Advertenïiën DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Leden van „St. Peter Kanis". Door deze noodigt het bestuur u uit tot een buitengewone alg. ledenvergadering op Woensdag 13 Febr. a.s. 's avonds 8.30 uur in het „Eigen Huis". In verband met de bespreking van het fLnancieele vraagstuk is aller opkomst dringend gewenscht. Het bestuur hoopt, dat allen aan deze oproep gehoor zullen geven, opdat de moeilijkheden door het gemeenschappelijk overleg van alle leden kunnen worden K.J.M.V. weest man van karakter en man van de daad. Komt allen! Namens het Bestuur, J. Coster, voorzitter. H. v. Dy k, secretaris. TOONEEL. ZESDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „Sixteen". De Hagespelers. Het stuk van Aimée en Philip Stuart „Sixteen" (waarom den Engelschen titel behouden?), dat de Hagespelers ons gister avond brachten als zesde abonnements voorstelling, behandelt als gegeven het zieleconflict van een 16-jarig meisje, op den drempel van kind en vrouw, wanneer zij verneemt, dat haar moeder gaat her trouwen. Zij heeft, wat de oude dokter met een Freudiaanschen term noemt een „moeder-complex" en zag steeds met een soort heilige vereering op tegen haar vroeg gestorven vader, zoodat zij de gedachte niet verdragen kan, dat haar moeder met een anderen man gelukkig zou zijn. Het is een teer gegeven, dat zielkundig wordt uitgesponnen en zich afspeelt in een reine jongemeisj es-sfeer, welke sfeer de Hagespelers onder regie van Eduard Ver kade zeer wel wisten te handhaven. Wij moeten evenwel ernstig bezwaar maken tegen de uitkleedscène in het derde be drijf. Wij erkennen, dat de sfeer niet in decent te noemen was, doch zijn van mee ning, dat zulke scènes niet op het tooneel thuis hooren. In dit opzicht zeggen wij met een variant op hetgeen de oude dokter Sloane zeide over de degelijke ouderwet- sche opvoeding, dat de oude moraal, on danks veranderde inzichten, toch nog zoo onredelijk niet is en gehandhaafd dient te blijven. Van verdere bespreking zijn wij genoopt af te zien. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Meineed. De landarbeider J. W. te L e i d e n heeft zich te verantwoorden gehad wegens meineed. Een knecht, zekeren B., thans ged., die bij verdachte's vader in dienst was, ver klaarde als getuige, dat hij in Oct. 1932, op last van zijn patroon consumptiemelk afleverde bij particulieren, zonder dat hij daarvoor vergunning had. Toen getuige deswege geverbaliseerd werd, spraken va der en zoon met hem af, dat hij tegenover den Leidschen kantonrechter moest ver klaren, dat hij die melk voor eigen reke ning afleverde, en voorts, dat die melk was bestemd voor de kalveren van zijn pa troon. Zij zouden dan bij den kantonrech ter als getuigen a décharge optreden. Ver dachte verklaarde toen onder eede dat de melk voor de kalveren was bestemd. Toen evenwel de kantonrechter te Lei den een veroordeelend vonnis uitsprak en getuige twee geldboeten oplegde, weigerde de patroon deze te betalen en liet er zijn knecht voor opdraaien. Uit ontstemming over dit optreden gaf deze de zaak bij de politie aan en vertelde toen de ware toedracht der feiten. Verdachte ontkende aanvankelijk dat hij opzettelijk een valsche verklaring onder eede had afgelegd, doch nadat de president mr. de Joncheere hem bij herhaling er op gewezen had, dat hij zijn zaak niet beter maakte door deze houding aan te nemen, gaf verdachte eindelijk toe willens en