PAUS PIUS XI DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND. JAPAN VEELAAT 27 MAAET DEN BOND Officieele mededeeling aan Genève. Volgende week zal het kabinet de quaes- tie van de afwikkeling der formaliteiten met betrekking tot Japans uittreding uit den Volkenbond behandelen, welke offi cieel op 27 Maart a.s. zal geschieden. De Japansche regeering zal geen nieuwe vertoogen tot Genève richten. Zij zal alleen ter kennis van het secretariaat-generaal van den Volkenbond brengen, dat de uit treding op genoemden datum zal plaats hebben. DUITSCHLAND. ANTWOORD BERLIJN NOG DEZE WEEK? Op de Londensche voorstellen. Naar United Press van betrouwbare zijde verneemt, zal rijkskanselier Hitier reeds over twee dagen van Berchtesgaden naar Berlijn terugkeeren. Het Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen zal dan, naar men verwacht, Donderdag of Vrijdag a.s. overhandigd worden. Waarschijnlijk zal Duitschland in zijn antwoord het standpunt innemen, dat het niet bereid is een Oostelijk pact met mili taire waarborgen te steunen, dat het de overeenkomst in zake garandeering van Oostenrijks onafhankelijkheid verwerpt, doch een consultatief pact voor Oostenrijk gunstig gezind is. Duitschland wil de voorstellen in zake een luchtpact in beginsel aannemen en is, naar men verder verwacht, bereid onder handelingen te voeren over het bewape ningsprobleem. Na verzending van het ant woord zal Duitschland wachten op de En- gelsche en Fransche voorstellen in zake het vaststellen van een datum voor het be gin der onderhandelingen en voor de ont vangst van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Simon te Berlijn. S. S.- EN S. A.-MANNEN WORDEN GEKEURD. Voor individueelen overgang naar de rijksweer. Naar vernomen- wordt, worden de man schappen, behoorende tot de S.S. .en S.A., thans aan een geneeskundig onderzoek on derworpen, in verband met de plannen om de jongere leden van de S.A. en de meer derheid der S.S. in de rijksweer op te ne men en de aan den gang zijnde geheime uitbreiding van de weermacht. Hoewel de rijksweer, naar aangenomen wordt, op het oogenblik niet bereid is om alle goedgekeurden te absorbeeren, zal hun eventueele uittreding uit de S.S. dit lichaam terugbrengen tot een selecter for matie, die hoofdzakelijk zou dienen als eerewacht voor Hitier en zijn ministers, terwijl de S.A., welke reeds geheel ontwa pend is, zal worden gereduceerd tot een zuivere politiemacht. De rijksweer zal geen S.A.- en S.S.-leden als formatie over nemen, maar slechts individueel. Officieren dezer groep moeten hun mili tairen dienst als soldaat beginnen of in het gunstigste geval als onderofficier, met het vooruitzicht, dat hun vroegere ervaringen op militair gebied hun een snelle promotie mogelijk zullen maken. OOSTENRIJK. NAZI-CELLEN ONTDEKT IN DEN JEUGDBOND. Regeering treedt krachtig op. De moeilijkheden, die de Oostenrijksche regeering te overwinnen heeft bij haar strijd tegen het nationaal-socialisme, wor den scherp belicht door de ontdekking van een sterke organisatie van geheime nazi cellen in den centralen „vaderlands trou wen Oostenrijkschen Jeugdbond", die alle vaderlandsche jeugdorganisaties omvat. Overeenkomstig de vooral in de laatste maanden sterk gepropageerde tactiek om zich in de bestaande regeeringsgetrouwe jeugd-, sport- en cultureele organisaties in te dringen, is ook een groot deel van de vroegere Hitlerjugend tot de verschillende vereenigingen van den Oostenrijkschen jeugdbond toegetreden. De vroegere „Hit- lerjungens" zijn echter in geheim contact gebleven met den vroegeren