VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 BU1TEHLAKDSCKE BERICHTEN. HAUPTMANN'S DOODVONNIS Hij gaat in hooger beroep De directeur van de gevangenis van Flemington heeft bekend gemaakt, dat Hauptmann Zaterdag naar Trenton zal worden overgebracht en daar In de gevan genis zal worden opgesloten in de cel der ter dood veroordeelden. De openbare meening is omtrent het vonnis tegen Hauptmann zeer verdeeld. Aanhangers van Hauptmann hebben, naar eerst thans bekend wordt, na de afkondi ging van het vonnis verscheidene venster ruiten van het gerechtsgebouw ingegooid. De verdediger van Hauptmann, Reilly, heeft verklaard, dat tegenover talrijke uit latingen van bekende persoonlijkheden, die zich tegen Hauptmann hebben gericht, geconstateerd moet worden, dat het vonnis naar zijn meening een der grootste justi- tieele dwalingen vormt die ooit zyn voor gekomen. De juryleden hebben aldus verklaarde Reilly verder talrijke onomstootelijke feiten buiten beschouwing gelaten. De ver dediging is er thans mede bezig talrijke ontwerpen uit te werken om in beroep te kunnen gaan. Ook is een aanvang gemaakt met het bijeenbrengen van een fonds voor het beroep van Hauptmann, daar de ver dediging sterk belemmerd wordt door ge brek aan geldmiddelen. Te Flemington hoort men zeggen, dat nog nooit iemand, die in beroep ging tegen een door rechter Trenchard uitgesproken vonnis, zijn zaak heeft gewonnen. Tren chard is 72 jaar oud en een eminent jurist. Het ministerie van justitie heeft ver klaard, dat president Roosevelt niet het recht heeft gratie te verleenen in het pro ces tegen Hauptmann, aangezien het von nis niet is geveld door een federale instan tie, maar door het gerechtshof van den staat New-Jersey. Hauptmann verliest zijn zelfbeheersching Uit Flemington wordt gemeld, dat Hauptmann, nadat hij kennis had geno men van de uitspraak van de jury en was overgebracht naar zijn cel, den geheélen nacht heen en weer heeft geloopen. Hij rookte aan een stuk door. Hij riep voort durend onschuldig te zijn en hij is door de beslissing van de jury geheel geschokt. Hauptmann heeft op de vraag van jour nalisten of hij eep bekentenis heeft af te leggen verklaard, dat indien zulks het ge val zou zijn, hij deze bekentenis reeds vier maanden geleden zou hebben afgelegd en op die wijze zijn vrouw en kind alle op winding hebben bespaard. Hij bezit geen cent en moet zich verlaten op zijn advo caten en op de openbare meening, om de behandeling in hooger beroep, voor wat de financieele zijde betreft, mogelijk te maken. Vier getuigen zullen wegens meineed worden vervolgd De verdediging van Hauptmann heeft beroep aangeteekend tegen de uitspraak van de jury. Men verwacht, dat de zaak op 14 Mei opnieuw aan de orde zal ko men. De affaire Hauptmann neemt thans een dramatische wending, nu staatsambte naren hebben medegedeeld, dat vier getui gen a décharge, die verklaringen hebben afgelegd ter zake van het alibi van den gedetineerdezullen worden vervolgd we gens meineed 200 VISSCHERS OP IJSSCHOL AFGEDREVEN. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, zijn in de nabijheid van Freddkshem ongeveer 200 visschers op een ijsschol afgedreven. Onmiddellijk zijn reddingspogingen in het werk gesteld. Eenige vliegtuigen zijn uit Wiborg voor een verkenningsvlucht ge start. Op het Tasslachermeer (Duitschland) vermaakten zich Donderdag verscheidene kinderen met schaatsenrijden. Plotseling geraakte een groote ijsschol, waarop een 7-jarig jongetje en een 6-jarig meisje bevonden, los en dreef stroomaf waarts. Even later brak de ijsschol in stukken en geraakten de kinderen te wa ter. Zij konden als lijken worden geborgen. DOOR ADDER GEBETEN EN OVERLEDEN. Te Boggabilla in Nieuw Zuid-Wales is een jeugdig Engelschman, Wilfrid v. Fow ler, door een adder gebeten en aangezien de noodige sera niet voorhanden waren, aan de gevolgen overleden. DE STRENGE KOUDE IN HONGARIJE De buitengewoon strenge koude in Hon garije heeft verscheidene slachtoffers ge- eischt. Op het marktplein te Szegedin heeft de politie een slede aangehouden, waarvan de bestuurder half bevroren in bewuste- Ioozen toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Een boerenvrouw is bij Szegedin op weg naar huis door de koude bewusteloos geraakt en doodgevroren. Een 88-jarige daglooner is eveneens op een landweg doodgevroren. Het huis van een landbouwer was tijdens den nacht tot aan den schoorsteen ingesneeuwd. De boeren konden slechts met groote moeite de in gevaar verkeerende bewoners redden. DE ZEEROOVERIJ IN DE BIASBAAI. Gemeenschappelijke actie van China en Engeland. Tusschen Engeland en China is te Kan ton een overeenkomst gesloten, welke een samenwerking van beide staten tot bestrij ding van de zeerooverij in de Zuid-Chinee- sche wateren ten doel heeft. Volgens deze overeenkomst zullen Britsche oorlogssche pen langs de kust patrouilleeren, terwijl Chineesche troepen in het gebied van de Biasbaai de schuilhoeken der piraten zul len opsporen. SPORT WINTERSPORT DE NEDERLANDSCHE SKIKAMPIOEN SCHAPPEN IN KITZBUHEL. Jan Boon en freule Schimmelpenninck v. d. Oye zegevieren. Jl. Zaterdag en Zondag hebben te Kitz- bühel (Oostenrijk) onder leiding van de skiclub aldaar, de Nederlandsche kampioen schappen voor 1935 in het skiloopen voor dames en heeren plaats gehad. Zaterdag werd op de bekende Fleckhalm- helling de afdalingsren gehouden, terwijl Zondagmorgen de slalom op het program ma stond. De gecombineerde wedstrijd gold voor het kampioenschap in de beide klassen. Aan deze wedsfrijtien, waarin uitsluitend Nederlanders konden starten en welke op met een prachtige sneeuwlaag bedekte ter reinen plaats vonden, namen in totaal acht dames en 23 heeren deel. Zij werden bij gewoond door den voorzitter van den Ne- derlandschen Skibond, mr. H. A. H. Can ter Cremers, en door den NederlandSchen consul te Innsbrück, jhr. van Panhuys. De afdalingsren, waarvoor dezelfde route moest worden gevolgd als voor de dit jaar gehouden kampioenschappen van Tirol, werd gewonnen c.oor Jan Boon, in den goeden tijd van 6 minuten 23.8 sec.; geheel in de lijn der verwachtingen zegevierde bij de dames freule Schimmelpenninck v. d. Oye in 9 minuten 27.8 sec. Beiden wonnen eveneens den slalom, waardoor zij het ma ximum aantal punten, 200, behaalden. De uitslagen. De resultaten waren: Slalom dames le kl. 1. freule Schimmel penninck v. d. Oye, 1 min. 13.8 sec.; 2. mej. Noordijn, 2 min. 31.4 sec., 2e kl. mej. Hane- graaf 4 min. 35 sec. Heeren: le kl. 1. Jan Boon, 54.4 sec.; 2. Neuteboom, 1 min. 39.6 sec., 2e kl. 1. dr. Polano, 1 min. 48 sec., 2. de Vos 2 min. 43.4 sec., 3. D. Deeker, 2 min. 43.8 sec. Afdalingsren: Heeren, le kl. 1. Jan Boon, 6 sec. 23.8 sec., 2. Terwindt, 13 min. 31 sec., 3. Neugraaf, 15 min. 21.6 sec.; 2e k. 1. de Vos, 8 min. 16.4 sec; 2. de Haas 9 min. 44 sec.; 3. D. Dekker 9 min. 56.8 sec. Dames le klasse: 1. freule Schimmelpen ninck v. d. Oye 9 min. 27.8 sec.; 2. mej. Noor duijn 18 min. 12.6 sec.; 2e klasse, 1. Mej. Hanegraaf 13 min. 49 sec.; 2. Mej. Hoekstra 17 min. 2 sec. Gecombineerde wedstrijd: Heeren le klasse: Skikampioen van Nederland voor 1935: Jan Boon 200 punten; 2. Neuteboom, 96.26 punten; 3. Terwindt 82.87 punten. 