PAUS PIUS XI WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 EEN KNAPPE „KOP" De Paus heeft meermalen verklaard, dat zijn geboorteplaats Desio bij hem steeds de prettigste herinneringen wakker roept. Van hun kant hebben ook de inwoners van Desio zich jegens hun grooten dorps genoot niet onbetuigd gelaten! Toen op 6 Februari 1922 te Desio het te lefonisch bericht kwam, dat kardinaal Ratti tot Paus was gekozen, geraakte de bevolking buiten zichzelf van vreugde, al dus verhaalt mgr. Roragnati, deken van De sio. Het werk werd overal stil gelegd en men organiseerde groote optochten. Spoe dig begaf zich een groote delegatie naar de Eeuwige Stad, teneinde daar de plech tige kroning bij te wonen. De eigenaar van het ouderlijk huis der Ratti, ingenieur Gavazza, schonk het pand met de belendende huizen aan een fluks opgericht comité tot instandhouding van een weeshuis. Het weeshuis werd in 1925 door kardinaal Tosi, aartsbisschop van Mi laan ingewijd. De kamer, waar de Paus het levenslicht zag, werd tot kapel ingericht. Op het binnenplein bijna alle huizen in Italië zijn blokken voor vele gezinnen werd een borstbeeld onthuld met de inscriptie: „Aan Pius XI Glorie der Weten schap Schitterende Ster van het Pausschap Bij de vijfde blijde her denking van Zijn kroning". Bovendien werd in 1927 op het voor naamste plein van het stadje een bronzen standbeeld voor den grooten zoon opge richt. De geschenken, die de Paus bij velerlei gelegenheden naar Desio zond zijn te veel om op te noemen. Tóch heeft Aohille slechts zijn prille kinderjaren in Desio doorgebracht en er ook een jaar de dorpsschool bezocht. Zijn oom, de proost van Asso (nabij Comb) nam het stille maar schrandere jongetje bij zich en bereidde hem voor op het semina rie, waarin hij op tien-jarigen leeftijd, in 1867, zijn intrede deed. In de registers van het Seminarie is nog de tabel bewaard gebleven van de pun ten, welke Ambrozio Damiano Achille Ratti in het vijfde jaar gymnasium en in de twee eerste jar én lyceum behaalde. Voor alle examen-vakken behaalde hij in deze drie jaren de hoogste punten d.i. in al les 10. Ook op het Groot-Seminarie te Monza was zijn studie-resultaat doorloopend „uit nemend". Geen wonder, dat de Aartsbis schop van Milaan hem uitkoos, om zijn studies te Rome aan het Lombardijsch col lege voort te zetten. Het was ook te Rome, dat de Paus in 1879 priester werd gewijd. In 1882 doctoreerde de jonge priester „cum laude" in het canoniek recht, de theo logie en de scholastieke philosophie, waar na hij door Paus Leo XIII in particuliere audiëntie werd ontvangen. Een studiegenoot van den Paus verhaalt uit die Romeinsche jaren een gebeurtenis, waaruit blijkt hoe de Paus onder een be- heerscht uiterlijk een lieht-ontvankelijk gemoed verbergt. Na een officieele plech tigheid keerde Leo XIII, omgeven door zijn hofstoet naar zijn particuliere vertrekken terug. Achille Ratti's geestdrift was zóó groote, dat hij geen gelegenheid ziende om den Paus te naderen, door de rijen van de edelgarde heenbrak en het kruis kuste, dat Leo XIII op de borst droeg. Deze stout moedige daad ontlokte den Paus slechts een blik, waaruit groote zachtheid sprak. Maar de edelwacht riep den jongen pries ter met een bruusk gebaar terug De Aartsbisschop van Milaan stelde den nieuw-bakken doctor aan als leeraar in de dogmatische theologie en gewijde welspre kendheid aan het groot-seminarie, waar hij van 1882 tot* 1888 werkzaam was. In dit laatste jaar kwam er een vacature onder de „doctoren" der wereldberoemde Am- brosiaansche bibliotheek. Dr. Ratti sollici teerde en werd aangesteld. Vier-en- twintig jaar lang heeft de Paus aan de Ambrosiana de wetenschap ge diend. Over dit tijdperk van zijn leven een volgende keer. In zijn eerste priester-jaren onderhield de toekomstige Paus hechte vriendschaps banden met Don Bosco, die later door Z. H. tot de eer der altaren zou worden verhe ven. Het is kenteekenend voor het nauw gezette karakter van den Paus, dat de be slissing welke de Kardinalen-Congregatie in plenaire zitting genomen had en waarbij Don Bosco ter zaligverklaring werd voor gedragen, door Z. H. vernietigd werd. Dit komt hoogst zelden voor, doch de Paus verlangde in dit geval een nóg ernstiger onderzoek. Het geboortehuis van den Paus te