paus pius BUITENLAND DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT i TWEEDE BLAD. - PAG. 5 ui Tusschen gevangenen en schoorsteenvegers- Gedurende ruim twintig jaren begroef de toekomstige opperpriester zich tusschen de perkamenten handschriften en grauwe folianten van de Ambrosiaansche biblio theek. Onverdroten door-werkend ging nij geheel in zijn wetenschappelijke arbeid op, de vrucht van zijn onderzoekingen neer leggend in wel 70 verhandelingen, groo- tendeels betrekking hebbend öp de ge schiedenis van de stad Milaan. Men staat verbaasd, welk -een ontzag wekkende arbeid zich de nooit-haastende, maar van den morgen tot den avond be daard door-ploeterende geleerde heeft ver zet. De bibliotheek een. van. de aller-, beroemdste ter wereld werd opnieuw gesystematiseerdhet eveneens tot de Am brosiana behoorende museum overzichte lijk geordend; een smaakvolle gids voor de bibliotheek opgesteld. Dr. Ratti deed hoegenaamd niet geheim zinnig met zijn wetenschappelijke resulta ten. Kwistig deelde hij anderen mede van zijn bijna encyclopedische kennis. Zoo is het meermalen voorgekomen, dat hij voor collega's, die over een bepaald onderwerp raad vroegen, de daad bij de raad voegde en hit geheele betreffende vak van zijn moeiaam aangelegd kaartsysteem ter in zage ;af. Hij maakte ook vele- opsporings-tochten naar buitenlandsche bibliotheken en ar- chievin o.a. naar Weenen, Boedapest, Pa rijs Oxford. Ziji benoeming in 1913 tot prefect van de Viicaansche boekerij bracht de geleer de vcscher eerst recht in zijn element. En men egrijpt, dat dr. Ratti Paus gewor den deze „mooie gelegenheid" benut heeft im aan de ontelbare schatten en kost- baarhden van de Vaticaansche collectie een mdern, volgens de eischen des tijds* ingeriht tehuis te bezorgen, waartoe-Ame- rikaaqche deskundigen en architecten naar 'ome werden geroepen. Maa behalve geleerde, bleef dr. Ratti zich jiester voelen. Het geduldig snuffe len invergeelde perkamenten, werd afge- wissel met ca thechismus-geven aan Duit- gche ènstmëisjes en godsdienst-cursussen voor iderwij zeressen. Speciale liefde had de iibrosijnsche bibliothecaris voor de kleinevuile schoorsteenvegertjes, die des wintel uit de Alpen afdalen naar de groo- te stem, voor wie hij clubjes vormde en ook cechismus gaf. Tijds zijn twintig-jarig verblijf in Mi laan \s dr. Ratti in 1907 benoemd tot huispiaat rector van het klooster der Zustei van het H. Cenakel, die in hem een tgevoegd leidsman vonden. Hetlenakel werd hem tot een oase te midde van zijn werkzaamheden. „Hier voel ime dadelijk priester", verklaarde hij mevoldoening. Zijnefste werk was echter kleine kin deren jorbereiden tot de eerste H. Com- munieluim 600 Milaansche peuters heb ben h voorrecht gehad door den Paus te worn ingewijd in de eerste geloofs- kennisDok was dr. Ratti een tijd lang belast met het godsdienst-onderricht op de geréntescholen. De izorg van den bibliothecaris bleef evenwniet „beperkt" tot de Zustere van DUITSCHLAND. STRIJTOM DE SCHOOL IN BEIEREN. Eelringend vermaan van Kard. Faulhaber. Niettenstaande thans van officieele zijde wdt verzekerd, dat het recht der ouders,n te beslissen of zij hun kinderen al dan it naar de bijzondere of de open bare scpl willen zenden, niet zal worden aangetc; nam de spanning bij het nade ren varen datum, waarop de inschrijvin gen zuil plaats hebben, sterk toe. Gist4 zijn de inschrijvingen begonnen. Door dDuitsche schoolgemeenschap wer den ontf invloed van de N. S. D. A. P. meer <jc'25 massa-vergaderingen belegd. In de: vergaderingen werd alvast ver klaard, at in geval