BUITENLAND BINNENLAND MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 BELGIE. KONING ALBERTS TRAGISCHE DOOD. Herdenking op den eersten verjaardag. In geheel België is gisteren het feit her dacht, dat juist een jaar geleden koning Albert van België op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. De crypte te Laeken, waar koning Albert zijn laatste rustplaats heeft gevonden, was den gehee- len dag het middelpunt der belangstelling. Vier generaals hebben de eerewacht bij het graf betrokken. Vroeg in den ochtend herdachten de leden der koninklijke familie den overleden vorst. Na de H. Mis defileerden tal van de putaties langs het graf, o.w. vertegenwoor digers van hooge regeeringsinstanties. De bisschop van Namen heeft te Marche les Dames een herdenkingsmis gecelebreerd op de plaats, waar het ongeluk plaats vond. Reeds Zaterdag was koning Leopold m met zijn zuster, Marie José, op deze plaats, welke thans „de rots van den koning" heet. DUITSCHLAND. HET DU1TSCHE ANTWOORD. Vandaag diplomatieke besprekingen. In goed onderrichte Fransche kringen noemt men het waarschijnlijk, dat de reeds Vrijdag aangekondigde Fransch-Engelsche gedachtenwisseling, die door het Duitsche antwoord op de denkbeelden van Londen noodzakelijk geworden is, heden Maandag langs diplomatieken weg een aanvang nemen, Enger contact tusschen Frankrijk en Engeland zal echter, naar verluidt, eerst in den Franschen ministerraad van a.s. Dinsdag volgen, nadat de beide regeerin gen het met zich zelf eens geworden zijn over hun houding tegenover het Duitsche memorandum. In verband daarmee kon digt men aan, dat de ministerraad zich Dinsdag uitsluitend met het Duitsche ant woord zal bezig houden. Als algemeene, zoowel te Parijs als te Londen, overheerschende meening spreekt men in goed onderrichte kringen de ver wachting uit, dat de nieuwe Fransch-Engel sche gedachtenwisseling tot een nieuwe mededeeüng aan Berlijn zal leiden. Eerst dan, en misschien eerst, nadat het Duitsche antwoord daarop bekend zal zijn, kan de Engelsche regeering eraan denken, in „af zonderlijke onderhandelingen" met de Duit sche regeering te treden. Wat men in Genève denkt. In internationale kringen te Genève twijfelt men eraan, of het Duitsche ant woord de gewenschte ontspanning teweèg kan brengen. Men meent, dat de onnauw keurige, onvolledige, in wezen uitstellende tekst, moeilijke, langdurige onderhandelin gen zal uitlokken. OPHITSENDE REDE VAN BAUER. De schoolstrijd in Beieren. De Vrijdag te München gehouden verga dering der nationaal-socialistische „school gemeente" is de grootste tot dusver gehou den manifestatie geworden in den sinds eenigen tijd tegen de Katholieken ontke tenden schoolstrijd. Op dezelfde plaats, waar Hitier destijds zijn partijprogram uiteenzette, stonden nu 15.000 menschen te luisteren naar een rede van Josef Bauer, den directeur der ge meentescholen. Fel voer Bauer tegen de Katholieken uit, die hij de voornaamste vijanden noemde van de nationaal-socialistische wereldbe schouwing. ,Hun houding in den schoolstrijd heeft een toestand geschapen, welke herinnert aan perioden van den felsten strijd om de macht", aldus Bauer. Verschillende opmerkingen in de predi katie van kardinaal Faulhaber van den vo- rigen Zondag, noemde hij onwaar en un fair. „Een dergelijke predikant moest aan de geheime politie worden overgeleverd!" Deze woorden van den directeur der ge meentescholen werden door de duizenden nazi-luisteraars met luid applaus begroet. Vervolgens gaf Bauer nog lucht aan zijn verontwaardiging over de demonstraties, welke in München na de predikatie van kardinaal Faulhaber ten gunste van ex- kroonprins Rupprecht van Beieren voor de St. Michaelkerk hadden plaatsgevonden. „Dit is wel de meest ergerlijke reactie", riep hij uit, „en de Katholieken hebben daardoor opnieuw de diepe kloof aange toond, welke kerk en staat hier van.elkan der scheidt". Bij deze en verdere soortgelijke aanval len van Bauer op de Katholieken onthiel den zich slechts tien a twintig procent der toehoorders van