5PORT 5PEL DUITSCHLAND WINT VAN NEDERLAND MET 3-2 MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BlA/0ErG3EL DANK ZIJ EEN FOUTIEVE BESLIS SING VAN DEN SCHEIDSRECHTER De groote slag is gestreden en Duitsch- Jand heeft gewonnen, maar zonder over drijving mogen we zeggen, dat het een Pyrrhus-overwinning was. Immers zij dankten het uiteindelijk resultaat aan de minder juiste leiding van den scheids rechter, die twee buitenspelgevallen over't hoofd zag, welke even zooveel doelpunten voor hen opleverden. We willen daarmee echter geenszins zeg gen, dat de Hollanders de overwinning verdiend en, maar zij hadden ongetwij - feld kunnen winnen. Zelfs ondanks het slechte spel der Oranje- spelers in de eerste helft, want toen leek hun spel nergens naar. Er was niets meer over van dat beroemde Nederlandsche on overwinnelijke elftal, dat reeds zoovele mooie overwinningen in de paar laatste jaren had bevochten. Had Smit in die eer ste helft niet gewerkt voor twee, ja, voor drie, dan zou Nederland met dikke cijfers hebben verloren. In die eerste periode speelden de Duit- schers een ongelooflijk fraai, technisch spel, waarop de onzen geen oogenblik vat kon den krijgen- Dat dit alleen te wijten was aan den tegenslag van een 2O-achterstand in enkele minuten, wil er bij ons niet in. Er lag een te groote matheid over het Hol- landsche spel en de fouten, vooral der Hol- landsche verdediging, waren te talrijk om met succes een goed tegenspel te ver wachten. In de tweede helft ging het geheel an ders. Toen speelde het Hollandsche elftal dat bekende, onberekende spel, waardoor de Duitschers het grootste gedeelte van dezen speeltijd hoegenaamd niets hadden in te brengen en dan ook slechts lijdelijk moesten toezien, dat hun voorsprong teloor ging door twee fraaie Hollandsche doel punten, gemaakt na keurige aanvallen. Intusschen bracht het einde 'n groote teleurstelling, doordat 'n geheid buitenspel- doelpunt door den scheidsrechter als geldig werd toegekendnadat hij eerst zicht baar op buitenspel had gedbeld. Het spel is verloren, maar wij hebben de overtuiging, dat het 'n goede les is ge weest voor de Hollanders om in de komen de wedstrijden beter aan te pakken. DE WEDSTRIJD Ja, we behoeven het niet te zeggen, dat het vol was, tjokvol. Alleen was het op merkelijk, dat zoovele bezoekers zoo laat kwamen. Zij wisten toch niét van tevoren, dat de Statdionklok tien minuten achter ging en het spel dus tien minuten te laat aanving? En intusschen stroomden 'de be zoekers ook in den aanvang nog binnen! Het begin, het voorspel eigenlijk van dezen wedstrijd, was imponeerend. De volksliederen-kwestie had wel aanstekelijk gewerkt. In tegenstelling met anders kwamen de Hollanders onmiddellijk na de Duitsche spelers het Stadion binnen en naast elkaar staande, werden de volksliederen gespeeld en dapper meegezongen. Eerst lieten de Duitschers zich hooren en flink ook en toen het Deutschland-lied ten einde was, zette de muziek onmiddellijk het Wilhel mus in. Zelden zal ons volkslied zoo mas saal zijn meegezongen als thans het geval was. Intusschen werd door het onmiddel lijk op elkaar doen volgen der voksliede- ren heel tactisch voorkomen, dat het Duit sche publiek het Horst Wessellied zou aanheffen Dan de toss, Duitschland won en koos den schuin over het veld staanden wind mee, waarna de elftallen zich als volgt vol ledig opstelden: N ederland Halle Van Diepenbeek Van Run B. Paauwe Anderiessen Van Heel Wels .Vente Bakhuys Smit Van Gelder Kob ierski Léhner Rohroedder Cohnen Hohmann Zielinski Munzenbeirg Gramlich Busch Stührck Buchloh Duitschland Bakhuys trapt af, maar de Duitschers nemen den aanval dadelijk over en geven al spoedig