MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 DEFECT AAN ZIJN KOPLAMPEN Autobestuurder bij Rosmalen tegen boom gebotst Op den Rijkstraatweg 's Hertogenboech Nijmegen reed Zaterdagavond de groen- tenhandelaar M. uit Ravenstein met zijn personenauto op weg naar zijn woonplaat*, toen eensklaps nabij een zijweg naar Ve- ghel door onopgehelderde oorzaak beide koplampen van zijn auto uitgingen. De be stuurder geraakte hierdoor van den weg en botste met groote vaarf tegen een boom. De automobilist liep hierbij een verwonding op aanhet hoofd, terwijl de wagen dermate beschadigd werd, dat hij naar een garage moest worden gesleept De heer M. werd, na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar zijn woonplaats ver voerd. PAARD RENT DOOR FFN SPIEGELRUIT TE MAASSLUIS Moest ter plaatse afgemaakt worden Zaterdagmiddag sloeg te Maassluis een paard, gespannen voor een sleepers wagen plotseling op hol. Het toeval wilde, dat dit zich in een doodloopende straat afspeelde en het dier zijn weg al spoedig afgesneden zag door een woon- en winkelhuis. Het beest bedacht zich niet en sprong pardoes door een ruit van het woonhuis en richtte schade aan den inventaris aan. De gevolgen voor het dier waren erger; de buik van het paard werd op verschil lende plaatsen ernstig gewond. De wonden waren van dien aard, dat het bloedniet te stelpen was en men het arme dier ten slotte moest afmaken. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN. Terwijl de boerenknecht V. uit Veghel op den provincialen weg naast zijn paard tn kar voorliep, werd hij door een ande ren wagen die hem passeerde, gegrepen. Een der wielen daarvan ging den man over het lichaam. Met ernstige kneuzingen werd V. opgenomen en naar een genees heer gebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. Genoemde hoofdinspecteur heeft, teza men met inspecteur J. Fremery Kalff, in den nacht van Zaterdag op Zondag met tien rechercheurs en agenten van de zeden politie, een inval gedaan in perceel Von delstraat 56. De politie had reeds lang vermoeden, dat, in verband met de drank wet, hier overtredingen werden begaan. Zonder dat eenige tegenweer werd ge boden, kwam de hoofdinspecteur met zijn mannen binnen. Het bleek, dat hier een eerste klas nachtclub was ingericht. Aan de bar, die zeer weelderig was ingericht, zaten ongeveer 25 mannen en vijf vrou wen uit de „betere" kringen van Amster dam. Het lokaal werd geillumineerd door het gedempte licht, dat in dergelijke gele genheden pleegt te zijn aangebracht om de stemming te verhoogen en de sfeer te „ver volmaken". De dertig personen werden in overval auto's naar het politiebureau overgebracht. Een groote hoeveelheid champagne, whis key en genever is in beslag genomen. Te gen den exploitant is proces-verbaal opge maakt. De overgebrachte menschen zijn tot he denmorgen vroeg op het bureau verhoord en werden daarna op vrye voeten gesteld. De exploitant verklaarde tegenover de politie, dat hij een „feestje" gaf, doch ver schillende personen verklaarden, dat zij meermalen in deze nachtclub hadden ver toefd en dat deze ook als zoodanig bekend stond. GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER GEDOOD. Bij aanrijding met anderen fietser. Zaterdag zijn twee wielrijders op den Tiend weg te Leerdam met elkaar in bot sing gekomen. Door den schok viel een van beiden, de 48-jarige P. P. Clements uit Leerdam van zijn rijwiel en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht, wel ke dichtgevroren was. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij vrijwel onmid dellijk dood was. GECOMPLICEERD AUTO-ONGELUK "OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Drie auto's vernield. Een persoon licht gewond. Gisterochtend tegen half twaalf heeft tusschen de Hakkelaarsbrug en Muiden een gecompliceerd auto-ongeluk plaats ge had," waarbij een drietal auto's betrokken was. Het ongeluk is veroorzaakt door het feit, dat een der wagens, welke in de rich ting Bussum reed, plotseling een der ach terwielen verloor. De wagen, die een vrij groote snelheid had, begon te slingeren en maakte een zwenking. Het wiel rolde van den weg in de vaart. Van beide kanten na derde op dat moment een personenauto. Geen der beide