bijvalsbetuigingen, echter protesteeren deden ook deze tien a twintig procent niet. RIJKSBISSCHOP MUELLER LIJDT NEDERLAAG. Zijn maatregelen tegen de landskerk HessenKassei onwettig verklaard. De leiding der landskerk Hessen-Kassei, welke eenige maanden geleden tengevolge van de inlijvingsmaatregelen van rijksbis schop dr. Mueller met behulp van de po litie uit haar ambtsgebouw was gezet, heeft bij het landsgerecht van Kassei een aan klacht naar aanleiding hiez*van ingediend en ontruiming van het gebouw der lands kerk door het nieuwe kerkbestuur ge- eischt. De landsrechtbank van Kassei heeft Za terdag in deze zaak vonnis gewezen en den eisch van de landskerk ingewilligd, daar de maatregelen van rijksbisschop Mueller volkomen in strijd waren geweest met de wet. I Het vonnis heeft hier groot opzien ge- I baard. ITALIË. TROEPEN NAAR AFRIKA. Drie bataljons zullen vertrekken. Officieel wordt medegedeeld dat twee bataljons der fascistische militie, ter sterk te van ongeveer 3000 man, Zaterdagmiddag uit Rome naar Messina zijn vertrokken om naar Italiaansch Oost-Afrika te worden verscheept. Voor het vertrek heeft Mussolini, verge zeld door den chef van den generalen staf der fascistische militie, generaal Taruzzi, de bataljons geïnspecteerd en ze kort toe gesproken. Tezelfdertijd inspecteerde de Kroonprins in Napels een ander bataljon der fascisti sche militie, dat eveneens de reis naar Ita liaansch Oost-Afrika zal ondernemen. RUSLAND. EXAMEN OVERMAKEN! Spoorwegbeambten kennen de reglementen niet. Het Russische volkscommissariaat voor verkeerswezen heeft alle politieke afdee- lingen der spoorwegen strenge instructies gegeven tot het bestrijden van spoorwegon gelukken, die in de Sovjetunie herhaalde lijk zijn voorgekomen. De spoorwegonge lukken eischten tot nog toe van 1 Januari tot 15 Februari van dit jaar reeds 70 men schen aan dooden en 100 aan gewonden. Voorts moesten vele wagons en locomotie ven wegens beschadiging uit het verkeer worden genomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat 70 pet. der ongelukken moet worden toege- schre en aan gebrek aan discipline en ver antwoordelijkheidsgevoel, gedeeltelijk ook aan slechte bekendheid met de reglemen ten. De politieke afdeelingen hebben op dracht gekregen, speciale proeven te doen bij de dienstdoende beambten om vast te stellen, in fy>everre zij in aanmerking ko men bij de spoorwegen te blijven. De be ambten, die de proef niet doorstaan, zullen onverwijld worden ontslagen. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Droevige cijfers. Volgens de statistieken, die Mgr. Ruiz, de Apostolische Delegaat van Mexicp heeft opgemerkt, verkeeren thans ongeveer 7.000.000 katholieken in Mexixco in de on mogelijkheid om hun godsdienstplichten te vervullen. In 14 staten is geen enkele priester meer aanwezig; in drie Staten mogen nog slechts twee priesters zorgen voor de geestelijke behoeften van 493.500 katholieken; in de overige Staten zijn 333 geestelijken op een bevolking van 15.012.573 zielen. In velschillende staten, onder andere in Nuevo Leon, Michoacan en elders hebben de plaatselijke autoriteiten de officieele er kenning van talrijke priesters eigenmachtig ingetrokken. In Nuevo Leon heeft de Gou verneur 8 priesters gediskwalificeerd, zoo dat hun aantal thans tot 20 is gedaald. Voor den staat Oaxaca zijn geen betrouw bare cijfers te verkrijgen; maar hoogst waarschijnlijk is de laatste priester daar reeds lang verdreven. Mgr. José Numez y Zarate, de Aartsbis schop van Oaxaca, de eenige katholieke priester in de hoofdstad van dien staat, werd in November jl. gedwongen zijn bis schopsstad te verlaten en zich te vestigen in Mexico City. BUITENLANDSCHE BERICHTEN JURYLID VERTELT VAN HAUPTMANN-PROCES. Lindbergh's getuigenis gaf den doorslag. Hoe de jury tot haar besluit is gekomen, dat Bruno Richard Hauptmann schuldig is aan den moord op de baby van kolonel Lindbergh, werd Zaterdag medegedeeld door rar. Howard Biggs, een der juryle den, die tevens een uiteenzetting gaf van de punten in de