de ouders zich voor de bijidere school uitspraken, dit aan politiekonotieven moet worden toege- schrevei Tevmwerd er, ten nadeele van de ka- tholiele beweerd, dat in katholieke schooklgen de meening wordt gelan ceerd, d'ex-kroonprin Rupprecht de geni- ge in nmerking komende dictator in Beierenm zijn. Kardial Faulhaber heeft gisteren spe ciale gudienstoefeningen voorgeschre ven, in le katholieke kerken te houden. Daarbij een mededeeling van den kardi naal voijelezen, waarin wordt opgemerkt dat Hit! het recht op bijzonder onder- Op het Seminarie twintig jaar oud. het Cenakel, de schoorsteenvegertjes, de onderwijzeressen (wier vereeniging door hem werd opgericht), de communicantjes, de schoolkinderen en de Duitsche dienst meisjes, hij was ook belast met de gees telijke verzorging der gevangenen, spe ciaal van de buitenlanders, wat met zijn groote talenkennis verband hield. De groote liefde van den Paus voor kin deren komt treffend tot uiting bij Pause lijke audiënties. Duizenden en duizenden kinderen zijn in den loop der jaren bij den H: Vader geweest, maar de Paus gaat geen kind voorbij of Hij legt zegenend zijn hand op den onschuldigen krullebol, er een vriendelijk woordje aan toevoegend. Bij zijn triomfalen intocht als aartsbis schop van Milaan juichte de jeugd hem toe: „Leve de Kardinaal der kinderen!" En de kerkvorst juichte terug: „Leve de kin deren van den Kardinaal". Slechts vijf maanden zal hij den bis schopsstaf van Milaan voeren, maar ook in die maanden van overstelpende arbeid waren zijn eerste gedachten voor de jeugd en voor de uitgestootenen. Hij dwingt van het socialistisch stadsbestuur godsdienst onderricht op de meeste gemeentescholen af. In December 1921 verschijnt de Aarts bisschop in de cellulaire gevangenis te Mi laan, te midden van de gevallen rijpere jeugd. Eerst houdt hij een toespraak tot de meisjes en dan gaat hij naar de mannelij ke afdeeling, ongeveer 2000 leden sterk. Een altaar is daar opgericht: met gezan gen wordt de Aartsbisschop begroet, 't Moet een hevig ontroerend moment zijn geweest, toen een der jonge gevange nen, smeekend om den zegen van hun geestelijken vader, door aandoening over mand, in zijn toespraak bleef steken en zich ween end neerwierp aan de voeten van den Kardinaal. Deze richt hem op en kust hem. Nooit vergeten de ooggetuigen dit tafereêl. En luide, om door allen te worden gehoord, spreekt de Kardinaal woorden van troost en opbeuring en zegent zijn kin deren. Deze omringen hem van allen kant, en weer gaat zijn voorliefde naar de jong ste onder hen en hij bezichtigt hun school en verblijfplaats wijs in het concordaat heeft 'gegarandeerd. „De geheele wereld zal heden naar Zuid- Duitschland opzien, om te constateeren, of daar ja dan neen de katholieken één zijn en solidair in de handhaving van hun recht", aldus in het herderlijk schrijven van den kardinaal. MONARCHISME WINT VELD IN DUITSCHLAND. Ovaties aan ex-krooprins Rupprecht. Zondag is het na afloop van de godsdienst oefening, die door kardinaal Faulhaber ge leid werd, tot groote ovaties gekomen ter eere van ex-kroonprins Rupprecht, die den dienst had bijgewoond. Ook uit andere verschijnselen valt op te maken, dat de monarchistische strooming in Beieren sterk aan het toenemen is. Gedeeltelijk hangt deze monarchistische strooming ook samen met de spanning tusschen het Roomsch- katholieke gedeelte der bevolking en de nationaal-socialistische regeering, welke spanning aan den dag treedt in een groeien de ontevredenheid in katholieke kringen. Het is merkwaardig te constateeren, dat feitelijk over