Alle soorten van verzekeringen. HOE LAAT BIET BS l WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 Personalia- Te Den Haag slaagde onze plaatsgenoot, de heer F. W. van Santen voor het examen van Voetspecialist. Hij is de eerste hier ter plaatse, dit dat met gunstig gevolg aflegde. NIEUWVEEN. Steun in natura en geld aan hagelslacht- offers. Voor eenigen tijd meldden wij, dat de totale uitkeering uit het gevormde hagelschadefonds voor de Nieuwv. tuin ders 250 bedroeg, wel'k bedrag werd af gedragen aan het N.C.C., waarvoor het plaatselijk crisis-comité terug ontving 450 aan goederen. Bereids heeft de uit- deeling aan een tiwintig tuinders plaats ge had en omvatte: 140 mud eierkolen (7 mud ieder), 10 willen dekens, 14 werkbroeken, 7 paar werkschoenen, 12 kinderpakjes, 100 knotten sajet, 10 hemdrokken, 10 onder- pantalons, 6 paar kinderschoenen en 12 truien. Voorts weten wij, dat het fonds der plaat selijke Boerenleenbank ter groote van 2000 onder de getroffen leden verdeeld is. Tenslotte zal de regeeringssteun van 17.500 Donderdag a.s. in De Kwakel aan de rond 100 slachtoffers worden uitbetaald. WARMOND. lede van drs. Piet Kasteel. Teneinde eeiï juister inzicht te krijgen in de groote sockle en economische problemen, die de weèld op den dag van heden beroeren, hee| de R.K. Kiesvereeniging gemeend een bij uitstek deskundige te moeten uitnoo- digffl, om deze problemen eens aan een nadre beschouwing te onderwerpen. De keue was gevallen op den heer drs. P. Kasfeel, Parlementair redacteur van de „Mafebode", die mede uit hoofde van zijn geconfeit is in de meest moeilijke ngewikkelde politieke vraagstukken van Jen dag. Is (et wonder, dat de zaal tot in de uiter- hoeken gevuld was, omdat men de riiging had dat hier veel, waarover den atsten tijd gesproken wordt, tot z'n wareproporties zou worden teruggebracht en ren zeer zeker een duidelijker beeld zou lij gen van de ontzaggelijke moeielijk- hede waarmede de regeering en de be stuur ;rs van publiekrechtelijke instellin gen kampen hebben. Spicer begon er op te wijzen, hoe moei jk het is ergens het woord te voe ren z der dat de hoofdschotel van de rede of le g wordt gevormd door „Crisis en Mala In eenvoudige, doch daarom juist treffe e woorden zette spreker uiteen de verse lende factoren die aan deze alom, natioi il en internationaal heersehende crisis dden medegewerkt. De westersche beschi ng, die geldt als de beschaving par excellce, dreigt uiteen te vallen, de ge- heele geling der productie is in de war gelooj: de regulateur is gebroken, vrije prijsv ning, vraag en aanbod, dit alles is hopelt vastgeloopen. Zelfs liberale pro- fessori van een liberale hoogere handels- schoollrkeraien het thans eerlijk, dat er nu iclfmders moet gebeuren. Zij erken- a. nen, is, dat overvl 1 te hon lende meend u moetei juist schen. ternij, gen de vaagd. het een kraknzinnige dwaasheid het eene gedeelte der wereld een is, terwijl in een ander gedeel- wordt geleden. Men begonnen met te'trachten te red den wfer nog te redden is en de verschil- ïaatregelen dae de regeering ge- eeft in het algemeen belang te nemen, worden nu onderworpen aan gifeelooze critiek, zoodat het meer dere n n schijnt alsof deze maatregelen en het algemeen belang indrui- ziohzelf is denaturatie een zot- r heeft men zich wel voldoende gerealild, dat, wanneer deze maatrege len nie aren genomen, verschillende la- evolking gewoon waren wegge- t moet Nederland, dat totaal op het bui and is aangewezen, daar het als economie zelfstandigheid niets, maar dan ooleelemaal niets kan doen, alleen beginne :Iet is je reinste demagogie als de N.S.of welke fascistische partij ook, beweert leze crisis te kunnen oplossen, aan den ;sel der werkloosheid de kracht te kunnontnemen. Dat kunnen" deze