Partijraad der R. K. Staatspartij MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND SAARGEBIED. HENNESSY MOET VERTREKKEN. Op bevel van Heimburger. De directeur van binnenlandsche zaken, Heimburger, heeft Hennessy, den chef der Saarlandsche politie, een brief gezonden, inhoudende, dat hij uiterlijk 14 Februari zijn post moet verlaten, zijn uniform moet inleveren en met verlof moet gaan. He.m- burger verklaart in opdracht van Knox te handelen. Men verwacht, dat Hennessy niet zonder protest aan dit bevel gevolg zal geven. DUITSCHLAND. SCHOOLSTRIJD IN BEIEREN. persberichten der laatste dagen den indruk, dat in verschillende deelen van Europa zekere moeilijkheden met betrekking tot het Londensche program verwacht moeten worden, die den opstellers van dit program meer zorg baren dan de zoo levendig be sproken vermoedelijke houding van Duitschland. Terwijl Duitschland zijn stand punt nog volstrekt niet heeft bepaald, heb ben andere landen reeds bezwaren gefor muleerd, die van principieelen aard schij nen te zijn en tamelijk ver schijnen te gaan. Om een juiste opvatting te krijgen van den omvang der te voeren onderhandelin gen en van de moeilijkheden, welke zij zul len meebrengen, dient men te bedenken, dat naast Parijs, Londen en Berlijn ook Rome, Praag, Warschau en Moskou om ons tot deze te bepalen voor het welsla gen van den arbeid hun medewerking moeten verleenen. Het volstrekt noodzake lijke met elkaar in overeenstemming bren gen van zoodanig uiteenloopende belangen is echter slechts denkbaar in een atmosfeer van vertrouwen, zakelijkheid en loyali teit". In het Jaarbeurs-Restaurant te Utrecht is, zooals gemeld, de 15de vergadering van de Partijraad der R. K. Staatspartij gehou den onder leiding van den voorzitter, den heer C. Goseling. Nadat eenige huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, sprak de voorzitter een kort openingswoord, waarin hij verklaarde, dat een zakelijke behandeling der afwisselende stof mogelijk was dank zij de voorberei ding in de commissies. De korte beschou wing van den voorzitter der Tweede Ka merfractie, zooals op de agenda aangege ven, zou gaan over de ordeningsgedachte. Door dergelijke verhandelingen werd de crisis natuurlijk niet opgelost, maar daar door werd de aandacht er op gevestigd, dat men niet moet doorgaan met het oude in dividualisme. De ordeningsgedachte moet in het partij werk tot leven worden ge bracht; daarom betrurt spr. dat de voor zitter van den Ministerrad in zijn bekende rede heeft gesproken, zooals hij gedaan heeft. Dr. Colijn verklaarde, dat men niet de lijn van de minste weerstand moet vol gen, maar wat hij in dat milieu gezegd heeft was slechts het volgen van deze lijn. Spr. karakteriseerde tenslotte den geest, waarin de R. K. Staatspartij moet werken, als die van fiere bewustheid van onze taak. Met een opwekking voor de aanstaande verkiezingen, die men moest zien als een nationaal belang, besloot de voorzit ter zijn openingswoord. Vervolgens werden het verslag van de begrotingscommissie en de begrooting voor 1935, nadat eenige vragen over het Schaepmanfonds waren beantwoord, goed gekeurd evenals het verslag van de kas- commissie over 1934 en werden nieuwe begrootings- en kas-commissies overeen komstig de voordracht van het Partijbe stuur benoemd. HET PACHTVRAAGSTUK. Zeer spoedig verschijnt een wetsontwerp. Aan de orde was daarna een nadere be schouwing van de commissie ter bestudee ring van het pachtvraagstuk, als advies op twee nota's van het bestuur der Katholieke Vereeniging van Eigenaren en Beheerders van Landelijke eigendommen te 's-Herto- genbosch en van een te Roermond opge richte Commissie van de R. K. Grond eigenaren en beheerders van Landelijke eigendommen. Prof. J. B. Kors O.P., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, heeft