Führer van de Oostenrijksche Hitlerjugend, Ludwig Figl, die nog dezen zomer opnieuw de Führerschool te Potsdam heeft bezocht. Zaterdag werd het bestaan van de Hitler- cellen in den Oostenrijkschen jeugdbond ontdekt, doch de geheime staatspolitie heeft Figl nog niet kunnen arresteeren, daar hij blijkbaar bijtijds.gewaarschuwd en voortvluchtig is. Wel heeft de staatspolitie kunnen vast stellen, dat de nationaal-socialistische jeugdleiders dezen winter hun geheime bijeenkomsten gehouden hebben in een af gelegen, slechts per ski bereikbare boeren hofstede nabij Pöllau, aan de grens van Stiermarken en Karinthië. Daar werden o.a. politieke lezingen gehouden over de germaniseering van de Balkanlanden. De twintig jonge nationaal-socialisten, die eenige dagen geleden bij Fronleiten in Stiermarken gearresteerd werden, hadden, naar de politie kon vaststellen, ook aan de opleidingsschool in de boerenhofstede bij Pöllau deelgenomen. De ontdekking van het doordringen van nationaal-socialisti sche invloeden in den Oostenrijkschen jeugdbond heeft de bezorgdheid der regee ring over den hardnekkigen strijd der ille gale partij nog versterkt, en een krachtige actie tot zuivering van deze jeugdbonden wordt ondernomen. De leider van den bond, generaal majoor Küchler, heeft aangekondigd, dat alle le den der jeugdorganisaties bij wie natio naal-socialistische sympathieën ontdekt worden, uitgesloten zullen worden, terwijl, voor zoover zij actief aan de nationaal-so cialistische propaganda hebben deelgeno men, zij aan de regeering worden overge leverd. FRANKRIJK. FLANDIN UIT BITTERE TAAL. „Parlementaire kuiperijen beletten mij te regeeren". Flandin heeft in den Senaat een verkla ring afgelegd, die kenmerkend is voor den onderlingen twist der partijen. „Ik heb mij steeds laten leiden door het algemeen belang. Ik ben thans verplicht te constateeren, dat mij nu de vrije hand niet meer wordt gelaten, om zoo te hande len als ik wil. De parlementaire kuiperijen, die ons weer van alle kanten bedreigen, hebben tot doel en tot resultaat, dat onze activiteit wordt verlamd. Ik wil het dui delijk zeggen: mij wordt belet te regeeren. Hoe komt het, dat in een tijd van crisis, zooals deze, de partijen de noodzakelijk heid oprecht den Godsvrede te handhaven, niet willen beseffen? Zonder Godsvrede is er inderdaad geen uitweg mogelijk". ITALIË. NIEUWE INCIDENTEN MET ABESSINIë. Zenden van ultimatum overwogen. Op 29 Januari j.l. heeft bij Oeal Oeal op nieuw een treffen plaats gehad tusschen Italiaansche en Abessynische strijdkrach ten. Vijf Italiaansche inheemsche militai ren zijn gedood, zes gewond. De Italiaan sche regeering heeft te Addis Abeba een formeel protest ingediend. Volgens het officieele Italiaansche com muniqué zou het gevecht veroorzaakt zijn door een groote groep gewapende Abessy- niërs, die de Italiaansche post Afdub in het zuiden van de streek van Oeal-Oeal aanvielen. De Abessyniërs zouden vele dood en hebben. Verklaabd wordt, dat Italië drie lichtingen heeft opgeroepen om de grens te verdedigen. Naar de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Rome heeft verklaard, bestaat de mogelijkheid, dat Italië aan Abessinië een ultimatum zendt, wanneer de betrekkingen tusschen de beide landen kritieker zouden worden. CHINA. MOEKDEN BEDREIGD DOOR REBELLEN. Staat van beleg afgekondigd. De „Sjoen Pau" meldt, dat zich bij de stad Moekden talrijke groepen opstande lingen samentrekken, met de bedoeling de stad binnen te dringen. Voor zoover thans bekend, staan er meer dan 2000 man on geregelde troepen voor de