bestuurders zag kans te remmen of uit te wijken, met het gevolg, dat een hevige botsing tusschen de drie wagens volgde, waarbij deze alle onher stelbaar werden vernield. In de auto's za ten in het geheel zeven personen, die er wonderlijk goed zijn afgekomen. Alleen de •bestuurder van de auto uit Amsterdam, die tegen de voor hem rijdende auto was op gereden, kreeg een wonde aan het hoofd. Na door een dokter te zijn verbonden kon hij zijns weegs gaan. Het verkeer in beide richtingen werd geruimen tijd gestagneerd. De drie wagens zijn weggesleept. IN VOLLE VAART TEGEN AUTO OPGEREDEN. Twee motorrijders zwaar gewond. Zaterdagmorgen heeft op dien hoek van den Osdorperweg onder de gemeente Am sterdam op de grens van de gemeente Haarlemmer lied e een ernstig motoronge luk plaats gehad. Op den Haarlemmerweg reed, komende uit de richting Amsterdam, waar hij een bezoek aan de groen tenmarkt had gebracht, de heer Spijker uit Osdorp met zijn Fordauto, geladen met groenten. Juist op het oogeniblik, dat de heer S. den Osdorperweg wilde inrijden, reed een mo torrijder, eveneens uit de riohting Amster dam komend, in volle vaart op de Ford auto in. De botsing was hevig. De motor rijder, de 30-jarige heer J. Goldschmeldng, uit Amsterdam en de duo-passagier, de 33- jarige heer F. A. de Boer, eveneens uit Am sterdam, werden van het motorrijwiel ge slingerd en bleven beiden ernstig gewond op den weg liggen. Het motorrijwiel werd vrijwel totaal ver nield. De auto is eveneens beschadigd. Ver moedelijk heeft de motorrijder te laat be merkt, dat de Ford den Osdorperweg wil de inrijden, met het bovengemelde nood lottige gevolg. De beide gewonden zijn naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De bestuurder van de auto bekwam geen let sel. NOODLOTTIG AUTORITJE. Zaterdagmiddag is op den rijksstraatweg te Rijsoord (gem. Ridderkerk) een ver keersongeluk gebeurd. Een viertal school kinderen was met een auto, bestuurd door W. S. te Rijsoord, meegereden. Toen de kinderen door den chauffeur werden uit gelaten, liep de 8-jarige P. Lodder achter den wagen om en werd gegrepen door een auto, bestuurd door mr. v. D. te Dordrecht. Het kind werd met een gebroken been en arm en een aware hersenschudding opge nomen en naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd. Haar toestand is zorg wekkend. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het tien-jarige zoontje van de familie Kuys, wonende op den Hee- zerweg te Eindhoven, op den ven, gelegen achter de steenfabriek, door het ijs gezakt en verdronken. Het lijk van den knaap is opgehaald. ONGEVAL OP EEN IJSBAAN. Op de ijsbaan „Linnaeushofte Amster dam heeft een 40-jarige juffrouw een been gebroken. Door den G. G. D. is zij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. LIJK BIJ EDAM AANGESPOELD Zaterdagmiddag is bij Edam het lijk aangespoeld van den schippersknecht van het schip „Noordgeul", dat op 24 Decem ber van het vorige jaar bij Marken is ver gaan. OUDE MAN VAN DEN TRAP GEVALLEN In een perceel in de 2e Wittenburger- dwarsstraat te Amsterdam viel een oude man van den trap. Met een schedelfractuur is hij door den G. G. D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. INVAL IN EEN CHIQUE AMSTERDAMSCHE NACHTCLUB. Dertig personen naar het politiebureau getransporteerd. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur heeft de politie te Amsterdam, onder leiding van hoofdinspecteur J. F. van Slobbe, een goeden slag geslagen. OVERTREDING DRANKWET. Inval te Amersfoort. Vrijdagavond laat heeft de. politie te Amersfoort naar aanleiding van aan haar verstrekte mededeelingen een inval gedaan in het perceel Westerstraat 119 aldaar, om dat men vermoedde, dat de drankwet werd overtreden. Het geheele aanwezige gezel schap, bestaande uit drie vrouwen en vijf mannen, werd meegenomen naar het po litiebureau en in verhoor genomen. De voorraad drank was zeer ruim en werd in beslag genomen; een kist met fles- sohen bier, eenige flesschen jenever, wijn, likeuren en zeven flesschen champagne. Er was voor dit perceel geen enkel drank- verlof verleend. PAARD SLOEG OP HOL. Toen chauffeur met groenteman ruzie maakte. Een 30-jarige autohandelaar te Amster dam, die gescheiden leefde van