DE HERDERS VAN NIEUWKOOP WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. DE 13de VERJAARDAG DER PAUSKRONING. Pontificale Hoogmis in de Sixtijnsche kapel. Men seint uit Rome aan de „Msb.": In de Sixtijnsche kapel is gistermorgen bij gelegenheid van den dertienden verjaar dag der Pauskroning een Pontificale Hoog mis gecelebreerd door den aartsbisschop van Bologna, Z. H. Em. kardinaal Giovanni Nasalli-Rocca di Corneliano, geassisteerd door de oudste in rang zijnde kanunniken der hoofdbasilieken. De H. Vader, gezeten op de Sedia Gesta- ria, kwam in plechtigén stoet naar de kapel en assisteerde van den troon af. Aan het slot van de plechtigheid gaf Zijne Heiligheid den pauselijken zegen, waarna hij een aflaat voor alle deelnemers aan de plechtigheid afkondigde. De plechtigheid werd bijgewoond door negentien kardinalen, het voltallige corps diplomatique, bloedverwanten van den H. Vader en leden van den pauselijken hof staat van den Romeinschen adel. Onder de talrijke bisschoppen, die aan wezig waren, bevonden zich ook de aarts bisschop van Toronto (Canada), Z. H. E. mgr. Mac. Neil en de bisschop van Danzig, Z. H. E. mgr. O'Rourke. Koning Victor Emanuel zond, mede na mens de koningin, een felicitatie-telegram aan den H. Vader, hetwelk deze in hartelijk gestelde bewoordingen beantwoordde. FRANKRIJK. PRODUCTIE-REGELING. Wetsontwerp in de Kamer. De Fransche Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van het veelbe sproken wetsontwerp betreffende de be- drijfsaccoorden. Dit ontwerp bedoelt de in sommige industrieën reeds bestaande ac- coorden tot productie-beperking en pro ductieregeling bij ministerieel dcreet ver plichtte kunnen stellen, in geval van een buitengewoon ernstige crisis in bepaalde takken zoowel van de industrie als van han del en.landfoouw. Met dit ontwerp beoogt de regeering een eersten stap te doen naar de .economische hervorming, die door Flandin van den be ginne af onvermijdelijk werd geacht. Er heerscht oppositie zoowel in econo mische milieux als in rechtsche politieke kringen, waar men den premier verwijt, met dit ontwerp opnieuw de politiek van staatsbemoeiing in te luiden, die hij in zijn regeeringsverklaring beloofde te zullen af schaffen. Het verzet zetelt ook in de link- sche en arbeiderskringen, waar men ducht, dat de aibeider te zijner tijd het gelag van de gedwongen cartelvorming zal hebben te betalen. OOSTENRIJK. HERDENKING VAN HET BLOED- CARNAVAL. Vrij rustig te Weenen. Gisteren was het de eerste verjaardag van de bloedige revolutie van verleden jaar. De revolutionnair-socialisten en de com munistische leiders hébben echter, ondanks de grootsch opgezette pogingen, de Ween- sche arbeidersmassa niet tot demonstraties kunnen verleiden. Met uitzondering van een enkele bloedige botsing, die gisteravond om 7 uur in de arbeiderswijk Ottakring plaats vond, is de rust in geheel Weenen ongestoord gebleven. De aangekondigde tien-minuten-stakingen zijn geheel uitge bleven. De voorzorgsmaatregelen om op alle fa brieken een sterke politiewacht op te stel len en de aankondiging aan de arbeiders, dat zij door een staking, hoe kort ook, de nieuwe wetten zouden overtreden en on middellijk ontslagen zouden worden, heb ben een afdoende preventieve uitwerking gehad. De demonstratieve licht-boycot werd zelfs in de vroeger uitsluitend „roode" wij ken slechts gedeeltelijk ten uitvoer ge bracht en niet meer dan een enkel Sov jetster-vuur is in Weenen op het vroegere exercitie-terrein ontstoken om