muren der stad. De Mandsjoekwosche en Japansche auto riteiten hebben den staat van beleg afge kondigd. Volgens mededeelingen in de Chineesohe bladen hebben Mandsjoekwosche en Ja pansche troepen de laatste drie maanden 137 expedities ondernomen ter onderdruk king van de opstandige beweging. Het aan tal rebellen, dat aan den strijden tegen de Japanners heeft deelgenomen, bedroeg on geveer 30.000. Talrijke Mandsjoekwosche politie- en troepenafdeelingen zouden vol gens deze Chineesche berichten met de wapens in de hand naar de opstandelingen zijn overgeloopen. De chef van den staf van het Japansche Kwantoenleger heeft ter bestrijding der opstandige beweging in Mandsjoekwo buitengewone maatregelen getroffen. MEXICO. TOENEMEND VERZET? Tegen het regime van Calles. Het bureau van de oppositioneele Mexi- caansohe groepen te New York maakt mel ding van een opzienbarende toename van de activiteit dezer groepen in Mexico. Prof. Aurello Manrique, president van de regee- ringsvijandige onafhankelijke omwente lingspartij, die uit Mexico in de Vereenig- de Staten is teruggekeerd, meldt, dat een openlijke rebellie tegen het regime van Calles in geheel Mexico te verwachten is. De passieve weerstand tegen de regee- ringsmaatregelen wordt door arbeiders stakingen ondersteund. Ook studenten ne men aan deze stakingen deel. Een beslissing in dezen feilen strijd zou spoedig te wachten staan. NED. 00ST-INDIE MALARIA EN WERKLOOSHEID. Een zwaar getroffen district op Java. Aneta seint uit Tjilatjap: Het district Kropa (tusschen Tjilatjap en Poerwokerto) is tengevolge van mis oogsten over de laatste drie jaren econo misch zwaar getroffen, terwijl de misère nog verergerd wordt door een optreden malaria-explosie en groote werkloosheid. Overal zwerven de Inlanders langs de we gen. Het Binnenlandsch Bestuur is over gegaan tot het verstrekken van rijst en geld, dit laatste voor het inkoopen van tempé (volksvoedsel) en zout. De malaria bestrijding geschiedt door het verstrekken van kinine op groote schaal. Ruim 12.000 personen moeten worden geholpen. Het Bestuur slaat groote rijstvoorraden in. De bestrijding van de ellende bracht groote kosten mede, waarvoor een som van 30.000 onttrokken is aan het weerstands fonds voor het Regentschap Tjilatjap. DE EERSTE SCHREDEN De levensloop van onzen „roemrijk re geerenden" Paus Pius XI is, zelfs aan de meeste Katholieken, nauwelijks of slechts vluchtig bekend. Men herinnert zich en kele nuchtere feiten uit het leven van onzen Paus, zijm snuffelen in oude docu menten als prefect van de Ambrosiana, zijn klim-partijen in de Alpen, zijn moedig en met veel tact volbracht gezantschap te Warschau, het sluiten van het Vredesver drag met Italië, en ten slotte de uitvaar diging van de Quadragesimo Anno. Van de bijzonderheden uit dit, in zijn on verwachte wending, zoo interessante leven, van het bewonderenswaardig karakter van onzen Paus, van zijn stille, gestage, liefde volle arbeid als Herder der menschheid, zijn de meesten onzer onkundig. De Paus, als mensch, is al de jaren van zijn pontifi caat, voor hen een vreemde gebleven. Eerbied, trouw en gehoorzaamheid kan men den Paus betuigen als Stadhouder van Christus -t- liefde en hoogachting vermo gen slechts op te bloeien uit een diepere kennis van zijn persoon. Met deze, in korte perioden verdeelde, levensbeschrijving is gepoogd de figuur van den Paus, die in veler gedachtenleven slechts als een witte schim vèrweg zetelt op de Vaticaansche heuvel, te doen oprij zen in zijn edele menschelijkheid en in zijn volle, schitterende waardigheid. Juist