blijk er zin ijl te hebben. Even wordt de bal geretourneerd, eenig mid denveldspel volgt en als van Run 'n aanval onderbreekt, maar slecht plaatst, zijn de gasten onmiddellijk weer terug, Hohmann zet uitstekend door en als Diepenbeek aar zelt met aanvallen, lost de Duitscher een schot langs den grond en de bal verdwijnt in den uitersten hoek (01). Er is dan nog slechts enkele minuten gespeeld en dit onverwachte succes doet een geweldig ap plaus losbarsten in de Duitsche hoeken der tribunes. De Hollandsche verdediging is de oude niet, beide backs zijn onzeker en wei nig trapvast, de middenlinie, vooral Ande riessen werkt ook niet zooals het be hoort. Toch 'n goede aanval van Wels, even later 'n schot van Smit, maar de kee per is reeds uitgeloopen en hij schiet pal tegen hem aan, waarna de bal corner gaat. Deze levert niets op. De Duitschers zitten er danig op, de bal gaat van voet tot voet, de Hollanders krijgen geen kans en als het leer bij 'n nieuwen aanval bij Kobierski in buitenspel-positie komt, loopt deze door en zonder dat v. Diepenbeek het hem ver hindert, schiet hij in.... goal, want de scheidsrechter had het buitenspel niet ge zien (02). Daverende toejuichingen op de „Duitsche tribunes" en stilte bij de HollandersJa, 't zat niet mee en het vervolg leverde nog niet veel hoop op be ter, want na die fatale eerste tien minuten leek het, of de Hollanders reeds geslagen waren. Zij konden geen vat op het Duit sche spel krijgen, Münzenberg, de spil, verzette bergen werk en stuwde telkens ten aanval op, terwijl" de voorhoede-spelers zich geheel gaven en door hun buitenge wone snelheid een voortdurend gevaar op leverden voor de Hollandsche veste. Vente probeert het eens met een ver schot, doch Buchloh is op zijn post en vangt het leer in den hoek. Het keurig veldspel der Duit schers houdt ban en alleen Smit stelt daar een voldoende enthousiast spel tegenover. Hij zwoegt geweldig, zelfs geheel op den rechtervleugel, waar Vente en ook Wèls tegenvallen, hoewel zij in Zielinski een las- tigen tegenstander hebben. 'n Gevaarlijk moment beleeft het Hol landsche doel weer, als deze halfspeler uit een vrijen trap van de zijlijn op doel schiet en de bal via Halle's handen boven zijn hoofd verdwijntgelukkig voor het doel langs. Eerst na 25 minuten volgt de eerste vin nige Hollandsche aanval met als resultaat een bekogeling van het Duitsche doel, wel ke eindigt door naast schieten van Bak huys. Zielinski blijkt dan geblesseerd en valt uit. Hij wordt door den rechtshalf Gramlich vervangen, terwijl dezes plaats wordt ingenomen door Janes. De Hollanders komen er even beter in, Smit krijgt 'n kans, doch hij kan deze niet voldoende benutten. Even later 'n uitstekende Oranje-aanval, Backhuys staat klaar om den bal van Smit te ontvangen ende scheidsrech ter geeft 'n vrijen trap voor Holland, het geen evenwel meer nadeel dan voordeel oplevei't. Conen lost bij een Duitschen aanval 'n geweldigen knal, maar de bal gaat naast, v. Heel komt dan opzetten. Hij toont weer eens zijn kunnen, passeert twee, drie te genstanders, zet keurig voor en er ons- staat 'n gekop voor het Duitsche doel, het geen tot gevolg heeft, dat Smit en Vente op den grond terecht komen. Smit blijft 't langst liggen en juist voor het doel, zoodat even gestopt wordt. Intusschen blijkt hy er beter te zijn afgekomen dan Vente, die het veld verlaat en wordt vervangen door den R.F.C.'er Drok. Deze weet een corner te forceeren, doch hieruit wordt naastge- kopt. Nog even 'n Hollandsche poging en dan is het rusten. In die pauze wordt er gewikt en gewo gen. De algemeene indruk is, dat Holland nog niet verloren heeft, indien de spelers maar even hun ouden roem