26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 No. 8039 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbet^Hng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30< woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Tweede Kamer Indische Begrooting Voor de zooveelste achtereenvolgende maal moest gisteren de zitting van de Tweede Kamer worden geopend met een herdenkingsrede. Deze keer was het de heer Kalff, de onlangs overleden minister van Waterstaat, die door den voorzitter in een kort juist gekozen woord werd her dacht. In Kalff, aldus de voorzitter, eerden wij een hoogstaand man wegens kracht, eerlijkheid en breedheid in den strijd. Vriend en tegenstander zagen in hem steeds een nobel strijder voor het be ginsel, dat hij beleed. Zijn vaderland blijft hem gedenken als een trouw dienaar. God schenke rijkelijk zijn troost aan zijne na bestaanden. Minister Col ij n dankte namens het kabinet voor de waardeeren- de woorden aan zijn verscheiden ambtge noot gewijd. Het land verliest veel in hem. Alle ministers hebben met groot genoegen met hem samengewerkt. Zij zullen hem blijven gedenken als een goed ambtgenoot. Nadat de afdeelingen waren getrokken, kwamen eenige naturalisatie-ontwerpen aan de orde. Dr. M o 11 e r' (R.K.S.P.) bracht de Kamer al dadelijk aan 't lachen met eene critiek op het slechte Neder- landsch van eenige Memoriën van Ant woord bij deze wetsontwerpen behoorend. Daarin werd o.m. gesproken van verzoe kers, waaronder steeds vele Duitschers warén. „Dit is van historische en geografi sche herkomst". Verder las men over „een drijfveer zich in veiligheid te stellen door bekleeding met 's lands nationaliteit". En het toppunt was wel, dat gesproken werd over „een sociaal probleem, dat vooral nu nationale en andere wrijfvlakken ver toont". Minister van Schaik beloof de beterschap. Bij een reeks contingenteerings-ontwer- pen, waarvan er een een wijziging bevatte van de contingenteering van lint en band, bepleitte de heer Van der Putt (R.K. S.P.) het behoud van bepaalde zijden lin ten en veters, alsmede van letterband on der de contingenteeringsbepalingen, aan gezien deze artikelen wel degelijk hier te lande worden gemaakt. Minister van Steenberghe deelde mede, dat hij bezig was deze aangelegenheden te onder zoeken en met de opmerking van den heer v. d. Putt rekening zou houden. Vervolgens begon de behandeling van de Indische Begrooting, waarmede de Kamer de eerste 14 dagen wel onderdak zal zijn. Deze begrooting maakt niet bepaald een vroolijken indruk. Had minister Colijn het vorige jaar nog verwacht althans dit te zullen bereiken, dat niet opnieuw zou be hoeven te worden geleend; de uitkomst is dat er een tekort is van veertig millioen, als de aflossingen worden meegerekend. Laat men deze ongedekt, dan is er nog altijd een tekort van twintig millioen. De regeering wil dit tekort wegwerken door nog weer nieuwe bezuinigingen. Hiertegen kwam de heer Cramer (S. D.A.P.) in verzet. Hij verklaarde, dat hij en zijne groep hieraan hune goedkeuring niet zouden hechten. Volgens den heer Cramer zou Nederland maar moeten bij springen; hij erkende echter zelf, dat dit in dezen tijd wel bijzonder moeilijk zou zijn. Hij klaagde luid over den ellendigen toestand waarin Indië verkeert; hij wilde ook wel industrialisatie; maar, merkwaar dig genoeg, toch ging hij niet mee met de nota van den heer van Poll, welke in de zelfde richting een pleidooi voert. Van de heer Van Boetzelaer (C.H.) en Rut gers (A.R.) kreeg de heer Cramer na tuurlijk te hooren, dat hij verzuimde een anderen weg aan te geven inplaats van de bezuiniging. De heer Rutgors voegde daar bij, dat de met zooveel moeite verkregen financieele onafhankelijkheid van Indië, welke voorgangster is van de staatkundi ge zelfstandigheid, in gevaar zou