getuigen-verklaringen, die den meesten indruk op de jury maakten. „Het was de getuigenis van kolonel Lind bergh en mevrouw Lindbergh", aldus Biggs, „die allen twijfel wegnam, dien wij nog gekoesterd mochten hebben. Iemand van kolonel Lindbergh's positie zou geen reden gehad hebben Hauptmann te herken nen, indien hij niet zeker van zijn zaak was: Wij twijfelden dan ook' geen oogen- blik aan de verklaring van Lindbergh, dat hij de stem van Hauptmann had herkend. Ook de verklaringen van de hout-des kundigen omtrent de veel besproken lad der werden als uiterst belangrijk be schouwd. Na de eerste paar dagen was de jury er reeds vrij zeker van, dat het proces ten nadeele van Hauptmann zou worden be slist, doch de leden van de jury luisterden nauwlettend naar alle verdere getuigen verklaringen, bereid als zij waren elk oogenblik hun meeningen te wijzigen. Biggs geloofde, dat mr. Reilly zijn best voor de verdediging heeft gedaan, doch hij was van oordeel, dat Reilly een fout maak te door te trachten de schuld op overleden bedienden van Lindbergh te schuiven. Wij zouden misschien geneigd zijn geweest, de getuigenverklaringen van dr. Condon in twijfel te trekken, als zijnde die van een zonderling, wanneer Lindbergh's klaar blijkelijk geloof in zijn oprechtheid ons niet tot andere gedachten had gebracht, al dus Biggs. Omtrent de schoenendoos, waarin DE MARINIERS TE ROTTERDAM TERUG. Groote belangstelling in de stad. Koninklijke hulde aan kapitein de Bruyne. Zaterdagavond zijn de mariniers, die dienst hebben gedaan in het Saargebied, aan het Maasstation aangekomen. De be langstelling in en buiten het station was zeer groot. Velen hadden zich naar deze buurt begeven om'van de aankomst getuige te zijn, hoewel het slechte weer er niet zeer toe bijdroeg, het verblijf op straat tot een genoegen te maken. De extra-trein, die de mariniers in hun land terugbracht, arriveerde te 20.20 aan het Maas-station. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de generaal-majoor der mari niers b. d. J. C. J. B. A. De Josselin de Jong, res. overste H. C. van Capelle, de garnizoens-commandant overste Motke, de hoofdcommissaris van politie mr. van Eint- hoven en de commandant der mariniers, kol. C. J. A. Dorren. Onder hoera-geroep reed de trein de overkapping binnen. De commandant der mariniers voor het Saargebied, kap. M. R. de Bruyne, meldde daarna de troep aan kol. Dorren. Met de Nederlanders waren meegekomen captain Moore, een Engelsch- man, die verbindingsofficier is geweest tusschen kap. de Bruyne en den comman dant der internationale Saartroepen. Hij is op weg naar Engeland en heeft er prijs op gesteld, de reis gedeeltelijk met zijn Ne derlandsche wapenbroeders te maken. Toen de mariniers in volmaakte orde wa ren uitgestapt, stelden zij zich op het per ron op, waar ter begroeting een eere-com- pagnie mariniers aanwezig was, welke het corpsvaandel had meegebracht. Nadat aan dit vaandel de eerbewijzen waren gebracht en het Wilhelmus was gespeeld, heette kol. Dorren zijn manschappen in een korte toe spraak welkom in het vaderland. Hij wenschte hun geluk met de eervolle wijze, waarop zij in den vreemde hun taak heb ben vervuld. Daarna marcheerde de troep, voorafge gaan door tamboers en pijpers, en omstuwd door honderden, naar de kazerne, in een hevige stortbui. Langs den weg, dien de mariniers volgden, hadden zich talloozen opgesteld. Op de binnenplaats der marinierskazer ne werd vervolgens aangetreden. Daar wa ren de autoriteiten aanwezig en ook vice- admiraal J. de Graaff, namens den minis ter van Defensie. Vice-admiraal de Graaff hield een toespraak, waarin hij de mari niers ook namens den minister welkom heette. De minister, die getuige is geweest van het vertrek der mariniers, had ook gaarne bij hun terugkeer te R'dam aanwe zig willen zijn, maar de omstandigheden hadden dat verhinderd. In het Engelsch sprak hy daarna tot captain Moore, wien hij verzocht, in Engeland te willen mede- deelen, dat de officieren en manschappen van het Nederlandsche contingent er een