2e klasse: 1. Dr. Polano 175.02 punten, 2. de Vos 166.09 punten; 3. de Haas 150.20 pnt. Dames le klasse: Kampioene van Neder land voor 1935: freule Schimmelpenninck v. d. Oye, 200 punten; 2. Mej. Noorduijn 100.71 punten; 2e klasse: Mej. Hanegraaf 200 punten. Zondagavond had in het Casino Reisch de feestelijke prijsuitreiking plaats, waarbij dr. Höitnagl namens het gemeentebestuur van Kitzbühel, de heer Karl Merz namens den Oostenrijksche Skibond en de voorzit- j ter van den Nederlandsche Skibond, mr. H. A. H. Canter Cremers, wederzijds vriende lijke woorden spraken, waarna de echtge- noote van den Nederlandschen consul te Innsbrück een wisselbeker had uitgeloofd voor den kampioen der heeren, welke dus voor een jaar in het bezit kwam van Jan Boon. WINTERKAMPIOENSCHAPPEN VIERPERSOONSBOB. Duitschland heeft de leiding. Gisteren is te St. Moritz een aanvang ge maakt met de wereldkampioenschappen voor vierpersoonsbobsleden. In totaal wor den vier races gehouden, waarvan er op den eersten dag twee hebben plaats gehad. De 1610 meter lange baan bevond zich m uitstekenden toestand, terwijl het weer zeer gunstig was. Zes landen nemen deel met m het geheel elf sleden. Op dezen eersten dag kwamen geen ongevallen voor en op de prachtige baan werden voortreffelijke tij den gemaakt. In de eerste rgce was het de titelhouder Hans Kilian, die met de bob „Deutschland I" den besten tijd maakte. In 1 min. 23 1 sec. legde hy de baan af. Dicht op hem volgde de „Zwitserland II", bestuurd door Musy, met een tijd van 1 min. 23.7 sec. Derde en vierde waren de „Duitschland II" met Grau en de „Zwitserland I" met Capadrutt. De „Frankrijk II" kwam op de vijfde plaats. In de tweede race gingen Kilian en Ca padrutt met enorme snelheid over de baan; zij ontwikkelden een snelheid van bijna 70 km. Beiden maakten een tijd van 1 min. 22.1 sec. Baron Rothschild kwam met de „Frankrijk II" thans op de derde plaats. Na de beide eerste races is de stand ach tereenvolgens de tijden van eerste en twee de race en totale tijd: 1. Duitschland I (Kilian) 1 min. 23.1 sec. plus 1 min. 22.1 sec. is totaal 2 min. 45.2 sec; 2. Zwitserland I (Capadrutt) 1 min. 24.5 sec. plus 1 min. 22.1 sec. is 2 min. 46 6 sec.; 3. Zwitserland II (Musy) 1 min. 23.7 sec. plus 1 min. 23.4 sec. is 2 min. 47.1 sec.; 4. Duitschland II (Grau) 1 min. 23.8 sec. plus 1 min. 23.3 sec. is 2 min. 47.1 sec.; 5. Frankrijk II (Rothschild) 1 min. 24.7 sec. plus 1 min. 23.2 sec. is 2 min. 47.9 sec. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD VAN MARTHA GENENGER. Op de 200 yards schoolslag. Door de bekende Duitsche zwemster Mar tha Genenger werd Donderdagavond te Bochem op een aldaar gehouden dualmeet eeen aanval gedaan op het wereldrecord 200 yards schoolslag dat met 2 min. 49.5 sec. op naam stond van de Deensche zwemster Else Jakobsen. Zij is hierin op schitterende wij ze geslaagd en verbeterde het oude record met 0.3 sec., en bracht en zoodoende op 2 min. 49.2 sec. De baan was van tevoren pre cies gemeten, terwijl ook de benoodigde tijdwaarnemers enz. aanwezig waren, zoo dat dit record wel als zoodanig erkend zal worden. VOETBAL FEIJENOORDAJAX. Op 9 Maart op Sparta-terrein. In de gisterenavond gehouden district vergadering van afd. I in Den Haag, waar o.a. aanwezig waren van het districtsbe- stuur de heeren Burgwal, Scheen en Kool haas, is men voorloopig officieus overeen gekomen dat de wedstrijd FeijenoordAjax op Zaterdag 9 Maart as. des middags te 4 uur op het terrein van Sparta te Rotter dam zal worden gespeeld. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het wedstrydprogramma voor morgen middag luidt: Zaterdagmiddagbeker (le ronde). SCO 2—TONA 1; Quick Boys 2LFC 3; Sportman 1Koudekerk 1; Sleutels 1SLF 1; Roodenburg 2ARC 1; SLF 2Wou- brugge 1; Ons Clubje 1Katwijk 2; Fides Pacta 1Kagia; Ter Leede ZQuick Boys 1; LRC 1Quick Boys 3. le kl.: Rijnsb. B. 1Ter Leede 1. 2e kl. B.: Noordwijk 2LRC 2. 3e kl. A: ARC 3—Weter. B. 1; Koude kerk 2Ons Clubje 2; Katwijk 3Noord- wijk 3; Woubrugge 2—Fides Pacta 3. 3 e kl. B.: Weter. B. 2Quick B. 5. 4e kl.: Noordwijk 5Koudekerk 3. Jun.: Fides PactaTer Leede (bijter rein); NoordwijkSCO (bijterrein). Adsp. A.: Katwijk aTer Leede (bij terrein) Adsp. B: Quick B. bKoudekerk (bij terrein) RouwkoopAlphia. Alle wedstrijden vangen aan half vier. BEROEPSVOETBAL IN BELG IE. Het bestuur van den Kon. Belgischen V. B. heeft thans inzake de kwestie van het beroepsvoetbal, het volgende voorstel ge daan. De voetballers worden onderschei den in drie klassen en wel amateurs, dat zijn zij, die alleen voetbal spelen ter wille van de sport zelf en er geen direct of in direct voordeel uit trekken, voorts onaf- hankelijken, dat zijn spelers, die, zonder dat ze de sport tot hun beroep hebben ge maakt, toch door het beoefenen van het spel zekere voordeelen genieten, waarbij echter moet vaststaan, dat de club het geld betaalt en ten derde beroepsspelers, dat zijn voetballers, die de sport als beroep be oefenen, hetzij als speler, hetzij als trainer en die daartoe een contract afsluiten, waar in het salaris wordt vastgesteld. Volgens het bestuursvoorstel kunnen al leen amateurs en onafhankelijken aan de competitiewedstrijden deelnemen. Een be roepsspeler kan toestemming krijgen om voor een vereeniging in .de competitie te spelen, doch dan moet hij spelen onder de zelfde bepalingen als de onafhankelijken, derhalve zonder dat hij een vast salaris geniet. De Belgische V. B. gaat dus met be roepsspelers nog iets verder dan de K. N. V. B., immers indien iemand in Neder land op de lijst van beroepsvoetballers wordt gezet, beteekent dat ook automatisch dat hij niet verder in wedstrijden kan uit komen. Deze zonderlinge toestand zal dus in België niet bestaan. Binnenkort zal een algemeene vergade ring worden gehouden, om over deze voor stellen te beslissenj MOTORSPORT PROGRAMMA 1935 DER K. N. M. V. De K. N. M. V. heeft in overleg met de organisatoren van ritten en wedstrijden het motorsportprogramma voor 1935 vast gesteld, waarop een 34-tal betrouwbaar heids- en dergelijke ritten voorkomen, als mede 17 races. Het belangrijleste evenement zijn zeker de races te Assen om den grooten Prijs van Nederland op 6 Juli. Op toeristisch gebied vormen de voorjaars- en najaarsreunies der K. N. M. V. de hoofdschotel, welke thans nog is uitgebreid met een groot inter nationale sterrit naar Brussel op 19 Mei en een feest te Deventer op 30 Mei. De belangrijkste betrouwbaarheidsritten zijn wel de Dumonceau Bekerrit van de Motorclub „Zuid-Holland" op 1 en 2 Juni, de West Duitschlandrit van de M. C. „De Nederlandsche Prestatierit" op 21 en 22 April, de Harzrit der Noord Nederlandsche Motorclub op 22 en 23 Juni en de Kam- pioensritten der K. N. M. V., waarvoor nog geen datum is vastgesteld. Naast tal van kleine ritten zullen de meeste provinciën terreinritten