worden gebracht, wanneer Nederland de Indische tekorten ging dekken. Als het Nederland dan weer eens slechts ging, zou men met evenveel recht een beroep kunnen doen op Indische overschotten. Uitvoerig ging deze spreker in op de nota van den heer van Poll inzake imperieele zelfvoorziening. Hij had hiertegen dit bezwaar: dat niet zou zijn aangegeven wie de verliezen moest dragen van de Indische export naar Ne derland, en de Nederlandsche export naar Indië. Ook meende de heer Rutgers, dat de door den heer van Poll aangegeven mid delen niet nieuw waren doch reeds vroe ger beproefd, veelal zonder resultaat. Met den heer van Poll was hij het eens, dat In dië en Nederland in de laatste jaren van hun kapitaal hadden geleefd; hij meende echter, dat deze toestand thans verbeterd was, aangezien de Indische handelsbalans een belangrijk grooter actief saldo en de Nederlandsche handelsbalans een belang rijk kleiner passief saldo aanwijst. Spreker meende dan ook, dat wij het diepste punt van de crisis voorbij waren en voor Indië een betere toekomst begon aan te lichten. Heden voortzetting. Eerste Kamer Begrooting van Defensie Het gebeurt niet vaak in de Senaat, dat een rede door een applaus onderstreept wordt, en als het dan eens gebeurt, dan is het nog altijd een miniem applausje. Gis teren mocht zulk een toèjuiching ten deel vallen aan den heer Visscher (R. K. S. P.). Zijn koene rede getuigde van realiteitszin, in felle tegenstelling tot de verkwijnende idolen van zijn voorgangers mevr. Pot huis-Smit (S. D. A. P.) en de heer van Embden (V.-D.). Niets zou ons. Katholie ken liever zijn dan een gelijktijdige inter nationale ontwapening, maar nu er daaren tegen een internationale bewapening gaan de is, is het onze plicht voor een leger en een vloot te zorgen, die zoo sterk zijn, dat eventueele indringers er althans de kans door zouden loopen den oorlog te verliezen, in aanmerking genomen onze positie op de wip. Ook de heer Blomjous (R.K.S.P.) hield een requisitoir tegen de défaitisti- sche klanken, die nog steeds niet verstomd zijn. Défaitisme verkleint de preventieve kracht van onze afweer naar buiten en verlaagt het moreele peil naar binnen. Deze afgevaardigde achtte de qualiteiten van onze weermacht voldoende opgevoerd in vergelijking met andere landen. Maar wat de quantiteit van de manschappen be treft verschilt hij met den Minister van meening en hij pleitte dan ook voor een verhooging van het aantal contingenten. Een ander onderscheid maakte de heer Heerkens Thijssen (R.K.S.P.) die de z.g. doode verweermiddelen voldoende achtte, maar die de mobiele weermacht gaarne verbeterd zag, al moest men voor de benoodigde geldmiddelen dan ook tijde lijk de Zuiderzeewerken stilleggen. Hoe slap en fatalistisch klonken hierte genover de stemmen der tegenstanders. Uitvoerig trachtte de heer v. E m b d e n (V. D.) met allerlei buitenlandsche citaten aan te toonen, dat de Min. van Defensie onmo- geijk zijn stellingen van versterking van de weermacht zou mogen handhaven een dergelijk verweer volgens vele uitspraken van bevoegde mannen toch onmogelijk zou zijn. Dezelfde soort klanken hoorde men uit men mond van mevr. Pothui s-S m i t (S. D. A. P.), die in een lang betoog ver schillende desiderata tot uiting bracht. Wij noemen o.a. een verbetering van de positie van de oud-gepensionneerden; een minder strenge toepassing van de dienstweige- ringswet; het doen ophouden van het geld- verspillende vlagvertoon en ten slotte een onderzoek naar de particuliere wapenin dustrie hier te lande, waaraan een onder zoek naar den handels-, bank- en persrela ties van die industrieelen gepaard zou moe ten gaan. Het onderzoek, dat nu ingesteld wordt door de proc.