par tijen ev ïin als de R.K. Staatspartij of welke pj ook. Dit kan ook geen enkele regeerin 1 zou deze ook bestaan uit de geniaals ïinisters die te vinden zijn, ge- ruggeste door honderd eerlijke en ter dege on egde Kamerleden. Uitvof toonde spr. aan hoe de toestand is in Ita Duitschland en Rusland, waar fascisme dictatuur de alles overheer- schende ;ht is. maar waar toestanden heersche ooral voor de werkloozen, die duizend 1 erger zijn dan hier in Neder land. To den dag van heden zijn nog maar w< en doordrongen van de enor me gevo van de crisis, die landbouw, handel e dustrie heeft lamgeslagen, die het gehe productie-apparaat heeft ont wricht ei s heeft geworpen in een eco nomische os, waar bijna niet meer uit te kernei Wij, kaieken, hebben hier in Neder land een rst moeilijke taak te vervul len, voor mdat wij eerlijk en oprecht verklaren wij deze crisis niet kunnen oplossen, Ls trouwens niemand dit kan. Maar als eendrachtig blijven samen werken, ij eensgezind optrekken, als wij verin n blijven schenken in onze leiders en erders, welnu dan is het lang niet uit ge n, dat wij later de dank baarheid Loeien van ons doch ook bui ten ons zi ontvangen, die zullen moe ten erken dat de ordening en sanee ring vangroote problemen op den grondslag eergelegd in de Quadragesi- mo Anno enigste oplossing is geble ken om oag zoo min mogelijk geha vend uit crisis te voorschijn te ko men. Wij hebUechts in korte trekken deze zoo leerzai de kunnen weergeven, doch wij zijn er van overtuigd, dat, wanneer deze rede in zijn geheel werd opgenomen en verspreid onder alle lagen der bevol king, veel critiek achterwege zou blijven, veel verbittering niet meer zou bestaan en men van zeer vele onsympathieke maatre gelen, de noodzakelijkheid zou kunnen be grijpen. Is hier niet een groote taak weg gelegd voor de leiding van de R.K. Staats partij? Wij brengen den heer Kasteel dank voor dezen avond en wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen, zooals wij trouwens reeds vernamen, zijn heengegaan met de ge dachte, dat wij, ondanks alles, dankbaar moeten zijn en een eeresaluut gebracht dient te worden aan onze leiders voor de krachtige en ook juiste wijze, waarop zij de belangen van ons volk voorstaan en verdedigen. Rest ons nog mede te deelen, dat door den secretaris een keurig jaarverslag werd uitgebracht en door den heer H. van Delft een uitvoerig verslag van de gehouden vergadering der R.K. Kamercentrale. Crisis-Comité. Onder Voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgsmees- ter, werd ten Raadhuize alhier een verga dering gehouden van het plaatselijk Crisis- Comité. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, deelde de voorzitter mede, dat de heer Mr. R. Schölvinck, wegens vertrek naar elders, ontslag uit het comité had ver zocht, hetwelk hem onder dankzegging voor het vele wat hij voor het comité had ge daan, werd verleend. Zijn plaats zal wor den ingenomen door den heer C. B. de Vroomen. Besloten werd zich aan te slui ten bij het Crisis-borgstellingsfonds voor, den Middenstand, zulks in overleg én in samenwerking met de Hanze alhier, het^_ geen voor het comité een kosten met" zich medebrengt van 180.Neringdoenden^ die derhalve meenen, dat zij voor een cre- diet in aanmerking kunnen komen, kunnen zich wenden tot genoemd fonds te Leidend Uit het financieel verslag ontleenen wij^. het volgende: 31 maal werd gecollecteerd met crisis-bussen en de totale opbrengst hiervan heeft bedragen 1052.93. Hieron der is begrepen een collecte gehouden ojd het ijs en een extra collecte tijdens de Kaagweek. In 1933 was dit bedrag 44.zoodat een' achteruitgang te bespeuren is van 10. per collecte. Gezien de steeds zwaarder" wordende tijdsomstandigheden is deze ach»-- teruitgang alleszins