op Nederlanders maakt de persoon van den Paus steeds 'n diepen indruk: de kalme, be sliste, van iedere Zuidelijke luidruchtigheid vrije, Pius XI zou een zoon van ons volk kunnen zijn. Ook naar het uiterlijk te be- oordeelen maakt Z.H. allerminst een ty- pisch-Italiaansche indruk: een vol regel matig gelaat met rustige, heldere grijze oogen achter flonkerende brilleglazen, een tamelijk korte, ietwat gezette, maar, on danks den hoogen leeftijd, veerkrachtige en vlugge verschijning. Deze „Hollandsche" trekken die bij Z. H. niet tot het uiterlijk beperkt blijven, ken merken hem echter ook als een zoon van Lombardije, waarvan zelfs de naam nog herinnert aan het rijk, hier eens door de Germaansche „Longobarden" gesticht. Deze volksstam is langzamerhand met de oor spronkelijke bevolking samengesmolten. De Paus werd "geboren op 31 Mei 1857 te Desio, een dorp, midden in het vette Lombardije gelegen op ongeveer 15 K.M. afstand van Milaan. Het was maar een arm gezin, waarin de toekomstige Pius het levenslicht aan schouwde. Zijn vader had zich opgewerkt tot „directeur" van een kleine zyjdespin- nerij. Men denke daarbij vooral niet aan 1 De moeder van den Paus. wat men zich ten onzent als een „direc teur" voorstelt. Het inkomen van Fran cesco Ratti was zoo schraal, dat het huis houden uiterst sober moest worden opge zet. Achille de doopnaam van den Paus groeide op bij magere soep en vaak droog brood. Doch hij sproot uit een ge zond geslacht en werd opgevoed in een ge zonde en zonnige natuur. Achille had een gelukkige jeugd met zijn drie broeders en zijn zuster Camilla, on der de waakzame zorgen van zijn moe der Teresa. Van deze vijf kinderen (Achille was het vierde) zijn nog slechts twee in leven: de Paus en zijn zuster Camilla. Deze laatste heeft na de verheffing van haar broer op de Stoel van Petrus te Rome haar intrek genomen bij de Zusters der Voor zienigheid in de Via dei Gracchi. 's Pausen vader stierf reeds in 1881 „iemand die alles voor anderen en niets voor zichzelf over had", aldus schildert hem ons Fermo Ratti. 's Pausen moeder mocht evenmin de glo rie van haar jongen beleven. Zij vestigde 'zich later te Milaan; waar haar zoon Achille verbleef als „doctor" aan de Am brosiana. De toekomstige Paus koesterde steeds een diepe vereering voor zijn goede moe der. lederen Zondag kwam hij bij haar op bezoek in de Via Nerone. Een van zijn we tenschappelijke werken „Twee iconogra- phische stadsplattegronden van Milaan" droeg de toen reeds als bibliothecaris hoog- aangeschreven zoon aan haar op met de volgende toewijding, aan de tekst vooraf gaande: „Aan U, vereerde en zeldzaam goe de moeder draag ik deze twee plattegron den van onze groote en beminde Lombar- dijsche hoofdstad op, en ik verblijd me met de gedachte, dat in de verre toekomst een geschiedvorscher ze misschien ter hand zal nemen, uw naam zal lezen en dit getuige nis van kinderlijke liefde en eerbied vin den zal." Toen Benedictus XV dr. Ratti als dele- gaat naar Warschau zond, sprak deze hem vol zorg over zijn moeder. Benedictus neemt een groote plaat en schrijft er onder: „Mijn Apostolischen zegrn voor onze beminde dochter Teresa Galli, tot ruil voor haar zoon, die in dienst van de H. Stoel getre den is." En met een fijne, geruststellende glimlach tot den nieuwen delegaat: „Alla Mamma pensianio noi, Wij zullen aan moe der denken". Mgr. Ratti vertrok naar Warschau voor een moeilijke zending. Hij zag zijn moeder niet meer terug. Tijdens zijn verblijf in Polen stierf op 29 Sept. 1918 zijn moeder, tachtig jaren oud. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Heden beslist de jury. OVER HAUPTMANN'S HOOFD. Officier van justitie eischt doodstraf. Het Hauptmann-proces nadert thans zijn einde. Vandaag zal de jury, bestaande uit acht mannen en vier vrouwen, menschen van verschillenden rang en stand, zóó aan hun dagelijksche bezigheden onttrokken, zich naar de jury-kamer van het gerechtshof te Flemington begeven om haar oordeel te formuleeren. Gisteren heeft de officier van justitie, na een kort en krachtig requisitoir de schul digverklaring van verdachte en de dood straf geëischt, terwijl de advocaat in een welsprekend pleidooi om vrijspraak en gerechtigheid vroeg. Voor het openbaar ministerie voerde An thony Hauck .het woord, die zeide, door de meer dan 400 bewijsstukken overtuigd te zijn van de schuld van verdachte, die, naar hij verklaarde, zoowel de ontvoerder als de moordenaar van Lindbergh's kindje is en eveneens het losgeld in ontvangst heeft ^genomen. Met grooten nadruk wees hij op de verklaringen, die de getuigen- deskundigen hebben afgelegd. Hauck gaf een kort overzicht van de ge beurtenissen sedert den dag van de ont voering, 1 Maart 1932, tot en met de 23 dagen van het proces te Flemington. Door de getuigen is het bewijsmateriaal geleverd voor de schuld van Hauptmann aan de ontvoering en den moord. Hauptmann, aldus Hauck, heeft het kind het hansopje uitgetrokken, nadat het door een val van de ladder was overleden. Hij had dat npodig als bewijs, dat hij de baby in zijn bezit had. Daarop is Hauptmann met het lijkje van het kind per auto naar Rpsehill gereden, waar hij het des nachts heeft begraven. Vervolgens is de moorde naar met razende snelheid naar zijn wo ning in Bronx (New York) gereden. Hauck eindigde, zooals gezegd, met de jury te verzoeken het schuldig uit te spre ken, waardoor de doodstraf kan worden toegepast. Wij hebben u op overtuigende wijze bewezen, dat die man, die daar op de beklaagdenbank zit, de briefjes heeft ge schreven, waarin om het losgeld werd ge vraagd. Hij is schuldig aan de ontvoering en aan moord. Hauptmann zat tijdens het requisitoir met voorovergebogen hoofd en gevouwen handen aandachtig te luisteren en sloeg zoo nu en dan een blik op de juryleden, als om te zien, welken indruk de woorden van den officier op hen maakten. Het pleidooi van den verdediger. Voor de verdediging nam daarop Reilly het woord. Met al het talent, waarover hij beschikt, trachtte hij de jury van de on schuld van zijn cliënt te overtuigen, waar bij hij de meening uitsprak, dat de ont voering niet door één man, maar door een bende is geschied en wel met medeplichti gen, die zich in het huis van Lindbergh bevonden. Laat u niet beïnvloeden, aldus Reilly, zich tot de jury wendend, door den rijkdom en den roem van den vlieger. De man, dien ik hier verdedig, is een arme Duitsche timmerman. Vergeet niet. dat boven zijn en uw hoofd de Amerikaansche vlag hangt, dat de sterrenvlag gerechtigheid waar borgt, dus ook voor den Duitschen tim merman. Reily deed vervolgens scherpe, ironische aanvallen op de leden van Lindbergh's huishouding, die hen ontrouwe bedienden noemde, waarbij hij zich vooral zeer agres sief uitliet' over het kindermeisje Bettv Gow. De kolonel, aldus de advocaat, kan het grootst mogelijke vertrouwen in Betty Gow hebben gehad, maar ik heb het geens zins, want ik ken haar verleden. Niemand, behalve zij, wist,waar het kind zich op den avond van de ontvoering zou bevin den. Red Johnson heeft haar dien avond aan de telefoon geroepen, slechts twee uur, nadat zij hem had verlaten, om naar Ho pewell