geheel Duitschland, ook in het Noorden, de monarchistische gedaohte meer en meer veld wint. Zoo heeft de vo rige week ook het bezoek, dat ex-kroon prins Wilhelm aan Hitier heeft gebracht, te Berlijn zeer de aandacht getrokken. Op het oogenblik kan evenwel, afgezien van de moeilijke keuze van een troonpreten dent uit de Hohenzollern-familie voor den Duitschen keizerstroon, een eventueel her stel der monarchie nog onmogelijk aan de orde gesteld worden, omdat de politieke situatie daartoe zeker nog niet rijp is. ITALIË. HET GRENSCONFLICT MET ABESSYNIE Vredelievende stemming. Het verloop van het conflict tusschen Ita lië en Abessynië laat zich thans weer gun stiger aanzien dan gisteren verwacht werd. Dat Abessynië niet bereid zou zijn de Ita- liaansche eischen in te willigen, wordt niet bevestigd. Zoo ver is men nog niet; de onderhandelingen duren nog voort. Uit Addis Abeba, wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de regeering van Abessynië en de Italiaansche legatie een normaal verloop hebben. De mogelijk heid van het instellen eener neutrale zone aan de grens van Somoaliland en Abessynië wordt overwogen. Blijkens een bericht uit Rome is de Abes- synische zaakgelastigde aldaar Woensdag middag door den Italiaanschen ondermi nister van buitenlandsche zaken Suvich in het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. Een onderhoud met Mussolini heeft niet plaats gehad en ligt vooreerst niet in het voornemen. Aangaande het onderhoud met Suvich, waarbij de toestand en de gebeurtenissen in de Abessynische grensgebieden, alsmede het standpunt der beide landen besproken zijn, wordt gemeld dat er nog geen over eenstemming over de vorming van neutrale zones werd bereikt. Suvich gaf den zaak gelastigde de verzekering van den vredes wil de Italiaansche regeering. De getrof fen maatregelen zijn uitsluitend voorzorgs maatregelen ter bescherming der Italiaan sche bezittingen. Italië wenscht de geschil len op vriendschappelijke wijze te regelen. De Abessynische zaakgelastigde ant woordde in denzelfden geest. In Italiaansche politieke kringen wordt opnieuw de nadruk gelegd op Rome's be reidheid tot onderhandelen, doch tegelij kertijd uiting gegeven aan den twijfel of de keizer van Abessyuië wel in staat is een doeltreffende controle over de grens stammen uit te oefenen. Tegenover de door Abessynië in de Eu- ropeesche hoofdsteden verbreide lezing der nieuwe incidenten van Afdoel word; van Italiaansche zijde met handhaving der eenige dagen geleder afgelegde verklaring van elke tegenverklaring afgezien. Tenslotte wordt verzekerd dit geen van de beide gemobiliseerde divisies nog is verscheept. ZUBD-AMERBKA DUITSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ZUID-AMERIKA? Onderzoek zal worden ingesteld. Het permanente comité uit de hooge commissie voor vluchtelingen uit Duitsch land heeft heden het plan van-den hooge- commissaris goedgekeurd om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van immigratie van een beperkt aantal vluchte lingen in verschillende Zuid-Amerikaan- sche staten. De commissie legt er den na druk op, dat dergelijke immigranten per sonen zouden moeten zijn, die een aan winst zouden beteekenen voor hun nieuwe vaderland. De hooge-commissar is voor de Duitsche vluchtelingen, Mac-Donald, hoopt begin Maart in Zuid-Amerika aan te komen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. RUSSISCHE TREINROOVERS STAAN TERECHT. Overdag respectabele burgers, 's nachts moordenaars. Zoo juist hebben te Moskou de daders van een groot aantal spoorwegongevallen in het district