we tens meineed te hebben gepleegd. De officier, mr. Rouffaer, eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 26 Februari a.s. Inbraak en heling. Drie jeugdige Leid en a ars, de ban ketbakkers J. D. B. en C. P. M. B. en de stoffeerder D. S. hebben zich te verant woorden gehad wegens inbraak, gepleegd in vereeniging in den nacht van 9 op 10 September j.L ten huize van den patroon van eerstgenoemde aan de Haarlemmer straat, waarbij zij een geldkistje inhou dende 325.buitmaakten, dat zij ge drieën verdeelden, nadat de verdachte S., die den sleutel welke toegang gaf tot het huis had verstrekt. De drie verdachten legden een volle dige bekentenis af en verklaarden spijt van hun misdrijf te hebben. De president wees er op, dat het van den jongsten verdachte al erg laakbaar was om zijn patroon te laten bestelen. De officier eischte tegen S. 6 maanden en tegen de beide andere verdachten 4 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de echtgenoote van den verdachte C. P. H. B., de 19-ja- rige I. de V., verdacht van heling. Zij had wetende, dat haar man plannen had op touw gezet om in de Haarlemmerstraat te gaan inbreken een bedrag van 150 van hem aangenomen. Dit geld is door haar in het huishouden verbruikt. Tegen deze ver dachte luidde de eisch 4 maanden gevan genisstraf. Hierna stonden terecht de verdachte J. D. B. vioornoemd en de 23-jarige kleer maker M. de G., die op 15 Jan te zamen inbraak hebben gepleegd in het perceel Zoeterwoudscheweg 86, alwaar zij o.m. een bedrag van 16 gulden, twee gouden oor belletjes en een gouden zegelring ont vreemdden. Zij hadden de buitendeur met een z.g. blinden sleutel geopend. Verdach ten bekenden. Het O. M. eischte tegen B. 4 maanden en tegen de G. 6 maanden gevangenis straf. Dezelfde verdachten hadden zich vervol gens te verantwoorden wegens diefstal in vereeniging (atraatroof), gepleegd op 6 Febr. 1933 op de Jan van Goyenkade te Leiden, waarbij de wed. B. een 62-jarige onderwijzeres een handtasch ontrukte en daarna op het rijwiel can de G. sprong. Deze tasch werd later in een voortuintje van een woning aan de Plesmanslaan te ruggevonden. De inhoud was gedeeltelijk weggeworpen. Het geld, dat zich erin be vond, werd verdeeld, terwijl een bos met sleutels in bewaring werd gegeven bij ze keren W. in de 3 Octoberstraat. Beide ver dachten bekenden, dat zij tevoren een af spraak hadden gemaakt om op de openbare straat aan vrouwen de tasschen te ontruk ken. Het O. M. eischte ter zake van diefstal tegen B. 4 maanden en tegen de G. 3 maan den gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Na raadkamer beval de rechtbank de ge vangenneming van de beide verdachten op grond van vrees voor herhaling van ont vluchting. Hierna stonden dezelfde verdachten nog' eens terecht terzake van inbraak gepleegd op 19 Febr. 1933 in een perceel aan de Kas- tanjekade te Leiden, alwaar zij na de voordeur te hebben opengebroken een spaarpot en 'n kommertje, inhoudende eenlg geld, 2 zilveren potlooden en een vulpen en eenige andere voorwerpen hebben weg genomen. In deze zaak werd tegen B. 4 maanden en tegen de G. 3 maanden ge- eischt. Tenslotte stonden terecht de reeds ge noemde C. P. M. B. en de verd. de G. uit d» vorige zaak, wegens inbraak ten kantore van den bouwmaterialen handel S. Beuning aan de Hoogstraat te Leiderorp. al waar zij o.m. uit de brandkast een bedrag van ongeveer 40.