VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COUKAPn VIERDE BLAD. - PAG. 13 UIT DE OMGEVING KATWIJK. Ingekomen: H. M. T. van der Voort, van Weert. J. Huisman en «gezin, van Wassenaar. G. Dik van Nieuwescharts. K. Klok en gezin van Leiden. A. H. Ver- kley, van Oegstgeest. M. V. Henny, van Amsterdam. M. C. van Tol, van Hooge en Lage Zwaluwe. H. J. Steenman, van Rijnsburg. J. van Duyn, van Noordwijk. A. Guyt van Den Haag. W. G. van der Smallingerland. W. Plas van Enschede. List, van Haarlem. A. A. Cars j ens, van Vertrokken: J. de Vreugd naar Rotterdam. D. C. Overduin naar N.O.I. J. Kulk en echtgenoote naar IJmuiden. H. G. Spakman, naar Rotterdam. C. Visser, naar Rotterdam. M. Jellemaal, maar Rotterdam. J. Scheltema, naar wolle. M. Krijgsman, naar Rijnsburg. J. A. van Schaik, naar Nijmegen. J. Neu- hold, naar Hees (Did.). G. Kuyt, naar Laren (H.-H.). NOORD WIJKERHOUT. Middenstandsvereeniging. In Café Gouwenberg hield de R.K. Middenstands- vereen iging „St. Jozef" alhier haar jaar vergadering. De voorzitter opende de ver gadering met den Christel ij ken groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de nieuwe geestelijk advi seur, Kapelaan Dekleermaeker. Spreker hoopte dat de vergadering vlot en zakelijk zal verloopen in verband met de lange agenda. Daarna worden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Hier na volgde de installatie van den nieuwen Geestelijk Adviseur. Met eenige hartelijke woorden geschiedde dit door den voorzit ter. Deze vroeg de hulp en steun voor de vereeniging, waarna de Geestelij k Adviseur een kort opwekkend woord sprak. Hierna las de secretaris het jaarverslag voor even als de penningmeester. Na eenige bespre kingen werden deze verslagen goed be vonden. Voor het nazien van de boeken en de kas van den penningmeester werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren H. A. van Hensbergen en J. van Parera. Vervolgens vond de installatie van een nieuw lid plaats. Tot leden van de propagandacommissie werden benoemd de heeren A. van Eeden, J. van Parera en L. Meeuwissen. Daarna kwam aan de orde de behandeling van de begrooting voor het jaar 1935. Met algemeene stemmen werd deze goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde punt 9 van de agenda: verkiezing van 3 bestuursleden wegens bedanken van den voorzitter, den heer N. H. de Klerk en van den secretaris, den heer P. P. van Den zen. Deze heeren stelden zich niet herkies baar, en wegens periodiek aftreden van den heer H. Buschman, welke zich herkies baar stelde. Candidaat waren gesteld de heeren J. van den Burg, J. Aartman en B. Meeuwenoord. Gekozen werden de heeren Buschman, van den Burg en Meeuwenoord. Nu volgde de verkiezing van een voorzit ter. Met bijna algemeene stemmen werd gekozen de heer H. J. Buschman. Genoem de heer nam de benoeming voorloopig aan, maar zal in de volgende vergadering een definitief besluit nemen. De rondvraag leverde niets bijzonder op. Bij de sluiting van <ie vergadering zei de scheidende voorzitter, dat hij in hoeda nigheid van gewoon lid der vereeniging al zijn krachten zal geven om de vereeniging in stand te houden. Daarna werd de verga dering op de gebruikelijke wijze met den christelijken groet gesloten. Volksbond. De RK. Volksbond afd. Noordwijkerhout hield een groote verga dering in Café „De Zwaan", alhier, ter voortzetting van het winterprograimma. De voorzitter, de heer A. H. van Noort, open de de vergadering met den christelijken groet, verwelkomde de aanwezigen, die goed waren opgekomen. Spreker zeide, dat het hem een genoegen deed, dat ook eenige dames aan de oproep tot het bijwonen van den 4en cursusavond hadden gehoor gege ven. In het bijzonder heette hij hartelijk welkom de spreker van den avond, de heer A. J. M. Angenent, distri ets-bestuurd er van den Ned. R.K. Volksbond, en den Geestelijk Adviseur, Kapelaan Klein. Hier na gaf