Leningrad terechtgestaan. Een hunner is reeds gefusilleerd, terwijl achttien anderen tot verschillende gevan genisstraffen werden veroordeeld. Alle ne gentien behoorden zij tot een goed-geor- ganiseerde bende, die, onder leiding van een recidivist treinen liet stoppen om ver volgens de passagiers te berooven en de bagagewagens te plunderen. Zij hebben zich aan verschillende moor den schuldig gemaakt, doch wisten steeds te ontsnappen totdat de Leningradsche „Narkomvnoedel" (het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken, waarin de vroegere Gpoe is opgenomen) hen op het spoor wist te komen. Het bleek, dat de le den der bende overdag als respectabele burgers leefden met behulp van vervalsch- te paspoorten en andere documenten, om des nachts hun misdadig bedrijf uit te oefenen. In him hoofdkwartier vond men een ar senaal van revolvers, geweren en munitie, alsmede een drukpers en materialen voor het vervalschen van documenten. VIER GEVANGENEN UITGEBROKEN. Vier gedetineerden zijn gisteren uitge broken uit de gevangenis van Plattsburgh (New York). Met behulp van een pistool en een zaag slaagden zij er in te ontsnap pen. Een hunner had des nachts de tralies van zijn cel doorgezaagd, zoodat drie ka meraden gelegenheid kregen er binnen te komen. Toen de bewaker gisterochtend het ontbijt bracht, overvielen zij hem. Zij kon den vluchten. De vermissing van Miss Mary Mc Elroy. Miss Mary Mc Elroy uit Kanses City is gisteren in het huis harer ouders terug gekeerd, nadat zij gedurende twee dagen zoek was geweest. Zij was blijkbaar niet ontvoerd. De jonge dame vertelde geheel te zijn opgegaan in "haar bezorgdheid met het lot van Walter McGee, die haar in 1932 heeft ontvoerd en thans de doodstraf wach tende is. De ramp van de „Macon" VERKLARING VAN ROOSEVELT. De „Macon" wordt voorloopig niet vervangen. De ondergang van het luchtschip „Ma con" heeft in de Vereenigde Staten diepen indruk gemaakt en de twijfel aan de bruik baarheid van het stijve luchtschip zeer ver sterkt. President Roosevelt heeft bepaald, dat voorloopig geen luchtschip ter vervanging zal worden gebouwd. Hij wees er op, dat men voor het zelfde geld ongeveer 50 vliegtuigen voor groote verkenningstochten kan bouwen. Men doet derhalve beter van den verderen bouw van luchtschepen af te zien. Dit beteekent niet noodzakelijker wijze het einde van deze soort luchtvaar tuigen in de V.S. De Amerikaansche regee ring zal ook verder heliumgas blijven ver vaardigen, opslaan en ter beschikking stel len van de geleerden der geheele wereld. Maar voorloopig zal de regeerimg geen luchtschepen voor militaire of wetenschap pelijke doeleinden vragen van het congres. De „Macon" en admiraal Wiley. De „Macon" maakte zijn eerste vliegtocht op 21 April 1933, eenige maanden voor de ramp van de „Akron". De commandant van het thans vergane luchtschip, Wiley, overleeft thans zijn derde luchtschipramp, want hij maakte niet alleen de ramp van de „Akron" mee, maar ook die van het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah". De „Macon" was gevuld met onbrandba re heliumgas. Het groote luchtschip van de Amerikaan sche marine, de „Akron", verongelukte in 1933, met een eneorm verlies aan men- schenlevens. Het schip was in 1931 gebouwd en toen het verongelukte, was de „Ma con" reeds voltooid en kon dat luchtschip spoedig in dienst worden gesteld. Ofschoon vrijwel een copie van de „Akron", wat be treft lengte, hoogte, inhoud, motoren en andere dingen, woog het iets minder, n.l. 8000 pond, voor een reusachtig gevaarte als de „Macon" een te verwaarloozen