Desio. GEMENGDE BERICHTEN HET STUUR RAAKTE DEFECT. Vrachtauto botst tegen boom; bestuurder ernstig gewond. Gistermorgen is tengevolge van een de fect van de stuurinrichting de zwaarbela den vrachtauto van de Eerbeeksche papier fabriek te Eerbeek, die op weg was naar Zwolle op den Eperweg nabij den Oranje- weg te Vaassen tegen een boom gebotst. De chauffeur probeerde nog uit de ca bine te springen. Hij slaagde hierin even wel niet. Toen de auto tegen den boom opvloog raakte hij in de cabine welke werd ingedrukt, bekneld. Ernstig gewond werd de man door een juist passeerenden auto mobilist uit zijn benarde positie verlost en naar het ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht, waar hij is opgenomen. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING TE DREUMEL. Tengevolge van de gladheid en den mist is Maandagavond de heer v. T., uit Dreu- mel, in volle vaart met zijn auto tegen een naderenden autobus van Onze Tram gere den. De auto werd nagenoeg geheel ver nield en de autobus werd ernstig bescha digd. De bestuurder van de personenauto liep verwondingen aan het hoofd op en een naast hem zittende passagier, de heer v. d. B., uit Dreumel, werd met een gebroken arm en een hoofdwond naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De zes passagiers van den autobus bleven ongedeerd. Nauwelijks had men de gewonden uit de vernielde auto bevrijd, of een derde auto, afkomstig uit Wijk, reed in volle vaart tegen den autobus op. Ditmaal hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De auto bus werd echter ook aan de achterzijde ernstig beschadigd en de aanrijdende auto werd aan den voorkant geheel vernield. TUSSC.HEN PERRON EN WAGEN BEKNELD. Conducteur zwaar gewond opgenomen. Tijdens het rangeeren van een goederen tram van de Geldersch-Westfaalsche Stoomtram-Maatschappij te Aalten is de conducteur, de heer Schoenmakers uit Ter- borg, juist toen het stopsignaal was gege ven door onopgehelderde oorzaak van het laadperron gevallen en tusschen den wa gen en het perron terecht gekomen. Hij liep hierbij een ingedrukte borstkas en een beenfractuur op. In zorgwekkenden toe stand is B. naar het ziekenhuis te Winters wijk vervoerd. OUDE MAN TE WATER GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. Maandagavond is de 77-jarige C. L. V. in het water van de Breede Haven te 's-Her- togenbosch geraakt, daar de oude man waarschijnlijk door een duizeling bevan gen is. De drenkeling werd spoedig door schippers opgehaald, waarna enkele art sen kunstmatige ademhaling hebben toe gepast. Het bewustzijn keerde terug. De oude man is evenwel in het groote zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch aan de gevol gen overleden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Te Santpoort een oude man bedwelmd. Gistermorgen heeft zich te Santpoort Station een geval van kolendampvergif tiging voorgedaan. Bewoners van een per ceel in de Pastoorstraat ontdekten, dat een inwonende bejaarde man bewusteloos in bed lag. De kamer hing vol rook, afkomstig van de kachel in de kamer. De toestand van den man was zoo ernstig, dat hij van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Gisteravond was hij nog niet bij kennis ge komen. Door tijdige ontdekking erger voorkomen. Maandagnamiddag omstreeks vier uur werd de G. G. en G. D. te Tilburg gewaar schuwd, dat er zich twee bewustelooze menschen bevonden in perceel Koning straat 31. Bij aankomst in 't huis bleek den dienstdoenden verpleger al aanstonds, dat hier van kolendampvergiftiging spra ke was. De twee bewoners van het huis. mej. de wed. de Rooy en haar zoontje wa ren bewusteloos. De vrouw kon vrij spoe dig worden bijgebracht, doch bij den jon gen gelukte dit slechts ten deele. Beiden zijn per ziekenauto ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. DE GASVERGIFTIGING IN DEN HAAG. In verband met het geval van gasvergif tiging in een der hofjeswoningen in de Nieuwe Laantjes te ScheVeningen kam wor den gemeld, dat de toestand van de bejaar de vrouw v. d. Z. gisterochtend naar om standigheden vrij gunstig was. FELLE BRAND TE GIESSENDAM. Hoepelbuigerij en kolenbergplaats uitge brand. Eenige arbeiderswoningen door het vuur aangetast. Gisteravond heeft te Giessendam een fel le uitslaande brand gewoed in de