— wegnamen. De sleu tel van deze brandkast hing aan een spij ker in een wandkast. De verd. B. was vroeger in betrekking bij de firma ge weest, doch wegens verwaarloozing van het hem opgedragen werk was hem ontslag gegeven. Verd. B. zeide tot deze daad te zijn ge komen omdat hij gedurende eenige weken geen steun had genoten. De G., die op de uitkijk had gestaan, zeide eveneens uit nood te hebben gehan deld. Deze verdachte had het -geld mee naar huis genomen, omdat R. het niet in huis durfde nemen. De G. heeft na opening van het kistje het geld voor zich behou den en zeide tot zijn maat, dat hij het ver loren had. De kist was vooraf reeds in het water geworpen. Voor dit feit eischte de officier tegen B. 6 maanden gevangenisstraf met gevangen- nemmg en tegen de G. 3 maanden gevan genisstraf Hierop beval de rechtbank de gevangen neming van B. Uitspraak" 26 Febr. LAND- EN TUINBOUW NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ CENTRALE. Inname van gezouten spek. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van 11 Fe bruari a.s. wederom zal worden overge gaan tot inname van gezouten spek. Van dezen datum af zal geen versch spek meer worden ingenomen. De inlevering moet geschieden in een der onderstaande plaat sen: Amsterdam: N.V. Blaauwhoedenveen- Vriesseveen. Boxtel: N.V. Exportcentrale v. d. N.C.B. 's -Gravenhage: Spekcentrale HAGRO, Abattoir. Oss: N.V. H. Harto^s Fabriekep. Rotterdam: Gebrs. van Toorn. Steenwijk: Pasman's Fabrieken N.V. Twel- lo: N.V. J. A. Zendijk Zn., en Twellosche Exportslachterij. Utrecht: N.V. Utrechtsche IJs-, Koel- en Vriesbedrijven. De inlevering zal kunnen geschieden op alle werkdagen van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur met uitzondering van den Za terdag. Voor het ingenomen gezouten spek zullen tot 9 Maart as. de onderstaande prijzen worden betaald: A. spek boven 28 K.G. per strook zon der wang 54 cent; B. spek van 2427,9 K.G. per strook zon der wang 53 cent; C. spek van 1823,9 K.G. per strook zonder wang 51 cent; D. spek van 1317,9 K.G. per strook zonder wang 42 cent; G. spek van 1013 K.G. per strook zon der wang en achterkinkel 43 cent; H. spek van 89,9 K.G. per strook bon der wang en achterkinkel 40 cent; I. spek van 67,9 K.G. per strook zon der wang en achterkinkel 38 cent. Het spek moet afkomstig zijn van var kens, geslacht op of na 11 Februari as., van goede kwaliteit en voldoen aan de eischen, welke door de Nederlandsche Vee houderijcentrale gesteld worden. De N.V. C. behoudt zich het recht voor, aan haar ter levering aangeboden spek te weigeren, wanneer dit naar haar oordeel niet aan de eischen voldoet. De inlevering van het spek zal moeten plaats vinden in de dichtstbij gelegen ont- vangplaats. De bovengenoemde prijzen worden ver hoogd met: A. yt cent per K.G., wanneer de Cen trumgemeente vam den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek af komstig is, geslacht is, meer dan 10 doch minder dan 40 K.M. verwijderd is van de Gemeente, waarin het spek ontvangen wordt. B. y2 cent per K.G. wanneer de Cen trumgemeente van den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek af komstig is, geslacht is, meer dan 40 K.M. verwijderd is van de gemeente, waarin het spek ontvangen wordt. De eischen, waaraan het ter levering aan te bieden spek moet voldoen, zijn de vol gende: 1. Het spek moet gesneden zijn volgens den door de N.V.C. vastgestelde snit. Fo to's, welke dezen snit aangeven, zijn op de ontvangplaatsen aanwezig, en op aan vraag bij het kantoor der N.V.C. verkrijg baar. Het spek van zeugen mag niet te breed gesneden zijn. Deelen van de buik mogen niet aan de strooken achterblijven. 