onmiddellijk door de brandweer gebluscht te worden. Opruiende pamfletten zijn weer rondge strooid, doch over het algemeen in beschei den hoeveelheid. Demonstraties op het groote kerkhof, bij het massa-graf der in de Februari-revolu- tie gevallen socialisten, waren onmogelijk gemaakt door een buitengewoon sterke politie-afzetting. Ongeveer 35 socialisten, die met roode linten omwonden kransen naar het graf wilden brengen, werden nog vóór den ingang van het kerk/hof gearres teerd. Van massa-demonstraties op straat is ner gens sprake geweest. Ook de eenige ernsti ge botsing werd door een groep van niet •meer dan 15 jonge communisten veroor zaakt. Zij kwamen gisteravond zeven uur plotseling in marsch-formatie op een druk kruispunt in Ottakring aanzetten, een rood vaandel meedragend en revolutionnaire lie deren zingend. Toen de dienstdoende politie-agent den kleinen stoet wilde tegenhouden, trok de vaandeldrager een automatisch Mauser- pistool, waaruit hij eenige schoten op den politieman loste, die zwaar gewond neer stortte. De vaandeldrager vluchtte daarna in een portiek van een huis, waar hij zelf moord pleegde door zich in den mond te schieten. Terwijl de door deze botsing ver oorzaakte verwarring nog aanhield, kwa men eenige auto's aanrazen, waaruit com munisten strooibiljetten wierpen. Toen de onmiddellijk verschenen politieversterking de auto's wilde aanhouden, werden door de schoten van de communisten een agent zwaar en een licht gewond. In de opwinding van het oogenblik werd een Heimwehrman door de menigte zoodanig mishandeld, dat hij door een ziekenauto moest worden weg gevoerd. Aan de rustverstoring kwam on middellijk een einde, toen een aantal over valwagens op het terrein verscheen. Met behulp van een foto, die op een te, Brünrf (Tsjechoslowakije) gehouden verga dering van het revolutionnair-socialistisch agitatie-comité genomen werd en die de politie in handen werd gespeeld, konden gistermorgen 21 leden van dit comité ge arresteerd worden, wat er mede toe zal heb ben bijgedragen, dat deze dag zoo rustig verliep. Na de botsing in Ottakring heeft de po litie ruim 200 personen gearresteerd. In an dere Weemsche wijken werden later op den avond nog demonstraties gehouden, waar bij in totaal 50 demonstranten in arrest werden gesteld. ITALIË. HET CONFLICT MET ABESSINIë. Schadevergoeding en eerbewijzen. De Italiaansche regeering heeft aan Abessinië den eisch gesteld, schadevergoe ding te betalen en eerbewijzen te brengen aan de Italiaansche vlag. Ofschoon er geen sprake van is, dat Italië aan Abessinië een ultimatum heeft gezonden, heeft Rome ongetwijfeld in zeer krachtige bewoordingen te Addis Abeba geprotesteerd. In geheel Italië worden thans de kansen op een oorlog besproken, doch er zijn slechts weinig inlichtingen te verkrijgen, aangezien er zware straffen zijn gesteld op het commentarieeren van troepenbewe gingen of oorlogsvoorbereidingen. Naar United Press in de Abessinische hoofdstad van officieele zijde heeft verno men, weet men daar nog niets van Rome's eischen en evenmin van de mobilisatie. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft nadrukkelijk ontkend, dat er regeerings- troepen aan de grens van Somaliland wor den samengetrokken; de regeering over- weegt geefterlei agressieve maatregelen. In politieke kringen in Addis Abeba be schouwt men den toestand echter als ern stig. Men is van oordeel, dat Abessinië niet bereid is eventueele ultimatieve eischen van Italië in te willigen en zeer zeker niet geneigd is formeele verontschuldigingen aan te bieden en eerbewijzen te brengen aan de Italiaansche vlag. DE NIEUWE KERK TE NIEUWKOOP Na de Hervorming. Aan den even bekwamen als vroomen Prieste Petrus Mart in us Bots, geboren al hier op 21 Nov. 1852 uit de ouders Adria- nus Bos en Maria J. H. van der Weijden, danken wij een belangrijke verzameling van geevens omtrent de geschiedenis van NieuwMop. Zoo heeft hij ook als Kapelaan te Alphjn aan den Rijn in 1882 een hoogst interessinte beschrijving geleverd van de Paroohii waarvoor hij een groot aantal bronnen heeft aangeboord en ongetwijfeld menig uur van studie heeft opgeofferd. Deze b^hrijving stond hij af aan de „Bij dragen loor de Geschiedenis van het Bis dom Harlem" en komt voor in het XTIe deel (jar van uitgave 1884), aan de hand waarvanwij, ter gelegenheid van de kerk- wisselini eenige der merkwaardigste bij- zonderhden gaan mededeelen. Uit ea brief van Andreas, Bisschop van Utrecht,^)lijkt, dat de parochie reeds in 1131 bfjsjmd en dat ook reeds in die oude tijden di Meije behoorde tot de parochie van Nïekvkoop, gelijk dit is gebleven tot 1871. De zee oude parochie-kerk is bij de her vorming if gestaan moeten worden aan de Protest-aden, die op de zelfde plaats in 1822 hö huidige kerkgebouw in kleiner formaat prichtten. Een gedeelte van den vloer, wl thans nog het koor genoemd wordt, Li{t buiten het huidige gebouw en vormt ml zijn grafsteden, zerken en op schriften een deel van de openbare of pro- testantsche begraafplaats. Men meent ook, dat in den ouden tijd van daar een pad liep tot ie Meije, wat uit de natuurlijke ligging mede te verklaren is. Niet alleen de Meije, doch ook de oude katholieke kerk te Noorden, staande op het oude dorp waar thans nog" aanwezig is de hervormde kerk, was onderhoorig aan deze parochie. Oudtijds behoorde de kerk onder het Dekenschap van Rijnland, onder het toenmalige Bisdom van Utrecht en onder de proostdij der St. Janskerk te Utrecht. De pastorie stond ter begeving van de HoUandsche graven, wat mede blijkt uit een beschreven geschil tusschen Keizer Karei V als graaf van Holland en de Ka nunniken van S. Maria's Kapittel te Utrecht. Van vóór de hervorming zijn slechts 2 Pastoors bekend, n.l. Hugo van der Handt, Kanunnik van het St. Pancras-Kapittel te Leiden van 13721390 en Gijsbert Braak man 1412. Reeds vóór 1580 was hier een protes- tantsch leeraar werkzaam, zekere Matthijs Rudse, die later naar Woerden vertrok, waaruit blijkt, dat de hervorming reeds vroegtijdig tot hier was doorgedrongen. Niet lang echter is men hier, zoowel als te Noorden, zonder kerkelijke bediening geweest, want zoowel aan de Vliet te Noorden, waar nu nog de kath. kerk staat, als bij het zoogenaamde Oortjespad aan het Zuideinde, hebben de katholieken den schat des geloofs bewaard, waarbij zich twee parochiën vormden, met als scheiding de Kerkstraat. Wij danken het aan het bestaan der vrije heerlijkheid en in 't bizonder van 1617 tot 1657 aan haar Heer, Johan de Bruijn van Buitenwech, dat de godsdienst aldaar, zij het oogluikend, kon worden uitgeoefend. Als eerste Pastoor na de hervorming staat aangèteekend Mr. Petrus Janskind, die hier vele jaren geweest moet zijn en stierf op 3 Sept. 1637. Hij had zijn oplei ding genoten aan een college te Keulen. De vermoedelijke opvolger was Engel- bertus Schevenhuis. Vervolgens komen Mr. Paulus van Haeften, een Utrechtenaar, overleden te Culemborg op 6 April 1647; Mr. Joannes van Houten, Baccalaureus in de theologie, overleden