hij het woord aan den spreker, die het onderwerp „De taak der standsorgani satie in de toekomst" behandelde. Spreker behandelde dit onderwerp op zeer actueele wijze, en liet voornamelijk uitkomen, dat in de nabije en meer ver wijderde toekomst de standsorganisatie tot taak zal hebben de idealen van „Quadra- gesimo Anno" in vervulling te doen gaan. Zy zeil uit haar verdedigende hou ding moeten overstappen op dien van veroveren, dus offensief en een offensief door leekenapostolaat. Zij zal moeten be strijden klassenstrijd en valsch nationa lisme, en doen zegevieren echte volksge meenschap, volgens het beginsel der soli dariteit. Medewerken moet zij aan de or dening van het bedrijfsleven en het stich ten van een coporatieven maatschappij, waarin een ruime plaats zal worden vrij gehouden voor de vrije vereeniging. Zij zal zich moeten verzetten tegen valsche democraten, tegen massageest en massa cultuur; en daarvoor in de plaats vesti gen een organische opbouw met ontwik keling van persoonlijkheid. Dit zal echter offers kosten. Bij dit laatste punt wekte hij vooral de jongeren op om, zooals de pio niers hebben gedaan, offers te brengen en een geest van offervaardigheid te kwee ken. De standsorganisatie van de toekomst zal zorg moeten dragen voor een blijven de kern van werkers en alle leden maken en steeds doen zijn katholieken van den daad. Zij zal moeten blijven vormen de hulptroepen, waarop onze Kerk en Chris telijke maatschappij immer zal kunnen re kenen. De geheele rede werd met aandacht aanhoord, en een luid applaus bewees, dat het publiek het gegevene waardeerde. De voorzitter dankte den spreker voor het ge sprokene namens de geheele vergadering en sloot de vergadering met den christe lijken groet. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer is groot en er is ook voldoende verscheidenheid, doch de prijzen zijn, mede door de ver hoogde Engelsche invoerrechten, laag en lang niet loonend. We noteeren voor tul pen per dozijn: Prosperity f 0.080.12, Wit te Valk f 0.130.20, Couronne d'or f 0.14 0.18, Vuurbaak f 0.150.21, Goudvink f 0.140.19, Azalea f 0.140.19, El Toreador f 0.140.18, La Reine f 0.110.14, Le Notre f 10.70,23, Prins van Oostenrijk f 0.10 0.14, Murillo f 0.100.14, Fred. Moore f 0.09 0.13, Cramoisie Brillant f 0.090.12, Farncombe Sanders f 0.170.22, Herman Schlegel f 0.08—0.11, Theeroos f 0.13—0.16, Mr. Tubergen f 0.140.20, William Pitt f 0.16—0.22, William Copland f 0.15—0.20, Narcissen per bos f 0.08J0.15, Hyacinthen per 100 f 1.50—3.40. Tuinbouw. De verschillende koolsoor ten gaan voor wat de eerste kwaliteit be treft, goed weg. Wat afwijkend is, brengt niet veel op. Roode kool 1ste soort brengt van f7.6010.50 per 100 op, Gele kool f 4.707.80, Uien gingen aanvankelijk traag. De prijs is weer iets oploopend van f 1.902.40 per 100 K.G. Selderieknollen, het winterproduct bij uitnemendheid gaan voor f 2.204.10 per 100, Boerenkool van 913 ct. per kist. Andijvie per kist f0.15 0.65. Waschpeen gaat vlug weg tegen f 4.305.50 per 100 K.G. Grove peen f 1.50 —2.10 per 100 K.G. SASSENHEIM. E. H. B. O. In de zaal van café „De Oude Post" alhier, werd door bovenge noemde vereeniging gisteravond het exa men voor het einddiploma afgenomen door dr. E. J. Renaud, examinator van de Ko- ninkl. Nat. Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje- kruis", geassisteerd door dr. C. R. Zijer- veld alhier. Voor dit examen zijn geslaagd de volgende heeren: J. Arkeveld, E. v. Hoe kelen, P. Kooij, M. J. Beelen, F. Homan, J. v. d. Nouland, Th. Franken, C. Immer zeel, G. A. J. Scheltinga, A. v. d. Geest, Th. Jufermans, Th. de Zwart. Voorwaar voor bovengenoemde cursis ten een groot succes, wat niet gemakkelijk behaald kon worden. De diploma's worden op een nader te bepalen datum uitgereikt. Op dien datum zal dan tevens een oproep worden gericht tot belangstellenden, voor wie dan een