant woording gedaan. Met het saldo van het vorig jaar ad ƒ40.75 kon er beschikt wor den over een bedrag van 403.95, de uit gaven hebben bedragen ƒ381.19, zoodat er een batig slot is van ƒ22.76. Namens de kascommissie brengt de heer C. van Vul pen gunstig verslag uit. Komt vervolgens aan de orde de verkie zing van twee bestuursleden wegens perio diek aftreden van de heeren A. J. van Dui venvoorden, secretaris, (die zich niet in die functie herkozen wenscht te zien) en G. A Henkes, le commissaris. Met groote meerderheid van stemmen werden beide heeren herkozen en nemen de benoeming aan. In de plaats van den heer van Duiven voorden zal het secretariaat in den vervol ge worden waargenomen door den heer J. van den Berg. Na eenige bespreking worden de navol gende planten beschikbaar gesteld voor de kinderen: Geranium, Fuchsia, Agrathum, Afrika, struik-begonia en Margriet, de laatste met de bepaling dat ze in geen grooter pot, ton en derg. mag worden ge kweekt dan met een middellijn van 20 c.M. Voor de ouderen: Salvia, Pelagonium, Cochia en Petunia. Medegedeeld wordt, dat de heeren C. van Egmond en J. Goor, permanente le prijs winnaars-vaklieden, in de tuintjesprijs vraag zullen worden gerangschikt in de eere-afdeeling. Bij de rondvraag wordt vervolgens be sloten zoowel voor de kinderen als de oude ren, wanneer zij de eerste prijzen hebben behaald, hen eveneens over te brengen naar een speciale groep. In deze groep moeten ze met elkaar wedijveren met één speciale plant Hierna sluiting. WARMOND. Animo. Naar wij vernemen hebben de ouders van een 26-tal leerlingen alhier, den wensch te kennen gegeven, dat him kinde ren per autobus, de openbare scholen in Leiden zullen bezoeken, als 1 Maart a.s. de O. L. school alhier zal worden opgehe ven. SASSENHEEVL DE NARCTSSENTENTOONSTELI/ING IN „BLOEMLUST". Toespraak voorzitter Frijlink. Door den voorzitter van „Bloemlust", den heer A Frijlink, werd in antwoord op de rede van den heer Valstar de volgende toe spraak gehouden. Namens het bestuur van de vereeniging „Bloemlust" heet ik U allen welkom en zeg U dank voor Uw tegenwoordigheid, in zonderheid U, mijnheer Valstar, dat U be reid was naar Sassenheim te komen en onze tentoonstelling te willen openen. Wij stellen het op zeer hoogen prijs, ook omdat we daarin meen en te zien de belangstelling der Regeering in onze cultuur. Deze toch hebben we in de tegenwoor dige zoo moeilijke omstandigheden zeer noodig. Doch als we dan bedenken, dat onze uitvoer een zeer, zeer belangrijk gedeelte is van de export van de geheele land- en tuinbouw, en deze alleen bereikt wordt door ontzaggelijke onkosten en opofferin gen van al onze vakgemooten, dan is deze •belangstelling niet geheel onverdiend. Wel zijn er inzonderheid voor onze Narcissen- cultuur, die vooral voor Sassenheim van groot belang is, enkele lichtpunten. Amerika toch zal zijn grenzen tegen 1937 voor Narcissen weer ontsluiten en dit zal ongetwijfeld de vraag naar dit artikel be langrijk vermeerderen. Dit danken we in niet geringe mate aan het vele werk van onze wetenschappelijke inrichtingen, die alles deden om Amerika van de onschade lijkheid van invoer van dit gewas te over tuigen. Wat hier op deze tentoonstelling wordt geboden is het resultaat van jaren arbeid, en zou waren de tijden als voor enkele jaren, verscheiden tonnen gouds vertegen woordigen. Wij durven echter niet hopen, dat deze tijd weer zal komen en verlangen er ook niet naar; doch wel dat we in dit mooie deel van onze kweekerij, met Gods hulp, weer een flinke boterham zullen kunnen verdienen. Behalve onze wisselbeker hebben we nog twee medailles ter beschikking. Een van de vereen. „De Narcis" en de andere van den heer Zwetsloot, directeur der Lissesch.e kistenfabriek. Ook aan onze jury onzen besten dank. Met grooten weemoed gedenken we ons trouw jurylid den heer W. v. d. Laan, die voor enkele weken bij een ongeluk over leed. Steeds was hij ons, waar hij kon, ten hulpe. Dat hij ruste in vrede. Dan rest ons nog den heer Zandbergen geluk te wenschen met het wederom win nen van