Hoepel buigerij van de firma J. Aandewiel, gele gen aan de Rivierdijk. Hoog laaiden de vlammen op, die in de groote houten loods, waarin het bedrijf gevestigd was, in het brandbare materiaal gretig voedsel von den en den hemel tot ver in den omtrek in een roode gloed zetten. Aangezien het gevaar voor uitbreiding van den brand zeer, groot was, in verband met de omstandigheid, dat de hoepelmake rij in een dichtbevolkte arbeiderswijk ge legen is, waar de huizen dicht opeen staan, werd de assistentie ingeroepen van de brandweren van Sliedreoht en Neder-Har- dinxveld, die weldra ter plaatse versche nen. Zoo kon in totaal met veertien stralen, waarvan vier op de waterleiding, water worden gegeven. Aan blusschen van het houten gebouw, dat een oppervlakte besloeg van tachtig a negentig vierkante meter en dat als een fakkel brandde, viel niet te denken. Men bepaalde zich daarom tot het nathouden van de omliggende perceelen. Dit was een werk, dat groote moeilijkheden opleverde, aangezien, door de ongunstige windrichting, een geweldige vonkenregen op de huizen in de omgeving neerdaalde. Een zestal ar beiderswoningen, alsmede een winkel, werden door het vuur aangetast. De bewo ners slaagden erin den inboedel bijtijds naar buiten te sleepen en in veiligheid te brengen. De woningen zijn ernstig door het vuur en het bluschwater gehavend. Niet kon worden voorkomen, dat de naast de hoepelbuigerij gelegen kolenopslagplaats van den heer Kop in de asch werd gelegd. De brand werd om half acht ontdekt, toen niemand meer in de werkplaats aan wezig was. De oorzaak is, dat spanen welke rondom een kachel lagen, zijn begonnen te branden. Van het gebouw is nagenoeg niets meer over. De machines, welke voor de be werking werden gebruikt, zijn volkomen vernield. De boven de werkplaats gelegen opslagplaats, welke geheel met witte hoe pels was gevuld, leverde het meeste voed sel op voor het vuur. Het verkeer op den drukken straatweg Dordrecht—Nijmegen, welke langs de Ri vierdijk loopt, was gedurende het blus- schingswerk, dat twee volle uren duurden, gestremd. Om half tien was het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand bezworen en kon met de nablussehing een aanvang worden gemaakt. De belangstelling voor den brand was enorm; nagenoeg het geheele dorp was op de been en ook uit de omgeving waren hon derden gekomen om het fantastische schouwspel, dat de enorme vuurzee ople- vere, gade te slaan. De firma Aandewiel was tegen brand schade verzekerd. HEIDEBRAND. De achtelooze sigarettenrooker. Zondagavond ontdekten twee surveillee- rende veldwachters, dat in een perceel heidegrond langs den Rijksstraatweg onder Berghem brand was uitgebroken. Het vuur plantte zich snel voort en nam een ernstig karakter aan, zoodat een aangrenzend den- nebosch gevaar liep. De beide mannen maakten alarm. Met behulp van streekbe- woners slaagden zij er in het vuur te blus schen. Een aanzienlijke oppervlakte heide, begroeid met laag dennenhout, werd door het vuur vernield. Vermoedelijk is een achteloos weggeworpen brandende sigaret de oorzaak geweest. NEGEN MILLE GESTOLEN TE AMSTERDAM. Bij een combinatie van Chineezen. In de Warmoesstraat te Amsterdam, waar gevestigd is een kantoor van de combina tie van Chineezen, zijn de boekhouding en een bedrag van ruim 9000 gulden ont vreemd. Naar aanleiding hiervan heeft de justitie een huiszoeking gedaan in de Gra venstraat, op de Rozengracht en in de Bergstraat. Hierdoor is de boekhouding voor het allergrootste deel terecht gekomen. Het geld is nog niet gevonden. In verband met deze zaak zijn in arrest gesteld een zaakwaarnemer en zijn bediende. Deze ont kenden aanvankelijk iets van de zaak te weten, maar toen langzamerhand ontken nen niet meer mogelijk bleek, hebben zij een bekentenis afgelegd. Er bestaat nu kans dat ook het geld zal worden gevonden. MOORD MET ROOF? Lugubere vondst te Slagharen. Sedert Zaterdag 2 Februari is spoorloos verdwenen de ruim 70-jarige F. van Os te Slagharen. De man was in zijn jeugd soldaat in Indië geweest en genoot uit dien hoofde pensioen. Er bestonden aanwijzin gen, dat hij eenig geld bezat en hij sprak geregeld over zijn geldbezit, dat hij had uitstaan bij anderen en dat hij bij zien droeg, wanneer hij zich op weg bevond, 's Morgens begaf