terug te keeren. De ontvoerder moet geweten hebben, waar de kamer van het kind was gelegen. Dat geen vreemde het kind, dat ziek en koortsig was, kan hebben ontvoerd, blijkt uit het feit, dat het niet heeft gehuild. De ladder is pas na de ontvoering gehaald en tegen het raam geplaatst, om de politie op een valsch spoor te brengen. Met verheffing van stem zeide Reilly: Het kind is langs de trap naar buiten ge bracht, door iemand, die het kende, anders had het gehuild. De bewering der politie, dat het losgeldbriefje door Hauptmann aan het venster van de villa is bevestigd, is be lachelijk, omdat het dien nacht heeft ge stormd, zoodat het niet was blijven hangen. De vingerafdrukken op de ladder en de vensterbank zijn door personeel van Lindbergh afgeveegd. Reilly eindigde met de woorden: „Gij kunst verdachte, op grond van het weinig steekhoudende en geforceerde bewijsmate riaal niet naar den electrischen stoel zen den". Vier mogelijkheden voor Hauptmann. De jury kan tot vier verschillende con clusies komen. Indien de jury van meening is, dat Hauptmann schuldig is, zal zij ook in dien geest uitspraak doen, waarna Hauptmann vrywel zeker, overeenkomstig den eisch van den offcier van justitie, Wilentz, naar den electrischen stoel gaat. Zijn de twaalf gezworenen, die het leven van verdachte in handen hebben, van oor deel, dat Hauptmann wèl schuldig is, maar niet de doodstraf verdient, dan spreken zij wel het „schuldig" uit, maar geven daar bij het Hof in overweging, hem tot levens lange gevangenisstraf te veroordeelen. De derde mogelijkheid is, dat de jury den indruk gekregen heeft ,dat Hauptmann niet schuldig is aan de ontvoering van het kindje van kolonely Lindbergh en ook voor den moord op de kleine Lindbergh niet ver antwoordelijk is. In dat geval zal haar oordeel „onschuldig" luiden. Ten slotte is er een vierde en laatste mogelijkheid, waarbij wordt aangenomen, dat Hauptmann zich niet aan moord, maar aan doodslag (waarbij de opzet om te doo- den ontbreekt) heeft schuldig gemaakt, waarvoor de Amerikaansche wet een maxi mum gevangenisstraf van dertig jaar kent. Er wordtgewed! Talrijke bookmakers bewegen zich tus schen de bezoekers van de goedgevulde bars te Flemington, en staan op de hoe ken van de straten om weddenschappen af te sluiten op het „schuldig" of „onschul dig". Zij geven 2y, tegen 1, dat Hauptmann levenslange gevangenisstraf krijgt; 5 tegen 1, dat hij veroordeeld zal worden, maar niet ter dood en ten slotte 3 tegen 2, dat de jury niet langer dan drie uur in raad kamer zal zijn. 't Is afschuwelijk! Eenige timmerlieden, die bezig waren met het uitvoeren van reparatiewerkzaam heden in de kamer, waar de jury over het lot van Bruno Richard Hauptmann zal be raadslagen, vonden een draad, die met een verborgen microfoon verbonden bleek te zij.n Vervolgens liep er een draad door het raam naar buiten. Deze verbinding is ver moedelijk aangelegd door personen, die er belang bij hebben op de hoogte van de be raadslagingen der jury te blijven. OVERSTROOMING IN RUSSISCH MIDDEN-AZIë. Duizenden menschen dakloos. De grootste rivier van Russisch Midden- Azië, de Amoe-Darja, is buiten haar oevers getreden. Het water brak door vele dam men, waaronder sommige van 60 Meter breedte. In de haven van Oerdinsk zijn, naar of ficieel wordt medegedeeld, twintig sche pen zjwaar^ beschadigd. De regeering heeft heeft 1700 man genietroepen naar het over stroomde gebied gezonden. Tal van dorpen staan volkomen onder water. Duizenden personen zijn dakloos geworden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5