MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 DE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Februari 1935, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Lnst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 771.5 te Rochefort. Laagste barometerst.: 745.5 te Ingo. Verwachting tot den avond van 12 Febr.: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar be wolkt, aanvankelijk weinig of geen neer slag, om het vries punt des nachts, over dag lichte tot matige dooi. Sinds Zaterdag is over Frankrijk de ba rometer flink gestegen, zoodat de kern van het hooge-druk-gebied zich naar de omge ving van de Golf van Biscaye verplaatste met een uitlooper over Beieren. Over de Britsche Eilanden, Scandinavië en Noord-Duitschland daalde de luchtdruk, over het Noorden van Zweden en Noor wegen bevindt zich een depressie, welke een secundaire uitlooper over Zuid-Zwe den, Deenmarken en Noord-Duitschland heeft. Hoewel bij IJsland sedert Zaterdag de druk wat hoogér werd, handhaafde zich in deze omgeving en den Zuidelijk daarvan geleden Oceaan de depressietoestand. Tengevolge van bovenstaande drukver anderingen viel wind uit Westelijke rich ting in, waardoor over het grootste ge deelte van het vaste land de temperatuur aanzienlijk steeg. De vorst wordt nu weer Oostwaarts teruggedrongen. Zij bleef streng in Oost- Duitschland en Polen, matig in Midden- Duitschland, Zwitserland en Midden- Frankrijk. Over Scandinavië werd het weer kouder met in Midden-Zweden strenge vorst en matige vorst over het geheele schiereiland, uitgezonderd aan de Noorsche kust. Vrijwel overal viel eenige neerslag, ner gens echter bijzonder veel, ten onzent bracht de bovengenoemde secundaire wat sneeuw. Het weer is over het geheele waar nemingsgebied vrij rustig. Ten onzent mag eenige verdere temperatuurstijging ver wacht worden. LUCHTTEMPERATUUR: 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JU Van Maandagnamiddag 5.34 tot Dinsdag morgen 6.54 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Dinsdag 12 Febr. v.m. 9.29 uur en njm. 10.16 uur. £692 lal P IBBJ1SJJ3M -p A M3HV0 M T '«J Ik koop mijn brandstoffen bij: „DE WALES-SPECIALIST" lo;u fiou }f|ds uhiu }o; Fa. J. W. CAHEN d. Werfstraat 4 Tel. 2697 „Leihutento". Voor de van 13 tot en met 19 Maart a.s. te houden „Huisvlijttentoonstelling" (Lei hutento) werd nog een zilveren medaille beschikbaar gesteld door de afdeeling Lei den van den Volksbond tegen Drankmis bruik. Voorts stelden verscheidene firma's en winkeliers prijzen beschikbaar voor de zooveelste en zooveelste betalende bezoe ker (ster). ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. Maria-C onf erentie. Met een zekeren schroom komt de Maria- Conferentie de aandacht vragen van de pa rochianen der oude Mon-Père voor den grooten financieelen nood, waarin de Con ferentie verkeert. Wij weten zeer zeker en geven dit ook volmondig toe dat er iedere keer maar weer wordt gevraagd. Maar is er ooit zoo veel armoede geweest als in dezen tijd? Zijn er ooit zooveel gezinnen geweest, die in kommervolle omstandigheden verkeeren als in deze tijd? Week in week uit komen nieuwe gezinnen tot ons met verzoek om ondersteuning. Maar wij moeten deze ge zinnen weigeren wegens geldgebrek. Wij moeten een vader of moeder nood gedwon gen antwoorden als zij vragen om een deken of een stuk ondergoed of andere noodzakelijke kleedingstukken; wij kun nen het niet meer geven, onze kas is leeg. Als wij niet door U, lezer of lezeres, finan cieel worden gesteund, dan zullen wij over eenige weken de gewone wekelijksche bon voor aardappelen of brood niet meer kun nen geven. Het is nog nooit