hij zich meestal naar zijn familie, die eenige minuten van hem af woonde. Op 2 Februari kwam hij bij zijn familie niet aan. Toen hij niet kwam op dagen, heeft men Zaterdag j.l. aangifte ge daan bij de politie. Gistermorgen vond de heer H. de Boer den vermiste in een wa terleiding. Om het lijk was een touw ge bonden en het hoofd vertoonde verschil lende wonden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Men vermoedt, dat hier van moord met berooving sprake moet zijn. Men veronderstelt, dat hier meer dan een dader is geweest, die den man hebben op gewacht op een eenzaam plekje en hem vervolgens in de waterleiding hebben ge worpen, teneinde den indruk te vestigen, dat men hier met zelfmoord te doen had. „Hdbld." WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN RECHTZAKEN DE HOTELBRAND TE BILTHOVEN. Zonderling geval van brandstichting. Eén jaar en vier maanden geëischt. Begin der vorige maand brak in hotel „Centraal" te Bilthoven een brand uit, die zich vrij ernstig liet aanzien. Wel kon de brandweer ernstiger voorkomen, doch de commandant ontdekte zulke zonderlinge en verdachte brandhaarden, dat de politie tot arrestatie van den eigenaar, den make laar E., overging. In het café vond men een biervat met benzine overgoten. Het meu bilair en tapijten in eenige kamers waren met benizine gedrenkt en tusschen de de kens van een opklapbed vond men een electrisch broodrooster waarvan het snoer nog in het stopcontact zat. Tenslotte was er nog een straalkachel gericht op een plas benzine in een der kamers. Er was over verdachte een rapport uitgebracht door dr. v. d. Hoeven, waarin deze verklaarde bij E. geen afwijkingen te hebben geconsta teerd, die een verder psychiatrisch onder zoek noodzakelijk maakte. Volgens het rap port der Commissie van voorlichting spe culeerde verdachte veel in panden. Daar om koch hij ook hotel Centraal, dat hij wilde verbouwen tot een winkelpand. Dit mocht echter volgens plaatselijke verorde ningen van Bilthoven niet. In zijn woon plaats stond E. niet gunstig bekend. Hij was zeer egocentrisch en als makelaar had hij de grenzen tusschen slimiheid en recht- vaardigdheid menigmaal overschreden. Bij 'het verhoor gaf E. alles toe. Alleen herin nerde hij zich niet meer de volgorde, waar in hij de vex-schillende brandhaarden had aangelegd. De bierton had hij met een lucifer in brand gestoken. Verdachte gaf niet toe, dat er gevaar had bestaan voor de belen dende perceelen daar de afstand te groot was. Op een vraag van den president mr. v. d. Meulen voor hoeveel E. verzekerd was, verklaarde hij dat hij op beurspolis verzekerd was voor 30.000 van het hotel, voor 2500 van de garage en van 30.000 van den inventaris. Daarnaast had hij een crediethypotheek van 27.000. De eenige getuige was de adjunct-inspec teur van politie te de Bilt, die uiteenzette hoe hij bij het brandalarm de situatie had aangetroffen. Volgens dezen getuige had er wel gevaar voor de belendende percee len bestaan. De officier van justitie mr. Kamphuis ging in het kort de hier toegepaste methode van brandstichting na. De verdachte had alles toegegeven en de officier wilde aannemen dat verdachte niet in financieele moeilijkheden verkeert'. De bedoeling is wel geweest, om goed van het hotel af te komen. Bovendien is gebleken, dat wel degelijk gevaar heeft bestaan voor de goederen van anderen. Daarom eischte hij tegen E. een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden. Mr. ter Laan heeft in een zeer uitvoerig en juridisch betoog de belangen van E. verdedigd. De financieele toestand van E. was zeer gezond. In 4 jaar tijd had hij kans gezien een crediet van 26.000 gulden af te lossen. Als verklaring van de brandstich ting gaf mr. ter Laan, dat verdachte het hotel beu is geworden en dat hij zijn vrouw, de lasten die het hotel meebracht, wilde besparen- Uitvoerig toonde hij aan, dat er voor andersmans goed geen brandgevaar heeft bestaan. Verdachte heeft geen reclas- seering noodig. E. reclasseert zich zelf. Pleiter concludeerde tot geheel of ge deeltelijke voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. PROEF OP DE SOM. De Utrechtsche Courant schrijft: Uit het Dagblad voor Groningen vonden wij het volgende berichtje overgenomen: „Te Nieuweschans is op initiatief van den