causerie wordt gegeven door Dr. E. R. Zijerveld, over het nut en de noodzakelijkheid der E. H. B. O., welke avond zal gevolgd worden door een demon stratie van bovengenoemde vereeniging. Voorzeker zal hiervoor belangstelling wor den getoond! Verkooping. Gistermorgen werden ten overstaan van Notaris Wachter alhier in „Het Bruine Paard" bij afslag verkocht de woonhuizen en daarnaast gelegen pak huis aan de Postwijkkade, in bod resp. op 4500, 4500 en 3500. De perceelen werden niet afgemijnd. B. Een heerenhuis met garage W. War- naarlaan 1 hoek Hoofdstraat alhier in bod 9500 niet afgemijnd. De combinatie van 14 werd gemijnd op 1000 door den heer C. M. v. d. Veer te Rotterdam q.q. C. Een heerenhuis met garage aan de Hoofdstraat 322 alhier, in bod op f 7200 gemijnd op 1300 door G. H. Zonne veld q.q. D. Bouwterrein groot 5.99 Aren gelegen aan de Hoofdstraat in bod op f 1200, ver hoogd met 300, en gemijnd door C. J. Kiebert alhier. E. Bouwterrein groot 10.79 Aren, gelegen aan de Postwijkkade in bod op f 1600, ge mijnd op 500 door P. Lepelaar te Leiden. F. Bloembollenland met steenen schuur aan de Spoorlaan te Voorhout, tezamen groot 5.04.30 H.A. en 4 perceelen ingezet op resp. 300, f 2000. f 4000 en 12000. In combinatie gemijnd op f 1500 door de heer A. W. Nieberding, te Heemstede. LELDSCHENDAM. „Hanze". Onder voorzitterschap van den heer C. Scholtes kwam de R.K. Mid denstands vereen iging „De Hanze", afdee- ling Leidschendam, in buitengewone leden vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering-met den christelij ken groet en heet allen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Jan Bakker en het be stuur en de leden dei* K.J.M.V. Gezien de belangrijke vergadering en het bijzonder belangrijke onderwerp van den heer Bak ker had hij een nog grooter opkomst ver wacht en hij vertrouwt, dat allen zonder uitzondering zullen medewerken om geza menlijk te bereiken de veiligstelling van onze middenstandspositie en allen zullen inzien, dat het onodig is, dat allen als één man opkomen. De voorzitter deelt mede, dat een request is gezonden aan het Ge meentebestuur van Stompwijk inzake uit voering opdracht door Gemeente-ambte naar. De Zeereerw. Pater, die dezen avond zou spreken over: „Waarom naar de re traite", is wegens ziekte verhinderd te ko men, zoodat tot zijn spijt dit punt zal ver vallen. Verder deelt de voorzitter mede, j dat binnen pl.m. 3 weken wederom een be- I langrijke v ei* gad erin g zal worden gehou- I den, waarop belangrijke voorstellen aan oe orde komen, o.m. om het bestuur met een lid uit te breiden en inzake het ventver- bod; hij rekent hierbij op aller aanwezig heid. I Hierna verkrijgt de heer Jan Bakker, I directeur Centraal Hanzebureau het HET WEER OP ZONDAG. Voorloopig sterk veranderlijk en vrij warm Het begin van de nu bijna afgeloopen week gaf ons een vrij plotselinge weersom slag te zien, die een einde maakte aan de vorst en de vorstvooruitzichten. Het gebied van hoogen druk, waarvan de ligging een tijdlang zoodanig was geweest, dat over I Midden-Europa een koude Noordoostelijke luchtstroom woei, verplaatste zich plotse ling en snel naar het Zuiden en diepe de pressies begonnen daarna over de Noorden lijke helft van Europa te trekken. Hoofd zaak was echter, dat in plaats van den kou den Noordoostelijken wind een warmere Westelijke luchtstroom over geheel Noord west en West-Europa doorkwam. Dit is het primaire verschijnsel, waarvan de verdere vooruitzichten voor de weersgesteldheid afhankelijk zijn. Deze warme luchtstroom, die in het mid den der week vrij hooge temperaturen bracht in Z.W.