eer in hebben gesteld, te hebben gestaan onder het oppercommando van een En gelsch officier. Zich vervolgens weer tot de mariniers wendende, zei de vice-admiraal, dat de marine, die in Jan. 1933 veel van haar aan zien had ingeboet, thans veel heeft her wonnen. Hij richtte zich vervolgens meer speciaal tot kap. de Bruyne, en zeide, dat op hem het grootste del der moeilijkheden heeft gerust. De Nederlandsche marine en de weermacht zijn er trotsch op, dat deze officier een der hunnen is. Vice-admiraal De Graaff maakte daarna bekend, dat H. M. de Koningin, die met bijzondere belangstelling de verrichtingen der mariniers heeft gevolgd, kap. de Bruyne heeft willen beloonen door hem te bevor deren tot officier in de Oranje-Nassau- orde met de Zwaarden. Terwijl het vaan del gepresenteerd werd, en de mariniers het geweer presenteerden, spelde spr. het eereteeken op de borst van den kapitein. Hij zeide, dat deze decoratie beschouwd moet worden als een hulde aan de geheele troep en de geheele weermacht. Met een „Leve de Koningin!", waarop drie hoera's volgden, besloot hij zijn rede. Nadat opnieuw het Wilhelmus had weer klonken, werd op de plaats rust gecomman deerd. Vervolgens gingen de manschappen de kazerne binnen. De plechtigheid was geëindigd. Hauptmarm verklaarde het losgeld te heb ben bewaard, zeide Biggs, zich er over ver wonderd te hebben, dat, indien de doos zich in het huis van Hauptmann had bevonden, deze niet door mevrouw Hauptmann was ontdekt. Bovendien was mevrouw Haupt mann plotseling in staat om kleeren te koo- pen, een reis naar Europa te maken, haar betrekking te verlaten en veel geld uit te geven. Het feit, dat Hauptmann zelf, die een zuinig man was geweest, plotseling 400 dollar uitgaf voor een radiotoestel, heeft eveneens de jury bij het vellen van haar oordeel beïnvloed. Morgen zal Hauptmann onder gewapend geleide naar de gevangenis te Trenton wor den overgebracht. Zijn vrouw, die zich op het oogenblik in New York bevindt, heeft een kamer in de buurt van de gevangenis gehuurd. Betty Gow, het Schotsche kindermeisje, vertrekt hedenavond met de „Berengaria" naar Engeland. Gaat dat zien! Een theater-directeur heeft den juryle den in het proces Hauptmann aangeboden, een tournée van twaalf weken door het geheele land met hen te maken, voor een salaris van driehonderd dollar per week. De juryleden hebben het voorstel in over weging genomen, doch tot dusver nog niet definitief geantwoord. Een onderhond met kap. de Bruyne. Na afloop van de officieele ontvangst hadden wij gelegenheid, eenige minuten te spreken met den commandant van de troep, kapitein De Bruyne. Deze vertelde ons, dat de verhouding met de bevolking in het Saargebied uitstekend is geweest. De be volking was zeer vriendelijk, maar intiem contact is er niet geweest, aangezien den mariniers zeer strenge maatregelen voor passagieren waren voorgeschreven. Zoo waren er b.v. slechts twee café's waar zij zich mochten vertoonen, en bovendien was voorgeschreven, dat zij steeds met twee of drie man tezamen moesten zijn. Gemakke lijk hebben de mariniers het dus niet ge had, doch de troep heeft zich uitstekend gehouden. De terugtocht heeft via Frankrijk en België plaats gehad. In Metz stond aan het station een Fransche eerecompagnie opge steld en de militaire commandant van Metz, Guitry was daar aanwezig. Den ma riniers werd hier een lunch aangeboden. Aan het station te Luxemburg, waar de trein 5 minuten oponthoud had, kwam de minister van defensie, mr. Deckers, met zijn adjudant, die op reis was, in den trein, waar hij kapitein De Bruyne en de andere officieren een oogenblik heeft kunnen spreken. In Maastricht stond op het station een muziekcorps opgesteld, dat het Wilhel mus speelde. Verschillende autoriteiten waren hier aanwezig. Zoo is aldus kapitein De Bruyne de terugreis uit het Saarland voor de mari niers een wel zeer bijzondere tocht ge worden, waaraan wij stellig nog zeer lang zullen terugdenken. DEFILé VOOR H. M. DE KONINGIN. Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft hedenochtend te 11 uur op het voorplein van het Paleis Huis ten Bosch het défilé voor H. M. de Koningin plaats gehad van de twee compagniën mariniers en het detachement van de schoolcompag- nie van den motordienst uit Haarlem, die den Nederlandschen veiligheidsdienst heb ben gevormd bij de volksstemming in het Saargebied. De commandant van het korps mariniers, kolonel Dorren en de majoor van Loon van genoemden motordienst waren bij deze plechtigheid aanwezig. De troep stond onder leiding van den kapitein de Bruyne, die ook in het Saar gebied de leiding van de mariniers heeft gehad. Voorts was aanwezig de Engelsche luitenant Moore, die eveneens deel heeft uitgemaakt van den veiligheidsdienst in het Saargebied, als vertegenwoordiger van de Britsche troepen. Mede waren aanwezig de vice-admiraal Bauduin, chef van het Militaire Huis van de Koningin, de generaal-majoor de Jonge van der Haaien, adjudant van H. M. Ter zijde was een ruimte gereserveerd voor ge- noodigde dames en heeren, militaire en ci viele autoriteiten. Het publiek vormde in dichte hagen den achtergrond van dit plechtig gebeuren. Te 11 uur verschenen H. M. de Koningin (die geheel in het wit gekleed was) en II. K. H. Prinses Juliana (die een grijzen bont mantel met witten hoed droeg), vergezeld van eenige leden van de Hofhouding. On middellijk daarna inspecteerde H. M. de keurig opgestelde troepen. De Koningin onderhield zich met verschillende officie ren en vroeg meermalen tijdens deze in spectie inlichtingen aan militairen uit den opgestelden troep. Nadat de inspectie was afgeloopen kwam uit het publiek een herhaald gejuich en geroep: „Leve de Koningin". Met het vaandel voorop hebben de troe pen daarna voor Koningin en de Prinses, die intusschen by den voet van het stand beeld hadden plaats genomen, gedefileerd. Nadat de troepen waren voorbijgetrokken, hief het publiek het Wilhelmus aan. Om streeks half twaalf was de plechtigheid af geloopen. De compagnieën Mariniers en het deta chement van den motordienst hebben ten slotte een marsch door de Residentie on dernomen en zyn daarbij langs het depar tement van Defensie getrokken, waar de secretaris-generaal de heer C. P. van Gin- kel, de chef van den Marinestaf, vice-ad miraal De Graaff, de administrateur mr. dr. R. E. Kramer en de luitenant ter zee 2e kl. Brouwer (de minister van Defensie was uitstedig) het voorbijgaan op het bor des van het departementsgebouw gade sloegen. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Vertrekken Woensdag naar Zwitserland H. M. de Koningin en H. K. TI. Prinses Juliana stellen zich voor op Woensdag 20 dezer voor eenigen tijd naar Zwitserland te gaan. De Prinses is voornemens uiterlijk 12 Maart terug te.keeren, terwijl H. M. de Koningin de Prinses zoo lang gezelschap zal houden, als de werkzaamheden van dc Koningin dit zullen toelaten. BRUGGEN-TOLHEFFING EN SPOORWEGPENSIOENEN. Zeer ongunstig ontvangen. De „Volkskrant" zegt uit goede bron te vernemen, dat zoowel het wetsontwerp be treffende tolheffing op de bruggen als dat tot wijziging van de Pensioenwet voor het Spoorwegpersoneel bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer zoo on gunstig mogelijk is ontvangen. OUD-ZOUAAF OVERLEDEN. Te Blerick is op 91-jarigen leeftijd over leden de oud-zouaaf H. Schell. Hij was on derofficier in het Pauselijk leger. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 DE BEZUINIGINGSPLANNEN DER REGEERING. Er worden geen Raden van Arbeid opgeheven. Naar de a.r. „Rott." uit de beste bron ver neemt, is het bericht omtrent de bezui- ningingsplannen der Regeering dat wij uit de Arbeiderspars overnamen, althans in zooverre onjuist, dat van een plan van op heffing van vijf Raden van_ Arbeid geen sprake is. Dit zou volkomen uit de lucht zijn gegrepen. MECHANISEERING SIGAREN- INDUSTRIE. Het vraagstuk der mechaniseering van de sigarenindustrie is voorwerp van over leg met de minister van Economische Za ken en van Sociale Zaken. Dit is nog niet afgeloopen, zoodat minister Oud op de vraag betreffende de