be zwaar tegen de conclusie van het rapport, omdat hij van meening is, dat het recht op rente van den grondbezitter even primair is als het recht op welstand van den grond gebruiker. De heer Galema (Friesland) bepleit ver vanging van de rechtbank-procedure door een aanhangig maken van een eventueel geschil tusschen pachter en eigenaar over continuatie van de pacht bij een landbouw- of bemiddelingscommissie. De heer Verster (Noord-ferabant) wees op de sociale beteekenis van het beleggen van spaargelden in grondbezit. Eenige sprekers steunden het betoog van prof. Kors, waartegenover door anderen werd opgemerkt, dat in dezen tijd wettelijk toezicht gewenscht is, opdat de grondeige naren niet ten koste van de noodlijdende pachters alles uit hun bezit trachten te ha len wat zij kunnen. De voorzitter van de commissie voor het Pachtvraagstuk, mr. Houben uit Breda, verdedigde daarop de conclusie van het rapport der Commissie. Aan het slot van de discussies over het pachtvraagstuk werd na re- en dupliek op voorstel van den voorzitter, die meent te weten, dat een wetsontwerp inzake het pachtvraagstuk zeer binnenkort te gemoet gezien kan worden, met groote meerderheid van stemmen besloten rap porten en nota's alsmede een overzicht van de discussies ter kennisneming aan den minister van .justitie te sturen. DE BETEEKENIS DER A.S. VERKIEZINGEN. In een rede over de beteekenis van de as. Provinciale Staten en Gemeenteraads verkiezingen verklaarde mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam, dat in dezen tijd het gevaar bestaat voor te sterke centralisatie van bestuursbeleid. De beteekenis der uitvoerende organen is sterk toegenomen, tegenover die der vertegenwoordigende lichamen. Dit geldt, vooral voor de gemeenteraden, wat een slechte figuur schept aangezien deze vol gens de wet het hoofd der gemeenten zijn. Wie, zooals de R. K. Staatspartij, opkomt voor een gezonden volksinvloed, kan dat alleen maar tolereeren, zoolang bijzondere omstandigheden het dringend noodzakelijk maken, doch moet er op bedacht blijven, de normale toestanden, zoodra dit kan, te herstellen. Spr. gelooft, dat in de eerste jaren van dit herstel geen sprake zal kun nen zijn. Het regeeringsingrijpen is niet aange gaan voor Provinciale en Gemeentebestu ren, doch in dezen tijd noodzakelijk. Een te straffe centralisatie moet echter verme den worden en spreker geeft verschillende voorbeelden van de nadeelen hiervan. Wij missen volgens spr. een organisch verband tusschen de gemeenten en de re geering. In dezen tijd moet den Katholieken kie zers, ondanks den geringen invloed der vertegenwoordigende lichamen, een be reikbaar ideaal worden vorgehouden van ordening en herstel. Door dat na te stre ven zullen zij over hun directe vertegen woordigers heen hun invloed op de be windvoerders toch kunnen doen gelden. De gemeenten hebben recht op meer staat kundige waardeering dan tot nog toe het geval is geweest en de Katholieken hebben tot taak het behoud van het gemeentelijk leven te verdedigen. Het zijn vooral de gemeenten, waar de volkskracht het best tot uiting kan komen. Reeds Struyken heeft verklaard, dat de gemeenten historisch ge groeide corporaties zijn, de reëele produc ten der natuurlijke volksgemeenschap met een eigen geaardheid. Als zoodanig heeft de wetgever ze te eerbiedigen. Spr. komt op tegen de gedachte, dat de gemeentebesturen thans machteloos zou den zijn. Zij mogen en behoeven dat niet te zijn. Tegenover tal van vraagstukken, als de toenemende jeugdwerkloosheid, de dreigende ondergang van den middenstand enz. moeten zij de volkskracht blijven sti- muleeren. Dit moeten de Katholieken bij de komende verkiezingen, zoowel voor de gemeenten als voor de provincies, op den voorgrond blijven stellen, waarom