ge- wichtsverschil. Het luchtschip was van het Zeppelin-type en gebouwd van een stijf metalen frame, waarbij transversale rin gen verbonden waren met overlangs aan gebrachte balken. Ringen waren het feite lijk niet, doch regelmatige 36-hoeken. Het stelsel van diagonaalsgewijze aangebrachte metaaldraden en stangen gaf verband en extra stevigheid. De drijfkracht werd gele verd door acht Maybach-motoren van te- - zamen 4480 P.K. In het midden van het schip waren on deraan de verblijven voor officieren en be manning aangebracht De normale sterkte van de bemanning was 60 koppen. De mo toren waren binnen den scheepswand ge- plaats; sléchts de schroeven kwamen bui ten boord. De lengte was 240 M., de groot ste diameter 40.5 M., de hoogte 44.5 M., de inhoud 184.000 kub. M., het hefvermogen bedroeg 186.140 K.G. (met een netto hef vermogen van 78.540 K.G.). Een snelheid van 134 K.M. per uur kon worden bereikt. De vliegradius, d.w.z. de afstand, die kan worden afgelegd met een snelheid van 50 knoopen per uur, bedroeg 14.700 K.M. De opdracht voor den bouw van het lucht schip was door de Amerikaansche marine gegeven aan de Goodyaer Zeppelin Co. De kosten hebben ongeveer 4.000.000 dollar bedragen. Vroegere luchtschiprampen. Het vergaan van de „Macon" roept aller lei herinneringen wakker aan rampen, vroegere luchtschepen van het stijve type overkomen, aan de ramp van de „Shenan doah", die van de „Dixmude", de „R. 101", de „Akron". Het vergaan van de „Akron", een oudere zuster van de „Macon", is nog geen twee jaar geleden. Het schip geraakte in een storm en is bij de kust van Jersey in zee gestort. Op Maandag 3 April 1933 was het uit Lakehurst vertrokken, 's nachts om half twee stortte het in zee. Het had 77 man aan boord, de bemanning en eenige hooge gasten. Het wrak bleef op zee drijven en al spoedig was het Duitsche tankschip „Phoebus" er bij en nam vier officieren over. Hoewel er spoedig ook nog andere sche pen te hulp snelden, slaagde men er niet in, meer opvarenden te redden. Een der geredden, de maraonist Copeland, over leed kort na de overbrenging op de „Phoe bus". Tot de omgekomenen behoorden schout-bij-nacht Moffett, de chef van het bureau voor luchtvaart, en kapitein-luite nant ter zee McCord, de commandant. In 1925 geraakte de „Shenandoah", een schip van het Zeppelintype, in een storm boven Ohio, het brak in drie stukken en 15 menschen, o.w. de commandant, verlo ren het leven. De Engelschen hadden in 1921 het ver lies te betreuren van de „R. 38", die op 23 Augustus boven Huil doormidden brak en in de Humber stortte, waarbij 43 men schen het leven lieten. Dit was zoo half en half ook een Amerikaansche ramp, want de „R. 38" was aan de Ver. Staten ver kocht en zou door de lucht naar zijn be stemming gaan. Bij een proefvlucht bleek echter nog het een en ander ondeugdelijk te zijn, een nieuwe proefvlucht was noo- dig, nog een en nog een. Op deze vierde proeftocht trof het schip de ramp. Twee jaar later in December 1923 verloren de Franschen de „Dixmude", een uitgelever de Zeppelin. Het luchtschip had reeds eeni ge bevredigende vaarten achter den rug en was met een aantal hooge ambtenaren en hoofdofficieren van den luchtvaartdienst op een kruisreis naar de Middellandsche Zee en Afrika. Het schip is vermoedelijk ter hoogte van Sicilië in een storm ge raakt en vergaan. Alleen het lijk van den commandant is later op Sardinië aange spoeld. Ook de ramp van de „R. 101" heeft in Europa een diepen indruk gemaakt. Dit luchtschip zou een reis maken naar Britsch-Indië. Aan boord bevond zich o.a. de minister van