onze wisselbeker. Het is een schit terende overwinning en de kwaliteit van de gebrachte bloemen zoowel als van de plan ten is absoluut onberispelijk. Het is wer kelijk een niet te zeggen prestatie om half Febr. zoo'n collectie van vroege en latere soorten in deze kwaliteit ten toon te stel len. We wenschen dan ook den heer Zand bergen en zijn beide wakkere zoons van harte geluk. Behalve de voorbereiding van vorige zomer is er nu gedurende 4 weken zoowel dag als nacht voor gezorgd en ge werkt. Doch uw werk is dan ook door zulk een uitkomst schitterend beloond. We spre ken dan ook den wensch uit, dat gij nog lang in de bloemetjes zult werkzaam zijn en hier nog vele jaren Uw collectie zult mogen brengen, doch ik geloof niet dat een crescendo in de kwaliteit van het ge brachte mogelijk zal zijn. 't Is in één woord schitterend. Namens het bestuur van „Bloemlust" -bood spr. wederom deze wisselbeker onder applaus aan, waarna de zeer bezienswaar dige tentoonstelling werd rondgegaan. Roodenmolenpolder. Onder voorzitter schap va nden heer E. J. Speelman werd de jaarlijksche vergadering van stemge rechtigde Ingelanden van den Roodenmo lenpolder gehouden in hotel „Het Bruine Paard". Bij de opening van de vergade ring was een aantal Ingeladen aanwezig, dat in totaal kon uitbrengen 25 stemmen. De rekening over 1934 werd vastgesteld aan inkomsten op 2.965.41 en aan uitga ven op ƒ2.893.97; het batig saldo bedroeg derhalve ƒ71.44. De omslag bedroeg over 1934, overeenkomstig de raming 12.per H.A. Onder de uitgaven troffen we aan o.a. aflossing en rente leenink ad 539, verbruik te electriciteit 290.04, onderhoud bema lingsinrichting 94.80. De begrooting voor 1935 werd vastge steld aan inkomsten en uitgaven op ƒ2.383.51. De omslag werd voor 1935 ge raamd op 12.per H.A. De grootte van den polder is 108.14.51 H.A Door de Com missie voor het onderzoek van de reke ning over 1934 werd verslag uitgebracht FILMNIEUWS. DE FAMILIE VAN MIJN VROUW. Een paard en een Ford. „Zorg voor een heel oud paard, waarbij je aan de ribben je hoed kan ophangen en voor een gammel Fordje, je weet wel, zoo'n hoestbui op wielen", zei de regisseur Jaap Speer, toen begonnen zou worden met de buitenopnamen voor de Loet C. Barn- stijn film „De familie van zijn vrouw". Er werd ijverig gezocht, maar paarden zijn tegenwoordig een vrij zeldzaam voor wereldlijk verschijnsel in het stadsbeeld geworden en het duurde dan ook eenigen tijd voor 'n tweetal op zicht kwam. Het eene was een goed geconserveerd rijpaard, waarvan het uiterlijk absoluut niet harmo- niëerde met dat van Johan Kaart die in de film de rol van een gesjochten marskra mer met een permanent-niet-gestilde eet lust vervult; terwijl het tweede een dikge- geten zigeunerpaard bleek te zijn met dui delijke rentenier-allures. Een verdere speurtocht werd ondernomen en voelde zich in het belang van de film verplicht het beestje een diëet voor te laten schrijven. Intusschen bleek het veel eenvoudiger een oud Fordje te vinden. Het ding zag er schunnig uit, maar dat kwam precies uit met de scènes, waarvoor het noodig was. De eigenaar vroeg en kreeg een voorschot op de huurprijs en zorgde ervoor op tijd voor de opnamen aanwezig te zijn. Men kan zich de onaangename verras sing van Speyer voorstellen toen bleek, dat de eigenaar een gedeelte van de huur prijs gebruikt had om het wagentje netjes te laten schoonmaken en bij te lakken. Dit was het begin van de jongste Neder landsche film: „De Familie van mijn vrouw" die vanaf Vrijdag as. in het Tria non theater zal worden vertoond en onge twijfeld groote belangstelling zal trekken. Het is wederom evenals in de vorige Ne derlandsche films Johan Kaart, die nu als de onverzadigbare marskramer Dr. Nix, ook in deze film de lachers op zijn hand zal hebben. Deze film is hoofdzakelijk opgenomen in JOHAN KAART ALS DR. NIX IN DE FILM „DE FAMILIE VAN MIJN VROUW". en in de buurt van Sloten ontdekte men een geschikte exemplaar. Eigenlijk kon men het beter een paardengeraamte noemen met een huid erom. Dit kon de goedkeuring van Jaap Speyer