terugvinden... De tweede helft. Zoo wordt met nieuwen moed aan de tweede helft begonnen, maar de eerste resultaten zijn weer talrijke outballen. Wels schiet dan weer naast, maar als er ongeveer vier minuten is gespeeld, wordt 'n nieuwe Hollandsche aanval opgezet, v. Gelder en Bakhuys spelen keurig samen en als de linksbuiten den' bal voorzet schiet Bakhuys fraai in (12). De achterstand is dus verkleind en ge weldige toejuichingen van de Hollanders zijn er het gevolg van. De goede geest wordt over hen weer vaardig. Zij zijn de ouden weer en fanatiek zitten zij op den bal. Dadelijk wordt weer een corner ge forceerd, maar Drok bewerkt het leer met de hand. Het enthousiasme van het publiek schijnt wonderen te doen, want de Hollan ders zijn nu beslist de baas en uit 'n aan val van den linkervleugel heeft Smit, on danks hij sterk gehinderd wordt, eveneens succes (22). Dit resultaat werkt als 'n orkaan. Heel het Nederlandsche publiek juicht als één man en hieraan scheen geen eind te zullen komen. Telkens en telkens weer laaide de geest drift op en telkens ook weer dringen de Oranje-spelers onweerstaanbaar naar vo ren. De techniek was door het enthousias me weer opgevoerd, de bal ging van voet tot voet, thans geen missers, thans geen fa- Iers, de linies sloten weer als vanouds in elkaar en v. Heel vooral was de telkens stuwende kracht, die tot nieuwe aanvallen leidde en had de voorhoede op oude kracht gespeeld, dan ware 'n zekere over winning het resultaat geworden. Evenwel Bakhuys werd zwaar geschaduwd en kreeg nagenoeg geen kans om z'n spel te ont plooien, Drok presteerde weinig en Wels was ongevaarlijk, zoodat men hem ten slotte zelfs wel ongedekt liet. Voeg daarbij het feit, dat de Duitschers twee voorhoede spelers in de verdediging terugtrokken en men begrijpt voor welk 'n moeilijke opgave het Ned. elftal toen stond. De spanning is evenwel teruggekeerd, in het veld en bij de supporters. Nog steeds stijgt het spel niet tot groote hoogte, maar het is zeer snel, het tempo is hoog opge voerd en afwisselend verkeeren beide doe len in gevaar. Verscheidene Nederlandsche spelers zijn er nu veel beter in dan voor de rust. Vooral is dat te zeggen van Ande riessen en Bas Pauwe. De eerste verricht weer zijn destructieve werk en met suc ces! Pauwe heeft veel meer vat op het spel van Kobierski en kan zich nu ook aan zijn opbouwende taak wijden. Van Gelder lost een keurig schot uit moeilijke positie, Buchloh stompt het veld in en Drok schiet wederom in, maar juist naast. Zoo is het eerste half uur van de tweede helft voorbijgegaan. Men voelt, dat wie thans een doelpunt maakt, den wedstrijd gewonnen heeft. Twee prachtschoten van rechts worden keurig door Halle gekeerd, die met veel meer zelfvertrouwen staat te verdedigen dan in de eerste helft. Als Wels een bal maar half raakt be landt de zeer effectvolle bal juist tegen de kruising van lat en paal. De terugspringen de bal wordt door Busch maar tot hoek schop geschoten. Maar deze derde hoek schop voor Nederland na de rust levert niets op. De tegenaanvallen van Duitschland blij ven een uiterst gevaarlijk karakter dragen. Nu is het Lehner weer, die enorm snel naar voren komt, naar binnen loopt en een pracht schot lost, dat Halle vallende tot hoekschop verwerkt. Eert fraaie safe van den Deventenaar. Hoe Duitschland wint. Halle is prachtig op dreef, twee magnifie ke schoten van Lehner houdt hij er weer prachtig uit. Twee hoekschoppen op het Nederlandsche doel Duitschland is nu weer iets sterker leveren ook al geen succes op, al ontstaan er enkele gevaarlijke momenten voor Halle's doel. Er zyn nog ruim vijf minuten te spelen. Een Holland sche aanval wordt onderbroken. Conen