organisee- ren om het terreinkampioenschap van hun provincie, terwijl daarnaast nog andere belangrijke terreinritten op het program ma staan. Door een drietal banen werden 16 dt.ta aangevraagd voor grasbaanraces en wel 7 April en 31 Augustus door Dordrecht, 22 April, Juni, en 25 Augustus door Alk maar en 21 April, 5 Mei, 26 Mei, 10 Juni, 30 Juni, 14 Juli, 28 Juli, 11 Augustus, 8 Sep tember en 22 September door de baan Woudesteyn te Rotterdam. Alles bijeen zal het jaar 1935 meer dan voldoende vertier brengen vcor de motor- sportliefhebbers, waarbij <ie strenge, des kundige leiding der K. N. M. V.-officials er zeker voor zal zorgdragen, dat het pro gramma op de juiste wijze wordt afgewerkt. WIELRENNEN TWEE UURSKOPPELWEDSTRIJD TE BERLIJN. Voor een uitverkocht huis vond gisteren avond te Berlijn een twee-uurskoppelwed- strijd plaats, waaraan door de bekendste rijders uit Europa werd deelgenomen. Al vorens deze wedstrijd verreden werd ont moetten de renners elkaar individueel op een half-uurswedstrijd. Deze wedstrijd ging om den Aberger-prijs die gewonnen werd door Falck Hansen en om den Elbring-Prijs die gewonnen werd door Rausch. In den twee-uurskoppelwedstrijd werd bijna van begin tot het eind gejaagd. In het eerste uur werden afgelegd 46.3330 km. Langen tijd hadden ZimsKuester aan den kop gelegen, soms met drie ronden voor sprong. De winnaars Lohmann en Buschen- hagen lagen eerst wel vijf ronden achter en in de laatste oogenblikken eerst wisten zij onder luid gejuich van het publiek hun ver- liesronde terug te nemen en zelfs met 1 ronde voorsprong alleen aan den kop te ko men en den wedstrijd te winnen. De uitslag van den twee-uurskoppelwed strijd was: 1. LohmannBuschenhagen, 8 punten, afgelegd 89.830 km.. Op 1 ronde: 2. CharlierDeneef 25 pun ten; 3. ZimsKuester 17 punten; 4. Pijnen burgHuertgen 13 punten; 5. TietzKol- venbach 8 punten; 6. Gebr. Nickel 6 pun ten. Op 2 ronden: 7. EhmerHoffman 18 p. Op 4 ronden: 8. RauschFalck Hansen 21 punten. Op 6 ronden: 9. GilgenBuehler 10 pnt. Op 7 ronden: 10 Thmer—^Vinders 4 pnt. ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Van Vrijdag 1 Maart tot Donderdagavond 7 Maart vindt te Antwerpen de jaarlijk- sche Zesdaagsche wielerwedstrijd plaats. Van de 18 koppels, die hieraan deelnemen, zijn vier Nederlandsche. Het veld is als volgt samengesteld: PijnenburgWals (Ne derland); SlaatsBogaert (Nederland); Braspenningvan Hout (Nederland); Van HoekVan der Horst (Nederland); Guerra Olmo (Italië)BroccardoGuimbretiére (Frankrijk); LemoineDayen (Frankrijk); (Loncke—Schoen (BelgieDuitschland); CharlierDeneef (België), Zims—Kuester (Duitschland); BuysseHuys (België); HaemerlynckBilliet (België); Van Vlock- hovenVan Buggenhout (België), Smets Martin (België); De BruckerVerdyck (België), MeerschaertRaes (België); Ver- reyc'nenHaesendonckx (België), Mertens Morelmans (België). Het uitkomen van Slaats is nog niet ze ker in verband met zijn blessure, opgeloo- pen in den Zesdaagsche van Brussel. AUTOMOBILISME PER AUTO NAAR ZUID-AFRIKA. Brengt de crisis veel zorgen over de huis vaders, die te kampen hebben met loons verlagingen en werkloosheid, ook pas af gestudeerde jonge menschen worden voor moeilijke problemen gesteld. Zij weten niet, wat zij moeten beginnen om eindelijk eens aan den slag te komen en velen van hen hebben op een leeftijd, waarop hun vaders reeds in staat waren een gezin te stichten, nog nooit gewerkt. Om aan zoo'n dreigende toekomst vol somberheid te ontkomen, hebben twee broers uit