voor gekomen zoolang de Maria-Conferentie bestaat en dit is nu 87 jaar, dat de financieele toestand van de Conferentie zoo critiek is geweest als nu op het oogeniblük. Steunt ons werk in Uw parochie door Uw gift. Schrijft nog heien Uw gift over op het Gironummer 209949 van den penningmeester of verrast ons Vrijdagavond door een enveloppe met in houd te doen bezorgen aan het Vincentius- Gebouw, Hooglandsche Kerkgracht 32. Bij voorbaat reeds onze hartelijke dank. De Maria-Conferentie. ST. JOSEPH GEZELLEN VEREEN. Zondagavond, op de verplichte bijeen komst der Gezellen, is het weer gezellig toegegaan. De kaart- en damwedstrijden werden voortgezet, eveneens het prijsbil- jarten waaraan door een groot aantal ge zellen werd deelgenomen. Verschillende Gezellen behaalden een groot aantal pun ten, wat de spanning verhoogde. De hoofd prijs, een prachtig polshorloge, is ten deel gevallen aan den Gezel Jac. Bonnet met 79 punten, de 2de prijs, 50 fijna cigaretten, Juriaan Vreeburg met 76 punten. De 3 kleine prijzen zijn gewonnen door Th. v. Schaik, J. Henzing en G. Bot. A. s. Zondag 17 Februari op algemeen verlangen een polshorloge als eerste prijs. Even een kleine herinnering. Donder dag, kwart voor 9 uur, recollectie-oefe ning voor de oud retraitanten. Zondag as. te half 7 in de St. Lodewijks- kerk de H. Mis voor de zielerust van C. v. Hoorn. Het Commissariaat der Aid. Gezellen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar de „Fokkerfabriek". Zaterdag j.L hield bovengenoemde ver- eeniging haar eerste excursie van dit jaar en wel naar de bekende Ned. Vliegtuigen- fabriek „Fokker" en naar een passagiers schip der Kon. Holl. Lloyd. 's Morgens pl.m. 8 uur verlieten een twee tal luxe-touringscars bemond met een 50- tal leden de Sleutelstad. Het geheel onder leiding van de heeren K. van Dijk en van Zwieten de Blom. De hoofdweg werd gevolgd naar Amster dam, en op de vastgestelde tijd arriveer de men aan de Oostelijke Handelskade, waar de ss. „Zeelandia" gemeerd lag, het eerste doel van onze belangstelling. Op het terrein werden de excursisten door den len Hofmeester van het schip ontvangen. Achtereenvolgens werden in oogenschouw genomen de diverse rooksalons, gangen, hutten en promonade-dekken, last not least werden de prachtige machine 1 kamers bezichtigd, de geheele belangstelling was nu voor de Triple expansie-machine, stoom ketels, motoren enz. Hierna gingen allen den inwendigen mensch versterken, en toen naar de vlieg- tuigenfabriek „Fokker". Aan het hoofdge bouw werd men verwelkomd door den heer Smit, chef der afd. propaganda. Eerst ging het naar de lasscherij waar eenige legervliegtuigen in aanbouw zijn. Hier zag men het geraamte der vliegtui gen geheel uit buizen bestaande en wel uit de bekende stalen naadlooze mannesman- buizen, welke alle autogenisch aan elkaar worden gelascht. Daarna ging het naar de vleugelmakerij, verfspuiterij en -dan ten slotte naar de groote montagehal waar eenige F22 in aanbouw zijn. Hier werd ge- ruimen tijd opgehouden, alle excursisten hebben deze machines zoowel uit- en in wendig bezichtigd. Hierna dankte de heer van Zwieten de Blom den heer Smit namens alle deelne mers voor zijn schitterende leiding en toe lichting en daarna werden alle deelnemers nog verrast op een speldje van het Nat. Luchtvaartfonds. Te pl.m. 4.30 uur aanvaardde het gezel schap in de beste stemming en tevreden heid de terugreis, welke nu door het pol derland der Haarlemmermeer leidde. In Leiden aangekomen dankte de voor zitter, de heer G. J. J. v. d. Linden, namens het bestuur, de leiders en de deelnemers voor hun groote belangstelling. Het was een prachtige en leerzame dag. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 186. De Leidsche Sleep- stoombootmaatschappen, in liquidatie. Lei den. Kantoor: Amsterdam. De collecte ten bate der Zitaver., gis teren in de parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangen gehouden, na predicatie van den weleerw. pater Ev. v. d. Snoek O.F.M., heeft 240 gld. opgebracht. HARMONIEKAPEL „T. EN D." Zaterdag heeft de Harmoniekapel „T. en D." in de Stadsgehoorzaal een uitvoering gegeven, welke zeer geslaagd mag worden genoemd. Aanwezig waren om. afgevaardigden van het Leidsch Studentencorps, de 3-Octo- bervereeniging en verschillende zusterver- eenigingen. Onder leiding van den heer Noordanus Sr. werd ter verwelkoming van de afge vaardigden van het L.S.C. het Io Vivat ge speeld, gevolgd door een marsch. Hierna sprak de voorz., de heer Cornet een welkomstwoord tot den beschermheer der vereeniging en belangstellenden, waar aan hij 'n opwekkend woord toevoegde om toe te treden als donateurs wat vooral in dezen tijd zoozeer noodig is. Een viertal nummers kwam hierna in uit voering o.a. „Strawella" van Lutow en succesvolle pistonsolo van den jongeheer Jagel die „Le rêve" van Noordanus zeer goed vertolkte. De eerste uitvoering van enkele volgende nummers had eveneens zeer veel succes. Besloten werd met eenige marschen, waarbij ook de tamboers medewerking ver leenden. Na de pauze kwam voor het voetlicht het tooneelgezelschap „De nieuwe Spelers", die reeds voor de pauze aan het bestuur bloe men hadden aangeboden. Zij gaven eenige aardige tooneelstukjes, die de aanwezigen aangenaam bezig hiel den. Met een bal onder leiding van den heer van Wijk en met medewerking der Roto- colour-players werd deze succesvolle avond besloten. Sportfondsenbad Leiden. Gistermiddag heeft de tweede excursie raar het Sportfondsenbad te Haarlem plaats gehad, waaraan door ruim 100 per sonen werd deelgenomen. Evenals bij de eerste excursie was de bewondering en het enthousiasme bijzonder groot. Wederom heeft zich een groot aantal spaarders doen inschrijven, zoodat ook deze excursie een succes genoemd mag worden. Het is de be doeling van het Comité van Actie binnen kort meerder excursies te organiseeren, welke door advertenties in ons blad zullen worden bekend gemaakt Zaterdagnacht is ingebroken in de fa briek van de firma Beuth aan de Kaiser- straat alhier. De dieven zijn binnen geko men door het uitsnijden van een ruit en hebben uit het kantoor eenig geld ont vreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 60-jarige D. O. in zijn woning in de Groenesteeg van een ladder gevallen. In ernstigen toestand is hij naar. het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht waar men een wervelfractuur constateerde. Door de politie is aangehouden de 31- jarige W. A. H., die verdacht wordt van het vernielen van een ruit van een deur aan een dansschool op de Hooglandsche Kerkgracht. Zondagmiddag is op het bureau van po litie gebracht de landbouwer M. W. B. uit Leimuiden, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde en op den Rijnsbur- gerweg ter hoogte van de halte Tuinlust met zijn auto een nieuwe verkeerszuil had vernield en een boom ontworteld. RECHTZAKEN DE BRAND BU KULMBACH TE AMSTERDAM. Beide verdachten vrijgesproken. De Amsterdamsche rechtbank sprak he den een caféhoudster en haar zoon, ver dacht van brandstichting in café Kulm- bach aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, vrij van het ten laste gelegde. Vrijdagavond 3 Augustus brak op de der de en vierde verdieping van genoemd café brand uit; de zeven vuurhaarden toonden duidelijk aan, dat hier sprake was van brandstichting. De caféhoudster en haar zoon werden kort na den brand ge arresteerd en- eenige dagen in arrest ge houden. Zij hebben steeds ontkend, den brand te hebben gesticht, doch na het uit voerig getuigenverhoor requireerde de Of ficier van Justitie tegen beide verdachten twee en een half jaar gevangenisstraf. Verdediger was rar. S. B. de Leeuw. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RUN Wijding der nieuwe klok. Gisteren morgen te half 12 had de plechtigheid plaats van de wijding der nieuwe klok. Deze plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer Deken Homulle te Leiden. Processie-gewijfce ging men vanuit de sa cristie naar de klok, die achter in de kerk in een stellage hing: voorop een dienaar met wierookvat, kruisdrager met twee acolythen met brandende kaarsen, zan gers, koorknapen, geestelijken, subdiaken, diaken en de officiant. Achter in de kerk aangekomen sprajc deken Homulle tot de geloovigen over de beteeken is der klok en haar wijding, de klok die de geloovigen ter kerke roept, die haar stemme laat hooren bij tijden van vreugde, bij tijden van droef heid, de klok waarin wij Gods stem ver- t meenen te hooren. Dan had de plechtig heid der wijding plaats. Na deze wijding trok men weer in dezelfde volgorde als bij den intocht naar sacristie terug. De klok heeft in de afgeloopen week reeds veel belangstelling gehad en ieder is vol bewondering over het gevaarte, dat, wan neer zich geen buitengewone gevallen voordoen, die het werk zLillen belemme ren, vandaag, Maandag, op haar bestem ming in den toren zal komen te hangen. Alleen de klok weegt 2566 K.G., de klepel 101 K.G. Het zal velen interesseeren de tekst te lezen in 't Hollandsch, die op de klok staat. „Allegonda Trousselot Martens, cum 262—35 octogesimum annum exples- set, Renatus filius me flandam fecit et Jo- hanni Buys, pastori, levandam dedit, qui Al- legondam me vocavit". (Vert.: „Op den 80sten verjaardag van mevr. Allegonda TrousselotMartens, den 26en Febr. 1935, heeft haar zoon René my als luidklok la ten ophangen onder pastoor J. Buys, die mij den naam „Allegonda" heeft gegeven". Op den 26sten Febr. a.s. zal de klok of- ficeel in gebruik worden genomen. Curio- siteitshalve is de oude klok geplaatst naast de nieuwe en doet daar thans denken aan een baby, van enkele weken naast de moe der. Deze miniatuur-klok zal intusschen plm. 90 jaren haar diensten hebben ge daan, eerst in den vroegeren torenklok in de Groote Steeg en vanaf 1911 in den to ren der kerk aan den Zeeweg. Als we nog melden, dat de nieuwe klok is een schit terend geschenk aan de parochie zullen de lezers (essen) zelf het verband wel weten te leggen tusschen deze schenking, den da tum der ingebruikneming en wat verder in den tekst staat AGENDA LEIDEN. Maandag. Sport-propaganda feestavond. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Maandag: Abonnementsvoorsteilling „Six teen" door ie Hagespelers. Schouw burg. 8.15 uur. Dinsdag. Liederenavond Lien Koster. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag. Vereeniging „Veilig Verkeer", Stadsgehoorzaal, Kleine zaal, te 8.30 uur. Vrijdag: Propaganda-vergadering Sint Raphaël. Spr. H.B.-lid v. Dijk. RK. Volksbond 8 uur. Zaterdag. Uitvoering Nieuw Brunhilde. Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond—, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Febr. as., waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502, D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. LEIDERDORP. DE BRAND IN DE NEDERVUL-FABRIEK Kiesvereeniging. Hedenavond zal de R.K. Kiesvereeniging „Plicht en Eensge zindheid haar jaarvergadering houden in het parochiehuis. O.m. komt in bespreking de candidaatstelling van leden voor den gemeenteraadsverkiezing. Namen van in gediende candidaten zijn momenteelt, al- phabetisch: M. C. van der Berg, H. W. Grimbergen,aftr., G. A. Ouwerling en J. C. Schrama. Aftredende bestuursleden zijn de heeren Nic. Oudshoorn, L. J. van der Valk, en J. Meijer. Geboren: Jan Hendrik z. van N. Schaart en KI. Meij vogel, Maarten z. van G. v. Duijn en Cor Guyt. Pieter z. van C. Guyt en G. v. Duyn. Dirkje d. van J. den Hollander en A. v. d. Plas Neel- tje d. van M. van Klaveren en D. Sip Willem z. van E. H. v. d. Plas en C. P. Philipsen Wilhelmina d. van D. J. Baai- bergen en J. Ouwehand Hendrika Loui sa d. van P. Parlevliet en H. v. Ocken- burg. Ondertrouwd: A. Hoek en J. Ouwe hand J. Paap en KI. Hoek L. Rovers en A. Koning. Overleden: S. Weghuis ong. 61 j. D. Hoek 76 j/*— J. G. v. d. Bosch ongeh. 47 jaar. STOMP WIJK. Geboren: Adriana Cornelia Francis- ca, d. van J. M. van Leeuwen en W. H. v. d. Helm Gerardus Pieter, z. van P. Bui telaar en C. Los. Overleden: A. Menken 72 j. N. J. Havik 70 j. VEUR. Geboren: Cornelis Gysbertus Hen- drikus, z. van C. de Wit en J. A. van Ben- tem Pieter, z. van W. P. Berk en M. v. d. Werf Hendrikus Johannes, z. van J. J. Romijn en A. M. Bolleboom Elisa beth Maria, d. van J. Lelieveld en C. A. M. Müller. Ondertrouwd: A. J. J. Schneiders en A. Overdiek H. J. Houthuijzen en Chr. Hammerschmidt. Gehuwd: A. Buitenaar en G. v. d. Lee. Overleden: C. de Ruy ter 80 j. WASSENAAR Bond van Melkveehouders. De Bond van Melkveehouders, afd. Wassenaar, heeft een telegram aan den Minister van Eco nomische Zaken gezonden, waarin ge noemde afdeeling zegt met verbazing ken nis te hebben genomen van de mededee- ling van den Minister in de Eerste Kamer over de belangrijke winsten door impor teurs van veekoeken. Alhoewel deze fei ten, de veehouders niet onbekend zyn, is een zoodanige verklaring weinig bevorder lijk voor de gewenschte mentaliteit ten plattelande. Deze winsten werden of wor den toch gemaakt ten koste der veehou ders. De afdeeling verzoekt dan ook drin gend er voor te waken dat personen of groepen geen groote winsten kunnen ma ken ten koste van den in grooten nood HIT DE RIJNSTREEK GROENENDIJK. EEN GOED GESLAAGDE TENTOONSTELLINGSDAG Prijzen voor de verloting. Gisteren werd in de R.K. School een tentoonstelling gehouden der prijzen, wel ke door alle parochianen van Groenendijk voor de verloting ten bate van het te bou wen parochiehuis werden geschonken. Deze tentoonstelling, welke onder leiding stond van den Eerw. heer Kapelaan, is in alle opzichten schitterend geslaagd. Kniertje van de tentoonstelling (dit was de ware naam der pop naar welker naam door zeer velen is geraden, maar door niemand is gewonnen kunnen worden) heeft goed werk gedaan. Zij heeft een flinke som ge stort in de kas van de tentoonstellings commissie. Ook de grabbelton en de ver koop van de loten was een groot succes. Een gezonde vroolijkheid van dc Groenen dijkers kenmerkte de tentoonstelling. Aan al degenen, die met treffende toewijding het hunne hebben bijgedragen om de ten toonstelling te doen slagen, mag dan ook wel een oprecht woord van dank en een 1 hartelijk profioiat worden toegevoegd. Een nog steeds smeulende ruïne. Omtrent de brand in de Fabriek voor Vulmaterialen „Nedervul" aan de Van der Valk Boumanweg kunnen wij nog mede- deelen, dat de Leidsche brandweer Zater dagmiddag van de fabrieksbrand huis waarts kon keer en. Het gevaar was toen grootendeels geweken. De brandende en smeulende voorraden hebben aan de plaat selijke brandweer echter den geheelen Za terdag