krijgt het leder en plaatst naar den zuiver in buitenspelpositie staanden Lehner. Scheidsrechter Ohlson maakt een bewe ging of hij wil affluiten en ook de Hol landsche verdediging blijft staan. De Duitschers spelen door en voordat men het weet heeft Lehner den bal ach ter Halle gewerkt. Nog meent een elk, dat scheidsrechter Ohlson voor buitenspel heeft gefloten voor niemand is het ge luid van een fluitje in den storm van en thousiasme en aanmoedigingen zooals die in het laatste kwartier van den wedstrijd uit bijkans 40.000 kelen opklonken te hoo ren maar dan wijst de Zweed naar het midden en, geeft doelpunt (23). Wij meenen, dat de scheidsrechter hier zelf even aarzelde, hetgeen ons overigens ook opviel uit zijn houding. Want met de eene hand wees hij naar de plek, waar het offsidegeval was geweest en even later met de andere hand naar het midden voor doel punt. Bovendien leek ons het buitenspel-staan van Lehner buiten kijf, zoodat deze beslis sing O-i. zeer aanvechtbaar is geweest. Hoe het ook zij, enkele minuten voor het einde heeft Duitschland zijn derde doel punt gemaakt en hierna zakt het spel van de geheel Nederlandsche ploeg volkomen ineen. Van Run raakt gebleseerd en hinkt ver der nog maar. een beetje mee. Drok is al lang niet meer fit en kan nauwelijks voor uitkomen. Hij speelt op de middenvoor- plaats, terwijl Bakhuys op de rechtsbin nenplaats is verhuisd. De laatste momenten zijn duidelijk voor de Düitschers, maar dank zij het kranig keepen van Halle en het slechte schieten der Duitschers blijft de stand verder onge wijzigd. En als Ohlson tenslotte het einde aankondigt heeft Duitschland met 32 ge- Hoe er gespeeld is. Duitschland heeft de overwinning wel licht verdiend, al was het maar door zijn vooral in de eerste helft veel betere spel. Maar aan den anderen kant kunnen wij deze ontmoeting geen „grooten" wedstrijd noemen, daarvoor heeft het sj5el zoowel van Nederlandsche maar zeker ook van Duitsche zijde teleurgesteld. Was de wedstrijd dus verre van fraai, spanning zat er in de eerste helft ook al niet, maar toen de Oranjehemden in de tweede helft kort achter elkaar twee fraaie doelpunten scoorden en de stand plotseling weer gelijk was geworden, hing er in eens weer die nerveuse spanning en sfeer in het veld en onder de toeschouwers, zonder dat toen het spel ook maar één mo ment tot internationale hoogte steeg. Daar voor ontbrak er, en nu vooral ook bij de Duitschers, veel te veel aan. De techniek van de Duitschers was uit stekend. Him stoppen van den bal, het af geven naar den medespeler, hun koppen, hun schieten, het was alles prachtig in orde. Wat dat betreft waren, vooral toen de machine gesmeerd liep, niet veel zwak ke punten in het Duitsche team te ontdek ken. Maar wat vooral opviel was het tem po, waarmede, een en ander werd uitge voerd. In dat tempo nu schoten onze land- génooten in de eerste helft volkomen te kort en daardoor leek het, of onze spelers van het bekende kastje naar het muurtje liepen. In de eerste helft heeft men geen spoor van tacticsh tegenspel der onzen kunnen ontdekken. Over het Duitsche systeem was veel geschreven en gezegd en herhaaldelijk is dat in verscheidene artikelen in Neder land tot uiting gekomen. De KNVB.