mogelijkheid om op machines voor de sigarenindustrie een hoog invoerrecht te leggen, thans nog geen antwoord kan geven. Tegen uitvoering van het denkbeeld, om het machinale product zwaarder te belas ten dan de handwerksigaren zouden, aldus de minister, groote bezwaren bestaan. PRIJSREGELING KAPPERS- EN PARFUMERIEBEDRIJF. De vereerd ging van fabrikanten, impor teurs, grossiers en agenten in kappersbe- noodigdheden, parfumerieën en aanverwan te artikelen heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waar in zij Z.Exc. verzoekt de noodige stappen te willen doen om uiteindelijk te komen tot een wettelijke prijsregeling van alle merk artikelen in het kappers- en parfumeriebe- drijf. Zij grondt dit verzoek op het feit, dat door het momenteel heerschende prijs- bederf de solvabele kapers- en parfume riezaken en daardoor ook de fabrikanten enz. in moeilijkheden geraken. In een tweede adres verzoekt de vereeni- ging den Minister maatregelen te willen doen treffen, die bevorderen, dat op iede re flacon eau de ecologne, ongeacht het in- houdskwantum, het percentage alcohol wordt aangegeven en den Warenkeurings- ddensit te willen uitnoodigen het alcohol gehalte van goedkoop aangeboden eau de cologne ernstig onder controle te nemen. ECONOMISCHE JAARCIJFERS Een waardevolle verzameling gegevens, die den lezer de gelegenheid biedt zich met een enkelen oogopslag te oriënteeren over allerlei verschijnselen van ons econo misch en sociaal leven, brengt weder, als gewoonlijk, de eerste aflevering van den nieuwen jaargang van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De daarin opgenomen cijferreeksen beslaan over het algemeen een periode van 10 jaren: 19251934. Wij doen daaruit en kele grepen en verwijzen verder naar de cijferverzameling zelf, die ook afzonderlijk wordt verkrijgbaar gesteld, onder boven- staanden titel. DE LOOP DER BEVOLKING Evenals in andere jaren beginnen deze „Economische Jaarcijfers" met enkele ge gevens over den loop der bevolking. Het jaar 1934 vertoont weinig verschil met zijn voorganger, het geboortecijfer (20,7 per 1000 inwoners) is nog iets lager, en zoo doende het laagste, dat in de laatste eeuw in Nederland is voorgekomen. Daar echter ook het sterftecijfer zijn dalend verloop heeft voortgezet en wel in sterker mate dan het geboortecijfer is het geboorte overschot iets grooter geweest dan in 1933. (Ook dit sterftecijfer van 8,4 stelt een laagterecord voor). CIJFERS BETREFFENDE DEN LAND EN TUINBOUW Hierop volgen eenige cijfers betreffende den landbouw. De tarweteelt heeft, onder de stimuleerende maatregelen van de re geering een hooge vlucht genomen: tegen over de 45.000 h.a., die in 1929 met dit ge was beteeld was, stond in het afgeloopen jaar een oppervlatke, die 100.000 h.a. groo ter was. De teelt van rogge en van gerst is ook, tegenover 1933, uitgebreid, maar week niet belangrijk af van het gemiddel de over de afgeloopen tien jaar, de teelt van haver vermindert geleidelijk. De aard appelteelt is te oordeelen naar de be bouwde oppervlakte in 1934 opnieuw sterk ingekrompen, vooral die van consumptie aardappelen (148.000 h.a. - in 1932, 128.000 h..a in 1933, 117.000 h.a. in 1934); de sui kerbietenteelt, na 1930 aanzienlijk beperkt, is sindsdien van beperkten omvang ge bleven. Komen uit de cijfers nopens den aard appelteelt reeds de moeilijkheden tot uiting die het buitenland onzen uitvoer in den weg' legt, niet minder duidelijk spreken deze uit de cijfers nopens den uitvoer van groenten en fruit. Vooral de uitvoer van versche vruchten is in 1934 verminderd: 48 millioen kg. in 1933, 19 millioen kg. in 1934. De belangrijke achteruitgang van den uitvoer van versche groenten is in 1933 tot staan gekomen, in 1930 bedroeg deze 518 millioen kg., in 1933 358 millioen; 1934 gaf een iets hooger cijfer: 365 millioen. Ook de groote vermindering van de slach ting van varkens voor de baconbereiding (966.000 in 1931, 866.000 in 1933, 624.000 in 1934) wijst op uitvoermoeilijkheden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13