spreker tot krachtige voorbereiding van deze ver kiezingen opwekte. Hierna hield prof. Aalberse zyn rede, die wij reeds Zaterdag hebben gepubliceerd. DISCUSSIE. Na heropening der vergadering was ge legenheid tot het stellen van vragen naar aanleiding van de rede van prof. mr. Aal- bei se. De eerste spreekster, mej. Romme, be pleitte voor de toekomstige ontwikkeling gelijkstelling van de vrouw met den man. Behalve de betrekking van dienstbode zijn de overige huishoudelijke beroepen over voerd. In de andere beroepen is de vrouw een oneerlijke concurrente van den man, niet omdat ze dat wil, maar omdat men hsar nu eenmaal een geringer loon biedt. Het is de taak der R.-K. Staatspartij, bij den bouw van een toekomstige maat schappij naar de volkomen gelijkstelling van den man en de vrouw te streven. De heer Andriessen drukte er zijn leed wezen over uit, dat de fractie niet de wen- schen van het Werkliedenverbond inzake de steun verleening overnam. Hij dankte haar voor de goede vertolking der sociaal- economische gedachten van vele katholie ken. Ten aanzien van de vrijheid der chari- tas achtte spr. de toegekende vrijheid nog te geding. De nieuwe regeling is nog on bevredigend. Wat zal de partij doen? De heer Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, bespreekt het landbouwhy- potheekvraagstuk en vraagt, of de regee ring zich niet zou kunnen bezighouden niet alleen met den rentevoet, maar ook met den schudenlast van een bedrijf, wanneer dat saneering behoeft. De heer Grol (Friesland) bepleit zooda nige handhaving van de autonomie der ge meenten, dat het democratisch parlemen tarisme er niet door in het gedrang komt. Naar aanleiding van de rede van prof. Aalberse vraagt ook deze spr., hoe men zich in de oplossing van het probleem der vaste lasten denkt. Nu de gouden stan daard gehandhaafd blijft, moet voor de daardoor ontstane onbillijkheden een an dere oplossing gevonden worden. De heer Stiekema (Groningen) wenscht verband te leggen tusschen landbouwsteun en de werkloosheid onder de landbouwers. De steungelden worden thans al te veel gebruikt voor de aanschaffing van machi nes. Spr. acht het gewenscht, dat aan de verstrekking van landbouwsteun de voor waarde van tewerkstelling van landarbei ders wordt verbonden. Voor de jeugdwerk loosheid wordt op het platteland niets ge daan. De R.-K. Staatsparty heeft ook hier en belangrijke taak te vervullen. De heer Staal (Eindhoven) wil, dat de vergadering den wensch uitspreekt, dat in de commisies, die prof. Aalberse heeft ge schetst n.l. tot uitbreiding van den handel met het buitenland, ook de direct belang hebbenden, dus de industrieelen, vertegen woordigd zijn zullen. De heer Hemel (Drente) is van meening, dat, indien de crisisorganen, van thans zul len moeten uitgroeien tot de órdeningsor- ganen, die prof. Aalberse heeft geschetst, deze crisis-organen belangrijke wijzigin gen zullen moeten ondergaan en dat daar reeds thans mee moet worden begonnen. De arbeiders zijn er practisoh nog niet in vertegenwoordigd. Ook deze spr. verwacht niet veel resultaat in den z.g. „meerderen armslag" in de steunregeling. Zooals de re geling thans is, komen de groote gezinnen, naarmate de kinderen grooter zijn, in groo- ter moeilijkheden. De heer Moonen (Den Haag) oefent er critiek op uit, dat we naar een lager le vensniveau moeten. Spr. vraagt zich af, hoelang we daarmee nog daargaan en waar dat niveau ligt. Men moet integendeel de koopkracht verhoogen, en dat kan gebeu ren door ordening. In Den Haag wordt thans een ordenings poging gedaan in het bouwbedrijf. Spr. vraagt, of hieraan geen gevaar voor nieu we werkloosheid verbonden is. Prof-, mr. Aalberse herinnert mej. Rom me er aan, dat in een vorige partijverga dering een amendement, dat in tegenstel ling