verklaarbaar. De voor zitter bracht de ingezetenen hartelijk dank voor de wijze waarop zij het comité finan^ cieel hadden gesteund en vertrouwde dat. zij ook in de toekomst hun steun niet zou^ den onthouden. Ook de dames collectrice§_ hadden een woord van bijizonderen dank in ontvangst te nemen voor hare ijver en- toewijding. De totale uitgaven hadden be dragen 912.44. Onder dit bedrag zijn be grepen verstrekte voorschotten, welké voor een gedeelte weer in de kas zullen, terugvloeien. Aan het Nationaal Crisis^ Comité was afgedragen een bedrag van 148.90. Onder dankzegging voor de op^ komst werd hierna de bijeenkomst geslo ten. Watersport. De exploitatie van de jachtwerf „de Leede" is in handen overge gaan van den heer A. H. C. van Konijnen burg, voorheen eerste stuurman aan een groote stoomvaart maatschappij hier te lande. WOUBRUGGE. Eierveiling. De Vereeniging „Wou- brugsche Eierenvedling" kwam in het vei linggebouw in ledenvergadering bijeen. Voorzitter was de heer Schraverus. Uit de verslagen die werden uitgebracht bleek o.m. dat de vereeniging 66 leden telt en dat de omzet bedroeg 3462.61 met een aan voer van 114.000 stuks eieren, wat over 1933 een vermindering is van 27.000 stuks. De rekening sloot met een nadeelig saldo van 5.97. Van de cortvmissie tot naziening der kas en boeken was een rapport inge komen waaruit bleek dat een en ander stipt in orde was bevonden; onder dank aan den penningmeester werd de rekening vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren J. P, van 't Wout en A. Rijlaars dam, werden bij-acclamatie herkozen, bei den namen hun herbenoeming aan. Het voorstel van het bestuur om in het vei linggebouw een kalkput in te richten met •het doel om, wanneer de prijzen zulks toe laten, een hoeveelheid eieren in te kalken, werd na breedvoerige bespreking door het bestuur teruggenomen. De contributie voor 1935 werd wederom op 1.gesteld en met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur om de veilingpercenten met één te verhoogen, aangenomen. Hierna wer den nog 2 aandeelen in het veilinggebouw uitgeloot, getrokken werden de nummers 26 en 28. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM Gistermiddag hield de Raad dezer Ge meente een openbare vergadering. Voor zitter mr. D. F. Pont, Burgemeester; aan wezig 13 leden. Met kennisgeving afwezig de heeren Goemans en Kerkhof. De voorz. houdt een korte toespraak op deze eerste vergadering in 1935. Daar de heer Kerkhof door het verlaten der Ge meente vanaf 1 Maart ophouden zal lid van den Raad te zijn, wenschen B. en W., dat hij een prettige werkkring in zijn nieuwe standplaats moge vinden, betreu rend, dat hij onze gemeente verlaat. De notulen worden nu onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Als leden der Commissie van Toezicht op het L.O. worden de nos. één der voordracht op voor stel van den heer Loerakker bij acclamatie benoemd. De verordening Jachtakten wordt goedgekeurd. De Haven- en Kade- gelden worden gesteld als thans bestaand; andere voorstellen zullen worden aange boden bij de eerstvolgedne vergadering. De Leges-verordening wordt gewijzigd, daar de nieuwe redactie inderdaad beter is dan de bestaande. De benoeming der leden stembureaux geschiedt, nadat besloten is, dat een raadslid als plaatsvervanger bij een aihbtenaar zal voorgaan, indien bericht van verhindering binnen 2 X 24 uren voor de stemming inkomt. Inzake afsluiting van wegen wordt lang gepraat, er wordt be zwaar gemaakt, deze bevoegdheid in han den van B. en W. te stellen. Het betreffen de voorstel van B. en W. wordt verworpen met 94 st. Voor de beide Wethouders en de heeren Carlier en De Wreede. De begrootingen. De heer Loerakker merkt op, dat door Ged. St. de arbeid onzerzijds tot nul is ge