-generaals der ge rechtshoven lijkt op niets: eenigen tijd ge leden kwamen een paar rechercheurs bij spreekster vragen of zij ook adressen van wapenindustrieelen hier te lande wist. Te gen zijn gewoonte in sprak de heer Her mans (S. D. A.P.) gisteren ook bij de De- fensiebegrooting en wel over een z.i. onge motiveerd verbod van het blaadje „De Blauwe Vaan", waaraan minister Deckers socialistische sympathieën toeschreef. Deze sympathie werd door spr. ernstig betwist op verschillende gronden. Heden zal de discussie over de begroo ting van Defensie voortgezet worden. Samenvoeging Stompwijk en Veur. DE VEENWEG BIJ NOOTDORP. Hedenmorgen is bij het gemeentebestuur van Stompwijk bericht ingekomen van Ged. Staten betreffende de grensregeling VeurStompwijkNootdorp. Het voorstel van Ged. Staten is om Veur en Stompwijk bijeen te voegen en den Veenweg bij Nootdorp. Vóór 1 Juli a.s. wordt bij Ged. Staten ingewacht de mee ning van den Raad en van de commissie van ingezetenen, de z.g. Dubbele Raad. De naam van de nieuwe gemeente zal Leidschendam zijn. De „Macon" verongelukt. HET GROOTSTE MARINELUCHTSCHIP TER WERELD. De geheele bemanning gered. Luchtschip op zee gedaald. SAN FRANCISCO, 13 Febr. (V.D.) Het grootste luchtschip ter wereld, het Ameri- kaansche marineluchtsohip „Macon", is tij dens een tocht in de nabijheid der Califor- nische kust verongelukt. Het luchtschip zond S.O.S.-signalen uit en daalde ter hoog te van Point Sur, 50 mijl ten Zuiden van Monterey, in zee. Met zeven booten kon de bemanning het luchtschip na de daling op het water verlaten, zoodat alle 79 opvaren- dij gered konden worden. Ontploffing aan boord vermoedelijke oorzaak van de ramp. De radiodienst te San Francisco neemt aan, dat de ramp aan boord van het lucht schip door een ontploffing is veroorzaakt. Het eerst ontvangen radiobericht luidde: „Wij hebben een ernstig verlies geleden en het luchtschip valt. Wij zullen bij het neer komen op het water het luchtschip verla ten". Het radiostation te San Diego ontving het volgende radiogram: „Wij zullen het luchtschip verlaten zoodra wij ongeveer 30 kilometer van Point Sur, waarschijnlijk 16 K.M. uit de kust, zijn neergekomen". Een volgende radiogram bevatte slechts het woord „Wachten". Ooggetuigen melden uit Santa Barbara en Santa Monica, dat het luchtschip door den storm ongeveer 12 K.M. naar het Zui den was afgedreven. De vuurtorenwachter van Point Sur deelde mede, dat hij het luchtschip niet kon zien aangezien het bo ven een wolkenbank voer. Zoodra de eerste noodberichten bekend werden bevestigde het Marinedepartement te Washington, dat het luchtschip zich in moeilijkheden bevond. Een van den mari necommandant te San Francisco ontvan gen bericht luidde: „De „Macon" heeft ter hoogte van Point Sur een ernstig verlies geleden en meldt, dat men voornemens is het luchtschip te verlaten en op te geven. Een kruiser biedt bijstand". Hoe de opvarenden gered werden. SAN FRANCISCO, 13 Febr. (V.D.) Dank zij het feit, dat zich een groot aantal Ame rikaansche oorlogsschepen in de buurt van Point Sur bevonden, konden alle opvaren den van de „Macon" spoedig gered wor den. Toen de noodsignalen van het lucht schip ontvangen waren, werden de oor logsschepen terstond gewaarschuwd, die onmiddellijk op zoek gingen. Andere sche pen hadden reeds waargenomen hoe het luchtschip met den storm te kampen had en hoe het eens snel tot boven het zeeop pervlak daalde om daarna weer te stijgen en achter de wolken te verdwijnen. De kruiser „Pennsylvania" bevond zich slechts op 4 zeemijl afstand toen het plot seling een raket waarnam, die door de „Macon" was afgeschoten. Het schip was toen spoedig ter plaatse en kon de beman ning van het lichtschip uit een aantal red dingbooten aan boord nemen. Toen de „Macon" het water raakte had de bemanning van het luchtschip zich in zeven verschillende reddingbooten bege ven. De zee was slecht, doch