alhier op 2 October 1661; Joannes Stiltinch, een Utrechtenaar, overleden op 24 Dec. 1672; Arnoldus Ar- weiler, Utrechtenaar, een groote weldoe ner voor de armen en bekend kindervriend, overleden 8 Jan. 1686; Andreas Schuur- mans, een Brabander, die het met de Nieuwkoopsche boeren niet erg vinden kon en zeer spoedig naar het eiland Wierin- gen is gegaan; Everardus Arnoldi, Keulsch theologant en voorheen vele jaren Pastoor te Eist, overleden op 20 Maart 1706; Brou wer, die slechts eenige maanden hier ver bleef; Joannes Baptista Vermeulen, over leden 8 Maart 1727; Joannes Ignatius Lem mers, die voorheen geneesheer was, over leden in 1732; Henricus Paschasius Per- quin, Rotterdammeren Leuvensch Theo logant, ging in October 1741 als Pastoor naar Raamburg enin 1751 naar Poeldijk, waar hij op 3 Maart 1755 stierf. Deze Pas toor had drie heerbroêrs, waarvan er één, Levinus Pexquin, later zijn opvolger in Nieuwkoop werd; Jaoobus de Jager, een Haarlemmer, die op 23 April 1755 vertrok naar Poeldijk, waar hij in 1778 overleed; Levinus Perquin, eerder genoemd, vertrok in 1759 naar Stompwijk; Henricus Jacobus le Jeune, onder wiens pastoraat kerk en pastorie in het Zuideinde veel verbeterd zijn, die in 1763 ging naar Wassenaar; Joannes Keuier, die in 1777 ging naar Wa teringen, waar hij op 11 Nov. 1808 o£ 83- jarigen leeftijd stierf; Joannes Franciscus Lansingh, Amsterdammer, vertrok op 13 Aug. 1784 naar Raamburg en stierf op 17 Sept. 1818 te Langendijk. Bij testament liet hij het grootste deel van zijn goederen na aan de kerk te Nieuwkoop; Arnoldus van Gulik, een Middelburger, die in Decem ber 1792 naar Brielle ging; Fredericus Rig- ters, die in 1808 ging naar Castricum en op 17 Maart 1817 te Hoogkarspel (West woud) overleed. Pastoor Rigters werd opgevolgd door Ca- rolus Joseph us Winkelaar en deze in 1847 door Henricus Aloysius Poppen, over wel ke beide geestelijken gisteren reeds een en ander vermeld is. In 1861 werd Pastoor Poppen opgevolgd door Wilhelmus Grijskamp, te Leiden ge boren op 2 Jan. 1820. Deze bleef hier slechts 3 jaren en trad in de orde der Redemptoris ten, welke hij echter om gezondheidsrede nen weder vóór zijn professie moest ver laten, waarna hij in 1865 benoémd werd te Akersloot, alwaar hij op 29 Mei 1872 over leed. Zijn opvolger was Adrianus An toni us van Eijndhoven, geboren te 's Hertogen bosch op 19 Aug. 1825. Van 1854 tot 1856 was hij kapelaan te Leiden en van 1 Sept. 1864 tot 8 Dec. 1876 pastoor alhier, op wel ken laatsten datum hij schielijk overleed. Deze pastoor stichtte in 1873 de R.K. school, zag in de 12 jaren 3 zoons zijner parochie tot priester gewijd worden en zag ook door eigen bemoeienis de bijkerk in de Meije tot parochie verheven in 1871, zijn kapelaan J. J. de Groot werd daar eerste pastoor, en vierde een half jaar voor zijn dood alhier zijn zilveren priesterfeest. Twee weken later werd benoemd Chris tian us Bouman, geboren te Middelburg op 3 Oct. 1838. Na 8 jaren kapelaan te zijn geweest werd hij in October 1871 profes sor, in de Liturgie en Proourator aan het Groot-Seminarie te Warmond en op 22 Dec. 1876 pastoor alhier. Op luisterrijke wijze vierde hij in 1877 het zilveren feest van de parochie in haar nieuwe gedaante met haar nieuwe kerk, waarbij de Bouw heer, Pastoor Poppen, als Deken van Am sterdam celebreerde en de feestpredikatie hield en waarbij alle geestelijken van het Dekenaat met al de priesters, die in Nieuw- koop's kerk hun eerste H. Mis gedaan had den, aanwezig waren. Al