zijn vrouw, had met een groentenman ruzie gekregen, omdat deze zich ongustig had uitgelaten over de vrouw, hetgeen de autohandelaar, ondanks den gescheiden staat, niet goed op nam. Zaterdagmiddag nu ontmoette het twee tal elkaar op den Amsteldijk. De autohan delaar zat achter het bestuur van een vrachtauto, terwijl de groentehandelaar zijn paard in flinken draf liet gaan. Beide mannen hadden elkaar spoedig in de gaten, allereerst werd al rijdende van den bok en vanuit een raam een scheldpar tij ingezet, welke de twee mannen tot stil staan dwong. Over en weer ging men el kaar met minder prettige uitdrukkingen te UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 12 Febr. H a i z e n, 301 M. K. R. O.-programma. 8.00 Morgjenwyding. 10.Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.30 Lunchconcert door het K-R.O.-or- kest en Gramofoon platen. 2.00 Vrourwemiurtje. 3.00 Modecursus. 4.15 Zangrecital door Maria Struycken- v. d. Adel, afgewisseld door Gramofoon- platen en K.R.O.-orkest. 6.00 De K.R.O-boys. 6.40 Cursus Esperanto. 7.15 Dr. A. W. Aussems over „De sociale zijde der zorg voor moeder en kind". 7.35 De K.R.O.-boys. 8.00 Vaz Dias en K.R.O.-hoys. 8.40 Hoorspel „De Nederlandsche Paus Adriaan VF' in den hoorspelcyclus „De Moederkerk in Nederland". 10.00 Solistenconcert door het K.R.O.- Symphonie-orkest m.m.v. Colette Franz, viool. 10.30 Vaz Dias en Gramofoonpla/ten. 10.45 Vervolg K.R.O.-Symphonie-orkest. 1U0 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Stafmuziek van het 5de Reg. Inf. te Amersfoort. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.30 K. ter Abramoff en zijn orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Voordracht. 2.30 Vioolrecital E. Lopez-Salzedo. 3.00—4.00 Kniples. 4.30 Radio-Kinderkoorzamg. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Halfuurtje v. d. jeugd. 6.00 Gramofoonplaten. 7.00 Dansmuziek door „The Ramblers", m.m.v. Annie de Reuver (zang) en C. Hawkins (saxofoon). 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias en eerste deel van de revue „Hopla(uit de Plantage-Schouwburg te Amsterdam). 9.20 „Reizen en Liefde", hoorspel. 10.00 Omroeporkest mjm.v. W. Striem (bas-bariton). 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Uit Scala, Den Haag: Ph. Willebrandts and his Boys en het Hongaar- sche Ensemble „Pégé Josef Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel. 12.35 L. Voselli's Hongaarsche Orkest. 1.20 J. Muscant en het Troxy-Grand- orkest. 4.40 Hogben-Trio. 5.35 BBC-dansorkest. 6.50 Handelconcert. 8.20 „Scrapbook for 1921", gevar. Radio journaal. lijf, in de auto zaten bovendien nog andere personen, die het paard begonnen lastig te vallen. Op een gegeven moment moet de chauf feur, volgens den groentenhandelaar, met een mes hebben gezwaaid en daarop uit geroepen hebben: „Ik steek je dood". Ge lukkig kwam het niet zoo ver, want de an dere inzittenden van de auto hadden door aan de leidsels te trekken het paard zoo ver gekregen, dat het op hol sloeg. De groentenman wist daarop niet beter te doen, dan van den bok op den rug van zijn paard te springen en het op deze wijze tot stilstand te brengen. Daarop is hij naar 't bureau Pieter Aertz- straat gegaan om aangifte van het voorge- 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.35 Het Boyd Neel Strijkorkest. 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. -• R a d i o-P a r i s. 1648 M. 12.20 Symf/honieconoert. 9.05 Zang. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20 Concert. 2.204.20 Omroeporkest. 7.20 Pianorecital. 7.35 Radiotooneel. 8.25 Dude volksdansen. 9.2010.20 Omroeporkest. Keulen. 456 M. 6.35 Radiokwintet en vocaal sextet. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.20 Uit Hamburg: Omroeporkest en Om- roepdansorkest. 7.30 Omroepkleinorkest uit Berlijn. 8.20 „Spuk", klucht. Rome. 421 M. 8.05 Concert (viool-piano-sopraan-alt). 9.05 Radiotooneel. Hierna :Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salonorkest. 1.302.20, 5.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. I.302.20, 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Zang. 7.05 Sohubertconoert. 3.20 Chopin-programma. 