2. Het spek mag niet ouder zijn dan 30 dagen. Op iedere strook moet duidelijk zichtbaar het datumstempel van den Keu ringsdienst zijn aangebracht 3. Het spek moet goed doorzouten zijn. Bij het zouten mag geen borax gebruikt zijn. Het spek moet van goede kwaliteit zijn, mag niet slap zijn, sponsachtig of in verhouding tot het gewicht abnormaal dun zijn. 4. Het ter levering aangeboden spek moet goed droog zijn (minstens 4 dagen uit de pekel) en vóór de aflevering goed zijn afgeborsteld. 5. Spek van beeren wqrdt niet afgeno men. 6. Het gat, waardoor het touw gestoken wordt, waarmede de strooken worden op gehangen, moet met een steekpen zijn aan gebracht en mag niet gestoken met een mes. Het touw moet bestaan uit driedraads sisal touw. Aanbieding van runderen. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat in de week van 3 tot 9 Maart 1935 o.m. op de onderstaande plaat sen gelegenheid zal worden gegeven run deren in de gevraagde soorten aan te bie den: Dinsdag 5 Maart: Purmerend 810 uur v.m. veemarkt. Rotterdam: 810 uur v.m. veemarkt. Donderdag 7 Maart: Gouda 810 uur v.m. veemarkt. Gouda: 810 uur v.m. vee markt. Leeuwarden 810 uur v.m. vee markt. Vrijdag 8 Maart: Leiden 810 uur v.m. veemarkt. Utrecht 810 uur v.m. vee markt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districtssecretarissen der Ge westelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 23 Februari zijn in gezonden bij de Gewestelijke Landbouw- Crisis-Organisaties, waaronder de betrok ken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod van vee op de Zeeuwsche leveringsplaatsen zullen de aangiftekaarten voor levering op die plaat sen mogen worden ingezonden tot Dins dag 26 Februari 1935. r v»-*\ LAATSTE BERICHTEN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Hedenmorgen is tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting der zwaar bela den vrachtauto van de Eerbeeksche Papier fabriek te Eerbeek, die op weg was naar Zwolle, op den Eepterweg te Ernst nabij den Oranje weg tegen een boom gebotst. De chauffeur, die bemerkte, dat het stuur den dienst weigerde, probeerde nog uit de ca bine te springen, doch slaagde hierin niet. Toen de auto teegen den boom opvloog, raakte hij in de cabine, die werd ingedrukt bekneld. Ernstig gewond werd de man door een juist passeerende automobilist uit zijn benarde positie verlost en naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht. SCHIP GESTRAND. In den afgeloopen nacht omstreeks half een is de vrachtboot „Stanfries III" van de HollandFriesland Scheepvaart Maat schappij, onderweg van Leeuwarden naar Amsterdam, met groote kracht op een on- derzeesche krib geloopen. Aan den voet van den West-Frieschen Zeedijk ter hoogte van den Fluithoek te Andijk'. De stranding had plaats tijdens een dik ken mist. Een zusterschip van de vrachtboot de „Franeker I" verleent assistentie. Heden middag had de „Franeker I" reeds twee ka bels verspeeld en was men nog niet ge slaagd het gestrande schip vlot te krijgen. TELEGRAMMEN NIEUWE HEVIGE KOUDE IN NOORD-ITALIë. MILAAN, 12 Febr. (VJD.) In de provin cie Goriza is een hevige koude uitgebro ken, in het bijzonder in het dal van de Wippach en van de Isonzo, waar tevens