luchtvaart. Reeds bij Beau- vais, nauwelijks na den overtocht van het Kanaal sloeg de „R. 101" tegen den grond en vloog in brand. Het schip was 's avonds vertrokken en het grootste deel der opva renden en passagiers sliep. Op drie na kwamen allen om het leven. De ramp eisch- te 48 menschenlevens. Van de rampen met luchtschepen van het half-stijve of slappe type dienen genoemd te worden het ontploffen van de Ameri kaansche „C 8" in Juli 1919 te Baltimore met 75 dooden, het vergaan van de klei ne Britsche „N.S. 11" boven de Noordzee met 7 dooden, het verbranden vein de Ame rikaansche „Roraa" in 1922 met 34 doo den, dat van Nobile's „Italia" in het Poolgebied in 1928 met 7 dooden en dat van de Amerikaansche „J 3" in 1933 met 2 dooden. Voorts vergingen in 1924 de Japansche „S 3" en in 1933 de Fransche „E 9", waar bij geen menschenlevens te betreuren vie len. DE BURGEMEESTER KWAM- ZELF DE BELASTING INNEN. Dat hielp! Het gemeentebestuur te Deidehahn in het Wester woud had sedert lang onder de slechte betaling van de gemeentebelastin gen te lijden. Wel is waar werden voort durend maanbrieven rondgezonden en ook op het zwarte bord van het gemeentehuis steeds weer aan de betaling van de achter stallige belastingen herinnerd, doch alle moeite was vergeefsch. Daar de gemeente dringend geld noodig had, kwam de bur gemeester op het denkbeeld te zamen met den gemeente-ontvanger zelf de slechte be talers op te zoeken. Toen de rondgang be ëindigd was, bleek, dat de burgemeester goede zaken had gemaakt. De financieele zorgen van de gemeente wareij met één slag uit den weg geruimd. OSLO WORDT EEN STAD VAN OUDE MENSCHEN. Het gevaar dreigt, dat Noorwegen, en vooral Oslo, binnen afzien baren tijd nog slechts bewoond zal zijn door oude man netjes en vrouwtjes. Het aantal geboorten is n.L te Oslo gedaald van 8000 in 1900 tot slechts 2000'in het afgeloopen jaar. Als ge volg van deze afneming zijn vier groote schoolgebouwen te Oslo voor ander ge bruik ingericht, omdat het aantal school kinderen in een paar jaar tijds is ge daald van 30.000 tot 20.000. Het gebeurt nog maar zelden, dat de kindervoorstellin gen in de bioscoop een stroom van jeugdi ge bezoekers trekken en kinderwagenfabri kanten klagen steen en been over de slech te tijdén. Nog een ander merkwaardig verschijnsel doet zich voor: de statistieken leeren, dat het aantal scheidingen voortdurend stijgt en dat ieder jaar een nieuw record brengt. In Oslo alleen zijn in 1934 in totaal 667 scheidingen voltrokken, hetgeen 200 meer is dan in 1933. En in de rest van het land is het al net eender. NUTTIG GEBRUIK VAN LEEGSTAANDE KASTEELEN. De vele kasteelen en op paleizen gelij kende huizen van den Zweedschen adel, die leegstaan, vaak tengevolge van de eco nomische crisis, worden tot zeer goede doel einden aangewend. Het historisch slot van Savstaholm, niet ver van Stockholm, dat vroeger het eigen dom was van graaf Trolle Ronde, is thans gemetamorfoseerd in een tehuis voor achterlijke kinderen. De statige grafelijke vertrekken worden nu bewoond door 53 kinderen, die er dagelijks onderricht ont vangen. De groote bibliotheek is veranderd in een gymnastiekzaal, terwijl de winter tuin, waar vroeger vele exotische planten te bewonderen waren, gevuld is met weef getouwen. Andere kasteelen zijn in gebruik geno men als tehuizen voor werklooze jonge mannen. Waar is je vrouw? Die is via Spitsbergen, Finland, Estland, Lithauen, Polen, Tsjecho Slowakije en Oosten rijk, naar de Wintersport in Berner Oberland afgereisd. (Fantasio).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5