-be- stuurderen hadden het Duitsche systeem gezien en bestudeerd en men mocht toch verwachten, dat de kwestie der tactiek door de Technische Commissie met de spe lers behandeld- zou zijn. Welnu, het Neder- landsch elftal was in de eerste helft to taal uit vorm. Er zat geen verband tus- schen de linies, elke poging stond los van de ander en inderdaad, het team hing als los zand aan elkaar. Dat in de eerste helft Duitschland niet nog meer doelpunten heeft gescoord is waarschijnlijk te danken aan de opvatting der Duitschers, dat zij zoo'n tegenpartij wel konden hebben. We kregen op een gegeven moment den indruk, dat het Nederlandsche elftal in het veld was geko men met de gedachte, dat men het juiste tegenspel bij voorbaat tegen het Duitsche systeem niet kende. En dat het juiste tegenspel gevonden moest worden in de aloude wapens van het Holandsche voetbal, n.l. enthousiasme, tempo en open spel, dat vermocht men in de tweede helft pas te ontdekken. Maar toen was de stand dan ook binnen de tien minuten gelijk. Van de Hollandsche spelers vonden we Smit voortdurend den beste. Hij werkte den geheelen wedstrijd. Na de rust blonk v. Heel uit, terwijl Anderiessen en Pauwe toen ook stukken beter waren. De beide backs krijgen 'n onvoldoende, Halle werk te verdienstelijk. Noemden we Smit reeds als den besten speler, dan was hij ook de uitblinker in de voorhoede. Na hem kwam v. Gelder, Bakhuys kon door stevige be waking niet veel uitrichten, de rechter vleugel VenteWels en daarna Drok Wels was zwak. Bij de Duitschers viel de snelle voor hoede bijzonder op. De midhalf Münzen berg heeft bergen werk verzet. De verde diging was uitstekend, maar speelde zoo nu en dan wat erg hard. Jammer, dat scheidsrechter Ohlson door 'n foutieve beslissing zulk 'n verkeerd wed strijd-beeld in het eindresultaat vastlegde. De stand is thans: Nederland 14 5 5 4 3129 15 Duitschland 14 4 5 5 2931 13 BEKENDE SCHEIDSRECHTERS OVER „HET" DOELPUNT „Daarover kan geen verschil van meening bestaan!" De „Vooruit schrijft: Wij hebben eenige bekende scheidsrechters hun meening ge vraagd over het derde Duitsche doelpunt, dat naar onze en de opinie van duizenden uit buitenspel-positie was gescoord. De eerste, wien wij vróegen, was den bekenden Duitschen internationalen scheidsrechter dr. Bauwens, die echter hoffelijk vroeg het antwoord schuldig te mogen blijven, omdat hij voorzitter van de spelregel-commissie der F.I.F.A. is en daarom liever geein oordeel uitsprak. Doch uit het gesprek, dat hij daarop met scheids rechters Mutters vervolgde, bleek ons over duidelijk, dat ook hij van meening was, dat Ohlson hier een grove fout gemaakt had. De heer Muitters zei ons woordelijk: „Er was geen twijfel mogelijk, het was een bui tenspel-doelpunt. Het is mij onverklaar baar, dat dit Ohlson ontgaan is!" Scheidsrechter Van Welsenes, die voor Holland in dezen wedstrijd als grensrech ter optrad, verklaarde in gelijken zin en even positief. „Ohlson heeft trouwens vele fouten gemaakt dezen middag", zeide hij ons verder. „Ik heb gedaan wat ik kon en er hem door te vladen on ^achten te wijzen, doch hij lette nauwelijks op zijn grensrechters". ITALIË—FRANKRIJK 2—1 Voor 30.000 toeschouwers vond gisteren te Rome de landenwedstrijd ItaliëFrank rijk plaats, welke door de Italianen met 2 1 gewonnen werd. Meazza scoorde direct na den aanvang het eerste punt, hetwelk na een kwartier door een tweede gevolgd werd. Tien minuten voor de rust scoorde Keiler tegen. Met 21 kwam de pauze. In de tweede helft weerd niet meer ge scoord, zoodat Italië een kleine overwin ning behaalde. De leiding was in handen van den Belg Baert. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De zesde bekerronde. Zaterdag waren voor de zesde ronde van de .Engelsche Cup acht wedstrijden vastge steld, waarvan één geen doorgang kon vin den, daar het terrein voor de ontmoeting Blackburn RoversBirmingham dermate slecht was, dat voetbal hierop onmogelijk was. Over het algemeen verkeerden de ter reinen in slechte conditie, hetgeen niet be hoeft te verwonderen als men den zwaren regeval der laatste dagen in aanmerking neemt. De resultaten voor de zesde ronde lui den: Norwich CitySheffield Wednesday 01 StockportWestbr. Albion 05 EvertonDerby County 3U Brisol CityPreston Northend 00 Reading—Arsenal 01 Nottingham ForestBurnley 00 Tottenh. HotspurBolton Wand. 11 De Leaguewedstrijden. De resultaten van de Zaterdag gespeelde Leaguewedstrijden luidden voor de eerste afdeeling: Aston VillaGrimsby Town 32 MiddlesboroughSunderland 00 Wolverh. Wand.Huddersf. Town 2—3 De Politie-competitie. Morgenmiddag 2 uur speelt op 't N. B. L. O.