nog volop werk gegeven en ook gis teren is den geheelen dag gespoten. Ook de Leiderdorpsche brandweer is gisteravond ingerukt, doch bij de rudne is een wacht ge plaatst. Gisteravond was het een fantastisch schouwspel tusschen de vier hooge muren de duizenden kilo's lompen te zien gloeien, waaruit af en toe de vlammen nog opsloe gen. Naar de oorzaak van den brand is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Een defi nitieve conclusie kan nog niet getrokken worden, maar wel bestaat een sterk ver moeden, dat de brand is ontstaan, zooals wij Zaterdag reeds meldden, door vonken uit de warmloopende machine. Het woonhuis van de beide directeuren is behouden gebleven. Overigens is het ge heele complex tot den grond toe afgebrand. Van het pl.m. 6500 M.2 groote in 1880 ge bouwde fabrieksgebouw is niets meer over gebleven dan de vier afgebrokkelde en ge schurde buitenmuren, die nog overeind staan. Een luxe-auto, welke in de garage was geplaatst, is eveneens door het vuur ver nield. Het „Nieuws van den Dag" vernam, dat de N.V. „Nedervul", d^e sinds verleden jaar in het gebouw gevestigd was, het fabrieks gebouw in huur had op voorwaarde, dat zij het zelf tegen brand moest verzekeren en eventueele brandschade' aan den verhuur der moest vergoeden. Daar de verzekeringspremie in verband met de groote brandbaarheid der gebruik te grondstoffen zeer hoogf was, was het gebouw slechts verzekerd voor een be drag, dat beneden de werkelijke schade blijft. Waarschijnlijk zal de firma door den verhuurder voor een grooter bedrag aan sprakelijk worden gesteld dan de uitkeering der assurantie bedraagt. Het totaal bedrag der geleden schade kan men nog niet op geven. De fabriek had volop werk en ge regeld moesten door het personee.l over uren worden gemaakt. Nog Donderdag jJ. was een schip met ingrediënten aangeko men uit Frankrijk. KOUDEKERK. Vereeniging „Helpt Elkander". Vrij dagavond hield de vereeniging „Helpt El kander" op de bovenzaal van hotel de Bruin haar gewone jaar-vergadering. Wegens riekte van den voorzitter, den heer N. P. Slegtenhorst, stond de vergadering onder leiding van den secretaris, den heer P. de Jong. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, herdacht de waarn. voorzit ter nog het voorbijgegane vereenigings- jaar en de herdenking van het zilveren ju bileum der vereeniging en van den voorz. die 25 jaren onafgebroken de vergaderin gen op zoo eminente wijze heeft geleid en thans het bed moet houden. Hem werd een spoedig herstel toegewenscht. Uit het verslag van den penningmeester bleek om. dat het saldo des vorigen jaars bedroeg 1433.33, terwijl de ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen 1134.57, de uitgaven voor ziekte 894.05 en diversen ƒ241.15, saldo wederom 1432.70. De commissie tot nazien der rekening rapporteerde bij monde van den heer Qualm tot goedkeuring, waarna dank werd gebracht aan de beide penningmeesters, den heeren Boers en van Beek voor hun accu raat beheer in het belang der vereeniging verricht. Blijkens het verslag van den secretaris was de ver. in ledental gestegen van 191 tot 201 leden. De aftredende bestuursleden de heeren Boers en P. de Jong werden bij acclama tie herkozen en lieten hunne benoeming welgevallen. Na nog enkele zaken, de vereeniging ra kende, te hebben besproken, bracht de voorz. nog een woord van dank aan den geneeskundig adviseur dr. Vlaanderen, al hoewel afwezig, voor zijn vele arbeid en moeite in het afgeloopen jaar in het be lang der vereeniging verricht. Met een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, sloot de waarn. voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2