was tot wat mej. Romme had bepleit, was aangenomen, hoewel ook spr. er tegen was. Alleen de huidige masa-werkloosheid motiveert, dat men nu gehuwde mannen voor ongehuwde laat gaan en ongehuwde mannen voor vrouwen. Spr. dankt den heer Andriessen voor zijn waardeering voor het werk der Kamerfrac tie. Hij heeft met overtuiging de verlan gens van het Werkliedenverbond, op so ciaal-economisch terrein verdedigd. Deze zijn in overeenstemming met de stroomin gen van den dag, die een felle reactie zijn op het individualisme, dat zich lostrok in 1848. Met de werkloozensteunvragen van Nieuw optreden van kardinaal Faulhaber. De „Daily Telegraph" meldt uit Londen: Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van München, heeft in een preek, welke ge richt was tegen de officieuse campagne om de Katholieke en Protestantsche scholen in Beieren te sluiten, gedreigd de Nazi leiders te excommundceeren. Een groote schare heeft luide ovaties ge bracht aan de kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders en aan prins Rupprecht, die de preek mede had aangehoord. ONTSTEMMING TE BERLIJN. Over de berichten omtrent Somin's besprekingen te Parijs. HET DUITSCHE LEGER. Uitbreiding van 100.000 tot 400.000? Op het oogenblik worden te Berlijn, naar verluidt, plannen geopperd voor de vor ming van eep Duitsch leger, dat 400 000 man groot zou zijn en gebaseerd op het tegenwoordige geregelde leger, aangevuld met de semi-militaire nationaal-socialisti- sche formaties. Inbusschen wordt hieraan toegevoegd, dat de uitvoering van derge lijke plannen afhankelijk is van de loopen- de internationale onderhandelingen betref fende een militairen status van Duitsch land. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 Terleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telet. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. 18 dood en, 19 gewonden. Op het station Kariam-Stroganowo tus schen Tambow en Oblowska is Zondag om 4 uur 50 O.E.T. een personentrein tegen een goederentrein opgebotst. 18 personen werden op slag gedood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gearres teerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat hij dronken dienst heeft ge daan. Voorts wordt gemeld, dat in de buurt van Kersch een tweede groot spoorwegon geluk door een toeval is voorkomen. Een jongen uit dat dorp liep langs de rails en ontdekte, dat deze op een plaats was vernield. Bij een te voren gehouden schouw was evenwel niets bemerkt. De jongeman gaf teek ens en het gelukte een trein aan te houden, waarin zich ongeveer 300 passegiers bevonden. Ook in verband met deze aangelegenheid is een streng onderzoek gelast. VISSCHERSTRAWLER GEZONKEN. Veertien personen verdronken. Aan de IJslandsche kust is een Engel- sche visscherstrawler gezonken. De uit 14 koppen bestaande bemanning, is verdron ken. 27 NEGERVROUWEN OMGEKOMEN. Bij het winnen van pottebakkersklei zijn 27 vrouwen van den Kikoejoe-stam te Fortmall (Kenya) levend begraven. Men is er niet in geslaagd de slachtoffers te bevryden. HEVIGE WERVELSTORM IN TEXAS. Groote schade, vele dooden en gewonden. Groote streken in Texas zyn door een hevigen wervelstorm geteisterd, die niet alleen aanzienlijke schade heeft aange richt, maar ook talrijke slachtoffers heeft geëischt. Uit Grapeland wordt gemeld, dat daar ongeveer 30 huizen zijn ingestort. 