-Europa, zal waarschijnlijk nog eenigen tijd duren. Hij voert een reeks van opeenvolgende depressies mede, die over West- en Noord-Europa zullen trek ken en die hoogstwaarschijnlijk aan hun Zuidzijde uitloopers zullen meesleepen, welke over de Noordzee en de omgeving zeer veranderlijk weer zullen brengen. In het verre Noordwesten, ten Noorden van IJsland treden telkens onder den in vloed van den daar nu en dan doorbreken- den polairen luchtstroom zeer lage tempe raturen op. Daarom is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat tusschen twee opeen volgende depressies een aftakking van dien kouden luchtstroom naar het Zuiden door breekt en tijdelijk hier N.W.-wind en dan natuurlijk koud weer brengt. De tijd van het jaar is daar gunstig voor. In hoofdzaak moeten wij echter reke nen op overheerschenden Westelijken wind zoodat de vooruitzichten voor het einde der week en voor Zondag het meest waarschijn- j lijk zijn: Zeer veranderlijk weer met hoofdzake lijk Westelijken wind, die soms stormach- j tig zal zijn, met een temperatuur omstreeks of boven de normale voor den tijd van het jaar, met sterk afwisselende, meest zware bewolking en alleen in heldere nachten eenige afkoeling, echter zonder nachtvorst. De regenkansen zijn onzeker. woord, die in een enthousiaste en werke lijk schitterende rede zijn onderwerp „Middenstands-problemen" uiteenzette, waarin hij zoo duidelijk deed uitkojnen, wat de taak is van den katholieken mid denstander. Wij moéten staan naast elkan der, op de eerste plaats als katholieken en op de 2e plaats als standgenooten, aldus spreker. Ieder middenstander is verplicht zich in katholiek verband te organise eren en mede te werken; wij moeten gezamen lijk opmarcheeren als een leger in slag orde; wij moeten begrijpen, dat wij geza menlijk een taak hebben te vervullen en moeten breken met het individualisme; de sociale rechtvaardigheid en naastenliefde moet beoefend worden; weg moet dat star re egoïsme, dat niemand en niets ontziet. Wanneer wij gezamenlijk oprukken en strijden, zullen ook onze rechtvaardige eischen moeten ingewilligd worden. Verder bespreekt de heer Bakker nog het fascis me en nat.-socialisme, wat ons niet helpen of redden zal. Met een enthousiaste aan sporing tot samenwerking en aaneenslui ting en actie besluit spreker zijn rede. Enkele vragen werden door spreker op breedvoerige en zeer duidelijke wijze be antwoord. Vanzelfsprekend had de heer Bakker voor zijn prachtige rede een luid en ver diend applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter in ontvangst te nemen. De voorzitter deelt mede, dat de volgen de maand een actie zal worden ingezet voor de Vakorganisaties; hij hoopt in deze op aller medewerking en vertrouwt, dat alle katholieke middenstanders zijn geor ganiseerd of zich zullen organiseeren in de stands-, doch ook in de vakorganisaties. Hij dankt allen voor de opkomst, in het bij zonder de leden der K.J.M.V., waarbij hij zijn vreugde uitspreekt, dat men in Leid schendam een K.J.M.V. heeft, welke onder de enthouiaste leiding van den heer Wim Bleijs reeds zooveel heeft gepresteerd. Met een aansporing tot medewerking en pro paganda sluit de voorzitter deze alleszins geslaagde vergadering met den christelij ken groet. ZILK. Tentoonstelling. Zaterdag en Zondag a.s. zal in het parochiehuis alhier weder om de traditioneele bloembollententoon stelling worden gehouden, bestaande uit bloemen gekweekt in de huiskamer en eveneens van die, gekweekt in de broei kas. Ditmaal belooft de tentoonstelling iets extra's te worden, daar alléén reeds de bekende firma v. d. Linden en Zonen met een inzending van ruim 300 stuks kas- broei op de tentoonstelling vertegenwoor digd zal zijn. Zaterdagavond a.s. zal de tentoonstel ling geopend worden, hetgeen, meer dan vermoedelijk, op plechtige wyze zal ge schieden door den heer Burgemeester van Noordwijkerhout. Zondag as. zal de ten toonstelling na de Hoogmis den geheelen dag geopend zijn tot des avonds 7 uur, waarna door de commissieleden, op de ge bruikelijke wijze, de prijzen zullen wor den uitgereikt. Hopen wij, dat de commissieleden, die zich geheel belangloos met dit mooie maar moeilijke werk, het kweeken van werk lust enz. bij de jeugd, hebben belast, zich in een zéér groote belangstelling van de zijde van het publiek mogen verheugen, hetgeen tevens de kroon op hun werk zal zijn. KERKNIEUWS Z. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag géén audiëntie verleenen. INGEZONDEN STUKKEN Afgestompt Onder bovenstaand opschrift lezen wij in „De R.K. Landarbeider", orgaan van St. Deus Dedit van 8 Febr. het volgende, Het loon van den arbeider inhouden, be hoort tot de wraakroepende zonden. Wij leerden dit reeds in den Catechismus en de Paus heeft er in Rerum Novarum nog eens extra de aandacht op gevestigd. Zeg tegen een werkgever, dat hij onrechtvaar dig geld van zijn arbeider in zijn zak heeft, geloovig of niet, hij zal er zich door belee- digd gevoelen. Waaruit dus blijkt, dat ieder een de ontoelaatbaarheid van dergelijke handelingen voelt. Toch vindt het regel matig plaats. Niet zoo maar eens door een of ander gewetenloos werkgever, maar op groote schaal en door personen, die zich op ander terrein niet gaarne iets, wat een ander behoort, zouden toeëigenen. Wij zullen deze krasse beschuldiging natuur lijk nader aanduiden. Welnu, wij geven grif toe, dat gevallen, waarin het bedon gen loon niet betaald wordt, sporadisch voorkomen. Maar moeten ons duidelijk voor oogen stellen, dat er in de vele gevallen wezensverschil kan en zal bestaan tusschen bedongen en rechtvaardig, dus verschul digd loon. Ter voorkoming van tegenspraak nemen we de passus uit Rerum Novarum. Op blz. 38 Vert. R.K. Werkl. Verbond, le zen wij: „Gesteld, dat een werkman, door den nood gedwongen, of uit vrees voor erger, hardere voorwaarden aanvaardt, of die moet aanvaarden tegen zijn wil, omdat zij door patroon of aannemer worden opge drongen, dan ondergaat die werkman ge weld, waartegen de rechtvaardigheid in verzet komt". Iets verder lezen wij in den „R. K. Landarbeider": „Maar daarom juist verbazen wij ons, dat bijna overal door werkgevers getracht wordt collectie ve contracten te ontduiken en dan minder dan daarin aangegeven te betalen. Het is eenvoudig loondiefstal, al valt het niet on der de bepalingen van de wet. Daarnaast is het een volkomen negatie /an een toch belangrijk christelijk beginsel. Er wordt nogal eens gezegd: men moet het maar kunnen betalen, waarop wij antwoorden: het is eenvoudig ondenkbaar, Jat een ver eeniging van werkgevers medewerkt om een loon vast te stellen, dat door de leden niet betaald kan worden. Het kan natuur lijk gebeuren, dat een werkgever in moei lijkheden komt, maar, evenmin als het dan geoorloofd is zich door stelen op cje been te houden, evenmin lijkt het ons toelaat baar dit te doen ten koste van zijn arbei der. Het zou zelfs op den duur onmogelijk blijken. Wie deze stelling loslaat moet zich wel bewust zijn, dat hij zich daarmee plaatst op het zuiver individualistisch (of liberaal) standpunt, waarvan wij nu toch waarlijk ellende genoeg beleefd hebben, en dat blijkens het veelvuldig voorko men van loononthouding niet alleen het gezond verstand, maar ook het geweten van niet weinigen heeft afgestompt". Aldus genoemd artikel. Naar aanleiding hiervan zou ik willen opmerken: In Zoe- terwoude worden de werkloozen gedwon gen noodzakelijken arbeid op de wegen le verrichten voor 2 daags. Iemand met een groot gezin mag een dag of zoo iets langer werken dan een met klein gezin, maar men mag de week niet volmaken als men boven het steunbedrag uitkomt. Dit wordt reeds gedaan van het begin van de steunregeling af, toen dergelijke gevallen onder de gewone patroons nog zeldzaam voorvielen. Er wordt zoodoende wel een mooi voorbeeld gegeven en het wordt hier nogal eens opgevolgd. Wanneer de ge meente arbeiders noodig heeft, laat ze dan ook het gangbare loon betalen. Dan kan men tenminste arbeid eischen voor zijn geld. Ik mag verwachten, dat bovenstaand