er stond een sterke deining. Er viel een dichte regen en er hing een lichte nevel, zoodat de „Penn sylvania", die met sterke schijnwerpers zocht, de omtrekken van het luchtschip pas kon waarnemen toen zij vrij dicht gena derd was, hoewel de bemanning van het luchtschip verscheidene calciumvlammen hadden ontstoken. Inmiddels waren ook de kruiser „Richmond", het slagschip „Mem phis" en de torpedojager „Concord" ter plaatse aangekomen en namen leden der luchtschipbemanning aan boord. De com mandant van het luchtschip, Commande Wiley, een ander officier en negen man werden aan boord van de „Concord" op genomen. De opperbevelhebber der Ame- rikaansche vloot, admiraal Joseph Reeves, deelde het Marinedepartement te Washing ton mede, dat hij het zoeken naar overle venden zou voortzetten. Inmiddels bleek echter de geheele bemanning gered. „Macon" ondergaat zelfde lot als zuster schip „Akron". SAN FRANCISCO, 13 Febr. (V.D.) Het luchtschip „Macon" is het grootste lucht schip ter wereld en was een zusterschip van de „Akron", dat in 1933 verongelukte. De „Makon" maakte zijn eerste vlucht op 21 April 1933, eenige maanden voor de ramp van de „Akron". De commandant van het thans vergane luchtschip, Lieutenant- Commander Wiley, overleeft thans zijn derde luchtschipramp, want hij maakte niet alleen de ramp van de „Akron" mee, maar ook die van het Amerikaansche lucht schip „Shenandoah". De „Macon" had een lengte van 235 me ter en was gevuld met onbrandbaar he li umgas. Het luchtschip had een actiera dius van 9500 K.M. Het was thans op den terugweg van manoeuvres waaraan het in samenwerking met de Amerikaansche vloot had deelgenomen. Nog twee leden der bemanning vermist. Volgens de laatste officieele mededeeling bedroeg het totaal aantal opvarenden van het luchtschip 83 man. Hiervan zijn 81 aan boord genomen van de oorlogsschepen „Richmond", „Concord" en „Cincinnati". Omtrent het lot der beide vermisten is niets bekend. Een hunner is klaarblijke lijk de radio-telegrafist van de „Macon". Van de geredden is niemand ernstig ge wond. Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Volgens een radio- gram van commandant Wiley volgde de daling nadat het achterschip ernstig be schadigd was. De bemanning had echter tijd gehad om reddinggordels aan te doen en de gummi-reddingbooten gereed te ma ken. BINNENLAND DE REGEERINGSSTEUN AAN DE BOOMKWEEKERS. EEN MAXIMUM-BEDRAG VAN 225 MILLE. In de Staatscourant is opgenomen de cri- sis-steunbeschikking 1935 (boomkweeke- rijen). Blijkens deze beschikking heeft de minister van Economische Zaken vastge steld, dat aan de producenten van produc ten der boomkweekerijen steun verleend zal worden tot een maximum bedrag van 225.000. De steungelden zullen worden uitgekeerd door de stichting Ned. Sierteelt- Centrale. Blijkens het bij de beschikking gevoeg de reglement zal de steun aan de aange boden, goedgekeurde, geleverde en ingeno men boomkweekerij-producten niet hooger zijn dan 99.66 per H.A. als boomkweeke rij grond geregistreerden grond der geor- ganiseerden, met uitzondering van de met vruchtboomen, vruchtboomonderlagen, ro zen en rozenonderlagen be tee 1de opper vlakten. Voor zoover deze perceel en gelegen zijn binnen de gemeenten Aalsmeer, Alphen a. d. Rijn, Avereest, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Hazerswoude, Naarden-Bussum, Nieuwkoop, Waddinxveen en Zwammer- dam is bedoeld bedrag ƒ319.40 per H.A. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. VERHOOGING MET 1 1/2 MILLIOEN. De steun aan den tuinbouw tot nu toe verleend, heeft ook naar de meening van den Minister van Economische Zaken aldus lezen we in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer niet kun nen verhoeden, dat in dezen bedrijfstak ernstige verliezen zijn geleden en dat het weerstandsvermogen aanzienlijk is vermin derd. In verband hierm de heeft de Minister, naar hij in de M. v. A. aan de Eerste Ka mer mededeelt, besloten een nieuwe ver hooging van den steun met 11/2 millioen gulden te bevorderen. Het geheel uitbeta len van de productieprijzen zou echter te zware eischen stellen aan de middelen van het Landbouw-Crisisfonds. Het rente- en credietvraagstuk heeft de volle aandacht der Regeering. Een beslis- I sing zal, naar de Minister hoopt, spoedig ge- nomen kunnen worden. WIJZIGING VAN HET PACHTRECHT. Wetsontwerp op komst. De Minister van Economische Zaken is het, naar hij in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mededeelt, eens met de leden, die van oordeel zijn, dat een aan de huidige opvattingen aangepaste rege ling der pachtve. houding een urgente aan gelegenheid uitmaakt. Het voorbereidend werk ter zake ver keert in een vergevorderd stadium en de Regeering hoopt spoedig met een ontwerp te komen, waarin met de belangen van de velen, die bij het pachtvraagstuk betrok ken zijn, rekening zal worden gehouden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De 13e verjaardag der Paus-kroning (2e blad). De eerste verjaardag van de bloedige car navalsdagen in Oostenrijk. (2de blad). Het Italiaansch-Abessinische grenscon flict. (2de blad). BINNENLAND. Thans wordt bekend gemaakt de rege ling, volgens welke aan de boomkweekerij ƒ225.000 steun zal worden verleend. (1ste blad). Grooter bedrag van steun aan den tuin bouw. (1ste blad). Felle brand te Giessendam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De ijshockey-wedstrijd der Canadeezen te Amsterdam. (2de blad). De voetbalwedstrijd NederlandDuitsch- land zonder volksliederen. Bravo-aardappelen. Het ligt in het voornemen van de regee ring, op de verbouw van Bravo-aardappe len in 1935 een verbod toe te passen ter vermijding van moeilijkheden, die de wrat- ziekte, waarvoor dit soort een zeer groote vatbaarheid bezit, voor onze export ople vert aldus de Minister van Economische Zaken in de Memorie v. Antwoord aan de Eerste Kamer. CONSUMPTIE-MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 y, cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. R.K. STATENKIESKRING „LEIDEN". Officieele uitslag candidaatstelling. De officieele uitslag van de stemming in de R.K. Statenkieskring Leiden voor no. 1 en no. 2 op de candidatenlijsit, luidt als volgt: 1. mr. E. J. M. H. Bolsius 2405 stemmen. 2. H. Bader 2393 stemmen. Op de andere candidaten op de groslijst werden het volgende aantal stemmen uit gebracht: B. N. Loerakker. Hillegom 1462; H. G. de Boer, Noordwijk 1196; A. A. C. M. van Iersel, Noordwijkerhout 305; M. P. van der Weijden, Nieuwkoop 258; G. P. G. van Leeuwen, Wassenaar 135; F. C. van Lierop, Hillegom 103; H. L. van Delft, Warmond 98; J. H. Kimman, Wassenaar 87; H. Simo- nis, Leiden 82; G. Heemskerk, Leiden 48; J. P. Creyghton, Leiden 44; W. J. Kriek, Leiden, 28. Voor de candidaten B. Loerakker en H. G. de Boei- was op reglementaire wijze, een kiescomité gevormd. GEEN RIJKSGELD MEER VOOR KEURINGSDIENST? In het algemeene bezuinigingsplan, dat de regeering voorbereidt, zal ook de zorg voor de Volksgezondheid niet worden ge spaard aldus de „Vooruit". Bij geruchte verneemt het blad, dat het in de bedoeling ligt op de inspectie van de Volksgezondheid te besparen door ver mindering van het aantal hoofdinspecteurs en inspecteurs. Een andere bezuiniging zou verkregen worden door intrekking van de begrootings- post van 660.000, waaruit de bijdragen aan de gemeente voor de keuringsdienst van waren werden bekostigd. De kosten van de keuringsdiensten (voorzoover zij on der die omstandigheden te handhaven zou den zijn) zouden daardoor geheel ten laste van de gemeentelijke budgetten komen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1