10 Ne gers werden er gedood, 40 andere negers, deels zwaar, gewond. Ook de steden Leon, Trinity en de hoofdstad van den staat Houston hebben ernstig te lijden gehad. ALPENDORP WEGGEVAAGD. Door geweldige lawine. Een der grootste lawines der laatste da gen is neergekomen in de Zillertaler Alpen in het Finsing-dal en heeft het gehucht Schellenberg volkomen vernietigd. In to taal werden 12 z.g. Hütten jnet woningen, 23 veestallen en 2 schuren, benevens de kapel en het café weggevaagd. Aangezien het gehucht in den winter niet bewoond is, zijn menschenlevens niet te betreuren. DE KOUDEGOLF IN SPANJE. In Sevilla is het kouder dan op IJsland. Na enkele warmere dagen is thans over Spanje weer een koudegolf getrokken, die de temperatuur op sommige plaatsen tot twaalf graden vorst heeft doen dalen. In Sevilla is het de laatste nachten kouder geweest dan op IJsland. HET PROCES HAUPTMANN. Onmiddellijke vrijspraak geweigerd. Na de definitieve beëindiging van het getuigenverhoor heeft het gerecht een verzoek tot onmiddellijke vrijspraak afge wezen. Naar verwacht wordt, zal de jury Dins dag as. beginnen met haar beraadslagin gen over het „schuldig". Hoor eens luit, er Is over je geklaagd. Je hebt sergeant Muiier voor eael gescholden. 't Is waar kolonel. Als ik kwaad ben, word ik wel eens een beetje grof, doch ik zal me matigen. Maar die ser geant Muller, die Muller... een stuk rundvee, een hyena, een stinkende bunzing is het, dat hij over me klaagt. (Lustige Sachse). Naar aanleiding van het bezioek van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, aan Parijs (het of- ficieele doel van dit bezoek was de bijwo ning door den minister van het jaarlijksche banket der Britsche Kamer van Koophan del) schrijft de „Diplomatisch-politische Korrespondenz": „Sir John Simon heeft te Parijs nog maals verklaard, dat het aoooord van Lon den tegen geen enkel land is gericht. Voorts moet Simon tijdens het onderhoud, hetwelk hij met den Franschen premier Flandin had, verklaard hebben, dat het Foreign Officie niet gelooft, dat Duitschland de di verse voorstellen zal aanvaarden, doch dat het eerder den indruk heeft, dat Duitsch land tijd wil winnen en tweedracht tus schen Frankrijk en Engeland wil zaaien. Aldus luidt ten naastenbij het bericht van een Parijsoh blad. Echter gaat het, zooals-bekend, niet om de aanvaarding of verwerping van con crete voorstellen, doch om het aanknoopen van onderhandelingen over een bepaald program, onderhandelingen waarbij allen vrij en gelijkgerechtigd zouden zijn. In Duitschland heeft men het van het eerste oogenblik toegejuicht, dat Engeland en Frankrijk te Londen op verstandige wijze op bepaalde belangrijke punten tot over eenstemming zijn gekomen. Het Fransche blad (men heeft met de „Oeuvre" te doen) gaat evenwel nog ver der in op beweerde détails van het tus schen Flandin en Simon gevoerde onder houd. Simon zou willen trachten. Frankrijk te bewegen, het denkbeeld van een Fransch- Russisch militair bondgenootschap prijs te geven, voor het geval Duitschland zijn goedkeuring aan het Oostelijk Locarno- pact zou hechten. Men heeft reeds eerder bij de medewerkster van de „Oeuvre" kun nen waarnemen, dat zij anderen regeerin gen specifiek Fransche t endenizen toe schrijft, iets wat in het onderhavige be langrijke geval maar al te gemakkelijk tot ernstig misverstand en wantrouwen bij de openbare meening der betrokken landen zou kunnen leiden. Wanneer het in de bedoeling mocht lig gen aan te duiden, dat Engeland en Frank rijk buiten het kader van het Londensche communiqué en nog vóór de andere regee ringen haar standpunt ten aanzien van dit communiqué hebben kunnen bepalen, af zonderlijke besprekingen zijn begonnen, die beoogen op het resultaat der algemeene onderhandelingen vooruit te loopen, dan zou dat inhouden, dat het nut en het oog merk van het te Londen verrichte werk ernstig benadeeld zouden worden. Over het algemeen krijgt men uit de het Werkliedenverbond kon de fractie niet meegaan, omdat zij belastingverhooging van beteekenis onmogelijk achtte. Inzake de vrijen armslag is de fractie werkzaam; de minister is van goede wiL In zijn beantwoording der andere spre kers wijst pref. Aalberse nogmaals op de