reduceerd. We worden aldus spr. to taal onmondig verklaard. Elk onzer heeft tot nu toe persoonlijk geprobeerd de be langen der gemeente zoo goed mogelijk te behartigen. Spr. betreurt het voorschrift en beschouwt het als een aanmatiging van Ged. St. Men kan eenige waardeering hebben voor het gedegen werk vandie heeren. maar praktisch hangen we af van één ambtenaar. Dat één lid van Ged. St. alle gemeenten kan beoordeelen, ontkent spr. Bij hun eigen provinciale begrooting vragen ze inlichtingen. Peuterige dingen moeten omlaag. Dat men bij het Burgerlijk Armbestuur die kleine honoraria nog aan valt vindt spr. een schandaal. Spr. wenscht zijn groote waardeering desondanks uit te spreken.opzichtens het werk van B. en W., die zooveel deden. Meer toezicht van Ged. Staten kan spr. aanvoelen, maar niet zóó. De heer Fijma sluit zich volkomen aan bij den vorigen spreker; de lust om mee te werken gaat ontbreken en spr. doet dat nog maar alleen uit respect voor B. en W. Hij wil het Fascisme niet steunen, hetgeen men graag zou zien. Bovendien zijn we nog" niet noodlijdend. Eén werk wil spr. nog geven: reorganisatie der gemeentelijke bedrijven, waardoor vereenvoudiging on zer administratie zal ontstaan, wat bezui niging beteekent. Het verheugt den heer Mathot, dat een verlaging der straatbelas ting wordt voor gesteld; de papierraming der begrooting zal ook dit jaar falen. Spr. waarschuwt te gen bouwwoede. Van loon- of salarisver laging heeft spr.' niets gemerkt. Hij zou so lidariteit óók wenschen, als er iets gege ven moet worden en zou willen, dat de vaste ambtenaren, die nog een behoorlijk salaris genieten, een bepaald percentage afstonden aan het Crisis-comité voor de misdeelde collega's. De heer De Wreede wil de toekomst maar rustig afwachten; deze is een gesloten boek. Maar waar 90 pet. dezer gemeente afhankelijk is van het bloembollenbedrijf zou spr. in verband met de betalingsmo gelijkheden van Duitschland gaarne zien, dat de Gemeente met andere der streek de Regeering nogmaals wilde overtuigen van de bestaansmogelijkheid dier gemeen ten in verband met die clearing. De heer Van Lierop sluit zich aan bij de heeren Loerakker en Fijma; toch zal spreker aan de gemeentebelangen meewer ken. De voorzitter beantwoordt de sprekers. De voorzitter brengt dank voor de waar deering van het werk van B. en W. Dien dank brengt hij ook namens het college aan den secretaris en de ambtenaren. De houding van Ged. Staten wil spr. even toe- Er zijn nu eenmaal geweldige contrasten in de wereld. fBlonc et NoirL lichten. De noodlijdende gemeenten zijn de eerste aanleiding, maar wij staan op de grens. Het Rijk subsidieert boven de krachten dier gemeenten en moet dus meer meespreken en de uitvoering dier groote medezeggingschap heeft het in han den gesteld van Ged. Staten. Waar ge meend is te kunnen voorschrijven, werd dit gedaan, hetgeen met voorbeelden wordt toegelicht. Inzake het optreden van dat College opzichtens het Burgerlijk Arm bestuur staat spr. volkomen aan de zijde van den heer Loerakker en spr. heeft er in Den Haag voor gepleit, doch er was niets aan te doen. Er werd eenvoudig ge zegd: dan moeten de menschen maar eens toonen, wat ze voor elkaar over hebben. De reorganisatie der bedrijven heeft onze aandacht en is de overweging zeker (waard, het is echter niet zoo gemakkelijk. De ver laging van huren is een zeer moeielijke materie, hetgeen spr. aantoont. Wat de heer De Wreede vraagt, dit willen we wel, maar dan moeten de organisaties met ge gevens bij de Gemeentebesturen komen. Na nog wat replieken en een slotwoord van den voorzitter worden de verschillende be drijven behandeld. Veel veranderingen of wijzigingen worden in verband met de bin dende voorschriften niet aangebracht. De heer De Wreede