9.20 Herdenking v. d. 13de verjaardag v. d. Kroning van Z. H. Paus Pius XI. 10.3011.15 Gramofoonplaten. Deutschiandsender, 1571 M. 7.30 „Der G'wissenswurm", boerenkome die met zang. 9.00 Weensche walsen. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijt en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.0511.20 Een der Duitsche zenders. II.20—12.20 Kalundborg. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.20—15.20 Kalundborg. 15.20—16.50 Keulen. 16.50—17.20 Stuttgart. 17.20—19.00 Brussel (VI.). 19.0020.20 Beromünster. 20.20—21.20 Brussel (Fr.). 21.2021.40 Diversen. 21.40—23.20 Leipzig. 23.20afloop Parijs Radio. 4e Programma. 8.058.50 Parijs Radio. 10.3511.05 Droitwich. 11.0511.20 Londen Reg. .11.2014.20 Droitwich. 14.20—17.35 Londen Reg 17.3518.20 Droitwich. 18.20—18.50 Keulen. 18.5020.20 Londen Reg. 20.2021.20 Droitwich. 21.2022.30 Londen Reg. 22.30afloop Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). vallene te doen. De politie heeft daarop den heetgebakerden autohandelaar gearres teerd en ingesloten. Vermoedelijk zal hij wegens bedreiging tegen het leven van den groenteman worden vervolgd. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. van der Wiel, bloembollenhandelaai te Sassenheim, Hoofdstraat 104. Cur. mr. P. E. Briët, te Leiden. FEUILLETON Li-Weng-Ho, de mandarijn. Uit het Engelsch, door BEN BOLT. 'Nadruk verboden). 28) De andere soldaat wipte overeind en de dokter, met een sprong naar achteren, probeerde weg te hollen. De soldaat met de speer wierp zijn wapen naar hem. De punt miste, maai- Forsyth struikelde over de lange schacht en viel tegen de wankele leuning die naar het begin van de brug liep. Door den smak brak deze af, en met één enkelen, korten kreet tuimelde Dick Forsyth in het water. XIV. Voor de poort. Toen deze ééne kreet hem ontsnapt was, slootte dr. Forsyth op een uitstekenden rotspunt, waarop het struikgewas wortel geschoten had. Hij greep er zich onmiddellijk aan vast en terwijl de takken onder zijn gewicht doorbogen, hing hij boven het schuimende water. In het licht van de lantaarn zag hij, hoe de soldaten zich over de gebroken leu ning heenbogen en terwijl hij daar nog in hoogst gevaarlijke positie hing, trachtend eenig houvast voor zijn voeten te vinden, verlieten beide mannen de brug en begon nen stroomafwaarts te loopen. Hij was met dit vertrek buitengewoon in genomen, en wetend, dat het onmogelijk was om lang te blijven hangen, zocht hij steeds naar een steuntje onder zijn voeten, doch vond er geen. Al worstelend slipte zijn voet op de met mos begroeide rots, het boschje bezweek en sleurde hem in den stroom mee. Tot zijn geluk kwam hij terecht op een plaats waar de rivier een diepe geul ge maakt had, zoodat hij zicb niet bezeerde, maar toen hij, naar adem snakkend, boven kwam, voelde hij zich stroomafwaarts drij ven. In weerwil van den dubbelen schrik behield hij zijn tegenwordigheid van geest en spande al zijn spieren enzenuwen in om zijn koers dwars over den stroom te leiden. Het water was, zooals hij vaststel de, niet heel diep, hier en daar reikte het nauwelijks ter hoogte van de borst, maar de kracht van de stroom was geweldig en er tegen op te tornen bijna een onmogelijk heid. Overal waren rotspunten en kleine draaikolken, die elk op zichzelf een nieuw gevaah vormden, hoewel ten slotte een de zer laatste hem dientig was, want toen hij daarin geraakte werd hij rond en rond ge draaid en aan den anderen kant er uit ge slingerd. Daar leidde het geraamte van een grooten boom, door een storm in de rivier gesmakt, van halfweg het water naar den wasten wal. Het was zijn redding. Toen hij op den boom geklauterd was, bevond hij zich aan den voet van een stei- len oever. Een van de weinige struiken die er groeiden hingen over en met zijn voe ten op den boomstam gelukte het hem naar de smalle plek waar dit struikje groeide, te klimmen. Een oogenblik bleef hij daar rusten en keek rond. Twee honderd meter stroomafwaarts lag de brug; twintig meter verder, tsroomafwaarts, bewogen zich langs den anderen oever twee donkere gedaan ten, spiedend in het water. Het maanlicht weerkaatste in het zwaard van een hunner en daaruit wist hij, dat het de beide solda ten waren, die hem zochten. Zich volmaakt stil houdend, sloeg hij