krijgen en reeds de volgende dag stond deze viervoeter in de frissche heidelucht van de gemeente Laren (waar de buitenopnamen voor „De familie van mijn vrouw" gemaakt werden) voor de ca mera. Spoedig deed zich echter een nieuwe complicatie voor.... het paardje verdiende geld en uit louter dankbaarheid gaf zijn baas hem meer te eten dan hij gewend was. Misschien dat ook de gezonde lucht van het Gooi invloed had, in ieder geval Speyer constateerde tot zijn groote schrik, dat het paardje letterlijk met de dag dikker werd over hare bevindingen. Zij kon zich met de door het bestuur ontworpen rekening vereenigen. De commissie bestond uit de heeren W. Warnaar, B. Ruijgrok en G. Papendrecht. Voor onderzoek van de rekening over 1935 werd dezelfde commissie benoemd, terwijl als plaatsvervangende leden werden aangewezen de heeren J. Verdegaal, Nic. Ruijgrok en J. de Ridder. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de rentevoet van de leening was ge bracht van 5 1/2 op 4 1/2 pet. Deze verla ging werd door de vergadering vanzelf sprekend toegejuicht. Besloten werd den credietgever dank te brengen voor de te gemoetkoming. Voorts werd besloten met den geldschieter in overleg te treden om de jaarlijksche aflossing op de leening te ver lagen. Tot Poldermeester werd herkozen de heer Th. Zwetsloot met algemeene stem men. De gekozene was aan de beurt van periodieke aftreding. Het stembureau be stond uit de heeren W. Warnaar, voorzit ter, B. Beider en J. P. Fuijgrok, leden. Gesloten werd de ingelanden, die nog achterstallige polderlasten schuldig zijn, te doen vervolgen. Na een woord van dank door den voor zitter werd de vergadering gesloten Laren, waar zich hij de opnamen de vol gende scène afspeelde. Er was n.l. een verzoek binnen gekomen van Loet C. Barnstijn's Film Productie om toestemming voor drie acteurs om zich 's morgens omstreeks 11 uur een tijd, die hiervoor beslist niet de gebruikelijke is in beschonken toestand zingend door de dorpsstraat te mogen bewegen. Vanzelf sprekend was men er op het politiebureau er van overtuigd, dat deze beschonken toestand filmspel zou zijn en dit maakte het makkelijker hiervoor vergunning te verleenen hoewel natuurlijk de geheele po litiemacht opgecommandeerd werd om ge durende de filmopnamen de al te nieuws gierige en belangstellende dorpelingen op een afstand te houden. Heel Laren stond op stelten en de drie vrienden Johan Kaart Jr., Sylvain Poons en Vruys Voorbergh, die met geschminkte gezichten zingende door de straten laveer den, werden bekeken als wilde beesten. ,,'t Mos niet maggen", zei de juffrouw van het type, dat altijd bemerking maakt onder alle omstandigheden en een listeling wist zelfs te vertellen, dat het voor de film was; een conclusie waartoe hij waarschijn lijk gekomen was door de aanwezigheid van enkele camera's. Het bleek ontzettend moeilijk het pu bliek op een afstand te houden en voort durend kwamen belangstellenden in het beeldvlak, die door hun gezichtsuitdrukking een ongewenschtë atmosfeer aan de scène geven. Deze Larensche scène was één van de op namen voor de Hollandsche film van Loet C. Barnstijn's Film Productie „De Familie van mijn Vrouw", waarin, behalve de 3 bo vengenoemde vrienden, optreden: Mary Smithuyzen, Cissy van Bennekom, Gusta Chrispijn, Adolphe Harburger, Loesje Bouwmeester, Tilly PerinBouwmeester en baby Beppie, de eerste Nederlandsche filmbaby. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. DE LUCHTR00VERS VAN HQITIKA. 175. Na een poos wist eerst de vliegenier en toen de be stuurder zich met behulp van het touw omhoog te werken, en niet zoodra stonden ze even uit te blazen van inspanning of een zwerm wilde bijen schenen de haren van Piet voor een korf aan te zien en vielen op zijn hoofd neer. 176. Hfj sloeg in het rond, hep heen en weer maar de wolk bijen bleef om zijn hoofd meevliegen en af en toe kreeg hij een steek op zijn neus, handen, of in de hals. Hij brulde van pijn en woede, terwijl zijn gezicht leelijk begon te zwellen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10