bepleit een aanstelling op de Gemeenteschool van. een kweekeling met akte. Daar dit in verband met de vér strekkende gevolgen wordt ontraden, trekt de heer De Wreede het voorstel in. De voorzitter geeft uiting van zijn ontstem ming opzichtens de handelwijze van het Hoofd der School, dat ongevraagd klassen naar huis zond. Hem zal een berisping worden gegeven. Te rond 7 uur werd de geheele begroo ting met alg. st. aangenomen. Verder nog enkele korte mededeelingen, een kleine rondvraag en sluiting. INGEZONDEN STUKKEN WAT MOET ER GEBEUREN? De noodtoestand wordt steeds heviger. Veel wordt er tegen gedaan, voor de ar beiders, die geen werk kunnen vinden, steun, voor de boeren, tuinders, boom- en bloemkweekers, voor het schippersbedrijf, enz. Wat wordt er nu gedaan voor de crisis- slachtoffers einder de winkelier-midden standers; aan him organisatie hebben zij niets, want hun verarming was oorzaak, dat zij hun contributie niet konden beta len, wat zij niet durfden zeggen, waarom zij dus bedankten. Nu staan deze geheel alleen en na ver schillende mogelijkheden, welke veelal mislukken, blijft „Maatschappelijk Hulpbe toon" de laatste stroohalm. Wordt hier hulp geboden, wat voor een middenstander bijna geen hulp genoemd mag worden, dan moet daarvoor tweemaal per, dag gestempeld worden en wel op de openbare plaats, op de Lammermarkt. Wat toch al zoo treurig is, moet nog tot vernedering gebruikt worden, daar ieder dan ziet, hoe hoog de nood is. Is het bekend, dat er personen zijn, die daar eens gaarne heen wandelen, om de nieuwe slachtoffers te zien, niet uit mede lijden, maar met een gevoel, dat zij zooveel beter zijn? Wat moet er nu gebeuren, moeten de middenstands-slachtoffers een organisatie oprichten, om voor hen zelf verbetering te krijgen of is hier een schoone gelegen heid voor de middenstands-organisaties om hun collegialiteit te toonen aan arm-ge- worden collega's? Gaarne had ik langs dezen weg een antwoord. L. C. Aan Lezers. Wij zijn in de gelegenheid U, afgehaald aan ons bureau of besteld bij onzen agen ten of bezorgers, tegen den geringen prijs van 7 1/2 cent onderstaande werkën te le veren. Alle boeken tellen pl.m. 200 pagina's en zijn gebrocheerd in kleurendruk omslag. De titels zijn: De Beer van Tobolsk. De Dubbelganger. De Duistere Schaduw. De Gestolen Diadeem. De Lieveling der Fortuin. De man in het Duister. De Man met den Horrelvoet. De Man zonder Geheugen. De Morea Parel. De Nalatenschap. De Prinses van Rio Chama. De Stad der Gevaren. De Stempel der Stilte. De Vierde Man. De Weg tot het Hart. Godenzoon. Het Geheim van den Hollen Eik. Het Geheim van Haeth Hover. Het Geheimzinnige Jacht. Het Huisje in het Ravijn. Het Roer Recht. Klatergoud. Niet Bewezen. Om 100.000 dollar. Onder den Glazen Koepel. Vermist. Vijanden der Gerechtigheid. Wilde Sheba. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant Een ieder die ons drie abonné's (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe Haat hef is. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. DE LUCHTR00VERS VAN H0ITIKA. 163. Maak mijn armen en beenen toch los, pas op, ze willen me weer pakken! Werkelijk strekten een paar ke rels hun handen al uit, om Piet uit de arm van den be stuurder.te trekken, maar de andere vliegenier werd het nu toch te bar; hij trok zijn revolver en hield die de kerels dreigend voor. 164. Dat hielp, vooral toen de bestuurder met zijn vrije hand ook een revolver nam. Nu geen tijd om op je te letten, jongelief, zeiden ze, eerst ons vliegtuig terug! Maar op de duur werd de bundel levende kleeren toch wel wat zwaar. Ze stonden even stil, sneden vlug de banden door en daar draafde Piet even hard met hen mee. Waar was het vlieg- tuic?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7