hen gade en zag hoe zij, in de blijkbare veronderstelling, dat hij verdronken en met den stroom meegesleurd naar hun post terugkeerden. Hij voelde zich voor het moment vrij van vervolging en begon verder maaregelen te nemen om te ontkomen. Deze oever was lang zoo steil niet, als die waarvan hij naar beneden geplofgt was en twintig minuten later had hij den top bereikt. Hij ontdekte, dat hij zich in den raap- kool beplant veld bevond, en dat rechts van hem de straatweg liep. Diep gebukt kroop hij er heen, en eindelijk, toen hij zich vei lig wist tegen bespieders van de brug af, kwam hij recht overeind en keek achterom. In het maanlicht zag hij een langen Chi nees, die handenwringend in zijn richting naderde. Gissend dat het Ching was, bleef hij in de schaduw van gepluimde bamboe, en toen de oosterling dichterbij kwam. hoor de hij hem in zichzelf klagen en jammeren. „Ching!" riep hij zacht, uit de schaduw van het bamboe te voorschijn tredend. „Dokter dokter Forsyth!" Ching juich te bijna en rende op hem toe. Al zijn onaan doenlijkheid was verdwenen en de tranen stonden hem in de oogen. Snikkend van blijdschap deden zijn lichaam schokken en de handen van de dokter in de zijne ne- rr.and, schudde hij ze heen en weer alsof hij aan het pompen was. „Ik dacht u verdronken. Ik was heel be droefd. Nu. „We zijn nu veiliger dan we waren", g'af Forsyth ten antwoord, op bruusken toon, om zijn eigen ontroering te verbergen. „Die vrienden daar zullen rapporteeren, dat ik in de rivier gevallen ben, en mijn nek ge broken heb." „Ik denk het ook. Ik hoorde u gillen en ging terug. De soldaten vertelden, de vreemde hond over de brug gevallen, door een speer getroffen. Mijn hart gebroken. Ik...." „Help me eens die mantel uit te wrin gen". viel Forsyth hem zakelijk in de rede. „Hij is zoo zwaar als lood." Handelen was het middel om Ching tot de werkelijkheid terug te roepen, dit wist Forsyth. Samen wrongen zij zijn doorweek te mantel uit en vervolgden na enkele mi nuten hun weg. Een lange reeks van trappen, een steile helling in den weg aangevend lag nu vlak voor hen. Aan den top vonden zij een ge- denkboog van bizarre schoonheid. De ver gulde inscriptie glansde in het maanlicht en Forsyth poosde even om haar te lezen. „Een hulde aan de rechtvaardige re geering van Li-Wen-Ho in Pi-Chow", deel de hij zijn metgezel met een grimmigen lach mede. Zij naderden nu een groot dorp, dat door den stratweg doorsneden werd en daar de plaats in de diepste duisternis scheen, waagden zij het om er door te trekken. Halfweg de smalle straat begon een hond te blaffen, een andere hond antwoordde, toen weer een, en eensklaps klonk achter hen een roep. Ching keek even schichtig om. „Soldaat", waarschuwde hij met ingehou den adem en zette het op een loopen. Forsyth volgde hem, hoewel hij Zeker ge loofde, dat een andere stem den kreet had opgevangen en een vervolging zou begin nen. Zij kwamen echter ongehinderd door het dorp en verlieten na korten tijd de straat weg, om een zijpad in te slaan, dat een groote bocht afsneed. Onverwacht stonden zij voor een armoedig huisje. De deur was open, en daarbinnen zagen zij een vrouw en een klein meisje. De laatste schreeuwde het uit, toen zij voorbij gingen en verborg haar gezicht aan haar moeders borst, ter wijl zij schokschouderde van het snikken. Ching wilde doorloopen, maar Forsyth bleef staan. „Het is omdat we geen rijst hebben", gaf de vrouw met kennelijken tegenzin ten antwoord", en mijn dochtertje heeft hon ger." Forsyth keek naar het verlegen gezicht van de vrouw en was overtuigd, dat er geen reden was om aan haar woorden te te twijfelen. „Maar je man. ,Is al acht maanden dood. Doodgeslagen door de soldaten van den gouverneur." „De achtbare Li-Weng-Ho?" „Ja, Li-Weng-Ho een man van het kwaad." Forsyth stak zijn hand in zijn kleeren, strubbelde even met den gordel om zijn middel en haalde een zilveren dollar te voorschijn. „Koop rijst voor hot kind." „De zegeningen van den Een en Heili gen...." begon de vrouw, maar Forsyth legde haar het zwijgen op. „Uw dankbaarheid", sprak hij, „kunt gij toonen door mij te vertellen, hoever 't nog is naar de Yamen van Li-Weng-Ho". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9