een hevige storm heerscht. In de stad Goriza (Goerz) daalde de temperatuur tot negen graden onder nul. Een 79-jarige man, die door een sneeuwstorm verrast werd, wer;d doodgevroren gevonden. Te Clusonein in de Bergamasker-alpen daalde de tempera tuur tot 18 graden onder nul, wat in deze streek nog nooit is voorgekomen. Een ijs koude wind waait ook in de provincie Pe rugia, waar de Tiber en eenige zijrivieren buiten hun oevers zijn getreden. GEZIN VAN ZEVEN PERSONEN DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. WARSCHAU 12 Febr. (V.D.) In het dorp Wiecburk in de omgeving van Poznan is LEIDEN. Geboren: Johan Frits, z. van J. F. Landesbergen en G. Libochant Susanna, d. van J. Hillebrand en E. Stikkelorum Dirk Daniël, z. van D. D. de Gunst en E. v. Benten Johanna Jacoba, d. van A. v. Gijzen en J. J. Troost Hendrik, z. van H. Moenen en J. v. Oosten Albert, z. van J. de Groot en M. C. Zandvliet Ja coba Johanna Cornelia, d. van C. Pias- me ij er en J. J. v. Tongeren Johannes Bartholomeus, z. van J. B. v. d. Klaauw en I. W. W. Stikkelman Geertruida Eli sabeth, d. van D. Holswilder en E. Binnen dijk Antoinette, d. van J. J. v. Dijk en T. Ooms Adrian us Jan, z..van A. Berger en G. v. d. Deure Hendrik Willem, z. van H. Schuchhard en G. R. Preisz Cor nelia, d. van H. Raaphorst en W. Both Leendert Jacob, z. van C. Schreuders en J. C. Feelius Pieter, z. van M. Kraan en M. v. d. Vis Maria Magdalena, d. van Th. v. Zwietering en A. J. H. Wilms Jo hanna, d. van W. J. Kessens en E. II. Oudendorp Richard Jacobus, z. van G. Velt en S. Koch Johanna Margaretha, d. van J. E. Blom en G. v. d. Berg Hendri- kus, z. van Th. v. Eeuwijk en A. D. Kop penaal Derk Dominicus, z. van J. P. Noordman en E. M. H. v. Rijckevorsel Ignatius Leonardus Maria, z. van I. L. Bertels en G. M. de Gooijer. Ondertrouwd: A. J. Slingerland jm. 25 j. en C. v. Noort jd. 23 j. L. Th. v. d. Kolk 35 j. en S. C. Hogervorst jd. 33 j. Gehuwd: J. H. Bouwens jm. en A. Landkroon jd A. F. Vlekke jm. en E. Stikvoort jd. Overleden: P. J. Wijma m. 42 j. P. H. J. Slobbe zn. 1 mnd. C. M. H. Barnhoorn-Romijn wede. 86 j. een uit zeven personen bestaand gezin tengevolge van een defect aan de kachel door kolendamp vergiftigd. Toen de ramp ontdekt werd, bleeken drie kinderen reeds te zijn overleden. Twee andere kinderen en de beide oudrs werden in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis overgebracht. WETENSCHAPPELIJKE BESTRIJDING VAN HET LAWINE-GEVAAR. KARLSRUHE, 12 Febr. (V.D.). Door het groote aantal slachtoffers, dat jaarlijks door de neerstortende lawines wordt ge- eischt, wordt de aandacht gevestigd op het werk van degenen, die langs weten- schappelijken weg een onderzoek instellen naar de oorzaken der lawines, naar de mid delen waardoor zij zouden kunnen worden voorkomen en naar de middelen, waardoor het effect der neerstorting verminderd zou kunnen worden. In dit verband wordt een waardevolle arbeid verricht door professor Paulcke, die niet alleen de lawines in de bergen bestu deert en filmt, maar in zijn laboratorium te Karlsruhe ook lawines van kunstmatige sneeuw teweegbrengt ten behoeve van zijn experimenten. Deze kunstmatige sneeuw bestaat uit zaagsel, droog zand, grint en water, terwijl door het varieer en van deze ingrediënten de sneeuw in velschillende toestanden kan worden verkregen. De slacht offers van de lawines worden in dit labora torium voorgesteld door poppen. De