artikel er iets toe mede helpt, dat derge lijke toestanden een einde nemen. Dan is er niet één tevreden boer en arbeider, maar dan is iedereen tevreden. De Redactie dankend voor de plaats ruimte, teeken ik: Zoeterwoude (Dorp) W. v. KLINK. De positie der werklooze arbeiders Voorschoten, 12-2-'35 Mynheer de Redacteur! Wees zoo goed en verleen mij eenige plaatsruimte in uw door my gelezen cou rant. Hoe er door enkele heeren over den werkman wordt gedacht en hoe men een werkman kan neerdrukken! Heel kort geleden was ondergeteekende in een winkel hier ter plaatse. Daar werd een gesprek gevoerd, dat mij zeer interesseer de, maar dat tevens een zeer grievend ge sprek was. Er werd critiek uitgeoefend op den arbeider, en wel op de hiervolgende wijze: Het is een schandaal, dat er zoo veel steun wordt gegeven aan de werk loozen en ondanks dat vragen zij maar steeds meer. En dit alles gaat ten koste van ons; wij moeten steeds maar meer be lasting betalen. Het zou veel beter zijn, als er geen steun werd gegeven, dan zou zoo een steuntrekker wel harder naar werk gaan zoeken. Nu gelooven zij het wel. Ook behoeft de werkman niet zulk een groot huis te bewonen; dat had de arbeider vroeger ook niet. En ze zijn nog niet te vreden. Enz enz., aldus bedoelde heer, te veel om het te beschrijven. Nu, mijnheer de redacteur, ondergetee kende behoort ook tot de steuntrekkers, voor wie deze heer belasting moet betalen, maar één ding zou mij wel aanstaan, na melijk, dat ik de belasting moest betalen en klager hierover de steuntrekker Zou zijn. Ik geloof wel, dat hij dra een ander inzicht zou krijgen en heel graag naar zijn rentenierschap terug zou willen, al hebben, wij het zoo weelderig. Laten wy nu eens veronderstellen, dat er geen steun werd gegeven. Zou mijnheer dan nog zoo gerust als nu zijn hoofd neer leggen? Dit betwijfel ik ten zeerste. De arbeider heeft toch ook volgens mijn in zicht recht op ondersteuning; hij heeft in de gouden jaren toch ook belasting be taald. Dat hij te veel krijgt, daar behoeft mijnheer zich niet ongerust jver te ma ken en ik wil hem dit als voorbeeld ge ven. Een gezin van 5 personen krijgt te Voorschoten 11.33 aan steun, waarvan moet worden betaald 4.50 huishuur, 28 ct. ziekenfonds, schoolgeld 21 ct., zieken huisfonds 17 ct., blijft nu nog over ƒ6.17. Hier voor moet gekocht worden en wor den betaald de bakker, slager, kruidenier, groenten en aardappelen, kleeding, schoei sel, gas, licht en water. Hoe groot zal het nadeelig saldo zijn? Nu nog even over het werkzoeken. Kan mijnheer misschien één patroon opgeven, waar per week minder dan 10 tot 20 werkzoekenden zich komen aanmelden. En, weet u goedkoope huizen voor de werkloozen van Voorschoten, dan houden wij ons aanbevolen. Ik hoop, mijnheer dat u de werklooze arbeiders het nu niet kwalijk meer zult nemen, als zy by den minister om een of ander laten vragen om hun gezin te spa ren voor totalen ondergang en dat u met wat meer vreugde uw belasting gaat be talen. Aan u, mynheer de redacteur, mijn op rechte dank voor de plaatsruimte. N. W. KAANDORP. DE LUCHTROOVERS VAN H0ITIKA. 167. Ze zagen hoe de booten langzaam keerden, ook het vliegtuig zwaaide uiterst langzaam om, en nog veel trager scheen het naar hen toe te komen. Dat duurde hen veel te lang, ze liepen het daarom tegemoet en eindelijk waren ze zoo dicht bij, dat ze een boot konden aanroepen. Die kwam zoo dicht mogelijk onder de steile rotskust, er zat niets an ders op dan voorzichtig af te dalen. 168. Tot op borsthoogte door het water wadende Piet zat hoog en droog op de schouders van een van hen be reikten ze het bootje, dat hen naar het vliegtuig roeide. Een vlugge inspectie bewees, dat ze gelukkig niet in het toestel waren gekomen. De motoren sloegen aanze gleden over het water.... los....! gelukkigze waren weer in de lucht!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13