tegenwoordige stroomingen tegen het in dividualisme. Bij de bedrijfsorganisatie wil spr. niet, zooals dr. Colijn te Amsterdam zei, het ge organiseerd groepsegoïsme, maar een or denende bevoegdheid van het bedrijf zelf, onder toezicht van een economischen Raad en onder oppertoezicht van de Kroon. Ook op de overige gemaakte opmerkin gen ging spr. uitvoerig in. Het denkbeeld van devaluatie wijst hij daarbij beslist af. Ook spr. heeft zich wel eens afgevraagd, naar welk niveau de regeering wil. De re geering heeft daarop geantwoord: naar dat der ons omringende cultuurlanden. Dit ant woord zegt niet veel, omdat in al deze landen de valuta gedevalueerd is. De be doeling is, ooncurrentiemogelijkheid te scheppen. Als ordeningsmaatregelen inder daad economisch verantwoord zijn, en het bedrijf er door gesaneerd wordt, zal elke door de ordening ontstane werkloosheid slechts tijdelijk blijken en latere grootere werkloosheid er door voorkomen worden. Te ruim half vijf werd de vergadering door den heer Goseling gesloten. OOSTENRIJK. TWEE DOODVONNISSEN IN OOSTENRIJK. Wegens mislukten bomaanslag op Heimwehrman. Een 19-jarig Oostenrijksch meisje, Hil- degard Goessel, de verloofde van den na tionaal-socialist Robert Neubarth, is Zater dag, evenals de gouwleider Max Wilde, door de rechtbank te Innsbrück ter dood veroordeeld. Zij werden er van beschul digd, betrokken te zyn geweest bij een moordaanslag op den Hedmwehrman Streile op 16 Juli van het vorig jaar. Hildegard Goessel stond op den uitkijk, terwijl Neubarth de woning van Streile binnenging en een bom onder zijn bed legde. De rol van Wilde bestond hierin, dat hij Streile's vrouw op het kritieke oogen blik uit de woning lokte. Een van de kin deren vertelde aan Streile, toen hij thuis kwam, dat er een heer in zijn slaapkamer was geweest. Hierdoor werd de bom tij dig ontdekt. De rechtbank zal alsnog ach ter gesloten deuren beslissen over de vraag, of al dam niet het gratiesverzoek van de verdachten aan dein bondspresident zal worden doorgezonden. NASPEL VAN DE NAZI-PUTSCH. Rintelen zal 2 Maart terecht staan. Naar verluidt zal dr. Rintelen 2 Maart as. voor een militair gerechtshof terecht staan. De behandeling van zijn zaak zal waarschijnlijk vier dagen'duren. De pro cureur-generaal heeft Zaterdagmiddag of ficieel de aanklacht tegen den vroegeren gezant te Rome, dr. Rintelen, wegens hoogverraad, ingediend. De aanklacht be staat uit 15 mappen en omvat 300 vellen machineschrift. Dr. Ruppy zal het O.M. waarnemen, hetgeen hij ook gedaan heeft in het proces tegen den moordenaar van Dollfuss, Planetta. CHINA. MUITERIJ IN KIRIN EN JEHOL. Berichten uit Chineesche bron over verzet tegen Japansche autoriteiten. Uit Sjanhaikwan wordt gemeld, dat meer dan duizend politieambtenaren in de Mandsjoerijsche provincie Kirin aan het muiten zijn geslagen. Zij hebben hun Ja pansche officieren doodgeschoten en heb ben kleine goedgeorganiseerde eenheden gevormd, die het bevel hebben een guerilla te voeren. Volgens een bericht uit Tientsin is ten Noorden van den Grooten Muur eveneens muiterij uitgebroken. Daar heeft de mili tie geweigerd de wapens uit te leveren aan de Japansche en Mandspoerijsche autoriteiten. In Jehol schijnt inmiddels een organisatie van 500 man de onafhankelijk heid van het gebied te hebben geprocla meerd en een opstandige beweging in het leven te hebben geroepen. LUCHTVAART DUITSCHLAND—CHINA DOOR DE LUCHT Een geregelde dienst over Europeesch Rusland en Siberië De „Daily Telegraph" verneemt uit Sin gapore, dat hét lid. van de Chineesche luchtvaart-commissie Chaingli heeft aan gekondigd, dat voor het einde van dit jaar een geregelde luchtlijn ChinaDuitsch land zal worden geopend over Siberië en Europeesch Rusland.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6