geleer de heeft langs dezen weg reeds belangrijKe resultaten bereikt inzake de vraag, op welke wijze de beste bescherming tegen het lawinegevaar wordt verkregen. Prof. Paulcke vestigde er de aandacht op, dat de sneeuw, die pas begint met neer te storten, slechts 60 kg. per kubieke meter weegt, terwijl zij in de lawine wordt, sa mengedrukt, totdat zij een gewicht krijgt van 800 kg. per kubieke meter. Reeds bij een gering smelten van de oppervlakte der sneeuwmassa's bestaat het gevaar, da; zij in beweging geraken en steenen met zich mee sleepen. FRANKRIJK'S GROOTSTE VLIEGBOOT. PARUS, 12 Febr. (V.D.) In tegenwoor digheid van de buitenlandsche pers heeft te Bicarosse-Bassin in de Land es de laatste proefvlucht plaats gehad van het grootste Fransche vliegtuig, de geheel uit metaal gebouwde vliegboot „Lieutenant Paris". Het toestel werd bestuurd door den chef piloot kapitein Bonnot en de piloten Crispy en Connord. Het is uitgerust met zes moto ren, die tezamen 5280 P.K. ontwikkelen. Het biedt ruimte voor 84 passagiers en heeft dan een actie-radius van ongeveer 800 mijl, dus kan gemakkelijk van Mar seille met 84 passagiers over de Middel- landsche Zee naar Algiers vliegen. Met vijftien a twintig passagiers en voldoende luchtpost om de kosten te dekken, kan net vliegtuig van Dakar naar Buenos Aires of van Cherbourg naar New York vliegen. In de tanks kan het vliegtuig, dat zonder be lasting 37 ton weegt, 27.000 liter benzine meevoeren. BIOSCOPEN. Lido: Toelaatbaar voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Londen 7.24 "/8 Berlijn 59.42 New York 1.489/J6 Parijs 9.761 /2 Brussel 34.55 Zwitserland 47 92 Milaan 12.59 Madrid 20.25 Oslo 36.42l/2 Kopenhagen 32.37i/2 Stockholm 37.37l/o Weenen Praag 6.18 Boedapest Het heeft den Goeden God behaagd,hedennacht tot zich te roepen, tot onze diepe droefheid, geheel onverwachts, onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster ELISABETH BARBARA v. d. VOORDEN Wed. van F. W. PONT in den ouderdom van 68 jaar. 353 Uit aller naam: J. F. M. PONT Leiden, 12 Februari 1935 Morschweg 139. De H.H.Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Vrijdag 15 Februari, in de kerk van den H. Leonardus A. P. M., aan den Haagweg, te 7 uur en te 8.20, waarvan de gezongen Requiem te 8.20, waarna de begrafe nis vanuit de kerk om 10 uur, op de R.K. Be graafplaats (Zijlpoort.) Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, kennis te geven, dat na een kortstondig lijden is overleden, onze innig ge liefde Man, Vader, Zoon, Behuwdzoon, Broeder,Be- huwdbroeder en Oom JACOBUS JOHANNES SCHIM, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouder dom van 47 jaar. Uit aller naam R. SCHIM-Ramak. JOPIE. 354 Leiderdorp, 11 Febr 1935 v.d.Valk Boumanweg 39c De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a s. te 9.30, op de R.K. Be graafplaats „De Goede Herder" te Zoeterwoude Bjj dezen betuigen wij onzen oprechten dank aan allen die blijk van deelneming hebben gegeven bij de ziekte eu het overlijden van 346 PETRUS JOHANNES AL0YSIUS VAN EGMOND on in het bjjzonder dank aan den ZeerEerw. Rector, Eerw Broeders, Leeraren en leer lingen der B.N.S. te Voorhout, aan den ZeerEcrw Rector en Kerw. Zusters van het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Leiden. Namens de familie: J. M. v. EGMOND M. v. EGMOND-oe Vos. Alphen a/d Rijn, 11 Febr. '35

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3