Barendrecht een plan gemaakt, aan welks welslagen zij niet twijfelen, al dus bericht het „Vad." De jongemenschen, 20 en 19 jaar oud, hebben hun studiën vol tooid, respectievelijk als tuinarchitect en boomkweeker. Een familielid van hen is omstreeks 1890 naar Zuid-Afrika getrok ken, waar hij veel heeft meegemaakt hij is Transvaler geworden en heeft als zoo danig den oorlog tegen Engeland meege maakt maar waar hij zich toch een goed bestaan heeft weten te veroveren als boom kweeker. Zij stelden zich met een nazaat van hun familielid, die nog steeds in Zuid- Afrika het vak uitoefent in verbinding en deze schreef hun, dat, indien men heel, heel hard Wilde werken, er wel toekomst inzat. Alleen moesten zij niet verwachten, dat zij binnen een paar jaar schatrijk zouden zijn. Nu, dat verlangen de gebroeders van Am- stel dat is de naam van de jongelui in het geheel niet. Zij willen graag hard werken om hun brood te verdienen en zich een bestaan te veroveren. Toen een studie-vriend van hun plannen hoorde, sloot hij zich onmiddellijk bij de broers aan, en ook een oom, die architect is, zeide het in Zuid-Afrika wel eens te willen probeeren. Tenslotte besloot ook de heer van Amstel Sr. zich bij zijn zoons en hun reisgenooten aan te sluiten om te trachten in Zuid-Afrika nieuwe mogelijkheden voor zijn bedrijf te vinden. Toen de plannen eenmaal zoover waren, opperde iemand het plan om per auto te gaan en na cor respondentie met de K. N. A. C., de Shell en de Ford, na het bestudeeren van vele kaarten en het lezen van lange reisbeschrij vingen, werd hiertoe besloten. De route werd vastgesteld: via België, Frankrijk en Spanje naar Gibraltar, over steken naar Tanger, Oostwaarts naar Ma rokko en dan pal Zuid, de Sahara in, over de groote routes van de post-auto's, Nige ria, Tanganjika, Rhodesiaeon tocht van ruim 16.000 kilometer, waarover men twee maanden denkt te rijden. Op een ford truck-chassis (dit kan later, in het nieuwe bedrijf ineens dienst doen) is een carrosse rie van eigen vinding gebouwd, welke in vorm veel overeenkomst vertoont met de caravans, de aanhang-week-ends-huisjes, waarvan enkele modellen op de laatste R. A. I. te Amsterdam waren geëxposeerd. De wagen bevat 5 slaapplaatsen en is voorts geheel voor bagagevervoer ingericht. In den loop van deze week zal De Tor, zooals men den wagen heeft gedoopt, zijn verre tocht aanvaarden. Wij wenschen den ondernemenden reizi gers een goeden reis. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. I T, O. G. voor de le klasse luidt: L. Lammens (T.O.G.) 117 35 19 3.34 J. Bruinninckx (D.O.S.) 300 35 48 8.57 J. B. 71 30 12 2.36 A. Verstraaten 150 30 21 5. C. Pauw 81 42 18 1.92 P. H. 125 42 12 2.97 D. O. S. 3 partijen gewonnen, T. O. G. 0 partyen gewonnen. De eindstand luidt: P. v. Cleef I 8 8 0 18 6 5600 5222 16 de Car. I. 8 4 4 14 10 2600 2271 11 D. O. S. I 8 4 4 13 11 4600 3903 9 S. D. O. I 8 4 4 10 14 2475 2147 9 T. O. G. I 8 0 8 5 19 2475 1983 5 Hoogste serie 100 B. Tegelaar, hoogste gemiddelde 27.27 idem. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Competitie. Te Leiderdorp werd gisterenavond de laatste wedstrijd in dit seizoen voor de com petitie gespeeld, nl. in de derde klasse tus schen het tweede tiental der Leidsche Ar beidersschaakclub en het tweede tiental der Leiderdorpsche Schaakclub. De uitslag volgt hieronder. Leiderdorp HL. Arb. Schaakclub n H. CortsC. Ligtvoet 10' F. eBurzeA. Carton 10 F. BeurzeA. Carton 10 H. C. ChristiaanseP. Beekman 10 G. J. CortsF. v. d. Wijngaard 01 C. MeinemaN. Spierenburg 1/21/2 D. CannooP. Bink 01 J. v. Ingen SchenauFF. Bleyi 10 W. W. LosH. v. Es 1/2—1/2 J. M. de KoningJ. Vermond 10 Totaal 7—3 Leiderdorp II behaalde dus een groote overwinning en daarmede ongeslagen het kampioenschap. De eindstand in deze groep is de vol gende: gesp. gw. gel. verl. v.t. tot. Leiderdorp H 4 4 29.5-10.5 8 Bodegraven II 4 2 1 1 21.5-18.5 5 Katwijk a. d. R. I 4 1 2 1 20.5-19.5 4 L. Arb. Sch.cl. II 4 1 1 2 18.5-21.5 3 Taveno II 4 4 10. -30 0 Promotie, en Degradatiewedstrijden. Deze wedstrijden zijn als volgt vastge steld: Op Dinsdag 26 Februari as. te Zoeterwou- de tusschen L. S. G. II, no. laatst der le klasse tegen „Delicae Nostrae I" te Zoeter- woude, kampioen der tweede klasse, de tweede wedstrijd zal gespeeld worden te Leiden op. Dinsdag 12 Maart as. Voorts speelt Taveno I, no. laatstst der 2e klasse tegen den kampioen der derde klasse Leiderdorp II te Leiderdorp op Don derdag 7 Maart as. en thuis op Vrijdag IB Maart d. a. v. LUCHTVAART NA DE RAMP VAN DE „MACON". Voor en tegen de luchtschepen. Naar uit Atlanta (Georgia) wordt gemeld heeft de voorzitter van de door president Roosevelt ingestelde luchtvaartcommissie, Clark Howell, verklaard, dat hij niettegen staande het ongeluk met de „Macon" de aanbeveling der commissie handhaaft, een luchtschip te bouwen, dat in samenwerking met de Duitsche luchtschepen het verkeer over den Oceaan zal onderhouden. Hy wees in dit verband op de talrijke goede vluchten van dr. Eckener en zeide: „Wanneer de Duitschers het kunnen, dan kunnen wij het ook." Volgens berichten uit Washington heeft de minister van Handel, Roper, ge waarschuwd voor een te overijld oordeel; hij zeide achter de luchtvaartcommissie te staan. De ramp van de „Macon" wordt in de Britsche pers, welke den ondergang van de R.101 nog niet is vergeten, uitvoerig be sproken. Tevens wordt de vraag behan deld, of luchtschepen niet als verouderd moeten worden beschouwd. De „Times" is van oordeel, dat het voort bestaan van den Amerikaanschen lucht- schepenbouw zal afhangen van het resul taat van het onderzoek, d.w.z. van het ant woord op de vraag, of het ongeluk te wij ten is aan een constructiefout. Het blad merkt op, dat het Zeppelin-type nog het beste is; de „Graf Zeppelin" zet haar rei zen voort en zal binnenkort nog een groo teren makker krijgen. De „Daily TeL" schrijft, dat sommige deskundigen nog steeds vertrouwen in luchtschepen hebben; den leek komt het evenwel voor, dat een hoofdstuk in de ver overing der lucht is afgesloten. Ook de „Morning Post" wijst op de pres taties van de „Graf Zeppelin" en schrijft, dat de Duitschers terecht trotsch kunnen zijn op hun dr. Eckener. Het blad is verder van meening, dat luchtschepen voor mili taire doeleinden ongeschikt zijn, doch voor de burgerlijke luchtvaart zijn zij zeer wel te gebruiken. Dr. Eckener heeft verklaard: „Ik ver werp absoluut de opvatting, dat het lucht schip door den storm naar beneden is ge stuwd en daarom ben ik van meening, dat ook de catastrophe met de „Macon" geen argumenten levert tegen de mogelijkheid van het verkeer met luchtschepen." De Duitsche luchtschipper Von Schiller uitte eveneens als zyn opvatting, dat door de ramp van de „Macon" het vertrouwen in het luchtschepenverkeer niet kan wor den geschokt. Ongelukken kunnen overal gebeuren, bij vliegtuigen evengoed. Waar om dan de mogelijkheid van luchtschipver- keer in twijfel getroken bij een ongeluk op dit gebied?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7