spoedig werd hij mede belast met de zorg voor het Dekenaat. Onder zijn pas toraat vestigde zioh alhier op 13 October 1890 de Eerw. Zusters van het H. Gezel schap J. M. J. Hiervoor had Z.Eerw. ge kocht een flink terrein met burgerwoning voor 12.000, op welk terrein hij het Lief degesticht bouwde met bewaar- en naai school, wat 38.000 kostte. Van de benoo- digde 50.000 wist hij 30.000 bijeen te brengen en voor het overige bedrag, van 20.000 sloot hij een rentelooze geldlee- ning, welke bijna geheel in de parochie ge plaatst werd en die na eenige jaren op een paar mille na door schenkingen was gean nuleerd. Dekén Bouman overleed in 1903, na 27 jaren op energieke en stoere wijze de gees telijke leiding alhier te hebben uitge oefend. Hij werd opgevolgd door Leo- nardus Kleijweg. Ofschoon een tweetal Eerw. Zusters van af 1890 een deel van het lager onderwijs hadden overgenomen, werd toch eerst on der Pastoor Kleijwèg in 1911 de meisjes school gebouwd, bestaande uit 2 lokalen en ruimte biedend aan ongeveer 70 leer lingen. De opening geschiedde op 1 Octo ber. Onder zijn pastoraat werd ook de fraaie jongensschool gebouwd en de be staande omgezet in een patronaatsgebouw, dat in de vorige week is afgebroken. Pas toor Kleijweg overleed op 8 Nov. 1922 in den ouderdom van 72 jaren om te worden opgevolgd door Hubertus Petrus Antonius van Dijk, Amsterdammer van geboorte, wien voor het eerst sedert 1853 geen ka pelaan werd toegewezen. Onder hem werd de „burgerwoning" naast het Liefdege sticht afgebroken en daarvoor in de plaats onder architectuur van Jan Stuyt aan het gesticht de uitbreiding gegeven, welke het thans heeft. In April 1933 benoemd tot pastoor te Haarlem, werd hij opgevolgd door pastoor Theodoras Petrus Blom, als 27en pastoor na de' hervorming, eveneens Amsterdammer van geboorte, van wiens ondernemingsgeest wij in dezen korten tijd een zoo kloeken daad zien en van wien de parochianen nog groote verwachtingen mogen koesteren, waartoe God hem de kracht en lust moge geven en de parochie haar volgzaamheid. Niet dan met veel moeite wisten wij de portretten te verkrijgen van de pastoors, die in de oude kerk vanaf 1852 tot heden de herderlijke bediening uitoefenden met één uitzondering, n.l. van Pastoor Grijs kamp. Wij geven ze in dit nummer weer als blijk onzer dankbare herinnering. De inwijding van de nieuwe kerk. Zooals reeds eerder is bericht, zal op Donderdag a.s. de nieuwe kerk door Z. Hoogw. Exc. den Bisschop worden inge wijd. Zijn Excellentie arriveert reeds Woens dag in den namiddag. In verband met den tijd van het jaar, zullen bij het inhalen geen festiviteiten plaats hebben. De plechtigheid, begint Donderdagmor gen, half acht door de wijding van de bui tenmuren. Om 9 uur worden in processie de reliquiën van de martelaren uit het al taar van de oude kerk overgebracht naar dat van de nieuwe en aldaar ingemetseld. Om ongeveer 10 uur begint de pontificale hoogmis, waarna de Bisschop een predi katie houdt. Om ruim 12 uur kan de plech tigheid zijn geëindigd. Op Vrijdag en Zaterdag zal niet in de kerk, doch in het gesticht de H. Mis gele zen worden en wel om 7 uur. Zaterdag as. des avonds 6 uur zal het H. Sacrament in plechtige processie van de oude- naar de nieuwe kerk worden over gebracht, waarna een Te Deum tot dank zegging met Tantum Ergo. De oude kerk wordt dan gesloten en de nieuwe officieel in gebruik genomen. A. A. Eyndhoven, 1864—1876 Chr. Bouman 1876—1903

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9