Minister de gehuwde onder wijzeres mevr. BrouwerScheeres ont slagen. In haar plaats is een wacht geldster benoemd, n.l. mevr. Veenstra Jansen, deechtgenoote van een hoofd der school te Beerta". Dit berichtje is inderdaad teekenend. Niet zoozeer omdat hier gelijk opge merkt is de cumulatie met cumulatie bestreden wordt, maar omdat eruit blijkt, welk een onzuivere toestand door den hal ven maatregel van minister Marchant en zijne Kamermeerderheden is ontstaan. Blijkbaar is mej. Scheeres, thans mevr. Brouwer, ontslagen wegens huwelijk. Im mers, de huwende onderwijzeres moet vol gens de thans geldende regeling ontslagen worden. De reeds gehuwde onderwijzeres echter niet. En nu was de in aanmerking komende wachtgelderes een gehuwde vrouw. Ge volg: een onderwijzeres wordt vervangen wegens huwelijk, door eene niettegen staande haar huwelijken staat. Zulke dwaasheid ware voorkomen ge worden, als de minister het amendement- Suring hadde aangenomen, om niet alleen de huwende maar ook de gehuwde onder wijzeres te ontslaan. Dhr. Marchant wilde echter van dit voor stel niets weten en dreef zijn zin door. De katholieken moesten toen wel toegeven, daar de minister dreigde, dat, als er een meerderheid voor gevonden werd, hij het heele ontwerp zou intrekken. Met andere woorden: dat hij dan ook de huwende on derwijzeressen in functie zou laten- Toen gold de wijsheid der verkieslijkheid van een half ei boven een leegen dop. Maar de feiten leveren nu wel de beste illustratie op de onredelijkheid van 's mi nisters standpunt. KERKNIEUWS Priesterwijding bij de Paters Montfortanen. Naar men ons meldt, zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, op Quatertemper-Zaterdag 16 Maart, in de Kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch de H. Priesterwijding toedienen aan de volgen de Fraters Montfortanen van 0;rschot: M. van Buggenum uit Haarlem, J. Maalsté uit Lutterade, E. Liedekerken uit Schimmert, Ch. Frehen uit Waubach; W. Loop uit Epen; A. Erckens uit Beek (Limburg); L. Le- -beuiRe--uit HoenóbroekC. Heligers uit Haarlem. Op deneelfden dag zal te Rome de Heilige Priesterwijding worden toegediend aan de Fraters Montfortanen H. Polman uit De Meerwijk (GroeSbeek) en Th. Kaptein uit Akersloot. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake belasting van geld op de spaarbank. Antwoord: Het geld, dat op de spaarbank staat, vormt een deel van uw vermogen, zoodat het eventueel valt on der de vermogensbelasting. Het werpt bo vendien rente af en dat vormt een deel van uw inkomen, waarvoor inkomstenbelas ting verschuldigd is. Vraag: Waar is in A'dam de kunst ijsbaan? Wanneer en op welke uren is hij opengesteld voor het publiek om te schaat sen? Wat is de toegangsprijs? Antwoordt: Linnaeusstraat, open van 95 en van 811 uur. Toegangsprijs ƒ0.75. Vraag: Wat is het correspondentie adres van de fabriek, die de kachels fabri ceert met het merk „Premier", of indien deze niet in Nederland gevestigd is, wat is dan het adres van den hoofdvertegen woordiger in Nederland. Antwoord: H. J. Reesink en Co., Zutphen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, waar men de foto's kan krijgen van koning Al- bert, de Koningin-Moeder en Pruis Hen drik van de begrafenis. Antwoord: Wendt u tot een foto persbureau. Vraag: Wat is het adres van de We reldtentoonstelling te Brussel? Antwoord: Secretariaat Wereldten toonstelling de Wetstraat, Brussel. Vraag: Wordt er voor drogisterij een diploma vereischt? Zoo ja, waar kan ik mij vervoegen voor verdere informatie, en waar zijn lessen te nemen? Antwoord: Ja. Wendt u tot den Alg. Ned. Drogistenbond, Postbox "400, Amster dam. In Leiden worden geen lessen gege ven, wel in Den Haag. Vraag: Ik heb in '34 10 lammeren ge fokt. Krijg ik daarvoor nog steun. Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen. Antwoord: Wendt U tot de Rundvee- Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. Vraag: Is er hier ter stede ook een instelling, waar een werklooze gratis machineschrijven kan leeren? Zoo niet, zijn er dan onder de lezers misschien, die hier een daad van naastenliefde willen stellen? Antwoord: Wij kennen zulk een in richting niet De vraag brengen wij verder gaarne aan onze lezers over.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5