-terrein L. P. S. V. I—Delft. Beide ploe gen strijden om de bovenste plaats in hun afdeeling. Delft heeft nog niets verloren. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. H.B.C. BIJNA KAMPIOEN. Ondanks er gisteren wel weer terreinen zijn afgekeurd, zijn we toch iets opgescho ten. HBC won op het nippertje van Spar taan, doch mede doordat Graaf Willem SJ.C. met 31 versloeg heeft H.B.C. nog twee punten noodig om kampioen te zijn. DHL en TYBB verloren beide, zoodat de stand nu is: HBC 15 12 2 1 59—29 26 Santpoort 15 7 4 4 3919 18 Gt. Willem 13 8 1 4 3427 17 Leonidas 13 5 3 5 2526 13 S. J. C. 15 5 3 7 33—46 13 G. D. A. 15 6 1 8 21—31 13 Onze Gez. 14 5 2 7 2928 12 Spartaan 12 5 1 6 33—29 11 D. H. L. 12 3 2 7 33—38 8 T. Y. B. B. 14 3 1 10 30—54 7 Van de rest valt weinig te zeggen. ADO won met 30 van Geel Wit en DONK— Oliveo leverde een puntloos gelyk spel op. De uitslagen. Zuid le kL: KNVRKONS 4—2; RK WLSitt Boys 13. Zuid H le kL: RKTW—Brabantia 1—2. WestI lekL: WilskrachtVTC 21; SDO—HMS 4—0; WZ—EMM 3—0. West II le kL: LeonidasDHL 31; TYBB—GD A 2—3; Spartaan—HBC 3—4; Gr. WillemSJC 3—1. West 2e kL A: ADO—Geel Wit 3— LeidenVVE terr. af gek. West 2e kl. B.: DONK—Oliveo 0—0. GRAAT WILLEM—SJ.C. 3—1. Een goede kans om hun positie te verbe teren, hebben de SJC-ers gisteren voortbij laten gaan en weer hebben de Grafelijken over hen gezegevierd, een resultaat'het welk niet noodig was geweest als er meer spirit, meer ausdauer in het spel der Noord- wij'kers was gelegd. Als S.J.C. den toss wint, kiest zij voor den wind te spelen, welke stond van doel tot doel. Dit voordeel kwam echter niet tot uiting, doordat de straffe wind alle bere kening van het spel wegnam. De thuisclub had iets meer vat op het spel en als de Wolf, na een kwartier spelen de bal met de hand neerstoot en onhoudbaar inkogelt is het 10. Met wind mee komt SJ.C. wel telkens in den aanval, doch voor het doel wordt veelal te lang getalmd, waardoor de tegenpartij telkens gelegenheid krijgt tij dig in te grijpen. Vos begint het nog te pro- beeren met verre schoten, waardoor wel een enkele kans geschapen wordt, doch ook geen resultaat oplevert en rust gaat in met 10 voor Gr. Willem. Na de rust ontplooit S.J.C. tegen wind een stukken beter spel en reeds na vijf mi nuten spelen weet Ruigrok den keeper on houdbaar te passeeren (11). Het spel blijft nu afwisselend en bij een goeden SJ.C.-aanval had een kopbal van Ruigrok beter lot verdiend. Nog 10 minuten zijn te spelen aLs Gr. Willem begint op te dringen, waarbij de S.J.C.-ers zich te veel terug trekken, zoodat een zwire druk op hun doel wordt uitgeoefend, met het resultaat, dat de gastheeren een doelpuntje weten in te zetten, o.i. echter in buitenspelpositie. (21). In de laatste minuten profiteerden de Grafelijke heeren nog van een slecht wegwerken van den bal door de S .J.C.-ver- dediging en bevestigden hun overwinning door het 3e goaltje in te zetten. (31). Hierna brak direct einde aan. Tet tweede elftal speelde een thuiswed strijd tegen Leiden II, het vriendelijke onthaal bestond hierin, dat de Leidenaars met een 52 nederlaag naar huis toe wer den gezonden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6